Spanje. Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. Burgerlijke stand. valsc'ne opgaven aangaande de plaats had geUaan* Er lag echter ditmaal in den toon, waarop Drouet gesprokén had, iets dat aan waarheid deed denken. De heer Atthalin begaf zich daarop naar de cel van een voor een paar dagen gevangen genomen anarchist, almede een vriend van Ravachol, Bricou geheeten; aan dezen verklaarde hij wat Drouet hem had medegedeeld, en Bricou, nu ziende dat het geheim verklapt was, aarzelde niet te bevestigen wat Drouet gezegd. Men ging dus aan het werk. Atthalin, vergezeld van een kantonrechter en een commissaris en eenige dienaren van politie, in gezelschap van Drouet en Bricou, beiden natuurlijk niet aan zichzelf overgelaten, begaven zich ter aangeduide plaatse, en werkelijk werden daar ter diepte van 15 centimeter in den grond, twee linnen zakken gevonden met 141 dyna miet patronen, 24 meter lont en 600 slag hoedjes in 12 doozen. Er waren te Soisy-sous-Etiolles 380 dyna miet patronen gestolen. Ravachol had er 115 van gebruikt voor den aanslag in de Rue de Clichy, 30 voor dien op den Boulevard Saint-Germain en 70 waren ten huize van anarchisten teruggevonden. Er ontbreken er dus nog 24, waarvan Ravachol waarschijnlijk er eenige gebruikt zal hebben voor proef nemingen. De anderen zullen dienst hebben gedaan voor den aanslag op het koffiehuis van Véry, op den Boulevard Magenta. Dat de thans gevondene bommen nog be stemd waren voor misdadige oogmerken lijdt geen twijfel. De dagbladen van Tonkin melden, dat de Fransche sloep „Laoki" op de Witte rivier is gezonken en dat 32 personen daarbij het leven hebben verloren. VALENCIA, 4 Juni. De rust is in de gevangenis St. Augustin hersteld. De gevan genen zijn in boeien gesloten. De werkstaking in het Noorden van Valencia is geëindigd. Vermoedelijk zal er eene schikking getroffen worden te Valladolid en in het Noorden. Den 19 Maart werd van Londen naar Hongkong via Vancouver eene brietkaart (returned card) gezonden, die aldaar 28 April aankwam. Drie uur na aankomst antwoordde de geadresseerde en bracht den brief aan boord van een juist vertrekkend stoomschip der Peninsular and Oriental Navigation Cy. Die briefkaart kwam via Brindisi 30 Mei te Londen aan. De reis om de wereld werd dus in 70 dagen volbracht; dat is de snelste reis van die soort, die tot nu toe volbracht is. De vereeniging van Berlijnsche kooplieden en industrieelen heeft in overleg met het college uit den koopmansstand, besloten de reeds voorloopig genomen maatregelen tot vorming eener vrije vereeniging, welke het aanschaffen van een waarborgfonds voor de Berlijnsche wereld-tentoonstelling beoogt,tot het najaar te verdagen. KIEL, 7 Juni. Onder het donderen der saluutschoten van de vloot, liepen te kwartier over tien uren de Hohenzollern, de Polarstern, de Zarewna, de Kermiloff en de Wacht de haven binnen. Keizer Wilhelm was aan boord van de Hohenzollern den Czaar en den Russischen kroonprins te gemoet gevaren tot Friedrichsfort, hetwelk de Polarstern te 9 uren 50 minuten passeerde. Te half elf voeren de keizers naar de Barbarossa-brug, van waar zij zich naar het paleis begaven, waar zij met groote praal door een talrijk gezelschap ontvangen werden. Bij de Barbarossa-brug stond eene eerewacht van den hertog van Holstein opgesteld, en op het slotplein eene eerewachl van het eerste bataljon mariniers. De beide keizers, vergezeld van den Rus sischen troonopvolger en prins Heinrich, be gaven zich heden namiddag aan boord van het vlaggeschip Baden, voeren ter bezichtiging van de werken aan het Oostzee-kanaal naar Holtenau en keerden om half vijf terug aan boord van