Nummer 47. Zondag 12 Juni 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, FE U1LLETOJS. De Echo van het Zuiden, Waalwijltsclic en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenyi,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regeli 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING op Dinsdag 7 Juni 1892, namid dags 7 uur. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heeren Quirijns en Verbunt. Voorzitter de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden, na voorle zing door den secretaris, ongewijzigd vastge steld. Aan de orde I. Ingekomen stukken. a. b. en c Zie ons vorig nummer. II. Wijziging der begrooting. Zie ons vorig nummer. De voorzitter„ik ben zoo vrij, heeren voor B. en W. een crediet te vragen om ook deze zaal naar behooren in orde te brengen. Wat geldt voor de burgemeesterskamer, geldt ook voor de zaal, waar de raad bijeenkomt; 't komt meer overeen met de waardigheid van Waalwijks gemeenteraad dat zijne ver gaderzaal behoorlijk gemeubileerd zij. Om nu precies te zeggen zooveel zal daar toe noodig zijndit gaat moeilijk; maar als de raad een crediet wil toestaan kan hij zeker zijn dat daarvan een goed gebruik zal gemaakt worden." De heer Van der Heijden „over het voor stel zelf heb ik niets te zeggen. Ik wensch alleen een kleine opmerking te maken. Hier in de gemeente zijn drie personen, die meu bels leveren; een er van is wel mijn schoon zoon, maar ik vertrouw dat niemand m:j zal" verdenken, dat ik daarom hierover spreek. Als de lui nu in de gelegenheid werden gesteld aan de leveringen voor de gemeente deel te nemen, natuurlijk even goedkoop als eldersdan zou daar zeker veel voor zijn; men zou hun prijsopgaaf kunnen vragen." De voorzitter„zeker zou ik daartoe niet ongenegen zijn; maar het dag. best. is van oordeel geweest, dat dergelijke meubelen hier Bene geschiedenis uil de Engehche rechtspleging. 40 XVIII. Zwijg daarvan, zwijg daarvan, Virtue; wat helpt dat klagen en tobben over dingen, die an ders hadden kunnen zijn En eigenlijk zijt gij dc schuld, arme meid, dat ik mijn Charles hier niet kan houden. ïk Ja, gij Maar ik maak er u geen verwijt van, gij hebt gezegd wat gij moest, dat was zoo als het behoorde. Hoe meent gij dat, vrouw? vroeg de meid eu deed moeite om te begrijpen, wat haar mees teres bedoelde, maar dit scheen haar niet te gelukken, want hare gelaatstrekken drukten eene jammerlijke onnoozelheid uit. Indien gij niet gesproken hadt, dan had men moeder Wells en de heidens nooit kunnen bewijzen, dat zij Elisabeth weggesleept en in den „Lintworm" opgesloten gehouden haaden. En verder? Verder? Hu dan wist men immers niet of het meisje 'in den „Lintworm" of elders was feweest, en dan zou Charles van haar afgezien ebben. En als het nu nog eens aan het licht kwam, dat zij niet in den «Lintworm,, is geweest? vroeg Virtue met een sluwe grijns. Ach, hoe zou dat kunnen, hernam de mees teres met een ongeloovig hoofdschudden, dat kan niemand Toch wel, toch wel, dat kan ikfluisterde Virtue geheimzinnig. Gij? Gij o Virtue, indien gij dat kondet, dan zou ik u op mijne knieën danken Ik zou niet rusten eer ik het doorgedreven had, dat gij mijne schoondochter werdt 1 Maar dat kunt gij niet, gij misleidt mij. Belooft gij mij stellig dat ik uw zoon zal hebben vroeg Virtue met de loosheid van het onverstand. Wat ik daaraan doen kan, zal geschieden, niet te krijgen zijn; meubels voor eene raads zaal moeten een zeker cachet hebben." De heer Van der Heijden „ik wil u op den voorgrond zeggen;, dat die lui de meu belen niet zelf maken, maar zij staan in re latie met groote fabrieken en magazijnen kunnen op teekening leveren en trekken dan provisie als zij die konden verdienen was