aaaa&EStaiik Nummer 10. Donderdag 4 Febraari 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Bekendmaking. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. De Echo van bet Zuiden, Wulw|jiLsrhr en Langstraatsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ./1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Waalwijk. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiuer, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders van Waalwijk; Gelet op art. 28 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72)en op het besluit van den heer commissaris der koningin in de provincie Noordbrabant van 7 Januari 1892, A. No. 7, prov. bijbl. no. 2; Brengen ter openbare kennis, dat de loting der nationale militie voor de lichting van dit jaar zal plaats hebben te Waalwijk, den 23 Februari e. k. des middags ten 12 uur, ten raadhuize aldaar, zullende de trekking voor de ingeschrevenen, welke niet opkomen, of wier vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig «ijn, door den burgemeester of het lid var. den raad, dat bij de loting aanwezig is, geschieden. Waalwijk, 30 Januari 1892. Burgemeester en wethouders voornoemd. Het Journal Officiel van Zondag bevat het besluit van den president der republiek, be treffende het in werking treden van de han delsverdragen met ingang van 1 Februari. Ten opzichte van Nederland wordt in het verslag gezegd, dat een overeenkomst binnen beperkte grenzen is tot stand gekomen. De Nederlandsche koopwaren zullen toegelaten worden tégen het Fransche minimumtarief, en Nederland zal de uit Frankrijk ingevoerde goederen op denzelfden voet als die uit an - dere landen behandelen. De koloniale goe deren zullen aan dezelfde voorwaarden onder worpen worden. In het algemeen dus zijn dezelfde douane- voorwaarden aangenomen als die tusschen Engeland en Frankrijk sedert de Fransche wet van 27 Februari 1882 golden. Ten opzichte der opheffing van dezen modus vivendi hebben de beide regeeringen zich van weerszijden volle vrijheid voorbehouden. Het rapport van den heer Ribot houdt zirh uitvoerig bezig met den eigendom der fabrieksmerken en den kunst- en letterkundigen eigendom, die voldoende beschermd worden Eenc geschieJcnis uil dc Engelsche rechtspleging, in. 5. Op de bovendien gemakkelijk op te wekken verbeelding van den jongen Davistcwn maakten deze gloeiende schilderingen een eigenaardigen indruk. Toen Elisabeth nog in de abdij diende, had hij haar dikwijls gezien, en ofschoon hem de ontluikende schoonheid ran het toenmaals nau welijks zestienjarige meisje wel in het oog was gevallen, was hij toch te trotsch geweest, om er verder op te letten. Eerst voor eenige weken had het toeval hem weder voor eenige oogenblikken in de tegenwoordigheid van Elisabeth gebracht en hij was een weinig verrast geweest, toen hij gezien had, hoe de veel belovende knop zich inmiddels tot eene schoon bloeiende roos had ontwikkeld. Nu verkreeg haar beeld in zijne herinnering door de dweperij van den jongen Lyon nog geheel andere schitterender kleuren. Hoe levendiger Charles sprak, des te stiller was William geworden, en eerst toen gene zijn vraag herhaalde, zeide hij ontwijkkend, om zijne groote opgewondenheid niet te verradenJa, zij is inderdaad lief. Slechts lief! riep de andere geraakt uit, hebt gij ooit schooner oogen gezien Zoo schit teren geen sterren aan den hemel als die in haar hoofd; en hebt gij ooit schooner gelaat aange troffen? Is het niet zoo fijr. en voornaam als dat eener vorstin? Ach, mijnheer, gij hebt mijn Elisabeth nooit nauwlettend beschouwd, omdat zij voor u slechts een dienstmaagd was; maar ik weet toch, dat zij de schoonste in het geheele land was en nu is zij voor eeuwig voor mij verloren 1 De ionge man liet weder treurig en moedeloos het hoofd hangen. Misschien had Robert gelijk en is zij reeds lang te huis. Neen, neen, daar zal ik haar niet vinden, klaagde Charles, mijn voorgevoel zal mij niet bedriegen; en als wilde hij eindelijk zekerheid habben, stapte hij ondanks zijne groote zwakte, door de verschillende nog van