Nummer 53. Zondag 3 Juli 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Eene geschiedenis uit de Engelsche rechtspleging. BUITENLAND. Frankrijk. De Echo van het Zuiden, Waalwpsche en Lanptraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. daarboven 8 cent per regel atsing Advertentiën 17 regels f 0,60 groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaai opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Heilloos en onverkwikkelijk heeten we den pennestrijd, door Bismarck uitgelokt en nu gevoerd wordend door de meerderheid der Duitsche bladen, conservatieve zoowel als liberale, en de uitlatingen van die bladen zijn over 't algemeen Bismarck weinig gunstig, een enkele slechts is 't, die zijn verdediging aanvaardt en of die enkele dan nog tot des ex-kanseliers handige vrienden mag worden gerekend, valt zeer te betwijfelen, 't Is in deze niet de vraagwie is er begonnen of wie heeft nu eens gelijk, 't is de vraag of zoo'n oorlog op 't papier gevoerd met het meest scherpe aller wapenen, tot iets goeds kan leiden en dan zullen er maar weinigen zijn, die niet volmondig 't heillooze en 't gevaarlijke erkennen van zoo'n kamp, gevoerd te midden van een periode, wanneer de po litiek in den regel in haar zomerslaap is ver zonken. De schepper van Duitschlands eenheid moet wel moeilijk de weelde der populariteit kunnen dragen om na 't gejuich en gejubel van Berlijn, Dresden en Weenen, zijn over- kropt en verbitterd gemoed aldus lucht te geven in de ernstigste aanvallen tegen hen, die zijn arbeid hebben voortgezet, deels on gewijzigd, deels gewijzigd en de critiek over hun daden moet Vnn Caprivi c.s. wel sterk hebben getroffen en moet hem wel geheel en al zijn zelfbeheersching hebben doen ver liezen om zoo gedachtenloos den hem toe geworpen handschoen op te nemen, zonder na te denken over 't einde van den strijd en wel mag beider keuze de perspolemiek treurig worden geheeten. En die polemiek wordt van de zijde van de heeren te Berlijn al heftiger gevoerd, men laat de Norddeutsche dreigen en donderen, vergetend welk een treurigen indruk deze intimidatie-pogingen moeten maken op den onbevooroordeelde!! toeschouwer, die een beslist optreden tegen over den ex kanselier, hem persoonlijk ter verantwoording roepend, vrij wat raadzamer 45 xx. Zij legde steeds hare hoogachting voor sir Crispe Gascoyne aan den dag, en verborg het volstrekt niet, dat zij de stoutmoedigheid bewonderde, waarmede hij, onbekommerd om de vijandige aanvallen, zoowel van aanzienlijken als van ge ringen, zich tot verdediger der onderdrukte heidens had opgeworpen, Telkens opnieuw moest ik van haarhooren: sir Crispe is een man, hij heeft den waren, echten moed knarste Robert. In gedachte zal zij er dan wel bijvoegen: Gij, Robert Wintlebury, zijt een onnoozele jongen, een lafaard En hale mij de ik kau haar niet geheel ongelijk geven ik heb mij bij Hetty werkelijk niet van de schitterend ste zijde voorgedaan. Hij floot zijn lievelingsdeuntjeMalborough s'en-va-t-en guerre, binnensmonds, en vervolgde nadenkend: Wat heeft men in zijne jeugd aan lieve speelgenootjes, als men ze niet een weinigje zou mogen plagen? Maar waar heb ik toch mijne oogen gehad Moest er dan eerst een sir Crispe Gascoyne met zijn ouderwetsche galanterie komen, om mij te doen zien, welk een prinsesje in het betooverde Chesney-Wood op verlossing wachtte? Neen Ik zou haar ook wel gevonden heb ben, zeide hij stampvoetend; ik zou den stijven lordmayor niet als oogarts noodig gehad hebben. En Hetty kan hem imtaers niet be minnen, dat is niet mogelijk, het strijdt tegen de natuur. Zacht wat, zacht wat, mijn jongen zeide hij daarop, en keerde zijn sarcasme tegen zich- zelven, dat mogen wij zoo stijf en sterk nog niet beweren; net zou de eerstemaal niet zijn, dat een schoon meisje aan een bedaagden man de voorkeur gaf boren een jongen spring in 't veld, en Hetty