Nummer 34 Donderdag 28 April 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELËN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Eenc geschiedenis uil de Engelsche rechtspleging. BUITENLAND. Frankrijk. f—1 l j 1 11 111 i gg"»jgggg" 1 De Eeho van het Zuiden Waalwpsche en Langstraat,scbe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiker, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Wanneer men zoo eens nagaat, hetgeen de met profetischen geest begaafde dagblad schrijvers of liever de zich met een dergelijken geest bevoorrecht meenenden, zoo al vertellen omtrent het te verwachten verloop van den eerst sinds enkele jaren beruchten eersten dag van Mei, dan heeft men inderdaad weinig reden tot ongerustheid en men voelt in zich de hoop wassen, dat de werkelijkheid met die goedgunstige profetieën niet in strijd moge zijn, ten spijt van hen, die op sensatie- wekkende gebeurtenissen belust zijn en dagen vooraf reeds de halve wereld ontzetten en beangstigen door hun verontrustend geschrijf. Incidenten van ernstigen aard verwacht men eigenlijk nergens, hoewel de gewone, bij ma nifestaties bijna onvermijdelijke conflicten tusschen de manifestanten en de gewapende macht, wel niet zullen uitblijven. De geduchte opruiming, onder de meest gevaarlijke ele menten op Franschen bodem gehouden, heeft velen verruimd doen ademen, doch voorPariis zal de pas aangevangen week in elk geval een overvloed van sensatie opleveren. De talrijke arrestatien, zoo te Parijs als in de provincie, gepaard gaande met uitwijzing in 't groot van anarchisten van vreemde natio naliteit, vinden algemeen toejuiching, 't zijn slechts enkele ultra-radicale bladen, die er hun stem tegen verheffen, doch zij zijn als de roepende in de woestijn hun piotest wordt niet gehoord. Omtrent de bij de vele huiszoekingen ge vonden papieren, laat de rechterlijke macht natuurlijk niets uitlekken en deze kostelijke gelegenheid tot het verspreiden van opvallende en opzienbarende nieuwtjes, wordt door velen niet ongebruikt gelaten. Zij vertellen allerlei over de organisatie van den anarchistenbond in Frankrijk, over de door de anarchisten ontworpen plannen offensief op te treden en bij den aanvang van het proces-Ravachol een aanslag te wagen op het paleis van justi tie en over de door de regeering ontworpen 27 XIII. Gij zijt onbeschrijfelijk onrechtvaardig tegen het arme kind, bromde William, en onlogisch, zooals alle vrouwen. Als zij zoo zelfzuchtig, zoo berekenend is, waarom heeft zij dan niet terstond de hand gegrepen, die ik haar aanbood? Gij meent immers, dat ik daarin een lot hield, dat voor haar veel te schitterend was. Op dat oogenblik beheerschte haar een ge voel, dat sterker was dan het eigenbelang de vrees antwoordde Hetty dof. De vrees? Waarvoor? Hare vijanden zijr. immers onschadelijk gemaakt? Ja, zij heeft gisteren in koelen bloede vier menschen aan den beul overgeleverdrechters en gezworenen hebben het slecht verzonnen sprookje geloofdhet gemeen heeft haar toege juicht en zich in de stuiptrekkingen der arme slachtoffers verlustigd. Ik heb haar echter den leugen van het effen voorhoofd gelezen, ik heb ze uit de zedig neergeslagen oogen zien loeren, ik heb ze uit de zacht fluisterende stem hooren ruischen HettyHettygij waagt het, viel William uit, en hief de hand op, als om haar te dreigen. Ja, ik waag het het geheele avontuur, dat zij zegt gehad te hebben, voor een enkel onbe- schaamden leugen te verklaren! Ik waag het haar eene bedriegster en zwendelaarster te noemen Gij beleedigt de rechters, de jury Het zou de eerste maal niet zijn, dat zij gedwaald hadden, ik weet, dat ik in mijn ge voelen niet alleen sta. Geheel alleen 1 Denk toch eens na, zuster, waar zou zij dan geweest zijn Al zijn wils kracht spande hij in om bedaard te blijven. Dat weet ik niet, maar zooveel weet ik, dat zij niet daar geweest is, waar zij voorgeeft ge weest te zijn. Dat is