Nummer 50. Donderdag 23 Juni 1892. 15e Jaargan Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TXELBN Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Eene geschiedenis uit de Engelsche rechtspleging. BUITENLAND. Frankrijk. Duitschland. i O De Echo van het Zuiden, en Langstrutsebe Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maandenƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 li r ie ven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden nan den Uitgever. Waalwijk. Adveitentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote lettere n:iar plaatsruimte. Advcrtentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adoi.p Stjsinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In den jongsten Belgischen ministerraad moet besloten zijn de Constituante reeds om streeks half Juli bijeen te roepen. Een nieuwe minister van buitenlandsche zaken blijkt nog niet benoemd te zijn. In den Congo-staat hebben aan de Lunda gevechten plaats gehad tusschen honderd man staatstroepen, onder den prins van Croy en luitenant Michaux, en slavenjagers, aan wie, na een verwoed gevecht, 300 slaven werden afgenomen. De Fransche kamer heeft een voorstel van Méline aangenomen om landbouw kredietin stellingen in het leven te roepen. Volgens dit ontwerp worden de lanclbouvv-syndkaten gemachtigd zich als maatschappijen van land bouwkrediet in te richten, ten einde het ver strekken van voorschotten aan landbouwers gemakkelijk te maken. In antwoord op het bekende manifest der Fransche „monarchale rechterzijde" schreef Z. H. de Paus aan den burggraaf De Mun en de andere onderteekenaars thans zeer categorisch, dac de regeeringsvorm van Frank rijk geen quaestie van debat ineer mag uit maken. Het is de hoofdzaak en moet aller streven zijn het land meer en meer te ker stenen (chiistianiser). De Post meldt omtrent de legerwet, die in het najaar aan den rijksdag zal worden ingediend, dat daarin als eene conditio sine qua non gesteld wordt de invoering van den tweejaarschen diensttijd, met vermeerdering van het staande leger en aanzienlijke uitbrei ding van het onderwijzende personeel. Het schijnt nog niet vast te staan hoeverre er, tot verhooging der legersterkte, zal worden inge grepen op de Ersatz-Reserve en op den twee den ban van den Landstorm, doch het leger zal in vredestijd tot minstens 550,000 man, dus ongeveer 70,000 meer dan thans, opge voerd worden. Dit heeft eene hoogere uit gaaf van ongeveer zestig millioen jaarlijks 42 XVIII. De jonge timmerman kwam bij het huis toen juist het rijtuig, waarin men haar om alle opzien te vermijden had afgehaald, om een hoek van het bosch verdween. Nancy Forbes verhaalde hem, schijnbaar zeer ontsteld, wat er gebeurd was. Ik geloof aat de dienstmaagd van uwe moeder, Virtue Hall, ook in de gevangenis is, voegde zij er bij, zij heeft bekend, dat zij en Elisabeth een valsche getuigenis tegen de heidens hebben afgelegd. Een oogenblik stond de jonge man als door den bliksem getroffen; plotseling was het alsof er een lichtstraal nederschoot, die eene omgeving, tot dusverre in diepe duisternis gehuld, tot in den versten hoek verlichtte. Moeder, moeder, dat is uw werk! riep hij uit. Daarom die in schikkelijkheid voor mij Daarom die vriende lijkheid voor die leelijke, onbehouwen meid nu begrijp ik alles. Maar zij moet helpers gehad hebben, ging hij voort, terwijl hij, zonder op het geroep der oude te letten, ijlings, den weg naar Aldermanbury insloeg, machtige helpers, „"Heen zou zij er nooit toe in staat zijn geweest. Thans, vervolgde bij, merk ik eerst, dat ik op zettelijk ben teruggehouden, dat mij voorbedach- telijk moeielijkheden in den weg zijn gelegd; ik moest niet met haar weg; het armé kind mocht Engeland niet verlaten eer het net gereed was, dat men haar over het hoofd heeft geworpen; maar ik zal het verscheuren I Ademloos, gloeiend van toorn, stormde hij de keuken van het ouderlijke huis