Duitschland. Italië. UFtVOE RINGEN. BINNENLAND. Ingezonden stukken. Handelsberichten. den; hoewel 400 vrouwelijke ambtenaren der regeering trouw bleven, staat men voor de raoeielijkheid spoedig goede krachten te kweeken. De werkstaking duurt voort. De verslagen van het proces Ravachol, te Montbrison, maken een treurigen indruk. De man, die een grijsaard en vrouwen ver moordde om geld te stelen, tracht zich voor te doen als een strijder voor de verdrukten der maatschappij, spreekt van de zaak, die hij diende, het „offer" dat hij brengt, enz. „Ik weet, dat men mij veroordeelen zal. Maar ik zal gewroken worden", zegt hij. Een duizelachtig spotbeeld van een martelaar voor een groote zaak Hij blijft steeds koel en onverschillig. Al leen toen Dinsdagavond het zoontje van zijne minnares, vrouw Rulhière, getuigde, dat Ravachol altijd lief voor hem geweest was, barstte de moordenaar in tranen uit. Chaumentin, Ravachol's gewezen vriend, die ook verhoord werdverklaarde, dat Ravachol hem bekend heeft de pleger te zijn van den dubbelen moord van La Varizelle. Ravachol blijft dit ontkennen. Chaumentin moet voorts erkennen, dat zijne kinderen onderwijs hebben ontvangen van Ravachol, dat deze matig en ingetogen leefde en een gedeelte van het bij den kluizenaaT geroofde geld onder arbeiders verdeeld heeft. Vrouw Rulhière, Ravachol's gewezen min nares, die, naar zij hem schreef, het betreurt, dat zij ooit „zulk een monster liefhad, zoo vol gal tegen de maatschappij", ontkent met kracht, dat hij haar ooit verklaard zou heb ben, de moordenaar van La Varizelle te zijn. Men vreesde ongeregeldheden bij het op treden van Chaumentinmaar de orde werd niet verstoord. Een troep anarchisten uit Saint-Etienne, die verwacht werd, is niet gekomen. Er wa ren ongeveer 22 anarchisten in de zaal, die allen door de politie in het oog gehouden werden. De anarchist Gustave Mathieu schreef uit Londen, dat Ravachol onschuldig is aan den moord der dames Marcon en dat hij nooit Chaumentin iets in vertrouwen heelt mede gedeeld. Maar zijn brief werd als een stuk van onwaarde ter zijde gelegd. Woensdagnacht, of eigenlijk Donderdag in den vroegen morgen de zitting duurde tot 3 uur is het vonnis geveld. Ravachol werd door de gezworenen schul dig verklaard aan de hem ten laste gelegde misdaden, behalve den moord vanLaVarisel en van de dames Marcon, en ter dood ver oordeeld. Béala en Mariette Soubère werden vrijgesproken. Bij het hooren van het vonnis riep Rava chol „ik antwoord op mijn veroordeeling met den kreet„„leve de anarchie!"" Het openbaar ministerie noemde het in zijn requisitoir gelukkig, dat Ravachol niet te Parijs ter dood veroordeeld werd. Was hij terechtgesteld wegens aanslagen op de over heid, dan zou hij voor velen gestorven zijn als een soort van martelaar. Hier echter stond hij terecht als een gemeene moorde naar, wiens afschuwelijke misdaden ten volle de doodstraf verdienden. De verdediger, de advocaat Lagasse, deed al het mogelijke om den beschuldigde in een gunstig licht te stellen. De vermoorde klui zenaar van Chambles had een volkomen nut teloos leven geleid en Ravachol had er niets in gevonden dien man te dooden, om zijn geld beter te besteden Ravachol had van nature een goed harthij werd alleen tot het kwade gebracht door het zien van de menschelijke ellende. Hij was vooral een slachtoffer van de politiek en verdiende wel, dat men verzachtende omstandigheden in aanmerking nam. De igry heeft dat echter niet gedaan. Na het requisitoir van den procureur-ge neraal wilde Ravachol nog een geschreven verdedigingsrede voorlezen, maar de presi dent gaf daartoe geen verlof. De nachtelijke zitting, waarbij de zaal er zeer