Italië. Amerika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. Laatste Berichten. Op weg van Ludwigsburg naar Cannstatt, brak de achterste as van haar rijtuig, tenge volge waarvan de koetsier van den bok viel en een eind ver werd meegesleept, terwijl de lakei onder de wielen geraakte. De koningin trachtte toen, na vergeefs de paarden te hebben toegeroepen, de op den grond sle pende teugels machtig te worden, wat haar na veel moeite gelukte, waarna zij de dieren tot staan wist te brengen. Dank zij haar onverschrokkenheid heeft de koningin geen letsel bekomen; de lakei en koetsier zijn licht gewond. Door een nieuwe politie-verordening, welke den 1 October te Berlijn in werking zal treden, worden de kellnerinnen aan zeer beperkende bepalingen onderworpen. Zij mo gen de gasten niet meer aanzetten om iets te gebruiken, niet naast hen gaan zitten en niet meer iets drinken voor rekening van de heer en. Ook zullen de zoogenaamde costuums verboden zijn. Allen zullen lange rokken moeten dragen. Een wedren van Berlijn naar Weenen of omgekeerd zal eerlang waarschijnlijk na de legeroefeningen door Duitsc.he en Oosteurijksche officieren ondernomen worden. Er werden door de beide keizers prijzen uitgeloofd: door keizer Wilhelm voor de Oostenrijksche en door keizer Frans Jozef voor de Duitsche officieren, die den rit in den kortsten tijd volbrengen. De deelnemers moeten steeds hetzelfde paard gebruiken en niet anders den weg afleggen dan te paard of te voet met het paard aan den teugel. Maar zij mogen zeiven hunnen weg kiezen. Te Aken is dezer dagen een boeren knecht tot drie jaren tuchthuisstraf veroordeeld, wegens een meineed betreffende twee haringen. Hij had om een vriend, die twee haringen van een kar gestolen had, te doen vrijspreken, voor de rechtbank te Duren valschelijk getuigd, dat hij een haring gekocht en dien vriend een stuk daarvan gegeven had. Nu bekende hij, dat hij toen onwaarheid gesproken had, en hij kreeg daarvoor de genoemde strenge straf. ROME, 4 Juli. Het beroepshof heeft heden uitspraak gedaan in het proces tegen de anarchisten, die den 1 Mei wanordelijkheden pleegden. Caprianie is tot 20 maanden, de overige beschuldigden tot straften van 25 tot 8 maanden opsluiting veroordeeld. De voorlezing van het vonnis deed groot tumult ontstaan, zoodat de voorzitter de zaal liet ontruimen. Ook buiten het gerechtsge bouw hadden ongeregeldheden plaats, welke tot de arrestatie van 14 personen leidden. De opening op 1 Mei 1893 van de ten toonstelling te Chicago door den Markies Veragua schijnt echt Amerikaansch door de zen met veel moeite opgespooi den bejaarden nazaat van Columbus te zullen geschieden uit Madrid. De markies zal in zijne kamer te Madrid op een knop drukken en door een electrischen stroom langs den onderzeeschen kabel worden dan tegelijk te Chicago alle machinerieën in beweging gebracht. Grootsch inderdaad Noordbrubantsclic stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Juni. OpbreDgst personenvervoer f 1372.02» goederenvervoer 1726.38 f, postvervoer 166,68 Diversen Totaal der opbrengsten f 3265.085 In Juni 1891 f3283.365 Er werden 6084 personen vervoerd. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juni ingelegd f 3128,79; terugbetaald f 4049,07. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1460. Donderdag 7 Juli a.s., Jaarmarkt te Waalwijk. Weerkundige waarnemingen. Over de maand Juni 1892, te WAALWIJK. Gevallen regen 72'/s mill. Vorig jaar Juni 87 mill.; verschil 14i/s mill. 10 Regendagen: 1, 2, 5, 12, 16, 17, 21, 22, 25, 29 Juni. Vorig jaar 12; verschil 2. De meeste regen viel 22 Juni =a 25Vs mill. De minste regen viel 30 Juni »/is null- Donder, bliksem en hagel 22 Juni Storm den 23 en 29 kracht 7/i0a8no- Karakter van het weer: de eerste 3 en laatste 9 dagen warm overigens koud en schraal. Windkracht boven normaal; de laatste helft dezer mand gaf sterke westewind varieerende tusschen V10 a 6/10, op 23 en 29 Juni 7/io a 8/io, overigens a/10a'/10. WindrichtingN. 