de Beowulf, waarvan prins Hein rich kommandant is. Om half zes keerden de keizer en de czar elk naar zijn jacht terug. Bij het gala-diner bracht de keizer den volgenden toost uit op den czar: „Ik drink op het welzijn van zijne majesteit den czar, admiraal k la suite bij de Duitsche vloot. Hij leve hoogDe marine-kapel speelde het Russische volkslied. De czaar antwoordde met eenen dronk op den keizer en betuigde zijnen hartel jken dank voor de ontvangst. Om half tien verliet het jacht van den czaar deze haven. Van de Duitsche vloot loste men saluutschoten en deed vuurpijlen en electrische lichtkogels opstijgen. Het vreeselijke ongeluk in de mijnen van Psibran, waarbij 225 menschen het leven hebben verloren, heeft in het parlement aan leiding gegeven tot een interpellatie aan graaf Taaffe, welke verzekerd heeft dat voor de nabestaanden der verongelukten gezorgd zal worden en de minister van landbouw reeds op de plaats des onheils aanwezig is om de .zoo noodige hulp te verleenen. Met een voorstel van den afgevaardigde Suez om de namen dergenen, die bij het reddings werk het leven verloren hebben, als na- volgingswaardig voorbeeld in gouden lette ren op de markt van Psriban te vereeuwigen, verklaarde de minister zich te kunnen ver eenigen. De mijnwerker Peschik, die 3 maal naar beneden daalde en vele menschen redde, werd den 4den keer als gestikt naar boven gehaald. Hetzelfde lot ondergingen de mijn werkers Lukec, Kas en Dubec. De directeur Grögler en de ploegbaas Stephan konden eerst na veel moeite tot het leven worden teruggeroepen. De geruchten alsof een mis dadige hand de mijn in brand heeft gestoken, houden stand. Tweemaal per dag hebben begrafenissen plaats, waarbij hartverscheurende tooneelen voorkomen. De minister en de stadhouder van Bohemen gingen als de eersten achter de lijkkisten van die personen, welke bij het reddingswerk verongelukt zijn. Daar het kerkhof te klein is voor alle dooden, zoo worden deze ook op den doodenakker der naburige dorpen begraven. NEW-YOK, 5 Juni. Te Kensington (Penn- sylvanie) heeft eene dynamiet-ontploffing bij eenen juwelier plaats gehad, tengevolge waar van de juwelier en zijn bediende gedood, zijne vrouw en kinderen zwaar gewond en de belendende huizen beschadigd zijn. PITTSBURG, 5 Juni. Heden ochtend t.e 3 uur, is te Titusville-Oilcity eene vreese lijke ramp gebeurd door het ontvlammen van petroleum. Er ontstond eene paniek; de in woners vluchtten naar de heuvels. Ten minste honderdvijftig personen zijn omgeko men door verdrinking, of in de brandende olie. Te Oilcity zijn reeds een honderdtal lijken gevonden, maar het getal vermist wor dende personen is nog niet bekend. De stoffelijke schade wordt op vele millioenen dollars geschat. 6 Juni. Titusville en Oilcity werden gisteren overvallen door eene windhoos, waarbij de bliksem in de petroleum-raffineer- derijen sloeg. Half Titusville raakte in brand. Het aantal dooden wordt op honderd vijftig geschat. Te Oilcity kwamen elf menschen in de vlammen om. Weerkundige waarnemingen. Over de maand Mei 1892, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 167/8 mill. Vorig jaar Mei 751/a mill., verschil min 5815/8 mill. 5 regendagen 6. 14, 15, 20, 31 Mei. Vorig jaar Mei 14. Verschil min 9. De meeste regen viel 15 Mei m 10 mill. De minsie regen viel U/s mill, op 20 Mei. Sneeuw- en hagelbuien 6 Mei. Donder en bliksem 31 Mei. Karakter van het weer de eerste helft der maand guur en schraal, de laatste helft warm en zeer warm. Windkracht, boven normaal en varieerende van Vlo 6/io 5 vele dagen van 4/io 6/io- Windrichting, N. 2 O. 11 Z. 18, 22, 24, 27, 28. W. 3, 8, 14 NO. 1, 4, 5, 10, 12. NW. 6, 17, 21. ZO. 9, 13, 25, 31. ZW. 7, 15, 16, 19, 20 23, 26, 29, 30. Gevallen regen van 1 Juni 1891 tot 1 Juni 1892 rr 5805/i« mill. Regendagen van 1 Juni 1891 tot 1 Juni 1892 144. WAALWIJK, 8 Juni 1892. Gisteren avond ten 7 ure, hield Waalwijks gemeenteraad eene openbare vergadering tot behandeling van de volgende punten lo. Ingekomen stukken. 