Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Burgerlijke stand. Handelsberichten. De brand in de mijn van Anderlues, dien men uitgedoofd waande, is opnieuw be gonnen. De arbeiders zijn haastiglijk naar boren gevlucht. De praatjes, dat de vreemdelingen na de dynamietontploffingen Parijs in grooten ge tale verlaten hebben, worden beslist tegen gesproken. Volgens een rapport, dat den pre fect van politie is toegezonden, komen dage lijks voorname vreemdelingen te Parijs aan. Bijna alle hotels van den eersten rang zijn vol, en men neemt slechts nieuwe logés aan, wanneer anderen vertrekken. Ook de tweede rangs hotels in het centrum der stad, zijn goed bezet. In vele hotels moeten reizigers geweigerd worden. De dossiers betreffende de misdaden, waarvoor Ravachol nog terecht zal staan, zijn naar Monlbrisson gezonden, zoodat de over brenging van den beschuldigde spoedig ver wacht kan worden. Ravachol ontkent beslist de misdaad te La Varenne en den moord op vrouw Mardon gepleegd te hebben. Rarachol heeft aan zijn verdediger een lang stuk gezonden over de misdaden, waar voor hij vervolgd wordt, zoodat de advocaat Lagasse eerst naar Montbrisson behoett te vertrekken daags vóór de rechtszaak een aan vang neemt. De vrouw van Véry en haar dochter hebben geheel hersteld het ziekenhuis verla ten Gaudon zal over enkele dagen volko men hersteld zijn. Dezer dagen is Gaudon, de letterzetter, die licht gekwetst werd bij de ontploffing in het café op den boulevard Magenta, nog maals in verhoor genomen door den rechter van instructie Atthalin, en wel op grond van het uitgesproken vermoeden, dat Hamonod zelf de ontploffende stoffen in het huis ge bracht zou hebben. Er bleek echter geen enkele aanwijzing te vinden te zijn, die dit vermoeden kon ver sterken. De bisschop van Nancy Turinas heeft Woensdagavond het katholieke congres geo pend met een lange rede, die toejuiching ver wierf. Hij betreurde de regeeringsmaatrege- len, die hel christelijk Frankrijk in 't verderf moeten stortenmaar men moet zich niet laten ontmoedigen. Over den politieken toestand sprekende, zegt hij: „Niet het dynamiet, niet de anar chisten, gelijk men beweert, maar onze ge beden vreest de regeering. De spreker vraagt vereeniging en tegen stand binnen de perken der wet. Hij protesteert tegen de schoolwet, de be perking van het bezit in de doode hand, de wet op de seminaristen; het zal groote offers kosten het christelijk Frankrijk weder in de goede richting te voeren; doch God zal de overwinning schenken De instructien te St. Etienne over de misdaad van Ravachol in de straat van Reu nes, worden met ernst doorgezet. Baguyl, de rechter van instructie, heeft Chaumartin ver hoord en zulke bezwarende getuigenissen ge kregen, ook tegenover Beala, dat men ver trouwt, dat ditmaal de guillotine haar werk zal verrichten. Te Barcelona heeft een groep werkstakers de werklieden der munt aangevallen. De po litie trad tusschenbeide en arresteerde vier personen. Ook is een man aangehouden, die dynaraietkardoezen uit een spoorwegwaggon gestolen had. In zijn huis werden 72 kardoe zen gevonden. Op de trap van het beursgebouw is een patroon gevonden, waaraan een lont was be vestigd, hetgeen groote ongerustheid in de stad heeft gewekt. Ten einde den slechten indruk eenigermate te verzachten van de houding, die de minis ter-president heeft aangenomen tegenover de werklieden, die kwamen vragen om een wet telijke regeling van den arbeidsdag van acht uur, werd besloten binnenkort in te dienen een wet, beperkende de immigratie van on geoefende werkkrachten, in navolging van de bepalingen, welke te dien aanzien in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gel