Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. Ingezonden stukken. een gelijk getal. Onder hen bevindt zich zekere Dumas, een metgezel van Ravachol. Te Dijon zijn er vijf gepakt; te Amiens 8. Zij allen werden sinds geruimen tijd nauw lettend door de politie nagegaan. Uit de in beslag genomen papieren in de provinciën is gebleken, dat de anarchistische bende georganiseerd was. De vervolging heeft dan ook plaats uit krachte van de artt. 265267 van het strafwetboek, gericht tegen de vereenigingen gevormd met misda dige oogmerken. Het heet dat het gerecht zooveel spoed achter de zaak zal zetten, opdat, even als met Ravachol het geval is, hun vonnis uitgespro ken kan worden vóór 1 Mei. De werkstaking te Monthleux, waar de mijn aan de arbeiders is en waar dezen een eigen raad van bestuur hebben, waarmede zij overhoop lagen, is geëindigd. In eene vergadering van den raad van bestuur en de werklieden is het tot eene schikking ge komen op de volgende voorwaarde zes le den van den raad van bestuur werden ver vangen en de statuten zullen herzien worden. De guillotine vierde Maandag haar eeuwfeest. Den 25en April 1792 werd dit werktuig voor het eerst gebruikt te Parijs, op de place de la Grève. Het gerucht ging verleden week, dat te Parijs de cholera was uitgebroken.' Bij een onderzoek is gebleken, dat het gerucht zeer overdreven was. Den lOen de zer is in het hospitaal Beanjon een zieke op genomen, die lijdende bleek te zijn aan cho lera nostras. Enkele dagen later werden op nieuw drie lijders in hetzelfde ziekenhuis gebracht, die liidende waren aan cholerine. Van deze vier zieken is slechts één overle den, en wel een, die met cholera van Neuilly was gekomen De politie neemt strenge maat regelen, dat de zieken volstrekt afgezonderd blijven. Te Algiers heeft een troep Fransche jongelieden, ongeveer 50 in getal, een Israe- lietisch koffiehuis geplunderd Verscheidene belhamels werden door de politie in hechte nis genomen. De aanleiding tot de ongere geldheden was een twist tusschen een Israë- lietische en een andere gymnastiekvereni ging. Te Choisy-le-Roide geboorteplaats van Rouget de l'Isle, waar een standbeeld voor hem is verrezen, is het eeuwfeest ge vierd van de Marseillaise, die Rouget de l'Isle den 24 of 25sten April 1892, eenige dagen na de oorlogsverklaring van Frankrijk aan Pruisen en Oostenrijk, te Straatsburg ge dicht en gecomponeerd heeft. Dc nieuwe ilynaniictaanslag te Parijs. De anarchisten hebben woord gehouden: zij hebben zich gewroken op Véry, in wiens restaurant Ravachol werd gearresteerd. Ten 9 uur 40 Zondagavond had er een ontploffing plaats, die buitengewoon sterk was •en geduchte schade veroorzaakte. Alles in het restaurant is vernield. De voorgevel is geheel uiteengeslagen, het buffet met de glazen is verdwenen, slechts gruis van glas ligt op den grond, de stoelen en tafeltjes weiden verbrijzeld en de overblijfselen daar- .van werden gevonden aan de overzijde van den boulevard Magenta. Er zijn verschillende gewonden, en wel Véry, de eigenaar, die een been heeft ver brijzeld, zoodat dit moest worden afgezet, toen hij in het hospitaal Saint-Louis binnen gebracht werd; men vreest dat hij wegens het hevige bloedverlies, het leven er niet at zal brengen, Dinsdagmorgen liep het bericht door Parijs, dat hij bezweken was. Zijne dochter is ook gewond en heeft zware brandwonden in het gelaat. Twee dames, die in het hotel boven het restaurant waren, werden van haar stoelen geslingerd en gekneusd. De vrouw van Véry heeft oogenschijnlijk geene kneuzingen ont vangen, doch viel flauw en is in een toestand dat men vreest voor krankzinnigheidde brandwonden zijn niet ernstig. Een letterzetter, Victor Hamond, is zeer ernstig gekwetst en heeft zware brandwonden over