Staatkundig overzicht. BUITENLAND." Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitseiiland. BINNENLAND. aarde, maar de middelen om het te vol brengen, bezit hij niet." Ik laat den heer Karei loopen. Wat mij betreft, het krachtigst anti-semitisme zie ik in een volkrachtiglevend Christendom. Wat dat Christendom van ons in betrekking met de Joden vordert weten wij. Op de pro vinciale Synode te Praag is het kort en wel sprekend gezegd Daar het volk der Joden gruwt van de eere van onzen Heer Jezus Christus, den Zone Gods en ergernis neemt aan het kruis des heils, zoo weigert en ver mijdt de Kerk gemeenschap met de Joden. Van elders echter is het den geloovigen in Christus meer dan bekend, dat hierdoor geen vijandschap, geen schennis van recht of liefde jegens hen wordt gekweekt of toegelaten." De provinciale Synode van Utrecht, in 1865 te 's Hertogenbosch gehouden, spreekt in clenzelfden toon „Streng verbieden de kerkelijke wetten ge meenschap en huiselijken omgang met de Joden, de groote tegenstanders der eere van Christus' Kruis, dat hun een ergernis is. Laat de herders zorgen, dat geen Christenen in voortdurenden dienst bij Joden gaanhun huisbedienden uf huisgenooten worden. Als voor geloot en zeden niets te vreezen valt, kunnen de werkzaamheden worden geoorloofd, die tegen dagelijksch of tijdelijk loon bij Jo den geschieden. Ernstig moet men de geloo vigen vermanen, dat zij zich niet leenen tot andere diensten, waarbij de ziel gevaar lijdt en dat wel uit winstbejag. Tevens echter moet, naar de les van Paus Benedictus XIV worden gezorgd, dat de geloovigen het geld en de hulp der joden niet behoeven." In de laatste woorden ligt een vingerwij zing, die te dikwijls wordt vergeten. In de schuld der Christenen ligt de macht der Jo den. Niet het breed uitmeten van de zonden der Joden zal ons redden, maar in Gods ge nade onze eigen Christendeugd. In deze overtuiging wensch ik mij te houden aan de lessen der Kerk en verwerp ik de Jodenbe- strijders en Christenredders van de soort van Drumont, die de Kerk meenen te verdedigen met het door de Kerk gevloekte en tot na den dood geschandvlekte duel. Dr. SCHAEPMAN. Met een zorg en een toewijding, die waar lijk pp onverdeelde hulde en waardeering aanspraak zouden kunnen maken als zij een betere of liever minder laakbare zaak golden, weten de heeren anarchisten in 't algemeen en die te Parijs in 't bijzonder, leven in de politieke brouwerij te houden. Niet zooals menig tooneelschrijver bij de samenstelling van een tooneelstuk, beginnen zij op groote schaal om ten slotte met een sisser te eindigen, maar zij doen den om vang van hun misdrijven steeds grooter en grooter worden, den schrik en de agitatie onder het publiek weten zij steeds hooger op te voerenwaar eerst de schade aan anderer eigendom hun een gepast middel tot sensatie-verwekking toescheen en de ver wondingen, aan hun medemenschen toege bracht door hun helsche agitatie-middelen, van min ernstigen aard waren, daar worden nu menschenlevens bedreigd. De politie van Parijs en omstreken heeft in den laatsten tijd de handen vol gehad, zij heeft gezocht en gezocht en zij heeft eer gehad van haar onverpoosd strevenzij kent een der hoofd daders, zij heeft reeds 22 anarchisten geknipt en zij heeft heel veel moois gevonden, welke vondsten slimme gevolgen kunnen hebben voor de in bewaring genomenen. Nu zullen de nog los loopende anarchis tische boeven zich wel koest houden, zou men denken. Misgeraden, dan kent men de anar chisten nog nietjuist die vervolgingen zijn hun een prikkel tot nieuwe, tot grootscher heldendaden en Zondag in den vroegen morgen heeft Parijs weer eens kunnen genie ten van de resultaten van zoo'n heldendaad, waarbij