Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Uit Calcutta komt bericht, dat de emir van Afghanistan een norsch antwoord heeft gegeven op eene opmerking van den onder koning betreffende de behandeling van op gestane stammen. Hij verlangt geen inmenging, dus schrijft hij aan lord Lansdowne, waar hij bezig is op wettige wijze rebellen te straffen op zijn eigen gebied. Want hij is een onafhankelijk vorst. Volgens telegrammen uit Melilla (Ma rokko) is een groote veldslag geleverd tus- schen de aanhangers van Maimoa Mohatar en Al, het hoofd der Mesquita Kabylen. In dat bloedig gevecht werden ruim 300 man gedood. Het was een woeste strijd. De overwonne nen werden zonder genade gedood. Toen al de ammunitie op was, werden de strijders handgemeen. De vrouwen deden ook mee; zij laadden de geweren en staken de huizen in brand. Het dorp Frajani werd in brand gestoken en geheel in de asch gelegd. Het overschot van Maimoa's partij, die ten slotte verslagen werd, vluchtte over de Spaansche grens, waar sommigen ontwapend werden en men anderen terugdreef naar het Moorsch gebied. Daar begon toen het gevecht opnieuw. De broeder van den sultan weigerde Ma- moa Mohatar hulp te verleenen. Het proces tegen Buschhoff, beschuldigd van den knaap te Xanten vermoord te heb ben, is geëindigd. De uitspraak der jury was, dat Buschhoff niet schuldig was; hij is mits dien vrijgesproken. Niet ver van den Arlberg-tunnel bij het station Langen, is eene groote rots naar be neden gevallen, waardoor een gedeelte van den spoorweg vernield is en de baanwachter met zijne vrouw gedood zijn. Zij sliepen bei den toen de rots hun huisje verpletterde. Door dit onheil is de rechtstreeksche ge meenschap met Zwitserland versperd en moe ten de reizigers uitstappen, om aan den over kant van het vernielde gedeelte een nieuwen trein te vinden, hetgeen tijdens de afzending van dit bericht nog niet geheel zonder ge vaar was, daar er nog steeds brokken naar beneden vielen. Volgens de jongste berichten is de uit barsting van den Etna weder heviger gewor den. Drie kraters zijn in werking. Uit den eersten komt aanhoudend vloeibare lava, welke een stroom vormt van eenige meters dikte. De tweede werpt gloeiende stukken steen uit tot op een groote hoogtede derde dreigt in te storten. De aangerichte verwoesting is groot en de bewoonde plaatsen in den omtrek worden zeer ernstig bedreigd. Ook de Vesuvius is weer in den arbeid. De Paus heeft eene encycliek gericht tot de bisschoppen in Italië, Spanje en Ame rika, tot verheerlijking van Columbus. Eene bijzondere reden om de onvergetelijke ge beurtenis der ontdekking van Amerika te herdenken, is dat Columbus roomsch-katho- liek was, en dat het katholieke geloof hem geleid heeft. De Paus beveelt dat er den 12 October a. s. eene mis ter gedachtenis van Columbus opgedragen zal worden. Denkt gij dat vroeg Hettv, en haar toon klonk meer vroolijk dan beleedigend. Gelooft gij werkelijk, dat er geen andere reden voor zou kunnen bestaan Ik ken er geen, of misschien de bezorgdheid voor den toekorastigen echtgenoot, klonk het sarcastisch. Al fraaier, of liever al leelijker: eerst moet de liefde en nu zelfs het eigenbelang de drijfveer mijner handelingen zijn! Kunt gij u in het ge heel niet voorstellen, dat een grenzelooze angst, een gevoel van verantwoordelijkheid mij bezield hebben Ik ben het immers, die sir Crispe in deze zaak gewikkeld heb, ik heb zijn naam, zijn eer, zijn leven er in gebracht! Dat was het wat mij als de bazuinen van het laatste oordeel in de ooren klonk. Of ik hem redden, of ik hem hulp inbrengen kon, of ik mij zelve onzinnig in ge vaar stortte, dat alles bedacht ik nietslechts voortvoort! klonk het in mijn binnenste, slechts voort! Het jonge meisje had dit op een levendigen hartstochtelijken tbon uitgebracht, thans ver volgde zij eenigszins bedaarderIk kwam aan Mansionhouse, sir Crispe was er niet meer, hij