2o. Wijziging begrooting. 3o. Vaststelling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1892. Onder voorzitterschap van den burgemees ter waren tegenwoordig alle leden, uitgeno men de heeren Quirijns en Verbunt. De vergadering werd gehouden in de nieuwe raadszaal. Na voorlezing en goedkeuring van de no tulen der laatste vergadering werd mededee- ling gedaan van ingekomen stukken a. goedkeuring van G. St. van het raadsbesl. tot het instellen van eene nieuwe jaarmarkt op Woensdag voor den laatsten Vrijdag in October b. Idem van het raadsbesluitwaarbij f 1300 was toegestaan voor raadzaal en bur gemeesterskamer c. schrijven van ged. staten, vragende of er dezerzijds bezwaren bestaan tegen het raadsbesluit der gemeente 's Hertogenboseh, waarbij bepaald wordt dat vanaf 3 Augustus eiken Woensdag groote markt zal gehouden worden in plaats, van zooals thans, den len en 3en Woensdag. Op voorstel van B. en W. wordt besloten bezwaren in te brengen, omdat meerdere groote markten in naburige gemeenten de Waalwijksche benadeelen en wij zeiven ook 4 groote markten op een Woensdag hebben. Een lijvige circulaire betreffende de midden- Europeesche tijdrekening wordt ter visie ge legd. Een paar wijzigingen in de begrooting 1892 worden goedgekeurd: f250 verhooging worden toegestaan voor werkzaamheden aan de haven en voor het bouwen van een oven in de gasfabriek worden f600 overgeschre ven, die over zullen zijn van de begroote som voor steenkolen. Het voorstel van den voorzitter ora een crediet toe te staan voor het passend rr.eu- bileeren van de raadzaal, in den geest als de burgemeesterskamer, is aangehouden. Even eens dat om een overdekte inrichting daar te stellen tot het verkoopen van visch en het aanstellen van een keurmeester. Na nog eenige inlichtingen werd met ge sloten deuren overgegaan tot behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1892. Het uitvoerig verslag in ons volgend nommer. Zooals wij hierboven zeiden, is de raads vergadering gisteren gehouden in de tot raads zaal ingerichte oude teekenschool. 't Is een ruim, helder en licht lokaal, met aan de ach terzijde een vestiaire en kamertje, waar zoo noodig commissies kunnen vergaderen en er is eene behoorlijke ruimte voor het publiek afgeschoten door een balustrade. Boven de tafel hangt een flinke dubbele gaslamp en aan weerszijde aan den muur nog eene enkele. Over 't geheel ziet het er goed uit. Wel zitten de heeren nog op de oude stoelen en op een vloer zonder tapijt, maar ook hierin zal wel verandering komen. Wat onzen verslaggever aangaat, diens taak is er niet gemakkelijker op geworden. Hij heeft thans de tafel, waaraan de leden gezeten zijn, in de lengte voor zich, zoodat hij dezen niet allen zien kan; daarbij zijn zij veel verder van hem verwijderd en komt het hem voor, dat de zaal min of meer resonneertzoodat hij de sprekers niet dan met de grootste inspanning kan volgen. Wij willen hopen, dat aan dit bezwaar wel zal tegemoet gekomen worden, te meer, daar het zonder eenige moeite of kosten kan geschieden. De concerten in den tuin van den heer Besier schijnen te pakken. Dat van Maandagavond ten minste, gege ven door de harmonie St. Crispijn, mocht zich evenals 't vorige van l'Espérance, in een zeer druk bezoek verheugen, en dat niettegen staande de