Nummer 8. Donderdag 28 Januari 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. mmmmmkmmmwmmmmE, NIEUWSTE NAAIMACHINES UITGEVER: ANTOON TIELEN, SINGER De Echo van het Zuiden, Wuli jjksrfcr en Langslrialschc Courant, Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden/1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen foor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. VOOR (Voordracht gehouden in de YVeener vakschool voor schoenmakers.) III. Uit twee vroegere nommers van ons blad is het den lezers bekend geworden, dat de naaimachine-firma The Singer Manufacturing Co. te Weenen op uitnoodiging van het bestuur der Weener vakschool voor schoenmakers den leerlingen en in grooten getale opgekomen schoenmakersbazen, bij monde van haren agent heeft vertoond de nieuwste ma chines voor schoenmakers-doeleinden geschikt. Het buitengewoon praktische van deze machines de vele doeleinden, waarvoor ze ge schikt zijn hare constructiegebaseerd op de nieuwste vorderingen op mechanisch gebied, waren zoo in het oogloopenddat de grootste belangstelling daardoor werd opgewekt. Ieder der talrijke aanwezigen zal tot de overtuiging gekomen zijn dat hij, in 't bezit zijnde van zoo buitengewoon practische machines in staat is aan de nieuwere eischen voor het maken van schoenen te voldoen. Hi j kan thans met frisschen moed de toekomst te gemoet gaan. Maar hij die niet den tijdgeest in aanmerking neemtop het oude punt blijft stilstaan, die de hulp versmaadtwelke hem door het gebruiken van deze machines ten dienste staat, zal spoedig genoeg zien dat hij overvleugeld wordtdewijl hij aan de eischen van mode en smaak niet meer voldoen kan de klanten loopen heen (en men verliest deze spoediger dan men zou denken) en wat verder geschiedt is genoeg bekend. En nu ter zake In twee vroegere nummers van ons blad hebben wijzooals gezegd, melding gemaakt van de rede van den vertegenwoordiger over 5 machines t.w. 1). De Origineele Singer improved machine met ringschuitje 2). De Origineele Singer knoopsgatmachine 3). De Origineele Singer improved Zig-zag 3 steeks en 2 naalds machine 4). De Origineele Singer improved Stay Stitch 2 naalds machine en 4). De Origineele Singer cylindermachine met boorapparaat. Nu vervolgen wij De vertegenwoordiger vertoont de hier afgebeelde machine en zegt Fig. VIII. Deze machine is, zooals uit den naam reeds blijkt, gemaakt juist als de hiervoren be sprokene, maar hare afmetingen zijn van kleineren omvang. Zij is bestemd voor middel soort, fijn en zeer fijn werk, zoowel om gebruikt te worden als hol-machine, hoofdzakelijk voor kranswerk, omdat de schacht niet behoeft te worden platgedrukt en niet gedraaid behoeft te worden en daardoor niet in den vorm gehinderd wordt. Zij is ook uitstekend als gladnaad-machine. Voor het laatstgenoemd gebruik wordt bij de machine verstrekt eene aan te schroeven metalen plaat of een houten tafeltje om er bij te gebruiken, alsmede een stikvoet. De ma chine werkt, zooals gij ziet ook van onderen. Verder kan deze machine alle soorten van stoffen bewerken, in linnen, zijde etc. voor welk doel zij stof-naalden heeft, zoodat ze ook geschikt is voor alle mogelijk huishoudelijke bezigheden op dit gebied, en dus niet gij alleen M.H., hebt dienst van zulk eene naaimachine maar ook uwe vrouwen en dochters. Wilt deze verschillende naai-proeven nu even bezien. (Men roept, dat is zeer practisch Ook wordt deze machine met links staanden arm geleverd. (Zie figuur VIII,) welke vorm daarom van werkelijk nut voor het werk is, daar zij vrije ruimte voor de hand laat en het oog niet hindert. Nog wil ik opmerken, dat, wanneer in fabrieken 2 zulke machines zijn, een met rechts staande en de andere met links staande arm, met .de langste kant tegen elkaar gezet wor den terwijl de werklieden met het gezicht naar elkander toezitten voor een raam, zij juist gelijk licht hebben. Hier M.II. ziet ge een geheel bovengedeelte, slechts is het niet genaaid, het voor en achterdeel zijn gelijmd. Gij ziet dat wanneer ik het om te naaien onder de naald en de ijzer. (Men roept voortreffelijk En het is met pikdraad dubbelsteeks genaaid. (Dit is nog nooit eerder vertoond Ja M. H. dat is nog niet eerder ge beurd en het is der firma gelukt dit geheel zuurvrije pik bij koud proces half vloeibaar te bereiden zoodat het bij gebruik niet behoeft te worden warm gemaaktze blijft voortdurend half vloeibaar. De waarde van dit pik is voor schoenmakei's, zadelmakers, fabri