kracht zijnde overeenkomsten. Een extra No. van den Reichsanzeiger bevat: lo. de wet betreffende de toepassing der bij verdrag bepaalde rechten op granen, hout en wijn; 2o. de wet betreffende de toe passing der bij invoer naar Duitschland vol gens verdrag bestaande vrijstelling of verlaging van rechten tegenover de staten, die niet tot de meest begunstigde behooren; 3o. de ver ordening betreffende vrijstelling of verlaging van rechten, insgelijks bij verdrag vastgesteld, ten opzichte der voortbrengselen van landbouw en nijverheid uit Spanje. De uitwisseling van de ratification der han delsverdragen van Duitschland met Belgie en Zwitserlandonderscheidenlijk op 6 en 10 Dec. jl. gesloten, heeft Zaterdag te Berlijn aan het departement van buitenlandsche zaken plaats gehad. De Pruisissrhe regeering heeft weinig plei- zier van haar wetsontwerp omtrent de school wet. „Men moet het goede nemen, waar men het krijgen kan», heeft de rijkskanselier Caprivi gezegd. Dat goede acht hij neerge legd in 't wetsontwerp, thans door de regee ring ingediend. Windhorst zou, oordeelt een vrijzinnig blad, gezegd hebben, wanneer hij 't ontwerp onder de oogen had gehad: 't is wel een beetje, maar dat heb ik alweer! En hij zou 't ontwerp hebben gesteund. Dat is voldoende om de liberalen op te doen stuiven. Caprivi neemt 't goede waar hij het vindt. Maar zij ontkennen dat er iets goeds in 't ontwerp is. Wonderbaarlijk gelijk zijn libe ralen en vrijzinnigen in hun houding tegenover ,de schoolwet. En van dé zijde der vrijzin nigen wordt daaraan nog de opmerking toe gevoegd, dat 't heel aardig van Caprivi is het goede te nemen waar hij het vindt. Ver leden jaar diende hij het ontwerp Gossler in. Ergo, hij vond daarin het goede. Het is bekend, dat minister Miquel zich tegen het ontwerp heeft verklaard. „Als het wetsontwerp op het lager onder zoo snel voort, dat William moeite had hem te volgen. Weldra had men Aldermanbury bereikt, en kreeg men het eenvoudige, maar stevig ge bouwde huis van den wakkeren timmerman in het oog. Nog eer Charles den drempel der ouder lijke woning kon overstappen,schoot eenekrachtige, buitengewoon kloeke vrouw naar buiten, en sloot in hevige vervoering den aangekomene in de armen. Zijt gij daar eindelijk terug, Charles? O, wat heb ik om uwentwil een angst uitgestaan En zij drukte haar zoon met onbedwongen liefde nog vaster aan haar hart, zonder op zijn metge zel te letten. Elisabeth terug vroeg Charles terstond, eri sloeg zijne oogen vol onrust op het gelaat zijner moeder, wier buitendien eenigszins ruwe trekken bij deze woorden hunne blijde uitdrukking ver loren en zich snel samentrokken. Spreek mij niet meer van die liederlijke deern, zeide zij kortaf en verwijtend. Dus zij is niet teruggekeerd, zeide de zoon, zonder zich door den opkomenden toorn zijner moeder te laten afschrikken, ofschoon hij anders niet licht zelfs haar geringste misnoegen durfde opwekken. Neen, hernam zij wrevelig, dat zal zij ook niet weer doen, die landloopster; en indien zij het nog eens waagde, zou ons huis voor haar gesloten blijven. Moederspreek zoo niet van mijne bruid I Bruid! herhaalde deze hoonend; gij zult toch niet zoo dwaas zijn, u om die lichtzinnige deerne nog verder te bekommeren Als zij we zenlijk een fatsoenlijk meisje was, dan zou zij gisteren op den bepaalden tijd naar huis gekomen zijn. Maar ik heb de huichelaarster nooit recht vertrouwd, en Zij is niet gekomen, omdat haar een ver schrikkelijk ongeluk heeft getroffen; dat is zoo zeker als dat ik hier mijne hand naar den hemel ophef, en Charles strekte zijne rechterhand om hoog. De timmermansvrouw lachte bitter. Gij kent de meid weinig, maar gij zult wel tot over tuiging komen. Ach, en wat ziet gij er ellendig uit, en ge hebt een groote wond aan het voor hoofd Laten we spoedig in huis gaan, dan kunt Éij uwe krachten herstellen en indien mijnheer 'avistown ons de eer wil aandoen. Zij scheen wijs in zijn tegenwoordigen vorm wet wordt, zegt de vrij- conservatieve Post, dan is de concentratie, aan de eene zijde naar de Kreuz. Ztg., aan