Nummer 46. Donderdag 9 Juni 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Bekendmaking. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Eene geschiedenis uit de Engekche rechtspleging. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Echo van het Zuidea en Langstraatsclic Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonneraentsprij.-. per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en Wethouders der gemeente Waalwijk maken bekend, dat het te houden onderzoek (inspectie) van de verlofgangers der Nationale Militie voor deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag, den 21en Juni a. s., des vóórraiddags om 11 uur in het locaal der boter- mijn, aldaar Tot bijwoning van die inspectie zijn gehouden alle verlofgangers der Nationale Militie te land, die vóór 1 April van dit jaar in het genot zijn gesteld van onbepaald verlof, (ook die der lichting var. 1886). Waalwijk, den 4en Juni 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd. In antwoord op eene interpellatie van den heer Mahy over de bezetting der eilanden Aldabra en Collonegro door Engeland, zeide de minister van buitenlandsche zaken, Ribot, dat hem geen bericht van dien aard is toe gekomen. Alleen weet hij dat Engeland deze eilanden doet voorkomen op de lijst der be zittingen. Wat de Fransche jurisdictie op Madagascar betreft, zal de Fransche regee ring binnenkort een of meer Fransche ge rechtshoven aldaar vestigen. De Fransche minister van oorlog, De Frey- cinet, heeft verklaard, dat de veranderingen, die hij in het leger' wcnscht aan te brengen, niets te maken hebben met het getal der soldaten, maar alleen betrekking hebben op eene andere organisatie. Frankrijk heeft vre delievende bedoelingen en men miskent den aard dezer veranderingen, als zij in het bui tenland aanleiding geven tot opmerkingen. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft beraadslaagd over het wetsontwerp be treffende eene voorloopige handelsovereen komst tusschen Italië en Bulgarije. Daarbij sprak Barzilaï zijn leedwezen er over uit, dat niet eer het initiatief is genomen voor een definitief verdrag, hetwelk zou hebben bijgedragen om den Italiaanschen invloed in -Jj UJ) 39 XVII. In de Abdy, bij mijn vader, zeide zij zacht. Beloof, bezweer mij, dat dit geen uitvlucht is, dat ik dan een gewenscht antwoord zal ver krijgen. Dat beloof ik, antwoordde zij met een bevende stem, en een vluchtig glimlachje gleed over haar gelaat, evenals de zon, die den korten dag met een laatsten blik, dien zij door de pijn- boomen op de groene zoden wierp, haar af scheidsgroet zond. De graaf liet een luiden juichtoon hooren. Reeds eenmaal had Mary dien dag zulk een toon van hem vernomen. Het was toen de vos, door de honden ingehaald, neergezonken was. Geleek zij zelve ook niet op het gemartelde, afgejaagde dier De lord bracht zijn paard dicht naast dat van Mary, legde zijne hand op de hare, boog zich tot haar over en sloeg zijn arm om haar middel, zoodat zijn hoofd bijna haar schouder aanraakte en zij zijn warmen adem op haar wang voelde. Wat is dat, lord Waversford 1 riep zij toornig, terwijl zij zich uit zijn arm loswond, en haar paard ter zijde deed gaan; wilt gij mij weg voeren als een op het vrije vela gemaakten buit? Dit zonder erg daarheen geworpen woord had een zonderlinge uitwerking. De lord werd geel bleek, hij beet op zijne lippen, zijn oog kreeg een loerende uitdrukking. Snel als eene schaduw trok dit verschijnsel voorbij, in het volgende oogenblik stond zijn gelaat weer als gewoonlijk Hij nam de hand der jonge dame en bracht die eerbiedig aan zijne lippen; tot eene verdere verklaring was geen tijd meer. Zij hadden het bosch verlaten en waren op eene open plek gekomen, waarop verscheiden wegen uitliepen; een daarvan voerde naar de beukenlaan van Parkwater. Van een andere zijde kwamen ruiters aanrennen, die zich bij het paar het oosten