somber uitzag, werd ook weder door een talrijk publiek bijgewoond. Na gedurende zijn verblijf te Weenen door de bevolking uiterst hartelijk te zijn bejegend is prins Bismarck Vrijdagnacht half drie met een sneltrein te Mtinchen aangekomen. Het station was afgezet, doch op het plein bewogen zich honderden menschen, die hem luide toejuichten. De eerste burgemeester en twee raadsleden waren op het perron doch verzochten deze begroeting niet als officieel te beschouwen. Vrijdagmorgen werden namens de stad bloemen aan den vorst gezonden die later eene deputatie van den burgemeester en acht raadsleden ontving om hem uit te noodigen het feestelijk versierde raadhuis te bezoeken waar hem het gouden boek zal worden voorgelegd en de eerewijn in den gouden beker zal worden geschonken. Hoewel eenige Beieren 1866 nog niet ver geten zijn en anderen hem den strijd tegen j|s jezuïeten niet vergeven, is over het algemeen de ontvangst van den vorst zeer hartelijk waaraan eenige bladen de kleur geven van een manifestatie tegen den keizer. De prins regent liet Bismarck begroeten door een par ticulieren vriend, den industrieel Von Miller. De begrootingscommissie handhaaft alle verlagingen en schrappingen van credieten tot welke zij aanvankelijk besloten had. De kamer zal binnen enkele dagen in deze zaak eene beslissing nemen. Een deel der lijn BolognaFlorence is ingestort. Verscheidene huizen zijn bedolven De route langs den Gothard-spoorweg is daardoor gestremd. Er zijn 30 dooden en gewonden. De rijke koopman Molinari is te Bologna op klaarlichten dag in zijne woning, op een der drukste punten der stad, vermoord, zon der dat men de schuldigen heeft kunnen ontdekken. Zijn geldkast vond men openge broken, maar er werd niets vermist. Vermoe delijk zijn de moordenaars gestoord op het oogenbliic dat zij de kas wilden plunderen. WAALWIJK. Zondag 26 dezer, 's middags 121/3 uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren DE BEROEMDE „Tannhauser Marche" Compositie van Richard Wagner. Zondag 26 dezer, volks-matinée, door de zangvereeniging Cecilia, voormiddags 12 ure, in de zaal bij den heer H. F. van Kregten. PROGRAMMA Abendlied Abt. Hymne an die Musik Lagner. Het lied der blinde, lied voor bas Chattin. Opwaarts. R- Hol. Die Betende, met accomp. Di&bellé. IIiniai lil_i MJI Tirr^^rwnr«nnrrni_ -| WAALWIJK, 25 Juni 1892. Bij kon. besl. is o. a. benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, jhr. A. A. J. M. Verheijen, notaris en president der Vereeniging „de Harmonie," te Groningen. Te Amsterdam zijn geslaagd: bij het 2e natuurkundig examen de heer L. Bolk; bij het doctoraal examen in de rechten de heer J. Bink. De zangvereeniging „Cecilia" alhier zal morgen en vervolgens eiken tweeden Zondag der maand, eene matinée geven, toeganke lijk voor HH. honoraire leden. Het programma zal geregeld in dit blad worden opgenomen. De handel in vee in de Langstraat bleef sedert de vorige noteering zeer traag, daar voor het buitenland hoegenaamd geen zaken gedaan werden. Onder de veehouders onderling hadden enkele verkoopen plaats. De noteeringen zijn thans kalfkoeien f 180 a 210, dito vaarzen f 160 a 200, versche melkkoeien f 140 a 175, slachtvee 60 a 70 ets., mestkalveren 80 a 90 ets. p. Kg. schoon; nuchtere kalveren f 7 a 10, weilammeren f 3 a 6, vette dito f 9 a 12; vette varkens van 75 tot 80 Kg. schoon 30 ets. per Kg.; biggen f7 a 10. Hooi. In dit artikel werden zoo goed als geen zaken gedaan, de prijs blijft stationair. De oude aardappelen worden in de Boven- Langstraat naar qualiteit thans voor 20 a 25 ets. per 5 L. verkocht, nieuwe uit het Land van Heusden lot 50 a 60 ct.; kruisbessen voor Engeland 10 a 