de andere naar het liberalisme bezegeld. Wat Caprivi verklaarde bovenal te moeten voorkomen, zal plotseling door de bewerking der regeering zelve worden lot stand gebracht. Hierbij komt, dat uit den zwarten tegenwoordigen tijd noodwendig een roode toekomst moet ontstaan. De demo cratie, met inbegrip der sociaal-democratie heeft buitendien op het oogenblik goede kansen; eene clericaal-conservatieve schoolwet zou die nog aanzienlijk verbeteren. Het vooruitzicht op het andere uiterste, dat het thans aan het roer komend zal vervangen behoorde nog nu tot ernstige overweging, ook bij de regeering, aanleiding te geven. „Door de school onder de geestelijkheid te stellen», zegt de vrijzinnige Voss. Ztg., „treft men de meerderheid des volks op het gevoeligste punt Met deze wet wordt de fakkel der tweedracht onder het Duitsche volk geworpen en een strijd aangevangen die over ieder politiek en sociaal gebied zich zal uitbreiden; een strijd, die de beste krach ten van den burgerstand tegen de regeering, in plaats van, zooals de heer Caprivi wenschte, tegen de sociaal democratie zal mobiel maken. Of de regeering zulk een strijd moet wagen, of zij kan hopen te overwinnen, of zij het mag laten aankomen op een conflict met het huis der afgevaardigden, dat het volgend jaar zal worden gekozen dat kan zij nog over wegen. Zij staat voor de gewichtigste be slissing, die zij sedert het aftreden van Bis marck heeft moeten nemen.» Op bevel van keizer Wilhelm zijn nieuwe leerplannen voor het gymnasiaal onderwijs gemaakt. Daaruit blijkt, dat lessen in Latijn, Grieksch en geschiedenis alsmede de school uren zullen worden verminderd, het huiswerk wordt ingekort en dat ten behoeve der licha melijke oefeningen de lessen in gymnastiek met 9 uren vermeerderd worden. De keizer wenscht, dat een nieuw, jeugdig geslacht van beschaafden zal verrijzen, bij thans eerst William te hebben opgemerkt, en maakte tegen hem eene uitnoodigende beweging met de hand, zonder echter daarbij eene te groote onderdanigheid aan den dag te leggen. Door het geheele wezen van de vrouw liep een harde trek, die van energie getuigde; zij bezat haar burger trots eu boog zich nooit gaarne voor menschen van hooger.en stand. Neen, neen, ik moet weder weg en haar zoeken riep Charles woest, en wilde oogenblik- ltelijk weder voortsnellen, toen zijn vader met groote schreden kwam aanioopen, die op de timmerwerf de stem van zijn zoon en diens laat ste woorden zeker gehoord had, want hij vroeg terstond: Waar wilt gij heen? Gij zult haar alleen, in weerwil van al uw zoeken, toch niet vinden. Wij moeten er terstond het gerecht kennis van geven, dat is de eenige weg; een enkel per soon kan hier niets uitvoeren. Dan zal ik heengaan en de politie te hulp roepen; en Charles deed, alsof hij hieraan onmid dellijk gevolg geven wilde. Gij blijft hier; gij ziet er evenwel ellendig genoeg uit. Ik zal zelf naar den vrederechter, den heer Wintlebury, gaan en gij kunt eerst behoorlijk uitrusten, uwe moeder heeft gelijk! En de woorden van den anders zoo zachtaardigen man klonken zoo vastberaden en bepaald, dat de zoon geen verdere tegenspraak waagde; bovendien begon hii ook zelf te gevoelen, hoe zwak hij was en kon zich nauwelijks meer op de been houden. Pas was hij de kamer binnengetreden, of hij zakte geheel uitgeput op de sofa neer en sloot de oogen. Elisabeth, stamelde hij nog en viel toen op nieuw in een diepe flauwte. O mijn arme goede iongenjammerde de moeder, en van dat alles is dat schandelijke schepsel de oorzaak 1 mompelde zij vol toorn en met innige moederliefde wreef zij de slapen van van haar zoon, om hem weder tot bewustzijn te brengen. Hoe is hij toch in dezen cllendigen toestand gekomen? vroeg zij aan William; maar het is geen wonder, hij was immers den geheelen nacht buiten, en dat alles om die lichtvaardige deerne, voegde zij er wrokkend bij. De jonge Davistown verhaalde, hoe Robert Wintlebury en hij Charles gevonden hadden en wat hij hun van zijne nachtelijke omzwerving hetwelk minder brillen worden gedragen maar dat gezonder spieren en frisscher bloed in het leven zal meebrengen, „minder kennis doch meer wil.» 