Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. Amerika. UITVOERINGEN. BINNENLAND. 't Is heel ingewikkeld. Daarbij hadden die heeren aanvankelijk niet veel haast, en nu ik op mijne beurt niet. Pas drie weken ge leden heb ik de stukken ontvangen en niet dan na eene waarschuwing mijnerzijds. Maar de zaak is nu in handen van B. en W. en we zullen ze zoodra mogelijk afwerken." De voorzitter sluit de openbare vergadering. Het kohier van den hoofdelijken omslag over 1892 is behandeld met gesloten deuren. Kiel en Nancy ziedaar twee plaatsna men, die, door de onderscheiding, welke haar gedurende de laatste dagen is ten deel gevallen, ontelbare malen zijn genoemd en in den eersten tijd nog herhaaldelijk op den voorgrond zullen treden. Hoewel er uiteraard over het bezoek van grootvorst Konstantijn aan de feestelijkheden te Nancy, meer valt te zeggen, dan over de beleefdheidsvisite yan Ruslands heerscher aan Kiel om zich te kwijten van een plicht, waaraan een zoo machtig potentaat zich niet kan onttrekken zonder door zijn nalatigheid aanleiding te geven tot allerlei min gunstige commentaren, lijdt 't toch geen twijfel, dat, juist in verband met 's grootvorsten reis naar Nancy, ook de begroeting tusschen de beide keizers te Kiel nog wel eenigen tijd de aandacht zal bezig houden. Verontrustends zien we noch in het feit, dat Alexander III 't nuodig heeft geoordeeld aan den vooravond van zijn bezoek aan Wilhelm II, zijn neef naar Nancy te zenden, noch in de omstandigheid, dat Ruslands heerscher in plaats van de residentie, een zeehaven van Duitschland heeft uitgekozen voor zijn opvallend kortstondig bezoek aan Duitschlands keizer. De meest opgeschroefde artikelen in de Fransche bladen, de beteeke- nis van de ontmoeting te Kiel tot de kleinste afmetingen reduceerend, kunnen geen wijzi ging brengen in onze meening, dat er niets veranderd is en dat er, door 't een zoomin als door 't ander, ook niets veranderen kon. Onder welke omstandigheden de beide vor sten elkaar te Kiel zouden ontmoeten, wisten we immers reeds sinds lang en tallooze be schouwingen over het hoe en waarom zijn er ten beste gegeven en in het bezoek van 's czaren neef aan Nancy kan men bij kalm nadenken niets anders zien dan de behoefte van Alexander III om zijn bondgenooten een tastbaar bewijs te geven van zijn onveran derlijke vriendschappelijke gezindheid een bevestiging dus van 't algemeen bekende bestaande en als zoodanig in zekeren zin 't zelfde beoogende als 's czaren reis naar Kiel; een uiting van Ruslands goeden wil om in goede verstandhouding te leven met den een zoowel als met den ander. Zoo geagiteerd als de Fransche natie is geweest over het bezoek van den grootvorst, zoo kalm en rustig is men op Germanie's bodem gebleven gedurende 's czaren aanwe zigheid te Kiel en de pers van beide landen heeft zich dan ook over het geheel weten te schikken naar de openbare meeningover schatting ter eene, en kalme waardering ter andere zijde. Sommigen zijn nog immer aan het napleiten over de reden van Konstantijns onverwachte visite aan Sadi Carnot, anderen slagen er niet in hun misnoegen te verber gen over de omstandigheden, onder welke Ruslands heerscher zich kweet van zijn plichten als vorstom der wille van de dubbeltjes zou de grootvorst naar Nancy zijn gereisd ten einde de koorden der Fransche beurzen ten gunste van den Russischen beer wat losser te maken en Ruslands czaar zou Berlijn hebben gemeden, alleen om niet per spoor te behoeven te reizen en omdat de czarina niet naar Berlijn kon reizen uithoofde van haar min gunstige betrekking tot keizerin Victoria Augusta. Zoo 70u het dus alweer cherchez la femme zijn Enfin, dat alles zijn on-dits, geheel of gedeeltelijk ontsproten aan de fantasie van vindingrijke koppen en op