Nummer 30. Donderdag 14 April 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig- overzicht. FEUILLETON. Ëenc geschieJenis uil Je Engehche rechtspleging. BUITENLA N D. Frankrijk. Spanje De Echo van het Zuiden, Waalwijlischc en Langslraalscbe l'otiraiil, Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Nadat de groote organen der Europeesche 'pers dagen lang alles wat er omtrent Ra- vachol en zijn parlijgenooten Deboche en Ferreira uitlekte in de meest mogelijke uit gebreidheid hebben te boek gesteld, worden er zoo hier en daar stemmen gehoord, die fluisterend vragen of Ravachol den magis traten maar niet zoo wat heeft voorgelogen, of hij, waarheid en logen dooreenmengend, niet als hoofddoel van zijn bekentenissen heeft gehadzijn eigen martelaarschap zijn eigen verheffing als anarchistdie er, evenals koppensnellers op Sumatra ten aanzien van de door hen gedoode vijanden, prijs opstelt veel huizen te hebben verwoest en veel menschenlevens te hebben bedreigd. Of Ravachol de heeren bij de instructie een beetje voor den mal heeft gehouden, zal spoedig genoeg blijken bij de terechtzittingen en of Deboche en Ferreira, de te Madrid gearresteerde anarchisten, naar men zegt de slachtoffers zijn van de zoogenaamde agents- provocateurs, zal ook wel nader uitkomen, in elk geval hebben de beide heeren reeds enorme diensten aan de justitie bewezen, die kalm «net arrestatien doorgaatzoowel te Valencia en Barcelona, als te Madrid. De uit Frankrijk, Spanje en andere lan den verdreven anarchisten loópen inderdaad veel kans nergens meer rust te zullen vin den in Zwitserland is men niets op zijn ge mak, men vreest dat dit land de verzamel plaats zal worden van de gevaarlijkste ele menten. Ravachol, die Zondagmorgen voor 't eerst zijn advocaat heeft gezien en met dezen heel gezellig heeft zitten praten over zijn helden daden, zal 25 dezer voor de rechtbank ver schijnen gaat alles naar wensch, dan zullen de debatten 26 en 27 d.a.v. plaats vinden en dan hoopt men vóór 1 Mei vonnis te kun nen wijzen een waarschuwing voor an dere politieke dwaalgeestenZondag is de anarchist Charreyre, Ravachol's medeplichtige 23 XII. Ik weet alleen, dat om den wille van die deerne lieden drie menschen ter dood veroordeeld zijn, en eene vrouw gebrandmerkt is, hernam zij, terwijl zij met echte vrouwen logica iedere ge volgtrekking uit den eersten zin vermeed, en terstond op een ander terrein oversprong. Maar moeder, vroeg de man, moeten dan schurken en slechte vrouwen ongestraft blijven P Zij trok de schouders op. Wat gaat mij dat aan Ik ben immers geen rechter en geen ko ning in het land Vader en zoon wisselden een blik, die scheen aan te duiden, dat zij deze omstandigheid juist niet als een ongeluk voor het land beschouwden. Daar juffrouw Lyon geen antwoord kreeg, meende zij hare tegenstanders door het gewicht barer argumenten uit het veld geslagen te hebben en voegde er, haar triomf vervolgende, bijIk ge loof dat een blinde zien moet, dat geen eerlijk man zulk eene deerne huwen kan. Neen, dat zie ik niet in! antwoordden vader én zoon als uit éénen mond. Dan zijt gij meer dan blind. Eene deerne, die voor den rechter gestaan heeft, aan wier han den bloed kleeft. Nu is het genoeg, vrouwbulderde meester Lyon, terwijl hij met de vuist op tafel sloeg, ik ben lang geduldig, maar wat te erg is, is te erg. Indien hier dieven inbraken en ons uitplunder den, indien een spitsboef ons den „rooden haan" op het dak plantte, moesten wij hen dan maar rustig laten begaan? Waarvoor is de wet, als men bij haar geen bescherming zou mogen zoeken Dat is heel wat anders, hernam zijne vrouw met vrij wat zachter stem. Zij had gedurende haar veeljarig huwelijk van haar goeden, zacht- moedigen man zulk een toon niet dikwijls ge hoord, maar wist dat, wanneer hij dien aansloeg, er niet met hem te gekscheren was. Wat anders P herhaalde hij, bestaat de wet Advertentiën 