Oostenrijk, Amerika. BINNENLAND. Handelsberichten. derden in de pan gehakt, met verlies van het kanon. Bulow zelf is gekwetst en heeft zich met het overschot van zijnen troep ergens teruggetrokken, werwaarts de Engelschen hem nu levens- en geneesmiddelen hebben toe gezonden. Het socialistische blad „Vorwarts" meldt het verbazingwekkende bericht, dat Johan Most, de bekende anarchist, die thans in de Vereenigde St. verblijf houdtzijne revolutionaire gevoelens heeft afgezworen en dienst genomen heeft bijhet Heilsleger, met den rang van kapitein. Kapitein Most moet voornemens zijn, eerlang naar Duitschland te komen om daar voor het „leger" te werven. Bij een mijnongeluk te Hansham (Beieren) werden dezer dagen twaalf arbeiders bedol ven. Met veel moeite en inspanning slaagde men er in allen te redden. De laatste was niet minder dan 115 uren onder den grond bedolven geweest. Een menigte van duizenden menschen stond hem op te wachten. Toen hij boven- geheschen was en die menschen zag, riep hij luidkeels een blijd: Glückauf! dat door een veelstemmige echo herhaald werd. Maar de arme man was door angst en gebrek zoo uitgeput, dat hij niet zonder steun kon loo- pen en weldra in een diepen slaap viel. Maandag zijn de koning en de koningin van Italië te 6 u. 22 min. aan het station Wildpark te Potsdam aangekomen en door den keizer, de keizerin en de leden van het koninklijke huis ontvangen. De ontmoeting was van beide zijden zeer hartelijk, de vor stelijke personen omarmden elkander her haaldelijk. De hooge gasten begaven zich daarna spoedig naar het nieuwe paleis. De oud-kanselier van het Duitsche rijk is Zondagavond te Weenen aangekomen, om tegenwoordig te zijn bij het huwelijk van zijn zoon Herbert met gravin Hoyos. Kene tal rijke menigte stond hem aan het station op te wachten en juichte den vader van den Drie-Bond, op diens rit naar het PalfFy-paleis, hartelijk toe. Al te ijverige bewonderaars van den vorst, onzuivere elementen in hunne vereering men gend, hebben vervolgens evenwel de zaak bedorven, dank zij ook weer aan de minder gelukkige houding der stedelijke politie, wier Gemüthlichkeit niet evenredig is aan die der altijd vroolijke bevolking, en die veel meer op Pruisische leest is geschoeid. Er waren dan ook nu weer ovei dreven voorzorgsmaatregelen genomen, zoo b. v. de Vallnerstraat af gezet, waar het Palffy paleis is gelegen, en toen nu eene, hoofdzakelijk uit studenten bestaande, menigte den vorst eene ovatie wilde gaan brengen, „Leve Bismarck roe pende, stiet deze op een agenten-rij, die, toen aan het bevel om terug te gaan niet spoedig genoeg werd gevolg gegeven, aan stonds de sabels trok en er op insloeg, tevens een twaalftal personen arresteerer.d. Met hunne rottingen evenwel hebben hierop de anderen zich duchtig verweerd Verschei dene agenten werden gewond, een inspecteur zelfs ernstig. Op de doorreis zijn den ex-kanselier te Spandau en te Dresden buitengewoon warme ovaties gebracht. Een vreeslijk spoorwegongeluk wordt weêr uit de Vereenigde Staten bericht. Op den St. Paul and Pacific spoorweg in Sherburne (Minnesota) is een trein door een hevigen wind van het spoor gelicht en verbrijzeld. Ongeveer honderd menschen moeten daarbij gedood zijn. WAALWIJK, 22 Juni 1892. Bij kon. besl. is verlof verleend aan N. A, en W. E. de Groot, schoenmakers, beiden te Waalwijk, tot het aannemen en dragen van de bronzen medaille „Bene merenti" hun door Z. H. den Paus geschonken. Z. D. H. Mgr. v. d. Ven, bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot plebaan der kathedraal van St. Jan te 's Bosch, den Z. E. heer H. A. Brouwers; tot pastoor te Tilburg, parochie Korvel, den Z. E. heer A. N. J. Willems; tot pastoor te Bladel, den Z. E. heer F. J. H. Boex; tot rector in het