weersgesteldheid nog lang niet lekker was. De inrichting van lokalen, veran da's en tuin van het café de Kolfbaan, eigent zich dan ook uitstekend voor zulke gelegen heden. Bij aangenaam zomerweder zal na tuurlijk het bezoek nog toenemen, wat wij den heer Besier van harte toewenschen. De heer J. H. A. Diepen, die onlangs als wethouder van Tilburg bedankte, heeft thans ook zijn ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Door het overlijden van den heer J. Vrancken zijn thans twee vaca tures in den gemeenteraad ontstaan. Zondag zijn te Kaatsheuvel weer eens proeven afgelegd, hoe men het mes weet te hanteeren men heeft namenlijk zekeren de B. zoodanig verwond, dat hij het bed moet houden en men een oogenblik de wonden niet zonder gevaar achtte. De politie, die on derzoek doet, meent de daders op het spoor te zijn. Zondag in den laten avond is door eenige burgers op den Bergweg te Rotter dam gevonden een koetsier van den heer G. A. Freericks, die aldaar, op verschillende plaatsen aan het hoofd verwond, bewusteloos lag. De man is naar zijne woning te Hille- gersberg gebracht, terwijl de paarden met het rijtuig, hetwelk hij bestuurde, naar den stal gehold zijn. Vermoedelijk is de man bij het op hol gaan van de dieren van den bok gevallen. Te Wieuwerd (Fr.) is een verpleegde uit het armenhuis ts Stiens dood gevonden, met het hoofd voorover in de waterton. Vrij zeker is hij, willende drinken, voorover daarin geschoten. De agent van politie 3e klasse C. van Kuijk, die Zondag ochtend een beschonkeu man, die in de ouderlijke woning aan de Coolvest te Rotterdam den inboedel had stuk geslagen en zijn vader dreigde te slaan, wilde arresteeren, werd door dien beschonkene zoo danig geschopt en getrapt, dat hij een dub bele liesbreuk bekwam. De politieagent is buiten dienst gesteld moeten worden. Tegen den dader is procesverbaal opgemaakt. Anarchie en Socialisme zijn de woorden die dezer dagen op ieders lippen lagen en die ook nu en dan met elkander verward werden, hoewel ze zeker niet hetzelfde be doelen. Anarchie (regeeringloosheid) is n. o. m. een onbestaanbaar iets. Alle volken, ja zelfs de wilde volkstammen erkennen de behoefte aan eene regeering; zoodat anarchie niets anders dan eene utopie of hersenschim is. Socialisme (maatschappelijk stelsel, dat de maatschappij hervormen wil op den dubbelen grondslag van de gemeenschap des arbeids en de evenredige verdeeling van den op brengst) heeft, zooals men ziet, eene andere 'strekking. Al is men het daarmede o >k al niet eens, toch is het noodig, dat men zich niet met den naam alleen tevreden stelle, maar eens grondig onderzoeke, wat dat stelsel in zijn schild voert. Wij bevelen daartoe ten zeerste de lezing aan van een werk, getiteld: „De Doodzonden", waarin Julian von Tyche zijne bezwaren te»en de tegenwoordige maatschappij nederlegt,°en zooal niet direct, dan toch indirect voor het socialisme ten strijde trekt. In de Prov. Groninger Courant lezen wij daarover o. m. „Wij hebben met groot genoegen kennis gemaakt met dezen arbeid van den Duitschen schrijver, omdat hij de vinger legt op menige wonde, die dringend genezing vordert." De Middelburgsche Ct. schrijft „Populaire boekjes, als het genoemde, kun nen er veel toe bijdragen, dat ieder voor zich zelf beginne de individuóele gebreken te bestrijden, waaraan grootendeels in den grond de maatschappelijke zonden zijn toe te schrijven „De Doodzonden, waartegen Julian von Tyche te velde trekt zijn egoïsme, leugen, half-bescha/ing, opportunisme, zwendel, ver loochening der natuur, lafheid en huichelarij." Ook tal van andere bladen bevelen ten zeerste de lezing hiervan aan. Zie verder de