k Bulgarije. Turkije. Rusland. BINNENLAND. Maandag is het rechtsgeding begonnen tegen de dames Karavelof, Grochahof en Georgef, wie in de akte van beschuldiging te laste wordt gelegd dat zij in eene door haar uitgegeven memorie getracht hebben buiten- landsche menging in 's lands zaken uit te lokken. Zij zijn van rechtsvervolging ontslagen. Volgens bericht uit Konstantinopel is er eene voortdurende stremming in het spoor- treinverkeer door de overstrooming beoosten Adrianopel. Geen trein is er sedert Donderdag aangekomen. De herhaaldelijk aangekondigde intrekking van het verbod van uitvoer van haver is nu eerstdaags te verwachten. Zij bepaalt zich evenwel tot de 10 millioen pud, welke in de havens der Oostzee opgeslagen zijn. UITSLAG der LOTING voor de Nationale Militie te Waalwijk. 1 Barend v. d. Anker 2 A. J. v. d. Houdt 3 W. J. de Groot 4 M. v. Veldhoven 5 J. G. Sars 6 P. v. d. Bosch 7 Aru. van Loon 8 Jac. Franssen 9 Paulus Verhoeven 10 A. G. van Zeist 11 Hend. de Bruin 12 J. G. van Well 13 J. D. van den Biggela 14 Anthonie van Heijst 15 A. H. van Hilst 16 J. B. van Schijndel 17 J. J. Smolders 1® A. G. Wijkmans 19 P. J. van Son 20 H. J. van Kuik 21 G. J. Coppens 22 H. v. d. Zaken 23 F. Kogels 24 L. Hartog 25 C. Treffers 26 p. de Werd 27 L. C. ten Haaff 28 J. Bijlhout 29 D. van Vuuren 36 A. H. v. d. Pennen 31 J. Versteeg 32 w. J. Smolders 33 p. van Delft 34 J. J. M. van Riel 35 A. J. Gerris 36 w. van Kregten 3' J. de Rooij 38 Th. Kolsteren 39 H. van Nooi 46 p. J. v. d. Heijden 41 J. L. van Es 42 H. C. v. d. Krabben 43 j. p. j. van Hilst 44 A. F. Sweep 45 A. M. v. d. Heijden 46 A. H. Mangels 47 p. van Bokhoven 48 M. J. W. Dekkers 49 B. J. Schoemans 56 S. J. van Dam 51 F. J. de Peffer 52 L. v. d. Zanden 53 J. C. Reiners 54 L. L. Franken 55 H. P. van Ree 56 A. van Heijst 57 B. A. de Rooij 58 Am, Kok 59 p. Dekkers 60 N. J. v. d. Hammen 61 J. F. v. d. Sanden 62 C. J. van Es 63 W. Benjaminse 64 F. A. Verhoeven 65 J. M. A Hesselberth 66 L. J. Bogaerts 67 C. van Kuijk 68 C. A. J.M. Zijlmans 69 H. J. van Assen 70 Jac. v. d. Zaken 71 C. F. Haraens broederdienst eenige zoon broederdienst eenige zoon reclame eenige zoon broederdienst broederdienst in dienst reclame broederdienst broederdienst broederdienst reclame eenige zoon eenige zoon reclame broederdienst broederdienst broederdienst broederdienst reclame eenige zoon broederdienst eenige zoon eenige zoon reclame broederdienst broederdienst broederdienst broederdienst eenige zoon broederdienst eenige zoon eenige zoon broederdienst reclame eenige zoon stud. Godgeleerdh. broederdienst broederdienst WAALWIJK, 24 Februari 1892. Met genoegen kunnen wij medcdeelen, dat de harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Besoijen verleden Zondag eene algemeene repetitie bij wijze van uitvoering gegeven heeft, toegankelijk voor heeren honoraire leden, en dat zij dit voortaan geregeld elke maand zal doen. Daar dit gezelschap in den laatsten tijd zich meer en meer op muzikaal gebied ont wikkelt, durven wij vertrouwen dat het pu bliek door een druk bezoek dier uitvoeriu gen den ijver der leden zal aanmoedigen. De uit te voeren nummers zullen steeds in ons blad worden opgenomen, evenals van de andere muziekgezelschappen. Het derde winterconcert van onze Zang- ^yereeniging Cecilia heeft verleden Zondag plaats gehad. De flinke opkomst van het publiek is een bewijs, dat het jeugdige gezelschap al meer en meer op de sympathie van Waalwijks in woners rekenen kan. 