BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Griekenland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. Handelsberichten. BERGEN, 11 Maart. Eene vreeselijke mijn- ontploffing heeft er heden ochtend in put 3 te Anderlues plaats gehad. De schok werd tot boven aan den ingang der mijn gevoeld; de kooi voor het op- en neêrlaten en de kettingen werden vermorseld en de ventilatie aanleg vernield. Op het oogenblik der ramp bevonden zich omstreeks 300 arbeiders in de mijn; slechts 3 hebben zich kunnen redden en voor al de overigen vreest men het ergste. ANDERLUES, 11 Maart. Er bevonden zich 270 arbeiders in de mijn. Een veertigtal zijn er door schacht no. 2 omhooggehaald; ook 16 gekwetsten, die in deerniswaardigen toestand verkeeren. Men raamt het aantal slachtoffers op ruim 200. Eene diep verslagen menigte verdringt zich om de toegangen. In een drukbezochte vergadering van 2000 mijnwerkers van Carmoux, werden de voor stellen der mijnmaatschappijen onaannemelijk verklaard na een discussie van 2 tot 7 uur. Slechts 50 stemden voor de aanneming. In de dalen van het Fransche depar tement Ariège heeft men bij de thans heer- schende koude weder veel last van wolven, die de kudden schapen aanvallen. Bij Sau- rai werden onlangs twee wolven gedood. Eugène Dourches en zijn neef Achille, die te zamen Louise Dourches (Achille's zus ter), welk meisje in het krankzinnigengesticht van Villejuif verpleegd en tegen den zin harer familie daar nog gehouden werd, ont voerden en daarbij de oppassters, die de vlucht wilden beletten, mishandelden, hebben nu deswege terecht gestaan. Eugène is tot 3 maanden en Achille tot veertien dagen ge vangenisstraf veroordeeld. In de provincie Cordova neemt de over strooming van de Guadalquivir nog steeds toe. De stad Campo Laverdade staat onder water, met uitzondering van de groote kerk, waar 600 menschen een toevlucht hebben gezocht. Ook elders in Spanje zijn ernstige over stroomingen. Te Sevilla staan verscheidene straten onder water. Ecija is overstroomd door de Genil en te Aranjuez, Badajoz, Ciu- dad Real, Jaen en Villanova del Reina is door het water groote schade aangericht. Naar men uit Lon.len bericht, is de voor raad steenkolen snel aan het verminderen en zal er bij een algemeene werkstaking groot gebrek aan die brandstol komen. Gezinnen, die steenkolen bij kleine hoe veelheden koopen, betalen reeds buitenge woon hooge prijzen. Daarbij komt, dat er ook een duurte van brood en andere eerste levensbehoeften te vreezen is. CLEVELAND, 10 Maart. De eigenaars der hoogovens beginnen met het uitdooven der vuren. Op 83 ovens zullen er Zaterdag a. s. 70 uitgedoofd zijn, tengevolge van ge mis van kolen. LONDEN, 11 Maart. De heer Chaplin verklaarde gister avond in het lagerhuis, dat de regeering hare voorzorgen betreffende den invoer van vreemd vee niet kan verminderen. Veeleer is zij voornemens hare maatregelen te versterken, daar het mond- en klauwzeer in Groot-Brittannie toeneemtondanks de maatregelen die genomen zijn. De regeering gelooft dat de in Engeland ingevoerde Deensche runderen besmet waren vóórdat zij hier aan wal waren gebracht. De minister achtte het bespottelijk te meenen, dat de verbruikers zouden lijden onder de beperking van aanvoer van vreemd vee. De invoer van vreemd vee maakt slechts 1 pet. uit van het totaal ver bruik van vleesch in Engeland. De nationale mijnwerkersbond heeft een manifest uitgevaardigd ter aankondiging eener algemeene werkstaking in de kolenmijnen van Engeland en Wales. Het bestuur van den bond zal de volgende week in zijne bijeen komst alhier den duur der werkstaking bepa len. Vermoedelijk zullen 400,000 