te herstellen, een invloed die geheel verloren is gegaan. De spreker noo- digde de regeering uit bij de mogendheden ten bate van Bulgarije in de bres te springen. De minister van buitenlandsche zaken ant woordde, dat de eerste opmerkingen van den vorigen spreker te pessimistisch waren ge weest. Italië kan echter geene staat kunde volgen, onafhankelijk van die der an dere mogendheden. In afwachting van de di plomatische regeling van den staatkundigen toestand in Bulgarije, beschouwt Italië de tegenwoordige Bulgaarsche regeering als voort gekomen uit den wensch des volks. Italië tracht alle aanleiding tot storing der goede orde te vermijden het geeft raad maar ver mijdt daarbij al wat zou kunnen gelijken op eene inmenging in de biunenlandsche aan gelegenheden van Bulgarije. Het ontwerp is aangenomen. In de Zaterdag gehouden zitting der bud getcommissie vroeg de ministerpresident Gio- litli, dat aan de regeering voorloopig de be schikking over 6/12 der staatsbegrooting zou verleend worden. De heer Sonino stelde daarentegen voor, slechts 1/12 toe te staan. Na eene levendige discussie hechtte de commissie, met 20 tegen 12 stemmen, hare goedkeuring aan het voorstel-Sonino. Eene ne derlaag dus voor de regeering. Zondag, ter gelegenheid der nationale fees ten heeft de koning eene revue gehouden en is daarbij met geestdrift toegejuicht. Verschil lende Romeinsche vereenigingen hebben hem eene schitterende ovatie gebracht, wat een voorval van groote beteekenis geacht wordt. De handelsovereenkomst met Frankrijk be valt in Spanje geenszins. De kamer van koop handel te Madrid verwierp haar met alge- meene stemmen en te Barcelona is een groot petitionnement daartegen op het getouw ge zet. Met het oog op den geest van tegenstand die zich ook in de Cortes openbaart, schij nen tusschen de beide regeeringen onder handelingen te zijn geopend over zekere wij zigingen. aansloten en met hen den weg naar Parkwater vervolgden. Lord YVaverstord geleidde zijne dame tot voor het huis en nam daar op de eerbiedig- ste wijze afscheid, Met den glimlach van een overwinnaar snelde hij in galop naar Rowlandshill terug. Halverwege werd hij aangehouden door een donkere gedaante in lompen, die zijn paard in den teugel greep, en hem eenige woorden toefluisterde. Een dolle woede maakte zich van den graaf meester; hij raasde en vloekte, zwaaide de kar wats en stiet zijn paard met zooveel geweld de sporen in de zijden, dat het als razend met hem wegvloog, en bijna den bode onder zijne hoeven had verpletterd. Het verdiende loon voor zulk een bood schap knarste de graaf; zal er dan aan die ge schiedenis nooit een einde komen? Dat heeft men er van, als men weekhartig is: had ik toege- stcoten, dan had ik rust gehad voor altijd 1 XVIII. Elisabeth Canning in hechtenis genomen Vir tue Hall aangeklaagd van meineed I Het proces hervatHet is ongehoord Dat is een groot mis bruik, dat de lordmayor maakt van den invloed, die hem uit kracht van zijn ambt ten dienste staat 1 riep Fielding, terwijl hij driflig van zijn stoel aan de schrijftafel opsprong, op welke laatste zijn klerk zooeven verscheiden ingekomen akten neergelegd en er een mondeling bericht bijge voegd had. Op grond van een geheel andere verklaring van Virtue Hall heeft de inhechtenisneming plaats gehad, ging hij voort na een nauwkeuriger onder zoek der nem toegezonden stukken. De deerne heeft gezegd, dat zij eerst door mijne vragen tot hare verklaring gekomen is. Men verlangt van mij nadere inlichting: die zal u geworden De slaaprok om het magere lijf fladderde als een vaandel in den wind, terwijl de beroemde schrijver in groote opgewondenheid door de kamer heen en weder liep; op de bleeke, uitge teerde wangen vertoonden zich roode, scherp geteekende vlekken; de matte oogen hadden een koortsachtiger) glans. Dichterlijke phantasie mompelde hij, terwijl hij een geschrift, dat bij de stukken