te veel! riep William opstuivend. Neem dat woord terug, Hetty, ik duld niet, dat men Elisabeth beschimpt I plannen, de arrestatie beoogend van al de leiders en de voornaamste leden der 340 departementale comité's van den bond! Dat de regeering op haar qui vive is en dat zij de heeren anarchisten niet met fluweelen handschoentjes zal aanpakken, lijdt geen twij fel, maar een razia over het geheele land zal toch vooralsnog wel niet in haar „plan de campagne" liggen. Wel mag worden verondersteld, dat de regeering de lucht had gekregen van door de anarchisten beraamde misdadige plannen en dat haar krachtig en doortastend optreden alleen ten doel had nieuwe misdaden te voorkomen van de zijde der „helden" van een krankzinnig beginsel, die hun leven veil hebben voor de door voering van hun vermeende politieke grond stellingen. 't Kan heusch geen kwaad als in Frankrijk zoo nu en dan eens wordt getoond, dat de regeering gezind is de misdaad, het vergrijp aan anders persoon en eigendom, alsook de beraming van dergelijke vergrijpen tegen het gemeene recht, te straffen, ook al verschuilt zij zich achter een politiek schild, en het gouvernement zal wijs doen de ooren te sluiten voor het geroep van hen, die geneigd zijn in het krachtdadig optreden een overbodigen en belachelijken angst te zien voor de anarchie. Weinig nieuws wordt er gezegd over het nieuwe kabinet van Italië, wel een bewijs, dat de algemeene opinie is, dat 't in werke lijkheid eigenlijk 't oude is, moreel verzwakt. De geruchten, als zou de regeering stellig besloten zijn een eind te maken aan de on afgebroken stijging van de militaire begrooting, versterkt door bepaalde cijfers in de otficieuse bladen, worden met een zeker ongeloof uit drukkend lachen begroet. Iieeds nu steekt de storm op tengevolge van het plan om de koloniale bezetting in tc krimpen en men begint te spreken van trouwloosheid tegen de stammen van het onder protectoraat gestelde gebied, terwijl de overige financieele hervor-, mingsplannen van Luzzatti onvoldoende wor den geheeten en worden gegrond gelicht op een hoogst gevaarlijke lichtzinnigheid, die er Niet ik beschimp haar, dat heeft zij zich zelve gedaan door leugen, valsche getuigenis, Op uwe knieën zult gij haar voor dezen laster vergiffenis vragen, als zij als mijne echtge- noote te Chesney-Wood haar intrek neemt! Als? herhaalde Hetty met zonderlingen nadruk. Ik wil niet van haar afzien thans sta ik er meer dan ooit op, dat zij mijne vrouw wordt. Zij moet het worden wijst zij mij heden af, dan kom ik morgen terug, tot zij mijn vurig smeeken verhoort. Zij zal u verhooren, daar twijfel ik niet aan, wanneer maar eerst de gevangenis en het graf hare slachtoffers bedekken, dan zal zij zich veilig genoeg achten om uwe hand aan te nemen. Maar zij zal nooit uwe vrouw worden, de land loopster zal nooit op de plaats zitten, waar mijne moeder gezeten heeft dat zal ik verhinderen Gij vroeg hij verachtelijk. Ja, ik! Want ik zal niet rusten vóór ik de geheele wereld heb overtuigd, dat de gansche geschiedenis, die zij vertelt, eer. ellendig verdicht sel is, vóór ik haar aan de welverdiende straf heb overgeleverd Het anders zoo vroolijke, zorge- looze meisje was plotseling herschapen uit haar gloeiend gelaat, uit geheel haar wezen blonk een onverzettelijke wil. Het gelaat van William werd krampachtig vertrokken en loodkleurig, stuiptrekkend balde hij de vuisten, de stem begaf hem, hij snakte naar lucht. Verschrikt zag Iietty het uitwerksel van hare drift; zij wilde hem te hulp snellen, maar hij weerde haar af en werd daardoor zijn aanval eenigszins meester. Raak mij niet aan hijgde hij had mij een man gezegd, wat gij thans gewaagd hebt, hij zou er met zijn bloed voor boeten. Maar gij zijt eene vrouw, en mijne zuster: u kan ik slechts verachten en beklagen William 1 Beklagen! herhaalde hij. Van nu af hebt gij geen broeder meer! Elisabeth Canning zal mijne vrouw