Engeland. Duitschland. Rusland. BINNENLAND. bommen, 5 kleine en 2 wefpgranaten, alle in een zak. Het onderzoek ha 1 nog geen resultaat. Deboche en Ferreira worden ge boeid in de gevangenis bewaakt, in verband met medcdeelingen, door een zekeren Mu- nez gegeven. De Times verneemt uit Singapore, dat de Maleische opstand ernstiger wordt. Des sul tans trouw schijnt twijfelachtig. Een Engelsch- gezind heetend opperhoofd liep over naar de opstandelingendie Pekan bedreigen, waar 8 Europeanen en 25 Sikhs verschanst zijn. De regeering zond drie oorlogschepen naar Pekan, die honderd matrozen zullen ontsche pen. l)e opstandelingen bedreigen het mijn- district, alsook het Britsche hoofdkwartier te Koewala Lips. Een geweldige brand brak Zondagnacht nabij den Farringdon Road uit. Acht percee- len stonden weldra in vlam, onder welke eenige groote pakhuizen, waarvan het grootst gedeelte uitgebrand is. De schade is reus achtig. De regeering besloot het subsidie voor de tentoonstelling te Chicago tot 60,000 te verhoogen, waardoor de commissie aan de Britsche inzenders plaatsruimte kosteloos kan verschaffen. Te Londen vinden de electrische bot jes meer en meer ingang. Op de Theems varen reeds 16 van zulke schroeibootjes, die van 20 tot 70 personen bevatten kunnen, en ook wel voor uitstapjes per dag aan families verhuurd worden. Een groot gedeelte van het staatsbosch tusschen Hohenschwangau en Fussen, in Beie ren, is Zaterdag door brand vernield. Bij de afzending van dit bericht waren er ongeveer duizend man aan het werk om den verde ren voortgang van het onheil te stuiten. PETERSBURG, 11 April. Uit vrees van de bevolking te verontrusten, werd er afge zien van de voorgenomen algemeene opname der feitelijk aanwezige hoeveelheden graan. De quaestie betreffende de opheffing van het verbod op den uitvoer van graan is ver daagd geworden totdat er omtrent de uit zichten van den nieuwen oogst volkomen ze kerheid zal verkregen zijn. Weerkundige waarnemingen Over de maand Maart 1892, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 21s/4 mill. Vorig jaar Maart 53*/4 mill. Verschil min 32 mill. 5 Regendagen 1, 15, 22, 27 en 28. Vorig jaar Maart 8 min 3. Sneeuw 6, 12 en 28. Vorst van 16 Maart. Mistig 16 Maart. Karakter van het weer, guur en koud, alleen enkele der laatste dagen van de maand goed of zacht. Windkracht van 1/10 8/i0 varieerende. Windrichting. N. 23, 24, 28 a 30. O. van 1 a 8, 18, 19. Z. 11, 16, 17, 26. W. 10, 12, 21, 22, 27. NO. 14, 31. ZO. 20, 25. NW. niet. ZW. 9, 13, 15. Gevallen regen van 1 April 1891 tot 1 April 1892 6675/16 miliim. Regendagen van 1 April 1891 tot 1 April 1892 156. WAALWIJK, 13 April 1892. De heer J. Ebels, onderwijzer te Sprang, heeft met gunstig gevolg het examen afge legd in de vrije- en ordeoefeningen. In pootaardappelen, zoo van vroege als van late soort, blijft de handel in de Boven- Langstraat zeer levendig. Voor zaadwisseling wil men op de Noordbrab. zandgronden poters uit deze streek, van daar ze altijd f 1 a 2 per Hl. duurder zijn dan in de andere zand streken en thans naar soort f 4 a 6 per Hl. gelden. Eetaardappelen van goede qualiteit bij de kleine maat 25 a 35 ct. per 5 L., geringe qualiteit 15 a 20 ct. Jonge groenten, vooral sla, radijs en prei komen uit de broeibakken reeds ruim ter markt en zijn betrekkelijk niet duur. Het bestuur van het waterschap de Oude Maas heeft in een adres aan de tweede kamer bezwaren ingediend tegen het graven van een afwateringskanaal van 's Hertogenbosch naar Drongelen, met verzoek, dat aan dit kanaal de richting worde gegeven naar Hedikhuizen. Adressant beweert, dat