aaaa&aataiia» Nummer 51 Zondag 26 Juni 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Uithoofde van den feestdag der H.H. Petrus en Paulus op Woens dag a. s., zal het volgend nummer dezer courant Dinsdagavond ver schijnen. Het tegenwoordige nummer ver schijnt iets later dan gewoonlijk, ornaat het Vrijdag St. Jan is geweestzijnde het patroonfeest van Waalwijk. Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Eene geschiedenis uil de Engelsche rechtspleging. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, WaalwyksÉe cd Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden^1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. "Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van .\dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De electrische vonk heeft ons vóór een paar etmalen de verwachte tijding gebracht: Ra- vachol, wiens anarchistische misdrijven door de lafheid der jury te Parijs niet naar ver dienste zijn gestraft en die daardoor in veler oog zoo na als voor deze uitspraak een po litiek misdadiger was, een afgedwaalde, meer te beklagen dan te berispen; Ravachol, de gepersonifieerde misdaad in haar meest ver schillende uitingen, zal zijn vergrijpen tegen het gemeene recht, zijn maar al te wel ge lukte aanslagen op anderer levenboeten met den dood en den procureur der repu bliek, een man, klaarblijkelijk even onver saagd als zijn onmiddellijke chef Quesnay de Beaurepaire, de procureur-generaal, hebben we 't te danken, dat het debat op het ware terrein is overgebracht en dat P.avachol ten aanschouwe en ten aanhoore van gansch de beschaafde wereld als 't ware, van het voet stuk is afgerukt, waarop 't zijn verwoeden aanhangers gevallen had hem te plaatsen, omgeven door een stralenkrans van moed, onversaagdheid en opofferingsgezindheid. 't Werd tijd, waarlijk meer dan tijd, dat een zoo laaghartige booswicht door een des- bevoegde eens op zijn plaats werd terugge voerd en dat aldus bij zijn waren naam werd genoemd een der meest buitensporige ver schijnselen van onzen tijd. 43 XIX. Wel mogelijk; maar Charles Lyon noemt haar immers zelf zijne bruid. Kan het meisje dat helpen, als hij zich zulke gekkepraat inbeeldt? Is het dan misschien ook gekkepraat wat hij nog meer uitschreeuwt? Neen, het is alles waarriep William drif tig. Het is waar, dat zijne moeder zich met Hetty en sir Crispe Gascoyne en met de heidin Milly Natus heeft vereeniga om Elisabeth in het verderf te storten! Het is waar dat zij uit Virtue Hall, de half onnoozele meid uit den //Lintworm'", een valsche getuigenis hebben weten te lokken! Het is waar, dat Elisabeth zich met Charles verloofd heeft, dat zij niet elkander naar Ame rika zouden gaan, en dat hij noch een schip voor den overtocht vinden, noch zijne papieren krijgen kon, omdat de lordmayor de hand in het spel had, voegde Robert op denzelfden toon er bij. De knaap schreeuwt dat toch ook op alle straten uit; als gij het eene aanneemt, waarom ontkent gij dan het andere William kromp in een en verstomde; het ge wicht der feiten, die hij niet vermocht te loo chenen, en toch ook niet wilde erkennen, drukte hem neder. De handelingen en beweringen van den jongen Lyon, ja reeds de rol, welke diens moeder speelde in de zaak van Elisabeth, hadden William doen vermoeden, dat deze een valsch spel met hem dreef; en hoe meer hij zich hare houding gedu rende de laatste weken voor den geest bracht, des te meer werd hij bevestigd in de overtui ging, dat zij, om de eene of andere onbekende reden, zoowel hem als Charles Lyon met eenige hoop had willen vleien, om later tusschen hen eene keuze te doen of misschien ook wel beiden te laten loopen. Indien hij deze ontdekking gedaan had, toen Elisabeth nog in vrijheid en ongedeerd was, zou Als bedrijver van een vijftal moorden zou Ravachol hoogstens hebben kunnen dienen om bij breedvoerige bespreking van zijn mis