't Is maar van welken kant men de zaak beziet! Had de Hongaarsche regeering vrees bij de algemeene verkiezing voor het parle ment veel te verliezen of zelfs geslagen te worden, danheeft zij nu reden tot verheu genis, doch meende zij dat de ontbinding van den rijksdag haar kracht aanmerkelijk zou doen wassen, dan heeft zij zich leelijk vergist: de partij die bij de verkiezingen wél vaart, is de nationale partij, terwijl eenige corypheeën der liberale partij, zooals Stephan Tisza en Max Falk, niet zijn herkozen. Toch zal de regeering kunnen rekenen op een volstrekte meerderheid van 50 stemmen een getal, waarnaar menig gouvernement zich den baard zou likken, doch dat graaf Szaparij en zijn collega's lang niet bevredigt omdat zij meer hadden verwacht en hun ver wachtingen niet onder stoelen of banken hadden gestoken! Dat is dus een overwinning met een bitter bijsmaakje. Dezer dagen herdachten de Polen met bit terheid het tijdstip, waarop voor de tweede maal het Poolsche rijk werd verdeeld tus schen Oostenrijk, Pruisen en Rusland. Vooral de Russische Polen zijn nog steeds vol bit terheid en zelfs de grootste krachtsinspanning van de overheid en haar ambtenaren heeft de zucht naar onafhankelijkheid niet kunnen vernietigen. Omdat Polen een gewest is, waar steeds opstand dreigt, staat het onder bewind van den besten der Russische generaals, Gourko, die berucht is om zijn gestrengheid en wreed heid. Generaal Gourko verstaat geen gek heid; toen kort geleden bekend werd, dat de Poolsche adel dit iaar besloten had niet te dansen, zeide hij tot eenigen hunner: ulk zou de heeren maar raden te dansen voor hun pleizier, anders zal ik 't hun wel met verdriet leeren.» Maar hoe streng het bewind van Gourko ook is, toch kan hij er niets aan doen, dat had medegedeeld. Haar oom had haar dus tot Houndsditch vergezeld; wat kwaads kan het schepsel daarna bejegend zijn En waarom is zij toen niet naar huis gekomen Maar ik heb het schoone masker reeds lang niet meer vertrouwd, zij had heel andere geaachten in het hoofd, en zou gaarne hooger op gewild hebben. Wij zullen wel liooren wat er van haar ge worden is, let maar op, rar. Davistown; en terwijl zij zoo driftig sprak, hield zij niet op, den on machtige hare zorg te verleenen. Meester Lyon had zich intusschen in zijne ka mer reeds verkleed, en vertoonde zich nu in zijn Zondagstooi. Eerst verschrikte hij niet weinig over den toestand van zijn zoon; maar toen Wil liam hem gerust had gesteld met de verzekering dat het slechts een flauwte was, en hij weldra weer bijkomen zou, trachtte hij moed te schep pen. Ik ga nu naar den squire Wintlebury, Charles, zeide hij bemoedigend, in de hoop dat deze woorden hem het spoedigste uit zijne on macht zonden doen ontwaken, en wees overtuigd dat al het mogelijke zal gedaan worden om Eli sabeth terug te vinden, en ijlings ging hij heen zonder de uitwerking van zijn toespraak af te wachtenwellicht vreesde hij ook den opwellen den toorn van zijn vrouw, wier aangezicht reeds begon rood te worden, en die zeker een heftige tegenspraak op de lippen had. Werkelijk pruttelae ook moeder Lyon mis noegd in zich zelve Welk een dwaasheid om voor zulk een deerne slechts een schrede te doenMaar dat nietswaardige vrouwspersoon heeft jong en oud betooverd. Mevrouw Wintlebury zal wel geweten hebben, waarom zij toen ter tijde hare mooie dienstmeid weggezonden heeft, en ik was met blindheid geslagen, toen ik haar opnam; en zij sloeg zich met hare gebalde rechterhand voor het voorhoofd. Was zij dan zoo lichtzinnig? vroeg William. Dat kan ik juist niet zeggenzij was orde lijk en vlijtig; maar eene waarzegster moet haar voorspeld hebben, dat zij nog eenmaal eene groote voorname dame zou worden, en dat moet haar in het hoofd geslagen zijnwant sedert dien tijd hield zij zich voor heel wat bijzonders, en wan neer zij meende, dat zij niet gadegeslagen werd, liep zij rond als in een droom.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1