het Oude Maasje, dat nu dient tot waterlossing van en tot waterverschaffing aan pl. m. 5800 H.A. uit muntend land, bij eene tot stand koming van het voorgenomen kanaalvoor dat doel geheel ongeschikt zal worden en daardoor eene onberekenbare schade zal worden be rokkend. De Noordbrabantsche maatschappij van landbouw heeft eene gouden medaille uitge loofd voor eene beknopte verhandeling over die veeziekten, welke volgens de wet voor besmettelijk worden gehouden. Het antwoord zal moeten bevatten lo. eene duidelijke opgave der voor naamste verschijnselen tijdens het leven en bij de lijkopening, voor veehouders en slagers waar te nemen, benevens mededeeling der benamingen, waaronder de ziekten in de ver schillende streken van Noordbrabant bekend zijn 2o. de wettelijke voorschriften door de veehouders bij het voorkomen bij besmette lijke ziekten in acht te nemen; en 3o. eene aanduiding van eenvoudige, onder ieders bereik liggende middelen, welke kun nen worden aangeweud alvorens een deskun dige aanwezig is. De omvang van het werkje mag 64 blad zijden 8o niet te boven gaan. De antwoor den moeten vóór 1 November 1892 bij den secretaris-penningmeester te 's-Hertogenbosch zijn ingekomen. Eenige dagen geleden is te 's Herto genbosch eene naamlooze vennootschap opge richtgenaamd „Het Noordbrabantsch Algemeen Werkliedenfonds," waarvan het doel is 1°. dat de spaarzaamheid bij den werkman meer en meer worde aangekweekt, en zijne bespaarde penningen juist dan dienst doen, wanneer zij 't hoogste noodig zijn, namelijk bij ziekten, ongevallen, invali diteit of overlijden; 2°. dat de werkgever zich grootendeels zou mogen ontslagen achten van zorgen en verantwoordelijkheid ten opzichte zijner werklieden, vooral' wanneer hij kan be sluiten tot eene gedeeltelijke tegemoet koming in de premiebetaling; 3°. dat de taak der instellingen van liefda digheid aanmerkelijk zou worden verlicht, armlastigheid minder zou voorkomen en de particuliere liefdadigheid niet dan zeer zelden zou behoeven te worden ingeroepen; 4°. dat dientengevolge de werkman in het algemeen, in zedelijke waarde zou voor uitgaan. Aanvankelijk zal het fonds zich bewegen op tamelijk bescheiden terrein. Het voorloopig doel wordt omschreven als volgt Aan de werklieden van het mannelijk ge slacht van 13 tot 50 jaar, en aan ongehuwde werklieden van het vrouwelijk geslacht van 15 tot 45 jaar, mits eene goede gezondheid genietende, hetzij zelfstandig of in fabrieken werkende, ook aan hen, die een eigen bedrijf uitoefenen, doch niet, meer dan twee onder geschikten in hunnen dienst hebben, tegen uniformpremie van 5, 10, 15 of 20 cent per week, te verzekeren 1°. eene som in eens uit te keeren aan de nagelatene betrekkingen van de daartoe ingeschreven werklieden, die tengevolge van ongevallen het leven mochten ver liezen 2°. eene som in eens uit te keeren aan hen, die tengevolge van ongevallen le venslang geheel of gedeeltelijk onbekwaam mochten worden tot werken; 3°. eene uitkeering, per dag of per week berekend, aan hen, die tengevolge van ziekte of verwonding tijdelijk tot werken onbekwaam zijn. Hun, wier arbeid aan weinig beroepsgevaar onderhevig is, kan bij de aanvraag tot ver zekering, vrijstelling worden verleend van de verzekering tegen ongelukken bedoeld sub 1 en 2. Ingeval van vrijstelling wordt eene even redige premie vermindering toegestaan, waar van aauteekening geschiedt op de bewijzen van inschrijving in de registers van het Fonds. Op het hoofd der ingeschrevenen, hunne echtgenooten, kinderen en inwonende familie leden te verzekeren kleine kapitalen (van ten hoogste f 300), in