had zich reeds naar Guildhall begeven, ik volgde hem, gewillig maakte het volk mij plaats; toen sprong Charles Lyon mij in den weg, en hitste de menigte tegen mij op, men drong om mij heen, sloot mij in, en zonder u ware ik verloren feweest; o Robert, nooit in mijn leven zal ik dat emelsche geluid vergeten, toen ik uwe stem vernam 1 j Zij had zijne beide handen gegrepen en zag hem aan met een blik, waarin zien meer dan zelfs de vurigste dankbaarheid voor den redder liaars levens afspiegelde. Ziin hart sprong op van zalige hoop, maar hij beawong zichniet aan het voordeel, dat hij thans op haar verkregen had, wilde hij zijn geluk te danken hebben. Uwe eigenlijke redster is Milly Natus, zeide hij losweg. De hei din vroeg zij verwonderd; hare be richten waren het, die mij naar Londen dreven. En toen ging het haar met u, even als u met sir Crispe, scherste Robert, zij voelde den last der verantwoordelijkheid, maar was, als een echte dochter van haar volk, slim genoeg dien op mijne schouders te wentelen. Dus heeft Milly u gezonden Omtrent het cholera-oproer in Zuid Rusland zijn verschrikkelijke particuliere berichten ontvangen, die hierin overeenstemmen, dat het razende gepeupel blijkbaar door geheim zinnige persoonlijkheden, achter welke men nihilisten vermoedt, stelselmatig werd opge hitst tot de ernstigste rustverstoring te Astra- chan, Prokowskaja, Chwalynsk, Wolks, Saratow enz. Onder meer verschenen ook voorgewende choleralijders in met chloor doortrokken doe ken gewikkeld, alsof zij zoo uit de hospitalen ontvlucht waren, en ruiden het volk op. Te Saratow bestormde het grauw eene cholera- barak, sleepte daaruit 27 choleralijders naar buiten, legde hen op straat, goot hun met geweld melk in de keel en wreef hen met ijs, onder verzekering dat zij volstrekt niet aan cholera leden. Later werd de barak in brand gestoken. De oppassers werden mis handeld en de artsen moesten op den kerk toren vluchten, waar een geestelijke hen met het kruis in de hand tegen het stormloopende gepeupel verdedigde. Andere artsen werden met straatsteenen doodgeslagen. Overal namen na deze geweldadigheden de ziekte- en sterf gevallen toe. De Oostenrijksche regeering heeft reeds tot de Weener medici de vraag gericht, of zij zich in geval van nood als cholera-artsen ter beschikking willen stellen. Zij zouden eene bijzondere vergoeding genieten en de 1 staat zou de verzorging van hunne achterge blevene betrekkingen op zich nemen. Hier ontbreekt nog elke authentieke be vestiging van het gerucht, dat de cholera ook reeds onder de Russische troepen aan de westelijke grens zou uitgebroken zijn. De groote brand te St. Johns schijnt nog ernstiger geweest te zijn, dan reeds mede gedeeld is. Niet minder dan twee derden der stad zijn in de asch gelegd. De brand nam een aanvang op een graanzolder, door dien iemand de onvoorzichtigheid had gehad een brandende lucifer achteloos weg te werpen. Zeshonderd gebouwen zijn verbrand; geen enkel monument en geen enkel handelshuis zijn blijven staan. Zes personen verdronken; veertien kwamen in de vlammen om. Vijf tienduizend personen zwerven zonder dak. Ook heeft de brand het aangrenzende bosch aangetast en het geheele dorp Oak-Cove verwoest. De brand te St. Jones, de hootdstad van New-Founland en de zetel der regeering is grooter geweest dan die van het jaarl846. De onmiddellijke schade wordt op 20,000,000 dollars geschat, waarvan slechts tot een bedrag van 3,000,000 verzekerd is. De brand woedde van Vrijdagmorgen 5 tot Zaterdagmorgen 9 uur. In de nabijheid van de plaats, waar het onheil zijn oorsprong had, stonden meeren deels huizen, die waren opgetrokken uit hout, dat, daar het gedurende een maand niet ge regend had, buitengewoon droog was. De vlammen vonden daardoor maar al te ge makkelijk voedsel, te meer daar de wind ze aanwakkerde. De hitte en de hevigheid van den brand was zoo groot, dat zelfs tal van