pr*1 Den Heer Ant.Iielen, BEKENDMAKING. Advertentiën. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Duitschland. Handelsberichten. JOHANNA MARIA VAN 11EESBEEN, HET HUISGEZIN. alles zonder ongeregeldheden af al is er van verstoring der orde en rust geen sprake. En als dan alles weer goed in orde isdan zal Tricoupis misschien opnieuw door den koning worden aangezocht tot aanvaarding van het premierschap en wie weet of hij dan geen ja zegt Dat is zoo iets van de heete kastanjes door anderen uit 't vuur doen halen Te Luik heeft een gewezen politie agent, Scaillet genaamd, zijn twintigjarige zoon dood geschoten, naar aanleiding van een weinig beteekenenden twist. Hij werd na eenigen tegenstand in hechtenis genomen. De ver moorde was een oppassend jonkman. Volgens de geleerden moet de laatste strenge vorst, gevolgd door hevige sneeuw stormen, worden toegeschreven aan ongewone astronomische en meteorologische verschijn selen of kortweg aan de zon, In de Fransche academie van wetenschap pen deelde de heer Mascart mede, dat eene zonnevlek was waargenomen van zulke bui tengewone grootte, dat ze met 't bloote oog door de lichte wolken heen zichtbaar was. Ook werd eene magnetische strooming ge constateerd van zeldzame sterkte. Op enkele plaatsen wees de barometer eene daling aan van 20 mM. Uit New-York kwam een be richt van een prachtig noorderlicht, dat ook in Duitschland, bepaald in Hamburg, is waar genomen. Uit Montreal (Canada) meldde prof. Wal ter Smith, dat de jongste sneeuwstormen een gevolg zijn van buitengewone omwentelingen welke op de zon plaats hebben. Deze ver anderingen waren met 't bloote oog waar neembaar, en onder den telescoop zag men prachtige groepen vlekken. Anastay in hooger beroep. Hoewel Anastay, de terdoodveroordeclde moordenaar van barones Dellard, zich met hand en tand verzette tegen het verzoek van zijn advokaat om cassatie aan te teekenenen, is de jonge misdadiger ten slotte toch voor de smeek beden van zijn broeder bezweken, en is hij in hooger beroep gekomen van zijn dood vonnis. Verschrikkelijke ontdekking. De bewo ners van een huis in de omstreken van Tou lon waren dezer dagen niet weinig verschrikt toen zij hun hond met een been van een mensch in den bek zagen loopen. Men be greep dat er een misdaad of ongeluk moest hebben plaats gehad, en daarom werd de justitie met het feit in kennis gesteld. Op haar advies werd de hond aan eén ketting gelegd, en 24 uren zonder voedsel gelaten, Toen men het hongerige dier daarop de vrij heid gaf, zag men het naar een diep ravijn snellen. Men volgde het spoor van den hond en, bij het ravijn gekomen, zag men hoe het dier bezig was het vleesch af te knagen van het reeds afgrijselijk verminkte lijk van een mensch. Uit het ingestelde onderzoek bleek het lijk te zijn van een wapensmid, die twee maanden geleden spoorloos was verdwenen, Hij moet ongeveer een maand geleden ge storven zijn, maar of de dood Het gevolg van een ongeluk of een moord is, kan nog niet gemeld worden. Dat is nu weer eens een onschuldige zigheid van Willem II. be- Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk; Gelet hebbende op de arlt. 11 tot 14 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), en op art. 9 van net koninklijk besluit van 17 Decem ber 1861 (Staatsblad no. 127); Brengen ter kennis der belanghebbenden, dat. zij, die zich als vrijwilliger der Nationale Militie wenschen te verbinden, zich daartoe bij Burge meester en Wethouders dezer gemeente kunnen aanmelden op Maandag 7 Maart a. s., onder overlegging van het bij de wet gevorderde ge tuigschrift ten bewijze, dat zij op 1 Januari dezes jaars hun 20e jaar zijn ingetreden, doch hun 35e niet hebben volbracht tot op het tijdstip hunner optreding als vrijwilliger hunne verplichtingen omtrent de Nationale Militie hebben volbracht van een goed zedelijk gedrag zijn; dat gemeld getuigschrift zal zijn te bekomen ter secretarie dezer gemeente, op Zaterdag, den 5e Maart dezes jaars; dat het tijdstip, waarop zij tot onderzoek hunner lichamelijke gesteldheid voor den Militieraad moeten verschijnen, hun later zal worden bekend gemaakt. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, 25 Februari 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd^ Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk, noodigen de lotelingen dezer gemeente van de lichting van dit jaar uit, om, zoo zij ver langen bij de Zeemilitie te dienen, zich daartoe vóór 1 April a. s. ter gemeente secretarie aan te melden. Waalwijk, 4 Maart 1892. Burgemeester en Wethouders voorn. Jaarmarkt teWaalwijk Woensdag Maart 1892. WAALWIJK. Zondag 6 dezer, door de harmonie „l'Es- pérance" in de harmoniezaal bij de Erven A. N. vau Riel. 1. Marche militaire. Brohm. 2. Aux bords de l'Escaut, fantaisie Minnen. Harmonische retraite der Saxische cavallerie. Wagner. 4. Hussarenrith, galop. Brohm. De admiraliteit heeft order gegeven, dat in Juli tijdens het bezoek van den koning van Italië, een revue te Spithead moet plaats hebben, grooter dan voor den Duitschen kei zer. Tachtig groote schepen zullen daaraan deelnemen, behalve eene talrijke torpedo- vloot. De uitgaven voor het Engelsche leger worden voor den dienst 92/98 begroot op f211.572.000. De kolenhandelaars worden met de in vallende koude overstelpt met aanvragen om kolen, iedereen tracht voorraad op te doen bij den dreigenden nood, dien de werksta king zal veroorzaken. Een derde der mijn werkers (625.000) zal aan de staking deel nemen. De uitvoer, die velleden jaar 1/6 der productie bedroeg, is gestaakt. De groothan delaars vreezen hunne buitenlandsche con- nectien te verliezen. De productie zal niet verminderd worden, daar vele nieuwe mijnen in het laatste jaar geopend werden; de oude schachten, die met veel volk werken, zullen de grootste schade lijden. Een troep van 200 werkeloozen begaf zich Woensdag te Hanover weder naar den stads- direkteur. Een deputatte verzocht hem om werk wat haar in de naaste toekomst werd toegezegd. Onder een hoerah voor den di recteur ging de troep daarop uiteen, zonder dat de orde was verstoord. De keizer heeft door hoogstdeszelfs hofphotograaf conterfeitsels van zich laten maken in de verschillende costuums, waarin hij schitterde op het bal masqué van den hertog van Meiningen. WAALWIJK, 5 Maart 1892. Allen die belang stellen in den bloei onzer gemeente-teekenschool, zullen met spijt ver nemen, dat de ijvervolle en verdienstelijke voorzitter, de heer F. M. Ingen-Housz, onze gemeente gaat verlaten om zich met der woon te vestigen te Zeist. De aan ZEd. behoorende bierbrouwerij „de Klok" met woonhuis, schuur, stalling, tuin- en weiland, komt heden over 14 dagen in publieke veiling. Door de heeren A. P. Krak, assistent te Heusden D. A. Kakebeen assistent te Waalwijk, en B. H. Millenaar, klerk der pos terijen, te Heusden, is tot hunne ambtgenoo- ten in Noordbrabant en Zeeland eene circu laire gericht, om bijdragen te vragen ten einde aan den inspecteur der posterijen in Noord brabant en Zeeland, den heer W. P. Nagel, een cadeau aan te bieden bij gelegenheid van ZEds. 40 jarig jubileum als postambtenaar, op 7 April a.s. Bij beschikking van het gerechtshof te Bosch is de heer Jacobus Theodorus Gerris beledigd klerk ter griffie der arrondissements rechtbank in genoemde stad benoemd tot deurwaarder bij de arrondissement-rechtb. te Breda, ter standplaats Breda. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 ure, werd de rust dezer gemeente verstoord door brandalarm. Het bleek dat de landbou werswoning met annexe schuur en stalling, bewoond door J. Staal, in laaie vlam stond. Aan blusschen viel niet te meer te denken en in korten tijd was alles uitgebrand. Zoo goed als niets is kunnen gered worden, ter wijl vijf runderen en een paard in de vlam men omkwamen. Huis en inboedel waren verzekerd, maar tot een laag bedrag. Gisteren arriveerde te Baardwijk de subst. officier van justitie met den rechter commissaris en griffier uit 's Hertogenbosch, welke eene huiszoeking instelden bij J. L., die, voor eenige dagen in staat van faillissement verklaard, verdacht werd een en ander niet te hebben verantwoord, ten nadeele zijner schuldeischers. Eenig goed werd in beslag genomen. Tot gemeente-geneesheer, te Drunen, is benoemdde heer E. F. Romeling, arts, te Monnikendam. De zomerdienst op de spoorwegen zal dit jaar met 1 Mei, in plaats van met Juni als naar ouder gewoonte, aanvangen De nieuwe postzegels van drie cents, bestemd voor den op 1 April a. s. in te voeren stadspostdienst, zijn