worden of ik haar bemin of niet, of zij mij bemint of haat, of ik met haar een hemel of een hel te gemoet ga, zij zal mijne vrouw worden! En al moest ik haar nogmaals aandoen, wat haar reeds overkomen is, al moest ik haar met geweld laten overvallen en hierheen slepen, zij zal mijne vrouw wordenGebeurt er een niet voor terugdeinst de goe gemeente on mogelijkheden voor te stellen als vertrouw bare en onfeilbare factoren. Zwitserland, het beloofde land van allen, die sociale hervormingen als 't eerste en 't eenige noodige voorstelleu, die den zwit- serschen bond den socialen heilstaat heeten en het volksreferendum alleen reeds als be wijs aanvoeren, dat Zwitserland alle andere staten op sociaal gebied vooruit is, Zwit serland heeft zijn militaire zorgen als alle andere staten van Europa. De versterkingen van den St. Gothard vormen de wondeplek in de oorlogsbegrooting van Helvetië. Een 35 a 40 millioen zullen er voor dat werk minstens noodig zijn en dan blijven er immer verbeteringen aan te brengen, herstellingen uit te voeren, enz., zoodat 't buitengewone budget voorloopig respectable afmetingen zal blijven behouden en 25 millioen is er noo dig voor het nieuwe geweer, 5 millioen voor ammunitie, 10 millioen voor approviandee ring enz. Zoo is het militarisme de worm, die knaagt aan den financieelen eigendom van de klei nen, zoowel als van de grooten Nu de heropening van het Britsche parle ment nadert en het hoe langer hoe waar schijnlijker wordt, dat de regeering tot ont binding van het lagerhuis zal overgaan voor de wettige zittings periode geheel zal zijn afgeloopen, heelt de oude Gladstone ander maal in korte trekken het programma zijner partij aangewezen en het terrein van werk zaamheid afgebakend. In een, voor de open baarheid bestemd schrijven aan een zijner vrienden, moet eene oplossing der Iersche quaestie onvermijdelijk voorafgaan, zullen an dere werkzaamheden met vrucht kunnen vol gen. Onder die verdere rekent hij dan in de eerste plaats eene regeling van de belangen der landbouwarbeiders door het geheele ko ninkrijk. In Durham duurt de werkstaking onder de steenkool-mijnwerkers nog steeds voort, tot groote schade voor de spoorwegen, terwijl de werkstakers het grootste gebrek lijden. ongeluk, dan zal liet uwe schuld zijn Zonder op Hetty's geroep acht te slaan, stormde hij als een waanzinnige de kamer uit, en wierp de deur met zooveel geweld achter zich dicht, dat de kopjes en borden, die nog op tafel ston den, er van rinkelden. Hij gaf zich geen tijd om zijn paard te laten zadelen of zijn ochtendgewaid te verwisselen voor een betamelijker kleeding; ja zonder zijn ouden dienaar, die hem met hoed en stok kwam naloopen, zou hij blootshoofd den weg van Chesney-YVood naar de woning van Nancy For bes hebben afgelegd. Elisabeth stond voor de deur en zag hem glimlachend aankomen. Het heldere daglicht en de frissche geurige herfstlucht hadden alle spookgestalten van den vorigen avond verdreven. Zij zag vroolijk om zich heen, en had zichzelve reeds eene zottin genoemd, omdat zij William Davistown zoo beslist afge wezen en Charles Lyon haar woord gegeven had. Waarom zou ik naar Amerika gaan en waarom dien lummel huwen, indien ik hier toch nog eene voorname dame kan worden. Gisteren avond was ik een dwaas, beangst meisje, heden ben ik weder mij zelve, wie kan nog iets op mij te zeggen hebben Als ik zwijg, dan zwijgt alles. Zij ging naar buiten naar de asters, die in het kleine tuintje stonden, plukte er eenige af en stak die in de haren en op de borst. Toen zij William Davistown zoo haastig en opgewonden den weg zag afkomen, gleed een zegevierend glimlachje over lmar gelaat, dat evenwel, toen hij haar aansprak, reeds weer plaats had gemaakt voor nederigheid en verlegenheid. Mr. Davistown, zijt gij daar al weder? fluisterde zij beschaamd. Daar ben ik weder, en ik zal iederen dag, ieder uur weder komen, zonder ophouden, tot gij