is er geheel het meisje naar om zoo iets te doen! Neen, dat is zij nietl Zij is daartoe veel te gezond. Jonge meisjes, die oude mannen beminnen, hebben altijd iets ziekelijks, zal achten, 't boven alles verkieselijk heetend een kamp te vermijden, zooals die door de Norddeutsche wordt gevoerd met een tot dusver ongeëvenaarde scherpte. En toch is Caprivi wel te verontschuldigen, ook een premier is maar een mensch en 't was im mers zonder voorbeeld een blad als de Neue Freie Presse, dat Bismarck vroeger heeft aangevallen en belasterd, nu door hem zei ven te zien bezigen om zijn pijlen te richten tegen zijn opvolger en diens helpers, de on bekwaamheid der Duitsche onderhandelaars in zake het handelsverdrag met Oostenrijk een enorm voordeel heetend voor Oostenrijk en Caprivi zelf belichtend van onvermogen en onhandigheid, waarvan de verbroedering tusschen Frankrijk en Rusland vóór Kroon stad het gevolg is geweest. De publicatie van officieele documenten ter aantooniug dat Bismarck ook geen kan selier zonder vrees of blaam is geweest, stelt een gevaarlijk precedent, want als de Nord deutsche daarmee voortgaat, kon Bismarck ook nog wel met 't een of ander voor den dag komen, dat nu juist niet voor openbaar making bestemd is en hij is er waarlijk de man niet naar om 't laatste woord aan de tegenpartij te gunnen en door zwijgen de verdenking op zich te laden, dat hij op al 't tegen hem aangevoerde ja en amen zegt. Hoever 't nog komen zal en waartoe dat alles zal leiden, ligt in de donkere toekomst en in handen van den kleinzoon van Wil helm I, gerugsteund in deze door de Prui sische wet. Werd de strijd onverhoopt door gezet, dan zou Bisinarek, de ongelijke wape nen in aanmerking genomen, het onderspit moeten delven, omdat 't niet de tegenstander des keizers is, die door de menigte gehuldigd werd, doch de man, aan wien land en volk groote verplichtingen hebben. Sommigen heb ben wellicht in de manifestatien ten gunste van den ex-kanselier het middel gezien om te Berlijn ontstemdheid te wekken, de meer derheid heeft gewis alleen ten doel gehad een van de grootste mannen dezer eeuw te huldigen en te vieren't is geen plebiscit iets overspannens, en daarvan heeft Hetty geen zier. Zij acht en vereert den lordmayor, maar beminnen Hij haalde de schouders op maar kon het met zichzelven niet eens worden. Misschien zal haar gezicht mij klaarheid geven, dacht hij, en greep dit voorwendsel aan om den weg in te slaan, dien hij maar al te gaarne betrad, naar Chesney-Wood. Hij liet zijn paard zadelen en reed, door zijn hond gevolgd, weg. Het is een sombere, nevelachtige morgen. De sneeuw van den vorigen dag was weer gesmol ten, en maakte de wegen onbegaanbaar, terwijl men in een dikken, raistigen dampkring geen drie schreden voor zich uit kon zien. Robert en zijn paard stoorden zich daar niet aan; zij hadden dien weg zoo dikwijls afgelegd, dat zij hem ook onder nog veel ongunstiger om standigheden wel veilig zouden hebben gevonden. En evenwel schrikte het paard voor een on zichtbaar beletsel, en begon zoo te steigeren, dat slechts zulk een geoefende rniter als Robert in staat was het op zijde te rukken en vast in den zadel te blijven; Hector hief een woedend geblaf aan, er moest iets verdachts in de nabijheid zijn. Wat is er? Wie is daar? riep Robert, zwaaide de karwats en greep met de andere hand naar het dubbele pistool, dat hij steeds geladen in den holster had; sta, of ik schietEene don kere gestalte dook uit den nevel op, Robert Wintlebury legde het wapen aan, maar liet het ook terstond weder zakken; de vermeende straat- roover, die zich dreigend in den weg had gesteld, was in eene vrouw veranderd. Wat wilt gij Uit den weg! snauwde hij haar toe. Hoe kunt gij mijn paard zoo doen schrikken Mr. Wintlebury Mr. WintleburyZijt gij het? Goddank 1 Ik zocht u juist! Mij vroeg Robert verwonderd, en zag de bruine vrouw