drijven onder het „gemengd nieuws" der ver schillende bladen, alleenwonende oude vrijsters en vreesachtige bezitters van het aardsche slijk, tijdelijk in angst en beven te doen ver- keeren, doch eenige beruchtheid, om niet te zeggen wereldvermaardheid, zou hem niet ten deel zijn gevallen, daartoe waren noodig zijn dynamietaanslagen, die hem in 't oog van vele honderden ook van dezulken, die in een vrijheidsmanie de politieke gezindheid van den individu een verontschuldiging hee- ten voor al zijn misdrijven en vergrijpen verhieven tot een martelaar voor zijn denk wijze. Hoog gingen de golven der ontroering en luid klonk 't geroep der beangsten van ge moed, 't meerendeel opgedolven uit verbor gen schuilhoeken der archieven en klaarblij kelijk stammend uit de middeleeuwen met haar lijfstraffelijke rechtspleging. Schavot en guillotine scheen men niet voldoende meer te achten, 't was of 't met de maatschappij op een eind liep. Doch hoe hoog de storm der agitatie ook ging, dc kalmte keerde weer en eensklaps vinden we als heugelijk resul taat daarvan de uitspraak van het schuldig door de jury te Montbrison en de vonnissing door den president dier jury, in heugelijke overeenstemming met den eisch van den pro cureur der republiek. Zoo is Ravachol een levend bewijs te meer wellicht voor de treurige leer der erfe lijkheid teruggebracht onder het gemeene recht en met een ijzingwekkende onverschil ligheid 't zij waar of geveinsd wacht hij de voltrekking af van een vonnis, welks rechtvaardigheid boven allen twijfel staat en waartegen hij niet in beroep zal komen, ter wijl hij evenmin geneigd is een verzoekschrift om gratie te teekenen van de straf, die te Montbrison zal worden voltrokken. In de woorden van den president der jury na Ravachol's uitroep„leve de anarchie hem het recht ontzeggende iets anders te zij misschien een einde hebben gemaakt aan zijn tweestrijd, en zich bevrijd hebben van de boeien die zijn hart pijnlijk drukten, maar waarin eigen zinnigheid en een valsch begrip van eer hem onverbrekelijk gekluisterd hielden. Maar nu zat het meisje in den kerker, be schuldigd van een zware misdaad, een streng vonnis hing haar boven het hoofd, en dit alles leed zij onschuldig, zoo als hij vast geloofde, en om zijnentwil. Indien hij haar niet tot zijne echtgenoot had willen maken, dan zou het Hetty nooit in den zin zijn gekomen, ooit een vinger tegen haar te verroeren. Voor hem zou de onge lukkige opgeofferd worden, daarom was het zijn heilige plicht haar ter zijde te staan en hulp te bieden. Dat deed hij dan ook met die drift en volharding, waarmede de zoodanigen een zaak verdedigen, aan welker rechtvaardigheid zij in hun hart eenigen twijfel koesteren, maar dien zij voor geen prijs ter wereld zichzelven willen bekennen. Ook thans herstelde hij zich weldra, en riep zonder op de laatste aanmerking van Robert te antwoorden: Ik herhaal dat men een afschu welijk complot heeft gesmeed om het arme kind in het verderf te storten. Maar William, zeide mevrouw Wintlebury, sir Crispe Gascoyne is - Een achtenswaardig man, en het zijn allen achtenswaardige lieden; maar den angel, waaraan de domme visch gevangen is, ken ik wel: dat hebben de lieve pogen van Hetty gedaan I Robert sprong onwillekeurig op uit de gemak kelijke houding, die hij had aangenomen, zijne lippen beefden, hij wilde spreken, maar hij be zon zich en liet slechts een' zacht gesis tusschen de tanden hooren, Mevrouw Wintlebury stond misnoegd uit haar leunstoel op. Ik moet zeggen dat de toon, dien gijlieden heden verkiest aan te slaan,mij weinig gepast toeschijnt voor mijn salon. Eerst behandelt gij de liefdesaangelegenheden van eene dienstmaagd, en nu tast William zelfs op licht vaardige wijze den naam zijner zuster aan. Robert, die bij al zijn spotlust een goed zoon was, sprong op, kuste zijne moeder eerbiedig de hand, en zeide: Vergeef