binnen, waar vader en moeder met de overige huisgenooten aan het avondmaal zaten. Zonder zich aan de tegenwoordigheid der vreemde getuigen testoren, deed hij zijne moeder de hevigste verwijten, dat zij Elisabeth in het verderf had gestort. Juffrouw Lyon bleef volkomen bedaard; zij en haar zoon schenen de rollen verwisseld te hebben tot gevolg. Voorts zal in de infanterie eene zoodanige hervorming plaats grijpen, dat voor hare samenstelling in oorlogstijd, welke thans geschiedt uit reserve, landweer, Ersatz- en landstormtroepen, er als het ware eene kern geschapen zal worden, door welke het eigen lijke veldleger ontheven wordt van de thans noodzakelijke en zeer bezwaarlijke detachee ringen bij het uitbreken van eenen oorlog. In overeenstemming met de sedert 1887 bij de Fransche infanterie bestaande complemen taire kaders zullen er opgericht worden eene soort van stam- of kaderbataljons der 173 infanterie-regementen van het Duitsche leger met eene daaraan gepaard gaande verdere vermeerdering van de sterkte der infanterie- en jagerbataljons. De Italiaansche senaat heeit de voo dracht goedgekeurdbevattende de verschillende maatregelen ten gunste van Rome. In alle kalmte hebben Zondag te Rome verkiezingen plaats gehad, die ten voordeele van Crispi en diens partij zijn uitgevallen. Men heeft dezen toen in zijn hotel eene ovatie gebracht, waarop hij verklaard heeft het overige zijns levens te willen wijden aan Italië en aan Rome, het onsterfelijke. De minister-president Giolitti zeide in den senaat dat 's lands financien verbeterd zijn het crediet is ongeschokt: het evenwicht van het budget zal spoedig bereikt worden. De minister verklaarde zich tegen de gemaalbe lasting. Na het sluiten der algemeene beraad slaging werd de voorloopige begrooting arti kelsgewijs aangenomen met 99 tegen 16 stem men, waarna de senaat voor onbepaalden tijd uiteenging. Naar uit goede bron vernomen wordt, is uit Kopenhagen van den czar de beslissende goedkeuring ontvangen op bet voorstel om den onvoorwaardelijken uitvoer van tarwe, gerst, en alle veldvruchten, met uitzonde ring van rogge, uit Rusland weder toelaten. Volgens berichten uit Venezuela aan den New-York Herald heeft ex-president Palacio de wijk genomen naar Trinidad. De bevol- terwijl hij raasde, glimlachte zij. Ik heb haar niet in liet verderf gestort, dat heeft die deerne zelve gedaan door hare valschheid en dubbelhartigheid, zeide zij kalm; die kwaad doet, kwaad ontmoet. Haar is alleen kwaad ontmoet, zij is het slachtoffer van een doortrapte samenzwering ge worden schreeuwde Charles; maar ik zal wel uitvorschen, wie daartoe de hand heeft geleend! Als gij niets anders verlangt, dan leunt gij dit terstond vernemen, ik was in goed gezelschap Sir Crispe Gascoyne, de lordmayor van Londen. Daarom, daarom kon ik geen schip vinden! En miss Hetty Davistown Schandelijk Schandelijk Wat heeft mijne Elisabeth die voorname dame gedaan? Volkomen hetzelfde wat zij uwe moeder gedaan heeft; uwe Elisabeth had ook den jongen Davistown aan den lijn, zij weifelde nog tusschen u beiden, miss Iletty wilde haar broeder, ik mijn zoon redden. Voor deze met de grootste zekerheid uitgespro ken beschuldiging verstomde toch de zoon; maar slechts voor weinige minuten. Ook dat geloof ik niet! riep hij; Elisabeth is mijne bruid, en ik zal haar getrouw blijven, wat ook tegen liaar ingebracht moge worden O vader, vader! Hoe hebt gij dat kunnen dulden sprak hij op een toon vol verwijt tot meester Lyon, die het tooneel zoo verbaasd had bijge woond, dat het hem niet mogelijk was geweest er een woord tusschen te voegen. Ook nu nog was hem de zaak niet geheel duidelijk. Ik heb immers van niets geweten, zeide hij aarzelend. Neen, gij hebt van niets geweten, viel zijn vrouw in. Blijf hier, Kate, Scarrat en gij ove rigen, beval zij, toen deze, die bij den twist tusschen moeder en zoon zich niet op hun gemak begonnen te gevoelen, de kamer wilden