7 a 10, 12, 13, 15. O. 22.Z. niet.W. 3, 5, 11, 17 a 21, 23 a 27, 30. N.O. 14. N.W. 6, 13. ZO. niet. Z W. 12, 4, 16, 28, 29. Gevallen regen van 1 Juli 1891 tot 1 Juli 1892 566s/i6 mill. Regendagen van 1 Juni 1891 tot 1 Juli 1892 142: WAALWIJK, 6 Juli 1892. Waalwijk's ingezetenen zullen goed doen op hunne hoede te zijn geruimen tijd is 't hier zeer kalm geweest en heeft men niets bemerkt van overdreven dienstdoenderij der politie. Sedert een paar dagen echter schijnt de kaart gekeerd. De gemeentepolitie, naar men ons verzekert moede aanhoudend lastig te worden gevallen, omdat er niet genoeg proces-verbalen werden ingeleverd, zou aan 't bekeuren zijn gegaan, waarvan de rustige en niets kwaads vermoedende burgers de dupe zijn, zonder dat de openbare veiligheid er in 't minst door gebaat wordt. Bespotte lijk zijn de staaltjes, die men onder het volk over die zaak hoort rondgaan; natuurlijk zal er wel overdreven worden, maar in alle ge val is 't aan te raden, zooveel mogelijk alles in 't werk te stellen om zich voor schade te wachten en den op proces-verbalen beluste die pret zoo min mogelijk te gunnen. Verleden Zondag is de nieuwe kolfbaan bij den heer Besier op feestelijke wijze ge opend. Ze was voor deze gelegenheid kwistig met groen, vlaggedoek en Venetiaansche lan taarns versierd, en de harmonie l'Espérance luisterde de plechtigheid op, door verschillende nummers van haar repertoir ten gehoore te brengen. De vice-president der Waalwijksche Kolf- club, de heer van Lieinpt, hield de openings rede, en de penningmeester, de heer Jac. Gragtmans, dankte de harmonie voor hare medewerking. Tot laat in den avond bleven de leden der club prettig samen en staken onder el kander menige gloeiende speech af. Denzelfden Zondagavond gaf de harmonie St. Crispijn een concert te Bezooien, in de Plant aadje bij den heer Constans van Don gen. Deze eerste uitvoering, die, naar wij met genoegen vernemen, dezen zomer nog door twee andere gevolgd zal worden, is zeer druk bezocht geweest en voorspelt veel goeds voor de toekomst. Men roemt zeer den mooien aardigen tuin. Blijkens bericht van Harer Maiesteits gezant te Brussel, is de in- en doorvoer van Nederlandsch rundvee in Belgie vanaf 4 dezer weder toegestaan langs den spoorweg Rosen- daal-Esschên, in welke laatste plaats de die ren gevisiteerd zullen worden door een Bel gischen veearts. Donderdag 7 Juli zal in de kathedraal ran St. Jan te 's Bosch plaats hebben de plechtige consecratie van Z. D. H. Mgr. W. Van de 'Ven. Het uitvoerig programma is verschenen, maar te groot om in ons blad op te nemen. De kathedraal wordt om 8 uur geopend; om uur begeven zich de Z.Ew. Heeren geestelijken en om 83/4 HH. DD. HH. de bisschoppen kerkwaarts Om 9 uur intocht der bisschoppen en begin der plechtigheid. Ter voorkoming van mogelijk misverstand zij hier duidelijk in het licht gesteld 1. dat het niet waar is, dat de kerk tijdens de plechtigheid wordt gesloten; 2. dat de beide zijbeuken ingang Doop kapel en ingang O. L. V. kapel geheel vrij blijven voor het publiek, dat niet van kaarten is voorzien. Dit geldt enkel voor de voormiddagplech tigheid 's avonds is de kerk geheel toegan kelijk als gewoonlijk; 3. den bezitters van kaarten wordt bericht, dat die aan den ingang aan de zijde der Hinthamerstraat moeten worden vertoond, doch niet afgegeven. Het