kolenmijn werkers, allen Engelsche, de Schotsche uit gezonderd, het werk staken. Daartegenover hebben vele ijzer- en andere fabrieken beslo ten tot sluiting der fabrieken. LI ierdoor zijn tienduizenden arbeiders werkloos geworden. Op het gemaskerd bal, bij de keizerin, dat dezer dagen plaats vond, is als iets nieuws een optocht gehouden van de keizerlijke garde en de lijfwacht der keizerin. Naar een cor respondent verneemt, heeft de keizer bij deze gelegenheid den eersten luitenant Von Leip- ziger, van het garde-regiment, die in dezen winter op de hoffeesten steeds heelt voorge danst, de kroonorde 4e klasse aangeboden. Wanneer danskunstenaars een keizerlijke onderscheiding te beurt valt, dan zal de er kenning der verdiensten van kunstenaars op ander gebied in 't vervolg ook niet meer achterwege blijven. Woensdag, den sterfdag van keizer Wil helm I, was het mausoleum te Charlotten- burg den ganschen dag door kaarsen er- licht. Het park was voor het publiek geslo ten, daar de keizerlijke familie het voorne men te kennen gegeven had de graftombe te bezoeken. Achtereenvolgens kwamen dan ook keizerin Frederik, prins Hendrik met zijn gemalin, de keizer en de keizerin, en tal van leden der hofhouding, die allen bloemen op het graf legden. Keizer Wilhelm die Woensdag namid dag nog eene wandeling door de Thiergarten maakte en des avonds een souper in den huiselijken kring bijwoonde, heeft koude ge vat en moet de slaapkamer houden. In het noordoostelijk gedeelte van Prui sen, aan de Kurische golf, is ontzettend veel sneeuw gevallen- ze ligt zes voet hoog. Vijf dorpen zijn geheel in de sneeuw be dolven. Er bestaat groote ongerustheid, dal een plotselinge inval van dooiweder verschrik kelijke gevolgen zal hebben. Van de Russisch-Duitsche grens komt het bericht, dat uit het binnenland van Rus land opnieuw troepen er heen zijn getrokken. Zondag middag omstreeks 5 uur, ont stond in eene zaak in koloniale waren in de Rudolfstraat te Aken, een uitslaande brand, doordat een hoeveelheid petroleum, welke in de kelders bewaard werd, door een onbe kende oorzaak in brand geraakte. Door den rook konden de bewoners zich slechts met de grootste moeite redden. Een vader die zijn vijf kinderen uit de bovenste verdieping in een door de brandweer uitgespreid net wierp, sprong zelf daarover heen en viel dood. Zeven personen zijn verongelukt, waarvan twee dood en vijf zwaar gewond. Alleen door het juist en krachtig optreden der brand weer zijn verdere ongelukken voorkomen. Kardinaal Rampolla is tot overeenstem ming gekomen met den Franschen gezant over de aanstelling van eenige bisschoppen, nadat de kardinaal eene mededeeling van den nuntius te Parijs voorlas, waaruit bleek, dat verschillende bisschoppen in Frankrijk de door de regeering gewraakte catechismus voor de kiezers hadden ingetrokken en an deren dit voorbeeld zouden volgen. ROME, 11 Maart. De Oostenrijksche ge zant bij hel Vaticaan, graaf Reverters, is in eene particuliere audiëntie bij den Paus ont vangen om dezen een eigenhandig geschre ven brief van keizer Frans Jozef te overhan digen en dit wel naar aanleiding van de aanmerking, die de nuntius te Weenen had overgebracht, dat de gezant bij het Vaticaan zich bijna uitsluitend bewoog in de kringen die met het Kapitool in connectie staan. De keizer moet den Paus betoogd hebben, dat het zijn vurige wensch is mede te werken tot een verzoening van den kerkvorst met den koning van Italië en dat de gezant, die voor hem optrad, in dezen geest handelde. In den Piraeus, de haven van Athene, lig gen tegenwoordig een Russisch en een Fransch eskader, waarvan de Etat-Major te zamen heett gebanketteerd. Bij