verlaten; blijft hier, uwe meesteres zal u in den laatsten tijd vrij zonderling zijn voorgekomen, verneem thans waarom zij dat geweest is, en wat zij ge daan heeft. Zij zweeg een oogenblik en ademde diep, als om krachten te verzamelen voor de bekentenis die zij voor hare gezamenlijke huisgenooten wilde afleggen; daarop vervolgde zij op ernstigen toon: Mijn kind heb ik verdedigd tegen eene slang, die in zijn hart was geslopen, en ook zijn vader king der hoofdstad is zeer verbolgen tegen hem. Villegas neemt slechts vooiloopig het pre sidentschap waar. Zijn taak is moeilijk, daar de hoofdstad door de opstande'ingen omsin geld is en er een groot gebrek is aan le vensmiddelen en geld. Uit Montevideo, Uruguay, wordt bericht, dat de minister van financiën aftrad. De pre sident vaardigde een manifest aan de natie uit, waarin hij de noodzakelijkheid betoogt van vermindering van uitgaven, maar tevens de betaling der coupons waarborgt en belooft dat geen verdere uitgifte van papieren geld zal plaats vinden. Volgens de laatste berichten kan generaal Crespo, die in de laatste gevechten om de stad steeds zege zier,le in 'i laatste maakte hij 800 gevangenen ieder oogenblik de stad binnendringen. Weer eene r-wolut'e, zii het dan ook slechts eene „locale", in de Braziliaa ische provincie Rio Grande do Sul De gouverneur Pelotas de gouverneur is bij de Braziliaansche op stootjes altijd het eerst aan de beurt af gezet door de partij van zekeren Castilho, aanhangers tevens van den gevallen president Fonseca. De afgezette gouverneur benoemde generaal Tavario tot zijn opvolger, maar men verwachtte niet, dat deze zich zou kunnen handhaven, wijl de partij van Castilho het oog had op zekeren Victarina Monteiro. Een eleclrische ontploffing heeft te Parijs in de rue Breda eehige ontsteltenis veroor zaakt. De ijzeren slnitingsplaat van een riool opening werd, door het in aanraking komen van twee draden der electrische geleiding, welke door dat riool loopt, met een hevigen slag een meter ver weggeslingerd. Een juf frouw die, gearmd met haren man, daarlangs kwam en juist haar voet op de plaat zette, had vergiftigd door hare schijnheilige schoonheid; een man en zoon heb ik verdedigd tegen hun eigene dwaasheid, hun eigene verblindheid. Raas nu zooveel gij wilt, mijn Charles, scheld mij, dreig mij, het is mij onverschillig; ik duid hét u evenmin ten kwade, als de arts en de oppas sers den koortslijder, die zich fegen hen te weer stelt. Moeder Gij zult mij nog eenmaal op uwe knieën danken, dat ik de slang den kop heb verpletterd, eer zij uw hartebloed tot op den laatsten droppel had uitgezogen. Mijn laatste droppel behoort haar; ik geloof u niet; het is alles bedrog en verraad, verzonnen om haar ongelukkig temaken! Ik volg haar! Gij hebt geen zoon meer! Hij vloog het vertrek uit. Eene huivering be ving de huisgenooten, snel verstrooiden zij zich; juffrouw Lyon bleef niet haar man alleen in de keuken achter. En toch heb ik goed gehandeld zeide zij als om zichzelve gerust te stellen. De meester zweeg en zag stil peinzend voor zich. De bedriegster is ontmaskerd, ging zij voort, onschuldige ruenschen zijn gered. Is dat uw doel vroeg meester Lyon, terwijl hij ziine vrouw scherp aanzag; de go=-de God had ook wel zonder uw toedoen de schuldigen kunnen strafl'en en de onschuldigen verlossen. Gij hebt slechts aan u zelve en aan uwe wraak gedacht Dat heb ik, erkende zij. maar verdedigt en wreekt zelfs het dier zijne jongen niet? Dan geve de Almachtige, dat uwe wraak niet uw eigen hoofd treffe! hernam de oude op plechtigen toon. XIX. Elisabeth Canning is in hechtenis genomen, zij zou een valsche getuigenis hebben afgelegd tegen de heidens, liet proces is weder hervat, o, er zijn ongehoorde dingen gebeurd gedurende uwe afwezigheid,y MaryDit was het bericht, waarmede William Davistown Mary Wintlebury begroette, die eerst voor weinige uren uitHampshire was terugekeerd en met harè moeder