geweest was, weder opnam, nogmaals doorliep, en daarop met De liberale partij in de Cortes besloot zich niet tegen de begrooting te verzetten, maar op te komen tegen elk voorstel tot het aan gaan eener leening. In de Rumaansche kamers is door den minister-president mededeeling gedaan van de verloving van den kroonprins met prinses Marie van Edinburgh, eene kleindochter van koningin Victoria. Met levendige toejuichin- ged werd deze tijding door beide huizen begroet. De heer Blaine heeft zijn ontslag genomen als minister van binnenlandsche zaken. Dit besluit trekt zeer de aandacht. Men meent daarin een kenteeken te zien, dat de heer Blaine zich candidaat zal laten stellen als president der republiek. In Chili is het congres nauwelijks heropend, of het ministerie wordt weer genoopt tot al treden. Redenen worden niet opgegeven. Het nieuwe Japansche parlement heeft de regeering uitgenoodigd een streng onderzoek in te stellen naar de beweerde ongeoorloofde inmengingen van ambtenaren bij de jongste verkiezingen. De troepen van het Brusselsche garnizoen, welke thans in het kamp van Beverloo zijn, zullen Zaterdag a. s. naar hun garnizoen terugkeeren, wegens de groote verkiezingen op den 14 dezer. Dien dag zullen de troepen in de kazernes geconsigneerd zijn. De Courrier de Bruxelles bericht onder voorbehoud, dat onlangs 5000 nieuwe geweren voor het Belgische leger door eene Belgische fabriek in defectueusen staat zijn geleverd. De controleur-generaal heeft verboden, dat men bij het schieten zich er van zoude be dienen. een verachtelijk gebaar op de tafel wierp. Geen phantasie-inspiratie 1 Ja, den dichter is het ge geven de geheimste bewegingen in de menschelijke ziel te bespieden, draden te ontdekken, die voor het oog van den gewonen waarnemer verborgen blijven En gij met uwe kortzichtige oogen wilt dwalingen ontdekken, waarvan de phantasie des dichters de oorzaak isGij wilt een weefsel ver scheuren, dat hii met alle inspanning heeft ge vlochten om schuldigen, die meenden het oog der gerechtigheid te kunnen ontgaan De heidens moeten triurafeeren en de arme, mishandelde, vervolgde Elisabeth Canning moet nog zelfs als misdadigster veroordeeld worden, omdat de lord mayor dat zoo goedvindt, omdat zij misschien aanzienlijken lieden in den weg isl Nooit! Ik zal inlichting geven maar eene inlichting, waar over in geheel Londen een kreet zal opgaan, dat den rechters de ooren zullen tuiten Hij plaatste zich aan de schrijftafel; snel vloog zijne pen over het papier, blad op blad werd gevuld met zijne ineengedrongen fijne letters; hij stelde een vlugschrift op, dat als eene vonk in een vaatje buskruit tusschen de reeds in hooge mate opgewonden menigte vallen en een waar oproer bewerken moest. Ofschoon de gevangenneming van Elisabeth Canning in alle stilte had plaats gehad, had zich de tijding daarvan met bliksemsnelheid door ge heel Londen verspreid. Want Charles Lyon be schuldigde openlijk zijn eigene moeder, dat zij het geweest was, die zich met Elisabeth's vijan den had verbonden, om de gehate bruid van haar zoon in het verderf te storten. Inderdaad was het ook juffrouw Lyon geweest, die de overheid de gronden had aar; de hand gegeven, waardoor een bevel tot inhechtenisne ming tegen Elisabeth Canning had kunnen wor den uitgevaardigd. Zij had op aansporing van de heidin Virtue Hall in dienst genomen; maar eerst sedert zij met Iletty Davistown in verstandhouding getre den en tot gemeenschappelijk handelen verbonden was, had zij het meisje nauwkeurig gadegeslagen, waartoe trouwens weder de heidin den eersten wenk had gegeven. Virtue Hall, het door de natuur zoo stiefmoederlijk bedeelde schepsel, bezat een warm harten een hartstochtelijk gestel. Zij had den schoonen heiden, George Squires, met hare liefde, waarvan deze walgde, vervolgd De komst der Sokols (Czechische studenten) te Nancy is met bijzondere geestdrift ge vierd. Er