Nummer 54. Donderdag 7 Juli 1892. 15* Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Eene geschiedenis uil de Engelsche rechtspleging. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. o van het Zuiden, en Liin«'slraals(iie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00 Advertentiën 1—7 regels ƒ0.60 (r„^, j daarboven 8 cent per regel groote letters naarplaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaetsing Franco per post door het geheele rijk I 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden opgegeven worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duüsch aan den Uitgever. w„orlie" aI1,e.en fangnomen door het advertentiebureau vai, Adolf Steiner, Hamburg. Waalwijk. Reclames 15 cent per regel als gevangenen medevoerden. Het is dus ook al niet louter genoegen wat Frankrijk van zijne ondernemingen in den vreemde beleeft. Terwijl beangste zielen in vreezen en be- ven zitten, over 't geen de aanhangers van de anarchie, die in Ravachol een soort hei lige schijnen te zien, wel in hun schild voe ren tegen den dag der executie en elkander 't hoofd van streek brengen met allerlei ver halen van beraamde geweldpleging, heeft de kamer Zaterdag met 389 tegen 20 stemmen het krediet van 300000 frs. aangenomen, be stemd voor schadeloosstelling van de door de ontploffingen direct of indirect getroffenen, daarna ondanks het besluit der commissie met 270 tegen 210 bepalend, dat Cluserets wetsvoorstel tegen het tweegevecht in be handeling moet genomen worden. In den jongsten Franschen ministerraad is een besluit genomen, dat door eenige Duit sche bladen niet geheel ten onrechte ver meld wordt onder het opschrift: Parijs contra Berlijn. Daarin werd namelijk in beginsel het houden in 1900 van eene algemeene inter nationale tentoonstelling te Parijs goedge keurd, waardoor natuurlijk het toch al uiterst wankel staande Berlijnsche plan een duchti- gen knak krijgt. Het besluit werd genomen na een uitvoe rig rapport van den minister van koophan del. den heer Jules Roche, over de resulta ten van een door hem ingesteld onderzoek naar de kansen van slagen, welke eene zoo danige tentoonstelling zou hebben en dat rapport luidde, het genomen besluit bewijst het, blijkbaar gunstig. Uit Tonkin werd Zondag te Marseille ein delijk eens iets -anders dan de gewone slechte berichten ontvangen, namelijk, per stoomboot Yangtsé, de eerste lading Tonkingsch katoen 1179 balen groot. Men had weer, ditmaal met goeden uitslag, gevechten gehad met de zeeroovers. Op Madagaskar is het weer tot een kleine botsing met een der Engelsche consuls gekomen, terwijl uit Porto-Novo de tijding komt, dat de lieden van Dahomey het dorp Jomé plunderden en vier inlanders 46 xx. Eerst was er slechts een algemeene spanning, waarin de gemoederen»geraakten; men vroeg el kander, welke nieuwe voorvallen aan het licht gekomen waren, gewichtig genoeg om den reeds opgeheven arm van den beul tegen te houden en uit het slachtoffer der booswichten zelve eene beschuldigde te maken. Nu verscheen Fielding's geschrift. Met de dui delijkheid en scherpheid van den jurist, met het vuur en de welsprekendheid van den roman schrijver, wees hij aan, dat de bewijzen, die men tegen de verklaring van Elisabeth Canning had bijgebracht, meer dan zwak waren. De eerste getuigenis van Virtue Hall beschouwde hij als de juiste, door de kracht der waarheid afgedwon gen; de tweedevoor den lordmayor afgelegd, als valsch en haar onder allerlei schoone beloften ontlokt. Nogmaals schetste hij op wegslepende wijze het stille, reine, schuldelooze leven van Elisabeth; ofschoon in armoede en ellende opge groeid, was nooit de geringste smet op haar ge vallen; zoo voortreffelijk had zij zich gedragen, dat een geacht burger, de timmerman Lyon te Alderman bury, haar aan zijn zoon tot vrouw wilde geven. En op denzelfden avond, dat zij de verloofde van den jongen Lyon zou worden, nadat zij den vromen plient had vervuld, op de graven van hare ouders te gaan bidden, grijpt de misdadige bende haar aan, sleept