die gelegenheid heeft de Russische admiraal op den president der republiek en de Fransche op den czar en diens gezin ge toost, een en ander in de meest hartelijke bewoordingen. CHICAGO10 Maart. Een geweldige sneeuwstorm woedt over de geheele land streek van het Michiganmeer tot in den staat Montana. De berichten zijn nog onvolledig, maar van alle zijden wordt verwoesting en verlies van menschenlevens gemeld. De te legrafische verbinding is verbroken. WAALWIJK. Op Zondag 13 dezer, 's middags 12 uur, door de Liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, op Musis Sacrum. 1. Lentelied Verhulst. 2. Zur gute Nacht, barytonsolo met koor. Schubert. 3. Looft den Heer. De Vliegh. WAALWIJK, 12 Maart 1892. Den laatsten tijd ontvangen wij bijna da gelijks gedrukte en zelfs schriftelijke uitnoo- digingen, om mede te werken tot de ver spreiding op groote schaal van zoogenaamde sensatie-brochures met anti-Joodsche strek king. Gaarne zagen wij ons in het vervolg van de toezending van dergelijke circulaires verschoond, daar wij ons in 't geheel niet zullen leenen om het doel der schrijvers be vorderlijk te zijn. Wij doen niet mede aau het opwekken van rassen- of godsdiensthaat. Aan de bemoeiingen onzer wakkere kamer van koophandel, die steeds in de bres springt als 't de belangen van handel en nij verheid geldt, hebben wij weder te danken, dat er aan de westzijde der gemeente eene brievenbus zal geplaatst worden. De minister van waterstaat, handel en nij verheid heeft namelijk aan de kamer bij schrijven d.d, 2 Maart te kennen gegeven, dat aan haar verzoek tot plaatsing eener brie - venbus in het westelijk gedeelte der gemeente Waalwijk, zal worden voldaan. Aan het verzoek der kamer om aldaar een depot voor den verkoop van postzegels enz. te vestigen zal mede gevolg gegeven wor den, indien zich een geschikt persoon aan meldt om tot depothouder te worden aan gesteld. De trage handel in Kalf koeien blijtt in de Langstraat aanhouden, bij ontstentenis der Belgische kooplieden bepaalt zich het ver kochte uitsluitend tot het binnenland. Voor prima qualiteit wordt f210 a 250 besteed, 2e soort f150 a 180; weikoeien met veel aan bod en weinig vraag f90 a 150; jarige kal veren en hokkelingen f35 a 45; nuchtere dito f7 a 10; slachtvee naar soort 58 a 68 ct. per kg.; vette varkens 58 a 60 ct. per kg. schoon; jonge dito fl.75 a 1.90 per week. Hooi. De prijs blijft vast op f 20 voor de eerste qualiteit, f 16 a 18 voor de tweede qual. en geringe qual. f 12 a 14, alles per 500 kg; kooeienhooi geldt bij kleine partijen f23 a 24. Stroo naar soort f 10.50 a 13.— p. 500 kg. Te Nijmegen schijnt in den laatsten tijd allerlei valsch geld in omloop te zijn. Woens dag werd aldaar weer van een onbekende een valsche rijksdaalder ontvangen, die de beeltenis droeg van Willem III en het jaar tal 1856. De 28n Maart e. k. is een dag, dien de natuurkundigen met groote belangstelling te gemoet zien, maar die angstige gewone menschen met schrik moet vervullen. Vol gens den bekenden sterre- en weerkundige, prof. Rud. Falb, zal namelijk die dag de meest kritieke zijn der geheele eeuw. De magnetische invloeden van vreemde wereld bollen zullen tegen dien tijd zoo hevig zijn, dat er wel eens een geweldige schudding van onzen aardbol zou kunnen volgen. Wij zullen zien Moord op De Kraker! De arrondissementsrechtbank heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaak tegen C. L. Louwerse oud 29 jaar, molenaar te Zaamslag en M. De Ruijter, wed. van den verslagen P. De Kraker, oud 30 jaar, te Zaamslag, beiden beschuldigd van moord op P. De K De rechtbank verklaarde beiden schuldig aan het hun te laste