huldeblijk der Bossche katholieken aan Z. D. H. Mgr. W. Van de Ven zal be staan in een prachtigen zwaar verguld-zilveren kelk, waarvan de vervaardiging is opgedragen aan de gunstig bekende firma Gebr. Van Gemert aldaar. Naar wij vernemen, zal Z. D. H. van wege een geestelijke corporotie worden aangeboden een fraai geschilderd glasventer, bestemd voor de kapel van het bisschoppelijk paleis, waar van het beeld van den H. Wilhelmus de hoofdfiguur uitmaakt en dat zal worden ver vaardigd naar een teekening van den archi tect der kathedraal, den heer L. C. Hezenmans. De zoraerzitting der staten van Noord brabant werd gisteren namiddag door den commissaris der koningin met eene toespraak geopend. De geloofsbrieven van de 31 herkozen leden, zoomede die van het nieuw gekozen lid L. van Hasselt te Bergen-op-Zoom, werden on derzocht en in orde bevonden, waarna door hen de bij de wet gevorderde eeden zijn afgelegd. De ingekomen stukken, 66 in getal, werden deels voor kennisgeving aangenomen en deels naar de afdeelingen en bijzondere commis- sien verzonden. Enkele van eenvoudigen aard werden afgedaan. Maandag ochtend 4 uur brandde te Kuilenburg het huis af, bewoond door J. van Leuken, broodbakker. Door het snel aan wakkeren van het vuur kon men niet veel redden. De brandspuiten werden eerst tegen 5 uur in werking gesteld, zoodat men toen nog maar alleen de belendende perceelen kon sparen. Oorzaak onbekend. Naar men verneemt was alles verzekerd. Het lijk van schipper E. Vaatstra, die in den storm van 23 Juni van zijn vaartuig De Dageraad was geslagen, is ten Noorden van Harlingen, onder het grondgebied van Seksbierum, aan den dijk gespoeld en in genoemd dorp begraven. Zaterdagnacht bracht een verliefd meisje de Lambertusstraat te Kralingen, in rep en roer. Nadat men haar had medegedeeld.dat haar minnaar er nog een ander meisje op na hield, wonende in de Lambertusstraat, begaf zij zich Zaterdagavond laat daarheen, verstopte zich op aanwijzing van een paar vrouwen in eene poort, en toen zij haren minnaar vroolijk keuvelende met zijn tweede meisje hoorde aankomen, sprong zij plotseling uit haren schuilhoek en sloeg er toen dapper op los, tengevolge waarvan het minnende paar met eenige bekomen bloedende wonden het hazepad moest kiezen. Uitgeput zakte zij daarna in een, en langen tijd kostte het, eer men haar tot bewustzijn had gebracht. Uit Amsterdam wordt gemeld Zondag omstreeks 5 uur 30 m. 's middags werd gedurende eene korte, doch krachtige windhoos een der vele pleiziervaartuigen op de Zuiderzee tusschen Marken en fort Pampus gegrepen en op zijde gesleurd, waardoor het ijzeren vaartuig water schepte en slechts drijvende bleef op het luchtdichte voorschip. De 5 personen van de bemanning konden zich met moeite gedurende een half uur op het drijvende deel staande houden, toen zij door eene te hulp snellende tjalk uit hunne nete lige positie werden verlost. Het vaartuig is weder terechtgebracht. Zaterdag ochtend werd door een ploeg arbeiders, die te Kudelstaart bij Aalsmeer werkzaam waren aan den inundatiedijk door den Deymeerpolder naar Uithoorn, een stee- nen pot gevonden, ten deele gevuld met oude gouden munten. Hoewel enkele er van reeds in andere handen waren overgegaan, werden zij, toen het bekend werd dat het rijk als uit voerder van het werk er recht op had, alle ter hand gesteld aan den heer P. Kleynhens, kapitein der genie, onder wiens toezicht de verdedigingswerken worden gemaakt. De munten zijn van verschillende grootte sommige zoo groot als een rijksdaalder, an dere als een tienstuiverstuk. Enkele dragen het jaartal 1460. Zij zijn alle ongeschonden en blinken alsof zij nieuw