een half dozijn personen verwond zijn en waarbij een materieele schade is aan gericht, grooter dan bij de vorige aanslagen van den laatsten tijd. Men leze het hier onder (zie onder Frankrijk) vermelde en men siddere. Juist Zaterdag besloot de commissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp tegen dynamietaanslagen, een bepaling aan de wet toe te voegen, waarbij tegen het deponeeren van ontplofbare stoffen op den openbaren weg, de doodstraf wordt bedreigd. De bespreking van 't geen in een kerkge bouw al dan niet mag plaats vinden, heeft Zaterdag in Frankrijks kamer aanleiding ge geven tot levendig debat. Freppels opvolger in de kamer, monseigneur d'Hulst, sprak vóór vrijheid der predicatiën, hij eischte de erken ning van het recht de sociale vraagstukken in de kerk te bespreken en verheelde niet, dat een andere regeeringsvorm dan de nu bestaande, hem meer zou lijken. Loubet, de premier, kwam op tegen de misbrui king van den preekstoel als politieke tribune en bedreigde zelts met sluiting der kerken. Ten slotte mocht de regeering een groote zege bevechten door de aanneming met 354 tegen 116 stemmen van een motie, waarbij de kamer haar goedkeuring hecht aan de afge legde verklaringen en de regeering verzoekt zorg te dragen voor de eerbiediging van de beschikking der strafwet, door welke 't den ^godsdienstleraren verboden is, in 't openbaar bij de uitoefening van hun ambt de wetten en handelingen van het republikeinsch gezag te beoordeelen. De regeering kan met den uitslag tevreden zijn, ja zelfs meer dan dat, maar toch her innert men zich onwillekeurig een zeker spreekwoord, volgens 't welk op een uitzaaiing van wind, een oogst van storm moet worden verwacht. Men is weer hard van stal ge- loopen. Te hard wellicht! In den Pruisischen Landdag heeft Maandag, vóór men tot de werkzaamheden overging, minister-president graaf Eulenburg verklaard, dat, nademaal bij de beraadslagingen over de schoolwet is gebleken, dat het" geheele land in deze scherp is verdeeld en een be vredigende oplossing vooreerst niet te ver wachten is, de regeering afziet van eene verdere behandeling, zich tijd en vorm voor behoudend om op de aangelegenheid terug te komen met inachtneming der grenzen, door de grondwet gesteld. Dyiuimiet-ontploffing;. Om tien minuten vóór achten Zondag morgen heeft in het huis no. 39 van de rue de Clichy, op den hoek van de rue Berlin te Parijs, weder een geweldige dynamiet- ontploffing plaats gehad, waarbij, wonder genoeg, geen enkele der 70 a 80 bewoners om het leven is gekomen, niettegenstaande het ontplofbare goedje aan het inwendige van het huis aanzienlijke schade heeft aangericht. Ook het aantal gewonden is betrekkelijk gering (7 a 8) altijd in verhouding tot de materieele schade en de familie, op wie de bewerkers van de ontploffing het eigenlijk gemunt hadden, is er geheel ongedeerd af gekomen. Plet is de familie van den substituut procureur generaal Bulot, die destijds tegen de arnarchisten van Levallois den eisch leed, en sinds dien tijd herhaaldelijk in anarchis-' tische bladen bedreigd werd met moord, brandstichting en dynamiet- ontploffingen. Deze bedreigingen, en de poging der anarchisten om de woning van Btilot's collega Benoit, op den boulevard Saint-Germain, in de lucht te doen vliegen, hadden voor den prefect van politie een vingerwijzing moeten zijn om het huis, waarvan Bulot met zijne familie de vijfde verdieping bewoont, te laten bewaken. De prefect schijnt dit echter niet noodig te hebben gevonden, en het gevolg ervan is, dat 7 a 8 menschen, die met de anarchisten niets uitstaande hebben, meer of min einstig verwond werden, en van een flink, fraai huis, bijna niets dan de vier kale muren zijn