12 ets. per Kg. Een bankiersfirma te Maastricht ontving voor ettelijke weken van de Banca per In- dustria e Commercio te Treviso een schrijven, houdende de orde tot aankoop van eenige Nederlandsche fondsen, waarvoor als dekking een cheque op Engeland was bijgevoegd. De bankiersfirma kreeg echter achterdocht en op haar verzoek weiden door het parket te Maastricht langs diplomatieken weg inlich tingen ingewonnen. Daaruit is thans gebleken, dat èn de voornoemde Italiaansche Bank èn de betrokkene van de cheque tot het groote gilde behooren, waarmede het niet raadzaam is in verbinding te treden. Een met eene bezending valsche gou den tientjes naar Rotterdam gekomen Itali aan is ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring aan de Korte Hoog straat overgebracht. De man heeft te kennen gegeven, de muntstukjes in het buitenland te hebben vervaardigd, met het voornemen ze in ons land uit te geven. Hij logeerde in een hotel aan de Geldersche kade, en het is thans gebleken, dat nog meer winkeliers de dupe van zijn bedrog zijn geworden. Aan de tijdige aanhouding is het te danken, dat de verspreiding van eene som van ruim f1300 valsch geld voorkomen werd. Woensdag middag was de heer G. F. G. v. P. Ie luitenant der artillerie, in de pyrotechnische werkplaats te Delft bezig met het beproeven van een torpedokogel. De electrische stroom, dien hij daarbij aanwendde, schijnt verkeerd uitgewerkt te hebben, althans de kogel verwondde hem ernstig aan den arm en den buik. Wegens het vele bloed verlies werd hij onmiddellijk naar het hos pitaal overgebracht. De beide zoons van schipper Jonker, die bij Marken verdronk, waren op het voor dek van hun vaartuig werkzaam, toen eens klaps hulpgeroep gehoord werd. Beiden snel den naar achteren, één maakte de boot los, en de andere sprong er in zonder zijne broe der af te wachten. Op eenen scheepslengte afstand zag hij zijnen vader met de golven worstelen. Met alle kracht roeide hij er heen en had spoedig den halven afstand aigelegd, toen zijn riem in stukken brak en hij, even als zijn broeder, machteloos moest aanzien dat hun vader voor hunne oogen verdronk. Wijl thans de invoer van levend vee naar Belgie verboden is, werd Dinsdag voor het eerst door een veehandelaar te Zundert, per stoomtram een geheele lading geslachte gemeste kalveren naar Antwerpen verzonden. Door een rechercheur van politie werd ontdekt, dat door twee soldaten geëmploi- eerd aan de militaire slachterij te 's Hage, vleesch werd ontv: eemd en voor sterken drank werd verruild. De vermoedelijke daders bevinden zich in arrest. In het militair hospitaal te Utrecht werd Woensdag opgenomen een geniesoldaat, die in het kamp bij Zeist door den bliksem was getroffen. De man werd bewusteloos op den grond gevonden. De rechterarm en het rech terbeen bleken verlamd te zijn. De borst was voor een grpot deel geschroeid. Zijne kleeding was echter geheel gaaf gebleven. Na geruimen tijd kwam hij weder tot be wustzijn. Tegen den Timmerman O., te Utrecht, schijnen ernstige vermoedens te zijn gerezen als zoude de in den nacht van Zondag op Maandag ten huize van de weduwe C. al daar ontstane brand door hem zijn aange stoken geworden hij werd althans door de politie gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Naar men ons mededeelt, was O. gerui men tijd bij de juffrouw inwonende en had zij hem eerst onlangs genoodzaakt hare wo ning te verlaten, iets waarover deze zich toen zeer verbitterd moet hebben getoond. (U. D.) Donderdag ochtend is op de veemarkt te Zwolle door den politieagent Van der Klei, aangehouden Willem S., uit Enschedé die eene melkkoe op de markt had verkocht voor f115. Zijne opgave en