steenen gebouwen geen weerstand meer bo den. Geheele straten werden in asch gelegd. De bevolking was radeloos van schrik. Ook de Auglikaansche kerk (een prachtig gebouw) ontkwam niet aan de woede van 't element. Eerst toen de brand zich tot het plein aan Devonrow had uitgebreid, kon men het voort woeden der vlammen beletten; in de haven geraakten verscheidene schepen in brand. Zoo is het. En gij zijt mij nagesneld, Robert? Het was dus geen toeval, dat u ter plaatse voerde Met volkomen bewustheid van het ontzettende gevaar kwaamt gij om mij te redden? riep zij, en tranen van dankbaarheid, van bewondering en van een voorgevoel van ongedacht geluk stroomden langs hare wangen. Hetty, dwaas kind, waarom weent gij? vroeg hij, terwijl hij hare wangen streelde, dacht gij dat ik minder voor u zou doen, dan gij voor den lordmayor Gij hadt mij niet in het gevaar gebracht, zeide zij zacht. Gelooft gij inderdaad, dat er geen andere reden kan bestaan dan het gevoel van verant woordelijkheid vroeg bij, gebruik makende van hetgeen zij straks had gezegd. Zij verstond hem maar al te goed; een name loos zoet vervulde haar hart, blozend boog zij het schoone hoofd, omgeven door de thans onge- poederde kastanjebruine lokken, daar zij den noed had afgezet. Mag ik mijne reden noemen? vroeg hij zacht en hartstochtelijk. Doch neen, beantwoord mij vooraf nog ééne vraag. Hetty, ik bezweer u, spreek de waarheid, bemint gij sir Crispe wer kelijk niet Ik heb u immers al gezegd, dat ik hem hoogacht en vereer, maar mijne liefde Behoort een ander viel hij haar in de rede. Zij knikte. Hetty 1 Hetty riep hij, en breidde de armen uit, begrijp ik u? Zij week schalks terug. Ho, ho, mijnheer! Eerst uwe reden Zou ik zoo dwaas zijn die te noemen Die hebt gij toch al lang geraden, gij looze guit! En toch was het de liefde niet alleen. Wat dan nog meer? Ik wilde u bewijzen, dat sir Crispe den moed en de manhaftigheid niet alleen in pacht heeft. Heb ik dat dan ooit beweerd Vaak genoeg 1 Toch niet vaker, dan gij mij uw ideaal van eene vrouw hebt afgeschilderd, en dat zoo weinig op de arme kleine Hetty geleek, zeide zij met een komischen zucht. (Wordt vervolgd.) De stad biedt een treurigen aanblik aan; de ellende is onbeschrijflijk. De meesten hebben alles verloren. Nog slechts voor zes dagen zijn er levensmiddelen. Uit verscheidene steden van de Vereenigde Staten komt hulp opdagen; terwijl de regeering de handen vol heeft met het beramen der noodige maat regelen. Een spoortrein aangehouden. Op de lijn MissouriKansas werd door eene bende vermomde „outlaws" of vrijbuiters een trein aangehouden. Twee hunner, die zich in een gewone coupé van den trein bevonden, klau terden daarna voorzichtig op den kolenwagen achter de locomotief, waarna zij den machinist en den stoker hun revolvers voorhielden en hun gelastten den trein te doen stilstaan. Zij hadden vooraf de politie met hun voornemen in kennis gesteld. Deze had post gevat ter hoogte van de plaats, waar men den trein zou aanhouden en wilde juist tusschenbeide komen, toen zij door een geheele bende „outlaws" werd aangevallen en met verlies van drie man moest terugtrekken. Daarna werd de postwagen opengebroken en een bedrag van 40.000 d. medegenomen. WAALWIJK, 20 Juli 1892. Maandag namiddag ten 4 ure werden op het marktplein alhier voor het front der com pagnie, door den kapitein kommandant geïn stalleerd de heeren H. Wiesman als le en A. Rubbens en Ph. Timmermans als 2e lui tenant bij de d.d. schutterij. De plechtigheid werd opgeluisterd door de harmonie l'Espé- rance, die zich na afloop aan 't hoofd van den troep stelde en er mede door de straat marcheerde en vervolgens naar Baardwijk en Drunen. Was er in Waalwijk reeds veel volk op de been, niet minder was dit het geval in de beide andere gemeenten, waar letterlijk alles uitliep. Ten half negen keer den muziek en schutterij op het marktplein terug, omstuwd