Nummer 58 Donderdag 21 Juli 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. Eene geschiedenis uil de Engelsche rechtspleging. BUITENLAND. Frankrijk, Spanje. Engeland. van het Zuiden, Waalwpscbe en Langstraalschc Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden,/ 1,00. franco per post door liet geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Ad verten tien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Stf.iner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Tenzij een of ander incident onverwacht den politieleen horizont mocht komen ver duisteren of wel 't een der voornaamste dag bladschrijvers aan de oevers der Spree of aan de boorden der Seine mocht gevallen de hem door de natuur geschonken verbeel dingskracht te doen werken en er zijn pen door te laten besturen, loopen we waarschijn lijk alle kans den smaak in de politiek te gaan verliezen of wel ons voor eenigen tijd zóó wel met politieke als diplomatieke ge beurtenissen doortrokken te achten, dat we een rustperiode hoogst noodig en nuttig gaan achten. Zoo zouden we dus kunnen teien op de dosis politiek, die we in den loop der laatste weken tegen wil en dank naar binnen hebben moeten werken, als daar zijnbe schouwingen over Salisbury en Gladstone over Bismarck en Caprivi; en over 't heden, 't verleden en de toekomst van staten en staatjes, die op 't wereldtooneel een grootere of kleinere rol spelen of wel willen spelen. Veel is 't inderdaad, wat de groote pers van Europa over Gladstone's zege ten beste geeft, doch aanspraak op de bijvoeging „af wisselend" maakt 't in geene deele, herkau wingen zijn 't van 't geen reeds mogelijk, waarschijnlijk en overmijdelijk werd geheeten toen Gladstone's luchtkasteelen nog geen fundamenten vonden in de werkelijkheid, 't Is ook hier één liedje, dat op verschillende wijzen wordt gezongen, doch dat onvermijde lijk de waaiheid verkondigt, dat de Ieren meester zijn van de omstandigheden en Glad stone's zege, nu bedragende 75 zetels tegen 25 aan de zijde der conservatieven, hem nog menig onverkwikkelijk uurtje kan bezorgen. En wat men zoo af en toe in de niet-En- gelsche organen leest over de door Gladstone te voeren buiten'andsche politiek, heeft ook al weinig beteekenis handhaving van 't geen was, is het resultaat van die wijdloopige beschouwingen. Toch zou men in de landen der triple-alliantie handhaving van Salisbury 48 XX. Daar trof plotseling een steen, met groote be hendigheid geworpen, Robert aan de hand, waarin hij het pistool hield; het wapen dreigde hem te ontvallen, krampachtig greep hij er naar, daarbij raakte liij den haan aan, één loop ging af, en fluitend vloog een kogel over de hoofden der menigte. Men had kunnen denken, dat het een kartets salvo was, dat honderden had weggemaaid, of schoon inderdaad niemand was gedeerd,zulk een woedend gehuil ging van alle zijden op. Zij schieten op onsVerscheurt ze! steenigt ze! vertrapt ze! klonk het uit vele monden. Steenen vlogen, men greep de paarden bij de staarten en bij de stijgbeugels. Hector sprong woedend op de aanvallers los, en beet om zien heen, maar lag weldra bloedend vertrapt, ster vend op den grond, als een offer van zijne trouw en van eene gruwzame volkswoede. "'Stee&s nader drongen de woedenden om het paar heen; Robert had den eenen arm om Hetty geslagen, met den andere hield hij den bestor- mers het pistool voor Daar stortte Hetty's paard; een messteek had het sclioone dier doodelijk in den buik verwond, en met een oorverdoovend gejuich begroette de bende de nabijzijnde zege Toen gaf de vertwij feling Robert reuzenkrachten, en met een ruk hief hij Hetty tot zich op het paard. Robert, laat af! Het is vergeefs, hijgde zij, maar stiet onmiddellijk daarop een luiden kreet, den eersten sedert het gevaar haar bedreigde. Een steenworp had Robert aan den slaap ge troffen. Gij bloeitriep zij ontsteld. Het is niets, een schram, zeide hij gerust stellend; maar zijne stem klonk schor en bezwaard. Niet om de pijn van de wondhij zag dé onmo gelijkheid in, zich langer te verdedigennog weinige minuten, en beiden waren verloren. wenschelijker hebben geachtmen wist wat men aan hem had, Gladstone heeft den bond der drie mogendheden af en toe nog al eens een veeg en een smeer gegeven. 