Liefdege sticht te Oerle, den W. E. heer A. Hermus, en tot vice-prefect van het seminarie 2e afd te St. Michiels Gestel, den W. E. heer J. G. H. van de Pas, priester van het seminarie, Wegens het sluiten van Belgie voor den invoer van vee, was de handel in kallkoeien in de Langstraat sedert de vorige noteering nog van minder beteekenis dan gedurende den laatsten tijd. Alleen voor Duitsche re kening werden nog eenige zaken gedaan. Kalfkoeien f 180 a 220, melkkoeien f 14" a 175, wei dito t 120 a 140, slachtvee 65 a 70 ets. p. Kg., mestkalveren f 0.90 al.per Kg., nuchtere dito f7 a 10, weilammeren f 8.50 a 6.biggen 1 7 a 11. Hooi. De handel was van weinig betee kenis, daar de prijzen naar daling overhellen en de voorraad in vasthoudende handen zit. ff— Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat op de kermis - matinee der liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Be- zooien zal worden uitgevoerd de Friethjoft- sage van Max. Bruch. Als solisten zullen optreden mej. Weijgers, van Amsterdam, en de heer Jos. van de Leur, van Eindhoven. Zondagnacht is -«alhier, door middel van braak, een konijn en eenig vuil wasch- goed ontvreemd de daders zijn onbekend. De persoon, die enkele weken geleden onze gemeente verliet, met achterlating van zijne drie, alle beneden de 7 jaar oud zijnde kinderen, met het oogmerk zich van hen te ontdoen, is aangehouden en zal zijne onmen- schelijke daad met de justitie te verrekenen hebben. Jl. Zaterdag had te Waspik eene ge rechtelijke ontruiming plaats. Zes gebroeders en gezusters, die elk aanbod om vrijwillig te gaan hadden afgeslagen, deden vreezen dat die ontruiming niet zoo gemakkelijk van de hand zou gaan, daar twee hunner totaal krankzinnig en de overigen niet zuiver van zinnen zijn. Toen de deurwaarder met den sterken arm verscheen liep alles nog al wel van stapel; het was echter eene komische scène te hooren wat eene der krankzinnigen zoo al voor een ieder ten beste gaf en te zien de vreesachtige houding van den uitvoerder van het gerechtelijk bevel. Zondagavond had een persoon uit Loon- opzand weêr het treurig voorrecht ernstig door een mes in 't aangezicht verwond te worden. Een onderzoek is ingesteld en de politie meent den dader op 't spoor te zijn. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der Noordbrabantsche Stoom tramweg-maatschappij is benoemd tot direc teur de heer L. Christ, te Tilburg. (N. R. Ct.) Binnenkort zal een komeet te zien zijn, hoogstwaarschijnlijk mei het bloote oog. Het is die van Winnecke, welke den 8 Juli onge veer tachtigmaal helderder zal zijn dan op het tijdstip harer ontdekking. Thans staat zij in den grooten beer, maar den 8 Juli bevindt zij zich in het sterrenbeeld de tweelingen. Vrijdagmiddag is bij Rozendaal de heer B. van der Ven, notaris te Bergenopzoom, uit den in gang zijnden sneltrein Bergenop zoom—Rozendaal gevallen, met het noodlottig gevolg, dat hij op de plaats dood bleef. Hij laat eene weduwe en vijf kinderen achter. Tijdens een kort, maar hevig onweder, gepaard met hagelslag, dat Zaterdag voor middag te Tilburg woedde, sloeg de bliksem in het huis van de wed. Bayens, in de wijk Hasselt. Hij nam door verschillende vertrek ken, waai twee personen tegen den grond geslagen werden, zijnen weg door het achter huis naar den stal, waar eene koe gedood werd. Overigens werd slechts materieele schade aangericht. Door de maréchaussée te Eysden zijn, op grond der wet op het dragen van wapenen, in beslag genomeu de geweren van begeleiders der daar Zondag jl. gehouden processie, ter wijl tegen hen proces verbaal is opgemaakt. Het is namelijk op de dorpen van Limburg gebruikelijk, dat de processien geëscorteerd worden door eene zoogenaamde schutterij. Deze optochten zijn bekend onder