haar naar een slecht be faamd buis en mishandelt haar op ongekende wijze, omdat zij weigert het pad der deugd te verlaten. Het gelukt haar te ontkomen, de onverlaten worden ontdekt, veroordeeld, de ondeugd wordt gestraft, de deugd zegeviert. Maar de maat des ongeluks van de zoo wreed vervolgde is nog niet vol; nog heeft Elisabeth Canning de martelaarskroon niet verdiend. Zij heeft vijanden, bittere vijanden, en nog bitterder, Spanje levert in den laatsten tijd een wer kelijk merkwaardige verscheidenheid op van ongeregeldheden, hetzij dan met of zonder werkstaking. Na de telegrafisten en de ma kelaars ter beurze hebben Zaterdag te Ma drid de groentevrouwen en andere marktver- koopsters oproer gemaakt uit ontevredenheid over de heffing van nieuwe marktgelden. Danig zijn de vrouwtjes te keer gegaan, met steenen werpend en de agenten mishandelend, zoodat eindelijk tegen haar van de vuurwa penen moest worden gebruik gemaakt. Ook hadden vele inhechtenisnemingen plaats. De prefect, die aan het hoofd der gendarmerie de orde trachtte te herstellen, beliep ernstige kneuzingen. Eerst toen bekend werd gemaakt, dat de heffing van het nieuwe marktgeld voorloopig zou worden geschorst, keerde de rust weder, die een oogenblik zoo ernstig bedreigd scheen dat men de troepen in de kazernes consig neerde. De laatst gehouden markt was rustig, maar met weinig aanvoer. Er hebben 75 inhechte nisnemingen plaats gehad en 15 gendarmes en 5 agenten zijn gekwetst. Ook tegenover de beurs-makelaars heeft men zoete broodjes moeten bakken, wat niet pleit voor de doordachtheid der genomen maatregelen. De minister van binnenlandsche zaken heeft hun beloofd, dat de maatregel zoo in gematigd en liberaal mogelijken geest zal worden uitgevoerd. Men vermoedt, dat de beurszaken nu weer geregeld haar voort gang zullen kunnen nemen. Van de Marokkaansche grens is weêr be richt ontvangen van nieuwe moeilijkheden, die de sultan heeft met de'stammen aan de grens, tegen wie hij zijn broeder en zijn zoon met troepen heeft afgezonden. Weinig of niets zeggend is de uitslag van een 16-tal verkiezingen in Groot-Brittannië, 't beleekent niets dat 8 zetels zijn ten deel gevallen aan conservatieven, 4 aan unionisten en 4 aan gladstonianen, belangrijker is 't dat de Ieren in Amerika Zaterdag in een te New-York gehouden meeting hebben beslo ten, de gladstoniaansche partij in haar stre ven te steunen met zoo ongeveer 150,000 dollars en nog belangwekkender zou 't zijn als de paus inderdaad aan de Iersche bis schoppen zijn instructiën had gezonden met het oog op de algemeene verkiezingen, een gerucht, dat van Rome uit beslist wordt tegen gesproken. Onderwijl heeft Gladstone, die ondanks zijn hoogen leeftijd toont zijn Pap penheimers te kennen, te Glasgow gezegd, dat de home rule niet zal leiden tot over- heersching door de katholieke kerk, juist ver mindering van den invloed der priesterschap voorspellend en te Waterford hebben de par- nellisten 't den anti-parnellisten weer eens erg benauwd gemaakt en hun candidaat Sheehy geducht toegetakeld. Geen duimbreed wijkt paus Leo XIII af V&P den door hem betreden weg, geen af wijking gedoogt hij van de door hem gege ven aanwijzingen aan Frankrijk's katholieken met betrekking tot hun houding vis-a vis de groote republiek en tevens kent hij zichzelven het recht toe ook dan de houding van de getrouwe zonen der kerk te bepalen, wanneer de politiek in verband staat met godsdienstige aangelegenheden en belangen ziedaar wat de paus den bisschop van Grenoble heeft doen weten en wat deze ter openbaarheid heeft gebracht. omdat zij tot haar eigene sexe behooren. De aanzienlijke dame acht het niet beneden zich in verbond te treden met de vrouw des volks en met eene heidin; aan alle drie is Elisabeth Can ning in den weg, zij moet schuldig bevonden, zij moet opgeofferd worden. Men vindt een val sche getuige, een invloedrijk man verleent zijne hulp, en het is gelukt Elisabeth Canning zit in de kerker. Neen, neenl het mag niet gelukkenOp gij rechters! Duldt zulk een