't Wordt stil in de Duitsche pers ten aan zien van Bismarck en zijn „faits et gestes", dank zij 's vorsten tijdelijke kalmte, waartoe de houding der regeering wellicht niet weinig heeft bijgedragen. Onverkwikkelijk, en be langwekkend alleen voor de onmiddellijk er bij betrokkenen, is 't gekijf tusschen Bismarck of liever diens getrouwe organen en de bla den, die zich vroeger tot dezulke mochten rekenen, maar 't wijsheid achten te retireeïen, zoodra 's vorsten zon begon te tanen en hij aanstalten maakte zich te stellen op de plaats van hen, die hij „Reichsfeinde" heette zoolang hij nog in functie was. Waarlijk, ook Bismarck weet een liedje mee te zingen van den ondank der wereld en van de aanbidding van grootheid en macht toen werd er gebedeld om zijn gunsten, nu worden de bladen met een rood kruisje ge merkt, die zijn uitlatingen wereldkundig ma ken. En Bismarck is daar zelf niet gansch en al onschuldig aan Eigenaardig en kenmerkend is het streven van hoog- en laaggeplaatsten om Bismarck te verloochenen. Dit streven doet zich ook kond in een interview, dat de premier van Hongarije, graaf Szapary, heeft toegestaan aan een medewerker van het Neue Wiener Tageblatt en hetwelk in het nummer van dat blad wordt weergegeven. De geruchten van sympathie der Hongaarsche aristocratie voor Bismarck heet de premier dwaas en ongeloofelijk, omdat zijn optreden tegen Hon garije nog te versch in 't geheugen ligt. Graaf Palffy, die Bismarck huisvesting ver leende, handelde als bloedverwant der bruid van Bismarck's zoon. Donderdag is te Parijs de verjaardag der bestorming van de Bastille wederom als na- Daar liet zich een dof tromgeroffel liooren, en in de verte blonken geweren. Van de St. Paulus- kerk naderde in den stormpas eene afdeeling soldaten; op eigen veiligheid bedacht lieten de woestelingen hunne slachtoffers los. Gered 1 Gered zuchtte Robert uit volle borst, dat was wel hulp ter juister ure Hetty kon geen woord uitbrengen. Het verschijnen der roodrokken veranderde in een oogenblik den geheelen toestand. Een ge deelte van den hoop, die zooals bij alle oploopen uit nieuwsgierigen bestund, verstoof' naar alle windstreken; ecnige schreeuwers, die zich te weer stelden, werden gevangen genomen, de eigenlijke raddraaiers hadden zich wijselijk uit de voeten gemaakt. Hier is niets meer te doen, fluisterde de man met den zwarten band Charles in het oor; de lordmayor is voor heden geredlaten wij van de gelegenheid gebruik maken, en terwijl de roodrokken hier bezig zijn, naar Giltspur trekken. Dat woord verspreidde zich als een loopend vuur. Eer de soldaten recht wisten wat er ge beurde, was het plein ledig, de volksstroom had een andere richting genomen. Het was te laat. Giltspur en Newgate waren eveneens door militairen omsingeld; waarheen de oproerlingen zich ook wendden, hun bleef niets over dan onverrichter zake af trekken. Vervloekt! riep de man met den zwarten band, dat komt er van als men zich met beuzelingen ophoudtals ik niet de grap had willen hebben om die kleine heks, die Davistown, angst aan te jagen, dan zou de vangst mij niet ontgaan zijn. De lummel zou Elisabeth Canning er uit gehaald en mij overgeleverd hebben en ze zou mij niet ten tweeden male ontsnapt zijn. Nu is de gelegenheid voorbij en moet ik de oude weer te werk stellen. Toen Charles Lyon naar zijn makker omzag, vond hij geen spoor meer van hem; hij was als in den grond verzonken; Charles moest nu zelf zijn heil in de vlucht zoeken. Wat was er van den braven, vlijtigen hand werksman gewordenHoe lang was het al ge leden, dat hij rustig de, bijl gezwaaid, en onaer