Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Rusland. Amerika. Bekendmaking. BINNENLAND. rolvoet breng, het nergens gedrukt wordt. Gelieve nu op te merken hoe gemakkelijk zon der eenige storing ik de beide kransen op deze machine stik en hoe snel 't is nu reeds klaar. (Men roept, uitstekend, hoog praktisch etc.!) En hoe vindt gij 't werk M.Ii. ('t antwoord luidt: zeer schoon Gij ziet M.H, dat deze machines evenals alle andere u vertoonde improved machines, bij schoon en vast werk, ook snel werken kunnen en zij rechtvaardigen hun naam «improved" in elk opzicht. Verder M.H. hebt gij hier ook nog een arm-machine, Het is de improved arm-machine met vliegwiel op zijde, arm op en afwaarts en van onder werkend. Deze machine is zeer praktisch voor alle soorten van hol-werk, hoofdza kelijk voor achterriemen naden, glad stikken etc. Gij ziet hier bijv. hoe snel ik een ach terriem vastnaai opwaarts nu de bovenste twee hoeken nu verzet ik hier deze hef boom aan de bovenarm naar rechts en thans gaat ze terug en ik ben klaar. (Men roept, prachtig, uitmuntend etc.) Zooals gij ziet woidt de richting van het werken op en afwaarts bepaald door het verzetten van deze hefboom naar rechts of naar links. Even zoo gemak kelijk is het vaststellen van de vereischte lengte der steek, dewijl ik hier de eene schroef rechts van de hefboom en deze tweede links op de verlangde lengte der steek plaats, 't zij verder of nader bij de hefboom, door haar aan de plaat vast te maken. Frankrijks parlement is voor eenige weken met vacantie. Dat is nu eens eene welver diende rust; zoowel kamer als senaat hebben hun Kerst- en Nieuwjaars-vacantie ten offer gebracht en zijn, met uitzondering van de hoogst noodige rustpoozen, onverdeeld hun aandacht blijven wijden aan de aangelegen heden des lands, als daar zijnde economische beraadslagingen over het handelsverdrag en de begrooting voor het loopende jaar. Zooals immer, heeft de begrooting ettelijke malen de reis gemaakt van de kamer naar den senaat, vice-versa, doch eindelijk is men het toch eens geworden, dank zij in hoofdzaak de toegevendheid der kamer, die 't mogelijk deed zijn dat Zaterdag in den laten avond zoowel kamer als senaat werden ver daagd tot 16 Februari. Het incident-Laur zal, als men na dezen beperkten vacantie-tijd weerkomt, reeds weer vergeten zijn te meer, daar Laurs stappen bij Floquet ter gerechtelijke vervolging van Constans, niets zullen baten, doch zelfs al ware dit niet het geval en al slaagde de een of ander er in de zaak later nog eens op te rakelen, dan zou de regeering in 't algemeen en Constans in 't bijzonder, den loop der omstandigheden kalm kunnen afwachten de publieke opinie zoowel binnen als buiten de grenspalen der Fransche republiek toch, heeft onomwonden partij gekozen voor Con stans en veelvuldig is hem zelfs lof toege zwaaid over zijn „kranige houding." De regeering zelve zal met de vacantie ook wonder wel tevreden zijn, daar de godsdienst- quaestie dan ook weer een poos tot rust komt en men gelegenheid heeft in rustige kalmte kennis te nemen van den inhoud van het rondschrijven der vijf kardinalen, dat in elk geval in het parlement nog wel ter sprake zal komen, hoewel de regeeringspartij er niet door geschokt is in haar meening ten aanzien van het godsdienstige vraagstuk. Als de regeering van Engeland bij de aan staande algem. verkiezingen geslagen wordt, kan zij moeielijk beweren, dat de nederlaag onverwacht komttelkenmale bij gedeeltelijke verkiezingen, delven de candidaten, door de conservatieve partij of de liberale dissidenten gesteld, het onderspit. Nu weder bij een ver kiezing in Rossendale, waar de gladstoniaan met 6066 stemmen werd gekozen tot lid van het lagerhuis tegenover zijn tegenstander Brook, die slechts 4841 stemmen op zijn naam vereenigde. Dat is dus eene meerderheid van meer dan 1200 stemmen, wat nogal zoo iets zeggen wil, als men weet, dat het gold de verkiezing