gereed. Zij dragen de beeltenis der koningin en zijn oranjegeel gekleurd. Ter voorkoming van vergissingen door het publiek, worden zij eerst in de laatste dagen dezer maand algemeen verkrijgbaar gesteld. Wegens veelvuldig voorkomen van mond- en k auwzeer onder het vee in het buitenland, is de aan commissarissen der koningin in de onderscheidene provinciën verleende machtiging, om afwijking toe te te staan van het verbod van in- en doorvoer van de van vee afkomstige artikelen, ge noemd in de kon. besluiten van 8 December 1870 en 14 Augustus 1888, ingetrokken voor zooveel betreft den in- en doorvoer uit het buitenland van versche huiden (met inbegrip van versch gezouten huiden), van mest en van versche (niet gedroogde) klauwen en hoornen. De justitie uit Breda bevond zich Woen- dag te Tilburg ten ejnde een onderzoek in loco in te stellen naar den aldaar Maandag avond gepleegden moord. Na afloop daarvan is de dader J. P. Totenberg, rietdekker te Enschot, naar de gevangenis te Breda over gebracht. Door den officier van justitie te Maas tricht wordt de aanhouding verzochtvan Joseph Dostert, zich ook noemende Nottinger en bekend onder den naam van den Pruisischen Joseph. Hij wordt verdacht van diefstal met braak in de R. K. kerk te Houthetn. Zijn signalement is als volgt: ouderdom 40 jaren, lengte 1.77 M., aangezicht lang, voorhoofd breed, mond gewoon, oogen grijs, kleur ge zond, haar blond, neus gewoon, kin rond, baard rossig, doch het komt vaak voor, dat hij den baard afscheert; bijzondere teekenen brandteeken aan den hals. Hij is nu eens gekleed als een boer in eene kiel en dan weer als heer met glacé handschoenen. De justitie te Maastricht heeft zi:h»aar Limmel-Meerssen begeven waar de gemeente veldwachter uit zelfverdediging gebruik heeft gemaakt van zijn vuurwapen en een persoon zoodanig getroffen heeft, dat men voor zijn leven vreest. Zondag morgen hebben de rijksveld wachter W. R. Meijer en de veldwachter der gemeente Heteren A. Kaashoek, bijgestaan door de onbezoldigde rijksveldwachters E. Stunnenberg en G. W. Philipse, onder Lake- mond (gemeente Heteren), op het eigendom van baron Constant Rebecque twee stroopers uit Wageningeu, Gerrit Jansen en Gerrit Ruijs, gecalangeerd, die bezig waren met hunne honden de passen af te drijven naar de richting van de strikken. Honderd strikken en één haas zijn in beslag genomen. Besoijcn. Voor den tweeden keer werd hier door den Royal Illusionist en Anti- Spiritist prof. Chambly eene fantastisch-ma gische séance gegevenden eersten keer bij dè wed. Dekkers en nu verleden Maandag avond, bij W. Brokken, uitgaande van de sociëteit de „Vriendenkring." De eerstemaal heb ik genoemden heer niet zien werken, maar deze week had ik het genoegen en velen met mij, hem te mogen bewonderen in velerlei goocheltoeren en spiritistische wonderen. Bij ieder volbracht nummer werd hem luide hulde gebracht voor de uitstekende wijze, waarop hij zich van zijne m. i. moei lijke taak kweet. Het was bepaald jammer, dat zoo weinig publiek, buiten de leden der sociëteit, aanwezig was om ie genieten van dezen waarlijk prettigen avond. Moge de heer Chambly nog meermalen ons komen onthalen op zijne kunststukken. Ds. J. W. F. Roth, te Ottoland, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. len bevorderen, dat voor deze en naburige gemeenten vrijstelling worde verleend van de verplichting om de werkuren te vermel den op de lijst, bedoeld bij art. 11 van bo vengenoemde wet. De kamer verzoekt uwe excellentie mits dien andermaal beleefd doch met gepasten aandrang een voorstel te doen tot wijziging van bovengenoemde wet in dier voege, dat art. 5 niet van toepassing is op de vrouwe lijke werklieden voor den hiervoor omschre ven arbeid, die buiten groote werkplaatsen wordt verricht. De kamer. Waalwijk, 5 Maart 1892. Aan Zijne Excellentie den heer mi nister van waterstaat handel en nijverheid. De kamer van koophandel en fabrieken te Waalwijk heeft afschrift ontvangen van een adres van het bestuur van het Nederlandsch landbouw comité te Utrecht, zoomede van het rapport aan dat bestuur uitgebracht in zake de vergadering bijeengeroepen door de Nederlandsche kamer van koophandel te Lon den over den handel in zuivelproducten. Genoemd bestuur verzoekt