1-7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. bij 't aanmunten van valsch geldte St. Etienne bij verstek tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld en onderwijl gaat men te St. Etienne door met uitwijzingen en elders met arrestatien, evenals in Spanje, waar alle verdachten worden opgepikt, en'te Berlijn, waar 't onderzoek ten huize van anarchisten geregeld voortduurt. De Dahomey-aangelegenheid is Zaterdag door de commissie uit de Fransche kamer van alle kanten bekeken en zoolang bleef men wikken en wegen, tot 't te laat was om alles nog vóór 't einde der kamerzitting ge reed te hebben, 't gevolg was uitstel van den aanvang der vacantie, uitstel van de belang wekkende discussie, waarvoor reeds velen hadden ingeschreven en een vrij interes sante zitting waar monseigneur d'Hulst een hoofdrol in vervulde. Deze wilde de regeering interpelleeren over de door haar genomen maatregelen om de demonstratien en geweldplegingen in kerk gebouwen te voorkomen. Juist was echter bekend geworden een schrijven van den bis schop van Mende aan zijn parochianen, waarin hij de kie'zeis voor den gemeenteraad allerlei wenken en raadgevingen doet geworden en hun ontraadt candidalen te stemmen, die niet bereid zijn ten allen tijde den godsdienst te verdedigen, terwijl hij hen verantwoordelijk stelt voor de handelingen van door hen ge steunde candidaten. De indruk van deze bis schoppelijke manifestatie was minder gunstig en nauw had monseigneur d'Hulst zijn inter pellatie geuit en de priesters voorgesteld als slachtoffers van de rustverstoorders, of de premier Loubet nam 't woord om de politie van allen blaam te zuiveren, 't Ging er daarna warm toe; de republikein Jourdan zeide, dat de rustverstoringen in de kerken werden uit gelokt en de minister van eeredienst hield een betoog, waarbij de geestelijkheid er ook minder goed afkwam, De bisschop van Mende zal ter verantwoording worden geroepen en zijn bezoldiging zal worden ingehouden, ter wijl Ricard iii 't vooruitzicht stelde de bis schoppen, die beambten zijn, in de toekomst gerechtelijk te doen vervolgen. Ricard's be toog vond grooten bijval en ten slotte werd met 337 tegen 175 stemmen een motie aan genomen, waarbij de verklaringen van de regeering werden goedgekeurd en besloten werd de redevoering van den minister van eeredienst te doen aanplakken. De verschillende landdagen geven het Oostenrijksch bewind heel veel moeite en zorg. Zoo heeft de landdag van Tyrol nu een schoolwet aangenomen, waarbij de open bare school aan de geestelijkheid wordt over gegeven en waarbij preraien worden toege zegd aan die gemeenten, welke het onderwijs aan de geestelijke orden overlaten. t Schijnt dat het incident inzake den firman ter officieele installatie van Egypte's nieuwen khedive, in der minne is geschikt, doordien Turkije den khedive het beheer over Sinaï heeft verzekerd en binnen enkele dagen (men zegt Donderdag a.s zal de voor lezing van den firman piaats vinden een storm in een glas water, dus, waarbij John Buil eigenlijk aan 't kortste eind blijft, daar de firraan zelf in elk geval niet is gewij zigd. De regeering van Brazilië heeft 't noodig geacht dertien generaals hun afscheid te ge ven, omdat die heeren in een manifest de afzetting van de gouverneurs van enkele pro vinciën laakten en hun instemming hadden betuigd met de militaire 'dictatuur, na den coup d'état van November 1.1. Die heeren schijnen dus niet in te stem men met het bekende gezegde wiens brood ik eet, wiens lied- ik zing dan soms alleen ten behoeve van rijken en aan zienlijken Mag een arme dienstmaagd haar niet inroepen Ik zeg u, die ellendelingen hebben hunne welverdiende straf gekregen, en Elisabeth is zoo rein uit die zaak te voorschijn getreden, dat niemand zich behoeft te schamen haar als dochter in huis te nemen. Nu barstte juffrouw Lyon in een krampachtig weenen uit. Heb ik dat aan mijn mun verdiend, voor