Nummer 39. Zondag 15 Mei 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. jSj. Eene geschiedenis uil de Engclsche rechtspleging. BUITENLAND. Belgie. De Echo va. IViiiilwijlisclic en Lanpüaalsck Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentifin 17 regels j 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Adverten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adol? Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Giolitti is de man dien koning Humbert van Italië heeft uitverkoren om de samen stelling van een nieuw kabinet te onderne men en dus zal inderdaad hij, die 't noodig en nuttig achtte Di Rudini c. s. een beentje te lichten of die in elk geval in die bezig heid flink de hand heelt gehad, zelf de ge volgen moeten dragen van zijn euveldaad en 't zou waarlijk niet de eerste maal zijn, dat hij, die zoo heftig wist uit te varen tegen anderer stuurmanskunst, zoolang hij zelf vei lig en wel op 't droge stond, doorloopende bewijzen van onvermogen geeft, zoodra hij zelf 't stuurrad in handen heelt gekregen. Giolitti is een man, die snel carrière heeft gemaakt, sinds 1882 is hij afgevaardigde en wist zich als zoodanig te onderscheiden op 't gebied van administratieve en financieele vraagstukken, terwijl h:j er veel toe bijdroeg om Magliani te doen vallen, wiens opvolger hij werd onder Crispi, aldus de leer huldi gend: „Ote-toi de la, que je m'y mette" evenals ditmaal tegenover Rudini. Toen was Giolitti een voorvechter voor de bezuinigings- politiek en wist juist ter rechter tijd, vóór Crispi's val te retireeren. Dat alles te zamen genomen kan Giolitti het recht geven op de capaciteit en handigheid en gladheid doch een politiek verleden heeft hij niet, zijn ka binet zal wel in hoofdzaak zijn saamgesteld uit krachten van den tweeden rang, lieden, die men eigenlijk de eer van een val naar alle regelen der politiek, niet waardig keurt, die men soms laat leven ondanks hun wei nig beteekenende daden en omdat men voor 't oogenblik niets beters in voorraad heeft. Als Giolitti's waarschijnlijke helpers worden genoemd Sonnino (schatkist); Ellena (financien); Lacava (openbare werken); Bo- nacci (justitie)Martini (onderwijs); Marselli (oorlog); Marchiori (posterijen of landbouw), en voor buitenlandsche zaken een porte feuille, welker bezetting èn te Berlijn èn te Weenen èn te Parijs met belangstelling zal 32 XV. Mismoedig zag hij week op week voorbij gaan, en zijn geluk nog maanden lang verschoven want het was nauwelijks te hopen, dat het vóór het stilstaan der scheepvaart gedurende den win ter, nog mogelijk zou zijn een geschikte gelegen heid te vinden. Diep ter neer geslagen kwam hij met het bericht van alweder mislukte pogin- fen bij Elisabeth, maar vond bij haar altijd troost. ij, die op dien avond, toen zij zich met hem verloofde, liefst terstond opgebroken en met hem de zee overgegaan zou zijn, gaf hem thans het voorbeeld van geduld en onderwerping. Laten wij ons in de omstandighedan schikken, zeide zij met den zachten opslag van haar blauwe oogen en de rustige uitdrukking op het bleeke gelaat wie beleefd heeft, wat ik beleefd heb, die heeft ook leeren wachten. Laten we dan hier ons verbond slniten, smeekte hij; waarom zullen wij toeven tot wij ginds zijn Op den dag, dat wij onder zeil gaan, zullen wij ons laten trouwen, eer niet; bedenk, wat gij mij beloofd hebtzeide zij ernstig. En hij liet zich gezeggen en schikte zich er ook in, haar slechts zelden en met alle voorzichtigheid te bezoeken, en tegen de geheele wereld van zijn geluk te zwijgen. Moeielijker viel het haar, het onstuimig aan houden van William Davistown te bedwingen, terwijl zij zich nu eens koel terugtrok, en dan weder hem hoop gaf en liet doorschemeren, dat zij het nog altijd niet durfde wagen, de haar aangeboden hand aan te nemen. Ook gelukte het haar slechts te nauwernood eene ontmoeting tusschen Charles Lyor. en den jongen Davistown te vermijden, en dit zou haar