het lichaam, men vreest voor zijn be houd; twee andere letterzetters, Gaudon en Léger, zijn minder zwaar gekneusd, doch hebben pijnlijke brandwonden en klagen over inwendige pijnen, volgens de medici veroor zaakt door den luchtdruk tijdens de ont ploffing. Men meende, dat een voorbijganger een bom geworpen moet hebben in de kelder ruimte, onder den restaurant, doch de politie agent, die het café bewaakte, en door de ontploffing tegen den grond werd geslingerd, verklaart, dat dit onmogelijk kan hebben plaats gehad; een passant zegt een slang op het trottoir te hebben zien branden. Het is onbegrijpelijk hoe de anarchisten er in ge slaagd zijn een ontploffingswerktuig onder het café te brengen. Er is geen twijfel of er is dynamiet gebruikt, de ontploffing was buiten gewoon hevig, doch strekte zich niet ver uit; het café is geheel vernield, doch overigens leed het huis weinig schade. De commissaris van politie van de wijk stelde den prefect van politie met het on geval in kennis, die onmiddellijk troepen ontbood om de orde te handhaven. Een ba taljon der mariniers uit de kazerne bij het Ch&teau d'Eau kwam in looppas aangerukt en had werk de steeds meer samenstroo- mende menschenmassa in beweging te hou den, om de brandweer en de ambulancewa gens voor het huis te laten komen moest men een charge maken. Vijftien personen, die op een omnibus zaten, werden door de glasscherven zoo gewond, dat eenigen in het hospitaal Saint-Louis moesten worden be handeld. Het moet jammerlijk geweest zijn Véry te zien, zooals hij uit den kelder werd getrok ken, waarin hij gestort was. Het geheele ge laat en zijn lichaam was één brandwond zijn linkerbeen was afgerukt, hevig bloedde de stomp, die onmiddellijk werd afgebonden in eene nabijzijnde apotheek. Lhérot, die feitelijk Ravachol heeft aan gegeven, is als door een wonder gered uit den aanslag. Hij was van de wedrennen thuis gekomen en stond aan het buffet te praten met den bediende, die zijn werk had waar genomen. Omtrent den aanslag uitte hij „Na den aanslag werd het op eenmaal duister om ons heenik hoorde roepen „Hier, te hulp Help mij Het verwonderde mij, dat ik nog levend was. Ik zag op eenmaal in een vuurgloed den houten vloer zich voor mij openen en instorten. Onwillekeurig stak ik dc armen uit en kon een deurpost grijpen, waaraan ik een paar minuten ben blijven hangen. Ik had mijne gedachten geheel verloren. Ik heb echter gevoeld, dat men mij bij een arm greep ea naar buiten droeg. Ik ben evenwel nog niet van den schrik bekomen en hoor weinig of niets." Het bericht verspreidde zich ongelooflijk snel door Parijs. De officier van justitie stelde nog voor twaalf uur het eerste onderzoek in. I)e minister van binnenlandsche zaken, Lou- bet, en generaal Brugère, overtuigden zich persoonlijk van het ongeval. Gedurende den geheelen nacht bleven de nieuwsgierigen toe- stroomen. Proces-Ravachol. PARIJS, 26 April. Het verhoor van Ra vachol voor het hof van assisen is op het middaguur begonnen. Hij antwoordde op alle hem gestelde vragen met beslistheid en onbeschaamdheid. Hij erkende den moord op den als kluizenaar geleefd hebbende Chables gepleegd te hebben, en verzekerde dat hij alleen den aanslag met dynamiet op den rechter van instructie Benoit bedreven heeft. De voorzitter van het hof merkie hierbij op, dat hij bij de instructie het tegendeel had verklaard. Ravachol verhaalde voor het hof van assisen met grooten omhaal van woorden zijn leven, dat, naar hij zegt, vol bitterheid en teleurstelling was. Hij verheerlijkte de anar chistische leer. Na een zeer scherp requisitoir eischte de procureur generaal de doodstraf voor Ra vachol en Simon. Omtrent Beala en Chau- mentin liet hij de beslissing aan de gezwore nen over. De Braziliaansche