afschuwelijk misdrijf niet, verscheurt het leugenweefselOp, gij volk van Engeland! Verheft uwe stem, en Iaat het blijken, dat gij nog de onschuld weet te bescher men en geen onrechtvaardigheid verdraagt Het geschrift maakte een verbazenden opgang, en werd meer gelezen dan //Tom Jones" of Ame lia*, of welke andere roman van den schrijver uok. Drie dagen later verscheen evenwel een tegenschrift, dat, ofschoon ook niet in zulk een schitterenden stijl, misschien daarom des te bon diger en zakelijker, alle tegenbewijzen toelichtte, en eindigde met de bewering, dat de heidens den roof niet konden gepleegd hebben, dat Elisabeth Canning niet in den «Lintworm''' opgesloten ge weest kon zijn, dat zij een valsche getuigenis had afgelegd om de ware oorzaak van haar ver dwijnen te verbergen. En nu volgde geschrift op geschrift, en ieder nieuw pamflet verliet al meer en meer den grond van degelijke overweging en ging tot persoonlijke aanvallen over. Hoe duidelijker het uitkwam, dat hier slechts bewering tegenover bewering stond, dat geen partij in staat was onwederleg- bare bewijzen bij te brengen, des te meer werden de gemoederen verbitterd. De dagbladen waren met hekelschriften overvuid. Portretten van Eli sabeth Canning en van de heidens, de laatste na tuurlijk verschrikkelijk Lelijk, hingen voor de winkelramen, met platte gronden en teekeningen ▼an het huis van moeder Wells, en de ijselijkste voorstellingen van de gevangenschap van het jonge meisje, wier lijden vreeselijk overdreven werd. /Voor Canning en „Voor de heidens!' werd een wachtwoord, werd de leus tot scherpe debat ten in clubs en salons, en gaf aanleiding tot kloppartijen en vuistgevechten op de straten. Ien laatste mengde er zich zelfs nog een staat kundig element in. Een bankier van Genappe, die 's ochtends per spoor naar Brussel vertrok, ten einde s middags aldaar ter beurze zaken te doen, had eene portefeuille in den linker borstzak van zijn jas, waarin zich 90,000 frs. in bank- papier bevonden. Hij reisde le klasse in een Het parlement was ontbonden, nieuwe verkie zingen waren aanstaande; de Whigs (liberalen) hadden sir Crispe Gascoyne voor de City tot candidaat gesteld, en nu maakten de Tories ge bruik van zijne deelneming aan de gebeurtenis Qie in de algemeene belangstelling op den voor grond stond, om het volk tegen hem op te zetten. In de zaak zelve lag immers een al te geschikt Punfc van uitgang: de veroordeelden, voor welke sir Crispe Gascoyne in de bres sprong, waren heidens. Te allen tijde was er niets geweest, dat beter succes beloofde, dan de volkswoede af te leiden op hen, die onder den last van het voor oordeel zuchtten, die men als vreemdelino-en beschouwde en steeds onderdrukt had, en van wie men toch alle deugden van den vrijen burger in hooge mate had geëischt. Reeds sedert verscheidene dagen had men aan de hoeken van de straten der City in Guildhall ja zelfs aan Mansionhouse, des morgens plakkaten gevonden met het opschrift: Geen Heidenvriend! VVeg met den lordmayor, die de heidens be schermt Slaat dood het vreemde gespuisJaa°-t de heidens naar Egypte De politie scheurde dergelijke oproerige aan hitsingen spoedig af, maar zij keerden in steeds grooter aantal en steeds hatelijker terug. Bezol digde agenten bespraken het thema in dekroegen en op de straten op alle wijzen; schreeuwers, die zich aan iedere beweging, enkel uit zucht tot schandaal aansloten, zongen het liedje verder. Toen zich de lordmayor in volle am btskleed'ing van Mansionhouse naar Guildhall had begeven in zijne zware koets, met den koetsier op den bok. wiens reusachtige pruik anders alleen reeds eer bied inboezemde, en de beide lakeien achterop, hadden zich verdachte gestalten vertoond, be dreigingen en smaadredenen waren gehoord ia een steenworp had zelfs eene ruit van de koets verbrijzeld, maar de lordmayor had met kalmte op den volkshoop nedergezien, was met vaste schreden naar de vergaderzaal gegaan en had rustig zijn zetel onder de aldermen ingenomen. Laten wij onze beraadslagingen beginnen