dat wel aardig." De voorzitter„Ik geloof gerust te mogen zeggen dat, als de raad besluit de raadszaal in orde te laten maken het dag. bestuur eerst zal trachten hier de noodige meubels aan te schaffen de raad moet echter B. en W. de hand vrijlaten voor 't geval 't niet mogelijk is ze hier te krijgen. Zou de raad uu een crediet willen toestaan om deze kamer in orde te maken overeen komstig de eischen en de waardigheid van den raad Noodig zouden zijn: 13 stoelen, een tafel kleed en tapijt." De heer Timmermans van Turenhout „mijnheer de voorzitter is er een batig saldo van de vroeger toegestane f1300." De voorzitter „ja ja ik weet niet juist hoeveel, maar fl50af200 zou ik toch wel denken." De heer Van Schijndel„ik zou er niet voor zijn grootere kosten te maken dan noodig zijn. De toestand in Waalwijk is zoo, dat hij niet toelaat meer geld uit te geven dan onvermijdelijk is. De rijke lui trekken er uit en de hoofdelijke omslag moet toch be taald worden. Daarbij, de tegenwoordige meu bels zijn nog zoo slecht niet.» De heer Mombers „ik deel tot op zekere hoogte wel 't gevoelen van den heer Van Schijndel, maar moet toch erkennen, dat er dikwijls stoelen te kort komen, b. v. bij huw- lijksvoltrekkingen." De heer Van Schijndel„kunt u niet eene zekere som noemen een onbepaald crediet gaat wel wat ver." De voorzitter „ik meende gerust een on bepaald crediet te kunnen aanvragen, omdat de benoodigde som zoo klein zal zijn." antwoordde juffrouw Lyon vrij dubbelzinnig, maar wat helpt dat, gij kunt het toch niet 1 Zeker wel, hernam Virtue; zij is daar nooit geweest Maar gij hebt het toch gezegd Omdat de rechter mij dat zoo in den mond gaf, grijnsde Virtue; hij scheen zich daarover zoo te verheugen, dat ik net zeide om hem pleizier te doen. Wat zijt gij toch een goed gedienstig schep selEn de heidens dan? Natus en zijne vrouw hebben dien geheelen tijd in die kamer geslapen, en de oude Squires en haar zoon hadden eerst een paar dagen, voor dat de politie met Elisabeth naar den „Lintworm* kwam, daar hun intrek genomen. En is dat zeker en waarachtig waar? Zoo waar ik leef! Virtue, Virtue, lieve, beste Virtue! juichte juffrouw Lyon, en viel de meid om den hals, nu 'kan alles immers nog terecht komen. Maar, ver volgde zij, wederom moedeloos wordende, als ik dat zeg zullen zij mii niet gelooven, gij zoudt dit ook anderen moeten vertellen, en dat zult gij niet willen. Virtue begon nu toch eenigszins na te denken. Zullen zij mij niets doen vroeg zij. Wie zou u iets doen? lachtte juffrouw Lyon. De heeren van het gerecht. Die zullen u veeleer eene belooning geven, omdat gij thans de waarheid aan den dag brengt. Schuif maar alles op rar. Fielding, die heeft zoo veel gevraagd, dat gij het ten laatste zelve hebt geloofd. Ik heb eens gehoord, dat die man ge schiedenissen verzint, ze opschrijit en laat drukken en dat dan de menschen, die ze lezen, ze voor waar houden. Dus heeft hij mij ook zulk eene geschiede nis verteld Juist, dat behoeft gij maar te zeggen, en dan zal geen mensch u iets maken. Dan zal ik het doen. Goed. Weet gij wat, wij gaan beiden ter stond naar Londen, ik ken daar een vriendelijken heer, dien vertellen wij de geheele geschiedenis, die zal ons raden hoe wij de zaak moeten aan vatten. Maar zorg, dat hier in huis niemand merkt wat wij voor hebben. Een half uur later was juffrouw Lyon met Virtue Hall op weg naar Londenmaar voor De heer Van Schijndel„er zullen wel 20 stoelen noodig zijn." De voorzitter „neen, maar dei tien, want de oude kunnen bewaard blijven voor 't ge val men ze noodig heeft." De heer Timmermans Wz.