den naam van „bronk" (pronk) en dagteekenen van vóór eeuwen. Bij een kort doch hevig onweder sloeg Vrijdag te Zuid Beierland de bliksem door den schoorsteen in de woning van J. van Gelderen, verbrijzelde de schilderijen en het behang aan de muren, vernielde eenige ruiten en spleet een boom, welke bij de woning stond, zonder evenwel brand te veroorzaken, üe bewoners waren gelukkig afwezig. Brand in een schip! Toen Donderdagavond, circa 11 ure, de stoomsleepboot „Wodan" met een convooi stoomopwaarts langs Nijmegen voer, kon men uit het achterste schip ro ikwolken zien opstijgen weldra sloeg ook de vlam uit de lading, die bestond uij 135 last gezaagd hout, dat deels in het rnim was geborgen, deels op het dek stond opgestapeld. Onmiddellijk werden pogingen aangewend tot blussching. Nadat het anker was uitgeworpen beneden peilraai 25, ving men aan de lading zooveel mogelijk buiten boord te werpen, hetgeen echter niet kon verhoeden dat de vlammen met groote woede om zich heen grepen en spoedig schip en lading in lichterlaaie ston den. Het was een schilderachtig gezicht, die vuurkolom op het kalme water, de be kende zandplaat en het daarachter gelegen kreupelhout langs den Ooischen dijk waren mede hel verlicht en vormden een eigenaar- digen achtergrond. Aan de VVaalkade te Nijmegen kon men duidelijk het geknetter hooren van het brandende hout, waarvan nu en dan een stukje op het water nederviel, om, als een dwaallichtje drijvende, geruimen tijd zichtbaar te blijven. De brand woedde den geheelen nacht voort en ook Vrijdagmorgen waren de vlammen nog duidelijk aan de VVaalkade zichtbaar. Vrijdagmiddag ongeveer twaalf uur verdoofden zij op het voor- en midden schip. Het schip was genaamd „de Fortuna" en behoorde thuis te Mühlheim aan den Rijn. Aan boord bevond zich schipper H. Buch- mullcr met zijn gezin en personeel; allen werden gered. De lading was te Dordrecht ingenomen en bestemd voor Andernach. Schip en la ding zijn verzekerd bij Duitsche maatschap- pijen. De oorzaak van den brand is onbekend. Het schip is erg gehavend. Voor de arrondissements rechtbank te 's Hertogenbosch stonden Dinsdag jl. terecht J. A. Th oud 29 en H. H. Van de B oud 35 jaar, beschuldigd van den bekenden diefstal ten huize van den horloge maker A. M. Ebeling in de Vuchterstraat in den nacht van 25 Mei 11. De wijze, waarop den diefstal is gepleegd, is indertijd door ons in alle bijzonderheden meegedeeld en het getuigenverhoor leverde dan ook niets bijzonders op. De president, mr. J. T. Boelens, onderwierp beklaagden aan een uitvoerig verhoor. Beklaagde Th. deelde mee, dat zij den vorigen avond met drieën plan hadden ge maakt om te stelen zonder zelf te weten waar. Nadat zij nog al wat hadden gedron ken, waren zij aangeland bij de Vuchterpoort en daar in slaap gevallen. Ten ongeveer 3 uur wakker geworden, zijn 21] de Vuchter straat afgezakt en gaf hun de „nonchalance van den horlogemaker stof tot nadenken.' Had hij zijn winkel beter gesloten, dan waren zij niet verleid tot diefstal. Nu echter besloten zij daar hun slag te slaan. Th., die tijdens zijn verhaal tusschenbeide moeielijk zijn lachen kon bedwingen, is, steunende op de handen en schouders van den anderen beklaagde naar binnen geklommen, terwijl deze laatste op wacht bleef staan, nam 32 horloges en kettingen mee en klom weer op dezelfde wijze er uit. Vervolgens hebben zij de hor loges buiten de Vuchterpoort begraven, be halve 4, die zij getracht hebben door tus- schenkomst van een goede kennis teverkoopen, 't geen niet gelukte, daar de vrouw van den- gene, die ze koopen moest, het zaakje niet vertrouwde. Beklaagde v. d. B. sloot zich bij deze vol ledige bekentenis aan, zeide nog, dat er een politiebeambte voorbij was gekomen, die echter in niets erg had gehad, en dat men volstrekt geen voornemen had gemaakt om bij Ebeling te stelen, maar eenvoudig door de omstandigheden op het denkbeeld er van was gekomen. De president merkte op, dat de eerste beklaagde heel wat behendigheid in het klim men heeft aan den dag gelegd, doch tevens blijk heeft gegeven van eene groote mate van brutaliteit. Op de vraag van het openbaar ministerie waargenomen door mr. baron Speijart van Woerden, substituut officier van justitie, deel den beklaagden mee, dat Th. 