Frankrijk. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. BINNENLAND. tot het nederdalen in de mijn in gebruik, naar beneden gestort, waardoor 5 personen gedood zijn. BRUSSEL, 10 Mei. De kamer heeft met 110 tegen 13 stemmen en 6 onthoudingen de herziening aangenomen van art. 1 der grondwet, verdeelende Belgie in 9 provinciën. De herziening van art. 26, die de invoering van het koninklijk referendum in zich sluit, werd met 78 tegen 48 stemmen aangenomen. Woeste, van de rechterzijde, verklaarde dat de rechterzijde de herziening van art. 26 slechts voorwaardelijk aanneemt. Met 120 tegen 11 stemmen verwierp de kamer het voorstel tot herziening van art. 34, betrek king hebbende op de verificatie der bevoegd heden van leden der kamer. De herziening van art. 36, slaande op de verplichte her kiezing van leden die tot minister benoemd worden, werd met 78 tegen 52 stemmen aan genomen. Tot de herziening van art. 54, be palende het aantal der Senaatsleden, werd met 68 tegen 47, en tot die van art. 48, betreffende het recht van den troonopvolger om zitting te nemen in den senaat, met 87 tegen 19 stemmen besloten. Hetzelfde ge schiedde met 103 tegen 2 stemmen voor de artikelen betreffende het huwen van prinsen van het koninklijk huis, en met 96 stemmen voor het artikel betreffende de troonopvol ging- In de couloirs der kamers werd be weerd dat het sterke verzet, door de rech terzijde tegen de quaestie van het koninklijk referendum geboden, benevens het schipbreuk lijden van de voorstellen betreffende de pro- portioneele vertegenwoordigingBeemaert zeer hebben geergerd, zoodat hij zijn voor nemen tot aftreden zou hebben te kennen gegeven. Tot dusver heeft niets deze geruchten bevestigd. De ministerraad vergaderde na de zitting der kamer. In elk geval is het zeker dat Beernaert den koning nog niet heeft ge sproken. Zondag hadden in de geheele republiek de herstemmingen voor de leden van den gemeenteraden plaats. Te Sigeau, nabij Nar- bonne, hebben er even voor de sluiting der stemming ongeregeldheden plaats gehad.Toen de president van het stembureau order gaf de deur te sluiten en niemand meer binnen te laten, kwam men daartegen op, bewerende dat eeuige stemgerechtigden buiten wachtten. De socialisten begonnen klappen uit te deelen en weldra nam de vechtpartij zulk een omvang, dat 50 personen werden ge kwetst. De gendarmerie slaagde er niet in de orde te herstellen, de stembus werd ge roofd en eerst toen eenige gendarmen zich van buiten af toegang tot de zaal verschaften, werd het stembureau ontzet. De uitslag is bekend der herstemmingen voor de gemeenteraads verkiezingen in 239 hoofdplaatsen. In 110 daarvan zijn de ge meenteraden uitsluitend samengesteld uit republikeinen. In 100 is de meerderheid republikeinscb. De republikeinen hebben 7 hoofdplaatsen gewonnen, hetgeen het aantal hunner winsten op 18 brengt. De conserva tieven hebben 3 hoofdplaatsen gewonnen. De socialisten zijn verwijderd en door raads leden van andere richting vervangen te Roanne, St. Etienne en Troyes. De letterzetter Hamond is overleden aan de gevolgen der wonden, die hij bij den dynamietaanslag op het koffiehuis van Very, op den boulevard Magenta, bekomen heeft Zijn doodstrijd moet vreeselijk zijn geweest. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten zijne begrafenis op staatskosten te doen plaats hebben. Bij Urzèche, departement Corrèze, ont ploften dezer dagen in een pakje gewikkelde dynamietbommen op een pad langs de spoor- weglijn Brive-Limoges. Schade is er niet door aangericht. Te Cherbourg en in eenige andere plaat sen zijn bommen met ontplofbare stof ge vonden, waarvan de lont uitgebluscht was. Te Troyes, waar Zondag vermoedelijk door kwaadwilligheid, het circus verbrandde, is thans het gebouw der prefectuur door brand vernield. Te Nizza heeft onlangs de „sterke man" Sandow, twee mannen, die hem bestolen hadden en die hij op straat ontmoette, tege lijk ieder in eene hand naar 't politie bureau gedragen. De politie agenten liet hij achteraan loopen. Ernstige onlusten hadden in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats nabij de mijn „Little Castle" in het graafschap Durham. De mijnwerkers van deze maatschappij, die door werkten, werden door werkstakers aangevallen en moesten in het machinegebouw vluchten. De polititie, die de orde trachtte te herstellen, werd teruggeslagen en moest haar chef zwaar gekwetst achterlaten; eerst toen versterking kwam opdagen, slaagde zij er in de werk stakers, die inmiddels alle gebouwen hadden vernield, tot wijken te noodzaken. Zondag werd in het Hyde Park eene anarchistische meeting gehouden tot protest tegen de vervolging der „Commonwealth." Nadat een paar anarchisten op de gebruike lijke wijze hadden geraaskaald, had een zekere Backert den moed om de tribune te be klimmen en heftig tegen de anarchisten los te bulderen. Onder herhaalde hevige inter rupties hunnerzijds verklaarde Backert dat deze zoogenaamde anarchisten het uitvaagsel der aarde zijn, en riep hij alle werkelijke arbeiders op, om dergelijk gespuis weg te vagen. Hij stelde een motie voor tot brand merking van de anarchie, welke de overgroote meerderheidider aanwezigen verwierp. Daarop verlangde Backert dat allen, die zijn voor het doen in de lucht vliegen van huizen en het vermoorden van onschuldige menschen, hunne vingers moesten opsteken, welk voor stel door de anarchisten met gejouw werd begroet. Keizer Wilhelm's oudste zoon, kroonprins Wilhelm, werd Vrijdag tien jaar en is bij die gelegenheid, overeenkomstig de traditie, tot luitenant benoemd bij het eerste regiment infanterie van de garde. Zijn vader presen teerde hem aan officieren en manschappen met eene toespraak, waarin hij zeide, dat het zeker niet haperde aan den goeden wil van ziin zoon, die thans in het leger werd opge nomen, wanneer hij al de oefeningen niet kon medemaken. Maar dat zou wel komen. Ikzelf, zeide de keizer, herinner mij nog met vreugde den tijd, dien ik bij ulieden heb doorgebracht, onder de oogen van mijnen zeer geëerden grootvader. Zich daarop tot den kroonprins wendend, sprak de keizer „En nu, mijn jongen, voorwaarts en uw plicht gedaan Het Berliner Tageblat deelt als gerucht mede, dat Emin Pacha overleden zou zijn. Het bericht, dat door Arabieren aan de kust van Zanzibar werd gebracht, vereischt echter nog nadere bevestiging. Van 15 Mei tot 31 Juli e. k. zal te Berlijn eene internationale tentoonstelling van scheone kunsten worden gehouden. Van de ingezonden voorwerpen, die onverkocht terug gezonden worden, zal door de Pruisische Staatsspoorwegen en de Elzas Lotharingsche Rijksspoorwegen geen vracht worden geheven, welke gunst door de Nederlandsche Spoorweg maatschappijen, voor zoover die daarbij be trokken zijn, eveneens zal worden verleend. Te Versecz is voor het huis van een op zichter over mijnwerkers een dynamietpatroon ontploft, zonder dat er schade door aange richt is. De dader is onbekend. Kort daarop vloog de helft van het huis van den notaris in de lucht. Van bijna alle huizen in de gemeente braken door dien knal de ruiten. Er is een man, een Rumeniër, Habits ge naamd, van wien men vermoedt, dat hij de snoode daad uit wraak heeft gepleegd, gearre steerd. Volgens de Secoio is de Paus voornemens op het hoogste punt van