uwe excellentie de benoeming van regeeringsvvege van een consulent te Londen wel te willen bevor deren. De kamer acht het van algemeen nut, dat er in't belang van den Nederlandschen han del in zuivelproducten, datgene worde ge daan, wat dien handel, die ontegenzeggelijk in de laatste jaren veel is achteruitgegaan, kan bevorderlijk zijn, en zij is het met ge noemd bestuur volkomen eens, dat aanstel ling van een consulent te Londen ongetwij feld in het belang der onderwerpelijke zaak zal zijn. De kamer verzoekt uwe excellentie mits dien beleefd het adres van bovengenoemd bestuur in gunstige overweging te nemen. De kamer voornoemd. Waalwijk, 29 Febr. 1892. WAALWIJK, 4 Maart. De aanvoer ter veemarkt was heden redelijk in aanmerking nemende het strenge weder. De handel was vlug voor vetvee en nagenoeg rijpe kalf beesten tegen prijzen van f 130 tot f 245. Jonge varkens f8.25 a f 15.50. Ter botermarkt aangevoerd 1921 KG., van fl,08 a fl,29 per KG. Kippeneieren f3,a f4.00 per 100 stuks. De huidenraarkt blijft in afwachting van de belangrijke veilingen te Antwerpen, Havre en Londen weifelend gestemd. De voorraad is groot, ineu verwacht ondanks de gevoelige daling, die het artikel ruwe huiden sedert nieuwjaar heeft ondergaan, nog lager prijzen. Leder blijft voor onmiddellijke behoefte gevraagd en in alle soorten goed prijshou dend. Inl. schors en vreemde looimiddelen aangeboden tegen verminderde prijzen. De schoenfabrieken werken geregeld door, de voorjaars commissies komen, hoewel nog niet zeer druk, af, doch men verwacht bij gunstig weder in 't voorjaar meer leven dan vorig jaar. De prijzen zijn er echter niet op vooruit gegaan. Door de Waalwijksche kamer van koophan del en fabrieken, zijn de twee volgende adres sen verzonden Aan Zijne Excellentie den heer mi 's nister van waterstaat, handel en nijverheid. De werking der wet van 5 Mei 1889 stbl. no. 48, houdende bepalingen tot het tegen gaan van overmatigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen, heeft meer en meer doen zien, dat zij eene groote belemmering veroorzaakt voor sommige tak ken van nijverheid en wel bepaaldelijk ten opzichte van de schoenmakerij, zonder eenig nut voor het doel, dat men bij die wet be oogde. In 't bijzonder geldt dit voor de werk zaamheden door vrouwen te verrichten, be staande uit het leestklaar maken van schoen werk met de stikmachine. Deze goedbetaald wordende gemakkelijke huisarbeid, heeft grootendeels plaats in het gezin zelf en geschiedt door de vrouwelijke leden. De bepaling van de 2e alinea van art. 5 der wet verbiedt den arbeid vroeger aan te vangen dan te 5 uur 's morgens en later te eindigen dan 7 uur 's avonds. Dit voorschritt is voor de vrouwelijke werk lieden uiterst ondoelmatig en finantieel be zwarend, daar de hierbedoelde arbeid in den regel niet vroeger aanvangt dan 's morgens te 6 en 7 uur, naarmate van het jaargetijde, terwijl in den voormiddag door tal van vrou wen en meisjes eenige uren moeten worden besteed voor de bezigheden van het huisge zin, zoodat voor velen slechts een gering ge tal uren per dag overblijft voor den fabrieks arbeid. Bij gemotiveerd adres dd. 19 September 1889, aan uwe excellentie gericht, heeft onze kamer dan ook op voorschreven omstandig- digheden gewezen en daarbij verzocht te wil Tot onze diepe droefheid overleed heden, tijdig voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, in den ouderdom van bijna 64 jarenonze Zuster, Mevrouw weduwe van den WelEd. Heer EU GENICS TIJSMANS. Wed. H. Loeff- Van Heesbeen. H. M. van Heesbeen, religieuse. J. P. L. Van Heesbeen, Pastoor. Waalwijk, 28 Februari 1892. Ten einde de abonné's op het HUISGEZIN voor te leurstelling en erentueele schade te vrijwaren en aan alle praatjes een einde te maken, laat ik hier een uittreksel volgen uit een aan mij gericht schrijven van de administratie van dat Glad. ADMINISTRATIE VAN WAALWIJK. Waalwijk. „Wegens oneenigheden, welke wij met den „heer P. C. B AI JENS aangaande de beta ling der abb. Huisgezin hebben, zullen wij „voor zijne rekening geen der oude abonne e/inenten vervolgen en dragen u daarom op, „die abt. voor uwe rekening te noteeren en „de gelden te incasseeren. Hoogachtend, HET HUISGEZIN.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2