heerschte groote levendigheid en overal zag men de Czechische en Fransche vlaggen. Vele delegatien uit verschillende deelen vari Frankrijk zijn aangekomen. Van de hoogeschool te Cambridge kwamen vier gemachtigden, uit Nederland en Lausanne elk één student. De president der republiek is Zondag namiddag ten vijf ure te Nancy aangekomen. Er was eene ontzagelijke menigte volks op de been, niettegenstaande er een slagregen viel. De president is langs den geheelen tocht van het station naar het raadhuis en de prefectuur toegejuicht met de kreten „Leve de republiek Leve Carnot \u De troepen defileerden voor het raadhuis, toen de heer Carnot aldaar op het balcon was verschenen. Mgr. Türinaz, bisschop van Nancy, aan het hoofd zijner geestelijkheid den heer Carnot begroetende, sprak de volgende woorden: Ik kom het hoofd des staats de eerbiedige ge voelens van den bisschop en de geestelijk heid in het diocees betuigen. Wij deelen allen de vaderlandslievende gevoelens der dappere Lotharingsche bevolking. Wij wen- schen de eensgezindheid van allen, wat 's lands instellingen en staatkundige vormen mogen zijn. Wij allen volbrengen ten opzichte der regeering de plichten van onderwerping. Eindelijk, na vele vergeefsche pogingen, is het den rechter van instructie Atthalin gelukt aan een der gevangene anarchisten, Drouet genaamd, de waarheid te ontlokken omtrent de plaats, waar de nog voorhanden hoeveelheid dynamiet, dat in de maand Februari te Soisy-sous-Etiolles is gestolen, verborgen is. Drouet heeft verklaard, dat het weggestopt is onder de spoorwegbrug bij Pantin, tusschen den derden en vierden pi laster, en heeft er nadere aanduidingen bij gevoegd. De heer Atthalin sloeg er weinig geloof aan, daar Drouet reeds herhaaldelijk eu hem, toen hij haar met afschuw van zich had gestooten, een doodelijken haat gezworen. In het het huis van den timmerman viel hare genegen heid op Charles, die haar met groote vriendelijk heid behandelde, omdat hij in haar het werktuig zag, waardoor Elisabeth's pijnigers hunne wel verdiende straf hadden ontvangen en de geliefde schitterend gerechtvaardigd was. Juffrouw Lyon bemerkte dit weldra en de een voudige vrouw, die wellicht in haar geheele leven het woord intrige nog niet had hooren noemen, deed zich kennen als eene volleerde intrigante. Zij scheen van dag tot dag meer behagen in Virtue te vinden en prees haar werk, tot groote ergernis van Kate, die zich op de onrechtvaar digste wijze verongelijkt achtte en er reeds aan dacht een dienst te verlaten, die haar raadsel achtig geworden was. Ook meester Lyon ver wonderde zich, maar zijne vrouw deed alsof zij niets merkte. Het is jammer, dat Charles zich reeds ver slingerd heelt, zeide zij op zekeren dag, toen Virtue den jongen, knappen knaap weder met meer dan welgevallige blikken nazag; hij zou u ook wel bevallen, niet waar Het breede gelaat van het meisje vertrok zich tot een grijns, dat haar mond bijna van het eene oor tot liet andere reikte, en knikte met een veel beduidende blik. En gij bevalt hein ook, dat kan men wel zien; ik zou er ook niets tegen hebben, maar hij heeft nu eenmaal aan Elisabeth zijn woord ge geven. Aan wie? vroeg Virtue verbaasd. Aan Elisabeth Canning; wist gij dat dan niet? Iedereen heeft er immers den mond van vol. Ik geloof niet, dat gij daarmee genoegen zult nemen Wat zal ik er aan doen Dat mensch moet hem volkomen betooverd hebbenhij wil met haar de wijde wereld in; daar is niets aan te doen waart gij vroeger hier in huis gekomen, dan was het misschien anders gegaan, zeide zij met eenen diepen zucht, en ging de deur uit, als wilde zij om niets ter wereld dit onderhoud voortzetten. Des te ijveriger blies Virtue de vonk aan, die hare meesteres in haar ontvlambaar hart had geworpen, en bij de eerste gelegenheid bracht zij het gesprek weer op dit onderwerp. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1