blijven staan. De heer Bulot er kende zelf, dat hij het onvoorzichtig vond van den prefect, dat deze geen voorzorgs maatregelen had genomen. De dynamietpatroon werd gelegd op de trap van de tweede naar de derde verdieping zoodat men vermoedt, dat de dader niet juist wist, waar de heer Bulot woonde. Zware vermoedens rusten op den tot nog toe te vergeefs gezochten anarchist Ravachol, die ook de bewerker van de beide vorige dynamiet-aanslagen was. Hoewel het Zondag de geheelen dag in Parijs slagregende, trokken duizenden nieuws gierigen langs het geteisterde huis. Het onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing wordt met ijver voortgezet. Des kundigen verklaren, dat het helsche werktuig moet geweest zijn een vierkante bus met 3 of 4 slaghoedjes, onderling met de lont ver bonden. Het onderzoek naar de stukken van de bus gaf tot heden geen resultaat en is gevaarlijk wegens de gescheurde muren. De muur naar de zijde van de Berlijnstraat moest geschoord worden. De vreemdelingen, die de stad verlaten, worden streng opgeno men. Loubet, minister van binnenlandsche zaken, gaf den prefect van politie na gehoord den procureur-generaal, orde talrijke arresta- tien te doen. Alle bladen vragen gestrenge maatregelen tegen de anarchisten, die een gevaar voor de maatschappij worden. Intusschen is Maandag een kardoes met een sterke lading dynamiet ontdekt voor een venster der gendarmerie te Ivry. Dezelfde ongeregeldheden, die zich verleden week voordeden in de kerk St. Méri, herhaalden zich Zondag avond in de kerk St. Joseph van Belleville. De paters Giberque en Leufaut zouden een debat houden, doch nauwelijks waren enkele woorden geuit, of enkele socialisten en anarchisten begonnen de paters in de rede te vallen. Dit lokte protest uit en het gevecht begon, eerst met vuist slagen, later met stoelen. „Leve de commune, weg met de jezuiten werd er geroepen, terwijl men met revolutionaire liederen het kerkgezang trachtte te overstemmen. Een hoofd der politie met tien agenten kon de vechtenden niet scheiden; het gas werd uit gedraaid, doch de levenmakers staken kaarsen aan; een priester, die zich een doortocht trachtte te banen naar net altaar, werd ernstig gewond. Maandag morgen om vijf uur onstond er een petroleumbrand te Aubemlliers, boule vard Victor Hugo. Twee werklieden en een spuitgast werden ernstig gekwetst. De bewo- neis der voorstad zijn ernstig ongerust, daar een vorige brand zes dagen duurde. De brandweer is het vuur nog niet meester, herhaaldelijk hebben nieuwe ontploffingen plaats; ongeveer 250(10 liter petroleum moet voorhanden wezen. Een hevige petroleumbrand heeft te Bar celona gewoed. De brand kwam aan op een grooten lichter die bezig was petroleum over te nemen uit een pas uit Amerika gekomen schip. Een werkman liet bij ongeluk een brandende lucifer op een der vaten vallenterstond ontvlamde het vat en binnen weinige ocgen- blikken stond de geheele lichter in brand Stroomen brandende petroleum verspreidden zich over het water; alle schepen zochten zoo snel mogelijk een goed heenkomen, doch vier stoombooten, de Cassilla, Abono, Waller en eene wier naam niet gemeld wordt, wer den door de vlammen bereikt, evenals de oorlogskorvet Thyra, de marine-kruiser le klasse Lepanto en eene stoomsloep. Geen dezer schepen is gered kunnen worden; de reede geleek een vlammenzee, en de zeven brandende schepen vuurkolommen. Verwon derlijk genoeg, is geen verlies van menschen levens te betreuren. MELBOURNE, 26 Maart. Deeming, de man die in Australië is gevangen genomen wegens het vermoorden van zijn vrouw en die beschuldigd wordt ook eene andere vrouw met de vier kinderen, die hij van haar had, te Rainhill bij Liverpool te hebben