regeering deed door haren Londenschen gezant de geruchten om trent eene revolutie in de staten San Paulo en Rio Grande tegenspreken. De regeering heeft amnestie verleend aan de deelnemers aan de onlusten in San Paulo en Minas Ge- raes. Ernstige lieden achten eene scheuring van het rijk onmogelijk. Er is een vast be wind en de dienst der schuld is verzekerd. Wegens de zeer medevallende hooge op brengst der inkomstenbelasting met eigen aangifte, zal de minister van financien, de heer Miquel, eenige andere belastingen ver minderen, als de grondbelasting en die op de gebouwde eigendommen. De sociaal-democraten maken groote toebereidselen voor den aanstaanden Mei dag, waarvan het hoofdpunt zal zijn eene be tooging voor den acht-uurschen werkdag. In de onderscheidene stadswijken zijn verschil lende vergaderplaatsen gehuurd, waar reeds te acht uur 's morgens koorgezang, feestreden en muziekuitvoering gehouden zullen worden. Van het partijblad „VorwUrts" wordt eene feestoplage van een half millioen exemplaren gereed gemaakt. Bovendien is men bezig aan het opstellen en ontwerpen van eene menigte vlugschriften, afbeeldingen enz., alle bestemd om op den len Mei te verschijnen. Zooveel als zich op het oogenblik voorspel len laat, belooft de geheele zaak vrij on schuldig af te zullen loopen en neer te zul len komen op pleiziertochtjes naar buiten, opgeluisterd door dansen en koffiedrinken in het open veld, hetgeen te allen tijde het top punt van uitspanning voor den Berlijnschen burgerman is geweest. Te Hamburg, te Lü- beck en te Dusseldorf zullen optochten ge houden worden. In het koninkrijk Saksen daarentegen, waar de socialisten het talrijkst zijn, heeft men alle optochten, bijeenkomsten enz. in de open lucht verboden. Te Milaan is een dievenbende van ne gentien personen gevangen genomen. Bij een huiszoeking bij verscheidenen hunner werden honderdzestig gouden en zilveren voorwer pen van verschillende diefstallen atkomstig, in beslag genomen. WAALWIJK, 27 April 1892. Het gemeentebestuur van Waalwijk heeft besloten de West - Europeesche tijdregeling (tijd van Greenwich) niet aan te nemen. Waalwijk houdt zich dus aan den gewonen tijd. Men vergete nu niet, dat vanaf 1 Mei, aan spoor- en tram en op post- en telegraaf kantoor het 20 minuten vroeger is dan op de gemeenteklok. Jos. Dielman, die als leerling onzer gemeenteteekenschool bij verschillende wed strijden de eerste prijzen behaalde en daar door de beste verwachtingen voor de toekomst opwekte, heeft weder nieuwe lauweren behaald. Na zich in den afgeloopen winter hier als schilder gevestigd te hebben, volgde hij ter verdere bekwaming een cursus in het deco ratieschilderen, onder de bekwame leiding van den bekenden heer Slager, te 's Bosch. Voor een aan die inrichting uitgeschreven concours vervaardigde Dielman eene muur schildering, die den eersten prijs is waardig gekeurd Wij feliciteeren onzen jeugdigen mede-in gezetene van harte met het behaalde succes en voegen er de hoop bij, dat hij de vruchten moge plukken van zijn ijverig streven. Gistermiddag te 2 ure werd op Musis Sacrum eene vergadering gehouden van de onderwijzers in het arr. Waalwijk. De aan de orde gestelde punten waren Het teekenonderwijs op de lagere school en De werking van het Nederl. Onderwijzers Genootschap, die door de heeren Bos, onder wijzer te Sprang en Breuer, hoofd der school te Baardwijk ingeleid, beide een levendige discussie verwekten. De bibliothecaris bracht vervolgens het jaarlijksch verslag uit over de bibliotheek van het arrondissement. Na deze vergadering, welke te ongeveer 5 ure gesloten werd, vereenigden zich de leden van de afdeeling Waalwijk van het N. O. G., om de door het hoofdbestuur aan de afdeelingen in overweging gegeven vraag