A WAALWIJK, 23 Maart 1892. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. BINNENLAND. dan bijval wekt, op den duur niet anders dan ongustige resultaten opleveren men houde rekening met de veranderde tijdsom standigheden en men doe er zijn voordeel mee Een verandering van persoon als hoofd van het secretariaat van eeredienst is niet atdoende, verandering in de politiek moet er komen en die verandering moet uitgaan van Wilhelm II, opdat de ministers, zijn eerste-klerken, de tevredenheid der natie verwerven. De 18e Maart, die te Weenen en Berlijn door de revolutionaire elementen wordt her dacht als de verjaardag van de Maartdagen der revolutie van 1848, en te Parijs boven dien als de gedenkdag der commune van 1871, heeft noch in Oostenrijks, noch in Duitschlands, noch in Frankrijks hoofdstad aan leiding gegeven tot incidenten; voor zoo ver de heeren oproerpredikers 't bij betoogingen, zonder eenig gevaarlijk karakter lieten blijven, heeft men hun gang laten gaan, en daaraan heeft men wel gedaan. Het martelaarschap moet men denzulken niet al te goedkoop bezorgen, doch 't is de plicht der autoriteiten te waken tegen alle uitspattingen en tegen eventueele incidenten voorzorgen te nemen. En daar dit allerwegen gedaan was, te Parijs zelfs in zeer ruime mate, bepaalt de gansche geschiedenis zich tot enkele te Friedrichsheim bij Berlijn gearresteerde heethoofden, die de dagen der „gulden teugelloosheid" reeds aan gebroken waanden. De officieele statistiek der hulpbehoevende betrekkingen van de slachtoffers der vreese- lijke mijnramp van Anderlues, door het comité van onderstand en de mijnramp opgemaakt, wijst naast de enkele oudjes, wier kostwin ners bij de ramp zijn omgekomen, 83 wedu wen en 255 weezen aan. In een correspondentie uit Anderlues aan de te Brussel verschijnende Patriote, wordt medegedeeld, dat in den loop van het onderzoek naar de oorzaak der mijnramp, eenige werklieden verklaard zouden hebben, dat de ontploffing het gevolg is van een meer dan wreede wraakneming van een mijn werker, die over de directie ontevreden was. Men noemt zelfs den naam van den man, die onder de slachtoffers behoort. Uit Brussel wordt van Maandag ge seind Nadat eerst naar hier getelegrafeerd was om assistentie der brandweer, had hedenmor gen om negen uur te Anderlues de neder- daling in den mijnput no. 1 plaats, onder directie van Mascart, die dit waagstuk onder nam om een dooving van het vuur in de mijn te beproeven door middel von blusch- granaten, naar de gegevens, door de brand weer verstrekt. Een geheel systeem signalen met electrische bellen heeft men saamgesteld om berichten naar boven te zenden, alwaar met grooten angst deze poging om het mijn werk te redden, wordt verbeid. De mislukte pogingen, eergisteren met doodsverachting ingesteld, geven weinig hoop, dat deze on derneming slagen zal. Uit de putten 2 en 3 stijgen nog steeds de rookwolken omhoog. Uit Luik meldt men van Zondag In den afgeloopen nacht heeft eene politie patrouille op den drempel der woning van den heer Mignon, hoofdcommissaris van politie, eene flesch gevonden, wélke"klaar blijkelijk eene dynamictpatrcon bevatte. Eene uitgedoofde lont hing uit den hals der flesch. Deze is aan een officier der artillerie ter onderzoek overgegeven. De heer Renson, voorzitter van het hof van gezworenen in de laatste zitting, heeft! opnieuw een dreigbrief ontvangen. Boolanger's inboedel, in zijn huis Rue Montoyer te Parijs, wordt eerstdaags publiek verkocht. De meubelen zijn niet veel bij zonders en alleen door den naam van hunnen eigenaar van belang voor liefhebbers. Belang rijker zijn de kunstvoorwerpenongeveer 60 teekeningen, schilderijen en aquarellen, waar onder verscheidene van beroemde meesters, eene fraaie ets van De Neufville, het groote portret, geschilderd door Debat Ponson, dat Boulanger voorstelt op zijn zwarte paard bij de revue te Longchamps, enz. Men