mij, mama! Maar gij zult thans in Londen en omstreken nauwelijks één salon vinden, waar gij niet een dergelijk gesprek hoort; die ellendige geschiedenis maakt roepen dan: „leve de diefstal en de moord!" ligt een kenschetsing van Ravachol op z'jn juiste waarde Bismarck kan over de hem te Weenen ten deel gevallen huldiging meer dan tevreden zijn hoewel zij niet gansch en al onverdacht was droeg zij toch zulk een geprononceerd gunstig karakter, dat de oud-kanselier zich er door schadeloos gesteld kan rekenen voor quarantaine-maatregelen, tegen hem door de politici van naam en beteekenis betracht. De vroolijke burgers van Weenen hebben gejuicht en gejubeld toen hij kwam en velen hebben in dien geestdriftkarap zelfs blauwe oogen en verpletterde likdoorns opgeloopen, zij hebben alle gelegenheden aangegrepen om hem hun vereering te betuigen gedurende zijn verblijf en bij zijn vertrek hebben zij zich opnieuw beijverd om hun geestdrift te toonen. Het geschrijf over de motieven, die hebben ge leid tot de negeering van Bismarck door de hoogste hoogen, door den keizer en diens schoondochter kan buiten bespreking blijven tegenover 't geen door 't volk is geschied. Belgie's nieuwe kamers zullen 12 juli bij eenkomen Griekenlands nieuw kabinet zal zich in 't bijzonder bezighouden met de re geling der financien zonder nieuwe uitgaven en met behulp van een goeden oogst en den steun der kapitalisten Engelands nieuwe la gerhuis zal in geen geval voor Augustus sa menkomen Italie's kamer zal spoedig nog eens moeten samenkomen omdat de begroo- tingscommissie al haar vroeger gedane schrap pingen in de kredieten gestrengelijk hand haaft en de democratische conventie der Ver- eenigde Staten heeft Cleveland bij eerste verkiezing met 2/s van het aantal uitgebrachte stemmen cacdidaat gesteld voor het presi dentschap ziedaar een reeks nieuwtjes, die met verkiezingen of kiesbewegingen direct of indirect in verband staan. maar al te veel water vuil. Zij moet en zal nog wel meer water vuil maken riep William, en hief dreigend den arm op. Fielding heeft een vlugschrift opgesteld, waarin de uitstekende schrijver zonneklaar be wijst, dat alle beschuldigingen tegen Elisabeth uit de lucht gegrepen zijn. Ik heb dat geschrift gelezen, maar ben er niet door overtuiga, zeide Robert. Zoo; gij stelt u zeker op het standpunt van het prulschrift, dat van den een of anderen on genoemde daartegen verschenen is! spotte William. Beiden zijn ten minste even goed. Dat zullen wij eens zien ik zeg u dat het stuk van Fielding vuur heeft doen vattenhet volk zal het niet dulden, dat zijn vleesch en bloed veroordeeld en gemarteld wordt, om hei dens te redden 1 Ook niet als zij onschuldig zijn, William? vroeg Mary met hare zachte stem; zij was tot dusverre eene zwijgende toehoorster geweest. Na de beslissing, die in Hampshire gevallen was, en die binnen weinige dagen, wanneer lord Waversford naar Londen terugkeerde, hare be krachtiging zou verkrijgen, was haar het weder zien van William toch veel zwaarder gevallen dan zij zich in het gevoel van haar trots en haar versmade liefde had voorgesteld. Het was haar eene weldaad, dat haar broeder bijna uitsluitend het gesprek aan den gang hield, en zij weder den toon kon aannemen, waarin zij gewoon was met den vriend harer jeugd te verkeeren. Zijne ziekelijk opgewonden houding vol tegenstrijdig heden 'smartte haar zeer, en toen hij nu zelfs met zijn vooroordeel tegen de heidens voor deu dag kwam, achtte zij zich verplicht daartegen hare stem te verzetten. Zij zijn schuldig, Mary, zij moeten het zijn, riep hij heftig. Moeten? herhaalde zij. Ja, ja, zij moeten schuldig zijn, schuldig bevonden' worden, want als ae dat niet zijn, dan Is Elisabeth Canning eene bedriegster en meineedige, viel Robert in. Zeg dat woord nog eensschreeuwde Wil liam dreigend, of Hij bedacht zich, en voegde er kalmer bijDank het de