Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. schoenen lagen, welker draden zoo verteerd waren, dat de zolen op den eersten dag van het gebruik er af zouden vallen. De minister hield dit feit stil, maar trachtte maatregelen te nemen om het te verbeteren. Hij stuitte daarbij echter op onwil en allerlei bezwaren, en thans na verloop van elf maanden zijn de schoenen nog altijd onbruikbaar. De lieihebbers van paardenvleesch te Parijs hebben zich dezer dagen weer eens te goed gedaan aan een feestmaal van geen andere gerechten dan paarden,- ezels- of muilezelsvleesch. Het verbruik van dit goed- koope vleesch is, gelijk men weet, in den laatsten tijd zeer toegenomen. Er zijn te Parijs niet minder dan 194- paardenslachterijen waar verleden jaar *21.231 paarden, 61 muil ezels en 275 ezels geslacht werden. De zoon van een boer in het Spaansche dorpje Peralada, bij Figueras, was in de loting gevallen. Zijne ouders verschaften zich, door verkoopen van vee en leenen, het noodige geld voor een plaatsvervanger en gingen met den jonkman naar Gerona, om een plaats vervanger te zoeken. Hun buurman, Founalon, die van de zaak gehoord had, ging, toen zij weg waren, ge maskerd hun huis binnen, sloot de deur en dwong hunne dochter Dolores, die alleen thuis was, hein het geld voor den plaatsver vanger over te leveren. Het meisje herkende hem, en nu besloot hij haar te dooden, opdat zij hem niet ver raden zou. Hij liet haar kiezen tusschen doodschieten, worgen ot ophangen, en het meisje koos het laatste, in de hoop dat er, terwijl hij de noodige toebereidselen maakte, hulp zou opdagen. Founalon klom op eene kleine tafel, maakte een touw vast aan de zoldering, en toen de strop klaar was, stak hij even zijn hoofd er door, om hem te beproeven. Juist op dat oogenblik viel het tafeltje, waarop hij stond, omver en nu hing de roover zelf aan de zoldering. Al zijn pogingen om los te komen waren te vergeefs, en het meisje was vast gebonden, zoodat zij hem niet helpen kon. Hij werd echter nog juist intijds afgesne den door Dolores minnaar, die de deur ge sloten vond en met eenige buren het huis openbrak, waar zij het meisje bewustelo >s vonden en den roover zagen hangen. Founalon werd naar het gasthuis te Fi gueras gebracht. Hij zal waarschijnlijk genezen en dan terechtstaan wegens zijn misdrijf. De Amerikaansche regeeringsorganen toonen zich verwoed over de weigering van Salis bury om den bestaanden „modus vivendi" in de Behring zee te verlengen. Zij schrijven alsof eene botsing aldaar onvermijdelijk ware. De Press dondert, dat Harrison onmiddellijk maatregelen moet doen nemen door de ge- heele vloot, om den onwetligen robbenvangers het moordwerk te beletten, waartoe Salisbury hen uitnoodigt. De Tribune schrijft in den zelfden trant, en geeft zelfs een lijst van de beschikbare schepen. Andere bladen schrijven kalmer, terwijl de Herald te verstaan geeft, dat lord Salisbury den heer Blaine alleen maar wat wil beetnemen, om later toch toe te geven. Inmiddels heet het weder dat Blaine plotseling zwaar ziek is geworden aan influenza. De groothertog van Hessen is Zaterdag na het diner, terwijl hij nog aan het dessert was gezeten, door een beroerte getroffen. De vleugel-adjudant Von Röden merkte eensklaps op, dat het gezicht van den groothertog veranderde, zoodat hij 't oog op hem ge vestigd hield. Toen de groothertog uitriep: ik kan nie'c meer zitten blijven snelde de vleugel-adjudant toe om zijn meester te ondersteunen. De lijder had het bewustzijn verloren en het ergste werd door de doctoren gevreesd. Onmiddellijk werden de naaste bloedverwanten per telegraaf van den ernsti- gen toestand van den groot hertog op de hoogte gesteld en spoedig