vindt er een groot aantal afbeeldsels van dep generaal, geteekende portretten, photogral phieén in alle kostuums, en borstbeelden van brons en marmer, zelfs een uit haar gemaakt portret. Voorts zijn er vele gouden en zil4 veren voorwerpen de zilveren beker, welke de Patriotten-Liga hem schonk, twee zilve ren muiltjes, een geschenk van Rochefort, vele dasspelden en ook Boulanger'sf trouwring. De bibliotheek bevat 300 boeken, waar onder een dozijn geïllustreerde en niet-geïl- lustreerde levensbeschrijvingen van le brave général, vele romans, toneelstukken van Augier en Labiche, gedichten van Lamartine, Musset, Sully Prudhomrae, Gautier, enz. Moord in de Rue Taitbout te Parijs. Zaterdagavond is in het moderne Babylon weder een misdaad gepleegd, die in vele opzichten overeenstemt met den destijds door Pranzini beganen moordeen vrouw, wier levenswandel niet boven alle verdenking verheven was, werd vermoord in de Rue Taitbout, in het drukste gedeelte van Parijs, en totnogtoe heeft men niet de minste aan wijzing omtrent den moordenaar. De verslagene, Lucie Dubois genaamd en veertig jaar oud, bewoonde een gedeelte van de eerste verdieping van het huis no. 72 in genoemde straatbehalve een salon en een slaapkamer had zij er een keuken en een boudoir in huur. Tegen zes uur 's avonds kwam haar zuster, een bonne, die sinds enkele weken buiten betrekking is, in de woning van Lucie om voor deze enkele huishoudelijke bezigheden te verrichten. Toen zij hoorde dat Lucie niet alleen in de slaapkamer was, ging zij naar beneden om water te halen. In het boudoir van haar zuster terugge keerd, hoorde de bonne niets meer in de slaapkamer, en riep daarom met luide stem Luciemaar Lucie gaf geen antwoord, waarop het jonge meisje de deur van het slaapver trek opende, en niet weinig ontzet terugweek, toen zij tegen een menschelijk lichaam stiet. Op het geroep van het doodelijk verschrikte meisje, snelden eenige bewoners van het huis toe; er werd licht ontstoken, en een allerontzettendst schouwspel deed de weinige getuigen terugdeinzen. Lucie lag daar voor hen. op den grond met verwarde haren, en gapende wonde aan het voorhoofd, het rech teroog uit zijn kas puilende, en het rechter oor bijna van het hoofd gescheiden, terwijl bovendien haar keel was afgesneden. De wonden waren blijkbaar door een geoefende hand met een scheermes toegebracht. Het onmiddellijk ingesteld onderzoek heeft nog weinig licht in deze treurige zaak ge bracht. Werd de moord uit wraak gepleegd, of lag er roofzucht aan ten grondslag Beide is mogelijk, hoewel het laatste niet zeer waarschijnlijk. Alleen enkele lijfsieraden der verslagene zijn verdwenen, maar overigens wordt niets uit de woning vermist. Het onderzoek wordt met volle gestreng heid voortgezet. Groote ontsteltenis heerscht onder de mijn werkers in het district Derbyshire, die den arbeid wilden hervatten, doch medegedeeld werden namens de mijneigenaars, dat dezen nu van hunne zijde een week het werk lieten staken; ondanks de dringende verloogen der werklieden bleven de directien bij hun be sluit het werk tot 28 dezer te laten rusten. In den nacht van 17 op 18 dezer ontdekte een slachter te Londen brand in zijne woning. Hij wekte onmiddellijk zijne vrouw, zijne twee kinderen en eene vrouwe lijke dienstbode en begaf zich naar de benedenverdieping om hulp te verkrijgen. Door het openen der deuren had het vuur echter een doorgang naar boven gevonden, zoodat het geheele huis weldra in lichtelaaie stond. De man rende toen de straat op en was te verbijsterd, dan dat hij der inmiddels aangerukte brandweer de noodige inlichtingen kon geven. Men vond later de verbrande lijken van zijne vrouw, zijne kinderen en de dienstbode. Voor Dinham villa, te Rainhill, het huis, waar een der afschuwelijkste misdaden van den laatsten tijd is gepleegd, stond Vrijdag morgen, in den vroolijken voorjaarszonne- schijn, een