Nummer 49, Zondag 19 Juni 1892. 15e Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON HELEN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Eene geschiedenis uit de EngeUche rechtspleging. BUITENLAND. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, IVaalwyUe co Lisigslnalscle Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 1 7 regelf ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steintsr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Wie op grond van het lawaai, door de liberalen gemaakt, zou meenen, dat de Bel gische clericalen in zak en asch zitten of in Mahomedaansche berusting zirh nederleggen bij de aanwinst van de liberale partij zoowel in kamer als senaat hij zou blijk geven met de politieke verhouding in het Belgen- land ganschelijk onbekend te zijn en weinig vertrouwd met den volksaard tevens. Het is of er tusschen de liberale en clericale pers een wedkamp wordt gevoerd in het zoeken naar juich- en jubelkreten over wat de libe ralen een overwinning heeten voor hunne richting en wat met even kalm gemoed de clericalen maar niet willen erkennen als een nederlaag voor of achteruitgang van hun partij en was 't ons ten taak gesteld een eereprijs toe te kennen aan hem, die het handigst reclame maakt vooi zijn partijge- nooten en zich in zijn geschrijf het meest doet kennen door uitbundige en luidruchtige vroolijkheid 't zij waar of voorgewend we zouden inderdaad voor een moeilijke keuze staan. De liberalen hebben de 52 stemmen ver kregen, die ze noodig hadden om in de nieuwe kamer meer dan een derde te zijn, en er is nog kans, dat bij de herstemmingen dit cij - fer eenigszins zal stijgen. Te danken is dit resultaat hoofdzakelijk aan het door de liberalen, evenwel niet dan met hulp der socialisten, te Brussel verkregen succes. Daar zijn 18 zetels voor dek amer eu 9 voor den senaat door hen veroverd met eene meerderheid van 3600 stemmen boven de clericaal-independenten. De liberale Brusselsche bladen zijn in de wolken over deze overwinning, die eene grondwets-her- ziening zonder medewerking der liberalen onmogelijk maakt; maar de katholieken wijzen er op, dat deze uitslag slechts verkregen kon worden tengevolge van het immoreele bondgenootschap met de socialisten. Tegenover de overwinning der liberalen in 41 XVIII. Gij echter de edele, onbaatzuchtige raads man ik sta beschaamd voor uwat ik doe, geschiedt in de eerste plaats voor mijn broeder; gij hebt u al die moeite op den hals gehaald uit zuivere menschlievendheid, uw gevoel van rechtvaardigheid drijft u aan om te strijden tegen de macht van het vooroordeel Een liooge blos kleurde de wangen van sir Crispi. Hetty's lofspraken maakten hem verlegen, hij was immers ook zichzelve bewust, dat hij niet zoo geheel vrij van zelfzuchtige nevenbe doelingen was, ofschoon hij mocht zeggen, dat deze niet uitsluitend zijne handelingen bepaalden. In deze overtuiging richtte hij het hoofd weder op, en zijn blik viel op den spiegel, die zijn beeld en dat van de naast hem staande Hetty terugkaatste. De lordraayor mocht beweren, dat beiden te zamen een schoon, deftig paar vormden. Als hij zich de jonge dame in het donkere rijkleed voor stelde in een licht, kostbaar gewaad, omhangen met den bruidsluier, en zichzelven in rijkgebor- duurde lluweelen kleederen, dan mocht hij zich bekennen, dat het een scherp, snijdend contrast vormde, indien hij dat beminnelijke vrouwen beeld naar het altaar leidde. En mocht hij geen hoop koesteren Zij zag bij de laatste woorden, die zij tot hem richtte, met een warmen blik tot hem op, met een blik, waarin iets als eene ontkiemende liefde scheen door te schemeren. Was het een al te vermetele droom, dat zich uit deze kiem de volle verruk kelijke bloem zou kunnen ontwikkelen. De menschlievendheid heeft zooveel vormen en trappen, zeide hij na eene