't Was dan ook weer een genotvolle avond, dien de heer N. van Bladel met zijne zangers ons verschaft heeft, en wij kunnen hierbij gerust verklaren, dat de uitvoering van het uitgebreide program ons in elk opzicht bevrediging schonk. Tot het zingen van als zwaar bekende koorstukken behoort moed. maar de uitslag heeft schitte rend bewezen, dat ijver in het bijwonen der repetities niet onbeloond blijft; de bekende ambitie der werkende leden van deze ver- eeniging, gesteund door de degelijke leiding van haren bekwamen directeur zal ons, hiervan zijn wij overtuigd, in de toekomst nog menig aangenaam uurtje bezorgen. Zonder verder in bijzonderheden te willen treden, mogen wij eene speciale vermelding van het kwartet „Stille,, niet achterwege laten. De uitvoering hiervan was allerkeurigst. Intusschen eene kleine opmerking, hier om bestwil gegeven betreffende het komische gedeelte van het program. Wij zijn den uit voerder der 2 voordrachten „Sport kunsten en Wetenschap» en „Uit de lijfstraffelijke Rechtspleging» dankbaar voor zijne goede bedoeling, en ongetwijfeld is hij er ook nu en dan in geslaagd onze lachspieren in beweging te brengen. Maar in eene gemeente, waar het publiek verwend is door het optreden van de Winter, Chretienni, beroemdheden in dit genre, daar zal het volgens onze beschei den meening steeds moeilijk blijken, op dit terrein voldoening te oogsten. Het komt ons voor^ dat het achterwege blijven van komische voordrachten aan de avondendie Cecilia ons in 't vervolg schenken gaat, niet schaden zal. Het derde winterconcert, Maandag j.l. döor de harmonie l'Espérance haren leden aangeboden, was druk bezocht en is een der beste onder hare vele goede uitvoeringen welke vóórgegaan zijn. De werkende leden der harmonie waren dien avond wel op dreef; de stemming liet ditmaal zelfs niet het minste te vvenschen over en de uitvoering der stuk ken was in alle deelen correct en karaktervol. Er schijnt onder de leiding van den heer Van Iersel ter dege gestudeerd en gerepeteerd te worden en de ambitie van het werkend personeel is grooter dan ooit. Moge dat nog lang zoo blijven! We hadden niet verwacht in den heer en mevr. Nieuwenhuizen zulke uitstekende ko mieken te zullen aantreffen. Wat de eerste vooral het publiek te genieten gaf, stempelt hem tot een der zeldzaam goede in het kleine gezelschap van Nederlandsche coupletzangers en komische artisten. Als hij weer optreedt in Waalwijk we hopen spoedig zal hij van harte welkom zijn. Het accompagne ment van den heer Boesnach was zeer ver dienstelijk. Zaterdag is door de maréchaussée al hier aangehouden en naar 's Bosch overge bracht zekere Henri Coolen, die in hoeda nigheid van horlogiemaker, te Waalwijk en Kaatsheuvel eenige horloges had verduisterd, welke hem ter reparatie waren toevertrouwd; 5 horloges, door hem verpand, zijn in beslag genomen. De loting te Kaatsheuvel is goed af- geloopen echter niet zonder dat de politie toch nog enkele personen moest verbaliseeren wegens dronkenschap, rustverstoring en ver nieling, terwijl in den laten avond nog een klein verzet tegen de politie plaats vond. Te Waalwijk ging de loting eveneens goed, doch door welke omstandigheden ook, die nog onderzocht moeten worden, bleek dal een zeer rustig burger mishandeld was ge worden, tengevolge brood? dronkenheid der lotelingen. Nader vernemen wij dat geweld is gepleegd met vereenigde krachten met geweld tegen personen en eigendommen. De daders (6 in getal) zijn bekend. Het aanhangige wetsontwerp op de faillis sementen van den afgetreden minister van justitie zal een geheelen ommekeer brengen. Wordt het ontwerp, zooals het daar ligt, wet, dan blijven de schulden ten alle tijde ook wettelijk, ook rechtens invorderbaar. De ge failleerde is na het faillissement geen stap vooruitgegaan. Hij heeft alleen wat minder schuld, dat is alles! Het bedrag van den verkochten inboedel en der aanwezige goe deren wordt uitbetaald aan de schuldeischers en van zijn schuld afgetrokken, het overige blijft hij schuldig. Geen stap dus vooruit hij is en blijft schuldig alles wat door hem moest voldaan worden en door den verkoop van 't actief niet is gedelgd. Het faillisse ment diende alleen om de echtheid te be