scherper aannu herkende hij Milly Natus, de heidin. Van waar komt gij? Van Chesney-Wood En gij zocht mij Wat is er dan gebeurd? Of liever, houd mij maar niet op, ik rijd er heen en zal het daar wel vernemen. Hij wilde zijn paard de sporen geven, maar zij greep het in den teugel. Niet daarheenNiet daarheen 1 Dat dient nergens toe I geweest tusschen Bismarck's regime en het tegewoordig bewind. De kalmte en rust te Kissingen kunnen Bismarck wellicht bewaren voor overijlde stappen, die hem spoedig naast de oppositie van liberalen, clericalen en socialisten, den tegenstand zouden verzekeren van de con servatieven in al hun schakeeringen. Toege vendheid, de plicht van den sterkste, zou voor de regeering de beste resultaten leve ren en de met belangstelling en spanning ge volgde kamp zou spoedig uit zijn faute de combattants Door de National Zeitung wordt het eene grove faut genoemd, wanneer het waar is, dat van officieel-Duitsche zijde op keizer Frans Jozef druk is geoefend, om Von Bis marck niet te ontvangen, en 't blad beschouwt 's vorsten wrevel hierover als enkele en eenige reden van zijn scherpen uitval, maar bezweert hem ook om thans te zwijgen. Keizer Wilhelm trok weer naar 't hooge noorden. Aan boord van de Kaiser-Adler, gelijk de oude Hohenzollem nu herdoopt is, nu zijn n.iam aan het jongst gebouwde ad viesjacht is. gegeven, en door het pantser schip Siegfried begeleid, stevende Z M. Woens dagavond naar Drontheim. Met eene troonrede, in welker aanhef ge zegd wordt, dat de tijd gekomen is, waarop het raadzaam moet worden geacht door het samenstellen van eene vertegenwoordiging de juiste gevoelens des lands in te winnen, zijn Donderdag de zittingen van het Britsche la gerhuis gesloten en is het oude parlement nu ontbonden. Het nieuwe is bijeengeroepen tegen 4 Augustus. Gelijk men weet is de verkiezingsdrukte reeds in vollen gang. De sluitings-troonrede heeft zich verder door niets bijzonders onderscheiden. Wat het binnenland betreft, worden de voornaam ste wetgevende maatregelen opgesomd, in den loop der zitting tot stand gekomen, terwijl de betrekkingen tot de mogendheden worden beschreven als bij voortduring van vriendschap- pelijken aard. De acte der Congo-conferentie Waarheen dan? Naar Londen. Om wat te doen Miss Hetty de lordmayor Charles Lyon rar, Fiedling. Vervloekte heks! Uit uw gesnap moge een ander wijs worden Kunt gij niet geregeld ver tellen, wat er gebeurd is Gaarne, gaarne, waarde heerLaat mij slechts eerst tot bezinning komen. Hebt gij daartoe geen tijd genoeg gehad? Neen, neen, ik ben half dood, zij hadden mij bijna vermoord Wie? Allen! Robert zag in, dat hij met zijn ongeduldig vragen de heidin nog meer in de war bracht; hij dwong zich dus tot kalmte, en verzocht haar geregeld te verhalen. Ook toen nog moest hij het meeste er bij denken, want de anders nog al bedaarde Milly was door den schrik als ver lamd. Robert vernam intusschen toch dat in Londen eene groote opgewondenheid heerschte; men wilde alle heidens doodslaan, en Milly zelve was slechts ter nauwernood aan een woedenden volkshoop ontkomen. Ik ben naar Chesney-Wood geloopen om bescherming te zoeken bij de goede miss Hetty, ging de heidin voort. En die heeft zij u toegezegd; verder, verder Ja, ja, en ik, ik heb haar in het ongeluk gebracht! snikte zij. Gij riep Robert ontzet, greep de vrouw bij de schouders en tilde haar als een pop van den grond. Gij Ik zal u vermorselen Mr. Wintlebury O weeArme Milly niets heeft gedaan. Laat mij los I De lordmayor Dat liet zich wel denken, dat die er ook weer tusschen stakriep Robert woedend en slingerde de heidin ter aarde. Zal ik nu einde lijk vernemen wat er gebeurd is? Ik heb aan miss Hetty gezegd, dat zij den lordmayor te lijf wilden, Huilde de heidin, terwijl zij met moeite opstond en hare pijnlijke lede maten wreef. En vroeg Robert ademloos. Toen heeft zij terstond haar paard