Nummer 31, Zondag 17 April 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Dienstjaar 1892, ANTOON TIELEN, Aantreden op de MARKT WITLOX. FEUILLETON. a Bekendmaking. Staatkundig overzicht. De Echo van het Zuiden, f ailwpscle en Laafslnulsrhe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden uan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. WAALWIJK. De, KAPITEIN-KOMMANDANT maakt bekend, dat gedurende het op de navolgende dagen OEFENINGEN zullen plaats hebben: 1. Maandag 25 April. 9 Mei. 23 Mei. 13 Juni: 27 Juni. 11 Juli. 25 Juli. 8 Augustus. 22 Augustus. 5 September 19 September des namiddags ten VIJF ure precies. Spreekuren bij den koinmandant op den dag der oefeningen hierboven genoemd, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur. Indien deze oefeningen mochten worden afgelast, zal darrtoe het sein gegeven wor den, door het uitsteken der witte vlag van het raadhuis. Bij elke oefening zal streng op bet onderhoud van wapenen en uitrus ting worden gelet. Nalatigheid zal volgens de wet worden gestraft. De Kapit.-Kommandant, 2. 3. 4. 5. 6. Ij 8. 9. 10. 11. Eene geschiedenis uit de Engclsche rechtspleging. 21 XII. Is eene uitzonderingJa, dat weten wij, zoo zegt ieder verliefde, over eenige jaren spreken wij elkander nader. Hebt gij het met haar reeds klaar voegde hij er bij. Neen, nog niet, maar ik wenschte nu nog wel tot haar te gaan. .Nu nog? Het is al zoo laat. Niet te laat voor die wandeling; ik wilde het liever niet tot morgen uitstellen. En in een oogenblik had hij zijn jas aangeschoten, den hoed van den knop gegrepen, en snel als de wind was hij de deur uit. Het huisje van Nancy Forbes was drie Engel- sche mijlen van Aldermanbury verwijderd, en Charles legde den weg in ongelooflijk korten tijd af; het was hem of hij vleugels had, zoo licht en vlug vloog hij voort. Zijn hart was zou vol van een zalig gevoel; zelfs het ongenoegen met zijne moeder kon bij hem zoo zwaar niet wegenhet was onmogelijk, dat zij lang boos zou kunnen blijven, als zij maar eerst gezien had, welk een engel Elisabeth was, hoe zij hem een hemel op aarde zou bereiden, dan zou zij ook het vooroordeel wel laten varen, dat zij tegen het meisje had opgevat. Zij hield immers veel te veel van haar eeniger. zoon, om op den duur haat te blijven koesteren tegen haar, die hem ge lukkig maakte Terwijl hij zoo die eene schaduw verdreef, die op den helderen glans van het beeld zijner toekomst viel, steeg een andere op en breidde zich uit naarmate hij de plaats naderde, waar zijn geliefde vertoefde. De vraag drong zich aan hem op of Elisabeth hem werkelijk beminde en zijne vrouw wilde worden Zij had hem nooit bepaald afgewezen, maar ook nooit eenig teeken gegeven, dat hij ontegensprekelijk te zijnen gunste kon uitleggen, en in William Davistown was een niededinger opgestaan, die tegenover hem zeer veel gewicht j.n de schaal kon leggen- HERINNERING Art. 6. Elk jaar, vóór den eersten Juni zullen de ingezetenen welke op den lsten Januari van het jaar hun 25ste jaar van ouderdom zullen zijn ingetreden, zonder onderscheid of zij vermeenen mochten al of niet tot de vrij gestelden of uitgeslotenen te behoorenver plicht zijn zich bij het bestuur der gemeente, in welke zij wonenvoor de schutterij te doen inschrijven. Art. 7. Zij, die in meer dan eene gemeente hun gewoon verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigdzullen tot de inschrijving verplicht zijnbinnen die ge meente, alwaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is. Bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schut terijen bestaan, zullen zij zich doen inschrij ven in de gemeente, alwaar zij voor de per- soneele belasting zijn aangeslagenen de ambtenaren in die gemeente, alwaar zij ambts halve verplicht zijn hun verblijf te houden. De burgemeester van Waalwijk brengt ter ken nis der ingezetenen, dat van Dinsdag 19 tot Za terdag 23 April a.s., telken dage des vóórmiddags van 912 uur, gelegenheid zal worden gegeven om ter secretarie der gemeente aanvragen te doen tot het bekomen van jacht- en vischakten ot kos- telooze vergunningen tot uitoefening der visscherij voor het dienstjaar 1892-93. Waalwijk, 15 April 1892. De burgemeester voornoemd. 