het vliegen der spaanders zijn vroolijk lied ge zongen nad Nu hier, dan daar, had hij rondge zworven en was reeds oproermaker geworden. tiouale feestdag gevierd. Des avonds te vo - ren was er groote fakkeloptocht met muziek, die uitging van het feestelijk verlichte raad huisplein, terwijl verder in den avond bijna overal op straat werd gedanst. Op den eigen lijken feestdag bestonden de vermakelijkhe den uit eene wapenschouwing te Longchamps en gratis-voorstellingen in de schouwburgen. Het was heerlijk weder en er heerschte overal een prettige geest, zoodat ieder zich ver maakte. Men zag veel Russische vlaggen en hoorde telkens het Russische volkslied spelen. Nieuw en kenschetsend voor de goede ver houding der republiek tegenover den Paus was, dat sommige katholieke kerken verlicht waren. Van de Heilige-Hart-kerk o. a. op Montmartre straalde een groot electrisch kruis. Een groote boschbrand is nabij de ge meente Vallauris, niet ver van Cannes uitge broken. De brand breidde zich uit tot op een afstand van 20 kilometer. Alles werd in de asch gelegd. Volgens de laatste berichten werd het slot Agery bij Fréjus bedreigd. De feesten ter eere van den 4G0sten ge denkdag der ontdekking van Amerika zullen 2 Augustus plaats hebben; men is te Madrid reeds met de noodige toebereidselen bezig. De minister van marine zal 27 Juli naar Huelva vertrekken; het Amerikaansch eska der wordt den 26 Juli te Cadix verwacht. Den 29 d. a. v. zal de minister van marine het bevel over het Spaansch eskader te San Fernando, nabij Cadix. overnemen en officieel de Amerikaansche schepen begroeten. Een duel op de bicyle wordt uit Spanje bericht. De beide tegenstanders, op eenigen afstand van elkaar geplaatst, zetten zich op een gegeven teeken op het rijwiel, met de linkerhand de stuurstang vasthoudend en met de rechter een „navaja" hanteerend. De schok, waarmede beide partijen op elkander inreden, was hevig, evenals de verwondingen ernstig waren. Waarheen, ach, waarheen zou zijn hartstocht hem nog drijven Juffrouw Lyon begon het reeds te ondervinden, dat zij wind had gezaaid om storm te oogsten. XXI. Zoodra de baan maar eenigszins vrij was ge worden, was Robert met de zich aan hem vast klemmende Iletty uit het gewoel eer. stille zijstraat ingeslagen en had hier een geheel ander tooneel gevonden. In plaats van het dreigende, woedende gepeupel kwamen hun lieden te gemoet, beangst en ontsteld gelijk zijzelven. Vriendelijke deelne mende blikken vielen op de dame, die aan zulk een groot gevaar ontkomen was, en op haar stoutmoedigen redder; de deuren werden voor hen geopend, men bood hun bijstand aan. Hetty werd opgenomen in het vriendelijke kamertje van eene matrone met een gelaat, dat vertrouwen inboezemde en bleef daar tot Robert, geholpen door een rijknecht, die als door een wonder ongedeerd was gebleven en zich weder bij zijne meesteres had gevoegd, een rijtuig had gevonden* James kan mijn paard naar huis brengen, zeide hij, ik blijf bij u. - Mijne arme Arion ligt dood voor Guildhall, zuchtte Hetty, toen het rijtuig zich in beweging stelde. En Hector, mijn goede, trouwe makker ligt vertrapt naast hem, hernam Robert somber; maar dat zij zoo, ging hij opgeruimder voort, het had zwaarder offers kunnen kosten Hij vlijde zich in een hoek van het rijtuig en liet zijne gedachten den vrijen loop. Ook Hetty zat zwijgend naast hemhet was het eerste oogenblik, waarop zij, na het verschrikkelijk tooneel dat zij doorleefd had, tot zichzelve kwam, want tot nu toe was zij door deelnemende nieuws gierigen omringd geweest, en had hun te woord moeten staan. Zij verviel in een diepe, zoete mijmering; zij gevoelde zich zoo veilig in Roberts nabijheid, onder zijne bescherming. Maar waarom was hij zoo stil Waarom zat hij daar zoo in een hoek? Zou hij boos op haar zijn, omdat zij hem dit dolle avontuur had op aen hals ge haald? Zou zijne wond hem pijn doen? Hoe kon zij ook zoo gedachteloos