de gebeurtenissen èn te Nancy èn te Kiel kunnen zij van weinig of geen invloed zijn. Gelukkig kan 's czaren bezoek aan Wilhelm II, ondanks zijn korten duur en zijn vormelijkheid, even min in ongunstigen zin worden uitgelegd als 's grootvorsten attentie vis vis Sadi Carnot de gemoederen in beroering kan brengen. Grootvorst Konstantijn heeft den president der republiek, ten bewijze dat zijn bezoek een hoog officieel karakter droeg, te Nancy voorlezing gedaan van het volgende telegram, dat de grootvorst van den czaar ontving „Gij zult u naar Nancy begeven naar den heer Carnot, ter bevestiging der oprechte vriendschappelijke gevoelens, die zijne ma jesteit koestert voor den persoon van den president en hem melden, dat hij zich bewust is van de wederzijdsche belangen, die de beide staten als bevriende volkeren hebben." De toestand wordt te Rome ernstig. De senaat verwijt aan de kamer, dat zij wegens politieke oogmerken het groote financieele vraagstuk uit het oog verliest. Aan het mi- nisterie-Giolitti wordt ditzelfde verweten, de bladen zijn dan ook sterk gekant tegen de zes maanden krediet, waardoor de toestand noodeloos wordt bestendigd. Als een slecht teeken beschouwt men het, dat de koning zeer spaarzaam werd toegejuicht, toen hij naar het vuurwerk op de plaats Del Popoio reed; die koele ontvangst duidt aan, meent men, dat het volk het vertrouwen in de regeering verliest en zich tegen de kostbare triple- alliantie keert. De minister president houdt goeden moed en vertrouwt op eene meerder heid van 60 stemmen; daar vele leden weifelen, beschouwen velen de regeering in gevaar. Niet minder dan dertig sprekers zullen het woord voeren over het krediet, zoodat Za terdag eerst de stemming verwacht wordt. De staatsinkomsten wijzen over Mei eene eene vermeerdering aan f 8.631.003 over al de maanden van 1892, 11 millioen. Wan neer het Fransche eskader tusschen den 15 en 18 dezer vóór Algiers bijeen zal wezen, zullen drie Russische schepen dit begroeten. De makker van Ravachol, Simon, bij genaamd Biscuit, is met nog een elftal boos wichten op reis naar Nieuw-Caledonie, waar heen hij verbannen is. Te Montbrisson zijn buitengewone maat regelen genomen, dat Ravachol niet ontsnap pen zal. De weg, die langs de gevangenis loopt, is voor het verkeer gesloten, en het verhoor heeft in de cel van den gevangene plaats. Het eerste verhoor heelt meer dan twee uren geduurd. Ravachol toont zich zeer onverschillig en op alles antwoordt hij met een glimlach op de lippen. Hij eet minder dan te Saint-Etienne, waaruit men opmaakt dat hij zich in de gevangenis te Montbrisson minder behagelijk gevoelt. De socialistische aanvoerders hebben beslo ten zich candidaat te stellen voor de parle mentsverkiezingen als arbeiderscandidaten onafhankelijk van andere partijen. Uillett treedt op in Bradford, tegenover het liberale lid Tlingworth John Burns te Battersea te gen een liberaal en conservatiefBen Ellis te Peccham tegen een liberaal. De keizer begint zijn reis naar 't Noorden den 29 Juni a. s. na vooraf te Kiel de zeil wedstrijden te hebben bijgewoond. Het eerst gaat hij naar Bodö om den zoutstroom te bezichtigen, vervolgens naar de Lofoden, om walvischvangsten bij te wonen en na het be zoeken van eenige fjords keert hij over Dront- heim naar Wilhelmshaven terug, waar hij in 't begin van Augustus wordt verwacht. Het Berl. Tagebl. heeft een particulier telegram via Mombassa ontvangen, waarin de dood van Emin-pacha bevestigd wordt. Vorst Balthasar Odescalchi ontving Zondag een brief, welke onderteekend was door „de groep des doods van de dynamietmannen," waarin van hem geëischt werd op een be paalde plaats een millioen lire te deponeeren. De politie legde op de bestemde plaats een pak neder en arresteerde twee met pistolen geladen personen, die het pak in ontvangst kwamen nemen. Het bleek, dat het twee metselaars waren, die reeds een paar von nissen hadden opgeloopen wegens hunne hou ding bij werkstakingen. Zij bekenden onver zoenlijke anarchisten te zijn en verzekerden, dat hun makkers het paleis van vorst Odes calchi in de lucht zouden laten vliegen. St. PETERSBURG9 Juni. De politie neemt in Polen vele personen gevangen, die in verdenking staan tot de Poolsche of ni hilistische partij te behooren. 