poos, en de be weegreden, die de handelingen van den mensch bepalen zijn zelden van enkelvoudigcn aard. Eerst de uitslag moet leeren of gij mij werkelijk dank schuldig zijt. de hoofdstad trouwens staan ettelijke neder lagen in de provincie en de katholieke bladen hebben geen ongelijk, wanneer ze triomfan telijk daarop wijzen. Gent en Antwerpen bleven aan de katholieken en op geenszins waardige wijze toonden in laatstgenoemde plaats de liberalen hierover hunne teleurstel ling door, zoogenaamd manifesteerend, de bureelen van een katholiek dagblad binnen te dringen en te vernielen. Bij deze gelegen heid werd een der manifestanten door den redacteur met een revolverschot ernstig ver wond. Nog leden de liberalen verliezen te Char leroi, Ath, waar de nederlaag mede aanlei ding gaf tot grove ongeregeldheden, Nyvel en Hoey. Te Luik, waar het mede zeer onrustig was, zijn de liberalen herkozen. Te Ostende en te Thuin wonnen ze één zetel. De „kopstukken" der verschillende partijen en de ministers, die lid van de kamer waren, zijn overal opnieuw gekozen. Met groote meerderheid gekozen is ook generaal Brial- niont. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje schijnen niet te beantwoorden aan de goede verwachtingen, welke men door de eerste conferentie had gekregen zij blijven zonder gevolg, hetgeen is toe te schrijven aan de wijnquaestie. Het schijnt moeilijk te zijn tot overeenstemming te geraken, en wel licht blijft de zaak hangende tot na den naasten wijnoogst. Men verzekert, dat de heer Develle aan de kamer het denkbeeld zal voorleggen, in begiusel te besluiten tot het stichten van eene groote centrale bank voor landbouwcrediet. De Italiaansche kamer heeft zich voor on- bepaalden tijd verdaagd, zonder dat de ver woede radicaal Imbriani gelegenheid heeft gehad zijne interpellatie te doen betreffende de voorgenomen reis van het koninklijk echt paar naar Duitschland. In parlementaire kringen wordt aan deze reis, nu ze samenvalt met het eerste optre den van het kabinet Gioletti, zekere bijzon- Altijd! Altijd! Zulk een vurigen oneindigen dank, dat ik hem nimmer kan afbetalen Iletty, als ik u eens aan uw woord hield 1 fluisterde hij. Doe dat, bid ik u I riep zij levendig, maar boog plotseling hoog blozend het hoofd; zijn oog had een taal gesproken, die zij met hevigen schrik had begrepen. Toen zij na eenige seconden schuw weder op zag, meende zij zich vergist te hebben heider en goedig rustte het oog van haar vaderlijken vriend weer op haar, en op een toon, die zelfs iets droogs had, zeide hij Het is overigens hoog tijd, dat die persoon tot spreken wordt gebracht. De lord opperrechter heeft mij doen weten, dat het uitstel verstreken is, en dat de door mij gevraagde hervatting van het proces nu beginnen moet. Zonder een gelijk tijdige gevangenneming van de valsche aanklaag ster was daarvan evenwel geen ernstig gevolg te verwachten. En nu vroeg Hetty levendig, ofschoon al deze mogelijkheden door haar en den lordmayor reeds herhaaldelijk waren overwogen. Indien de bekentenis van de meid zoo af doende is als de boodschap van Milly doet hopen, dan ban de inhechtenisneming nog heden plaats hebben. Evenwel is daarmede de zaak nog niet beslist. Wij zullen haar tot een goed einde bren gen 1 riep Hetty met vertrouwen. God helpt degenen, die een rechtvaardige zaak voor hebben. Het gesprek werd afgebroken door een bediende, die kwam zeggen dat juffrouw Lyon van Alder- manbury in een dringende zaak gehoor ver zocht. De lordmayor begaf zich in zijn studeerver trek, Hetty in het aangrenzende kabinet, en juffrouw Lyon, vergezeld door hare dienstmaagd werd binnengelaten. Zij droeg den lordmayor hare belangen op zulk een gepaste wijze voor, dat deze een glim lach niet kon weerhouden. Welke geboi-en tooneel- speelsters zijn toch de vrouwen. Deze eenvou dige tiraraermansvrouw