BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. armeekorpsen zou ondenkbaar zijn, en die van één armeekorps twijfelachtig. Lord Wol- seley getuigde in gelijken geest. Ingeval van een inval, zeide hij, zou Engeland hoofdza kelijk moeten rekenen op de vrijwilligers, die den belangrijksten factor van de lands verdediging vormen. Bleef Engeland zonder zijn volunteers, het staande leger zou verdrie dubbeld moeten worden. De hertog van Connaught, legercommandant te Portsmouth, erkende eveneens de onvolkomenheid des legers. De meeste getuigen bepleitten een korten diensttijd. De hertog van Cambridge daarentegen kwam op voor de afschaffing van den 3-jarigen diensttijd. De minister van justitie heeft aan de pro cureurs-generaal een circulaire verzonden, waarbij verzocht wordt hem, den minister, van elke manifestatie op de hoogte te houden, die in de kerken of andere plaatsen welke voor het houden van godsdienstoefeningen bestemd zijn, mocht voorkomen. Elke mani festatie toch zal als een storing van de gods dienstoefening worden gestraft. Tevens wordt in de circulaire in herinnering gebracht, dat de geestelijken op den kansel de handelingen der regeering niet mogen critiseeren en dat de procureurs-generaal zorg dragen moeten, dat de wetten stipt worden nageleefd. De Raad van State zal na de Paasch- vacautie de zaak behandelen van de circulaire en de brochures van den bisschop van Mende. Te Angleur zijn op 16 dezer aan de Ourthe op een verborgen plek ongeveer 70 dyuamietpatronen gevonden. Men meent, dat de een of andere mijnwerker zich op die wijze van gestolen goed heeft willen ontdoen. De patronen waren gemerkt„Nobel, Ham- burg." In de kerk te Auglesola, provincie Lerida, had Goeden Vrijdag een verschrikkelijk voor val plaats. Gedurende den dienst wierp zich een man, gewapend met eene revolver en een zwaard, van achter den kansel, waar hij zich verborgen had, op den priester, die geknield voor het altaar lag, en bracht hem met het zwaard aan het hoofd vreeselijke wonden toe. De priester poogde de slagen af te weren met de handen, die in den strijd letterlijk stuk gehouwen werden. Verreweg de meesten in de kerk waren als verstijfd door schrik, maar verscheidene der anderen schoten toe om de priester te hulp te komen en de moordenaar te vatten. Doch deze greep toen naar de revolver en schoot daar mede in verschillende richting, zoodat eene vrouw gedood en eenigen gewond werden. Met behulp van zijn zwaard poogde de moor denaar daarop zich een weg naar buiten te banen, hetgeen hem gelukte. Hij werd ach terna gezet en gegrepen. Het is gebleken dat de moordenaar, Alsina genaamd, vroeger soldaat was. Van alle kanten komen berichten omtrent den bitteren sneeuwstorm, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag vooral het zuiden van Engeland geteisterd heeft. De diepte van den sneeuwval bedroeg gemiddeld zes Engelsche duim, terwijl op vele plaatsen de sneeuw ter hoogte van eenen voet was op- eengewaaid, zoodat zelfs het spoorwegverkeer op de lijn London Chatham Dover ern stige stoornis ondervond. Het ergst had de telegraaf het te misgeldende omgerukte palen en draden maakten in Kent, in Essex, in zuidelijk Lincolnshire en ook te Brighton de wegen onbegaanbaar. De volunteers te Dover zaten in hunne kwartieren feitelijk in gesneeuwd, en van de voorgenomen oefenin gen te velde kwam luttel te recht. Kortom, de nukkige April, de zoo kort geleden nog het kwik tot 70° rijzen deed, heeft zelden aan menschen en planten eene boozere part gespeeld. De voorjaarsbloemen, zoo hoopvol ontloken, zijn grootendeels gedood, en voor menigen landbouwer begint het goede jaar getijde reeds onder treurige vooruitzichten. Op Jersey, bij voorbeeld, wordt de schade, door vorst en sneeuw aan het aardappelge was toegebracht, op niet rr.inder dan 150,000 