troepje menschen te kijken naar de vensters, die alle open waren. Zij zagen er heeren met witte voorschoten heen en weer loopen en nu en dan iets bij het licht hou den. Dat waren de dokters, die de lijken schouwden der moeder en vier kinderen die daar door den man en vader werden ver moord. Uit dat geneeskundig onderzoek bleek, dat der vrouw en den drie oudsten kinderen (8, 5 en 4 jaar oud) de hals afgesneden was en dat het jongste van 2 jaren was geworgd. Zij werden door twee broeders van den moordenaar herkend. De oudste, Albert Deeming, verklaarde, dat hij zeven maanden geleden in den droom het vreeselijk tooneel zag, dat hij nu in werkelijkheid had aan schouwd. De lijken waren zeer goed bewaard gebleven in een laag cement onder den vloer. Dee ming, die het huis huurde als Williams, had met de eigenaars per contract bepaald, dat hij den vloer zou laten cementeeren. De kinderen werden allen in nachtgewaad ge vonden en de vrouw was blijkbaar begonnen zich te ontkleeden, toen de misdaad ge pleegd werd. De dooden werden na de lijkschouwing op het kerkhof te Rainhiile op kosten der ge meente begraven, ten aanschouwe van eene talrijke menigte. De vrouw van Walter Dee ming had een krans op de kist harer schoon zuster gelegd. Op den dag der begrafenis werd Frederik Iwanston naar de gevangenis te Sydney gebracht, van waar hij naar Melbourne zal worden vervoerd om terecht te staan wegens moord op zijne vrouw te Windsor. „Kijk mij maar niet zoo aan, ik ben onschuldig," zei hij tot de menigte menschen, die daar stonden samengeschoold en die hem maar even konden zien, want hij werd met veel haast wegge - reden. Hij ontkent alle schuld; maar uit bij hem gevonden brieven en andere bewijs stukken blijkt, dat de moordenaar van Rainhill en hij een en dezelfde persoon zijn. Ook is gebleken, dat het weinig gescheeld had of hij had weer een vrouw genomen en waar schijnlijk ook die tot zijn slachtoffer gemaakt. Hij was onlangs, na mislukte onderhandelin gen met een huwelijksbureau, op nieuw verloofd met zekere miss RounceviU, die al op weg was naar Pest om daar zijn vrouw te worden. Deeming heeft, behalve de moorden, zoowel in Engeland als in Australië nog een aantal misdrijven gepleegd. Zoowel in de koloniën als in de het moederland werd hij veroor deeld wegens oplichterij, dietstal en frauduleus bankroet. De verschillende bladen deelen allerlei uitvoerige berichten omtrent Deeming mede. Wij ontleenen daaraan nog de ijzingwekkende bijzonderheid, dat hij kort na den vijfdubbe- len moord op Dinham Villa een partij gaf ter eere van zijn nieuwe bruid, miss Mathers (die in Australië door hem vermoord is), en dat hij bij die gelegenheid toostte, zong en danste op den vloer, waaronder zijn eerste vrouw en zijn vier kinderen verborgen lagen. Deeming moge niet, zooals eerst de geruchten beweerden, Jack the Ripper zijn, hij is een moderne Blauwbaard, wiens gruwelen iemand de haren te berge doen rijzen. Verschillende geruchten, volgens welke de keizer uithoofde van ernstige bezorgdheid over zijne gezondheid te Hubertusstock ver toeft, worden beslist tegengesproken. Niets dan eene hardnekkige verkoudheid, die in het gure klimaat van Berlijn en in het paleis, waar geen tuin is, niet beter verkoos te worden, maakt een verblijf van eenige weken te midden der uitgestrekte dennenwouden van Hubertusstock wenschelijk. Weekmarkt en Botermijn te Waal wijk, a. s. Donderdag 24 Maart. Uithoofde van den Vrijdag inval lenden feestdag, zal het volgend num mer Zaterdagavond verschijnen. Voor de rijks-normaallessen alhier hadden zich vijf candidaten aangemeld, die verleden Zaterdag in het gebouw der gemeenteschool het toelating»-examen deden. Alle vijf kon den worden aangenomen. De militienoodwet is ongewijzigd aan genomen met 61 tegen 26 stemmen. Naar Xvij van goedeihand vernemen, zijn de bezwaren, die aan alle zijden rijzen tegen de invoering