den. Men wil hiermede trachten den stroom af te wenden van ailerhand vreemd volk, dat nu den armsten onder de bevolking een moordende concurrentie aandoet, door de drukking van den loonstandaard. Generaal Booth doet een beroep op de hulpvaardigheid zijner vrienden voor zijn werk „In darkest England." Voor dit jaar heeft hij 30,000 pond sterling noodig en slechts popd Sterling heeft hij tot dusver ont vangen. Het vorige jaar is hij 8000 pond sterling tekort gekomen. Wanneer de gene raal niet spoedig geholpen wordt, staat zijn werk stil. De uitslag der stemming door de mijn werkers van Zuid-Wallis over het voorstel tot invoering van een rustdag in de week, is dat 19033 stemmen zich voor en 46,122 zich tegen het voorstel hebben verklaard. De Italiaansche gezant heeft zich tot den rijkskanselier gewend met de voorloopige mededeeling, dat de koning van Italië vreesde, dat bij den binnenlandschen toestand des rijks, geene langdurige afwezigheid oorbaar zou zijn; hij koesterde reeds het plan zijn bezoek aan het Duitsche hof uit te stellen tot in September. De Times verneemt uit Soetan de bij zonderheden van het vatten van Rothschild's gewezen kassier Jager in het hotel Miramare te Ramleh, waar hij onder den naam Randolfi logeerde met eene Duitsche juffrouw, Lodz genaamd. De Duitsche consul en de Egyp tische politie hebben de gevangenneming bewerkstelligd. Jager bezocht dagelijks de beurs te Alexandrië. De beide vluchtelingen zijn den 23sten April te Suez ontscheept. Vervolgens hebben zij eene week doorge bracht te Kaïro in verschillende logementen. l)en len Mei kwamen zij te Ramleh. Jager had zich zoo veel mogelijk onkenbaar ge maakt door zijn haar kort te snijden en zijnen baard af te scheren, maar juffrouw Lodz werd herkend. Hij heeft eerst gepoogd zich met eene revolver te verdedigen, doch werd spoedig overmand en geboeid. Men zegt dat hij een bedrag aan banknoten bij zich heeft, gelijkstaande met het grootste gedeelte van het gestolene. De kolossale fabriek voor verduurzaamde levensmiddelen, welke sedert 1871 te Mainz bestaat, ten bate van de verpleging van de vooruitgerukte Duitsche legers, in geval van oorlog, is gebleken thans niet meer aan de verhoogde eischen te kunnen voldoen. Er is daarom een tweede gebouwd, te Spandau, welke in het begin van den volgenden herfst geregeld zal beginnen te werken. Z:j heeft bijna U/a millioen mark gekost en verschaft aan 500 personen werk. PEST, 13 Mei. In de kolenmijnen te Funfkirchen heeft een droevig ongeluk plaats gehad; tengevolge van wolkbreuken is het water een mijnput binnengedrongen, met het gevolg dat 21 mijnarbeiders zijn verdronken. Eene soortgelijke ramp moet er in de mijnen te Szabolcs hebben plaats gehad, waarbij een groot aantal arbeiders verdron ken zou zijn. Bijzonderheden zijn evenwel nog niet bekend. De prefect van politie te Petersburg, Gres- ser is overleden tengevolge van bloedvergif tiging. Men weet, dat hij na het gebruik van „vigitaline'' ongesteld is geworden en de zeven geneesheeren, die geraadpleegd zijn, zijn van oordeel, dat de inspuiting onhandig is geschied of dat het spuitje onzuiver is ge weest. »Vigitaline" is een geneesmiddel, dat te Petersburg op 't oogenblik zeer in zwang is, en dat door den ingenieur Gatchkowsky uit Azie is medegebracht. De uitvinder ver klaart, dat zijn medicament onschuldig is, doch dit is het tweede geval, dat iemand tengevolge van het gebruik van dit middel is overleden, terwijl een scheikundige ver klaard heeft, dat, al is het vocht onschuldig, bij inspuitingen onder de huid het bloedver giftiging tengevolge kan hebben. Een en ander heeft aanleiding