't Is met de politiek een aardig ding 't schijnt bijna onmogelijk de eene of andere quaestie geheel op zichzelf te beschouwen, de groote ijver voor een of ander vraagstuk door de eene partij betoond, heeft doorgaans evenzeer zijn bepaalde reden als de formeele tegenstand, door een andere fractie aan den dag gelegd. Zoo vindt de verwerping van het krediet voor een kruiser in üuüschlands rijksdag, onmiddellijk haar oorzaak in de gewijzigde houding van de regeering tegenover de door Zoo als ik, kan hij haar niet beminnen, en gelijk met gelijk paart zich het best, zeicie hij; maar zal zij zoo denken Zal zij zich niet door een grooten naam en rijkdom laten verblinden Vrouwen zijn dwaas, zegt mijn vader, maar neen Elisabeth niet; zij ha wat is dat Hij had onder zijne alleenspraak het huis be reikt, en bemerkte nu het paard, dat aan een boom gebonden stond. De schimmel scheen onder de halfontbladerde takken, waardoor liet maan licht viel, de reusachtige gestalte van het paard van Gog en Magog te hebben, maar Charles herkende het bij den eersten blik, hij begreep nu dat Davistown niet ver af kon zijn. Hij is mij voorgekomen Hij is nu bij haar! mompelde hij. In woeste ijverzucht wilde hij in huis dringen en den medeminnaar ter neder slaan, maar plotseling stond hij stil. Wilt gij haar wegslepen evenals de heidens? vroeg hij zichzelven af. Welk recht hebt gij op hair? Kuni gij haar dwingen u te beminnen -en uwe vrouw te worden? Kan Davistown haar niet een veel schitterender lot aanbieden dan gij Wanneer zij aan hem de voorkeur geeft, kunt gij haar dat ten kwade duiden, of het verhin deren Met de plaatselijke gesteldheid ran het huis eveneens goed vertrouwd, want hij had het, zoo lang Elisabeth daar woonde vaak genoeg rond- geloopen, keerde hij zich om en sloop naar het venster van hare kamer. Hij wilde het gesprek tusschen haar en William afluisteren, en indien zij dezen hare liefde en hare hand schonk, zich met stille berusting verwijderen. Charles Lyon was nu eenmaal van zulk een stil, zelfopofferend karakter, dat hij het geluk van het door hem beminde wezen hooger stelde dan zijn eigen. Hij kon zelfs William niet haten, indien deze de bevoorrechie was, want dan be hoorde hij immers aan Elisabeth en was voor haar geluk noodzakelijk. Hij verschool zich onder het venster, en be luisterde in hoop en vrees het gesprek. Hij hoorde dat Elisabeth Williams aanzoek afwees, herhaaldelijk en beslissend afwees, en een name- looze blijdschap vervulde zijne borst. Zij kon daartoe immers slechts ééne reden hebben, zij be minde hem en wilde zijne vrouw worden. Toen hij William Davistown de kamer zag de reactie begeerde schoolwet, en de eigen aardige overwinning door Frankrijks regee ring inzake het krediet voor de koloniën be haald, dankt haar treffende overeenkomst met een moreele nederlaag, aan de houding der regeering tegenover de katholieke geestelijk heid, waar deze zich wil bewegen op poli tiek terrein en niet alleen weigert in te stem men met het liedje, gezongen door de regee ring, doch zelfs andere liedjes wil gaan aan heffen. 