L. J. Dumoulin, Advertentiën. DAMESSCHOEISEL Duitschland. Rusland. Amerika. Bekendmaking. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. CATHARINA FRANCISCA WASHINGTON TAYLOR. Waalwijk, De Times ontving een officieel bericht uit Rangoen, meldende dat de helft der hoofdstad Mandalay door brand vernield is geworden. Volgens een bericht uit Calcutta aan de Daily Chronicle zijn drie vierden van de stad benevens het oude paleis in de asch gelegd en vele menschen omgekomen. Naar de Times uit Buenos-Ayres ver neemt, loopen er geruchten omtrent eene oproerige beweging. De regeering zou voor nemens zijn den staat van beleg af te kon digen en neemt maatregelen om de orde te handhaven. Het proces tegen de zes personen, die beschuldigd worden van het anarchistisch Wallsall-complot, is aangevangen. De pro cureur generaal Webster las zelf de beschul diging voor. Daaruit blijkt het gewicht, dat de regeering aan het proces hecht. In de akte van beschuldiging verklaarde Webster dat het aan geen twijfel onderhevig is, dat de socialistische club van Wall sail, waartoe de beschuldigden behoorden, in betrekking stond met anarchistische vereenigingen in Europa. Er heeft een geweldige bergstorting plaats gehad op het Deensche eiland Moen, bekend om zijne schoone krijtrotsen. Van de krijtrots Standekopt is het grootste gedeelte, 300 voet lang en 60 voet breed, met eenen ontzetten- den slag in zee gestort, waardoor eene land tong van 400 voet lengte gevormd is. Drie visschersschuiten ontsnapten gelukkig nog aan het gevaar van verpletterd te worden, hoewel al het vischtuig verloren ging. Te Freiburg in B. verbrandde tenge volge van het springen eener petroleumlamp een gansch gezin van acht personen. Het eenige overgeblevene kind werd uit het venster geworpen en zwaar gekwetst. Acht katholieke geestelijken in Lublin, werd het recht ontzegd hunne geestelijke functies uit te oefenen. De minister van onderwijs verbood de kinderen der joden toe te laten op de kostelooze scholen. De czaar gelastte een onderzoek in hoe verre de Bulgaren te Odessa medeplichtig zijn aan den moord op den Bulgaarschen gezant te Konstantinopel. Een dierentemster, miss Cray, werd onlangs bij een voorstelling te Warschau, aangevallen door een harer leeuwinnen, die haar de klauwen in de borst sloeg. De Duitsche dierentemmer, baron von Creylz, die daar aanwezig was, sprong zonder dralen in het leeuwenhok, stak met zijn zakmes (een ander wapen had hij niet bij de hand) de leeuwin de oogen uit en bevrijdde de aan gevallene. Zij is zeer erg gewond, maar waarschijnlijk kan men haar nog in het leven behouden. Te New-York is weder een moordenaar een Italiaan door electriciteit ter dood gebracht. Deze „electrocutie" liep echter niet zoo goed at als de vorige. Evenals bij de eerste moest de veroordeelde martelingen verduren, daar hij eerst bij de vierde ont lading van electriciteit gedood werd. De directeur van het post- en telegraaf kantoor, te Waalwijk, maakt bekend, dat aan de woning van H. M. VAN ERP, nabij de Haven te Waalwijk, eene brievenbus is geplaatst, waarvan de lichting zal geschieden ter. 7.40, 9.25, 10.15 voorm. en 12.38, 3.30 en 7.48 namiddags; de 2 laatste lichtingen worden op Zon- en feestdagen niet uitge voerd. Waalwijk, 2 April 1892. De directeur voornoemd, FLUYT. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f 3851, terugbetaald f 2972,07. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1398, Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart ingelegd f 1439.851/a terugbetaald f 1884.20. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 917. Donderdag 7 April, Jaarmarkt te W aalwijk. WAALWIJK, 2 April 1892. Gisteren avond ten 8 ure is, in tegenwoor digheid van de teekenschool-commissie, de cursus der teekenschool gesloten. De president, de heer F. M. Ingen-Housz, sprak daarbij ongeveer het volgende Mijneheeren commissieleden, leeraren en leerlingen De tijd is aangebroken, waarop ik den cursus 1891/92 ga sluiten; alvorens echter hiertoe over te gaan, wensch ik een woord van dank te brengen: ten eerste aan h.h. commissieleden, die mij zoo trouw ter zijde hebben gestaan in het behartigen van de belangen der teekenschool, ten tweede