geraamd. LONDEN, 19 April. In den toestand der werkstaking in het Durham-distrikt is in zoo verre wijziging gekomen, dat besloten werd het werk te hervatten in de mijnen, loebe- hoorende aan eigenaars of maatschappijen, die niet verbonden zijn tegen de werklieden. In een mijn te New Copley, waar verleden week het werk stilstond, daalden drie ploe gen af. Aan het station te Hampstead Heath is een paniek ontstaan, toen de menigte, die van buiten terugkwam, de trap van het sta tion afging. Het gedrang werd zóó hevig, dat de politie onmogelijk de orde kon her stellen. Acht personen werden doodgedron- gen, het aantal gekwetsten met arm- en been breuken is groot. Den 1 Mei, die op een Zondag valt, zullen /de Berlijnsche socialisten zich in twaalf lokalen of tuinen vereenigen. De leiders der partij zullen spreekbeurten vervullenterwijl intusschen geschriften en bijzondere insignes zullen worden rondgedeeld De socialistische zangvereenigingen zullen hierbij liederen zin gen, welke voor deze gelegenheid zijn ver vaardigd. Op de openbare straat zullen geen meetings worden gehouden, omdat de Pruisische politie bij een besluit van het hooggerechtshof ge rechtigd is die te verbieden. In Bremen en Hamburg daarentegen, is het houden van meetings in de open lucht geoorloofd. Te Wörth, in Beieren, heeft een brand gewoed, die acht uren heeft geduurd, waarbij 32 brandweerkorpsen (uit Regensburg, Strau- bing, Falkenstein enz.,) geholpen door mili tairen uit Regensburg, hulp hebben verleend. In weerwil van alle ijverige pogingen om den voortgang der vlammen te stuiten, is het grootste gedeelte van het vlek totaal vernield. Dit kwam vooral doordien de meeste huizen waren gedekt met zoogenaamde dakspanen, die onder het branden door den wind ver werden weggeslingerd, zoodat zij hier en daar tot op afstanden van 800 a 1000 meters op andere huizen nederkwamen en aldaar nieuwen brand veroorzaakten. Langs de eene zijde van den aldaar liggenden Schlossberg is het geboomte in den asch gelegd. Ofschoon het kasteel aan dien berg betrekkelijk zeer hoog ligt, werd het niettegenstaande den afstand der brandende huizen aangetast, met het gevolg dat het dak van den zuidwestelijken toren in vlam geraakte. Onder dit dak ligt de prachtige historische vorstenzaal uit de 16 eeuw, waarvan het plafond werd vernield, te gelijk met een trap op het binnenplein. In een der lager gelegen huizen was onlangs eene nieuwe drukkerij gevestigd; aldaar werd in een gang eeu vat petroleum geborgen, hetwelk kort daarna ontplofte, zoodat de petroleum, die tevens vlam vatte, naar alle kanten wegvloeide en tot eene sneller ver spreiding der vlammen bijdroeg. Een merk waardig verschijnsel was het, dat sommige huizen aan den voet van den berg en niet ver van het middenpunt van den brand ge legen, bevrijd bleven, terwijl de hooger gelegen huizen tot zelfs aan de andere zijde van den berg werden aangetast. Tot de grootste afgebrande gebouwen behooren het raadhuis, de gevangenis, het hotel Geiger en twee groote bierbrouwerijen. De kerk, die in groot gevaar verkeerde, is onbeschadigd gebleven. De verbrande onroerende goederen waren allen verzekerd; van de roerende was slechts ongeveer een derde gedeelte geassureerd. Het grootste aantal diergenen, die door het onheil zijn getroffen, behoort tot minder be middelden. Bij de ramp is niemand omge komen. Ten behoeve der noodlijdenden zijn er uit de omliggende plaatsen onmiddellijk groote bezendingen levensmiddelen en be- noodigdheden afgezonden. Alweder heeft er een groote boschbrand plaats gehad, die veel vernieling heeft aangericht. Blijkens het bericht, uit Derschlag in het regeeringsdistrict Keulen, was de brand aangestoken, en zijn de daders op heeter- daad betrapt en dientengevolge gearresteerd. De veelbesproken nieuwe tijd heeft reeds een ernstig