zijn dit te vergeten. Robert I Robertriep zij, waarom zijt gij zoo stil Doet uwe wona pijn De arm van een der kampioenen werd ge heel doorboord de andere ontving een stoot in de borst. Naar men verzekert, heeft het ministerie, tengevolge van een bezoek door lord Salis bury Zondag aan de koningin gebracht, be sloten, zijn ontslag niet in te dienen wegens de te zijnen nadeele uitgevallen verkiezingen. De ministers zullen voor het nieuwe parle ment verschijnen en afwachten dat het La gerhuis een amendement op het adres van antwoord aanneemt of eene andere resolutie, waarbij verklaard wordt dat het ministerie het vertrouwen van het Huis niet heeft. Gekozen zijn 261 conservatieven, 50 unio nisten, 271 Gladstonianen, 9 Parnellisten, 67 anti Parnellisten. De verkiezing van slechts 12 afgevaardig den moet nu nog in het geheel plaats hebben. Uit Tanger wordt van Maandag ge seind De sultan heeft geweigerd het door den Engelschen gezant na onderhandeling opge stelde tractaat te onderteekenen. Den gezant werd 30.000 ponden sterling aangeboden in dien hij een ander door den sultan zeiven gesteld tractaat wilde teekenen. De gezant heeft daarop alle verdere onderhandelingen afgebroken en Fez den 12en dezer verlaten. Het Engelsche tractaat was eene eenvoudige handels-overeenkomst en stelde alle natiën op gelijken voet. Het werd ondersteund door de vertegen woordigers van Duitschland, Oostenrijk, Spanje, Italië en Belgie. Het verwerpen er van wordt toegeschreven aan kuiperijen van Fransche zijde. De te Londen medegedeelde telegrammen van den 12eu dezer over nederlagen van Marokkaansche troepen door de Angheras zijn ongegrond. De troepen zijn versterkt en nu aan het plunderen van dorpen in den omtrek van Tanger. Onder de vreemde in gezetenen heerscht groote ongerustheid. qcogBBsasarecafl—iiikii iiiii'MO— Welke vroeg hij. Hebt gij er dan meer gekregen hernam zij op den toon der hoogste bezorgdheid. Ik bid u Robert, spreek Ik wist van niets dan van den steenworp aan den slaap. Ik ook niet, antwoordde hij, en trachtte den ouden schertsenden toon aan te slaan, maar liet wilde hem niet gelukken, het dieper gevoel brak onwillekeurig aoor. Wees onbezorgd, Hetty, ik geloof dat er nauwelijks een litteeken van zal overblijven, en al deed het dat, dan zal het mijne schoonheid toch niet benadeelen. Maai ware de steen een paar strepen dieper ingedron gen, dan zou het met het huis Wintlebury ge daan zijn geweest. Robert, scherts niet zoo akelig, dat kan ik niet aanhoorensmeekte zij. Hoe had ik kunnen leven, als zij u vermoord hadden Zijn oog straalde van geluk. Nu ja, uw leven hing ook aan een zijden draad; maar zou mijn dood u werkelijk zooveel smart veroorzaakt hébben Hoe zou ik uwe moeder, hoe zou ik Mary ooit weder onder de oogen hebben durven ko men, hoe zou ik mijn aanzijn hebben kunnen dragen met zulk een vreeselijke schuld op mijn geweten De lach verdween van zijn gelaat, een donkere, bijna vijandige blik trof de jonge dame. Ja, ja, ik versta u, zeide hij koel. Nu, gij kunt gerust zijn, op uw geweten drukt geen bloedschuld, of het moest zoo teeder zijn, dat het zich om Arion en Hector bezwaard maakte; en ook over sir Crispe Gascoyne behoeft gij niet bekommerd te zijn, hem is geen haar gekrenkt. Robert, wat scheelt u vroeg zij met een zacht verwijt. Waarom spreekt gij van sir Crispe op znlk een toon Wat behoeft gij u dat aan te trekken Omdat het mij ongepast voorkomt voor een man, dien ik hoogacht, dien ik vereer Dien ik bemin, viel Robert bitter in; waar om noemt gij het gevoel, dat gij voor hem koestert, niet bij den waren naam Omdat daaraan die naam niet toekomt, zeide zij, en sloeg het bruine oog open en onbe vangen tot hem op. Hij lachte scherp. Maak dat u zelve en mij niet wijs, mijn kind Slechts voor een man, dien zij bemint, stort een meisje zich zoo vermetel ia gevaren als gij heden gedaan hebt

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1