geval van overlijden of op een vooraf bepaalden leeftijd, naar wiskundig berekende ta ieven, doch overigens op de meest voordeelige wijze. Het bestuur stelt zich bovendien voor, in overleg te treden met heeren geneeskundgen en apothekers, ten einde ten behoeve der ingeschrevenen van het fonds en hunne in wonende familieleden, mits tegen contante betaling een verminderd tarief te verkrijgen voor genees- en heelkundige behandeling en medicamenten. Het ontwerp der acte van oprichting bevat voorts de volgende bepalingen in 't speciaal belang der verzekerde werklieden. Nadat de vennootschap gedurende drie jaren zal hebben bestaan, kan door de alge meene vergadering, op voorstel van het be stuur, het doel der vereeniging worden uit gebreid tot a. het tijdelijk ondersteunen van gezinnen, wier kostwinners, tengevolge eener catastrophe, b.v. het afbranden eener fabriek, buiten hunne schuld tijdelijk zonder werk zijn; b. het pensionneeren of het doen verplegen in gestichten van daartoe ingeschrevenen, die tengevolge van ouderdom, ziekte of ge breken geheel invalide zijn geworden. De eenmaal verzekerde bedragen zullen nimmer verlaagd, doch, indien de middelen van het fonds het toelaten, wel verhoogd kunnen worden. Uit te keeren dividenden zullen nimmer 4 pet. van het gestort kapitaal kunnen te boven gaan; zij kunnen alleen worden gedaan uit winst. Onder winst zullen nooit de giften van donateurs gebracht mogen worden. Geen winst mag tot uitkeering worden bestemd, zoolang verliezen van vorige diensten, die nog niet door reserve gedekt zijn, niet zijn aangezuiverd. Het waarborgkapitaal, groot f 100,000, is verdeeld in 1000 aandeelen, ieder groot f 100, waarop 20 pet. moet worden gestort. Een groot aantal aandeelen is reeds ge nomen. Tot directeur van het fonds is benoemd de heer Adr. H. Oomen te Tilburg, op dit terrein reeds lang gunstig bekend. De raad van commissarissen bestaat uit de heeren G. van Besouw, J. Bzn., industrieel, wet houder te Goorle, J. W. R. van Gulick, vice president der kamer van koophandel, lid der provinciale staten te 's Bosch, Ernest Laane, bankier, lid der firma W. Laane te Rozendaal, mr. Alph. van Rijckevorsel, industrieel, lid der staten van Noordbrabant enz. te 'sBosch, Ant. Willox, bankier, lid der firma C. A. Witlox en Zn te Waalwijk. Gisteren werd door de marechaussée alhier, gevankelijk naar 's-Hertogenbosch overgebracht G. L., van Kaatsheuvel, die veroordeeld was tot het ondergaan van tien dagen gevangenisstraf, maar zich niet gene genegen toonde, ze vrijwillig te ondergaan. Nadat il. Vrijdag te Kaatsheuvel brand was uitgebroken, brandde ie Capelle Maan dag een hooimijtje af, zonder bekende oor zaak onder Loonopzand had denzeltden dag een boschbrand plaats, ook weer zonder dat men weet hoe 't vuur is aangegaan. Noch hooimijt noch bosch waren verzekerd. De hoofdagent van politie Van Lieshout te 's Hertogenbosch, is door de rechtbank aldaar, vrijgesproken. Wat men langen tijd in bruikleen heeft, mag men niet als zijn eigendom beschouwen Een naaimachine, die al de ronde gedaan had in een familie te Amsterdam, werd Donderdag plotseling door den eigenaar op- geeischt. De tijdelijke bezitster werd echter zoo ont stemd over de handeling van den man, die zijn eigendom kwam terughalen, dat zij het noodig vond hem van de tweede verdieping naar beneden te gooien, zoodat hij met een gebroken arm naar zijn woning in de Kerk straat werd gereden. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag heeft te Vlijmen een diefstal plaats gehad. Door inklimming is men in eene woning gekomen, en heeft daar ontvreemd gouden voorwerpen, alsmede eenig bankpa pier en zilvergeld. In die woning wordt een herberg gehouden. De politie was direct ijverig in de weer, doch van den dader geen spoor. Te Tilburg is gearresteerd zekere C. v. M., die zich heeft schuldig gemaakt aan diefstal in de werkplaatsen der staatsspoor wegen aldaar. Hij werd op heeterdaad be trapt door twee wakers, die zich verborgen hadden in een wagen, omdat zij hem reeds verdacht hadden. Uit Steenbergen meldt men Lucas de Kriek, oud 35 jaren, schippers knecht, heeft zich vermoedelijk schuldig ge maakt aan diefstal met braak, in een vaar tuig, onder deze gemeente, ten nadeele van zijn schipper Willemus, bij wien hij in dienst was; bij hem is gevonden een bankbiljet van f25. De man is aangehouden, om ter beschik king der justitie te worden gesteld. In den nacht van Zondag op Maandag, ongeveer 1 uur, heeft te Groningen een moordaanslag plaats gehad. Zekere Herman Godschalk stond in 'de Folkingestraat met twee andere Israëlieten te praten, toen er drie personen, onder welke zekere Cornelis Lacrois, passeerden, die eerst- bedoelden ziende, zeidenze moesten de Joden allemaal verbannen evenals in Rusland. Toen Godschalk daarop antwoordde dat is een kwajongensstreek, ontstond er eene vechtpartij, waarop genoemde Lacrois een mes uit den zak haalde en het tot op het heft in den rug van Godschalk stak, uitroe pende „'t kan mij niet schelen, ik steek er met het mes doorheen". Badende in zijn bloed werd Godschalk naar zijne woning vervoerd, waar de politie- dokter, de heer J. Reijenga, hem heelkundig behandelde. De wond was ongeveer 10 centimeter diep en had de long doorboord. Men vreest ernstig voor het leven van G., daar reeds nu ontsteking van het borstvlies is ingetreden. Lacrois werd gearresteerd. Uit Enschedé meldt men Na verhoor van den officier van justitie en rechter com missaris uit Almeloo, is Zaterdag namiddag de van brandstichting beschuldigde vrouw van H. Bosch naar het huis van arrest te Almeloo overgebracht. Men meldt uit Utrecht Toen de heer S. alhier, een der laatste avonden thuis kwam, meende hij inde tuin kamer te hooren spreken, doch hiervan niet zeker zijnde, vroeg hij aan de dienstbode, die hem de deur geopend had, of er zich in die kamer soms ook iemand bevond, waarop deze echter tamelijk luid ten antwoord gaf, dat zij niets had gehoord en ook nu niets hoorde. Hoewel de heer S. daarna ook niets meer hoorde, ging hij toch eens in die kamer zien, doch had nauwelijks den drempel overschreden, toen twee mans personen hem rakelings voorbij en den tuin insnelden, waar zij vervolgens over een muur klommen en alzoo aan den heer S., die hen was achtervolgd, wisten te ontkomen. Niet anders denkende of hij had met twee brutale inbrekers te doen, die door een toe val in hun boos opzet waren gestoord, werd de politie gewaarschuwd, die echter al spoe dig aan den heer S. wist te vertellen, dat de vermeende inbrekers twee kantoorheertjes waren, die tijdens zijne afwezigheid bij de dienstboden op visite waren geweest, waar van bij nader onderzoek de sporen dan ook in de bewuste kamer werden gevonden. Doordien de heer S. echter veel vroeger thuis kwam, dan hij gezegd had, had men geen raad geweten en zich eerst in de tuin kamer verstopt, doch toen men bemerkte, dat de heer des huizes deze kamer scheen te zullen binnentreden, waren de beide heer tjes, bevreesd voor erger, den tuin ingevlucht. De linnenmeid, die onder een canapé was gekropen, verliet haar schuilplaats eerst, toen haar meester den tuin inging om de vluch tenden te achterhalen. Dat de beide dienstboden den volgenden morgen haar congé kregen, zal wel niemand verwonderen. 