spoorwegongeluk tengevolge gehad. Te Worth a/R. meende een spoor wegwerker dat de laatste trein reeds voorbij was, en was daarom met eenige werkzaam heden begonnen. De man, die reeds 25 jaar in zijn betrekking was, had niet gedacht aan den onlangs daar ingevoerden nieuwen tijd. Gelukkig werd de laatste personentrein nog spoedig genoeg opgemerkt, zoodat de trein niet met volle vaart ontspoorde. Slechts enkele reizigers bekwamen lichte kwetsuren. De Vossische Zeitung maakte onlangs een brief uit Zanzibar openbaar, waarin werd medegedeeld, dat sedert eenigen tijd de voor name Arabieren te Zanzibar den invloed der Engelschen bestreden. Van hunne zijde zou den de Engelschen bezig zijn een voorwendsel te zoeken om den regeerenden sultan van den troon te stooten en zou een samenzwe ring ontdekt zijn, die ten doel had, den prins van Mascate op den troon te plaatsen. De Times heeft daaromtrent nader bericht ont vangen en noemt op grond daarvan die geruchten volkomen onwaar. BERLIJN, 19 April. I)e Post beweert, dat het zoo bestreden plan om het oude Berlijnsche koninklijk kasteel uit de baten van eene loterij te verfraaien, ondersteund wordt door personen, die zich bijzonder mogen verheugen in de gunst des keizers. Zonder voorkennis van dezen hebben die personen den wensch kenbaar gemaakt, om het kasteel door het neerhalen van nabij gelegen huizen en het aanleggen van een terras voor tuin, te beter voor aanslagen van anarchisten te vrijwaren. Op de Noordkust van het eiland Sicilië heeft een hevige storm gewoed. Verscheidene schepen zijn te Palermo met schade binnen geloopen en omtrent een 12 tal visschers- vaartuigen verkeert men nog geheel in het onzekere. ROME, 19 April. Het ministerie is als volgt gewijzigd op den grondslag van bezui nigingen bij het militaire wezenRudini, minister president en minister van buiten- landsche zaken, Nicoterabinnenlandsche zaken; Cadollini, financien; Branca, openbare werken; Riciotti, oorlog; St. Bon, marine; Genalla, onderwijs; Chimeri, justitie. St. PETERSBURG, 18 April. Zondig nacht zijn in de zolderruimte van het winterpaleis, door aanraking met de defect geworden lei ding voor de electrische verlichting, enkele balken verbrand, maar het vuur is spoedig gebluscht. Te middernacht had het keizerlijk echtpaar de vroegmis ter gelegenheid van het Paaschfeest in de kapel van het winterpa leis bijgewoond. Volgens bericht uit New-York heeft in de nabijheid van St. Louis een ontzettend spoor wegongeluk plaats gegrepen. Dertig personen werden gedood en een aantal anderen ge wond. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. WAALWIJK, 20 April 1892. De minister van oorlog heeft krachtens koninklijk besluit, de verlofgangers der vol gende lichtingen opgeroepen, om dienst te doen in de daarbij vermelde tijdvakken Lichting 1889, reg. grenadiers en jagers, 3de en 4de reg inf., van 22 Aug. tot 24 Sept1ste, 2de, 5de, 6de, 7de en 8ste reg. inf., van 5 Aug. tot 8 Sept.; 1889, 1ste en 2de reg. huzaren van 22 Aug. tot 24 Sept.; 1888, 1ste reg. veld-art., 1ste, 2de, 3de en 4de batterij, van 16 Juli tot 19 Aug. en 1ste reg. veld art1ste, 2de, 3de, 4de, 5de en 6de batterij, van 22 Aug. tot 24 Sept.; 1ste en 3de batterij van 1 Juli tot 4 Aug.; 2de reg. veld art., 5de en 6de batterij, van 6 Aug. tot 9 Sept.; 1889, 2de en 4de batterij, van 24 Aug. tot 27 Sept.; 3de reg. veld-art., 1ste 2de, 3de, 4de, 5de en 6de batterij, van 20 Juli tot 20 Aug.; korps rijdende artillerie van 8 Aug. tot 10 Sep.; korps pontonniers, 2de comp., van 8 Juli tot 11 Aug.; 1ste comp., van 3 Aug. tot 6 Sept.; 1ste reg. vesting- art., 10de comp., van 3 Juni tot 7 Juli; 1ste, 2de, 3de en 4de comp., van 5 Aug. tot 8 Sept.; 5de 6de, 7de, 8ste en 9de comp., van 9 Sept. tot 13 Oct.; 2de reg. vesting-art., 1ste, 3de, 5de, 8ste en 9de comp., van 3 Juni