wist zich bij zulk een gelegenheid voor te doen als iemand, die raad noodig had, die tot hem kwam om hem eene zaak, waarvan hij tot dusverre niets geweten had, voor te stellen en zijn gevoelen in te roepen, dere beteekenis gehecht, maar meer aan 't recht eind hebben het waarschijnlijk de bla den, die het eenvoudig eene, door de om standigheden wel wat heel lang uitgestelde daad van beleefdheid noemen, namelijk een hoffelijke beantwoording van het bezoek, des tijds door hunne Duitsche majesteiten te P.ome afgelegd. In den senaat heeft de minister van de schatkist, in antwoord op eene interpellatie, gezegd, dat Italië de internationale munt- conferentie zal bijwonen om zijn belangen te verdedigen en te zorgen, dat geen atbreuk worde gedaan aan de belangen der Latijnsche Unie. De minister is vol hoop, dat de toe standen beter zullen worden, de financien zich zullen herstellen en de uitvoer zal toe nemen. Maar dan moet er zeker nog veel veran deren. Immers de inkomsten van Italië heb ben gedurende de eerste elf maanden van het loopende dienstjaar 7,315,301 lire minder opgebracht dan in hetzelfde tijdvak van het vorige dienstjaar. Verder zullen volgens de Nazione, de bui tengewone oorlogsuitgaven weer niet mede- vallen en 274 millioen, in plaats van 246, noodig wezen, wegens de versterkingen aan de zijde der Alpen altemaal nevelen in plaats van licht voor de toekomst. Op de, te Columbus in den Amerikaan- schen staat Ohio gehouden democratische conventie, waar de gedelegeerden zijn ge kozen voor de eerlang ook door deze partij te houden algemeene nationale conventie, is hulde gebracht aan de wijze, waarop presi dent Cleveland destijds het land bestuurd heeft, en besloten tarieven-verlaging te ver langen, opdat voor Amerika vrije invoer van zijne landbouwartikelen in vreemde landen worde verkregen, welke nu, wegens het Mc Kinley-tarief, ook zware rechten heffen. alsof zij haar geheele leven op de planken had doorgebracht. Virtue Hall liep met open oogen in de val. Het lokaas, dat juffrouw Lyon in de hand van haar zoon had uitgeworpen, was zoo verleidelijk, dat de geringe voorraad van bedachtzaamheid, dien de deerne bezat, daartegen werkeloos was. Met een baast alsof ieder woord dat zij sprak haar het beloofde loon nader bracht, nam zij de voor Fielding afgelegde, en later in de gerechts zaal herhaalde getuigenis in alle bijzonderheden terug. Zij had Elisabeth haar leven lang niet ge zien tot op het oogenblik, dat deze met den po litiebeambte in den ^Lintworm" gekomen was. Natus en Squires hadden nooit een geroofd meisje iu het huis van moeder Wells gebracht, en de laatste was met ziine moeder op dien nood- lottigen 15en Augustus ver van het tooneel der misdaad verwijderd geweest, en eerst kort voor zijne gevangenneming daar gekomen. Het was blijkbaar, dat Virtue deze laatste om standigheid aarzelend en als tegen haar wil mede deelde. De lordraayor vroeg hoe zij er toe gekomen was om die geheele geschiedenis zoo te vertellen? Zij staarde met haar matte oogen in de ruimte, en zeide grijnzend Ik aacht er eerst in het geheel niet aan, iets anders te zeggen, maar de heer, van wien juffrouw Lyon meent dat hij geschiedenissen schrijft, sprak mij aan, en vroeg zoo aardig, dat ik dacht dat ik hem en de andere hceren pleizier deed, indien ik het zoo nazeide als zij het gaarne wilden hooren; en waarom zou ik dat ook niet gedaan hebben? De heidens hadden mij immers slecht genoeg behandeld, en moeder YVells ook. Ik gunde hun wel wat, vooral George Squires. De oogen van de meid fonkelden nu als van een wilde kat. En waarom vroeg de lordmayor. Omdat die ellendige Egyptenaar dacht, dat hij beter was dan een Engelseh christenkind, stiet zij hortend uit, hij zal bengelen, en Gij doet het om Charles, wat kan die hei den u aan nog schelen viel hare meesteres