gegeven, dat de justitie zich in de zaak heeft gemoeid. In verscheidene Staten van het groote Amerikaansche gemeentebest hebben over stroomingen veel schade aangerichtin Ar kansas, Missouri, Louisiana, Tennessee, Jowa en Illinois. In Kansas zijn vijf kinderen ver dronken. Er was gevaar, dat de voornaamste dijk aan de Mississippi, bij Pointe Coupe, zou doorbreken, in welk geval al het land tusschen die rivier en de Golf van Mexico onder water gezet zou worden. Er liep een gerucht, dat de dijk al doorgebroken was, maar dit werd later tegengesproken. Te Caracas, Venezuela, heeft men eer gisteravond een bom doen ontploffen voor de woning van den minister van financien, den heer Mattos. Het huis is zwaar beschadigd, gelijk mede het belendend Fransche consu laat. De politie vond meer bommen, bene vens vitriool en geweren, in de aangrenzende huizen. De zoon van den insurgenten-aanvoer der Crespo, door president Palacio als gijze laar in hechtenis genomen, is er in geslaagd, terwijl men hem per schip naar een vesting vervoerde, te ontsnappen. Crespo had met vreeselijke wraak gedreigd, wanneer men hem in iets deerde. WAALWIJK, 14 Mei 1892. Bij de verleden Dinsdag gehouden ver kiezing voor de Provinciale Staten, waren in het kiesdistrict Heusden uitgebracht 1572 stemmen. Van onwaarde 28. Herkozen werden de heeren Verhoeven, te Heusden met 1350. Middelkoop, te Capelle 1466. Mommersteeg, te Vlijmen 1356. Over de geheele provincie bleef alles vrij wel bij 't oude. De klok op de R. C. Kerk alhier ver schilt op 't oogenblik niet meer twintig minuten met den tijd van spoor en post- en telegraaf kantoor maar slechts zeven minuten. Men denke hierop als men op reis gaat. Door den minister van waterstaat is thans bepaald, dat op de adreszijde van brief kaarten, niet van rijkswege uitgegeven, behalve het adres niet anders mag voorkomen dan de gedrukte opschriften, gelijk aan die der rijksbriefkaarten, en de naam, het beroep en de woonplaats van den afzender. Andere gedrukte of geschreven aanwijzingen, zoomede wapens, fabrieksmerken enz., zijn daarop niet toegelaten. Voorts is ingetrokken de verbodsbepaling omtrent de vermelding van den naam van den afzender op de adreszijde der gedrukte berichtkaarten. Zij, die niet van rijkswege uitgegeven brief kaarten gebruiken, worden op bovenstaande bepalingen attent gemaakt, daar bij de minste afwijking de briefkaarten eenvoudig niet be steld worden en aan de afzenders zoo mogelijk worden teruggezonden. Waarom die kaarten dan niet beschouwd worden als ontoereikend gefrankeerde brieven, is ons niet duidelijk geworden. Nu lijdt menigeen door niet bezorging schade, die in dat geval ware voorkomen. De veeprijzen blijven in de Langstraat meerendeels in een doen, alleen in weikoeien hadden meer omzettingen plaats, die tegen f 100 a 130 verhandeld werden. Vette kal veren le qual. 51 a 55, 2e qual. 42 a 52 ets. per Kg.; weilammeren f 3.50 a 5.50; biggen f9 a 11. Hoe wonderlijk eene zaak loopen kan, blijkt uit het feit, dat hangende het onder zoek, door de justitie ingesteld in zake het lossen van schoten, die tot in de woning van den Van Leeuwen te Osch, doordrongen, gelukkig zonder iemand te schaden, aan het licht kwam, dat genoemden heer gedurende de jaren 1891 en '92 eene aanzienlijke hoe veelheid kunstboter uit zijn fabriek is ont vreemd. Als van dezen diefstal verdacht zijn de gebroeders B. gevankelijk naar 's Bosch gebracht, terwijl men mede redenen heeft voor de veronderstelling, dat zij ook van het feit, zoo even genoemd, wel wat meer weten. Men schrijft Sittard Het volgende deed zich hier voor bij de opening der stembussen voor de verkiezing der