kwam prinsHendrik van Pruisen met zijn gemalin uit Berlijn te Darmstadt aan; de erfgroothertog wordt uit Nizza verwacht. - Zaterdag hebben er te Leipzig weder onstuimige samenscholingen plaats gehad, eerst in de voorstad Schönefeld, daarna op het marktplein. Een aantal deelnemers aan die beweging zijn in hechtenis genomen. Dit gebeurde over dag. Des avonds waren de markt en omliggende straten door dubbele politieposten bezet. Dergelijke woelingen hebben Vrijdagavond ook te Dantzig plaats gehad, waarbij 45 personen zijn gearresteerd. Bij de aanleg plaats eener stoomboot, die werklieden kwam afhalen voor de graafwerken ten behoeve der bevloeiingsvelden aan den Wcichsel,waren ongeveer 800 personen komen aanloopen cm daarbij werk te vragen. De stads ambtenaren zochten daaruit 218 gehuwden, die met de stoomboot mochten medevaren. Van de achtergeblevenen gingen de meesten rustig naar huis, terwijl de overigen, een honderd tal jongelieden, onmiddellijk groot tumult begonnen te maken, aan verscheidene win keliers onder bedreiging allerlei dingen af persten en toen wilden beginnen met plunderen hetgeen echter door de politie werd verhinderd. BERLIJN8 Maart, De Kreuzzeitung verneemt, dat de onderhandelingen met den hertog van Cumberland gisteren avond laat eindelijk een gewenscht gevolg hebben ge vonden. Ook de evenlueele opvolging van den zoon des hertogs in Brunswijk zoude bij deze onderhandelingen geregeld zijn. De Kreuzzeitung voegt aan de mededeeling toe, dat zij de tijding, hoewel van zeer in tieme zijde vernomenonder voorbehoud publiek maakt. Het ontwerp van generaal Canzio behelst een diensttijd van slechts twee jaar met pre- miën van 200 lires voor onderofficieren van het kaderdie bereid zijn acht maanden langer te dienen. Volgens berekening moeten 27 millioen bespaard worden door den kor- teren diensttijd, zonder dat het effectief ver zwakt wordt. In de Russische grensplaatsen wordt nog steeds naar nihilistische geschriften en spring- bommen gezocht. De huiszoekingen en andere maatregelen geschieden tengevolge van me- dedeelingen der politie te Parijsvolgens welke het grootste gedeelte der te Soisy- sous-Etiolles gestolen dynamietpatronen naar Zwitserland gezonden en van daar in Rusland binnengesmokkeld zijn. Er wordt beweerd dat er reeds verscheidene leden der Russische geheime politie naar Zwitserland vertrokken zijndewijl voornamelijk bij den gevangen genomen ingenieur Selewel beschuldigende brieven gevonden zijn. Weerkundige waarnemingen Over de maand Februari 1892, te W A A L W IJ K. Gevallen regen en sneeuw 22ö/8 mill. Vorig jaar Febr. nihil. 13 Regen en sneeuwdagen 2, 3, 4, 5, 6, 7, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 21 Febr. Vorig jaar nihil. De meeste regen viel 7 Febr. 43/4 mill. De minste regen viel 15 Febr. 1/8 mill. Sneeuw 13, 14 en tusschen 15 en 21 Febr. Hagel 12 Febr. Mist 22, 26 Febr. Karakter van het weer normaal. Nu en dan vorst en enkele schoone dagen. Windkracht. Varieerende tusschen 1/30 en 4/io* Windrichting. N. 27 O. 15 a 17 19 Z. 2, 20, 22, 23, - W. 3 a 6, 8, 13, 14, 25 NO. 9, 26, 28, N.W. 1, 12 Z.O. 21, 24, Z.W. 7, 10. 11, 18, 29. Gevallen regen van 1 Maart 1891, tot 1 Maart 1892 6995/16 mill. Regendagen van 1 Maart 1891, tot 1 Maart 1892 159 Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Februari ingelegd f 4032,32; terugbetaald f 3442,01. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1370. WAALWIJK, 9 Maart 1892. De traagheid in den handel van het hoornvee in de Langstraat bleef ook sedert de vorige noteering aanhouden, daar vreemde kooplieden wegbleven en het verkochte zich bijna uitsluitend tot het binnenland bepaalde. De prima qual. zware kalfkoeien zijn dan ook merkelijk lager in prijs te bekomen en gelden thans f220 a 250, 2e qual. f160 a 200. Naar weikoeien bestaat weinig vraag, de groote weiboeren schijnen een afwachtende houding te willen aannemen. De vette koeien blijven goed prijshoudend en gaan voor dade lijke behoefte voor 60 a 68 ct. per kg. vlug weg. Vette kalveren f 6.a 6.75 per week. Nuchtere dito f9 a 12. Jarige dito en hokkelingen met zeer tragen handel f 35 a 50. Vette varkens met veel vraag 58 a 60 ct. per kg. schoon. Jonge dito f9 a 13, berekend tegen f 1.90 a 2.per week. Hooi. De vraag overtreft ver het aanbod, waardoor de prijzen voor de verschillende soorten hoog blijven. De prima qual. blijft vast op f 20, miskleurde en afwijkende soor ten f 16 a 18, geringe qual. (schraal hooi) f 11 a 13 alles per 500 kg. Koeienhooi bij kleine partijen f2.20 a 2.50 per 50 kg. Stroo naar qual. fll a 13 per 500 kg. De prijs der aardappelen in de Boven- Langstraat blijft hoog, niettegenstaande de qualiteit veel te wenschen oveilaat. Per Hl. worden ze voor f3.50 a 4.— verkocht en bij de kleine maat tot 20 a 25 ct. per 5 L. De beste qual. Jammen uit het Land van Heusden worden tegen f 4.75 a 5.per Hl. aangevoerd of rondgevent. De wintergroen ten zijn schaarsch en zeer duur. De hoogw. heer A. van de Laar, vicaris- capitulaar van het bisdom van 's Bosch heeft benoemd tot pastoor te Oijen den weleerw. beer P. M. van Tetering; tot pastoor te Bor- kei en Schaft den weleerw. heer Th. van Rijbroek; tot kapelaan te Goirle den weleer^, heer F. J. A. de Beer; tot kapelaan te Geldrop den weleerw. heer A. J. H. Sengers, tot ka pelaan te Beuningen den weleerw. heer C. P M. R. Couwenbergen tot kapelaan te Kaatsheuvel den eerw. heer C. de Kort priester van het seminarie. Jongelui van 16 tot 18 jaar! Bij het korps genie!roepen te Utrecht be staat de gelegenheid voor 4 jongelieden van 16 tot 18 jaar om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant bij de Indische genie troepen. De jongeling behoort zich te ver binden voor den tijd van 10 jaren, waarvan 3 in dienst bij het korps genietroepen in Nederland te volbrengen. Bij het aangaan van de verbintenis geniet hij eene gratificatie van f 50. Als hij na 3 jaren naar Indië ver trekt, ontvangt hij eene gratificatie van f 300. Aanmelding vóór 20 Maart a. s. bij een der plaatselijke garnizoenscommandanten of bij den commandant van het korps genie troepen te Utrecht. Te Tilburg werden op den avond van den aldaar gepleegden moord, de dokters die zich gezamenlijk begaven naar het gasthuis, waarheen de verslagene vervoerd was, staande gehouden door een paar leden van de beruchte Hasseltsche bende en op ergerlijke wijze aangerand. Dr. D. deed een van hen op onzachte wijze met de straatsteenen kennis maken, doch toen de dokters uit het gasthuis kwamen, stonden dezelfde belhamels met getrokken mes gereed om hen aan te vallen. Gelukkig konden zij door een achterdeur en langs een anderen weg huiswaarts keeren. De daders zijn bekend. Dubbele moord te Haarlem Het Haarl. Dagbl. vernam van den rech tercommissaris in de zaak van den moord op den Raamsingel, dat hij in de verhooren van de familieleden der slachtoffers aanlei ding had gevonden, om eene huiszoeking te doen bij de werkster, juffrouw Oxener. Ten gevolge van die huiszoeking zijn door de justitie een aantal kleedingstukken in beslag genomen, maar de justitie heeft voorloopig geene aanleiding gevonden om eenige ar restatie te doen. De lampenist Ter Molen, die Maandag namiddag op het station te Zwolle bezig was met het verwisselen der lantaarns op den trein, die te 1.10 naar Almeloo moest ver trekken, had het ongeluk van een der rij tuigen te vallen, waarbij hij met het hoofd op de rails terecht kwam. Ernstig verwond werd hij in bewusteloozen toestand opge nomen. Te Heivoort is Zondagnacht een her bergier, De Bresser, overleden aan de gevol gen van een slag op het hoofd, hem een 14 dagen geleden bij eene vechtpartij toege bracht. Een klompenmakersknecht, H.Scheurs te Vucht, werd als vermoedelijke dader ge vankelijk naar 's-Bosch gebracht, doch later weder op vrije voeten gesteld. Daarentegen is een gepensioneerd O.