wien ik dertig jaren lang een trouwe echt- genoote ben geweest, voor wien ik icderen pen ning heb gespaard, voor wien ik heb gewerkt, dat mij het bloed onder de nagels uitsprong Is dat de dank van mijn kind, dat ik met smart ter wereld gebracht, met zorg opgevoed heb? Te vergeefs trachtten man en zoon er een bevre digend woord tusschen te krijgen, het was on mogelijk; in éénen adem ging zij voort: Uit het huis waar ik met eere geleefd, waar ik huisgehouden en gewerkt heb, word ik verstooten, om den wille van een weggeloopen bedelmeid! Moeder! Moeder! Hoe kunt gij zulke gruwe lijke dingen zeggen I Wie wil u verdrijven snikte Charles. GijGijUw vader en gijIk blijf niet in het huis, waar zij als vrouw het bestuur zal voe ren brengt gij haar er in, dan stoot gij mij er uit, en uw vader is immers verzot op dat apen gezicht Zwijg vrouw Zwijg CharlesDaar moet een einde aan komenriep meester Lyon, en andermaal viel zijne krachtige vuist zwaar op de tafel. Dat krijschen en grijnen begint mij te vervelen. Zet u daar^neder, moeder, hij wees op een stoel en gij'Gharles, ga ginds staan hij wees iets verder - nu zal ik spreken en geen van u beiden zegt één woord voor dat hij ge vraagd wordt. De meester had in zijn kalme vastberadenheid iets zoo ontzagwekkends, dat vrouw en zoon ver stomden en zich naar zijne bevelen schikten. 7 Gij wilt nooit en onder geenerlei omstan digheden onder één dak wonen, vrouw, vroeg hij. Nooit! Nooit! antwoordde de meesteres, en wilde wederom in een stroom van klachten, ver zekeringen en verwenschingen uitbreken, maar haar man legde haar met een wenk van de hand het stilzwijgen op. Het is goed, uw neenis voldoende. Nu gij mijn zoon Gij wilt niet van het meisje-afzien? Anastay, de moordenaar van de barones Dellardis Zaterdagmorgen geguillotineerd en hoewel er op de place de la Roquette Ik kan niet, vaderIk kan nietLiever gaf ik mijn leven dan Elisabeth. Zoo hebt gij dan beiden uw verklaarden wil uitgesproken, hoor nu ook den mijnen, u zal beiden recht geschieden Gij vrouw ziilt geen schoondochter in huis krijgen, die u het verbliif daarin belet Mijn goede oude, viel zij verheugd in, ik wist wel dat gij tot rede zoudt komen Hare vreugde duurde niet lang, want zonder op die stoornis eenige acht te slaan, ging meester Lvon voortJ Dij Charles, zult niet afzien van een meisje, dat gij bemint, zonder wie gij niet leven kunt' en op wie niets te zeggen valt, dan dat zij arm en door slechte menschep gruwelijk mishandeld ui- i i',e^ u .mÜne toestemming gegeven om Elisabeth Canning te huwen, en ik zal mijn woord houden. Lieve beste vader! juichte Charles efi greeD zijne hand. v Hoor mij eerst verder aan, eer gij mij dankt, vervolgde meester Lyon. Ik was voornemens geweest u mijne zaak over te geven, gij zoudt hier meester, uwe vrouw meesteres geweest zijn; ik had met uwe moeder de bovenverdieping willen betrekken, om bij u en uwe kinderen onze dagen in vrede te eindigen; dat is r.u on mogelijk. De stem des ouden mans beefde, hoe veel hij ook deed om zich te bedwingen, hij kon het toch niet verbergen hoe hard het hem viel op een zoo lang gekoesterd lievelingsplan te' moeten terugkomeu. Ik zal mijne zaken nu voortzetten zoolang mijne krachten liet mij toelaten; ik ben immers nog kras, moeder valt de huishouding ook nog niet te zwaar en dus zullen wij liet nog wel eenige jaren met ëlkander uithouden. Gaat liet niet meer dan geef ik den winkel aan Scarrat en belmud het huis, want moeder zal daar in blijven zoo lang zij of ik leven. Juffrouw Lyon zuchtte diep; Charles luisterde zwijgend toe. f» Charles, zal ik helpen om u hier ergens in de buurt neder te zetten; gij zult ontvangen wat-gij noodig hebt om te beginnen, enaan werk zal het u met ontbreken; het getal onzer klanten is groot genoeg voor twee, nu wij toch niet bij elkander kunnen blijven. Gij hadt u in een op gemaakt bed kunnen leggen,'gij hebt het anders