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal achter den rug heeft en ook in de rijkswerkinrichting heeft doorgebracht, waar ook v. d. B. geweest is, die bovendien 7 jaar in de gevangenis heeft gezeten wegens diefstal van een paard. Het O. M. eischte vervolgens, de feiten volkomen wettig en overtuigend bewezen achtende, schuldigverklaring van beiden aan diefstal in den voor de nachtrust bestemden tijd, gepleegd door middel van inklimming door twee vereenigde personen, en veroor deeling van Th. tot 5 en v. d. B. tot 9 jaar gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegde verdediger mr. S. W. Holleman, advocaat-procureur alhier, wees er op, dat het bewijs volkomen was geleverd en hem niets overbleef dan de recht bank te wijzen op eenige verzachtende om standigheden: dat zij goed gepimpeld hadden, leden aan chronisch geldgebrek, zooveel behendigheid bezaten, dat een dergelijk zware diefstal voor hen niet erger woog, dan een gewoon geval voor een ander. Op deze gronden beval de verdediger beiden aan de clementie der rechtbank. (Pr. N.-Br. Ct.) Te Beets trof de bliksem den turtmaker Hendrik Veenstra, op het veld werkzaam. Zijn kleeren stonden direct in brand en door den verstikkenden damp viel hij bewus teloos neer. Een ander arbeider, direct ter hulp toegesneld, begoot hem met natte klei, waarna het vuur spoedig werd gebluscht. Na geneeskundig onderzoek is gebleken, dat de man alleen door het hemelvuur erge brandwonden heeft bekomenzoodat zijn herstel als zeker is te beschouwen. Het is zeker een bewijs voor de dege lijkheid onzer Hollandsche huisvrouwen, dat het gebruik van Kathreiner'sKneipp-Malzkoffie reeds binnen betrekkelijk korten tijd bij ons burgerrecht verkregen heeft. Wij Hollanders zijn conservatief van aard en hechten aan het oude, dat ons van de voorvaderen als deugdelijk overlevend is, maar wij zijn toch niet ontoegankelijk voor het nieuwemits het beter zij dan het oude. Zeker heeft de Malzkoffie ook tegenstanders, maar wij durven gerust te beweren, dat deze öf onwetenden, öf belanghebbenden bij andere producten zijn. De Malzkoffie vereisckt eene behoorlijke bereiding volgens voorschrift, en wie zich daaraan houdt, en zich niet verbeeldt dezen nieuwen drank volgens oude gewoonte precies als andere koffie te moeten zetten, zal zich van zijne uitstekende hoedanigheden over tuigen en daarbij baat vinden. Niet alleen voor de gezondheid van de geheele familie zorgt de moeder door het gebruik van Malzkoffie, maar het geeft haar ook voldoening wanneer zij aan het einde der week of maand, door getallen aan haren echtgenoot bewijzen kan, door gebruik van de nieuwe Malzkoffie niet alleen een uitste kenden drank te hebben kunnen bereiden, maar ook een aardig sommetje op de ge wone rekening te hebben kunnen besparen, dat vader nu voor andere doeleinden of een prettig dagie kan besteden. Daarbij komt dan nog het genot en voordeel, dat onze kinderen van de Malzkoffie hebben. Gekookte melk staat hen spoedig tegen, ongekookte melk mogen zij niet drinken omdat die dik wijls ongezond is. Wanneer men hun echter gekookte melk met Malzkoffie vermengd, verstrekt, dan vin den zij die ook op den duur lekkerder dan de beste chocolade, en zij worden er krach tiger en gezonder door. Voor onze kinderen mag daarom de uit vinding van pastoor Kneipp een ware zegen genoemd worden en de moeders zijn er hem dankbaar voor. Bcsoijen, 20 Juni. Opgeluisterd door mu ziek van de harmonie St. Crispijn van Waal wijk en Besoijen, werd gisteren alhier gehou den het door den doelen „De Hoop", ge vestigd bij den heer W. Brokken, uitgeschre ven bondsconcours. Tien gezelschappen namen er aan deel. De prijzen werden behaald als volgt le prijs verguld zilveren medaille. „Ons Genoegen" Herpt, 161 punten. 