Nummer 60. Donderdag 28 Juli 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FETJILL ho van het Zuiden, Waalwpscie en Langstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijr. per 3 maanden J 1,00. Frauco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden uan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 1—7 regel» J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnoinen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Eindelijk zal de Panamakanaal-quaestie voor het gerecht worden opgelost. Zooals uit Parijs gemeld wordt is besloten tegen üe Lesseps en verschillende bestuursleden van de „maatschappij tot doorgraving der Pana ma-landengte," een aanklacht in te dienen, wegens de aanwending van gelden der maat schappij in strijd met de bepalingen van het reglement. De behandeling van het proces zal in October plaats hebben. De „groote Franschman," het medelid der academie, de bezitter van het grootkruis van het legioen van eer, die jarenlang op verschillende wij zen als een der grootste weldoeners der menschheid is gevierd, moet aldus plaats nemen op de bank der beschuldigden we gens fraude en zal der wereld een schouw spel leveren, zooals men het in de laatste jaren al meer heeft gezien heden nog een aanzienlijke betrekking bekleedend en bela- den met roem en eer, morgen van het voet stuk afgerukt en minachtend of medelijdend behandeld. De Panamaroes in Frankrijk is uit en van de D/3 milliard, die de zaak aan het land gekost heelt is niets overgebleven dan een treurig restje. Deze enorme som hebben de Franschen in de grootsche onderneming ge stoken, omdat het hun eerzucht prikkelde, dat de „doorgraver der landengten" een der hunnen was en het kanaal in het verre wes ten door Fransch geld en vernuft tot stand zou komen. Zonder twijfel zal het Panama kanaal een onsterfelijk monument zijn voor den vooruitgang der beschaving. Het zal een volksstraat in den volsten zin des woords zijn. Wanneer men bedenkt welk een vlucht in betrekkelijk korten tijd sedert de opening van het Suezkanaal, de met Azie, Australië en C heeft, zal men kunnen n het Panamakanaal zal be kanaal zal het veel belai goede komen tusschen Oc Eene geschiedenis uil de En 50 XXI. Hetty vatte zijne hand e bruine oogen smeekend r zeide zij, en een hoog roo< toen zij den squire dezei mers ook een vriend van Orde? herhaalde hij tegelijk; dit schijnt mij vi zijn. Neen, antwoordde Het gelofte gedaan, al mijne 1» wenden om mijn broeder ters te verlossen, en moet 0 hebben, eer ik een andere Tegen deze sophiste) gen zijn, zeide Robert, den vinger dreigende, n u, vader, vervul Hetty's persoon gevoel voorwaar tegen Elisabeth Canning, gemaakt. De squire boog toesten Misschien is het b< lukkige zaak, waarin Davistowns nu eenmaal g de wereld gemaakt woi dit niet zoo spoedig zal twijfelachtig; in het laa zullen de debatten in 01 indien voor dien tijd gee voor de onschuld der 1 geleverd, dan blijft het 1 Hij had dit laatste zac en deze antwoordde op is de zaak toch ook besl En wij maken uw uwe zuster tegelijk beke bij. Robert boog zich tol om dezen het door Hett1 te deelen, maar hij bracl de zaak klonk al te onge ten Noorden en ten Zuiden van den evenaar zoowel als tusschen Europa en de Vereenigde Staten aan de eene zijde en Australië, Oost- Azie en de eilanden in den Stillen Oceaan aan de andere zijdehet zal den afstand, die tot nu toe moest worden afgelegd door de straat van Maghellaen, tot op de helft minstens verminderen. Een eenvoudige be rekening leidt tot de volgende conclusie: De afstand van New-York tot San-Francisco zal 31, die naar Melbourne en Sidney 11, naar Valparaiso 20, naar Iquique 24, naar Callao 35, naar Yokohama 26, naar Honkong en Manilla 23 dagen verkort worden. Wat Eu ropa betreft, wint men naar San-Francisco 21, Valparaiso 41/2, Iquique 101/8, Callao l41/2 Yokohama 16 en Honkong 131/» dag. De havens van de Vereenigde Staten hebben aldus meer voordeel bij het kanaal dan die van Europa. Desniettegenstaande heeft men zich in Amerika niet met de onderneming ingelaten, vermoedelijk omdat het een te Fransch karakter