Nummer 43. Zondag 29 Mei 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Ëenc geschiedenis uil de Engelsche rechtspleging. BUITENLAND. Belgie. De Echo van het Zuiden, en Langslraatsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het gekeele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1 7 regels 0,60 daarboven 6 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Iedereen in Engeland begint het vooruit zicht te overwegen op kamerontbinding en algemeene verkiezingen. John Morley, Glad stone zelf, eenige conservatieve afgevaardigden insgelijks, hebben gemeend den datum van dien grooten slag te kunnen stellen in de maand Juli. Vele verschijnselen lijken dat te bevestigen. Binnen eenige weken dus, zal het gansche vereenigde koningrijk in vollen verkiezings strijd zijn en 't is onmogelijk dat de publieke opinie in Europa niet met geestdriftige aan dacht de wisselingen volgt van een strijd, waarvan grootendeels de binnenlandsche staat kunde en de internationale stelling van En geland afhangen. Alles doet voorzien, dat Gladstone weer aan 't roer zal komen en 't zal een eenig schouwspel zijndeze over winning behaald door een grijsaard van 83 jaar, wiens krachtig geloof en onvermoeibare ijver de bewondering afdwingen van de gansche wereld. Te Madrid liep Woensdag het gerucht dat de ministerraad het ontworpen Fransch— Spaansche handelsverdrag zou goedkeuren. Een telegram uit Parijs meldt echter: Naar de Agence Havas mededeelt, is bij het ministerie van buitenlandsche zaken geen enkel bericht ontvangen, strekkende tot be vestiging van het gerucht, dat een handels verdrag tusschen Spanje en Frankrijk nage noeg tot stand zou zijn gekomen. Het bericht wordt, zegt Reuter, besproken door de te Madrid verschijnende bladen en een correspondent van de Agence Havas heeft het verder verbreid, doch wij deelen het slechts onder alle voorbehoud mede. De tijding, dat het door het Port. min. in gediende ontslag Zaterdag door den koning zou zijn aangenomen, is geheel bevestigd. Het gerucht hetwelk omtrent de opvolgers van het tegenwoordig kabinet liep, was op zettelijk verspreid om gedurende een paar 36 XVI. Ik dank u, Robert, voor die lofspraak; het is eene groote eer, de vriendschap van een sir Crispe Gascoyne waardig te zijn. Mary maakte aan het het gesprek een einde door op te staan, en hare vriendin te verzoeken met haar naar huis terug te keeren ltobert bleef nog, onder voorwendsel van nog iets met den tuinman te moeten bespreken. Hetty's vriend schap voor sir Crispe Gascoyne begon hem met bezorgdheid te vervullen; hare hooge achting voor den lordmayor had voor hem iets, dat zeer veel geleek op eene verongelijking van zijn persoon. Nog lang liep hij fluitend in den tuir. op en neer, zooals zijne gewoonte was, wanneer iets hem levendig bezig hield. XVII. Rovrlandsliil, het stamslot van graaf Wavers- ford, lag in het zuidelijk deel van Hampshire, de streek, welker rijkdom aan bosschen en zacht klimaat haar toen, even als nu nog, tot een ge liefkoosd district maakten voor hen, die het jaclit- vermaak genieten en toch niet met al te groote lichamelijke inspanning koopen wilden. De gastvrije woningen der grondeigenaren waren daarom ook gedurende den geheelen win ter opgevuld met gasten, en het was dan op de oude Normandische sloten en de nieuwere land goederen een vroolijk, gezellig leven. Op Rowlandshill had reeds sedert het begin van November een zwerm van gasten zijn intrek ge nomen; men moest zich haasten, want de graaf had te kennen gegeven, dat hij slechts weinige weken in Hampshire dacht te' blijven, om dan weder naar zijn landgoed nabij Londen terug te keeren; een voornemen, dat algemeen in verband gebracht werd met andere plannen, die daarop uitliepen om Rowlandshill en de andere rijke bezittingen van den graaf eene meesteres te geven. dagen bedekt te houden, dat de koning aan den tegenwoordigen minister-president carte blanche had gegeven, om een nieuw kabinet samen te stellen, hetgeen