aan de leeraren, welke ik altijd met zooveel tact en liefde de teekenlesseu heb zien geven, die ik bijna eiken avond met zeer veel genoegen bijwoonde. Gij, leerlingen, zult reeds weten dat ik naar elders ga vertrekken u wensch ik toe dezelfde ambitie te blijven houden, waarmee gij den atgeloopen cursus de lessen hebt gevolgd; blijft steeds zoo voortwerken dan zult gij, gebruik makende van hetgeen gij hier geleerd hebt, nuttige leden der maatschappij worden. En hiermede sluit ik den cursus. Hierop nam de directeur het woord. Hij be tuigde zijne spijt, dat de teekenschool zoo'n waardigen president verliest, die steeds zoo veel ambitie aan den dag gelegd heeft voor de belangen der teekenschool. Hij riep hem een hartelijk vaarwel toe met het verzoek elders, wanneer het in zijn vermogen is, nog steeds de Waalwijksche teekenschool te blijven voorstaan. Hiermede was de plechtigheid afgeloopen. De handel in kalfkoeien en dito vaarzen in de Langstraat blijft gaande, wegens den omzet, welke er onder de veeboeren onder ling plaats heeft. Ook in weikoeien ging er sedert de vorige noteering wat meer om. Slachtvee werd gedurende de laatste weken veel op levering, voornamelijk tegen Paschen gekocht en bleef goed prijshoudend. Notee ringen kalfkoeien f 170 a 220, dito vaarzen f 140 a 180, wei dito f 80 a 130, jarige kalveren en hokkelingen f 40 a 50, slachtvee le qual. 66 a 70 ets., 2e qual. 60 a 64 ct. per Kg. Hooi. De voorraad zit voor het grootste deel in vaste handen, daarom was er sedert de vorige noteering ook weinig handel, welke zich hoofdzakelijk bepaalde tot kleinere par tijen, die naar qual. tegen f 16 a 20 per 500 Kg. opruimden. Stroo. Naar qualiteit wordt f 11 a 12 per 500 Kg. besteed. Verleden Woensdag even na den mid dag brandde alhier door onbekende oorzaak een houten gebouwtje af, achter het woon huis van den koperslager P. Glaudemans. De brand bepaalde zich tot het aangetaste perceel. Volk was er direct genoeg op de been, maar de brandweer heeft niet behoe ven op te treden. Jfc— Donderdag is door de maréchaussée alhier gevankelijk naar 's Bosch overgebracht een landlooper, J. G. J. Hief genaamd, die den veldwachter te Kaatsheuvel had mis handeld, 's nachts ergens de ruiten had ver nield en met brandstichting gedreigd, als men hem geen logies verleende. Te wenschen ware het, dat de justitie te gen dergelijke lui zeer streng optrad, want hunne brutaliteit gaat dikwijls zeei ver. De Fransche minister van landbouw heeft den invoer in Frankrijk verboden van levende runderen, geiten, schapen en varkens uit Belgie. Uit Nederland zullen deze soor ten vee, transito over Belpie, in Frankrijk niet anders toegelaten worden dan onder voorwaarde, dat het vervoer plaats heeft in gesloten wagens, welke door de Nederlandsche douane geplombeerd zijn. Gelijke voorschriften zijn uitgevaardigd voor den invoer van vee, uit Duitschland afkomstig. Te Raamsdonk is, door de bemoeiin gen van het comité, dat het initiatief nam tot het stichten eener vereeniging, om door spaarzaamheid onder de mindere klasse vlijt, orde en welvaart te bevorderen, Woensdag avond zoodanige vereeniging tot bevordering van vlijt en spaarzaamheidgevestigd te Raamsdonk, tot stand gekomen. Staande de vergadering traden 25 personen toe als lid. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Zieddes des Plantes, rentmeester van het kroondomein, Le Rutte, postdirec teur, en S. van Dongen, C. M. Sagt en C. Konings Az., industrieelen. Genoemde ver eeniging zal vooral werkzaam zijn, om on der de arbeiders invloed te oefenen, dat zij van hun weekloon iets afzonderen, om in de rijkspostspaarbank te beleggenverder in tijden van werkeloosheid maatregelen te ne men om werk te verschaffen, kortom alles aan te wenden, wat in het belang van den werkman geacht kan worden. Voor eenige weken werd te Lekker- kerk door een 30tal ingezetenen gecontrac teerd met een reiziger of agent der firma Dichhof en Co., Warmoesstraat te Amsterdam om na vijftien achtereenvolgende maanden eene bepaalde som te hebben voldaan, eige naars te worden van verschillende loten. Bij onderzoek is gebleken, dat de firma Dichhof en Co. te Amsterdam volstrekt niet bekend is. Daar zich nu weder te