handelingen kwamen echter den kooper H. K., uit Meppel, zeer verdacht voor en hij wilde, voor hij betaalde, eerst eenige inlichtingen inwinnen. Toen Van der Klei daarover hoorde spreken, nam hij de koe in quaestie in beslag en bracht den verkooper voor den commissaris van politie. Het bleek toen dat hij een bekende der justitie was. Hij zou de koe op weg onder Zwolle hebben gevonden zonder touw aan den kop. Hij had het dier daarop naar de markt gebracht en verkocht, wijl hij in geld verlegenheid verkeerde. Het dier behoorde toe aan den landbouwer G. L. Mensink. S. is ter beschikking van de justitie gesteld. Door den rechtercommissaris is bevel van voorloopige aanhouding tegen hem uitge vaardigd. (Z. C.) Te Eist is een man, die op een ladder stond kersen te plukken, door den hevigen wind uit den boom geslingerd, met het ge volg dat hij onmiddellijk een lijk was. Tengevolge van den storm, welke Don derdag gewoed heeft, strandde om 7 uur nabij den Hoek van Holland een schokker, M. A. 73. Niettegenstaande wilde zee slaagde de bemanningbestaande uit drie personen, er in het strand te bereiken. Bezuiden Egmond aan Zee strandde in den vroegen ochtend de Hollandsche schoe ner Menno (kapt. Burghout), die eene lading hout van Drammen naar Schiedam bracht. De bemanning is met de reddingsboot van Egmond aan Zee gered. Uit Geldermalsen wordt gemeld Een aanhoudende stormdie Donderdag en vooral 's nachts hier in de omstreken woedde, heeft aan de verschillende vrucht- boomen onberekenbare schade toegebracht. Bijna alle boomgaarden liggen als bezaaid met vruchten, terwijl bovendien vele takken van de boomen zijn afgescheurd en ook an dere planten zijn beschadigd. Uit Gramsbergen wordt van 23 Juni gemeld Heden achtermiddag bewoog zich over de buurtschappen Anerveen en Holthove, onder deze gemeente, eene hevige windhoos, die groote verwoestingen aanrichtte, met zooveel kracht, dat zelfs in een tuin alle vrucht- boomen zijn ontworteld. Donderdag sloeg de bliksem in den molen te Kerkhoven onder Oosterwijk. De borst van den molen werd totaal stuk ge slagen, brand werd er echter niet veroorzaakt. Ook te Heivoort sloeg de bliksem in een huis, bewoond door den landbouwer C. v. d. H., waardoor brand ontstond; met behulp der buren was men het vuur echter spoedig meesier, zoodat de brandspuiten onverrich- terzake kond inrukken. Bij den laatsten storm zijn te Blokzijl 2 tjalken, geladen de eene met lange en de andere met korte turf, komende van de Lem mer en bestemd voor Leiden, ten zuiden van de haven gestrand. De opvarenden, te zamen 15 personen, zijn gered. Donderdag namiddag is op de Brie- nenswaard, eiland Tien Gemeten, door den hevigen storm, de groote houten bouwschuur met bedrijfswoning van den heer A. den Hertog, te Nieuw-Beierland, omgewaaid. De bewoner, J. van der Veer, sprong er weldra uit, en redde niet dan met moeite zijne vrouw onder de planken en balken uit. Het huisraad is grootendeels vernield. Men meldt uit Harlingen De reddings boot der Har linger Reddings-maatschappij vertrok Donderdagmorgen vijf uur door de sleepboot Voorwaarts gesleept naar het in nood verkeerende tjalkschip Dageraad, schip per Staastra, teneinde te trachten de opva renden te redden. Het gelukte de vrouw van den schipper, twee kinderen en den knecht te redden, doch de schipper was des nachts door een onbekende oorzaak overboord ge raakt en verdronken Eenige uren na de redding is het tjalkschip gezonken. Aan de bemanning der reddingsboot, die, toen sleepbooten weigerden wegens het slechte weder te vertrekken, des nachts twaalf uur nog trachtte te haven te verlaten, moet hulde gebracht worden voor de onvermoeide po gingen, die