door deze zal wor - den gedaan, door zelf de portefeuil'e van financien over te nemen en het overige mi nisterie te laten zooals het thans is. De col lega's van den vorigen minister van finan ciën beschuldigen dezen vooral zich te heb ben laten beetnemen door graaf Burnay, die sedert hij is vertrokken om de leening te organiseeren en een overeenkomst met de fondsenhouders te treffen, bijna eiken dag aan het ministerie de verzekering heeft ge geven, dat alles goed zou gaan en in een of twee dagen zou zijn beslist. De in functie blijvende ministers zijn vast besloten, indien de leening en de overeenkomst met de schuld houders niet spoedig is gesloten, de heeren Burnay en Pimentel terug te roepen en niet verder aan de leening, noch aan de regeling met de buitenlandsche schuldhouders te den ken, hetgeen klaarblijkelijk wil zeggen, dat de houders van buitenlandsche schuld zich zullen moeten tevreden stellen met 30 pCt. der rente, en den interest daarvan tot heden, een en ander betaalbaar in papier. De voornaamste gebeurtenis op staatkundig gebied zijn voor heden de verklaringen van den nieuwen premier in het Italiaansche par lement. Giolitti zeide, dat het kabinet de door het parlement voorgeschreven gedragslijn flink zal volgen. Het zal zich bezighouden met de verbetering van den financieelen toestand en medewerken aan de economische weder geboorte van het land. Ten aanzien van de financien zal men trachten nieuwe lasten te vermijden, en voort gaan de uitgaven te verminderen. De hervorming der takken van publieken dienst moet worden voortgezet, opdat de reeds ingevoerde bezuinigingen worden bevestigd, en meerdere besparingen op vaste uitgaven worden verkregen. De gewone uitgaven voor het leger zullen tot 230 millioen worden teruggebracht. In Maar lioe dit ook ware, tot nu toe ontbrak op Rowlandshill eene gebiedster, en de graaf kon daarom alleen mannelijke gasten uitnoodigen, ofschoon de inrichting zijner huishouding aan de eischen der meest verwende dame zou hebben voldaan. Hoe gaarne ook graaf Waversford een kring van schoone vrouwen in zijne prachtige zalen zou vereer.igd hebben, hoe gaarne ook jonge en oudere dames van zijne kennis aan zulk eene uitnoodiging gevolg zouden gegeven hebben, het gebruik, de dwingeland, die bestond lang eer aan onze tegenwoordige dwingelanden te denken viel, verbood zulk een wensch ook slechts te uiten. Intusschen waren er altijd middelen en wegen geweest om aan strenge wetten schijnbaar te vol doen en die in werkelijkheid toch te ontduiken, en naar dit beginsel handelde men ook hier. Het was het oogmerk van den graaf geweest, dat mevrouw Wintlebury en hare dochter den door hem uitgenoodigden squire naar Hampshire zou den vergezellen en daarom had hij weten te bewerken, dat, terwijl deze zijn gast was, de beide dames zich naar lady Trevelyn op Park water in zijne onmiddellijke nabijheid begaven. In Hampshire, waar hij de grootste grondbe zitter, bijna het hoofd van het graafschap was, hoopte de graaf het bezit van Mary te verkrijgen, dat hem van de zijde van het jonge meisje toch veel moeielijker werd gemaakt dan hij zich had voorgesteld, maar waarnaar hij juist daarom des te ijveriger streefde. Het welgevallen, dat hij in Mary had gevonden, en dat hem aanleiding had gegeven om de hand der dochter van squire Wintlebury aanzoek te doen, was door den on- verwachten tegenstand tot hartstocht aangegroeid. Indien de bedoeling van Mary was geweest den graaf razend verliefd op haar te maken, dan had zij het niet beter kunnen aanleggen, dan zij in hare instincmatige vrees voor hem deed, die haar het oogenblik, waarop zij de beslissing tege moet zag, steeds deed ontwijken. Zoo verliepen acht dagen, die in een waren roes van vermaken werden doorgebracht. De gasten op Rowlandshill, Parkwater en de overige landgoederen waren afwisselend nu hier dan daar op diners, avondgezelschappen, jachtpartijen en gemeenschappelijke rijtoertjes uitgenoodigd. Graaf Waversford