in 't geheel niet mogelijk zijn geweest, indien zij niet in Nancy Forbes een zeer geschikte helpster had gevonden. De oude moest wel vroeger eenig wantrouwen tegen haar gekoesterd, en haar slechts opgenomen worden waargenomen, de heeren Brin, oud minister van marine, Blanc, oud-gezant te Kons'.antinopel, of Ressman, terwijl Giolitti zelf, behalve de vervulling van zijn voorzit tersplichten, de zorg van de binnenlandsche aangelegenheden zou op zich nemen. Deze combinatie is nog voor tallooze wij zigingen vatbaar, doch in elk geval zal Gio litti's schepping een kleurloos karakter dragen, den middelweg bewandelend en dus de op positie uitlokkend van alle uiterste fractien, zooals die, welke in Crispi en Zanardelli haar voorvechters vindt, wat velen dan ook doet vermoeden, dat Giolitti c. s. 't niet lang zul len maken, doel) spoedig het veld zullen moe ten ruimen voor Crispi, volgens Di Rudini de eenige man, die onder de gegeven om standigheden een krachtig kabinet kan vor men. Dat zou dus een uitstel zijn van de wederinvoering van het regime-Crispi, doch geen afstel! Eigenaardig mag men 't heeten, dat Crispi dan zijn verloren gezag zou herwinnen juist tengevolge van de onvermijdelijke resultaten van zijn politiek en militair systeem een doorn in het oog van la belle France en een permanent gevaar voor 's rijks schatkist. Het eindrapport, dat de afgevaardigde Sa- racco over 's rijks financien aan den koning blootlegde, behelst de mededeeling, dat het tekort bedraagt zeventig millioen liresdat ernstige militaire bezuinigingen noodza kelijk zijn het land kan niet meer dan 340 millioen besteden voor oorlog en marine. Dit vraagstuk, verklaarde hij, is niet alleen van technischen aard; het belang der monar chie eischt de oplossingblijft het aan de orde, dan loopt het koningschap gevaar. Na deze stoutmoedige verklaringen heeft de koning Saracca niet meer ontboden. Duitschlands heerscher moge zoo nu en dan een periode van oratorische rust en kalmte doormaken, waardoor hij zijn getrouwen on derdanen gelegenheid geeft eens tot verade ming te komen en hun vrijen tijd te wijden aan overpeinzingen over de eigenaardige hebben, omdat zij aan de Davistowns niet goed iets kon weigeren. Althans kwam het Elisabeth voor, dat zij eerst, nadat door het proces hare onschuld zonneklaar was bewezen, vriendelijker jegens haar was geworden. Het sluwe meisje had de oude wijs gemaakt, dat zij zich noch den jongen Davistown, noch den timmermanszoon tot vijand durfde maken, en beideu met ijdele hoop moest vleien. Nancy had dit spoedig begrepen, en scheen een onbedwingbare neiging voor intriges te hebben; anders liet het zich toen niet verklaren, waarom zij zoo onvermoeid op schildwacht stond, en den eenen minnaar ongemerkt wegzond, wanneer de andere ten ontijde naderde. En welk eene onschatbare vertrouwde was Nancy. Terwijl haar oog zoo scherp was als dat -van een valk, terwijl zij geleerd had uit de be wegingen van haar goed afgericht hondje, het naderen van een vreemde reeds in de verte te bemerken, hoorde zij toch niets, en kon niet ver raden wat naast haar gesproken werd. Elisabeth wist niet, dat in plaats van Nancy's ooren, twee andere ieder woord opvingen; zij zag niet, dat, hetzij zij met William of met Charles samen was, twee donkere oogen haar volgden; dat een slank lichaam als een aal wegsloop om bericht te gaan brengen van wat zij vernomen had. Het was zoo stil, zoo vreedzaam om haar heen; de wereld, die zich een tijdlang zoo druk met haar had bezig gehouden, scheen haar geheel vergeten te zijn; zij behoefde zich niet te over haasten, en kon rustig den uitslag afwachten van een boodschap, die zij heimelijk had afge zonden. Het antwoord bleef lang weg, en ook nog eene andere tijding wilde niet komen de tijding dat aan de heidens het over hen gevelde vonnis was voltrokken. Elisabeth verwachtte dagelijks dit te vernemen, en toch huiverde zij er voor terug. Het was haar een