vermoord, moet bekend hebben dat hij de misdaden te Rainhill werkelijk heeft bedreven en moet verder hebben verklaard de twee laatste moor den te hebben bedreven, welke zijn gepleegd in Whitechapel te Londen en welke werden toegeschreven aan Jack the Rippér.. De rijksdag zal zich nog ter elfder ure hebben bezig te houden met een voorstel betreffende de zoogenaamde strategische spoor wegen. Er zal 10 millioen voor noodig zijn en dat moet men zich nog tot de hoognoo- dige lijnen bepalen. Het benoodigde geid zal uit een leening worden verkregen. WAALWIJK, 30 Maart 1892. Bij Kon. besl. zijn herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvangerte 's Hertogen bosch jhr. rar. F. X. A. Verheijen te Osch Dr. A. van der Steente Hcusden J. J. van Tienhoven van den Bogaard en G. van Everdingen te Waalwijk J. van Dijkte Vechel mr. J. F. C. Meijer; te Oosterhout mr. Z. H. Post. De hoogeerwaarde vicaris capitulaar van het bisdom 's Bosch heeft benoemd tot pas toor te Altforst den weleerw. heer P. H. J. Stael en tot rector te Haaren den weleerw. heer A. J. A. Huberts, thans kapelaan te Borgharen. De veehandel in de Langstraat bleef ook sedert de vorige noteering flauw gestemd. Kalfkoeien moesten naar Rotterdam gebracht worden en weikoeien bleven nog weinig be geerd. Slachtvee blijft prijshoudend en de puikste qualiteit wordt reeds om tegen Paschen te leveren, door vele slagers gekocht. No teeringen Kalfkoeien en dito vaarzen f j.5fi a 225, weikoeien f80 a 136; slachtvee le qual. 68 a70, 2e qual. 58 a 62 ct. per Kg. vette varkens zeer willig, de prijzen wisselen tusschen 64 en 70 ct. per Kg. schoonjonge varkens f8 a 14 per stuk, berekend tegen f 1.75 per week. Hooi. De vraag overtreft het aanbod, waardoor er weinig verhandeld werd, de prijzen bleven vast op f 20, f 17 a 18 en f 14 a 16 per 500 Kg., naar gelang het le, 2e of 3e qual. betreft. De handel in poot aardappelen in de Boven- Langstraat. is zeer levendig, naar qualiteit en soort worden ze voor f 4,50 a 5.per Hl. verkocht, vooral naar kralen (vroege soort) bestaat veel vraag. ^^^Yerleden Zondag, op de repititie der lie dertafel Oefening en vermaak van Waalwijk en Bezooien, is aan der. commissaris, den weled. lieer Ingen-Housz, bij zijn vertrek uit deze gemeente het eerelidmaatschap van dat gezelschap aangeboden bij monde van den voorzitter, den weled. heer J. Timmer man? Wz., die daarbij ongeveer het vol gende zeide Geachte commissaris Het is voor den tweeden maal in wei nige dagen, dat ik het twijfelachtige voor recht heb her, woord tot u te richten. Ik zeg twijfelachtig, want inderdaad het ware ons beter u in ons raidden te zien verblij ven. Immers, hoe kort ook het commissa riaat van de liedertafel door u werd waar genomen, liet was genoeg om UEd. te lee- ren waardeeren en hoogachten, genoeg om ons te overtuigen dat gij der liedertafel eeu warm hart toedraagt en belang stelt in haar bloei. Wij zijn u daarvoor erkentelijk. Waren wij vereerd en verheugd bij uw optreden als commissaris van deze vereeni- ging, niet minder is het leedgevoel dat uw aftreden veroorzaakt. Wij zullen veel aan u missen maar laten we ten minste den band, die ons vereenigt, niet geheel slaken De liedertafel zal u niet vergeten. Wil ook one in vriendschappelijke herinnering houden en gelief te aanvaarden met dit sigue het eerelidmaatschap van Oefening en Vermaak." De heer Ingen-Housz verklaarde zich aangenaam verrast door het groot bewijs van waardeering hem geschonken. Het hem aangebodene eerelidmaatschap neemt hij met erkentelijkheid aan, hoewel de tijd, dat hij de eer gehad heeft commis saris te zijn van Oefening en Vermaak, te kort is geweest om veeï voor het gezel schap te kunneu doen. Hij verzekerde