had zich bij al deze gelegen heden als de cavalier van miss Wintlebury ge- het geheel zal niet meer dan '246 millioen voor militaire doeleinden worden besteed. De buitengewone uitgaven voor den aanmaak van geweren zullen gedekt worden door van tijd tot tijd het zilver te verkoopen, herkom stig van de Bourbons en thans in de staats kas berustende. Voor het herstel van den oeconomischen toestand rekent de regeering op de mede werking van bijzondere personen. De werkzaamheid der regeering moet ten doel hebben de bezwaren weg te nemen althans te verminderen. Daa toe behooren de bijzondere omstandighedenwaarin de geldomloop verkeertde slechte inrichting van het kredietwezende algemeene ont moediging, weinig overeenkomende met den werkelijken toestandwaarin het land zich bevindt. Eindelijk en vooral behooren daar toe kunstmatige moeilijkhedenwelke den buitenlandschen handel in den weg worden gelegd door de overdreven beschermingsge- zinde strooming, waaraan vergeefs weerstand is geboden door lagere douanetarievendan die van naburige landen, een gevolg van het protectionisme, waarvan alle landen van Eu ropa thans de nadeelen ondervinden. Onze bondgenootschappen, alleen gesloten in het belang van den rrede en tot het aan- kweeken van vriendschap met alle mogend heden stellen ons in staat te toonen, dat Italië een waarborg is voor den vrede in Europa. Wij willen eerbied koesteren voor de vrij heid en de orde handhaven. Giolitti kondigde daarna een reeks ont werpen aanwelke vóór het uiteengaan der kamer behandeld moeten worden. Daartoe behooren de handelsverdragen met Zwitser land, Bulgarije en Egypte, en de bepalingen, betreffende den wijn in het Oostenrijksch- Italiaanscli verdrag. Verder is daarbij een ontwerp betreffende de buitengewone militaire uitgaven en een tot afschaffing van het uitvoerrecht op zijde. Daarna werd de zitting geschorst, in af wachting van den terugkeer der ministers. diagen; men had lieru overal, als iels dat van zelf sprak, de plaats aan hare zijde ingeruimd. Iedereen beschouwde het huwelijk als een uit gemaakte zaak; men wenschte den squire en zijn echtgenoote geluk met de schitterende vooruit zichten van hunne dochter, maar het beslissende woord was nog altijd niet uitgesproken. Morgen moet aan de zaak een einde komen, zeide de graaf bij ziehzelven, toen hij, laat in den a vond van eene partij op Parkwater teruggekeerd, zijne gasten verlaten had, en na ook zijn kamer dienaar te hebben weggezonden, in een kostbaren slaaprok in zijne kleedkamer bij den haard zat. Hier brandde een helder vuur, ofschoon de zoele nachtlucht, die door het open venster binnen stroomde, dit meer als een gevolg van het jaar getijde, dan als eene noodzakelijkheid deed voorkomen. Zij ontwijkt mij, ging hij in zijne alleenspraak voort, dat heb'ik duidelijk gezien, toen ik haar heden naar de broeikas wilde ge leiden, om haar de nieuwe tropische wonderbloem, die men Camelia genoemd heeft, te laten zien. Zij vreesde met mij alleen te zijn, trok de kleine, belachelijke lady Fitz Williams in het gesprek, en ik moest beiaen naar de bloem brengen. Dat moet anders worden riep hij stamp voetende; de rimpel tusschen zijne bijna ineen- gegroeide wenkbrauwen werd dieper, en een boosaardige trek kwam om zijn mond. Ik laat niet met mij spelen, schoone dame; een graaf Waversford geeft men geen uitzichten om zich dan weder terug te trekken; gij zult de mijne worden, zoo niet goedschiks, dan met geweld I Hij liep met groote schreden de kamer door en bleef bij het open venster staan. De nacht was stil en helder. De graaf kon de kronkelingen van den Avon zien, en zag ook de stille heuvels te voorschijn treden, waarachter zich een klein marktvlek, ook op zijn grond gebouwd, ver toonde. Met geweld, zeide hij glimlachend, en zijn schoon, maar vervallen gelaat nam een uitdruk king aan, als van een dier engelen der duisternis, die door hunne booze hartstochten het paradijs verloren hebben, en wier voornaamste