van een titularis voor den zetel van lord Hartington, den liberalen dissident, die door zijn vaders dood lid van het hooger- huis is geworden en in 1886 tot lid van het lagerhuis was gekozen met 2400 stemmen meerderheid. Dit alles teekent en 't is waarlijk geen wonder, dat de liberale en radicale Unie te Londen tal van meetings wil organiseeren om propaganda te maken voor haar beginselen, verdedigd door mannen als Harcourt, Tre- velyan, enz. Zooals reeds werd gemeld, heeft keizer Alexander van Rusland aan den vooravond van het Grieksche Nieuwjaar een wet onder teekend, die een uitvloeisel is van den hon gersnood en niet in verband staat met een bijzondere en in elk geval hoogst opvallende, welwillendheid van den czaar. 't Was haast niet om te geloovenin Rusland zou een wet zijn afgekondigd tegen de anti-semieti- sche agitatoren Inderdaad is dit het geval: zij, die in vereeniging schade toebrengen aan den persoon of den eigendom van anderen en dat doen uit godsdienst- of nationaliteits- haat, zullen met verbanning worden gestraft, ja zelfs kan bij verzet tegen de militaire overheid de straf van dwangarbeid worden uitgesproken. De hongersnood heeft in deze den door- ig gegeven. De regeering heeft zich met het oog op de steeds toenemende ontevre denheid ten platten lande genoodzaakt gezien zorg te dragen voor de veiligheid harer on derdanen zonder onderscheid van geloofa- belijdenis. De regeering der Vereenigde Staten heeft thans aan Chili een kras ultimatum gezonden, waarin met het afbreken der diplomatieke betrekkingen gedreigd wordt, wanneer Chili niet aanstonds intrekt de beleedigende qua- lificatien, in een der gewisselde stukken omtrent den Amerikaanschen gevolmachtigde, den heer Egan, gebezigd. Hiervoor moet aanstonds verschooning worden gevraagd en geen uitstel zal geduld worden. Reeds gaf Chili te kennen, dat het zoo spoedig doenlijk antwoorden zal, maar de regeering der Vereenigde Staten is reeds in zenuwachtige haast aan het uitrusten van schepen begonnen. Voor de marine is het in elk geval goed, dat er wat leven in komt. De Britsche gezant ontving last zijne be middeling aan te bieden. Een boer uit Neder-over-Heembeek heeft onlangs een poging tot zelfmoord gepleegd, uit verdriet omdat zijn zoon in de vol gende maand moest loten voor de militie. Hij sprong in het kanaal van Willebroek en werd slechts met veel moeite gered. Voor het gerechtshof der Seine welks gezworenen zoo dikwijls eene vrijsprekend vonnis velden bij misdaden uit jaloezie stond Donderdag een waschmeisje, Rosalie Méhu terecht, dat haren ontrouwen minnaar, een kantoorbediende, vitriool in het aange zicht had geworpen, tengevolge waarvan hij voorgoed aan een oog blind is. Zij werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Te Montlugon, waar in een loods een eenvoudig theater van hout was opgetrokken, is de tent geheel omgevallen tijdens een goed bezochte voorstelling. Gegeven werd „La Por- teuse de pain." Een verschrikkelijke paniek heerschte onder de toeschouwers; een dertig tal werden gewond. De berichten van Bilbao luiden onrust barend. De agitatie onder de mijnarbeiders van Gallaïta en Somorrostro duurt voort, en men vreest voor rustverstoring. Er zijn militaire voorzorgsmaatregelen genomen. Onder de vele kransen en bloemstukken, welke naar Sandringham gezonden werden als hulde aan den overleden hertog van Clarence, was ook een 1.30 meter hooge harp van lelietjes der dalen en witte orchideeën, met een krans van Russische violen er boven en drie gouden snaren, van welke de derde gebroken was, een zinspeling op 's prinsen rang als troonopvolger. Die bloemenharp werd uit Ierland gezon den door drie jonge meisjes, die evenals prinses May hare verloofden door den dood hadden verloren. De politie te Charlottenburg heeft eene goede vangst gedaan. Zij heeft namelijk twee valsche munters overvallen, juist toen zij in hunne werkplaats bezig waren met de gips- vormen