't Is in werkelijkheid een wonder, dat het kabinet er nog afgekomen is met een votum van vertrouwen, al ware de verplaalsing van slechts een twintigtal stemmen voldoende geweest om 't pas eenige weken tellende en buitengewoon zwakke wicht te dooden. Han digheid, flinkheid zijn deugden, waarvan Lou- bet c. s. geen doorslaande bewijzen hebben geleverd, integendeel mag 't als een bewijs van zwakheid worden aangemerkt, dat ge heime acten, die vroeger nimmer aan 't par lement werden blootgelegd, nu geopenbaard werden. Ondanks een zucht naar revanche over de verscherping van het conflict tus schen regeering en geestelijkheid, hebben een lOtal leden der rechterzijde 't nog geboden geacht met de repbblikeinsche meerderheid vóór de regeering te stemmen, doch de 127 anderen konden klaarblijkelijk geen weer stand bieden aan de verzoeking om Loubet c.s. den voet dwars te zetten en inderdaad heeft 't maar zeer weinig gescheeld of de mannen der rechterzijde hadden in vereeni- ging met de radicalen, tegenstanders van het koloniaal bezit, het kabinet van de beenen geworpen. Nadat de Fransche senaat Woensdagna middag met 222 stemmen het krediet van Dahomey had goedgekeurd en met 249 van Soedan, waarna hij tot 17 Mei is uiteenge gaan, heeft ook de kamer een aanvang ge maakt met haar vacantie, ondanks de poging van den heer Pourquery de Boisserin om, door een interpellatie over de verklaringen van de regeering met betrekking tot de Da homey kredieten, de heeren te nopen er nog verlaten, trad hij snel van het venster terug, en nauwelijks was deze op zijn paard gesprongen, of hij was in huis geslopen en zachtjes in Elisa beth's kamer gekomen, waarvan Wiiliam in zijne opgewondenheid de deur opengelaten had. Zoo kon hij hasr luiden uitroep Nooit, nooit word ik de vrouw van William Davistown, juichend beantwoorden met: Omdat gij mijne vrouw wordt, Elisabeth! Hij liet haar niet aan het woord komenhij overstelpte haar met zijne liefkozingen, en het meisje, dat zich aanvankelijk tegen zijne woorden en liefdebewijzen had trachten te verzetten, werd allengskens stil, en liet toe, dat hij hnar met zijne armen omvatte en haar hoofd aan zijne borst drukte. Bij Williams driftig en onstuimig aanhouden was zij angstig en onrustig geworden; donkere schaduwen waren dreigend opgerezen en hadden zich tusschen hem en haar gesteld; zij zou zoo gaarne het schitterend lot, dat hij haar'aanbood, hebben aangenomen maar een onuitsprekelijke angst had hare borst beklemdzij had neen, en nogmaals neen, moeten [uitroepen. Uit de trouwe en hartelijke woorden van Charles daarentegen waaide haar een zachte, welriekende lucht toe, die haar gloeiend voorhoofd eenigszins afkoelde, en haar stormachtig bewogen en lievig kloppend hart tot kalmte en rust bracht. Ir. zijn krachtige armen, aan zijn trouwe borst voelde zij zich veilig, en onwillekeurig vleide zij zich vaster en inniger aan hem. Als in een zoeten droom hoorde zij hem zeggendat hij met goedvinden van zijn vader kwam, om haar te vragen, of zij zijne vrouw wilde worden. Of waakte zij nu, en had zij vroeger een han gen vreeselijken droom gehad? Was alles wat zij sedert maanden beleefd had, een droom geweest, en zat zij nog op dien Zaterdagavond in Aug. onder hei afdak op de timmerwerf te Alderman bury, en hoorde de bekentenis zijner liefde aan Zij sloot de oogen, zij wilde de betoovering niet verbroken zien. Er liggen bange dagen tusschen dien avond, waarop ik u voor het eerst smeekte de mijne te worden, en thans, mijne arme Elisabeth! fluisterde Charles. Zij sprong opach, hij zeide het im mers zelf, het was geen droom, het was werke lijkheid: zij zaten in het kamertje, bij Nancy Forbes, het eenige toevluchtsoord, dat men haar een dagje aan te knoopen. De werklust en de kijfzucht schijnen geheel verslapt, want met 314 tegen 197 stemmen