bezigheid is, er nu ook anderen van te berooven. Dat zou de beste weg zijn, en die de minste ver plichtingen oplegt. Maar neen, dat gaat niet. Het verdwijnen van eene dame uit de samenleving zou geheel Engeland in vuur en vlam zetten; die zich naar den senaat hadden begeven. Na hun terugkeer werd de zitting hervat. Zij was zeer stormachtig. De regeering werd door verschillende afgevaardigden levendig geïnterpelleerd. Imbriani viel de verklaring der regeering op heftige wijze aan, en Cavalloti sprak nog krasser. In de couloirs heerschte eene groote span ning, daar men meende dat, als de zitting werd voortgezethet kabinet waarschijnlijk zou vallen. De zitting is geëindigd. De verklaring der regeering is in den se naat even ongunstig ontvangen als in de kamer. Gualieri valt de samenstelling van het ka binet aan, op grond dat de senaat er niet voldoende in vertegenwoordigd is. Giolitti verklaarde dat hij niet zou treden in een onderzoek van het financieele vraagstuk waarover later beraadslaagd zal worden. Hij zeide verder de volkomen verantwoor delijkheid voor de samenstelling van het ka binet te aanvaarden. Bij die samenstelling had hij alleen oog voor de eischen van den toestand. BRUSSEL, 25 Mei. De heer Adolf Demeur is hedenavond, toen hij aan het station Lux embourg in den trein slapte, dood gebleven. De heer Demeur, behoorende tot de progres- sistische partij was vroeger afgevaardigde van Brussel en reeds aangewezen als candi- daat voor de Constituante. LUIK, 25 Mei. In de beruchte rue Coc- kerill, de drukste straat te Seraing, had heden een hevige ontploffing plaats. De misdadigers hadden van af de straat een bus met ontplofbare stoffen in de bijge bouwen van de staalgieterij der firma Cockeril geworpen. De doos ontplofte met een ge- dat van eene dienstmaagd heeft reeds een opzien verwekt, dat nog niet doodgebloed is. Maar moet het dan juist eene ontvoering zijn Bestaan er geen andere middelen van ge weld Ik geloof dat ik die heb aangewend Is het niet genoeg, dat de squire mijn gast is, dat zijne trotsche vrouw heeft toegegeven met hare dochter naar hier te komen Spartel maar, mijn schatje, gij kunt niet terug, uw eigen ouders hebben u in mijn net gedreven, laat u maar het groote ongeluk welgevallen gravin Waversford te worden. Hij barstte in een woesten spottenden lach uit. Morgen op de vossenjacht moet de zaak beslist worden, mompelde hij, en dan nu dan zal ook die andere haar antwoord bekomen. Onderwijl de graaf op Rowlandshill deze alleen spraak hield, had op Park water tusschen mevrouw Wintlebury en hare dochter een onderhoud plaats, dat eenigermate als eene aanvulling van die uitstorting des harten kon beschouwd wor den. De vertrekken der beide dames grensden aan elkander, en mevrouw Wintlebury was juist bezig de juweelen, die zij dien avond had gedra gen, te bergen, toen zij door het binnenkomen van hare dochter werd gestoord. Mary was nog geheel gekleed; de rijke haren waren gepoederd, van liet voorhoofd naar achte ren gestreken, aan het achterhoofd hoog opge bonden en met rozen en paarlen opgesierd. Over een rok van zware gele zijde, aan den zoom met witte zijde en zilverdraad geborduurd viel een lichtgroen damasten overkleed, hartvormig uitge sneden, rijk met borduursel omzet, en van ach teren en de zijden met rozenbouquetten opgeno men; een collier en armbanden van paarlen vol tooiden haar toilet; zelfs den waaier met een teekening van Watteau had zij nog in de hand. Maryriep mevrouw Wintlebury, maar hare dochter viel haar in de rede. Ik moet u spreken, mama, eer de tegen- oordigheid van de vreemde kamenier, die lady Trevelyn ons opgedrongen heeft, ieder vertrouwe lijk gesprek onmogelijk maakt 1 riep zij in eene opgewondenheid, aie hare moeder des te meer verbaasde, daar de bedaarde Mary zich slechts zelden daartoe liet vervoeren. Weet gij dat papa den graaf beloofd heeft, dat ik morgen mede op de vossenjacht zou gaan P (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1