voor valsche een- en. tweemarkstukken. Al de toestellen en gereedschappen werden in beslag genomen en de beide mannen ge arresteerd. Te Rome en op verscheidene andere plaatsen in Italië zijn Vrijdagavond schokken van aardbeving gevoeld. Er werd niet veel schade door aangericht en geen verlies van menschenlevens veroorzaakt; alleen kwam een man, die uit een huis vluchtend, van een trap viel, daardoor om het leven. Maar de schrik was algemeen zeer groot, vooral in de schouw burgen, en in de volksbuurten brachten zeer velen den nacht op straat door, in weerwil van de strenge koude, Te Genzano zijn eenige huizen ingestort. Te Cividalavina stortte een middeneeuwsche toren in; twee rnenschen werden daar bedol ven onder het puin maar weldra weder bevrijd. De Bulgaarsche minister president Stam- bouloff heeft zich, op eene sledevaart, lichte lijk gekwetst met een revolver, welke hij in den zak droeg. Uit Rusland komen nog steeds de treurig ste berichten omtrent den hongersnood. In het gouvernement Minsk verlaten de boeren en de kleine adel bij menigte het land, om niet te verhongeren, en de kleine steden zonder garnizoen zijn ten prooi aan zich al- lerwege vormende rooverbenden, de schrik der bevolking. De czar schonk weer 15 millioen roebels, gelooft dus nu blijkbaar ook aan den nood. Een vrecselijk spoorwegongeluk wordt uit Tiflis bericht. Op den Transcaucasischen spoorweg zijn twee goederentreinen, met pe troleum beladen, in botsing gekomen. De petroleum vatte vlam en in een oogenblik stonden de twee treinen van voren tot ach ter in lichtelaaie. Verscheidene van het per soneel hadden geen tijd, uit den trein te komen. Zes mannen kwamen in de vlammen om en drie anderen werden ernstig gewond. Er worden weder twee spoorwegongeluk ken bericht uit de Vereenigde Staten. In Nieuw-Mexico, op de Atlantic-Pacific zijn twee treinen in botsing gekomen. Vijf trein- beambten kwamen daarbij om het leven en een groot aantal reizigers werd gewond. Te Davenport, op den Rock Island-Pacific is een trein ontspoord en daarna verbrand. Negen rnenschen werden daarbij gewond waaronder drie zeer ernstig. Burgemeester en wethouders van Waalwijk; Gelet op art. 26 der wet van 19 Augustus 1S61 (Staatsblad No. 72); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het inschrijvingsregister en de daaruit opgemaakte alphabetische naamlijst van lotelingen der nati onale militie voor de lichting van 1892, ter se cretarie der gemeente ter lezing zal liggen van 24 dezer tot 1 Februari daaraanvolgende, telken dage van des voormiddags 912 uren. Een ieder, die daartegen bezwaren mocht heb ben in te brengen, kan die, gedurende voormeld tijdstip bij ongezegeld aan den commissaris der koningin gericht verzoekschriftindienen bij den burgemeester. Waalwijk, 23 Januari 1892. Burgemeester en wethouders voornoemd. De voorzitter van den raad der gemeente Waal wijk noodigt bij deze -de mannelijk inwoners dezer gemeente uitomzoo zij in eene andere gemeente over het laatst verloopen dienstjaar in de personeele belasting zijn aangeslagen naar eene hoogere huurwaarde dan die, welke volgens art. 1 litt. a. en b. van de wet van den 24 April 1843 (Staatsblad No. 15) aanspraak geeft op verminde ring tot 73 of gedeelte der belasting, naar de drie eerste grondslagen of in de grondbelasting in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamentot een bedrag van ten minste tien gulden zijn aangeslagen daarvan door overleg ging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15 Februari e.k. te doen blijken. Tevens noodigt hij de mannelijke inwoners der gemeente uit, die op den grond van het bepaalde bij art. 1 sub, c. en d. of krachtens het 4e lid van art. 7 der kieswet, zooals die is gewijzigd bij art. VII van de additioneele artikelen der grondwet, aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worder. op de kiezerlijsten daarvan vóór den 15 Februari e.k. aangifte te doen. De