de terreinen, welke bij het Vatikaan behooren en vanwaar men het uitzicht heeft over geheel Rome, een groote zomervilla te laten bouwen, waar Z. H. met zijne gansche horhouding gedurende de zomermaanden verblijf zou" kunnen houden. ROME, 10 Mei. Bij dekreet van heden berust de koning in het aftreden van het kabinet Rudini en belast hij Giolitti met het samenstellen van een nieuw kabinet. Eenige duizenden werklieden te Lodz ver langen een loonsverhooging van 50 pet. en dreigen het werk te zullen staken, wanneer aan hun wensch niet wordt voldaan. De politie en de militairen houden de wacht. Reeds zijn ongeregeldheden voorgekomen, welke tal van arrestaties tengevolge hadden. Volgèns beriehten uit Warschau wordt het aantal werklieden, dat aan de beweging deel neemt, op 30.000 geschat. De ontevredenen hebben het vooral op de Israëlieten voorzien. Reuter's agent te St. Petersburg heeft uit eene ontwijfelbaar goede bron vernomen, dat de prefect dier stad, de heer Gresser, vergiftigd is. Er valt niet aan te twijfelen dat hij het slachtoffer is van een kom plot. Zijn toestand geeft slechts zeer weinig hoop op genezing. Het bestuur van de stad Odessa heeft zich tot de regeering gewend met verzoek om mildere toepassing der uitzonderingswet ten op de Joodsche bevolking. Reeds meer dan 1000 joodsche inwoners verlieten de stad en namen een groot deel van den handel mede, zoo ook het kapitaal, waarop de industrie drijft. Men voorziet groote moeielijkheden voor den binnenlandscheu handel, die tol heden in handen der joden was. WAALWIJK, 11 Mei 1892. Maandagavond ten 7 ure heeft de ge meenteraad eene openbare vergadering ge houden. Mededeeling is gedaan van ingeko men stukken en van den uitslag der kasop- neraing bij den gemeenteontvanger. Besloten is eene nieuwe jiarmarkt in re - Hen en wel j op Woensdag vóói October. De rechten te heffel) bij hi trekken van huwelijk en pe bcgroo.ting 189S eenige wijziging - toegestaan is eene som van f 100, noodig als jaarwedde v.,or de benoe ming tot gemeentebode van A, Pijnenburg. Het kohier van den hoofdelijker voor 1892 is ge teld in handen van eene commissie, bestaande uit d heeren Quiriins, Mombers en Van der Heijden. Het verslag over den toestand der gemeente is den raad aangeboden. Naar wij met genoegen vernemen, wor den door den burgemeester pogingen in 't werk gesteld om onze gemeente in 't bezit te doen geraken van c ne kiosk, voor het geven van openbare concerten Naar men ons mededeelt zal de harmonie l'Espérance a. s. Zondag bij goed weder ;en concert geven in den tuin van den lieer Besier, in de Static - 1 over de spoor lijn alhier. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft genoemde heer de beide harmonieënSt. Crispijn en l'Espérance, geëngageerd, om in den loop van dezen zomer ieder drie concerten te geven op zijn terrein. Deze uitspanningen kunnen niet nalaten veel publiek te trekken en niet ten onrechte. De lokalen toch van den heer Beaier, met veranda':, en tuinen, rijn zoo pret tig ingericht, det iedereen er gaarne eenige uren moet doorbrengen, te nu genot heeft van goede Natuurlijk vordert een< neming niet onbeduidende geldelijke offers, maar het publiek van Waalwijk en omstre ken zal zeker toonen het streven van den heer Besier op prijs certen met een druk bezoek vereeren, opdat het niet bij eenen zomer blijve. Het beste succes zij hem bij deze toege- wenscht. Gisteren vierde Verheijen, te 's Bos inspecteur van 'nel lager onderwijs, zijn jnbilé. Den 10 Mei 184;', benoemd tot honorair lid van het provinc cht, was hij gisteren 50 jaar a opziener en inspecte mei het toezicht op het lager onderwijs belast