bij het knappende haardvuur zat, terwijl Robert op ge ringen afstand van de dames op een divan leunde. Hij scheen door het binnentreden van William in een levendig verhaal gestoord te zijn. viel in de riool-opening. Zij werd niet ernstig gewond, maar wel gekneusd door den val en bewusteloos door den schok. Tot de werklieden te Montbrison, waar de terechtzittingen in het proces tegen Ra- vachol den 21 begonnen zijn, is van wege „de groep voor de anarchistische propaganda" een manifest uitgevaardigd, waarin Ravachol als „een braaf man onder allen" wordt ver heerlijkt. Erkend wordt dat hij gemoord en dat hij gestolen heeftrnaar wie heeft hij vermoord, wien bestolen Rijkaards. En niet uit zelfzucht heeft hij dit gedaan, maar om anderen, ongelukkigeti, te helpen. Het is bij hem een strijd tegen de „schelmsche maatschappij En die man heeft men in de gevangenis geworpen, en morgen zal men hem veroordeelen. Doch aldus eindigt het stuk indien morgen de kreet in de straten weerklinkt„Te wapen indien wij trachten door geweld der bourgeoisie haar slachtoffer te ontrukken, dan meenen wij zeker op uwe hulp te kunnen rekenen. Van het manifest zijn 3000 exemplaren gedrukt. De Berlijners willen hunne tentoonstelling hebben en zetten het hoofd er tegen in Vrij dag werd eene druk bezochte vergadering uit de burgerij gehouden, waar besloten werd bij het gemeentebestuur aan te dringen op inspanning van alle krachten, ook door middel eener subsidie, om het plan te doen slagen. Uit Oost-Afrika luiden de tijdingen voor de Duitschers weder hoogst ongunstig. Werd onlangs gemeld, dat commandant Von Bulow de Engelsche zendelingen gewaarschuwd had en hen gelast het land te ontruimen, wijl hij den Mashi-stam wilde gaan verdelgen, thans blijkt dat die voor verdelging bestemden daar voor nog geenszins rijp waren. De Duitsche expeditie o.ider Von Bulow, vijf Europeanen, 150 Soudaneezen en een kanon sterk, is na- mefjk den 10 11. door de Mashi's voor twee Ik heb juist aan mijne moeder en zuster die zaak al verteld, zeide hij op den spotachligen toon, dien hij altijd bijzonder scherp tegen Wil liam aannam. En natuurlijk uit uw gezichtspunt! Dut zou ook wel bezwaarlijk anders kunnen, zeide Robert droogjes, maar wond daardoor Wil liam nog meer op. Ik weet wel, dat gij mede tot de samen zweerders behoort, gij hebt ook de hand in het komplot, dat listige vrouwspersonen gesmeed hebben om de arme onschuldige in het verderf te storten. Een fraaie eertitel voor uw eigen zuster Ik heb geen zuster meer! Voor altijd heb ik mij van haar losgerukt, er is geen gemeenschap meer tusschen ons ««■•^"Schaam u, Williamviel mevrouw Wintle- S bury in; of Hetty gelijk of ongelijk heeft, kan ik nog niet beslissen, maar wat zij gedaan heeft deed zij uit liefde voor u William lachte bitterhij wilde een scherp antwoord geven, maar de eerbied voor zijn moe derlijke vriendin deed hem zijne tong bedwingen. Ik bedank voor zulk een liefde! zeide hij; ben ik een kind, dat men aan den leiband moet voeren Robert maakte achter zijn rug een toestem mende beweging, maar ontving daarvoor een bestratïenden blik van zijne moeder. Betaamt het miss Iletty Davistown van Chesney-Wood geraeene zaak te maken met de timmermansvrouw van Aldermanbury, met eene heidin vervolgde William met klimmende drift. Betaamt het mr. William Davistown van Chesney-Wood parodieerde Robert, zich tot rid der, neen tot slaaf te maken van eene dienstmaagd? Gemeenschappelijk met een timmermanszoon om hare gunst te werven, en zich door dezen nog de loef laten afsteken Dat is niet waarbarstte William uit. Dat stem ik u toe, hernam Robert met on verstoorbare kalmte, de sluwe heks heeft u beiden bij den neus rondgeleid. Schandelijke laster 1 Zij heeft nooit iets van Charles Lyon willen weten! Daar weet Nancy Forbes meer af! lachte Robert. Die oude staat in dienst van Elisabeth's vij anden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1