2000 werden er reeds in de gevangenis geworpen, waar van 100 na een oppervlakkig onderzoek naar Siberie werden doorgezonden. Deze koortsachtige werkzaamheid der po litie wordt verklaard als voorzorgsmaatregel tegen aanslagen bij een keizerlijk bezoek. Omtrent de groote vuur- en waterramp in Pennsylvanie wordt nader bericht Het Oil Creek-dal levert over een uitge strektheid van 18 mijlen een treurig schouw spel van verwoesting en dood op. Titusville is geheel zonder brandstof. De electrisch lichtgas- en watergeleidingen zijn over stroomd. Twee ijzeren bruggen werden weg geslagen en twintigtallen goedkoope huizen werden vernield. Vele menschen kwamen om door de vlam men, maar de meesten verdronken. De bran dende olie werd door het water overal ver spreid en de verwoesting werd daardoor tien voudig verergerd. De geheele rivier, zoo meldt een bericht gever, was een breede vuurstroom, de vlam men sloegen soms huizen hoog, zij dreven op het water, tastten bruggen aan en sloegen over naar huizen en petroleumfabrieken aan de oevers, en de eene ontploffing volgde op de andere. En ondertusschen viel de regen bij stroomen neer. Te Oil-City waren na de wolkbreuk dui zenden menschen gevlucht naar het hooger gedeelte der stad, toen plotseling de brand ontstond en de vlammen opsloegen. Allen renden toen naar de heuvelen, in een wilde vlucht, waarbij vele vrouwen en kinderen on der den voet raakten. De stad ziet er treurig uit. In het voor naamste gedeelte is geen huis blijven staan. In het stadhuis liggen een groot aantal mis vormde en verbrande lichamen te wachten tot ze herkend zullen zijn door de bloedver wanten en vrienden. Opmerkelijk is het, dal er een "groot aantal mannen om het leven gekomen zijn, omdat zij hunne vrouw, niet wilden verlaten. Zij konden hun eigen leven redden, maar niet dat van hunne vrouw en zij bleven, om met haar te sterven. Men vond vele paren, zij aan zij, hand in hand, sommigen in elkanders armen. Een treurig schouwspel levert het vee op in de stratende dieren zijn half verbrand, maar voor een deel nog levend, met uitge brande oogen. Daar was nog geen tijd om ze af te maken. Er liggen ook hoopen dood vee. Van drie jongens, die men in een tunnel schuilende vond, moet een door den uitgesta nen angst grijze haren gekregen hebben. Men heeft reeds 122 dooden gevonden en 200 menschen worden nog vermist. Uit Utah zijn een groot aantal Mormo nen naar Mexico vertrokken, waar zij uitge strekte bezittingen hebben verworven. Den Mormonen is aldaar de bijzondere protectie der Mexicaansche regeering verzekerd. Ook zal de polygamie, die in de Vereenigde Sta ten afgeschaft is, in het nieuw gebied weder ingevoerd worden. WAALWIJK. Zondag 12 dezer, 's middags 12 uur, door de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel. 1. Marie Henriette, ouverture. Montagne. 2. La Regatta, quadrille Brohm. 