tot 7 Juli; 2de, 4de, 6de, 7de en 10de comp., van 17 Aug. tot 20 Sept.; 1890, 3de idem, lste, 2de, 3de, 4de en 5de compvan 20 Mei tot 23 Juni; 6de, 7de, 8ste, 9de en 10de comp, van 25 Aug. tot 28 Sept.; 2de en 8ste comp., van 11 Mei tot 14 Juni; 13de comp., van 8 Juni tot i2 Juli; 4de comp. van 22 Juni tot 26 Juli; 4de idem, 6de, 7de en 12de comp., van 4 Aug. tot 7 Sept.; llde comp., van 17 Aug. tot 20 Sept.; lste, 3de, 5de, 9de en 10de comp., van 14 Sept. tot 18 Oct.; 1889, korps torpedisten lste comp. (plaats van opkomst Hellevoetsluis), 31 Mei tot 29 Juni; 2e comp. (plaats van opkomst Helder) 17 Augustus tot 15 Sept1889 (uitgezonderd de vesting-telegrafisten, die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het kon. besluit van 29 Febr. 1884 No. 13); korps genietroepen, van 4 Aug. tot 7 Sept.; 1890 (uitgezonderd als voren) korps genietroepen van 1 Juli tot 4 Aug.; 1890 de vesting-telegrafisten van 11 Juli tot 20 Juli; 1889, lste comp. hospitaalsoldaten van 22 Aug. tot 24 Sept.; 2de en 3de comp. hospi taalsoldaten van 5 Aug. tot 8 Sept. De wijziging van de spoorweg- en tele- graafreglementen, welke in het laatst dezer maand zal afgekondigd worden, zal zich hier toe bepalen, dat daarin de benaming Amster- damsche tijd zat worden vervangen door die van West-Europeeschen tijd. De Greenwich-tijd zal dus met 1 Mei voor de spoorweg en telegraafdiensten gelden. Inmiddels volgt, naar wij vernemen, de regeering met aandacht de beweging, die zich hier te lande ten voordeele van den Midden-Europeeschen tijd heeft geopenbaard. Ons gemeentebestuur heeft omtrent de re geling der gemeenteklok op 1 Mei nog geen besluit genomen. Als wij in deze te be slissen hadden, wij zouden voor onze gemeente voorloopig den ouden tijd handhaven, vooral daar aansluiting aan Midden-Europa toch wel in 't verschiet ligt en men dan weer ver anderen moet. Men heeft alleen te ont houden, dat het op de spoorklok en op 't post- en telegraafkantoor 20 minuten vroeger is dan op onze klokken. Moet men hier in Waalwijk op reis per spoor, men ga van huis op 't oogenblik, dat onze uurwerken het uur van vertrek van den trein aanwijzen en men komt zeker tijdig genoeg. Die nieuwe tijd baart velen heel wat hoofdbrekens en zorg, maar geeft toch ook aanleiding tot sommige aardige voorvallen. Zoo bleek in eene onlangs te Hoek ge houden raadszitting, dat niemand der aan wezigen iets snapte van hetgeen, waarvan in de bekende circulaire van het provinciaal bestuur sprake is. Noch de voorzitter, noch een der raadsleden, noch de aanstaande se cretaris waren in staat eenig licht over de zaak te verspreiden. Een der leden stelde toen voor, de oude tijdregeling maar te be houden, hetwelk werd goedgevonden. In eene andere platteland-gemeente had bij de bespreking der circulaire eene grap pige vergissing plaats. In al zijne deftigheid had de burgemeester de moeielijke quaestie aan de orde gesteld, en vroeg na lezing der geheele circulaire den leden wat denken de heeren ervan zullen wij den tijd van Greenwich of den Midden- Europeeschen tijd nemen? Doodelijke stilte. Wat willen de heeren? Nog stiller werd het en dieper dan daar straks zonken de hoofden der edelachtbaren op de borst. Kunnen de heeren er zich dan mede vereenigen, dat wij ons tot middeleeuwschen lijd bepalen? Een zucht van verlichting steeg uit aller borst, en een voor een zeiden zij plechtig: ja! De directeuren der postkantoren heb ben de opdracht ontvangen een rood ge schilderden minuutwijzer op de klokken te doen aanbrengen, die in den buitenmuur of in de kamers voor het publiek geplaatst zijn. De zwarte wijzers zullen den Greenwich, de roode den plaatselijken tijd aanwijzen. Ook uit onze gemeente is een van tal van handteekeningen voorzien adres opgezonden, ten einde de invoering te verkrijgen van de Midden -Europeesche