de vereeniging van zijne voortdurende sym pathie en gaarne zal hij, ook al is hij bui ten de gemeente, de liedertafel zooveel dit in zijn vermogen is steunen. Aanstaanden Vrijdag wordt de cursus der gemeente-teekenschool gesloten. Toen wij in ons vorig nummer spra ken van het derailleeren van den trein van de N-Br. stoomtramweg, drukten wij ons uit in te algemeene termen. Slechts één wagen van den trein derailleerde met het bekende gevolg. Maandagmiddag is op dezelfde hoogte, van deuzelfdeu trein weder een wagen uit liet spoor gesprongen en tegen dezelfde schuur terecht gekomen; natuurlijk geschiedde dit weer niet zonder schade aan het gebouw te veroorzaken. Gisteren voormiddag heeft zich een alhier eenige maanden wonende Duitscher, werkzaam op °ene looierij, uiet een brood mes den hals afgesneden, met het noodlot tig gevolg, dat hij spoedig een lijk was. De ongelukkige, die eene vrouw met 7 kin deren nalaat, moet de laatste dagen erg ge tobd hebben, zoodat hij ook reeds genees kundige hulp had ingeroepen. Vroeger heeft hij eenigen tijd in een geneeskundige inrichting doorgebracht omdat hij niet al te wel bij 't hoofd was. De aflevering der lofelingen van de nationale militie voor dit jaar zal, volgens besluit van Z. Exc. den commissaris der ko- ninginin deze provincie geschieden als volgt Te 's Herlogenbosch iu 't gemeentehuis, ingang Fonteinstraat, op Maandag 2 Mei ten 9 uur, voor de gemeenten Alem, Almkerk, Berlikum, Boxtel, Esch, en Liemde, Dinther en Heeswijk, JDrunen, Den Dungeu, Dussen, Eethen, Drongelfm en Meeuwen, Empel, Bokhoven en Engelen, Geffen, Giessen, Andel en Rijswijk, Hedik- huizen, Uerpt en OudheusdenHelvoirt, 's Hertogenbosch, Hcusden, Lith en Lithooien, St. Michiels-Gestel, St. Oedenrode, Rosmalen en Nuland, Schijndel, Vechel, Vlijmen en Nieuwkuik, Vucht en Crómvoirt, De Wer ken, Werkendam, Woudrichem, Wijken Veen. Te Tilburg op Woensdag 4 Mei ten 10 uur voor de gemeenten Alfen, Baardwijk, Capelle, Diessen, Don gen, G oorle, Haaren, Hil varen beek, Hooge- mierde, Loonopzand, Moergestel, Oorschot en Ooste! beers, Oosterwijk en Berkel, Sprang, V rij hoe ven-Cappel, Tilburg, Udenhout, Waal wijk en Bezooien. De exploitatie-maatschappij heeft eene order uitgevaardigd van den volgenden inhoud „De aandacht der reizigers wordt er op gevestigd, dat de plaatskaarten, genomen of afgegeven voor de op de lijnen Nijmegen— Arnhem—Zutfen Deventer—Zwolle en Lage Zwaluwe—'sBoschOsch rijdende locaaltrei- nen (op het aankondigingsbiljet der staats spoor vermeld met no. 1000 en meer) in het geheel niet geldig zijn voor de gewone trei nen op diezelfde lijnen. „Reizigers, die in een gewonen trein plaats nemen met een plaatsbewijs voor een locaal- trein, worden derhalve aangemerkt als niet te zijn voorzien van een behoorlijk plaats bewijs." Maakt men zich aan bovengenoemde over treding schuldig, dan moet men betalen den vrachtprijs gerekend van het voorgaande hoofdstation, benevens f 3 boete voor de le en 2e klasse en fl.50 voor de 3e klasse. Met behoeft overigens'wél geen betoog, dat plaatskaarten voor gewone treinen geno men ook geldig zijn voor de locaaltreinen. Bijna verpletterd De reizigers, die Zaterdagmorgen te 8.55 in Amsterdam zouden aankomen, werden voor een wachthuisje tusschen Bussum en Weesp tamelijk onzacht verschrikt door het plotseling remmen van den trein. De oorzaak van dezen stilstand was een kindje van de wachteres, dat der moederl'jke zorg ontsnapt, over de rails liep, juist toen de trein in volle vaart nabij was. De hoofd- conducteur bracht nog juist bijtijds de Westing- house-rem in beweging. Aan het station te Amsterdam dankten sommigen de reizigers,

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2