waren. De Prov. Gron. Ct. bevat eene beschrij ving van een watertournooi, dat te Paters wolde op 10 dezer bij den heer Kraak zal worden gehouden, onder leiding van den heer De Zeeuw, leeraar aan de H. B. S. te Veendam. Op de plecht van een sloep, die daartoe van stuur- tot bakboord voorzien is van een plat dek en waar op stuurboordzijde eene houten schutting gemaakt is van pl. m. 1 M. hoogte, staat in zwemkostuum een kam pioen, gewapend met een houten lans, van onderen dik, rond uitloopend, ter lengte van ongeveer 2 M. Deze stok of lans is bij het dikke eind omwonden met koehaar of zee gras, dat weer overtrokken is met leer. Zoo toegerust en staande op de plecht wordt de strijder voortgeroeid in de richting der tegenovergestelde zijde, vanwaar een dito gewapende krijger hem tegemoet geroeid wordt. Zijn de partijen dicht bij elkaar, dan laten de roeiers de riemen loopen; op het oogenblik dat de strijders tegenover elkaar staan, moet de een den ander met zijn wapen uit den zadel trachten te lichten, in dit ge val overboord stooten Op sommige plaatsen in Frankrijk en Italië, waar steeds duizenden dit waterfeest bijwonen, zijn naar keuze en kele strijders voorzien van borstplaten of harnassen en maskers. Dat de strijders moeten kunnen z.vemmen, ligt voor de hand. Toch zal de noodige voorzichtigheid hier in acht genomen worden. Daarvoor zal in de nabijheid van het krijt een boot met 1 of 2 duikers bij de hand zijn. Dit voor het eerst in Nederland te Paterswolde te houden watertournooi wordt afgewisseld door snelz\vemmen op borst en rug, duiken en een tobbe-roeiwedstrijd. Door een werkmeester in dienst bij de Hollandsche spoorwegmaatschappij is Zater dag aangehouden en aan de politie overge leverd een persoon, verdacht van zich op het perron van het station te 's Gravenhage te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van koperen knoppen, enz. van spoorwegwaggons. Het is een bij de justitie bekende, die nog 4 maanden gevangenisstraf moet ondergaan. Zekere J. te Tilburg, die 's avonds met zijn vrouw en zwager naar huis ging, is in eene stille wijk door een aantal dronken per sonen aangevallen en mishandeld. Hij ontving een messteek in de rechterzijde, waardoor zijne opname in het gasthuis noodzakelijk werd. Men vreest voor zijn leven. J. K., die 29 Februari jl. levensgevaar lijk te Pelfeld verwond werd, is buiten alle verwachting aan de beterhand. Van de des tijds aangehouden drie personen, als vermoe delijke daders, is H. R. in arrest gehouden en zijn de anderen in vrijheid en buiten vervolging gesteld. Met ingang van 1 Juli zijn de nieuwe bepalingen, vastgesteld naar aanleiding van het verleden jaar te Weenen gehouden post- congres, in werking getreden. In het bijzonder vestigen wij de aandacht er op, dat het in Nederland te heffen port der brieven en verdere stukken naar en uit de Nederlandsche koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indie, op andere wijze dan langs den rechtstreekschen zeeweg uitge wisseld, alsmede naar en uit de andere landen der algemeene postvereeniging, zal bedragen: lo. voor brieven per 15 gram ot gedeelte van 15 gram a. naar en uit Belgie 10 ct. voor een ge- frankeerden en 20 ct. voor een ongefran- keerden brief; b. naar en uit alle overige landen 121/a ct. voor een gefrankeerden en 25 ct. voor een ongefrankeerden brief; c. met afwijking van het bepaalde sub. a en bvoor brieven naar en uit Belgie en Duitschlandverzonden tusschen kantoren, die in eene rechte lijn gemeten, niet meer dan 30 kilometer van elkander verwijderd zijn 5 cent voor een gefrankeerden en 10 ct. voor een ongefrankeerden brief; 2o. voor briefkaarten naar alle landen 