-I. militair, Comelis Maas. te Heivoort gearresteerd. De slagers te Vucht hebben den prijs van het rundvleesch met 10 ct. per kilo ver minderd. Zondag vond men in eene beek even buiten Venloo het lijk van den 40 jarigen Piet Faessen, die Zaterdagavond door de duisternis misleid, daarin moet geraakt zijn. Hij was een vlijtig arbeider aan de douane loods aldaar, en laat eene weduwe met zeven kinderen achter. Als een bewijs van de deelneming, die te Haarlem de welbekende moord verwekt, deelt het H. D. mede, dat een paar personen aan den officier van justitie kwamen mede- deelen, wat zij hadden gedroomd, in de hoop dat dit de justitie eenig licht in de zaak zou geven. Uit Scheveningen meldt men Op den 5en November 1891 werd op de Noordzee door den kotter L. T. 342 van Lowestoft eene vrij belangrijke schade toege bracht aan de haringnetten der Sch. 117 Minnekes Daniël, reeders J. P. de Mos. Vandaar eene klacht door schipper D. Roele- veld bij de bevoegde macht. Na een aanhoudend onderzoek, zoowel door den sollicitor van den Board of trade te Londen als van den waterschout te Sche veningen, werd deze zaak den 3en dezer voor het gerechtshot te Lowestoft behandeld, met het gevolg dat aan de reederij van het Hollandsche schip het grootste gedeelte der geëischte schadeloosstelling door den Engel- schen rechter werd toegewezen. Een inenschenvriend gestorven. Woens dag overleed te Merane, op 50-jarigen leeftijd, de heer August Göttel, een man bekend door zijn grooten rijkdom en zijn liefdadig heid. Enkele dagen na den ontzettenden brand van het Ringtheater gaf hij bijvoorbeeld 10,000 gulden, waarvan de helft voor de nablijvenden van de slachtoffers en de andere helft voor het personeel van den schouwburg was. Drie dagen later gat hij opnieuw het vorstelijk geschenk van 125,000 gulden voor de nablijvenden van hen, die bij den brand waren omgekomen. Groot opzien werd indertijd door zijn hu welijk verwekt. Hij trouwde met een meisje te Weenen, dat eenige jaren winkeljuffrouw bij een banketbakker was geweest en Göttel door haar bescheiden en net optreden en door haar beminnelijkheid was opgevallen. Tot groote verbazing van het meisje, dat niet geloofde dat hij het ernstig meende, bood de millionnair haar, na eene kennis making van enkele dagen, hart en hand aan. Uit het huwelijk, dat zeer gelukkig was, zijn twee kinderen geboren. Te Menin een dorp in Bukowina, heeft een troep nog onbekende personen een jonge weduwe Marie Leppers, van wie gezegd werd dat zij haar man vermoord had, wreed aardig ter dood gebracht. Zij drongen 's nachts door in de slaapkamer der jonge vrouw, bonden haar aan handen en voeten, over goten haar met petroleum, staken hare klee deren in brand en bleven toezien, totdat zij verbrand was. Naar de Tijd verneemt, heeft een in gezetene van Amsterdam na een aanval van influenza 26 dagen geslapen en is toen over leden. Slechts een enkele maal werd de lijder dommelig wakker, van welke tusschen- poozen men gebruik maakte om hem eenig voedsel toe te dienen. Als een bewijs van de groote werkloos heid te Amsterdam gelde, dat dagelijks aan het bureau van den plaatselijken commandant gemiddeld 16 personen zich aanmelden voor den kolonialen dienst; voor het meerendeel zijn