tijdregeling in plaats van die van Greenwich. Gisteren is door de maréchaussée alhier weder een man gevankelijk naar 's Bosch overgebracht, die nog een week of drie te goed had en zich niet vrijwillig aanmeldde om zijne straf te ondergaan. Betreffende de invoering op 1 Juni e. k. van een algemeen Nederlandsch spoorweg tarief voor ijl- en vrachtgoederen, wordt medegedeeld, dat dit door den minister reeds goedgekeurde tarief niet alleen belangrijk ver laagde vrachtprijzen bevat, doch dat die vrachtprijzen door den minister thans ook zijn vastgesteld als de maxima-prijzen, waar tegen het vervoer door de spoorwegen moet geschieden. Wij ontleenen het volgende aan de verslagen der kamers van koophandel van Tilburg en van Oosterhout Tilburg „Zeer gelukkig voor de Tilburgsche werk lieden breiden andere takken van bedrijf zich te dezer stede uil. Zoo werden hier in den laatsten tijd opgericht eene schoenfabriek door stoom gedreven, van de nieuwste machinerieën voorzien, en welke in staat is dagelijks van vier- tot vijf honderd paar schoenen af te leveren; twee fabrieken, waarin schoenmakersfour- nituren vervaardigd worden. Oosterhout De toestand onzer leeriooierijen was dit jaar minder gunstig. De prijzen van het leder daalden in evenredigheid der huiden. Er was minder handel dan ten vorigen jare, dientengevolge overproductie met al derzelver nadeelige gevolgen. Prijzen der huiden naar naar kwaliteit en conditie berekend. lo/20 kilo f0.26V2 0.3225/100 per 5 ons. 2o/25 - 0.29 - 0.4035/100 35/40. - 0.381/2 - 0.531/2 Dito van het gefabriceerd leder: 20/25 kilo f 0.48 0.54 per 5 ons. 25/30 - 0.52 - 0.58 30/w -0.61-0.70 Prijzen der schors varieeren evenzeer naar gelang van kwaliteit van af f 3.00 tot f 4.25 per 65 kilo's. De aanvoer verschilde dit jaar weinig met die van het vorige. Zaterdagnacht is de hofstede van den heer H. C. Vaandrager te Smitshoek, op een klein uur afstand van de kom van Charlois, geheel afgebrand. Huis, schuur, stalling, hooi berg, alles ligt tegen den grond, met de overblijfselen van verbrande meubelen, klee deren, landbouwproducten en een groot 20tal runderen, waaronder 8 melkkoeien. De paar den zijn op één na het vuur ontvlucht. Een jongeling uit de buurt had alle beesten in den stal losgesneden. Voor de runderen kon dit niet baten. De ouders met hun zoo talrijk kroost hebben groot gevaar geloopen in het vuur om te komen; ongekleed zijn zij uit het brandende huis gevlucht, gewekt door hun arbeider, die naast hen woont en, tegen één uur in den nacht wakker zijnde, zag dat de hooischelf in brand stond. Die schelf staat aan de overzijde der hofstede, geheel op zich zelf. Weldra was de brand op huis en schuur overgeslagen. Twee van de drie brandspuiten der gemeente Charlois waren eene poos later op het terrein, doch konden niets meer redden. De schade is groot. In den nacht tusschen Zaterdag op Zondag is de boerderij van den veehouder H. Otten te Nigtevecht tot den grond toe afgebrand. Ruim 30 stuks vee kwamen in de vlammen om, terwijl van den inboedel, be halve van dien van een inwonenden broeder, bijna niets gered werd. De bewoners hadden nauwelijks tijd aan de vlammen te ontkomen; de oudste dochter bekwam hevige brand wonden, doch niet levensgevaarlijk. Huis en inboedel waren verzekerd, het vee niet. Maandag avond omstreeks 11 uren werd per brancard in het ziekenhuis te Rotterdam gebracht de 46j irige L. Willeboer, spoorweg arbeider aan het station Beurs. De man liep over de rails en had den trein vag 9.25, komende van 's Hage, niet zien aankomen, waardoor hij werd aangere den en viel, met het treurige gevolg dat hij onder den trein geraakte en hem de beide beenen zoodanig werden verbrijzeld, dat men die in het ziekenhuis terstond beneden de knie moest afzetten.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2