verschrikkelijk denk beeld, dat om harentwil menschen onder beuls- handen het leven moesten verliezen, en toch verlangde zij er naar, eindelijk weer vrij te kunnen ademen. Dat kon zij echter slechts 'dan, wanneer hare verbitterde vijanden niet meer onder de levenden behoorden. De angst folterde haar zoozeer, dat zij op zekeren dag zelfs haar verborgen schuilhoek verliet en naar haar oom Colley te Londen ging, toestanden op het gebied der binnenlandsche politiek, zijn zonderlinge zienswijzen met vol komen negeering van alle door de jarenlange toepassing tot wetten geworden gebruiken en gewoonten, in lijnrechten strijd zelfs somwijlen met recht en billijkheid schijnt hij er niet aan te willen geven. Minstens genomen onhandig is ditmaal 's vorsten optreden tegenover den grenadier Ltlck, wiens heldendaden daarin bestaan, dat hij, onlangs op post staande, op twee personen 't waren maar „burgers"! schoot, waardoor beiden ernstig gewond werden. Ltlck had in deze als soldaat, die geen andere men- schelijke of goddelijke wetten mag opvolgen dan de militaire instructies, correct gehandeld en hoewel er door zijn handelwijze, voorna melijk onder de „gemeine Civillisten" veel kwaad bloed was gezet, kon hem geen verwijt treffen. Doch bij de straffeloosheid wilde de keizer 't niet laten ondanks den storm van verontwaardiging, over dit onbezonnen op treden tegenover de burgerij gewekt en on danks de algemeene opinie, dat de instructiën veranderd dienen te worden (in den rijksdag bestond daarover onder de verschillende frac- tiën geen verschil van meening), heeft de keizer Ltlck een hooge onderscheiding doen ten deel vallen in den vorm van een hartelijke toespraakvol lof over zijn „flink gedrag moed en vastberadenheid" hem voor 't front der troepen de hand drukkend en hem zelfs zijn ('s keizers) portret vereerend. Misschien blijkt bij nader onderzoek dat deze hoogst zonderlinge mededeelingen ge heel of ten deele onjuist zijn 'l zou inder daad te hopen zijn, want de rustige burgerij in de groote steden van 't onvolprezen Ger manic zou anders zoo geleidelijk ten doelwit gaan strekken aan de uitingen der dapperheid van de vele duizenden die op een „aller hoogste" onderscheiding belust zijn Keizer Wilhelm ten spijt moet verklaard worden, dat de door hem verheerlijkte toe standen niet meer van onzen tijd zijn 't Zijn tot nog toe alleen de Vossische en de National Ztg., die 't hebben durven wagen om van hem te vernemen of de terechtstelling reeds had plaats gehad. Colley zeide van neen, want ander9 moest hij er van gehoord hebben. Misschien worden zij begenadigd riep zij. O, hoezeer zou ik dat wenschen. Goed kind Ja, ja, het staat in de schrift: Hebt uwe vijanden lief! Maar ik geloof niet, dat uw hoop vervuld zal worden; de koning is in Hannover, dat zal wel de reden der vertraging zijn, hij moet immers liet vonnis onderteekenen. Een zonderlinge uitdrukking kwam bij deze woorden op het gelaat van Elisabeth; schrik en blijdschap, vrees en hoop spiegelden zich tege lijk daarop af en vloeiden ineen als de kleuren van een prisma, waarop de zon schijnt. Colley bemerkte er niets van, maar des te beter zag het zijne vrouw, die Elisabeth geen minuut uit het oog verloor. Gij hebt dan wel haast, om die arme schelmen te zien bengelen, zeide zij hoonend, zoodra haar man de kamer verlaten had. Gij zult het zeker niet eer wagen mevrouw Davistown te worden? Mijnenthalve konden zij in het leven blijven, indien Dat is u geen ernst, meisje; het zou ook dwaas zijn, want alleen het graf zwijgt. Elisabeth bracht haar mond aan het oor van hare tante en fluisterde: Wij leven en zwijgen ook. De oude zag verschrikt om. Stil, stil, de muren hebben ooren; wij leven slechts tfoolang wij zwijgen. Hebt ge nog geen tijding? Neen, hij is ver van hier, ik kon niet uit- vorschen waar. Gij moet het uitvorschen, ik kan niet langer wachten. De oude trok de schouders op. Ik zal doen wat mogelijk is, met geweld is