2e prijs zilveren medaille. „Victoria" Elshout, 160 punten. Rozenprijs. „Claudius Civilis," Haarsteeg, met 7 rozen. Eerekruis. Jac. Kuipers van „Ons Genoegen", Herpt, met 46 punten in 12 schoten. De wedstrijd werd vereerd door de tegen woordigheid van den edel achtb. heer bur gemeester C. G. Verwiel, die de aanwezige gezelschappen een woord van dank heeft toe gesproken en den eersten prijs uitgereikt. Het luisterrijk feest liep in de beste har monie tot ieders genoegen af. Oosterliout, 17 Juni. Nog zijn ingekomen de volgende medailles, van de heeren: Van de afdeeling „Gilze en Rijen" van de Noordbrabantsche maatschappij van landbouw, zilveren medaille; P. van der Meer, notaris te Raamsdonk, groote zilveren medaille L. A. N. Gerrits, lid der prov. staten van Noordbr ibant te 's Boschgroote zilveren medaille. P. van Gastel, burgemeester te Dongen groote zilveren medaille; J. J. A Harte, lid van de tweede kamer der staten-generaal te 's Hage, zilveren me daille; André W. H. Smits, particulier te Ooster hout, gouden medaille; J. T. Smits van Oijen, lid van de eerste kamer der staten-generaal te Eindhoven groote zilveren medaille F. de Smet, conseiller provincial te Ber- chem—Antwerpen, groote zilveren medaille; Maatschappij van veeverzekering te Ter- heijden, groote zilveren medaille W. van den Heuvel, lid der prov. staten van Noordbrabant te Geldrop, zilveren me daille Van de commissie voor het Concours-Hip- pique, gouden medaille. Het heeft H. M. de koningin-regentes behaagd door tusschenkomst van hoogst der- zelver particulieren secretaris, jhr. De Ranitz, aan den voorzitter van het uitvoerend bestuur der in de maand September a. s. te Ooster- hout te houden landbouwtentoonstelling te doen toekomen, 2 prachtige hoogst derzelver beeldtenisssen en buste, sierlijk in groote zilveren penningen, bestemd als prijzen voor genoemde tentoonstelling. Waspik, 20 Juni. Heden morgen ten 6 ure werden de bewoners opgeschrikt door het luiden der brandklok. De boerderij van Joh. Pruijsen in Wijk Bo ven stond in lichte laaie en de vlam deelde zich spoedig mede aan de daaraangrenzende boerderij van H. Smits, bewoond door Ver schuren. Beide gebouwen met schuren werden geheel een prooi der vlammen. De brandweer rukte aan met 2 spuiten, waarvan men er een liet werken, doch men vermocht niets tegen het vuur. In den beginne begonnen reeds de 2 rieten daken van de daar dicht bij gelegen wonin gen te branden, doch men slaagde er in het vuur daarvan te dooven. De gebouwen waren tegen brandschade verzekerd. Ook de inboedel van J. Pruijsen verbrandde geheel en was niet verzekerd, terwijl van den laagverzekerden inboedel van Verschuren een gedeelte is behouden gebleven. Men veronderstelt dat de brand begonnen is in den schoorsteen van den bakoven van Pruijsen. GORINCHEM, 20 Juni. le qual. Kalfkoeien f200 250 Kalfvaarzen f 100 a 160 Melkkoeien f160 4 200 Hokkeling ossen f 4 00 l1/2 jarige ossen f100 4 120 Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. Aangevoerd 2 f100 4 120 f 60 100 f 30 k 60 f 6 4 12 varkens van 18 a 20 c., per half kilo, 591 biggen van f8,00 a 12.per stuk Eieren f 1.00 a 1.10 per 26 stuks. Boter 50 a 65 ct. per Va kilo.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2