mij belöofd hebt mijne vrouw te zullen wor den Ik heb u reeds gisteren gezegd, dat ik niet kan. Waarom niet? In plaats van te antwoorden zag zij verschrikt om. Indien de een of andere voorbijganger u hier bemerkte. Wat zou dat? De geheele wereld mag mij De telegraaf heeft de wereld verrast met het bericht, dat er Vrijdag te Parijs en in tal van plaatsen in de provinciën een hoop anar chisten onverhoeds zijn gevangen genomen. Het is een ware razia, die onder hen is aan gericht. Hoevelen er te Parijs en in de voorsteden gepakt zijn valt moeielijk te zeg gen. De berichten dienaangaande loopen uiteen. Volgens het telegram zijn het 45. In sommige bladen vinden wij 60 opgegeven. Ook als het eerste getal juist is, is het wel der moeite waard. Niet minder dan 67 commissarissen van politie zijn aan den gang geweest het was in den vroegen ochtend om de arrestatien te bewerkstelligen en huiszoekingen te doen. Niet alle anarchisten die men gezocht heeft, zijn gevonden. Over hei algemeen is er bij de gevangen neming weinig verzet geweest. Heurteaux, een berucht en van ouds bekend anarchist, die te Saint Denis gepakt werd, heeft echter een wanhopiger, tegenstand geboden, zoodat de beide politiedienaren, die den commissa ris vergezelden, hem slechts met moeite mees ter konden worden en de politiedienaren zich genoopt zagen hem te binden. Hij brulde zoo verschrikkelijk, dat de buren er wakker door werden. Op straat bleef hij even woest. Hij riep de naar hun werk zich begevende arbeiders ter hulpe aan, waarbij hij telkens den kreet deed hooren „Leve de anarchie Te zijnen huize zijn eene menigte anar chistische bladen, vlugschriften, manuscripten, manifesten aan het leger, enz. gevonden, die natuurlijk door de politie in beslag genomen zijn. Eene huiszoeking is ingelijks gedaan in de bureaux van het blad la Révolte. Ook daar is de oogst van in beslag genomen papieren niet gering geweest. Te Saint-Etienne zijn 15 anarchisten ge vangen genomen, in andere plaatsen van hetzelfde departement gezamenlijk nagenoeg hier zien I Neen, neen ik heb vijanden. Op een slimme wijze wist zij hem uit den voortuin naar een bedekt plekje achter het huis te lokken, waar zij door niemand gezien konden worden, terwijl zij zelve het oog had op ieder, die mocht na deren. Hier verleende zij aan zijne beden en vertoogen een gewillig oor. Laat mij nog eenigen tijd, mr. Davistown. Gij zegt dus niet zoo wreed neen, gelijk gisteren avond Ik zeg echter ook nog niet ja. Waarom niet? Waarom mag ik niet reeds heden aan de geheele wereld verkondigen, dat gij mijne bruid, mijne vrouw wilt worden Zwijg, om Godswil zwijgAlsol zij door den schrik zichzelve vergat, legde zij hem de hand op den mond. Het zou mijn ongeluk, het zou mijn dood zijn, indien iemand daarvan iets vernam. Hij zag haar verbaasd aan. Wie zou ons dat kwalijk kunnen nemen? Meent gij dat de heidens hunne makkers niet zullen wreken Des te meer hebt gij eeil"beschermer noodig. Neen, neen, thans nog niet; er moet tijd verloopen, de geheele geschiedenis moet eerst in vergetelheid raken. Wacht nog. Hoe lang, Elisabeth Dat weet ik nog niet; ik zal het u zeggen als het tijd is. En mag ik u intusschen dikwijls bezoeken? Zelden, voorzichtig, zeide zij met eene bijna holle stem. Neem u in acht hare stem daalde tot een bijna onhoorbaar gefluister ook voor Charles Lyon. Is hij jaloersch Hij is gevaarlijk, antwoordde zij zacht. Bemint gij hem? Zij schudde ontkennend het hoofd. William waagde het niet te vragen: Be mint gij mij? Hij was reeds genoeg ontnuchterd om te gevoelen, dat Elisabeth geen liefde voor hem koesterde of ooit koesteren zou. In hare nabijheid overviel hem 'eene koude huivering, hij had een voorgevoel van een geheim; eene wijde klove scheen zich te openen tusschen hem en het meisje, maar eigenzinnig strekte hij de armen uit om haar tot zich te trekken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1