niets te ver krijgen. Er was verder niets met die vrouw aan te vangen; zonder veel gewonnen te hebben ging Elisabeth naar huis; de tijd schreed voort, maar zij vermoedde niet, dat zich al nauwer en nauwer een net om haar samentrok, dat met vereende krachten geweven werd door menschen, die tot dusverre in het maatschappelijk leven zoo ver elkander gestaan hadden, den dag na de terechtzitting ir. Old Bailey zat juffrouw Lyon in de keuken; hare anders zoo haar stem te doen hooren tegen de verheffing van Ltlck tot een helden figunr naar aanleiding van een zoo treurig voorval, dat onder de overgroote meerderheid der burgerij ontzetting en schrik heeft gewekt en alleen bijval heeft kunnen verwerven in die kringen, welke de zoo eigenaardige leer zijn toegedaan, dat de „Civilist" er alleen is ten gerieve van en bij de gratie van het militaire element. Uit Weenen wordt gemeld, dat de parle mentaire commissie voor de belastingplannen hare werkzaamheden heeft aangevangen. Overeenkomstig den wensch van den mi nister van financien is besloten eerst eene algemeene beraadslaging te openen over de verschillende belastingen, om daarna tot eene artikelsgewijze behandeling over te gaan. Door de bekentenissen, die de gearresteerde anarchisten te Luik hebben gedaan is men tot de ontdekking van groote hoe ontplofbare stoffen gekomen. Mathi de plaats nabij de fabriek van aangewezen, waar hij het dynamiet - had. Een ander individu, Guilmot genaamd tot bekentenis gekomen. Hij is ijzerwerk- en belegde ce Esneux en omstreken meetings. Hij ontkent tot de anarchistische pertij te behooren, doch heeft wel bekend bezit van ontplofbare stoffen te zijn gev .en. Op deze mededeelingen is het parket n: Es;leux gegaan en heeft bij de woning va. Guilmot een zak met 200 dynamietkardoezen gc vonden, te zamen twaalf kilogram wegend. De werkliedenpartij te Luik heeft be sloten, onder protest tegen de part idige hou ding der overheid, haar plan om zi eh dondag a. s. in optocht bij de kathedraal-processie aan te sluitente laten varen. ermede acht men het beroerings tijdvak nu - oten. ik vlijtige handen rustten in den schoot: hare oogen staarden op de roode vloertegels. Het waren ernstige gedachten die de meestens ioor hét hoofd gingen. Zij wilde verhinderen »at hapir zoon Elisabeth tot vrouw nam, dat had ii zien- zélve met een heiligen eed beloo.Ü Sle ;hts daarom was zij heden morgen, toe;, hij ip voornemen om naar Amerika te gam ceo ge openbaard, zijne voorspraak geweest bi', ^jn vader. Dit kon nu niet zoo snel in zijn werk gaan, daarover zou tijd verloopen, dar. kwam de winter aan, zij had maanden voor zich r-n u- tusschen kon er veel gebeuren. Maar wat? Wat? Dat was het waarmede zij zich thans het hoofd brak. Eene be-v ern, - de keukendeur deed haar opschrikken Eene armoedig gekleede vrouw met bruingeel gelaat en donkere oogen stond op den drempel. Voort! Voort! riep juffrouw Lyor hier geen bedelvolk hebben I De vrouw bleef stil staan. Voort, zeg ik u! ik geef u niets;. Wie zegt u dat ik iets van u verlag de vrouw zacht. Wat, wilt gij dan? De meesteres staan en onwillekeurig eenige schrc le: derd. Ik wil u waarzeggen. Heb ik het niet gedacht 1 Nie; Zij hield hare beide handen op den zij vreesde, dat de vrouw zich haa: daarvan zou meester maken. Hoe vast'er zich ook hield, was zij toch niet zond bijgeloovige vrees voor de heidin. Ik heb uwe hand niet noodig, ze ik weet wat gij denkt, hoor slechts r, en dan zult eij we! meer verlangen. Juffrouw Lyon noodigde haar voort te gaan, maar zij wees haar ook ni af. De nieuwsgierigheid was in haar on zonder dat zij dit ten volle liet blijken. Gij wilt niet dat uw zoon Elisabet ning trouwt; gij hebt u slechts schijn baa: geschikt, en peinst op middelen on hinderen, zeide de heidin. Vrouw! Door welke duivelsk gij Stil, stil! Ik oefen geen duivelskurs ik ben gedoopt zoowel als gij. (Wordt ver* o'.j ord,

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1