gelegde feit en veroor deelde hen, wegens moord, door twee per sonen te zamen en in vereeniging gepleegd, elk tot twintig jaren gevangenisstraf met be paling, dat de tijd in verzekerde bewaring doorgebracht, in mindering wordt gebracht. De eisch was tegen beiden levenslange gevangenisstraf. Donderdagmiddag is op het terrein der Deli-Brouwerij aan de Weesper zij de te Am sterdam, een ernstig ongeluk gebeurd. Twee mannen waren bezig met het zoogenaamde „pekken" van een groot houten biervat van 80 H L. inhoud, waarbij de pek brandende door middel van ijzeren bouten langs de binnenwand woidt verdeeld. Door een wind stoot sloeg de vlam plotseling naar binnen, waardoor zich in het inwendige zulk een op eenhooping van gassen vormde, dat het ko lossale vat met een geweldige knal uiteen barstte. De sterke ijzeren hoepels werden in het rond geslingerd, de duigen over het terrein verspreid. De eene werkman kreeg een hoepel tegen het hoofd en werd afschuwelijk verminkt, de ander werd eerst eenige oogenblikken later bewusteloos teruggevondeu in een kuil op eenige passen van het vat af. Ook deze laatste was zeer ernstig gekwetst. Beiden werden naar het buigerziekenhuis vervoerd, de een in een rijtuig, de ander per brancard. Deze had een schedelbreuk gekregen en overleed onderweg, terwijl de toestand van zijn kameraad zeer zorgelijk wordt geacht. Door het brandende pek was tegelijk met het ongeval een begin van brand ontstaan in het hout, dat in den buurt lag verspreid, waaraan echter spoedig eeu eind werd ge maakt door de Nieuwer Amstelsche brandweer. De slag was zóó hevig, dat men het ver in de buurt had gehoord, waardoor spoedig een groote menigte toestroomde, welke slechts met moeite van het terrein werd gehouden. Door de dreuning werden in de naburige gebouwen niet minder dan 67 glasruiten ver brijzeld. De stoomtram Den BoschVucht is Dinsdag op de hoogte van 't huisje ten halve ontspoord. Persoonlijke ongelukken zijn daar bij niet voorgevallen; alleen is het balkon van een der rijtuigen nogal gehavend. Woensdag liep de tram er weer uit op ongeveer dezelfde plaats. Het haringhappen op Asch-Woensdag is te Montfort (Limburg) nog steeds mode. Pas is de hoogmis uit, of in de eerste herberg de beste, begint de pret. Aan den zolder hangt een touw, vootzien van een haak. Hierin wordt een haring met den kop naar beneden gehangen zoo hoog, dat een geoefend springer den haring met den mond tracht machtig te worden. Het happen onder het springen schijnt eene moeielijke toer te zijn. Wien het gelukt hem den kop af te happen, heeft hem gewonnen en gulweg lax hij zijne medespringers eens bijten. „Welbe" komeDe herbergier levert kosteloos de haringen. Menig pekelharinkje wordt op deze manier onder het drinken van een borrel verorberd; de koppen aan een touw geregen en zoo tot de laatste herberg in triomftocht medegevoerd. Dat er soms op dien dag nog wel eens te diep in het glaasje gekeken wordt en wat te veel haringen ingelegd wor den, behoort niet tot de zeldzaamheden. Een droevig ongeluk had Dinsdag middag te Follega plaats. Juist toen de dorps school uitging reed een boer uit Oosterzee, die te Lemmer een veearts ging halen, in dolle vaart voorbij. Een der kleinen, het 8-jarige dochtertje van den huisschilder H., werd omvergereden, met het noodlottig gevolg, dat de wielen haar dwars over het lichaam gingen. Zwaar gekwetst aan borst en hoofd werd ze opgenomen. Ofschoon ze Woensdag nog leefde, is er echter geen hoop op be houd. Men schrijft uif Utrecht Door een tapper in de Haverstraat werd Zondagavond de hulp van een politieagent ingeroepen, teneinde een drietal mariniers, die zich wat al te