't Was geen zwarte kunst Het spook te Zoutelandedat door zijn kloppen zoo velen schrik heeft aangejaagd is thans ontmaskerd. Eenigen gaven als hun vermoeden te kennendat de negenjarige zoon Jan de bedrijver was en het is hun ge lukt, dien kleinen deugniet tot bekentenis te brengen. De heer K. G. Allaard vertelt daarover het volgende in de Midd. Ct. Met een der gemeenteveldwachters van Koudekerke, den heer Roth, en nog een paar heeren begaf ik mij naar het spookhuisin gezelschap van den rijksveldwachter J. C. Adriaanse en den machinist A. N. But van Biggekerke. De rollen werden verwisseld en een dezer speelde nu voor spook en liet de zelfde nare geluiden hooren waarop Jantje hen zoo dikwijls vergast had. Jantje ontstelde en riep „nu ben ik het niet, moeder, nu doe ik het toch niet De bedrieger was bedrogen De politiedienaren ondervroegen hem en hij bekende in onze tegenwoordigheid dat hij den dorpel had weggebracht, dat hij de tarwe en de aarde op den vloer en 11. Zondag de lorren over het land gegooid haddat hij die papiertjes met vloeken en bedreigingen geschreven had en den sleutel van het kabi net, die ook op het onbewoonde huisje past, uit zijns moeders zak had genomen en in dat huisje zoo'n spectakel gemaakt had. Hij had zijn vader wijsgemaakt een tooverboekje ge vonden te hebben, maar daarvan bleek niets waar te zijn. De vader zal zeer verstandig doen, als hij nu eens flink spookt op de broek van den kleinen deugniet. KAATSHEUVEL, 11 April. De heer Loonen, onderwijzer alhier, is benoemd tot ondei wijzer te Hem, gem. Veenhuizen N. H. TILBURG, 9 April. Naar wij vernemen, zullen de werkplaatsen der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, waaraan onlangs een groote bijbouw toegevoegd werd, binnenkort weder eene groote uitbreiding ondergaan. De kosten zullen ongeveer f 100,000 bedragen. 's-HERTOGENBOSCH, 11 April. Heden werd de herinneringsdag aan zijne 50 jarige ambtsvervulling als practiseerend geneesheer dr. M. J. Godefroi alhier tot een waren feestdag gemaakt. Vele zijn de stoffelijke blijken van belangstelling en talrijk de geluk- wenschen, die den geachten jubilaris, omringd van zijne van elders overgekomen familie en vele zijner vrienden, ten deel vielen. Moord te 's Gravenhage. In het perceel Hemsterhuisstraat 23 woont het gezin van Gerardus van der Laan (vrouw en drie kinderen), die daar nering in groen ten drijft. Tot voor betrekkelijk korten tijd had van der Laan, die met een wagen langs de huizen ging, daarbij hulp van den 19jarigen Hermanus Knudde. Of hij van diens hulp niet meer gediend was, dan wel of wat beweerd wordt Van der Laan redenen had van intimeren aard om op het verblijf van Knudde in zijn woning niet bijzonder gesteld te zijn zoo veel is zeker, dat hij Knudde op een goeden dag zijn huis verbood. Zon Knudde op wraak Dit ligt in het duister. Maar Vrijdag morgen omstreeks kwart voor twaalf, nadat Van der Laan zijn woning had verlaten, begaf Knudde zich naar diens echt- genoote, J. M. Lavigne, een 32-jarige vrij knappe vrouw. Met welk doel hij kwam, is nog niet met juistheid gebleken. Er wordt beweerd, dat hij geld kwam vragen; anderen zeggen weer dat de vrouw jarig was en hij haar kwam geluk- wenschen. Een feit evenwel is het, dat de buren een op vrij luiden toon gevoerd gesprek hebben gehoord, waaruit zou zijn op te maken, dat zij twistten. Plotseling hoorde men een gil en met een vloek op de lippen kwam Knudde den winkel uit. Twee agenten, die geen gil hadden ge-

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2