laten zadelen, en is naar Londen gereden. Alleen is, onder eenige reserve slechts der Fransche regeering, nu door alle mogendheden goed gekeurd. Gladstone, Engelands grand old man, kan wellicht het levend bewijs zijn, dat uit het kwade het goede kan voortkomen, m. aw. de booze toeleg van zijn tegenstanders op politiek gebied, kan te zijnen voordeele zijn. Donderdag is Gladstone van Chester ver trokken om in Midlothian de kiescampagne te gaan leiden en het eigenaardige geval doet zich voor, dat de enkele, opzichzelfstaande gevallen van aantijging tegen Gladstone, als mede de boosaardige aanval van Zaterdag 11. hem niet weinig tot voordeel zijn, wat gevoegd bij veler meeningdat 't een plicht van dankbaarheid is vis-d vis den grand old man hem te steunen diens kansen op de overwinning en op het premierschap niet weinig gunstig is. De consul-qnaestie heeft de gemoederen in Scandinavië zoolang in beroering gehouden tot er nu een kabinetscrisis door is ontstaan. De beslissing der Shorting ten gunste van een eigen consulair corps kon 's konings goedkeuring niet verwerven en het kabinet bood zijn ontslag aan, dat door koning Oscar in bedenking is genomen. Over den aanslag op den boulevard Magenta worden eenige bijzonderheden medegedeeld, die thans bekend zijn geworden. Meunier trad de restauratie Véry binnen. Hij hield 10 centimes in de rechterhand voor een glaasje rhum; in de linkerhand droeg hij een zeer klein valies. Terwijl hij het gelag betaalde en zijn glas leegdronk, zette hij het koffertje in een hoek, wat door niemand werd bemerkt. Vervolgens verwijderde hij zich, even kalm als hij gekomen was. Het valies bevatte een houten doos met De oude rijknecht is haar nagereden, maar zij ging zoo snel, dat ik niet geloof, dat hij haar heeft kunnen inhalen. Te midden van het oproer? Ik heb gebeden, de bedienden hebben ge beden, dat zij te huis zou blijven, maar het hielp niets. Toen heb ik gedachtMilly, loop naar de Abdy, naar mr. Wintlebury, die heeft miss Hetty lief, die zal haar redden. Eu nu komt gij mij juist tegen. Mr. Wintlebury haast u naar Londen, miss Hetty is in gevaar: ais zij haar herkennen, zullen zij haar kwaad doen 1 De heidin sprak reeds lang in de ledige lucht. Robert had bij zijn laatste woord met één ruk zijn paard omgewend, en reed, neen vloog den weg naar Londen op. Hector volgde hem met groote sprongen, en weldra waren paard, ruiter en hond in den nevel verdwenen. Ook Milly Natus sloop weg. Zij had hare weldoenster een beschemer gezonden, en meende nu aan haar plicht voldaan te hebben en gerech tigd te zijn ook haar eigene huid in veiligheid te brengen, en daaraan zoo mogelijk eenige zorg te wijden. Zij zocht de beschermende muren van Chesney-Wood op. In de City van Londen en in de aangrenzende deelen der stad bewoog zich eene woeste en op gewonden menigte. Spookachtig als schimmen verhieven zich donkere gestalten uit den golven- den nevelsluier, en verdwenen weder, maar steeds dichter werden de volkshoopen, steeds luider en dreigender de door elkander schreeuwende stem men.Om de oude, eerwaardige St. Paulskerk en dtjor^üe nauwe, hoekige straten der City was een vreeselijk gewoel, maar het hevigste was het getier, het dichste het menschengedrang rondom Mansionhouse, de woning van den lordmayor, en rondom Guildhall, waar sir Crispe met de al dermen en de gezamenlijke leden van den raad reeds sedert den vroegen morgen in een zitting vergaderd was. De strijd, die weken lang in openbare bijeenkomsten en in de pers gevoerd en steeds scherper geworden was, brak nu in eene ruwer, gemeener gedaante uit. De inhechtenisneming van Elisabeth Canning en de hervatting van het proces had het buiten- sporigste opzien verwekt. De reeds half vergeten geschiedenis werd weer levendig, en wond op ongehoorde wijze alle stan den der maatschappij op. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1