krachtigen der schuldvorderingen, den inboe del en aanwezige goederen te gelde te maken en dat bedrag na aftrekking der kosten, aan de crediteuren uit te keeren. Al wat niet betaald is, blijft schuld en wordt niet gedelgd door de proceduren. De groote fout, zegt de memorie van toe lichting, waaraan de wetgever van 1838 zich schuldig maakte, is deze, rdat hij zich den faillissementstoestand niet geëindigd kon den ken voor de betaling van alle schulden, althans voor het te hunne genoegen voldoen van alle schuldeischers. Hij liet het faillissements beslag niet zijn einde nemen met den afloop der vereffening, met de realisatie, d. i. het te gelde maken van het laatste stuk actief, maar dit voortduren tot aan de rehabilitatiede offlcieele rechterlijke en contradictoire vast stelling, dat alle schuldeischers voldaan zijn. Dit rechtens voortbestaan van het faillissement, nadat het feitelijk is geëindigd, moest nood wendig een verwarden toestand ten gevolge hebben. Het ontwerp heeft met de geheele voor stelling gebroken. Volgens art. 193 neemt het faillissement met de slotuitdeeling een einde. Voor rehabilitatie is daarom in het ontwerp geen plaats meer. Rehabilitatie na het tot stand komen van een akkoord, met geen ancler doel dan om den gewezen ge failleerde zoogenaamd in zijn eer te herstellen, gelijk het wetboek van koophandel nog kent, zal wel door niemand meer verdedigd worden. Maar ook na afloop der vereffening zou rehabilitatie voortaan geen beteekenis meer hebben. Thans heeft zij deze: dat zij aan het faillissements beslag een einde maakt; in het stelsel van het ontwerp zal zij daartoe niet meer noodig zijn. Elke reden om haar te behouden vervalt dus. Na het faillissement treden dus de schuld eischers voor het te kort komende weder in alle executierechten aan hunne vordering verbonden. Dientengevolge zal het faillisse ment voor den schuldenaar niet langer een gemakkelijk middel zijn, om zich aan de be taling zijner schulden te onttrekken. De belastingvoorstellen zijn aan de leden der tweede kamer rondgedeeld. Zij zijn io. eene belasting op de inkomsten uit ver mogen. Voor de regeling dezer belasting wordt de waarde van het vermogen naar zijn toestand bij het begin van het belastingjaar bepaald naar in de wet bepaalden maatstaf in 7 rubrieken a gebouwde en ongebouwde eigendommenb gronden tot bouwterrein bestemd of als zoodanig te koop c grondrenten, tienden, erfpachten, vaste huren d effecten; e hypothecaire en andere schuld vorderingen; vruchtgebruiken, lijfrenten tonti nes enz.; g handelsvoorraden, schepen, vaartuigen, werktuigen, paarden en voertuigen, goud en zil verwerk en alle overige roerende zaken. In rubriek a wordt voor gebouwde eigendom men de waarde bepaald op het vijftienvoud, voor ongebouwde op het twintigvoud hunner belast bare opbrengst, verminderd met grondbelasting, polder- en waterschapslasten, grondrenten, tien den, erfpachten, vaste huren enz.; rubriek b wordt geschat naar de bekende verkoopwaarde; rubriek c op het twintigvoud der waarde van de uitkee- ring; rubriek d op hunne geldswaarde naar de laatst bekende gegevens; rubriek e opliet bedrag van het kapitaal; rubriek f op het tvvintigvou- dig bedrag; rubriek g naar de verkoopwaarde. De waarde van het vermogen wordt vermin derd met het bedrag der schuldvorderingen en het twintigvoud der uitkeeringen wegens vrucht gebruik en veischuldigde lijfrenten enz. Een per mille is als normale voet van heffing voorgesteld. Partieele ontheffing wordt verleend aan vermo gens onder de f 25000 en geheele ontheffing aan vermogens onder f13000. Van vermogens van f100000 en meer is eene progressie van 1 tot iy3 per mille voorgedragen, die bij f500000 eindigt. Eigen aangifte is voorgeschreven, maar bij den aanslag kan van de aangifte afgeweken, zelfs bij verzuim van aangifte een aanslag opgelegd wor den. 2o. Vermindering vnn sommige evenredige re gistratie- en hypotheekrechten. Bij overgang van vaste goederen onder de le venden onder bezwarenden titel wordt het recht van 4 pet. tot 2 pet. verminderd. Het recht voor verkoopingen van staatsdomeinen wordt ook 2 pet. Het recht van overschrijving, thans 3/4 per cent, wordt verminderd tot op 15 cent van de 100 gulden. Op de rechten en boeten van regis tratie en hypotheek worden geen opcenten ge heven. 