stukken te bespreken. Van de twee grond denkbeelden „Het onderwijs geheel rijks - zaak," en „Eene betere regeling bij de bestaande toestanden," lachte het laatste de afdeeling het meest aan, zoodat dan ook in dien zin besloten werd het hoofdbestuur van raad te dienen. Benoemd tot brievengaarder te Oude molen, M. Frank." thans te Bezooien, en te Bezooien A. A. Vorsterman van Oijen, thans te Oudemolen. Ook de heer C. Goossens, le onder wijzer aan de openbare school alhier, heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd in de vrije- en ordeoefeningen. Onze koninginnen brachten deze week het gewone jaarlijksche bezoek aan de hoofd stad des rijks. Maandag was het audiëntie ten paleize, en als gewoonlijk hadden zelden voor den dag komende gala uniformen veel bekijks. Gehoord onder de menigte, zeker iemand geweest, die er alles van wist „Wie weet hoevelen het zóo uit den lom merd gehaald hebben. In de „officieele reisgids der maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, alsmede van de Nederlandsche centraal spoor weg-maatschappij", (dienstregeling van 1 Mei 1892) komt de volgende mededeeling voor: De uren van vertrek en aankomst aan de stations der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen en aan die der Nederlandsche centraal spoorweg-maatschappij zijn alle ver meld in Greenwichtijd, tenzij het tegendeel uit drukkelijk wordt aangegeven door de bijvoe ging van de woorden „locale tijd" achter de betrokken stations. De Greenwich tijd verschilt met den Am- sterdair.schen tijd 20 minuten wil men Green wich tijd herleiden tot Amsterdamschen tijd, dan moeten bij de uren van vertrek en aan komst in Greenwich tijd vermeld, twintig minuten worden bijgeteld. De openings- en sluitingsuren der post en telegraafkantoren, zullen van af 1 Mei, bij invoering van den Greenwich tijd, een half uur vervroegd worden. De telegraafkantoren met gewonen doorloopenden dagdienst zullen dus dan geopend zijn van 772 uur voormid dags tot 872 namiddags. Voorts is bepaald, dat op de borden, ver meldende de diensturen der kantoren, alsmede op de borden boven de brievenbussen, be halve den Greenwich tijd ook de plaatselijke tijd zal worden vermeld. Op klokken in de wachtkamers of aan de buitenzijde der kantoren zal de plaatselijke tijd door een rooden wijzer worden aange duid. Belastingvoorstellen Naar de N. Gr. Ct. mededeelt gaat in het noord-oosten van Groningen een adres rond, waarin bij de Tweede Kamer aangedrongen wordt op verwerping der belastingontwerpen, wijl zij geheel ten nadeele zijn van den boe renstand en zoo gebrekkig ingericht zijn, dat met amendementen er toch niets bruikbaars van te maken is. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Ger. Kerk (doleerende): Voor Zuidland, Kapelle aan den IJsel, Augustina en Oude- mirdum, door A. L. Ruijs, cand. te 's Grevel- duin-Capelle. Wij vestigen de aandacht van het pu bliek op achterstaande advertentie van den heer Christiaan Chodaschewitz, zich noemende hofjager van den keizer aller Russen, die zich voorstelt hier eenige voorstellingen te geven met zijne Siberische beren en honden. Blijkens de aan ons vertoonde getuig schriften van burgerlijke en militaire auto riteiten, heeft hij op zeer vele plaatsen van ons land uitstekend voldaan, zoodat hij een bezoek wel schijnt waard te zijn. De sociëteit De Unie, te 's Hertogen bosch, heeft van de koningin en van de konigin-regentes ieder een zilveren medaille ontvangen, om te dienen als prijzen voor het op 13, 14 en 15 Augustus a. s. te hou den internationaal kegelconcours, uitgeschre ven door de aan de sociëteit verbonden „Koninklijke Handboogschutterij en Kegel club", ter gelegenheid van het 65-jarig be staan der sociëteit. Te Gulpen (L.) zal in het begin