gev.cest. Verschillende cade, jubilaris bij deze g( als zoovele blijken Van van de zijde van hè openbaar als vac 't bijzonder onderwijs. Het geschenk, dat ie onderwijzers in Noordbrabant aan den inspecteur Verheijep bij zijn gouden feest hebben aangeboden in zilver gedreven en gegraveerde br Het stuk is vervaardigd in den stijl van de meesters der Holiandsche kunst 16e eeuw en draagt in het midden dei lange zijden op vergulde schilden de familiewapen;: van jhr. Verheijen en zijne gade, Ue monceau, alsmede het brabant en dat van 's 1 lei worden geflankeerd dooi vier f lief gedreven medaillon-., voorstellende onder wijs, rechtsgeleerdheid, letteren en nijverheid. De ruimten zijn gevuld met bevallig besken in rijke ornamenten ti vier hoeken smaakvolle tl soorten zijn aangebracht Het geheel maakt een allergunstigsten indruk, zoowel om geniale vinding als om de artistiek* waarop het is uitgevoerd Het b opschrift: „Aan hun Insj B. A. J. M. Verheijen Noordbrabant, 1842—1892 Het bijzonder onderwijs bood den iubiians diens portret aan in olieverf, door den heer P. Slager. Een zeer kostbaar huldeblijk is d< laris aangeboden door het schooltoezicht in de le inspectie; 't bestaal uit een zeer sier lijken zilveren bouilloir, kuustig geciseleerd en geornamenteerd en voorzien van eene inscriptie. Niet minder prachtige geschenken kwamen van de Limburgsche en Geldersche onder wijzers. De heeren uit Gelderland boden aan eene hoogst artistieke bronzen groep, voorstellende L e S o i r en rustende op eene zuil van onix veines roses, terwijl die uit Limburg een kostbaar zilveren pièce de milieu met coupes aanbieden. Ook werd de jubilaris verrast door een koninklijk bewijs zijner groote verdienste. H. M. de koningin-regentes heeft namelijk aan jhr. mr. J. B. A. J. M, Verheijen de hooge onderscheiding toegekend van „kom mandeur in de orde van den Nedcrlandschen Leeuw". In den Vrijdag gesloten kievitseieren- tijd werden te Leeuwarden tusscher. de 80 en 100 duizend kievitseieren aangevoerd, waar van ongeveer de helft zijn verzonden naar Engeland en ongeveer 15000 naar Belgie en onderscheidene plaatsen in hef buitenland, waaronder Rome, Davos, St. Petersburg, a slantinopel en zelfs naar Egypte a Madera. Het getal kievitten in de prov dit jaar grooter dan vorige ren het eieren daarentegen belangrijk het gure weder, de nachtvorsti n het jaargetijde. De prijzen waren hooger dn en wisselden, tusschen 28 - af van 60 tot 15 cent per s in Friesland gevorden kievitseieren werleri tegen geen lagere prijzen van de hand o- daan. Te Leeuwarden heeft zich eene dames commissie gevormd tot het aanbieden van een volledig Friesch kostuum aan Kon n; ai Wilhelmina, bij gelegenheid van haar bezoek aan Friepland, men bijvoeging van een al bum, bevattende de namen van allen, die tot dir huldeblijk der Friesche vrouwen he ben bijgedragen. Zondag had le Zevenbergen een droe vig ongeluk plaats De 23jarige vrouw vau W. v. d. M. niet haar beide kinderen, waarvan de een b jaar en de andere 8 maanden oud was, en welke kinderen in een wagentje» zatco hare ouders gaan bezoeken. Daartoe moest zij een dijk passeeren, waaraan koeien 1 pen te grazen. Deze beesten, die gewoon zij. men schen te zien, zouden het drietal zeker on gemoeid hebben gelaten, indien de vrouw zoo voorzichtig ware geweest haar hondje te huis te laten. Koeien zijn aartsvijanden van honden en dulden die uiet in haar nabijheid» Van daar dan ook, dat de beesten dei: hond achtervolgden en daarbij zelfs de vrouw en haar kinderen in de haven drongen. Wel snelden heel spoedig schipper J. v. D. en C. v. W. toe, doch het gelukte hen alleen om het