tegenwoordigheid der dames, dat ik geen andere taal tegen u voer. Ik bevind mij in hetzelfde geval, hernam Robert met een spotachtige buiging. De Moniteur bevat het decreet waarbij de kamers Dingsdag 12 Juli bijeengeroepen worden. De kamer en de senaat zullen eerst afzonderlijk de geloofsbrieven hunner leden onderzoeken; de buitengewone zitting zal hoogstens anderhalve maand duren. Het mi nisterie blijft in zijn geheel aan, als minister van buitenlandsche zaken zal men voordragen den hertog van Ursel. Een treurig ongeluk is Donderdag ge beurd in de kolenmijn bij Amercoeux bij Roux (Henegouwen). De „kooi," waarin een troepje arbeiders werd opgeheschen kwam met zulk een vaart naar boven, dat zij tegen de katrollen van den kabel stiet, waardoor zij brak en het afdak daarboven vernielde. Verscheidene personen, onder welke een jong meisje, waren onmiddelijlk dood. De kamer heeft het wetsontwerp aange nomen, strekkende om der duur van den dienst bij de actieve legerreserve met 3 jaren te verlengen. Door dit ontwerp worden aan het land geen zwaardere lasten opgelegd. In Spanje heerscht eene werkstaking onder de telegrafisten. Vrijdag morgen kwa men uit Madrid nog slechts de regeerings- telegrammen over, blijkbaar geseind door personen, slecht met de Hughes bekend. Volgens berichten, hier aangekomen over Bayonne, hebben nu 3000 telegrafisten den arbeid gestaakt en moet de handel er op rekenen, dat telegrammen voor Madrid zeer langzaam loopen en voor de plaatsen in het binnenland van de grenzen af per post ver zonden worden. De regeering, die eerst ver klaarde niet te willen toegeven, deed tevergeefs een tweede poging om met de stakers tot vergelijk te komen. Dit conflict kan niet anders dan het prestige der regeering scha- Wat heb ik ook met u te maken vervolgde William op hoogen toon, denk wat gij wilt 1 Maar gij, .Mary, gïj kunt, gij moogt toch niet aan Elisabeth's schuld gelooven Hij had hare hand gevat, en zag haar in ang stige spanning in de oogenMary ontweek zijn blik en zweeg. Mary, ik bezweer u, spreek een enkel woord 1 Wat zou dat helpen? Gij gelooft mij toch niet, zeide zij zacht. Als door eene adder gestoken, sprong hij op. Versta ik u wel? Het is niet mogelijk! Het kan niet zijn! Houdt gij moeder Wells en de heidens voor onschuldig Mary gaf een licht, maar zeer duidelijk tee- ken van bevestiging. Dus gelooft gij, dat Elisabeth het slachtoffer van eene dwaling is geweest? Neen, was net zachte antwoord. William stiet een woesten lach uit. Zij is dus ook voor u eene bedriegster, eene meineedige, zooals uw broeder haar noemt? Ook gij, Mary, ook gij 1 O, dat had ik van u niet gedacht Er ontstond eene pauze. Mevrouw Wintlebury, de voorname, deftige dame, zag ontsteld naar den buitengewoon opgewonden jongen manzij kon zich zijn gedrag niet begrijpen, en beschouwde hem ongeveer als een tooneelspeler, die juist een bijzonder effect makende scène had afgespeeld. Robert hield zich ingelijks stil; voor hem was William reeds lang een zielkundig raadsel, en het interesseerde hem, waar te nemen welk nieuw verschijnsel zich nu zou voordoen. 'Gij spreekt van vooroordeel, ging William 'voort, nadat hij eenige minuten te vergeefs had gewacht, dat Mary zijn laatste vraag ontkennend zou beantwoorden gij maakt het mij en anderen tot een verwijt, dat wij met de groote menigte de heidens veroordeelen, maar handelt gijzelde dan anders Omdat Hetty, omdat sir Crispe Gas coyne Elisabeth veroordeelen, omdat de lord op perrechter de hervatting van het proces bevolen heeft, daarom vindt ook gij het meisje schuldig 1 Is dat oordeel of vooroordeel Daarom niet, William, maar Daarom niet? Waarom vindt gij dit alles dan eerst nu? Gij hebt immers de terechtzitting bijgewoond, waarom is het u toen niet ingeval len, dat zij een valsche getuigenis kon afgelegd hebben? (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1