het jongelieden even boven de 18 jaar. Dinsdagavond is een ledige zandtrein, bij vertrek van Haarlem naar Zandpoort, door verkeerden wisselstand tegen ledige rijtuigen op een dood spoor geloopen, waar door 2 rijtuigen belangrijk beschadigd werden en twee ontspoorden. Persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats, terwijl ook de dienst geen vertraging ondervond. Rnaiusdouk5 Maart. Op de heden alhier gehouden paarden- en runderenmarkt was de aanvoer van paarden pin. 100 stuks, van hoornvee daarentegen zeer gering. Wegens de gelijktijdige paardenmarkt te Gorinchem was er weinig handel, ofschoon eenige buiten- landsche kooplieden tegenwoordig waren en eenige paarden van de beste qualiteit bedongen. Capelle. De heer A. Hagoortwonende op de Nieuwevaart binnen deze gemeente, is in 't bezit van eene paaschkoeeen zeer prachtig dier van buitengewone zwaarte, den 30 October 1891 aangekocht op de marktte Purmerend. Voor heeren slagers en voor hen, die belang stellen in zeldzaam mooi veeis 't wel de moeite waard eens een kijkje te gaan nemen. Wegens ijsgang is de overvaart aan den nieuwen Maasmond, ten noorden van het veer te 's Grevelduin-Kapelle, zeer moei lijk, daar de vaargeul bij het komen van den vloed dicht drijft en dan met karren en rijtuigen twee tot drie uren moet gewacht worden. Om zekerheid te hebben, maken velen met paarden en rijtuigen den omweg over het Keizersveer te Raamsdonk. Besoijen. Het bericht in het nommer uwer courant van verleden Zaterdag, dat de heer J. W. F. Roth, predikant te Ottoland, be dankt had voor het beroep naar deze gemeente, is bezijden de waarheid. Heden ontvingen wij de verblijdende tijding, dat zijn weleerw. den eersten Mei zijn intreêpreek in deze gemeente hoopt te houden. Naar alle waar schijnlijkheid is het bericht van zijn bedanken, dat het eerst voorkwam in het Nieuws van den Dag en door andere bladen schijnt over genomen, door kwaadwilligen, minstens door der zake onkundigen, aan genoemd blad opgezonden. (N. v. H.) In plaats van wijlen den heer Ant. van Es is tot brievengaarder dezer gemeente be noemd de heer Frank van Feijnaard. Baardwijk, 4 Maart. Voor een talrijk publiek gaf de liedertafel alhier Zondag 11. een harer winterconcerten; er was voor goede afwisseling gezorgd, ernst en luim kregen ieder hare beurt. Met „Neerlands taal" van Stille werd het programma geopenddit nummer even als „Vreedzaam" van Dobbel steen werd zeer goed gezongen; behalve deze twee werden nog de koorstukken „Saul's lierzang" van Gevaert en „Ossian" van Beschuit ten gehoore gebracht. De moeie- lijkheden van Saul's lierzang in aanmerking genomen werd dit stuk vrij goed weergegeven. Op verzoek werd in plaats van „Ave Maria" van Abt het Karnthner Volkslied en Spinn Spinn gegeven. Deze nummers blijven altijd schoon en worden door deze liedertafel zeer goed gezongen. De baszanger van „Alleen in de wereld" maakt goede vorderingen; bij degelijke studie kan hij een flinken bas worden. De direc teur vergastte ons op een Wiegelied, waarvan 't accompagnement met bromstemmen, door hem zelve gemaakt werd. Als toegift kregen wij van hem 't bekende: „In 't zonnige Hoveken." Onnoodig te zeg gen, dat hij gebisseerd werd. De bekende komieken onthaalden ons op eenige aardige scènes, die niet weinig meewerkten om de algemeene vroolijkheid op te wekken. Niet dan laat scheidde men, in de hoop een volgend concert weer te genieten als dezen avond. Drunen, 7 Maart. LI. Zaterdag omstreeks 3 uren wtren vier jongens spelende op het ijs, waarvan een, genaamd Gerardus Laar- ackers, acht jaren oud, zich te ver daarop waagde en door het ijs zakte. Een zijner

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2