echter, helaas door den noor delijken wind verijdeld werden, zoodat men tot 's morgens moest wachten alvorens te kunnen vertrekken. De nacht van 23 op 24 dezer is ook voor Genemuiden uiterst schadelijk geweest. Al het hooi der buitenlanden is weggespoeld, of bedorven. Ook betreuren veel visschers het verlies hunner netten. De hoogste water stand was 1.50 -f A.P. Gelukkig hield de was niet aan; anders ware de geheele hooioogst verloren geweest en hadden ruim 600 runderen gevaar geloo- pen van te verdrinken. Een Friesche schippersknecht geraakte door het uitbrengen van touwen van zijn vaartuig gescheiden, dwaalde den geheelen nacht in het land rond en kwaui ten slotte in eene diepe moddersloot terecht. Eerst tegen den morgen werd hij uit zijne benarde positie bevrijd. Capellc, 25 Juni. Tot onderwijzer aan de christelijke school, te Oudewater is op eene jaarwedde van f 525 benoemd H. Zwart, nog onlangs kweekeling bij de normaallessen te Waalwijk. Oostcrkout, 25 Juni. Voor de in Septem ber a. s. alhier te houden landbouw-tentoon- stelling zijn ingekomen medailles van de volgende heeren P. J. Smets, directeur der beetwortel suikerfabriek te Statendam, groote zilveren medaille. F. Rovers, notaris te Steenbergen, gouden medaille. C. van Schendel, kassier te Zevenbergen, zilveren medaille. B. V. J. Mutsaers, notaris te Oosterhout, gouden medaille. C. van Drongelen, te Raamsdonk, penning meester der lüde afd. van de N.B. Maat schappij van Landbouw, zilveren medaille. Tilburg, 22 Juni. De seinhuizen aan beide zijden van het stationseraplacement zijn ge reed, zoodit thans nog blijft te bouwen het seinhuis midden voor het station. Vervol gens zullen de verschillende seiniurichtingen in die seinhuizen worden aangebracht en daarmede de nieuwe beveiliging gereed zijn, waardoor de seinen niet op veilig kunnen worden gesteld dan wanneer de wissels voor af voor recht spoor aangesloten liggen. Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Dat onze harmonie l'Espérance nog niets verflauwt in haren ambitie, constateeren wij uit het feit, dat zij Woensdag jl. op de gewone repetitie met de meeste nauwgezetheid instu deerde de tegenwoordig in de muziekwereld zooveel opgang makendeTannhauser marche van Richard Wagner, dewelke zij eerstdaags hoopt op te voerendaarbij ontvingen wc van den directeur mededeeling, dat nog in studie is 't jougste groote werk van Wagner: Lohengrinbenevens Méditation sur le Ier Prélude de J. Bach, par Gounod, Ave Ma ria. De volhardende ijver, dien we in ha ren direcreur bewonderen, gepaard aan de eensgezinde werkkrachten der leden, voor spellen voorzeker Waalwijks kunstminnenden ingezetenen menig muzikaal genot. Een muziekliefhebber. Waalwijk, 24 Juni 1892. WAALWIJK23 Juni. De markt van heden kenmerkte zich door ge ringen aanvoer en tragen handel. Het ongunstige weer, alsmede de drukte, welke de hooibouw in deze streek oplevert, zijn hiervan ongetwijfeld de oorzaak. Kalfkoeien golden f105.tot f 200. Dito vaarzen f tot f Jonge varkens, aangevoerd 90 stuks, verkocht van f6,50af 11,75 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 412 KG., van f 1,02 a f 1,14 per KG. Kippeneieren f4,00 a f4.50 per 100 stuks. De lederhandel levert weinig verandering op, de prijzen blijven stationnair. "Voor lichte soorten bestaat eenige vraag, zoomede voor dik beleerd zwaar zoolleder; men kan daar voor nog volle prijzen bedingen. Voor schors (nieuw gewin) bestaat nog al vraag en zijn de prijzen wel zoo vast. Prima Fransche schors geldt f66 a 68 per 1000 kg. vrij station. Veluwer en Graafschapper naar qualiteit f 3 3.40 per 65 kg. vrij stroom.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2