modellen A. en B. voor deze aangifte zijn van af heden ter secretarie der gemeente koste loos verkrijgbaar. Waalwijk, 23 Januari 1892. De burgemeester voornoemd. WAALWIJK, 27 Januari 1892. De kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft verleden Maandag eene vergade ring gehouden, waarin verschillende belang rijke onderwerpen zijn behandeld. Het uitvoerig verslag nemen wij op in ons volgend nummer, daar ons heden ruimte ontbreekt. De Hoogeerw. heer A. Van de Laar, vicaris capitulaar van het Bisdom 's Bosch, heeft benoemd tot pastoor der Augustijnerkerk te Nijmegen en tot deken van het district Nijmegen den zeereerw. hooggel. heer F. A. L. Bronsgeest; tot pastoor te Ledeacker den weleerw. heer S. J. F. Van den Eijnde; tot professor der philosophie aan het seminarie 2e sectie te Haaren den weleerw. zeergel. heer J. H. Selten; tot rector te Moergestel den weleerw. heer J. 0. Schuurmans; tot ka pelaan te Dreumel den weleerw. heer F. A. Clerx; tot vice-prefect aan het seminarie le sectie te St. Michiels-Gestel den eerw. heer A. J. M. Mutsaers; en tot assistent te Veld- driel den eerw. heer J. C. J. Broks, de laatste priesters van het seminarie. Gelijk te voorzien wasoefenen de hooge prijzen van het hooi nu reeds in de Langstraat grooten invloed uit de op verhu ring van de landerijen voor het volgende seizoen. Er zijn landeigenaren, welke l/2 a V* meer vragen dan verleden jaar. Aan den handel Het handels-informatiebureau „Mercurius" te Amsterdam meldtdat de leden der „zwarte bende" (flesschentrekkers) welke vroe ger in de Jan Steenstraat aldaar verblijf hiel den, en waartegen door de politie werd ge waarschuwd thans verblijf houden in de Frans Halsstraat en aldaar hetzelfde „beroep" uitoefenen. Sedert kerstmis zijn in ons land over leden 14 Roomsch-Katholieke geestelijken, van welke alleen in het bisdom 's Hertogen bosch 7 dus de helft van het geheele rijk. Nabij Zwartsluis zou een jonkman, van de ganzenjacht thuiskomende, zijn geladen jachtgeweer uit het bootje nemen, waarmee hij was uitgevaren. Het schot ging af en trot hem in de borst, zoodat hij terstond een lijk was. Bij het dorp Haaren was een jongeling, B. Eisses, met een geladen geweer op den zolder gegaan, om op kraaien te schieten. Hij schijnt naar beneden gevallen te zijn, teu gevolge waarvan het schot afging en hem in zijn hoofd trof, waarna hij onmiddellijk stierf. Naar men mededeelt, is de politie van Esschen en Nispen er in geslaagd, de ver moedelijke daders van den te Nispen ge- pleegden diefstal bij den landbouwer J. van Dorst op te sporen. De gestolen effecten zijn echter niet teruggevonden. De ruim f22000 wordt nog vermist. De toestand van J. v. D. is beter. Te Vucht is een zekere Toon de Laat, door de marechaussée gearresteerd en ge vankelijk naar Den Bosch gebracht, wegens mishandeling van zijn vrouw. Een paar maan den geleden werd hij uit de gevangenis ont slagen, waar hij eenigen tijd had doorge bracht, eveneens wegens het toebrengen vun verwondingen. Wederom had er Zondag namiddag aan het station te Oegstgeest nabij Leiden een ernstig ongeval plaats. De goederentrein naar Rotterdam was voor vertrek afgeluid en stelde zich in beweging, toen ouvervvachts de rem mer G„ wonende te Haarlem, kwam aange- loopen en op de trede van den voor hem bestemden achtersten wagen sprong, waarbij hij uitgleed en viel. Het achterste wiel ging hem over 't lichaam, tengevolge waarvan hij zwaar gewond per draagbaar naar het aca demisch ziekenhuis moest gebracht worden. Aldaar behandeld, bleek het dat een der beenen moest worden afgezet, terwijl het andere been, zoomede een der armen, ge broken waren, welke laatste lichaamsdeelen gezet zijn geworden. De toestand van den ongelukkige is niet zonder gevaar. Alvorens hij per draaagbaar naar het zie kenhuis werd vervoerd, heeft de stationschef het bijna afgereden been met gutta-percha-

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2