door eene belangrijke menigte kleine en groote menschen, die allen blijk baar zeer gediend waren van dit napretje der kermis. De heer Frans de Cortie, gedurende tal van jaren de zoo gevierde directeur van de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, onder wien zij werd wat zij is en al hare triomfen behaalde, heeft verleden week zijn ontslag als zoodanig genomen. Deze tijding zal algemeen, ook in uitge breider kring, met leedwezen vernomen wor den. De zangvereeniging Cecilia alhier, tot dusverre nog zonder hoofdbestuur, zal zich eerlang in 't bezit er van mogen verheugen. Naar men ons mededeelt zal 't bestaan uit de heeren Henri Witlox-Bressers, Al. Ver- bunt, F. W. van Liempt, van Waalwijk, en G. Rubbens-Moors van Bezooien. Bij de wedstrijden, Zondag door den Noordbrabantschen Wielrijderskring van uit Breda gehouden, heeft de heer G. van Ou denhoven, te Bezooien, een eersten prijs, kunstvoorwerp, behaald bij een jachtricht van 10 Km. afstand, die hij aflegde in 26 min. 201/5 sec. De Waalwijksche kermis is zoo goed als zonder ongeregeldheden afgeloopen. Is dit zeker in de eerste plaats toe te schrijven aan den goeden geest der inwoners, zeker is 't ook voor een groot gedeelte te danken aan het kalm maar zoo noodig krachtdadig optreden van rijks- en gemeentepolitie. Was er niet met zooveel beleid te werk gegaan, bepaald zouden meermalen botsingen hebben plaats gehad met kermisbezoekers van elders, die, vooral de beide Zondagen en Vrijdags, in zeer grooten getale afkwamen hoofdzakelijk van de Maasmondwerken, terwijl sommigen hunner zich nog al eens erg uitgelaten aanstelden. Naar wij vernemen zijn de tiend verpachtingen te Kaatsheuvel en te Drunen niet doorgegaan bij gebrek aan bieders. Kalf koeien en dito vaarzen waren in de Langstraatgelijk te verwachten was, sedert de vorige noteering williger, ook slachtvee was voor dadelijke behoefte zeer gezocht. Met het oog op de duurte van het hooi waren weikoeien, hokkelingen en jarige kalveren weinig gevraagd. Vette varkens van 75 tot 90 Kg. worden veel gezocht doch weinig gevonden. Noteeringenkalfkoeien f 190 a 225, dito vaarzen f 150 a 190, ver- sche melkkoeien f 140 a 175, wei dito f140 a 175, hokkelingen en jarige kalveren t 40 a 60; slachtvee le qual. 68 a 70 ets., 2e qual. 60 a 64 ets., meslkalvereti f 0.80 a 0.90, vette varkens 58 a 60 ets. per. Kg., alles schoon; biggen berekend naar f 1.75 per week, f 7 a 12. Hooi. De markt is rijzende, er wordt voor het nieuwe gewas aan het Oude Maasje reeds f 39 a 40 per 1000 Kg. besteed. De prijs der aardappelen blijft dalende. De beste soorten, zoowel uit deze streek als uit het Land van Heusden kunnen niet meer dan 18 a 20 ets. per 5 liter opbrengen; voor 15 ets. en minder zijn ze ook volop te koop. De ZEerw. heer Kuppen, pastoor der St. Catharinakerk te 's Hertogenbosch, is gisteren overleden. In geheel Den Bosch, ook bij niet-geloofsgenootenwas pastoor Kuppen algemeen zeer gezien en geacht. Naar de Zutph. Ct. verneemt, bestaat bij de directie der staatsspoorweg-maatschappij het voornemen om met den komenden winter- dienst op 1 October het perroukaartenstelsel af te schaffen. Voor velen zal deze tijding zeer welkom zijn. Geen plakzegels meer De kamer van koophandel te Assen heeft bij den minister van financien ondersteund het adres van Winschoten, verzoekende af schaffing van het plakzegel. Te Utrecht, waar het thans kermis is, heeft Zaterdagavond een man, niettegen staande hij meer vergunning had gebruikt dan goed voor hem was, zich in een aldaar staanden scheepjesmolen gewaagd, met het ongelukkig gevolg, dat hij, terwijl deze in vollen gang was, er uit viel en zich zooda nig aan het hoofd bezeerde, dat hij het bewustzijn verloor en het bloed hem uit neus en ooren vloeide. De geneeskundige, wiens hulp terstond werd ingeroepen, constateerde schedelbreuk en beval zijne onmiddellijke overbrenging paar het