in, die vreesde dat de haat Virtue weer tot andere gedachten zou kunnen brengen; laat hem loopen, hij zal den strop toch niet ontgaan. Hij kan mij toch niets doen vroeg zij nu toch eenigszins beangst. Een der vermoedelijke schuldigen aar. de ontploffing in het restaurant Véry te Parijs waardoor deze en een bezoeker om het leven kwamenis thans te Havre gevangen genomen. Het is de werkman Bricou, die, gevat in verband met den dynamiet-diefstal van Soisy-sous-Etoileszich en zijne vrouw de vrijheid verwierf door de plaats aan te wijzen, waar het gestolen dynamiet ver borgen was. Hij werd te Havre in hechtenis genomen in een toestand van groote opgewondenheid, nadat hij tot tweemalen getracht had zich door een zwaar beladen kar te laten over rijden. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat een met petroleum geladen Engelseh vaartuig, „Petrolea," voor Blaye liggende, gedurende den nacht is ontploft tengevolge van brand. Aanvankelijk heette het, dat die veroorzaakt is door het inslaan van den bliksem; doch nader wordt bericht, dat de brand ontstaan zou zijn doordien een matroos, in beschonken toestand van den vasten wal op het schip terugkeerende, onvoorzichtiglijk met lucifers is omgegaan om te rooken. De gevolgen zijn verschrikkelijk geweest. De kapitein van het schip was op het oogenblik der ontploffing afwezig. De stuurman en elf matrozen zijn in de vlammen omgekomen of al slapende gestikt. Vijf matrozen hebben zich kunnen redden door onmiddellijk in liet water te springen, van waar zij al zwemmende ont komen zijn. Twee mannen en eene vrouw, die zich op een lichter in de onmiddelijke nabijheid be vonden, zijn insgelijks in de vlammen om gekomen. In liet Fransche dorp Bez, bij Briangon (Opper-Alpen), zijn 86 huizen vernield door een hevigen brand, welken den geheelen dag duurde. Zeven menschen werden gewond. Daar zal hij zich wel voor wachten! Uwe bekentenis redt hem immers voor ditmaal van de galg! zeide de lordmayor geruststellend. Alzoo is alles zooals gij thans gezegd hebt? Gij neemt uwe vroegere getuigenis in alle deelen als onwaar terug Ja, dat doe ikl De lordmayor zette een klein zilveren fluitje aan zijn lippen, en liet een korten schellen toon hooren. De deur van de naaste kamer ging open, verscheidene heeren traden binnen, van welke één een vel papier in de hand had. Op een wenk van den lordmayor las hij den inhoud van dat papier hardop voor; het was eene bijna woordelijke teruggave van alles, wat Virtue Hall zooeven verklaard had. Waarom hebt gij dat alles opgeschreven? vroeg zij verschrikt, Opdat gij het aan de heeren, waar ik nu heenga, niet nogmaals zoudt behoeven te vertel len, zeide juffrouw Lyon; zij gelooven mij anders niet. Herhaal nu nog eens is alles zoóals het daar geschreven staat Ja, ja In hetzelfde oogenblik viel er eene hand op haar schouder. Virtue Hall, ik neem u in hechtenis als valsche getuige, en meineedige, zeide de kalme stem van den beambte. De meid liet een luiden kreet hooren en wilde op hare meesteres toespringen, maar deze had met den lordmayor zacht en ongemerkt het vertrek verlaten. Virtue brak in een vreeselijke woede uit, en verweerde zich met handen en voeten. Eerst op de bedreiging van den beambte, dat hij haar de handboeien zou aandoen en haar laten binden werd zij bedaarder. Een half uur later bevond zij zich welbewaakt in de gevangenis. Nog dienzelfden dag werd ook een bevel tot inhechtenisneming tegen Elisabeth Canning uit gevaardigd, en des avonds in alle stilte volvoerd. Nancy Forbes en Milly Natus hadden hare maat regelen zoo goed getroffen, dat Elisabeth verrast werd op het oogenblik dat zij, na een onderhoud met William Davistown, Charles Lyon wilde te gemoet gaan, wien zij voor dit uur een bezoek had toegestaan. (Wordt vervolgd,)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1