mijne heeren I Guildhall wordt zoo gemakkelijk niet bestorrad, eer onze werkzaamheden afge- loopen zijn, zullen de konstabels met het gemeen wel klaar zijn I De verwachting van den lordmayor, indien hij die werkelijk had gekoesterd, werd niet vervuld. coupé, waarin zich buiten hem nog een reisgezelschap van drie heeren en ééne dame bevond, oogenschijnlijk behoorende tot de hoogere klassen der maatschappij. De bankier was in slaap geraakt en werd wakker door het stilhouden van den trein te Ottignies, waar zijne medereizigers uitstapten. Nauwe lijks had de trein zich in beweging gezet of de bankier, aan de linkerborstzijde van zijn jas voelende, bespeurde dat de portefeuille met haren inhoud verdwenen was.Te Brussel deed de bankier aanstonds aangifte, en ter stond werd van daar het signalement van zijne vier reisgenooten naar verschillende richtingen getelegrafeerd. De politie zet hare operatien tegen de anarchisten ijverig voort en deed huiszoeking bij Seuillery, een vriend van Francis; of onder de papieren nog belangrijke documenten zijn gevonden, is niet bekend. De rechtbank heeft machtiging verleend om verschillende anar chistische redenaars te arresteeren en in be waring te houden als krankzinnigen, gevaarlijk voor het algemeen welzijn. De ritmeester Nerch van het 19e re giment bereden jagers te Rijssel, die in uniform, in een socialisten vergadering ver klaard had, dat zijn escadron zou weigeren tegen werkstakers op te treden, is geschrapt als officier. De schoenen- en laarzenfabrikanten in het graafschap Leicester besloten de geschillen met hunne arbeiders over het in dienst hebben van jongens, aan de uitspraak van een scheidsgerecht te onderwerpen. Daardoor zullen de 90,000 werklieden dus niet in de noodzakelijkheid gebracht worden, het werk neder te leggen. Koningin Charlotte van Wurtemburg is nabij Stuttgart aan een groot gevaar ontsnapt. De politie bleek geheel machteloos tegenover het volk, dat met steeds talrijker troepen aanrukte, 6n ief" r!e geschreeuw, gejoel en gebrul maakte. Door onzichtbare handen werd geld en brandewijn onder de menigte uitgedeeld, en daarmede olie in het vuur geworpen. Het was een goed georganiseerd oproer; den lordmayor moest de hoogste smaad aangedaan en hij daar door onmogelijk gemaakt worden. Steenworpen verbrijzelden de vensters van Man sionhouse en beschadigden in de kamers spiegels meuoels en schilderijen, ofschoon men zich daar mede niet vergreep aan den eigendom van Crispe Dascoyne, maar de woning van den lordmayor vernielde, die aan de City toebehoorde. Des te beter ook het vernielen van den stedelijken eigendom moest op rekening van den gehaten lordmayor komen. Toen het bericht van de steeds toenemende wanorde in Guildhall kwam, beval de lordmayor dat de konstabels zich lijdelijk moesten gedragen en in alle stilte militairen laten aanrukken De oproerigen legden de lijdzaamheid der po litie anders uit. Zij meenden, dat de lordmayor bevreesd was, en besloten hem bij het terug rijden op de grofste wijze te beleedigen. Intusschen koelden zij hun moedwil aan weerlooze slacht offers. Een heiden I klonk het gebrul, toen zich een man met eenigazina donkere gelaatskleur gekleed in een lluweelen buis en meteen bonten halsdoek vertoonde. Er op los! Slaat hem dood I - Wij dulden die vreemdelingen niet meer onder ons Zij zijn vijanden van ons volk Naar Egypte met heidens en heidenvrienden! Verscheidene dreigende vuisten verhieven zich tegen den ongelukkige, wien het slechts met moeite gelukte, hen te overtuigen, dat hij geen afstammeling van den verachten en gehaten stam was, maar de eer had tot het Angelsaksische ras te behooren. Ook Milly, die naar Londen gekomen was, om eens weder rondom Newgate te sluipen, en te beproeven of zij niets van haar man kon verne men, was door een woedenden hoop aangevallen en slechts met moeite bevrijd door.de toesnel lende politiedienaren, die echter bij de steeds aangroeiende menigte meer en meer machteloos bleken. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1