Lekkerkerk een andere reiziger dier firma vertoonde, werd deze door de politie aangehouden, doch na verhoor weder vrijgelaten. Te Gouda werd Dinsdag morgen mej. de wed. van O., geb. B., met een doodeliike wond aan den hals in hare woning gevonden. Dinsdagavond is een gerechtelijk onder zoek ingesteld, eu nadat het lijk der weduwe Oudshoorn dien avond, omstreeks half 9, naar het gasthuis was vervoerd, is de schou wing Woensdag morgen door 2 doktoren in het bijzijn der rechterlijke macht herhaald, en is uit een en ander gebleken, dat aan een gruwelijke misdaad moet worden gedacht door een zeer sterk persoon bedreven, daar buiten de diepe snede in den hals, aan het lichaam geen andere kwetsuren zijn ontdekt welke op eéne worsteling tot zelfverdediging l zouden wijzen. Uit den aard van den diefstal, die met i den moord is gepaard gegaan, is verder ge- I bleken, dat de dader op de hoogte van den financieelen toestand der verslagene moet zijn geweest. Zij had den vorigen avond de j gedeeltelijke afrekening ontvangen der na latenschap van haren man en het geld in een kast geborgen, waarvan de sleutel als gewoonlijk in haren zak berustte. Die sleutel nu is daaruit genomen en na gebruik weer daarin terruggelegd. Het geld althans was verdwenen; goud en zilver is niet medege nomen. De rechter-commissaris heeft toestemming verleend om het lijk te begraven. Niemand uit de omgeving heeft hulpkre ten gehoordwel hebben de huisgenooten eenig gestommel vernomen, doch daar de weduwe gewoon was 's avonds het laatst naar bed te gaan en vooraf de huishouding i:> orde te brengen, verwekte dit geen bijzonder argwaan. Uit Amsterdam wordt gemeld Toen de familie Viotta Woensdagavond te II uren 30 m. thuiskwam (de familie woor.t op de Prinsengracht 693 over het gerechtshof) vond men de deur met den ketting gesloten en schelde men te vergeefs. Toen de deur daar met geweld geopend was, werd de 26jarige dienstbode Anna Ver hoeven, geboren te Kerkdriel, met 7 wonden aan het hoofd vermoord gevonden. De schrijftafel en de secretaire waren open gebroken, waaruit f 160 vermist wordt. Men vermoedt dat teleurgestelde liefde in dit drama eene rol heeft gespeeld. Buiten de reeds vermelde wonde toonde het lichaam nog drie messteken in de linker zijde ter hoogte van het hart en een in den rug. Zoodra men des morgens wist dat 't meisje in betrekking stond tot een zeker persoon te 's Hertogenbosch, vertrok een der recher cheurs per eerste gelegenheid daarheen, met een portret gewapend, dat men in het album van de verslagene gevonden had. De bewuste persoon werd daar gevonden, doch alles be wees dat hij zijn woonplaats in de laatste dagen niet verlaten had. Thans is voorloopig een schilder aange houden, met wien Anna in den laatsten tijd verkeerde. Hij deelde onder meer mede, dat ook een ander man, een schoenmaker, dik wijls in haar gezelschap was; dat zij beiden zelfs wel eens gezamenlijk haar een bezoek hadden gebracht. Het gereedschap van den schildersknecht is uit diens woning gehaald; zijne messen toonden niets bijzonders en schenen wegge legd te zijn zooals hij ze het laatst gebruikt had. Bovendien waren zij te kort, dan dat al de wonden daarmede zoude kunnen zijn toegebracht en ook waren die werktuigen slechts aan een zijde scherp. In een verdacht huis in de Warmoesstraat te Amsterdam kreeg een bezoeker twist met den kastelein. Hij meende te veel betaald te hebben, en om nu zijn geld te krijgen ging hij den kastelein met een mes te lijf en wondde hem levensgevaarlijk in den nek. De dader vluchtte, maar werd achterhaald op den Zeedijk. Dubbele moord te Haarlem Geen enkele aanwijzing schijnt de justitie naar het rechte spoor te leiden; ze tast nog steeds in het duister rond. Dezer dagen werd het huisje der vermoorde vrouwen, waarin alles nug zoo gelaten is als bij den moord, gelucht. Het bleek hoog noodig te zijn. Er ontwikkelde zich een verpestende lucht. Veel beweging kan of wil men echter in het huisje niet maken, wijl aanstonds een groote volksmenigte samen stroomt. Eene juffrouw, die op den dag van den moord aan de oudjes lapjes bracht (deze hielden zich nl. bezig met het maken van bedeldekens), hoorde een harer zeggen„Wat onze schoonmaakster