3. Soldatenleben, fantaisie (op vereerend verzoek.) Kéler-Béla WAALWIJK, 11 Juni 1892. Blijkens bericht van den Nederlandschen gezant te Brusselis de in- en doorvoer in Belgievan rundvee, schapen, bokken en geiten uit Nederland, met ingang van 10 dezer, tot nader order verboden. Uitgezonderd goede qualiteit slachtvee, was de handel in hoornvee in de Langstraat sedert de laatste noteering weder slap. Kalf- koeien en dito vaarzen naar qual. f 150 a 200, verschgekalfde en melkkoeien f 125 a 175. Wei dito f 126 a 140, vette dito le qual. 68 a 70 en 2e qual. 60 a 65 ct., mest- kalvereu f 0.80 a 1 per Kg., nuchtere dito f 7 a 10, weilammeren f 3 a 5, vette varkens 60 a 62 ct. per Kg. schoon, jonge dito met veel aanvoer uit den Tielerwaard f 8 a 12, naar f 1.75 a 1.90 per week berekend. Hooi. Bij weinig handel in Langstraatsch-, werd er veel Geldersch opgekocht, meeren- deels tegen f 38 per 1000 Kg. Het kwam in de haven te Vrijhoeven-Capel aan, om daar in de pers tot verdere verzending gereed gemaakt te worden. Hoewel de voorraad aardappelen in de Boven-Langstraat sterk verm-'ndert, blijven de prijzen dalen en kunnen bij de kleine maat niet meer dan 12 a 15 ct. per 5 L. opbren gen. De aanvoer uit het Land van Heusden wordt van dag tot dag minder. Jonge groen ten zijn er in overvloed en zijn betrekkelijk niet duur, de doperwten worden reeds geplukt en van een en ander worden de markten te 's Bosch en Waalwijk reeds flink voorzien. De pluk van frambozen, kruis- en aalbessen zal dit jaar van weinig beteekenis zijn. Deze week is in den Buitenpolder van Bezooien eene koe gestorven, volgens ver klaring van den veearts Brunt, tengevolge van miltvuur, 't Schijnt dat het cadaver na - genoeg twee dagen in de weide is blijven liggen, alvorens men is kunnen overgaan tot verbranding. De per telegraaf ontbodene districts-veearts kwam niet zoodat ten slotte de plaatsvervangende districts-veearts de noo- dige orders gegeven heeft. Dat een gansche polder gedurende gerui- men tijd aan besmetting kan blijven bloot gesteld, zie, dat schijnt niet in den haak. Uitslag der aanbesteding door L. Leijtens- Schoormans, van het verbouwen van een heerenhuis tot een dubbel woonhuis G. de Rooij, Waalwijk 2700. E. Treffers, 2585. G. G. van Huiten, 2360. M. Schonk, 2335. Gegund aan G. G. van Huiten. De uitgebreide houten gebouwen aan de Ververstraat te Amsterdamwaarin de stoomtapij'.klopperij van den heer Dijkmans gevestigd was, zijn Donderdagavond een prooi der vlammen geworden. Te half twee brak daarna in de St. Anthonie Breestraat een hevige brand uit. Door de politie te 's Gravenhage is een horlogemaker aangehouden wegens verduiste ring. De man beleende of maakte op een of andere wijze horloges zoek, welke hem ter reparatie waren toevertrouwd. -- Uit Barendrecht meldt men Donderdag ochtend ontdekte de dienstbode van den landbouwer v. d. E., wonende op de hoeve Durenstein, dat een der ramen van het woonhuis opgeschoven stond; bij onder zoek bleek dat door inklimming ongenoodigde gasten waren binnen geweest, maar ofschoon zij laden en kasten hadden geopend en door zocht, wordt er niets vermistwel hebben de vreemde bezoekers eene tamelijk groote vijl achtergelaten. Omstreeks 8 uren Woensdag avond, terwijl de schutters te Rotterdam van het exercitieveld huiswaarts keerden, geraakte een paard, gespannen voor een melkwagen, door dien het schrikte voor de muziek der tamboers, op de Linkerrottekade op hol. De man en de vrouw, die op den wagen zaten, sprongen er beiden af, waarbij de vrouw viel en zich aan hoofd, armen en beenen bezeerde. Het paard, dat midden door de schutters heen holde voorbij Crooswijk tot aan Terbregge, werd daar tot staan gebracht, nadat het over een hek gesprongen, en de wagen daardoor losgeraakt was. Te Ierseke is Maandag een meisje van ongeveer 3 jaar, dat in de haven gevallen was, van een anders wissen dood gered door de koenheid van den heer G. Schipper, oesterkweeker, een man van ruim 60 jaar. Toen hij het gevaar zag, waarin de drenke linge verkeerde, sprong hij onmiddellijk ge kleed te water en bracht het kind, dat reeds gezonken was, door duiken en zwemmen op het droge. Spoedig was het weder