jongste kind behouden op het droge te brengen. De arme nieter er. haar lieveling van 3 jaren werden levenloos op gehaald. Men kan begrijpen hoe vreeselijken indruk dit treurig verlies op den echtgenoot maakte, die zich tijdens het ongeluk te Rotterdam bevond. Uit Amsterdam meldt men Zondag omstreeks 5 uur ontspoorde vlak voor de Deïibrouw" j trein no. liü, die te 3.48 van Utrecht v etrokken was Gelukkig zijn de passagiers en .reiubeambten, bestaande uit den machinist Roud-viel, den stoker Willem en den hoofdconducteur Smit, met den scb vrijgekomen, dank zij de tegenwoordh van geest van machinist, die dir1 Westinghouse-rem •verken Het. Was lijk is het afwijken van het hart va van den wissel de oorzaak, van bf daar de wisselstand was, r ons in het seinhuis overtuigden, stond uitlocomotief, 'twee postrijtuig, bagagewagen, derde twee gemengde rijtuigen Ie en IÏU G een goederenwagen, z. g. stootwagen, cornotief, de twee goederenwagens, het rijtuig en de bagagewagen liggen hie: v daar in elkander geloopcn, lLw$ en -efeus op zijde gevalle;., hei derde klasse rijtuig liep gelukkig met. rij ne buffers in het zand, de andere rijtuigen zijn onbeschadigd. De rails zijn in splinters gesprongen; ccrwijl een der raifs over een lengte var. 10 meter als een hoepel gebogen was. De inspecteur, de heer Öoeklageen de brigadier Stam der Nieuwer-Amsteische poli' e waren terstond aanwezig en nadat dt i er Boeklage onder zocht had of er ook [t-eroonnlijkc: ongelukken te betreuren waren, overtuigde hij zich ri.it de wissel no. 12 goed gezet was. Gedurende de eerste ontsteltenis eu het overnemen der passagiers door twee daartoe van het station Weesperpoort gezonden w&g- gO'~ k n zich honderden menschen op cïield, deels bet ter- een, deels uit de Korte Ovu- amsiri vat de politie veel moeite ver oorzaakte. Door het kalm en bezadigd op treden vf.ii den inspecteur was alles echter spoedig weder ontruimd - Zondag ".liddag reed een heei zulk eene kracht met zijne velocipède tegen een der palen bij den Rijsoordschen tol aan, dat hij, zwaar gewond.aan borst en armen, per rijtuig naar Rotterdam vervoerd moest worden. Terwijl eene dienstbode te Schoonhoven een ketel met water van een petroleum-kook- toestel afnam, werd zij plotseling zoodanig door eene uit dien toestel slaande vlam getroffen, dat een harer oogen gehec! blind was en in het andere nog slechts een weinig licht overbleef. Het meisje is thans ouder behandeling van dr. De Haas in het gesticht voor ooglij der s te Rotterdam. Baardwijk, 10 Mei. Van alle concerten, door onze liedertafel gegeven, zijn er weinig, die zoo uitstekend afgewerkt werden, als dit. Er was vuur in de zangers, er was gestudeerd en zij begrepen, wat zij zongen. In één woord de liedertafel heeft eer van haar werk. Het programma was voor muziekliefhebbers ruimschoots van fijne nummers voorzien, waar onder drie van Haydn. De zangers van het terzett Uit „die Schöpfung" verdienen een pluimpje, ieder der zangers was voor zijne taak berekend. Het duet uit „Eine Nacht auf dem Meere" van Tschirch, gezongen dooi de heeren De Cortie eu Snijders, werd r>p verzoek tweemaal gezongen, evenals het bo vengenoemd Terzett. De heer Snijders zong bovendien een recitativ aria uit dié „Jahres- I zeiten' een prachtig nuiomei. keurig gezon gen, zooals ieder - eet, die et orgaan van dezen zanger kent. ife directeur zov. zen recitativ en aria rit «die Schöpfung", en Pe- j haalde daarbij ais steeds veel bijval. Vau de >oor< tukken werden „dc Martelaars in door den heer v>n Keivoirt en geaccom - yagneerd door den componist L. Van Cronw

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2