advertentie. Bcseijeu, 7 Juni. Het kantoor van den vóór enkele weken hier aangestelden brieven gaarder bleef heden morgen tot verbazing van het publiek gesloten. Op 't oogenblik blijkt, dat de man, zonder ontslag te hebben ontvangen of zijn superieuren te waarschu wen, heden morgen vroeg met de noorderzon is vertrokken. Wat hem tot deze onverant woordelijke wijze van handelen gebracht heeft, zal binnenkort waarschijnlijk wel bekend worden. öosterüout, 21 Mei. Bij het uitvoerend bestuur der landbouwtentoonstelling alhier, waren reeds vroeger ingekomen de volgende prijzen, van De heeren Jhr. J. B. D. van den Berch van Heem stede, lid van de tweede kamer der staten- generaal te 's Gravenhage, groote gouden medaille. De directie der zuider stoomtramweg-maat schappij te Breda, groote gouden medaille, met de mededeeling dat voor de inzendingen reductie van vracht zal worden verleend, in dezelfde verhouding als eventueel door de staatsspoorwegen zal worden toegestaan. A. E. A. Baron van Goltstein van Hoeken- burg, notaris te Oosterhout, gouden medaille. W. A. Fick, lid der provinciale staten van Noordbrabant te Oosterhout, gouden medaille. Mr. A. J. M. Smits, lid der prov. staten van Noordbrabant te Oosterhout, gouden medaille. Mr. J. W. van der Biesen, lid der prov. staten van Noordbrabant te Ginneken, gou den medaille. J. Boex, lid der prov. staten van Noord brabant, te Eindhoven, groote zilveren me daille. C. L. Bressers, lid der prov. staten van Noordbrabant te Dongen, groote zilveren medaille. A. Pollet, lid der prov. staten van Noord brabant te Tilburg, groote zilveren medaille. J. F. Franken, lid der prov. staten van Noordbrabant te Gastel, groote zilveren me daille. C. van Seters, voorzitter der 10e afdeeling van de Noordbrabantsche maatschappij van landbouw te Geertruidenherg, zilveren me daille. Mr. F. Ingenhousz, griffier bij het kanton gerecht te Zevenbergen, zilveren medaille. Jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, com missaris der koningin in Noordbrabant, be schermheer der tentoonstelling, groote gouden medaille. Mr. B. M. Bahlmann, lid van de tweede kamer der staten-generaal, gouden medaille. De voorzitter, de leden van het dagelijksch bestuur en de secretaris-penningmeester der N.-B. maatschappij van landbouw, gouden medaille. P. L. Honcoop, burgemeester van Heusden, groote zilveren medaille. Jhr. A. R. P. V. de Girard de Mieiet van Coehoorn, burgemeester van Made en Drim- melen, verguld zilveren medaille. W. Merkelbach, lid van de eerste kamer der staten-generaal, te Breda, gouden me daille. Mr. W. J. G. Baron van Oldeneel tot 01- denzeel, kantonrechter te Oosterhout, gouden medaille. A. A. Raaijmaakers, lid der prov. staten van N.-B. te Oudenbosch, verguld zilveren medaille. C. J. Schoormans, wethouder te Oosterhout, groote zilveren medaille. B. M. van Meer, wethouder te Hoeven, groote zilveren medaille. C. J. Gompertz, particulier te 's Gravemoer, op den huize „villa Louisa", groote zilveren medaille. J. G. M. Mastboom, med. doctor te 's Gra venhage, gouden medaille. J. Maassen, lid der prov. staten van Noord brabant te Ginneken, groote zilveren medaille. N. Meijers, burgemeester van Geertruideu- berg, zilveren medaille. O. Aarden, lid der prov. staten van N.-B. te Standdaarbuiten, groote zilveren medaille. De 4e afdeeling der Noordbrabantsche maatschappij van landbouw te Heusden, groote zilveren medaille. DHINEN. Maand Mei 1892. GEHUWD: Martinus de Hart, 31 jaren met Wilhelmina Brok, 25 jaren. Johannes Mommersteeg, 34 jaren met Anna Cornelia van Drunen, 20 j. Adrianus Vrijhoeven,

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2