der volgende maand eene Kneipp-inrichting wor den geopend in het St. Josephs Iustituut, onder leidning van Br. Aloysius, die gedurende 6 maanden te Wörishofen de toepassing van de kuur van pastoor Kneipp zelf heeft ge leerd en onder diens leiding ook reeds ver schillende ziektegevallen met goed gevolg heeft behandeld. Als geneesheer wordt aan de nieuwe inrichting verbonden Dr. Piters, die alle lijders, die tot deze inrichting worden toegelaten, vooraf geneeskundig zal onder zoeken. De inlichting zal voorloopig nog alleen voor mannen geopend zijn, wijl die voor vrouwen steeds nog in aanbouw is. Men hoopt echter binnen eene maand ook deze laatste toegankelijk te kunnen stellen. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 3 Mei, 's middags half drie. Een opruiend biljet Vrijdagmorgen is legen twee sociaal-demo craten te Amsterdam proces-verbaal opge maakt, wegens het verspreiden van voor de koningin-regentes beleedigende biljetten. 's Namiddags half zes werden op den Dam voor het paleis twee 18 jarige meisjes ge arresteerd en naar het bureau St. Pietershal gebracht, waar tegen hen om dezelfde reden proces-verbaal werd opgemaakt. Het verspreide strooibiljet was in den vorm van een proclamatie aan de Amster- damsche burgerij gericht en onderteekend „Na mens de gecombineerde vakvereenigingen", waarin H. M. woorden in den mond gelegd worden, die vermoedelijk aanleiding tot rechts vervolging zullen geven. Ook Zaterdagmorgen waren op verschil lende plaatsen der stad dergelijke biljetten aangeplakt, die door de politie werden afge scheurd; op sommige plaatsen had men er de openingen der brievenbussen mede over- plakt. In dat biljet worden de arbeiders en ar beidsters opgewekt zich te vereenigen, „opdat door gezamenlijk optreden een einde wordt gemaakt aan al deze mistoestanden tot ver krijging van een menschwaardig bestaan voor allen." Onder die „mistoestanden" wordt verstaan, „dat de koninginnen ten koste van allen een weelderig leven leiden, feesten ten hove wor den gehouden, terwijl duizenden arbeiders met al hun zwoegen niet genoeg verdienen om in de behoeften van zich en hun gezin te voorzien." A. Ct. Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Dat Waalwijk op het musicale terrein zeker eene der eerste plaatsen inneemt in verhouding der bevolking, zal wel niemand betwijfelen. Twee harmonies en twee liedertafels!! tarara boemZondag morgen werden wij verrast door een matinée van de zangver- eeniging Cecilia namiddag concert van St. Crispijn 's avonds concert van Oefening en Vermaak: het eene concert volgt 't ander. Omtrent het matinée van Cecilia kunnen wij mededeelen, dat het gezelschap, wat zangers aangaat, in getal en accurate uitvoering hare zoo gunstig bekende zustervereeniging zeer nabijkomt en in getal mogelijk reeds over treft. Jammer, redenen de localiteit, de haar weggelegde toekomst, mogelijk nog wel wat in 't verschiet ligt. Wij hopen nochtans door bemiddeling van een paar toegetreden commissarissen spoedig hierin verandering te zien komen. De opening van het matinée, bij de Groeve, van de Vliegh, werd verdienstelijk gezongen, doch hadden liever een vroolijicer lied ter opening uitgekozen. Les Rameaux, van Faure, een prachtig nummer; is, ons inziens, ondankbaar voor tenor, bovendien was de tempo wel wat vlug. Hymme an die Musik, Hollandsch Glorie, Looft den Heer, zijn zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht en kunnen wij, èn directeur, èn werkend personeel gerust met hunne vorderingen cora- plimenteeren. Als glanspunt moet vooral genoemd worden het prachtige lied In diesen Heiligen Halle, lied voor Bas van Mozart, door den heer de Vaan, gaarne vleien wij ons, hem bij een

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2