„aangezien ik van geen der heeren nog adhaesie gehoord heb en door het dag. best. de kosten nog niet zijn begroot, stel ik voor het voorstel van den voorz. aan te houden tot een vol gende vergadering, desnoods tot de be- grooting." De heer Baijens „me dunkt dat men met f200.— nog al wat doen zal." De heer Timmermans Wz.„naar aanlei ding van het door den heer Baijens gezegde wil ik hier bijvoegen, dat de benoodigde som zeker wel het dubbele zal bedragen." Het voorstel Timmermans in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 tegen 1 stem, die van den heer v. d. Heijden deze was voor 't voorstel van den voorzitter. De voorzitter„naar aanleiding van klach ten, welke van verschillende zijden tot mij zijn gekomen, wensch ik voor te stellen een vischmarkt te maken en vischkeuring in te voeren. Zou 't niet mogelijk zijn een losse overdekte inrichting daar te stellen, waarin de visch verkocht wordt Zoo iets van 6 M. front, bij 3 M. diepte, zou ongeveer f 190 kosten. Een geschikt persoon voor keur meester is beschikbaar." De heer Van der Heijden„'t zelfde mo tief voor de stoelen geldt ook voor de visch markt, we moeten er eerst eens over denken en kunnen die zaak even goed aanhouden." De heer Baijens„de voorzitter sprak daar van een losse vismarktdaar zou ik altijd tegen zijn zoo iets lijdt heel veel met op zetten en afbreken. Eene vaste is blijvend en zou dan ook kunnen dienen voor kleine kleine groentemarkt in de week; dan liep men .geen gevaar te vallen over groenteafval." De heer Van Tilburg: „die kan voor f190 niet daargesteld worden." De heer Gragtmans „daarbij zou zij het marktplein ontsieren." haar uit snelde reeds Hetty Davistown, om sir Crispe Gascoyne kennis te geven van het bezoek, dat hem te wachten stond, en hem te verzoeken zijne voorbereidende maatregelen te nemen. Het gesprek tusschen de meesteres en de dienst maagd was nauwelijks geëindigd geweest, of de eerste was naar het venster gegaan en had zich een paar maal over het vooxmoofd gestreken. Daarop was eene donkere gedaante, als uit den grond opgerezen, te voorschijn gekomen, en snel als eene schaduw weder verdwenen Milly Natus had het afgesproken teelten ont vangen, en was naar Chesney-Wood geijld, om miss Davistown te berichten, dat het oogenblik was gekomen om den lang voorbereiden slag te slaan. Binnen een kwartier zat Hetty op den rug van haar fraai gebouwden, vluggen appelschimmel Arion, en vloog zoo snel den weg naar Londen op, dat de oude rijknecht, die haar op hare tocht jes gewoonlijk vergezelde, haar nauwelijks kon bijhouden. Hetty had Chesney-Wood nog niet verlaten, toen de heidin alweer op weg was. Thans gold het, Nancy Forbes een wenk te geven, en in de nabijheid van het huisje der oude op den loer te blijven. Elisabeth Canning moest bewaakt worden. Hetty trof bij hare aankomst in Mansion-house den lord-mayor tehuis en kwam vi-oeg genoeg om hem tijd te laten tot het maken van alle noodige voorbereidselen. Eenige beambten wei'den in een aangrenzend kabinet geplaatst en de tusschendeur slechts aan gezet, zooaat zij alles konden hooren, wat er gesproken wei'd. Daaidxeen zou ook Hetty zich begeven, zoodra de beide vrouwen werden aan gediend tot zoolang hield sir Crispe haar bij zich in zijn prachtig ingerichte receptiezaal. Hare tegenwoordigheid was voor sir Crispe bloemengeur en zonneschijn, hemelgaven, die een dubbele en drievoudige waarde verkrijgen, naar mate de dagen afnemen en de herfstlucht koeler wordt. Sir Crispe Gascoyne was tot een leeftijd ge komen, waarin de schaduwen langer worden; zijn omgang met Hetty had hem tot de duidelijke bewustheid gebracht, dat hij den besten tijd zijns levens had verwaarloosd, en onstuimig eischte nu het hart zijne rechten. Had hij eenmaal De heer Timmermans van Turenhout„ik zou aan B. en W. in overweging willen ge ven, voor 