tot be wustzijn gebracht. Zondagavond tot e'f uur had J. v. d. B. te Meerloo kaart gespeeld. In plaats van toen als ieder fatsoenlijk mensch naar bed te gaan, stapt onze vriend naar de woning van den landbouwer Th. H. met het booze plan daar in te breken. Daar aangekomen is alles in rust en ver schaft hij zich zonder veel moeite toegang tot de woning. Met een buit van f 400 aan geld en kostbaarheden, spoedt hij zich naar huis. In de deel (schuur) naast zijne woning verbergt hij zijn schat en legt zich ter ruste. Maar o wee! geen kwartier had hij daar gelegen, of hij wordt in zijn rust gestoord. Meerloo's geheele politiemacht, zijnde één veldwachter, was daar om hem aan te hou den en in verhoor te nemen. Hij valt spoedig door de mand en bekent den diefstal bedre ven te hebben. Ook het gestolene werd spoedig opgespoord. J. v. d. B. is naar Roermond vervoerd en daar ter beschikking van de justitie gesteld. De Koninginnen te Utrecht. Het was reeds half twee Vrijdag middag toen door het lossen van 101 kanonschoten op het fort Blauwkapel de aankomst van Hare Majesteiten den volke werd verkondigd. In tegenwoordigheid van een onafzienbare jube lende menigte werden HH. MM. bij de eere poort voor het fort de Biltstraat verwelkomd door het gemeentebestuur, waarna HH. MM., voorafgegaan door den burgemeester, de eere- wacht en het escorte ordonnances, zich be gaven naar het Munsterkerkhof. Weeskinderen strooiden hier bloemen op het pad der be minde vorstinnen. Hier werd onder eerbiedige stilte der dui- zende toeschouwers de cantate van Beets en Hol uitgevoerd. Na het eerste gedeelte daarvan werd H. M. koningin Wilhelmiua- onderdanig uitgenoodigd den eersten steen te leggen van het nieuwe universiteitsgebouw. Tot dat doel is hier een paviljoen in Moor- schen stijl verrezen. De zoldering toont een lichtblauwen hemel, bezaaid met gouden ster ren, terwijl de wanden met tapijten, oranje- en rose-stoffen zijn gedrapeerd, door oranje koorden opgehouden. De vloer is met tapijten belegd en aan de achterzijde is het paviljoen over de poort van het nieuwe academiege bouw uitgebouwd, zoodat daar de steenleg ging plaats had. Op het gewichtig oogenblik nam H. M. koningin Wilhelmina een zilveren troffel in de hand en metselde den witten sluitsteen in, daarbij een sierlijken ivoren hamer ge bruikende. Deze steen prijkt met een gekroonde W. De oorkonde van den bouw werd, na door de beide koninginnen onderteekend te zijn, in een looden koker gestoken. Na afloop dezer plechtigheid werd het tweede gedeelte der cantate ten gehoore gebracht, kennelijk met groote ingenomenheid door HH. MM. aangehoord. Omstreeks half drie bezichtigden HH. MM. het standbeeld van Jan van Nassau, waarna de vorstelijke bezoeksters door de hoogleera ren het oude Universiteitsgebouw werden binnengeleid. Hier waren verschillende stu dentencorpsen opgesteld, waaronder „Utile Dulci," welks leden in 1830 als vrijwilligers ten strijde togen. Door de Kloostergang be reikten HH. MM. de groote gehoorzaal, het oude Kapittel der Domkerk, die, zelfs zonder eenige versiering, een treffenden indruk maakt. Voor den eikenhouten kansel namen de beide vorstinnen plaats, terwijl de professoren zich in een halven kring om haar schaarden en de groote zaal zich verder met de studeerende jongelingschap vulde. Een der studenten be gaf zich naar het orgel en liet statig het oude „Wilhelmus," het „Iö Vivat," het „Wien Neerlands Bloed" en een solo uit den „Ko ning Oedipus" door de gewelven klinken, terwijl HH. MM. een geschenk werd aange boden ter herinnering aan haar bezoek aan Utrecht. Van hier begaven Hare Majesteiten zich omsteeks 3 uur naar het stadhuis, waar, in de militiezaal, de leden van den gemeente;

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2