werd besloten die interpellatie na de vacantie te behande len. Het Engelsche parlement heeft ook reeds vacantie en Donderdag sloot de laatste land dag van Oostenrijk, die van Beneden-Oos tenrijk, zijn zitting Doch die rusttijd der parlementen staat niet gelijk met een vol komen stilstand in het politieke leven. Zoo zitten de heeren ministers van Italië nog dagelijks bijeen, om te beraadslagen over de begrooting, die de minister van oorlog in vereeniging met Nicotera, geleid zou willen zien op den weg der besparingen, uitgezon derd op het budget van oorlog, terwijl de overigen willen uitzien naar een nieuwe be lasting, en uitgaande van 't standpunt't eene doen en 't audere niet nalaten tevens ijveren voor besparingen op oorlog, door de vermindering van 't leger met twee korpsen. En de minister van oorlog wilde nogal aanzienlijke sommen ten ko9te leggen voor de aanschaffing van 't nieuwe geweer Tengevolge van al deze geschillen over financieele maatregelen die aan het parle ment zijn voorgesteld, heeft de minister president Di Rudini den koning het ontslag van het ministerie aangeboden. De koning heeft hem opgedragen een nieuw kabinet samen te stellen. Het programma van het kabinet onder gaat geen verandering en Di Rudini is zelfs voornemens aan de financieele plannen nog strikter vast te houden. Men houdt het er voor dat de crisis zonder moeite opgelost zal worden. Tengevolge van de nota's, gewisseld naar aanleiding van de bekende voorvallen te New-Orleans, zijn thans de diplomatieke bétrekkingen tusschen Italië en de Vereenigde Staten hersteld. De door den president der Unie gegeven instructien doen hopen, dat de verstandhouding tusschen de beide staten terug zal keeren. vergund had, haar de verstootene, die de moeder van Charles geen tweeden nacht in huis had wil len dulden. Plotseling rukte zij zich uit zijne armen los. Uwe moeder zou toegestaan hebben mij als uwe vrouw in haar huis te brengen vroeg zij hoofdschuddend dat kan ik niet gelooven. Charles bleef stekendaar was hij dan aan de gevaarlijke klip gekomen, die hij tot dusverre met aanwending van al zijne scherpzinnigheid had trachten te vex*raijden. Wij zullen ons een eigene woning inrichten, zeide hij aarzelend, mijn vader wil de zaken nog niet uit de handen gever.. Zij lachte bitter. Ik begrijp u, Charles omdat uwe moeder mij niet in huis wil hebben, moet gij er uitneen, dat doe ik niet 1 Elisabeth, wat komt het er op aan of wij te Aldermanbury, te Houndsditch of te Moorfield wonen, indien wij slechts met elkander gelukkig zijn P zeide hij argeloos, maar zij riep hartstoch telijk In al die plaatsen kan ik niet leven, zij hebben te vreeseiijke herinneringen voor mij 1 Dat is waar, dat is waar, mijn lief, daar dacht ik niet aan, vergeef mij. Dan zullen wij een andere plaats zoeken. Ik kan hier in de nabijheid niet blijven. Dan trekken wij verdermet handenarbeid kan men altijd zijn brood verdienen. Engeland is groot, en huizen worden overal gebouwd. Zij zag hem van ter zijde aanhaar blik kreeg iets loerends. iets flikkerends, als van eene kat, die met haar buit speelt. In het volgend oogenblik was dit verdwenen, haar gelaat had weer de uitdrukking van on schuld en reinheid, die iedereen meesleepte, en terwijl zij hem bij de hand greep, zeide zij op een roerenden toon Charles, Charles, vergeef mij, ik kan nooit uwe vrouw worden Waarom niet? Bemint gij mij niet? Vraag mij niet, antwoordde zij zacht. Bemint gij een ander Neen, o neen Hoe kunt gij dat denken En toch wilt gij mijne vrouw niet worden? Ik kan niet, Charles, ik kan niet! Ik ben een gebrandmerkte, een uitgeworpene. Wie zegt dat? riep hij opvliegend. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1