kanten van waterdichte stoffen, zeilen etc. niet te hoog te schatten en 't kan zelfs gebruikt worden bij iedere dub belsteeks machine en zooals men hier ziet, zonder het spoeltje of een ander deel der machine te versmeerenalles blijft volkomen zuiver. (Men roept, dit is werkelijk van waarde te weten Het pik, waarvan ik spreek, zult gij ongeveer over eene maand in alle hoeveelheden kunnen betrekken van mijne firmanu heb ik slechts eene kleine hoeveelheid als monster zooals ik gezegd heb kunt gij het pik gebruiken bij zelfs de kleinste Singers origineele dubbelsteeks machine. tttt Nu keeren wij weder tot de machine terug M.H. Deze origineele Singer improved militaire arm-machine transporteert, zooals gij gezien hebt, vooruit en tevens armopwaarts, daarom is zij niet slechts als hol- maar ook als glad- steeks machine te gebruiken. Ofschoon een zware machine, is haar gang licht en maakt bijna geen geruisch. Over het geheel genomen is haar constructie gelijk aan de u reeds getoonde improved machines slechts is de manier van werken anders, in overeenstemming met den arm der machine en heeft een centraal-actie plaats door in het centrum van het eind van den arm zooals gij ziet eene ronde schijf door de schommelende as in draaiende beweging van voren naar achteren gebracht wordt. Zooals gij verder ziet is de op intelligente wijze gemaakte spits-kogelvormige spoel (spoeltje kan men niet meer zeggen, dewijl ze nog al groot is) van buitengewone vattings- ruimte voor de onderdraad (de spoel kan ongeveer 40 meter garen omvatten) zes stuks van deze behooren bij de machine, die wanneer zij des ochtends vroeg opgewonden worden zeker tot den avond dienst kunnen doen. Deze machine M.II., welke reeds gebruikt wordt in bijna alle militaire werkplaatsen van Duitschland en in den laatsten tijd ook in eenige werkplaatsen van het Oostenrijksche leger, alsmede ook in vele fabrieken, hetgeen gij bij het doorlezen van bijliggende getuigschriften kunt zien, volmaakt uw werktuig in hooge mate en geeft de proef op de som, zooals gij het zelf gezien hebt.(Men roeptDit is een prachtig stuk Nu M.H. gaan wij over tot de volgende machine n.l. de origineele Singers improved arm-macliine. Fig. YI. «Deze Origineele Singer groote improved Militaire-Arm-machine is een speciaal soort machine voor het bewerken van alle soorten kap- en rijlaarzenvoor alle soorten van zwaar en licht lederwerken kunt gij uit de sterkte van de beide naalden, die ik u hier vertoon zien (het is de sterkste en fijnste naald voor deze machine), dat daarmede zoowel leder vau elke soort en elke dikte kan bewerkt wordenalsook andere stoffen waarvoor stofnaalden gebruikt worden. De lengte van den arm is 55 centimer. De hoogte van den persvoet 18 milimeter dus afmetingen die eiken, zelfs den strengsten eisch in dit opzicht overtreffen. Niet voor niet noemde men deze machine «Militair" want in de schoenenfabricage stelt de zware cavalerielaars de hoogste eischen voor de deugdelijkheid van machines in het bijzonder met het oog op contrevoeders met hun sterke inlegsels die door een sterke lijm aan elkander gelijmd worden. Deze machine, mijne heeren, naait de kap der cavalerielaars, die zooals bekend is drie verschillende dikten heeftvan boven naar beneden zonder eenige stoornis vervolgens de beide achternaden der kap alsmede de beide kap-naden in het achterleder. Men roeptbewijs ditbewijs ditAanstonds mijne heeren, zal ik u dit bewijzenmaar hebt toch een klein beetje geduld deze machine doet dus iets, wat door geene andere machine ooit nog gedaan is dewijl de onderste kap-naden uitsluitend met de hand genaaid moesten worden. Hiermijne heeren ziet ge zes aan elkander gerijgde door deze machine reeds te zamen genaaidestukken deels kalfslederdeels koeleder gemengd van enkel tot zes dubbel en de enkele stukken zijn met lijm aan elkander bevestigd. Gij ziet ook dat reeds de dikte van vijfde en zesde laag de sterkste achterste achter-leder-dikte met hare inlegsels te boven gaat. Ziet nuM. H. "(hij spreker naait) hoe zonder eenige stoornis en hoe gemakkelijk deze machine van dun tot diklcer overgaatziet thans reeds de vijfde en zesde laag. (Men roeptdit is wonderbaar uitstekend Is het niet een genoegen om te zien M. II. Nu terugzie toch hoe snel. (Men roeptdit is voortreffelijk). Hebt nu de goedheid het werk te beziende steekde vastheid van den draad niet waar Houdt het niet als

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1