vele nieuwsgierigen waren, zijn er geen in cidenten voorgekomen. I e middernacht was 't plein reeds zwart van de nieuwsgierigen en om 2 uur kwamen gansche groepen aan, die getuigen wilden zijn van het ophijschen der vlag, ten teeken dat er gerechtigheid was geschied. Te zien was er van het bloedige schouwspel niets voor de menigte, daar de politie door een cordon de rue Roquette had afgesloten, juist ter plaatse waar de executie moest plaats vinden. In de omliggende koffiehuizen was 't eivol en op het plein zelf deden de gardes te voet en te paard dienst onder de menigte, die bijzonder ïustig was. Eerst om half vier kwamen de balken voor de guillotine aan de menigte kon toen op 3 d 4000 worden geschat, zoodat de bewakers der rust en orde alle moeite hadden zich van hunne taak te kwijten* Weer zijn er woeste tooneelen in eene kerk voorgevallen, ditmaal te Roanne. Niet tegenstaande de priester, een pater van de orde der Carmelieten, tot tekst had gekozen: „God is het begin en het einde van alle dingen," en de predikatie dus van zuiver godsdienstigen aard beloofde te zijn, waren eJ-n aantal verdachte personen reeds vroeg tijdig in de kerk. De pater werd herhaalde lijk met groot rumoer in de rede gevallen. De koster ging naar de rumoermakers en verzocht hun stil te zijn en de pet af te ne men. De pater zag evenwel geen kans om geregeld voort te gaan en verliet den kan sel, de geloovigen toeroepende „Laat u niet van streek brengen, mijne heeren, door het alarm van eenige kwdjongens." De onrust stokers verlieten daarop de kerk al schuife lende, de Carmagnole zingende en roepende: „leve de anarchie 1" Toen de kleine bende afgetrokken was, werden de deuren der kerk gesloten en zette de pater zijne predikatie rustig voort. MADRID, 11 April. Zondagnacht zijn in de kazerne der invalieden gevonden 2 groote gewildIk geloof dat gij nu beiden tevreden kunt zijn. Dat ben ik ook, vader, zeide Charles, terwijl hij den oude bij de hand greep, en die hartelijk schudde. J Maar ik niet I riep zijne moeder opspringende. Dan zult gij u toch moeten schikken, moe der; uw zoon is geen kind meer, dat gij zooals vroeger een lekkeren mond kunt ontzeggen. - En dien geeft gij hem ditmaal niet achter mijn rug, maar mij ten spot en hoon in mijn aangezicht. Toch niet, moeder, vleide Charles, gij zult U 00\,n0£ eenmaal met mijne keus verzoenen. .7" iu miin geheele leven zal die deerne mij onder de oogen komen, die uw ongeluk wor den zal, denk aan mij Maar ik zie wel hoe het staatDe moeder voedt het kind op met zorg en moeite, maar eenig recht op hem heeft zij met, dat komt alleen der. vader toe. Doe wat gij niet laten kunt, de gevolgen zijn voor uwe rekening, ik wasch mijne hanaen in onschuld. Zonder een enkelen blik meer op haar zoon te slaan verliet zij de kamer, maar daar buiten ken uitkeUkeD barStte zV] in hartetochtelijk snik- -^n toch zal hij haar niet hebben, zoolang ik liet verhinderen kanzeide zij tot zichzelve, terwijl zij de handen ophief, alsof zij een eed uitsprakhet zou wel een wonder moeten zijn als er niet ergens een haakje te vinden was, waaraan men een strop voor die deerne zou kun nen vastmaken. Ik ben de eenige niet wie daar aan gelegen is, en als velen samenwerken, dan zal het wei gaan! en de vrouw met haar vasten wil verzonk in een somber gepeins. Gnderwijl zeide meester Lyon in de kamer tot zijn zoon Geef u thans geen moeite, jongen zoo spoedig zult gij uwe moeder niet overhalen. bij den tegenzin tegen Elisabeth komt nu ook nog de ergernis, dat zij haar zin niet heeft kun nen krijgen. Maar wat heeft zij dan toch tegen het arme meisje De oude krabde zich achter het oor. Als gij zoolang getrouwd zult zijn als ik, zult gij zoo met vragen,.mijn zoon! Naar verstandige gron den zoekt gij bij vrouwen te vergeefs. - Elisabeth begon Charles, maar zijn vader viel hem in de rede. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1