prov. staten. Nadat het stembureau te 9 uren had plaats genomen, plaatste zich het raadslid Kamps, plaatsvervangend stem- opnemer, achter de groene tafel aan het venster der raadzaal. De voorzitter van het stembureau verzocht hem zich van daar te verwijderen, doch de heer K. weigerde Daardoor ontstond eene discussie, hiermede eindigende, dat de voorzitter een telegram afzond naar den officier van justitie te Maas tricht, om inlichting hoe in deze te handelen. Toen ten half elf nog geen antwoord daar op was ingekomen, verwijderde zich de heer K. vrijwillig, onder voorbehoud, dat zoo er een antwoord mocht inkomen dat hij niet in strijd met de wet had gehandeld, hij zijne vroegere standplaats weder zou innemen. Intusschen was de opening der stembussen daardoor D/g uur vertraagd. Tegen den heer K. is procesbaai opgemaakt. In den trein, die te 1,43 te Lage-Zwa- luwe aankomt van Rotterdam, werd bij aan komst aldaar in een coupé 2de klasse brand ontdekt, ontstaan door het wegwerpen eener brandende sigaar. Nadat er een aantal emmers water in waren geworpen, kon men de reis vervolgen. Bij aankomst te Roozendaal werd de bodem opgebroken, om verdere onheilen te voorkomen. Eene vertraging van eenige minuten was hiervan het gevolg. Door onvoorzichtigheid van een arbeider, die in het veen aan het turfgraven wasis Donderdag een zware brand ontstaan op het landgoed De Molenwijk te Smilde, in eigen dom behoorende aan de erven M. A. Hoo- gerbrugge. Ongeveer 10 hectaren weelderig groeiend dennenbosch en een 50 hectaren heide zijn door het vuur verwoest. Te Dalerveen heeft de jager A. Hoek man met eenige andere personen in een hol een oude vos met vier jongen bemachtigd. De oude is gedood, doch de jongen wenscht men in het leven te houden en op te fokken, zij worden met melk gevoed. Te Bergen-op-Zoom heeft het kanton gerecht uitspraak gedaan over de twintig jon gelieden, tegen wie bij de jongste ongeregeld heden proces-verbaal was opgemaakt, wegens het overtreden van de verbodsbepalingen op de samenscholingen. In plaats van den eisch 4 dagen gevan genisstraf, zijn allen veroordeeld tot f 5 boete, terwijl aan een hunner bovendien een boete van f20 werd opgelegd wegens het opgeven van een valschen naam. In den atgeloopen winter werd in en bij Appingedam en Noordbroek verscheidene keeren inbraak gepleegd, soms in één nacht in vijf, zes en meer woningen dicht bij elkaar, terwijl men telkens vermoedde, dat van al die inbraken één en dezelfde persoon de dader was. Dien vermoedelijken dader heb ben de te Noordbroek wonende veldwachters den 30sten Januari j.l. in eene gracht gevan gen. Sedert zit hij te Winschoten in het huis van bewaring in voorarrest. Nu en dan hield hij zijn verblijf in een hol in 't Sloch- terbosch. Hij heet H. Schröder. Maandag stond hij terecht voor de arrondissements rechtbank te Winschoten. In zijn zaak werden 40 getuigen gehoord. Het O. M. eischte eene gevangenisstraf van negen jaar. Door het omvallen van een koffiekan kreeg het kindje van G., te Wehl, zulke zware brandwonden in het gelaat en over de borstdat het na een smartelijk lijden spoedig is bezweken. Pieter Kooi moet een Hollander zijn, zoo zegt althans de Chicago Tribune. Nu dan, Pieter Kooi was dronken. Hij passeerde op zekeren avond in de vorige week John O'Callahan's huis, No. 1936 Ookdale avenue, te Chicago, en kreeg het te kwaad met een blaffenden, zwarten hond in de yard van dat huis. Welk dronken mensch kan blaffende honden uitstaan Pieter althans niet. Hij grijpt een stok, zwaait er mee en doet die bewegingen gepaard gaar. met tal van schimp en scheldwoorden. Dat dulden O'Callaghan en George Siegeis, de