3o. Afschaffing van den accyns en wijziging van het invoerrecht op zeep. De zachte groene zeep wordt van invoerrecht vrijgesteld en alle andere zeep belast met 5 percent der waarde. 4e Verhooging van den accijns op het gedistil leerd van f60 tot f65. Verder zal de minister bevorderen de uitvoe ring van het beginsel van peraequatie door de percentage van heffing tot 6 percent zonder op centen te verlagen. Eindelijk wordt een wetsontwerp tot afschaffing van staatstollen voorbereid en een tot verminde ring van den zoutaccijns van 9 tot 4 gulden per 100 kilogram. De afschaffing van den zeepaccijns zal een ver lies voer de schatkist geven van 2 millioen, de vermindering van den zoutaccijns een van 2 mil lioen, idem der registratie- en hypotheekrechten van f4,336.000, vermindering van de grondbelas ting f960,000 en afschaffing der tollen op vaarten en wegen 5 a"G ton; te zamen 10 millioen. De verhooging van den accijns op gedistilleerd wordt op 2 millioen opbrengst geraamd. De overige 8 millioen zullen gevonden worden uit de belasting op de inkomsten uit vermogen. Na het ongunstig oordeel in de afdee- lingen der kamer over het wetsontwerp tot tij delijke versterking der nationale militie uit gesproken, heeft de regeering de wetsvoor- dracht betreffende de militie tot het werke lijk onvermijdelijke teruggebracht en die tot wijziging der schulterijwet teruggenomen. Bij de gewijzigde voordracht betrekkelijk de militie wordt de diensttijd voor de zee militie op 5 jaar behouden en voor de mili tie te land een diensttijd van acht jaren als tijdelijke maatregel voorgedragen. De achtste lichting zal bestemd zijn om de vorming van de negen reserve-bataljons, die men nu van de zeven lichtingen heeft, te verzekeren, zoo lang de jongste lichting niet genoeg saam- geoefend is, en daarna tevens om te voor zien in het bezwaar, dat geen enkel geoe fend man in de depots der infanterie be schikbaar zoude zijn tot aanvulling, hetzij van de eerste verliezen, hetzij van de plaat sing van manschappen van jongeie lichtingen die bij de mobilisatie niet of niet tijdig de plaats hunner bestemming zouden kunnen be reiken, waardoor de korpsen, waartoe deze behooren, soms beduidend beneden de orga nieke sterkte zouden moeten blijven. Evenals de zevende lichting zal ook de achtste gewapend moeten en kunnen worden met het geweer M 1871. De vroeger voorgestelde vervroeging met een paar maanden van het tijdstip van in lijving wordt ook bij het gewijzigd ontwerp gehandhaafd. De nieuwe postwet de wet van 15 April 1891 tot regeling der brievenposterij treedt, ingevolge een kon. besluit van 11 Febr. jl. (opgenomen in de Bt. Ct. No. 44,) in werking op 1 April a. s. tDe minister van waterstaat, handel en nijverheid, heeft aan het hoofdbestuur van den Neaerlandschen Bond, ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en telegraafverkeer 'bericht, „dat in zoover aan het bezwaar van den Bond zal worden tegemoet gekomen, dat voor het ver volg op eenen tweeden christelijken feestdag, voor zooveel niet op een Zondag vallende, de kantoren der posterijen mede zullen wor den opengesteld voor het aannemen van pakketten, hel verzenden van postwissels en de behandeling van quitantien." De tweede kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 1 Maart, des namiddags te 2 uren. De miliciens, behoorende tot het le en 5e bat, 2e reg. inf. te 's Bosch, die in