van den nieuwen tijd in het burgerlijk leven, zoo talrijk, dat de re geering overhelt tot terugkeer op haar besluit om de algemeene invoering in Nederland te bevorderen. Spoedig zal bij de interpellatie van den heer Beelaerts blijken, hoe het hier mede gesteld is. (Zw. Ct.) Wat wel eenigzins te vreezen was, dat, nu het mond- en klauwzeer zoo nabij onze grens is, wij van deze ziekte niet verschoond zouden blijven, blijkt helaas werkelijkheid geworden te zijn. Volgens een bericht in de N. G. Ct. is deze ziekte uitgebroken bij den landbouwer J. Doorenbos, te Appingedam. Op de Vrijdag alhier gehouden keu ring van springstieren is de eerste prijs toe gekend aan den zwartbonten van C. van Tilborgh, te Vrijhoeve Kapelle. Gisteren is door de maréchaussée ge vankelijk naar 's Bosch overgebracht eene 19 jarige dienstbode, die zich aan eens anders eigendom vergrepen had. Het ontvreemde was reeds weder in 't bezit van den rechtmatigen eigenaar, die, in 't belang van 't meisje, de zaak liefst blauw blauw gelaten zou hebben. De politie echter, die er de lucht van kreeg, dacht er anders overzij arresteerde de verdachte, en deze heeft hare schuld volledig bekend. Door J. Corbeij, burgemeester van Wes- sem, thans voortvluchtig, die door het ge rechtshot te 's Hertogenbosch werd veroor deeld tot 3 jaren gevangenisstraf, is tegen dat vonnis cassatie aangeteekend. Vrijdagavond kwam het te Klarendal (Arnhem) tot eene botsing tusschen de me nigte en de politie. Te omstreeks 9 uur be woog zich van de stad naar die wijk eene menigte volk, dat geschat wordt op een 1000 man. Na eerst enkele stralen zingende te hebben doorkruist, waarbij enkele lantaarns en winkelruiten het moesten ontgelden, werd op den Klarendalsingel een jongen door een politieagent betrapt toen hij een lantaarn verbrijzelde. De jongen werd gevat en nu wilde men hem ontzettenmaar de politie behield de overhand en bracht den knaap in bewaring, waarbij gebruik gemaakt moest worden van de sabels. Aangevoerd door den chef dier afdeelingden hoofdinspecteur Schuitemaker, werden door de politie een paar charges gemaakt, waardoor de menigte ver spreid en de toestand weldra weder tot kalmte werd gebracht. Omstreeks 11 uur was het weder rustig. (A. Ct.) Men meldt uit Vlissingen Zondag ochtend omstreeks elf uur had al hier een hevige brand plaats. Achter de machine-werkplaats der maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, nabij het lokaalstation en tusschen den ouden Vlissingschen weg bevindt zich eene strook weiland, dat met eenige ondiepe slooten doorkruist is. Op het water in die slooten dreef voor eenigen tijd petroleum, afkomstig van de petroleum magazijnen nabij de tanks. Die petroleum is door werkeloozen voor re kening van de vereeniging „Hulp in Nood" van het water afgeschept en in ongeveer 21 vaten, die aldaar waren nedergelegd, bewaard en werd tot het aanmaken van kachels ver kocht. Daarin ontstond de brand. Aan blusschen viel niet te denken; alleen werd er een dam gemaakt, om te beletten dat de vlammen over het water van de sloo ten, die stadwaarts loopen, zich konden uit breiden. Te 12 uren was al de voorraad verbrand, en konden autoriteiten, brandweer, schutterij, politie, enz. huiswaarts keeren. Aan het wei land en den spoordijk hebben de vlammen nog al schade toegebracht. Aan den portier J. Ausems de Vries, Lage Zwaluwe, die door zijn onverschrokken optreden op 20 Februari eene vrouw het le ven redde door haar van de spoorlijn, waar over een trein naderde, weg te trekken, is door de exploitatie-maatschappij eene gel delijke belooning toegekend, terwijl hij bo vendien bij dagorder eervol zal worden ver meld. Zaterdagmiddag is in de Mark nabij Breda drijvende gevonden het lijk van een der drie sedert carnaval vermiste veldartil leristen. Het lijk is naar het militair hospi taal overgebracht. Zondag avondbij vertrek van trein 644 naar