vandaag mankeert, weet ik niet, maar ze komt niet vooruit en blijft den heelen tijd achter." Bedoelde juffrouw is ook verscheidene kee- ren door de justitie over een en ander ge hoord. Capelle, 31 Maart, Heden werden op de gewone voorjaarsmarkt alhier ongeveer 100 stuks vee aangevoerd; de handel was tame lijk vlug. Al meermalen werd door veehouders in deze gemeente puik vee voor het Paasch- feest gemest, doch steeds om door kooplieden of slagers buiten de gemeente te worden gekocht en geslacht. Als een teeken van vooruitgang op dit gebied kan echter thans worden medegedeeld, dat de heer P. Uijthoven alhier voor zijne slachterij heeft aangekocht de bij uitstek schoone en zware koe van den heer A. Ha- goort op de Nieawevaart, op welk zeldzaam beest reeds vroeger in dit blad de aandacht van belangstellenden is gevestigd. (Bui te.n verantwoordelijkheid der redactie.) Aan Heeran Winkeliers in Nederland. Het zal U bekend zijn dat op den len Mei 1892 ile West-Europeesche (Engelsche) gor- '1 el tijd op de Nederlandsche Spoorwegen zal worden ingevoerd, dat wil zeggen alle spoor- klokken zullen 20 minuten worden achteruit gezet. Om verwarring te voorkomen zal ongetwijfeld de burgerlijke tijd hieraan gelijk moeten worden gebracht. Het gevolg hier van zal zijn, dat iedere handeling in het bur gerlijk leven, die op een bepaald uur plaats heeft, dan (door het verzetten der klokken) feitelijk 20 minuten later geschiedt. De vele nadeelen, die hierdoor ontstaan, zijn in verschillende dagbladen reeds behan deld voor den winkelier heeft deze tijdsver andering het bijzonder nadeel, dat hij 's avonds 20 minuten langer kunstlicht moet gebruiken. Door Prof. A. A. W. HuBRECHTte Utrecht i - een beweging in het leven geroepen, welke, zoo deze slaagt, de nadeelen in voordeelen zal doen veranderen; Z.HoogGel. wil name lijk bij de Regeering er op aandringen in plaats van de West-Europeesche (Engelsche) de Midden-Europeesche (Duitsche) gordeltijd in ie voeren. In dit geval zullen op 1 Mei de klokken 40 minuten worden vooruit gezet, dan zal alles, wat op vaste uren plaats heeft, feitelijk 40 minuten vroeger gebeuren. De winkelier ,.al dan 's avonds 40 minuten kor- tei kunstlicht gebruiken. Een der vele voordeelen, welke de Midden- Europeesche tijd boven de West-Europeesche geeft, is dus één uur per dag korter gebruik van kunstlicht wat voor den winkelier, die 's avonds om 10 uur sluit, een verschil van ongeveer 30 proc. in de kosten voor licht geeft Wij noodigen U uit het streven van Prof. Hubrecht te steunen door onderteekening van een adres aan den Minister van Biunen- landsche Zaken. E. Brandsma. L. A. Beausar. Perry Co. Het adres ligt te Waalwijk ter teekening in het hötel VERWIEL. WAALWIJK, 1 April. Bij redelijken aanvoer ter veemarkt was de handel weer niet vlug doch de prijzen tamelijk vast. Vooral voor vetvee. Kalfkoeien golden f130 a 215. Dito vaarzen f110,a 180, Jonge varkens f5.50 a f 13.00 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 1505 KG., van f 1,04 a fl,22 per KG. Kippeneieren f2.50 a f3.00 per 100 stuks. Granen met eenigen handel voor consumptie iets lager aangeboden. Ruwe huiden flauw. Hoewel de voorraad over 't geheel op de hoofdmarkten geringer is dan verleden jaar op 't correspondeerend tijdstipzijn de slachtingen veel grooter. Men spreekt var. 100,000 koppen meer dan verleden jaar einde Maart alleen in Laplata. Van andere plaatsen, die ook waarschijnlijk veel meer zullen uitvoeren, zijn nog geen vertrouwbare cijfers bekeud. De prijzen zijn 15 a 20 pel. gedaald. Leder gevraagd in alle soorten maar vooral prima licht en zwaar zooileder. Schors met aanhoudende aanbiedingen lager verkrijgbaar. Tot onze diepe droefheid overleed lieden na een langdurig lijden onze geliefde Dochter en Zuster M A R G O T in den ouderdom van 20 jaar. I. VAN LEEUWEN, Echtgenoote en Kinderen ■Waalwijk, 23 Maart 1892. MBMiaWüMfc—B ONDERTROUWD WILLEM BRAUCKMANN eu Waalwijk, 24 Maart 1892. Voorspoedig bevallen van eene welge schapen DOCHTER, MARIE RUBBENS MOORS. Besoijen, 26 Maart 1892. STATIONSSTRAAT, beveelt zich beleefdelijk aan voor het leveren van op maat, netjes en solied werk.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2