het vorige jaar wegens de aldaar heerschende ziekte niet onder de wapenen zijn geweest om geoefend te worden met het getransfor meerde geweer en de nieuwe velduitrusting, zullen dit jaar gedurende 13 dagen worden opgeroepen; zulks geldt ook voor hen, die tengevolge van de localisatie der militie bij andere korpsen zijn overgeplaatst. Vrijdag avond omstreeks 9 uur is door den trein van Breda naar Tilburg in de nabijheid van het station Tilburg een land bouwersknecht aangereden. De man werd op de plaats gedood. Vrijdag avond viel in de suikerraffina derij Java te Rozendaal een werkman uit de vierde verdieping. Zwaar gewond werd de man opgenomen en naar het gasthuis ge bracht. Zondagmorgen, omstreeks 5 uren heeft te Dordrecht eene aanvaring plaats gehad. Het schip Elise und Marie, geladen met steenkool, bevaren door schipper D. Roerste en gesleept wordende door de schroefstoomb. Colette, begon op dat tijdstip de reis van daar naar Antwerpen en moest onder de spoor brug doorvaren. Het stoomde echter door de opening, bestemd voor opvarende schepen, tengevolge waarvan het schip tegen het remmerwerk der brug aankwam en de palen eenige meters diep in den kop van het schip drongen. Vervolgens di aaide het schip noord waarts, zoodat de beide masten tegen de spanning der brug stootten en als riet werden afgebroken, terwijl het roer tegen de pijlers werd verbrijzeld. Het schip werd vervolgens door de sleep boot Xantippe in de Kalkhaven getrokken en moet zeer aanzienlijke schade hebben gekregen. Gelukkig zijn geen personen ge kwetst. Uit Krimpen a/d IJssel wordt gemeld: Toen Zaterdag morgen de landbouwer N. H. zijn neefje naar de loling te Gouda wilde rijden en tevens een meisje van zijn arbeider medenam om eenige dagen bij hare groot ouders te gaan doorbrengen, schrikte het paard op den IJseldijk. De tilbury met paard ging achteruit van den dijk en allen geraakten te water. Het meisje verdronk, niettegen staande de voerman, niet denkende aan zijn paard, dat mede verdronkalle pogingen aanwendde het te redden. Bij den brand te Nieuwe-Wetering, die voor een paar weken 2 hofsteden in de asch legde, dacht men aan kwaadwilligheid. Een begin van brand in een hooiberg te Oude- Wetering kort te voren wekte, daarmede in verband, dezelfde vermoedens. Zaterdag zijn deze en andere dingen uitgekomen. Twee jongens, te Oude-Wetering woonachtig, had den in een winkel voor snoepgoed een stukje lood, gelijkende op een afgesleten kwartje, in betaling gegeven. Deswege voor den bur gemeester van Alkemade gebracht, bekenden de jongens dat zij reeds meer op dergelijke wijze winkeliers bedrogen hadden. Maar nu kwam nog uit, dat zij de plegers waren van den diefstal uit de offerbussen in de christe lijk gereformeerde kerk te Oude-Wetering, in het laatst van het vorige jaar gepleegd, en van nog een aantal andere, niet uitgekomen misdrijven. Verder dat een van beiden den hooiberg te Oude-Wetering had in brand gestoken, wat tijdig gebluscht werd, en dat zij te zamen Zondag 24 Januari met het ernstige gevolg, dat men kent, te Nieuwe Wetering hetzelfde hadden gedaan. In het verhoor, waarbij later ook de officier van justitie uit Haarlem tegenwoordig was, bleek de groote verdorvenheid van deze twee knapen, de een 17 en de ander 15 jaren oud. Als reden van het brandstichten geven zij op, dat er dan wat werk aan den winkel zou komen, waarvan zij middellijk of onmiddellijk voordeel konden hebben. Zij hadden al plan nen gemaakt tot een nieuwen diefstal en nieuwe brandstichtingen. Na het verhoor wer den zij geboeid weggebracht. Ter Terheiden zijn Zaterdag morgen de lijken van drie knapen uit Made in de Zegge gevonden, waar zij zich gewaagd had den met schaatsenrijden op het broze ijs. Het zijn twee broertjes van 6 en 8 en een jongentje van 10 jaren.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2