luidruchtig gedroegen, uit zijn tapperij te verwijderen. Hoewel zij schijnbaar kalm aan die aan maning voldeden, bleek het echter al heel spoedig, dat zij ;ich door het optreden van dien agent ten zeerste verongelijkt achtten, want nauwelijks buiten gekomen, vielen zij onverwachts op dezen aan en begonnen hem duchtig te mishandelen. Dat de politieagent echter geen katje was om zonder handschoenen aan te pakken, ondervonden zij weldra, toen hij op eens twee hunner bij den kraag pakte en met zooveel kracht tegen elkaar drukte, dat hun alle lust tot tegenweer verging. Doch ook den agent waren thans de han den gebonden, van welke gelegenheid de derde marinier gebruik maakte om hem met een boksijzer tal van slagen op het hoofd en in het aangezicht toe te brengen, waar de beambte even zooveel kneuzingen bekwam. Gelukkig voor den agent kwam er toen hulp opdagen en werden de twee belhamels gearresteerd, terwijl de derde kort daarna in hetzelfde lot deelde. Daar van het gebeurde proces - verbaal werd opgemaakt, is het te verwachten dat dit Zondagavondje bij hen nog lang in herinnering, zij het dan ook al geen aange name, zal blijven. Terwijl de Zuiderzee en de Eem reeds vol met drijfijs waren, trachtte een schipper met zijn met steenen geladen schip den Eem binnen te komen. Gedurig werd het schip door ijsschotsen teruggeworpen, zoodat de schipper het raadzaam oordeelde een ge.y deelte der lading overboord te welpen. On geveer 16,000 steenen werden opgeofferd, en toch kon het schip niet behouden blijven, het zonk kort nadat schipper en knecht met veel moeite gered werden. De lading was verzekerd, het schip niet. Op de mailboot, Willem, Prins van Oranje te Vlissingen had Donderdag middag een ongeval plaats. De 2en officier, die met eene revolver aan het spelen was en meende dat dit voorwerp niet geladen was, mikte op den 2e machinist, met het noodlottig gevolg dat een schot tusschen neusbeen en oog drong. De officier van gezondheid dr. Boe- kelman verleende de eerste geneeskundige hulp. De toestand van den getroffene moet vrij ernstig zijn. De Pruisische regeering heeft de uille vering aangevraagd van D. en F. Otterstèdt, 38 en 40 jaar, beiden uit Otterstedt, slank van gestalte, de tweede scheel ziende met het linkeroog. Beiden worden verdacht in den nacht van 1 Maart te Osterberg te hebben gepleegd diefstal met braak, en te hebben ontvreemd 54 deels gouden, deels zilveren horloges, 40 deels echte, deels valsche trouw en zegelringen, verschillende horlogekettingen en broches. Zij zijn vermoedelijk naar Neder land gevlucht. WAALWIJK, 9~Maart. De eerste vastenjaarmarUt werd heden zeer druk bezocht. De aanvoer ter veemarkt was ruim, de handel traag, prijzen flauw. Kalfkoeien golden f 130 a 245. Dito vaarzen f 125,a 180, Jonge varkens f8.25 a f17. Kippeneieren f3,a t'4.00 per 100 stuks. Boter weinig aanvoer, daar de zoogenaamde bo- termijn of botermarkt Vrijdags gehouden wordt. Granen alleen voor consumptie gedaan; met veel aanbod waren de prijzen heden als volgt Rislarwe f 10,50 a fit per hectoliter. Witte dito f8,50 a f9,75„ Amerik. rogge f9,pee 75 kg. Donau f 8,75 75 Inl. rogge 7,50 a f8 7v Wintergarst f 0,08y2 0,09 per kg. Voedergarst f5,25 a f 5,75 per zak. Inl. haver f7,50 a 8,— per 100 kg. In huiden is het stil. In de tweede hand worden momenteel weinig zaken gedaan met het oog op de heden invallende groote vei ling te Antwerpen. De voorraad is groot, prijzen voortdurend dalende. Leder goed gevraagd, vooral zwaar voor de uitsnijderij en voor militair gebruik. Licht zooileder voor de Langstraatsche schoenfabrieken, die

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2