eigenaar van dien zwarten hond, niet. Het twistvuurtje begon lustig te branden, toen er een man met zoo iets van een ster op de borst, in een buggie kwam aanrijden. Pieter kreeg een klap met de zweep en droop morrend af. 10 minuten later, daar was hij weer, en wel met twee geladen geweren gewapend. Hij opende vuur op O'Callaghan en Siegers, met dat gevolg, dat O'Callaghan deerlijk getroffen werd. Kooi werd gearresteerd, maar was te dronken om te praten. Men zal hem wel leeren spreken. Kooi is een photograaf en woont met zijne vrouw in No. 245 Evanston avenue. Een zesjarig kind, te Breda, geraakte onder de paardentram der Zuid-Nederland- sche Tramweg maatschappij. Het werd deer lijk gekneusd en overleed kort daarna. Een onderzoek wordt ingesteld in hoeverre het ongeluk te wiiten was aan het kind zelf. WAALWIJK. Zondag 15 Meizal door de harmonie l'Espérance op de harmoniezaal worden uit gevoerd PROGRAMMA AD LIBITUM. Zondag a.s nam 6 ureconcert door de harm. l'Espérance, in den tuin van den heer Besier, alhier. Zie advertentie. DRLJNEN. Van 130 April. GEHUWD: Geen. GEBOREN Huberta, d. van Hendrikus de Gouw en Angenes Merx. Andreas Martinus, z. van Johannes Vrijhoeven en Maria Roozen. Hendrika, d. van Johannes Alphonsus Brok en Anna Maria van Loon. Adria- nus Johannes, z. van Johannes van de Wiel en Antonetta Tielemans. Adrianus Franciscus, z. van Johannes van de Wiel en Anna Maria van Broekhoven. Maria Meclitilda, d. van Peter Lommers en Nor- berlha van Dommelen. Antonetta, d. van Johann Wilhelm Niehaus en Elizabeth de Wit. Jacobus, z. van Wilhelmus Smits en Hendrika Koenraad. Jacobus Cornelis Stephanus, z. van Conelis Carolus Manders en Cornelia Oomen. Marianus, z. van Wilhelmus Brok en Laraberta van Vucht. Cornelia Johanna, d. van Petrus van der Sanden en Johanna Hendrika van Herpen. Franciscus Antonius, z. van Johannes Baptist van de Leur en Maria van der Sanden. Maria, d. van Cornelis van Rooij en Hendrika van Leijden. Petronella, d. van Petrus van de Wiel en Antonia van Loon. Gerard us z. van Herdrikus de Brouwer en Adriana van den Brandt. OVERLEDEN Hendrina Verschuren, echtgenoote van Lambertus Bruurraijn 41 j.; Adrianus Dekkers, 3 m.; Hendrikus Johannes Koks, 10 m.; Martinus Greve, weduwenaar van Petronella van Zijl 70 j.; Martinus van Weert 8 m. WAALWIJK, 13 Mei. Er was veel vee ter markt tengevolge van het ongunstig grasgewas. De handel is flauw. Alleen vetvee en prima kalfbeesten, welke laatste weinig aangevoerd worden, houden zich goed op prijs. Voor weivee is de markt flauw en lager gestemd. Kalfkoeien golden f125.tot f 240. Dito vaarzen f 105,tot f 185, Jonge varkens aangevoerd stuks verkocht van f 5.75 a 13.50. Weilammeren aangevoerd 000 stuks, verkocht van f2.25 a 5.75. Ter botermarkt aangevoerd 517 KG., van f101 a f 1,19 per KG. Kippeneieren f3,00 a f3.50 per 100 stuks. In ruwe huiden gaat weinig omprijzen flauw. In licht zoolleder ten behoeve van de Langstraatsche schoe-en fabrieken blijft geregeld goede vraag bestaan tegen ferme prijzen. Yoor zwaar zoolleder is dezer dagen wat meer vraag gekomen doch de koopers schijnen mindere prijzen te willen aanleggen, hetwelk hun nu gedeeltelijk gelukt. Daar de voorraad echter niet groot is en de zo mertijd nadert, zoodat er vooreerst niet veel meer gedroogd wordt, verwacht men, dat de prijzen van het atgeloopen seizoen vooreerst gehandhaafd zullen worden. In schors gaat steeds weinig om. Met voorjarige blijven de houders zitten tot dat wellicht voor het nieuwe gewin de marktprijs gevestigd zal zijn. Men verwacht f 1 a 1,50 reductie op de prijzen van verleden jaar.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2