5 ct. voor elke kaart, bij vooruitbetaling te voldoen. Ongefrankeerde briefkaarten worden belast met een port van ongefrankeerde brieven 3o. voor gedrukte stukken a. naar Belgievoor nieuwsbladen, ten minste éénmaal per week verschijnende: tot een gewicht van 40 gram I ct., boven 40 tot en met 100 gr. 2Vj ct. en voorts voor elk gewicht van 100 gr. of gedeelte van 100 gr. 21/jb ct. meer; voor andere gedrukte stuk ken tot een gewicht van 15 tot en met 50 gr. 2Va ct. en voorts voor elk gewicht van 50 gr. of gedeelte van 50 gr. 21/2 ct. meer. De bovenvermelde porten worden uitslui tend geheven van nieuwsbladen en gedrukte stukken, die onder kruisband of strook of wel geheel open, in den vorm van kaarten, verzonden worden. Bij het bezigen van open omslag (enve loppe) is het hierna vermelde port sub b te heffen. b. naar alle overige landen 2^2 ct. vo°r elk gewicht van 50 gr. of ged. van 50 gr. 4o. voor papieren en bescheiden (papiers d'affaire) naar alle landen ct- vo°r een gewicht van niet meer dan 250 gr. en voorts voor elk gewicht van 50 gr. ot gedeelten daarvan 21/s ct. meer. 5o. voor monsters of stalen van koopwaren: naar alle landen 5 ct. voor een gewicht tot en met 100 gr. en voorts voor elk gewicht van 50 gr. of gedeelte daarvan 21/a ct. meer. In het verkeer met vreemde landen (of met andere woorden die niet tot de alge meene postvereeniging behooren) bedraagt het port voortaan lo. voor brieven 20 ct. voor een gefran keerden en 40 ct. voor een ongefrankeerden brief, voor zoover de hierbedoelde landen ongefrankeerde brieven toelaten, voor elk ge wicht van 15 gr. of gedeelte van 15 gr. 2o. voor elke afzonderlijke zending van gedrukte stukkenpapieren en bescheiden en monsters 5 ct. voor elke 50 gr. met minimum van 20 ct. voor eene zending met papieren en bescheiden. Ongefrankeerd ter post bezorgd blijft de verzending achterwege. Voor aanteekening, voor zoover toegela ten, is een recht van 10 ct. verschuldigd. Briefkaarten zijn niet toegelaten. De brieven met aangegeven geldswaarden zijn voortaan onderworpen lo. aan het port en 10 ct. aanteekengeld. 2o. aan een recht van verzekering ten be drage van 2Va ct. voor Belgie, 5 ct. voor Duitschland en 121/36 ct. voor de overige landen, voor elk bedrag van 30ü franken of gedeelte daarvan. Dit recht wordt verhoogd met 5 ct. per 300 fr. voor elk zeevervoer. Invordering van quitantien is voortaan toe gelaten in het verkeer met Belgie, Duitsch land, Egypte, Frankrijk, en Algiers, Ned. Oost-Indie, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Oostenrijk-Hongarije, Tunis en Zwitserland. Maximum bedrag 1000 francs. De verzending geschiedt tegen vooruitbetaling vau port en aanteekengeld. Het ingevorderde bedrag wordt aan de belanghebbenden per postwissel overgemaakt na aftrek yan lo. een recht van 5 ct. voor elk ingevor derd stuk; 2o. een recht als voor een postwissel van gelijk bedrag verschuldigd is. ltczooien, 6 Juli. De politie had hier deze week een smerig zaakje te onderzoeken, 't Gold een misdrijf tegen de zeden, gepleegd door een ongehuwd manspersoon op een meisje van een jaar of vijf. De vermoede lijke dader heeft den uitslag niet afgewacht, maar zich uit de voeten gemaakt; gisteren morgen was hij ten minste, in weerwil van de in 't werk gestelde nasporingen, niet te vinden. Er komt nu al wat teekening in den stand van den Engelschen verkiezingsstrijd. Geko zen werden tot nu toe 47 conservatieven, 7 unionisten enr37 volgers van Gladstone. Voor laatstgenoemde is daaronder eene winst van 9 zetels, terwijl de conservatieven op drie plaatsen, vroeger door hen niet bezet, hunne

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2