't geval er wezenlijk behoefte bet staat aan eene vischmarkt, of die niet zou gevonden kunnen worden in de botermijn." De voorzitter„hierover is wel gedacht maar 't zal slecht gaan door de vischlucht en den vuilen afval." De heer Timmermans Wz.: „aangezien het thans slechts is eene bespreking uit ik het vermoeden, dat het misschien mogelijk zou zijn de vischmarkt in de botermijn te hou den, door het plaatsen van een schot." De heer Van Tilburg: „de stank zal erin blijven; ge zult de vischmarkt inhalen, maar de boterkoopers verdrijven." De heer Van der Heijden„laat B. en W. er nog maar eens over denken misschien zou de vismarkt wel zoo ingericht kunnen worden, dat zij ook zou kunnen dienen voor muziek kiosk." Aangehouden. De heer BaijensIk wensch iets te vragen over het lossen en laden van Van Gend en Loos. Geen enkele Zondagmorgen of de camion staat voor 't kantoor, dwars over het trottoir.Is daar niets aan te doen De voorzitter Er is wel eens proces-verb. tegen opgemaakt, maar de straf is gering. De lui hebben geen andere gelegenheid om te laden of te lossen; 't gaat dus moeilijk hnn dit te beletten. De heer Baijens Particulieren moeten toch ook wel zorgen. Het goed, dat die ont vangen, wordt op straat gelost en zij moeten maar zorgen dat het verder komt. De voorzitter Ik zal er den directeur wel over spreken en hem verzoeken te zorgen dat het zoo min mogelijk gebeurt. De heer MombersZou het niet belet kunnen worden krachtens de Zondagswet De voorzitterIk geloof het niet; het ge beurt in alle groote steden. De heer Van Schijndel: Mijnheer de voor zitter, hoe is 't met de zaken der tentoon stelling De voorzitter„die zijn nog niet in orde Hetty's moeder bemind, sterker en vuriger was die liefde op hare dochter overgegaan. Hij zag hoe zij zich met innig vertrouwen aan hem hechtte, hare innemende vriendelijkheid verschrikte hem en de hoop sloop in zijn hart, dat hij die liefe lijke bloem zou kunnen gewinnen om er zijn leven mede op te sieren. Hij wilde zijne vurige wenschen in zijne borst opsluiten tot het gelukt was de taak, waaraan Hetty zich had gewijd, tot een goed einde te brengen. Wanneer haar broeder uit onteerende kluisters was verlost: wanneer de bedriegster aan haar welverdiende straf was overgeleverd; wan neer onschuldige gevangenen en veroordeelden aan de vrijheid en aan het leven waren terugge geven; dan wilde hij met de bekentenis zijner liefde voor den dag komen en het in Hetty's hand stellen of zij hem, van allen, die haar hun geluk te danken hadden, tot den gelukkigste wilde maken. De dag van heden zou ook hem een goed eind nader brengen tot de vervulling van zijn stil, vurig verlangen. Deze gedachte blonk in zijn geheele voorkomen uit. Met stralende oogen zat hij naast Hetty en kon geen blik afwenden van de de slanke, -jeug dige gestalte, die door het nauwsluitend, donkere rijkleed voordeelig uitkwam tegen de zwaar ver gulde meubels en de barnsteenkleur van het geglansde fluweel, waarmede de wanden, stoelen en divans waren bekleed; voor de vensterramen hingen zware gordijnen van dezelfde stof, waar- tusschen rijke Venetiaansche spiegels in verzil verde lijsten, die tot aan de zoldering reikten, waren aangebracht. Hoe zal ik u genoeg dankenriep zij, nadat hij teruggekomen was met het bericlit, dat alle schikkingen voor de ontvangst van de verschalkte valsche getuigen in orde waren, waarvoor zij hem dankbaar de hand drukte. Zonder uwe zorg zouden wij bezwaarlijk tot ons doel geraken. En zonder uwen vurigen ijver en uw door zicht nog veel minderhernam hij en streek met de hand over den mouw van haar overkleed; gij zijt de veldheer die ons allen aanvoert! (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1