Amsterdam, ontspoorde nabij sta tion Utrecht de laatste wagen van dien trein. De weg werd in geringe mate beschadigd persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Uit Assendelft wordt van^ 20 Maart gemeld Gisteren namiddag omstreeks half drie werd door Dirk Karstens brand gesticht in een huis, dat door hem en nog twee gezin nen wordt bewoond. Gelukkig werd het door de buren spoedig ontdekt, die de vlammen wisten te blusschen voor ze een grooten om vang konden nemen. De dader is in hech tenis genomen. De wed. Borstel—De Roos, die bijna anderhatfjaar opzichteres in het krankzinni gengesticht in Den Haag is geweest, meldt, per advertentie in het Zondagsblad van het Nieuws, dat zij door regenten plotseling is ontslagen „nadat zij in zake de handelin gen, die in dat gesticht voorvallen, in haar verhoor voor den inspecteur voor het staats toezicht op krankzinnigen, de waarheid en niets dan de waarheid heeft verklaard-" De conducteur V., te Maastricht, ver dacht geweest van betrokken te zijn in de zaak der vermiste diamanten, is weder op vrije voeten gesteld. Ontploffing te Amsterdam. Uit Amsterdam meldt men Gisteren avond viel hier eene ramp voor, zoo groot als waarvan maar weinigen heugenis heb ben. In eene drogisterij in ae Huidenstraat 33 had te 7 uren 45 eene ontploffing plaats, vermoe delijk door benzine veroorzaakt, die schrik en ontsteltenis in heel de omgeving teweegbracht. De drie verdiepingen hooge voorgevel stortte in, zoodat een viertal voorbijgangers twee jongens en twee dienstmeisjes eerst navr de overzijde geworpen en aldaar onder rookend puin bedol ven werden. Een deel der ruine kwam terecht in de win kelkast van den banketbakker hoek Keizersgracht en Huidenstraat, waardoor een paar knechts ge kwetst werden. Op hetzelfde oogenblik sloegen de vlammen hemelhoog uit het half ingestorte perceel 33 en tastten weldra de banketbakkerij aan de overzijde en het belendende perceel, een sigarenwinkel, mede hoek Keizersgracht, aan. Terwijl hulpvaardige personen in het ingestorte en brandende perceel drongen om de gewonden onder het puin weg te halen, rukte de brand weer met veel materieel aan. Terstond werden een paar stoomspuiteu en de in de nabijheid zijnde brandkranen in werking gebracht om den vuurpoel zooveel mogelijk te bedwingen. Met het blusschingswerk ging het reddings werk gepaard. Verschillende personen werden gevonden, in het geheel 10, die allen naar het gasthuis vervoerd werden. Eenigen hunner, die lichte kwetsuren hadden bekomen door het bre ken van glasruiten of vallende stukken hout of steen, werden door de in de nabijheid wonende geneesheeren of apothekers spoedig geholpen. Hoe groot het getal is, kan moeilijk worden opge geven. Van 15 huizen in de Huidenstraat zijn de voor gevels beschadigd en meest alle ruiten verbrijzeld. Ook aan de achterzijde van vele perceelen is veel schade aangericht. In enkele dezer huizen bleven de klokken op 7 uren 45 min. stilstaan. In vijf belendende gebouwen werden verschillende meu belen als bij eene aardbeving door de vertrekken geslingerd, in sommigen werden kozijnen losge rukt. Inmiddels wierpen stoomspuiten en brandkra nen eene groote massa water op de drie bran dende gebouwen, en gelukte het tegen half tien het vernielend element te keeren, zooaat de stoom- barkas Jan van der Heyden alleen nog het smeu lend puin bleef besproeien. Omstreeks 10 uur werden de belendende per ceelen en die aan de overzijde op last der brand weer ontruimd en werden de gevels der verbrande gebouwen omlaag gehaald. Deze maatregel wis noodzakelijk omdat nog vier personen vermist waren nl. de vrouw en het kind van Van Eupen, den drogist, bij wien de brand ontstond, voorts de heer Weidrager, de sigarenhandelaar hoek Keizersgracht en de weduwe Wijle, die den kel der bewoonde onder den banketbakkerswinkel aan de overzijde.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2