ziekenhuis. De toestand van den man, die nog steeds bewusteloos ligt, is niet buiten gevaar. Te Achlum (Friesland) had een ver- wersknecht het ongeluk van een bijna 30 voet hooge schuur te vallen. Op den grond ge komen, sloeg hij nog een slag over het hoofd en bleef voor dood liggen. Toen men ver schrikt naar hem toesnelde, richtte hij zich echter bedaard op met de woorden„Er scheelt mij niets, baas - Een paar dagen geleden viel op het Vliet te Leeuwarden een kind in het water. De gepensioneerde matroos le kl. Willem Hoogterp aarzelde niet in het water te sprin gen om het kind te redden, hetgeen hem mocht gelukken. De 51 -jarige man, wiens gezondheid reeds niet te gunstig was, kreeg eene beroerte, waaraan hij stierf. De leden der Vereeniging voor belangrijke krijgsver richtingen bewezen den overledene, die eene weduwe en drie onverzorgde kinderen nalaat, de laatste eer. Men meldt dd. 18 dezer uit Bergen- opzoom Nadat de laatste avonden rustig verloopen waren, werd heden middag het verbod op de samenscholingen opgeheven. Onmiddellijk maakte eene bende gepeupel gebruik van de verleende vrijheid, door bij den aanvang en het eindigen der oefening van het Heilsleger de bezoekers te achter volgen onder het zingen van parodieën op de heilsliederen. De politie en maréchaussée waren weder genoodzaakt de bezoekers tegen baldadighe den te beschermen. Gelukkig bleek een krachtdadig optreden niet noodig te zijn. Naar matige schatting wordt het bedrag aan drukwerk, advertentien, brieven enz. ten behoeve der jongste Maastrichtsche candida- turen besteed, op ongeveer f 10,000 geschat. Het bedrag aan wijn, bier en champagne is moeilijk op te geven, maar zooveel is zeker, dat de eigenaars van koffiehuizen en herber gen ten zeerste spijt zullen hebben dat de zaak haar beslag gekregen heeft. Den dag der herstemming was er op de groote markt te Maastricht en aanliggende straten geen doorkomen aan. Des namiddags te 4 uren waren nog slechts 700 stemmen uitgebracht. Toen begon een ware klopjacht, uitgaande van de bureaux der beide partijen, die op de markt tegenover het stadhuis ge vestigd waren. Naar alle zijden togen een 200tal personen uit, om de kiezers, die nog niet gestemd had len, ter stembus te brengen. Een 20tal rijtuigen deed daarbij dienst. Een uur later hadden ruim 1400 ingezetenen van hun stemrecht gebruik gemaakt. De heer J. F. de Booy heeft thans opnieuw opgehouden lid van Breda's ge meenteraad te zijn, zoodat daar binnenkort weer een gemeenteraadsverkiezing zal moe ten plaats hebben. Zoo gaat de eene celebriteit vóór, de an dere na den raad uit en zullen spoedig de gemeenteraads-verslagen alle aantrekkelijkheid verliezen. Immers door de ziekte van den burgemeester zijn wij reeds lang van zijn misschien wel wat al te pittige, doch in elk geval humoristische opmerkingen verstoken, en met den heer De Booy verliest de raad weder een lid, van wien, hoe men ook in meening met hem verschille, kan gezegd worden, dat hij de puntjes op de i s zette. Dit is de tweede maal dat de heer De Booy om dezelfde redenen zijn lidmaatschap van den raad verliest. Capelle, 18 Juli. Onder degenen die eer gisteren te Breda de acte van hoofdonder wijzer verwierven, behoort ook de heer H. de Hullu, onderwijzer aan de school in de Nieuw- straat. Naar aanleiding van dit feit en op grond van 't gunstig getuigenis van 't hoofd der school omtrent de geschiktheid van ge noemden onderwijzer, besloot de raad der gemeente de jaarwedde van den heer De Hullu met f 75 te verhoogen. Tevens besloot de raad de jaarwedde van den te benoemen derden onderwijzer met f25 te verhoogen, omdat er op de laatste oproeping slechts twee sollicitanten waren op gedaagd, waarvan er een zich nog terugtrok. Waspik, 18 Juli. LI. Zaterdagmorgen ten 372 ure bemerkte de landbouwer T. Z. al hier dat de spoorwegarbeider J. R. bezig

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2