draagt en omdat de slimme Amerikanen, die goed op de hoogte van de toestanden zijn, den afloop vooruit berekend hebben en misschien gedacht hebben het aangevangen werk voor eigen rekening goed- kooper ten einde te kunnen brengen. Het zou ook kunnen zijn, dat de Amerikanen, die meer dan eenig ander volk op hun voor deel bedacht zijnalsdan voor de van kanaal gebruik makende Europeesck tuigen hoogere tollen zouden hun eigen schepen. Van dit standn- Èfo treuren, dat hc geworden en di g; lijke wijze versp. =e? 1 oac waarlijk erg gew de openbare meen en gedrongen en einde arei :chen vader en zoon rt gedrukt, en haar iare zuster, hoe ver- r gelukkig worden, jg van Mary, zij zeer zacht, graaf ftelijk bij mijn va- 1 gedaan, en zij is it Schotland terug- gemaakt worden. a Hij is niet in ermomd zien rond- acht I Maar ook zij ire lippen; wat haar had toegeschenen, ner was geworden, 5ij mocht in Mary's Dg zulk een vreese- besloot te zwijgen i» houden. Mevrouw leine gezelschap uit n, waar zij vroeger d had laten gereed end zeide, Hetty en van den voormiddag jn noodig hebben, tir Crispe werd aan Hitte. Guildhall vernomen, ty was blootgesteld Dtsplichten het had- naar Chesney-Wood lames hem medege- ongedeerd was, en onmiddellijk had hij een staat van groote r haar grond vond kten maar gelukkig i in de deelneming, den zak te kloppenhelaas is de „kleine man", meest door „chauvinistische drogre denen verblind het slachtoffer van die ex ploitatie geworden. Men heeft gearbeid zon der goede plannen gevormd te hebben, ter wijl met het geld op de meest gewetenlooze wijze is omgesprongen. Ongehoorde sommen zijn verloren gegaan, doordien bij de uit voering in het geheel geen controle bestond en hoeveel in de handen der aannemers en der beambten gebleven is, is onmogelijk op te geven. Om den Franschen tot inteekenen aan te sporen, werd de pers met groote som men omgekocht en helaas bezweek zij voor de toovermacht van het goud en gaf zij haast ongeloofelijke berichten ten beste. Het is aan geen twijfel onderhevig of het proces zal verrassende onthullingen brengen aan de verbaasde wereld. In den onafhankcfljken Congo-Staat loopt het verkeerd. Naar gelijktijdig door de Brus- selsche Indépendance, de Patriote en de Mo" vement Géographique gemeld wordt Arabieren van den Opper-Cor regeering van den staats- en henben ze de Belgische ne£ej nmgj gen. Het land .go i de macht ;v en - aan den dag oor een man blindelinb .uoet hem beminnen, had ook belven gezegd en de zoete hoop, die ?ij kierde, zich als eene zekerheid voorgesteld, -0 dat een blik op lletty en Robert, die arm in arm in het salon tradendie met één slag vernietigde. I11 de oogen van het jonge paar las hij, dat hun lot, en daarmede ook het zijne, beslist was. Het was een diepe, smartelijke val uit de hoogte van een zaligen droom in een harde, koude wer kelijkheid; het was den lordraayor alsof er eens klaps een ijskoude hand over de wereld was ge gaan, die alles, wat zooeven nog in vollen lente bloei prijkte, in een dorren akeligen winter had veranderd. Maar sir Crispe was een man en van een door en door rechtschapen karakter; wat er daar ook in zijn binnenste was vernield, uiterlijk zou niemand daarvan iets bemerken; hij gevoelde een ondragelijke smart, maar geen wrok tegen het jonge paar. Die twee hadden slechts datgene genomen, waarop zij recht hadden, wat de jeugd toekomt, en dat eenmaal verzuimd of verbeuzeld nimmer terugkeert. Reeds in de eerste smart volle minuten stond bij sir Crispe het besluit vast, voor Hetty en Robert een trouw, onbaat zuchtig vriend door het geheele leven te zijn. Squire Wintlebury ontving den liooggeëerden bezoeker op de voorkomendste wijze; tegenover hem en zijne echtgenoote kreeg sir Crispe weldra zijne kalmte terug en was zelfs in staat met Hetty over het doorgestane avontuur te schertsen. Robert en hij gevoelden dat zij elkander begre pen, in een warmen krachtigen handdruk, waarin de beide mannen zonder woorden alles neerleg den, wat de een den ander zoo gaarne had willen zeggen, en wat toch niet kon worden uitge sproken. Nadat de gebeurtenissen van den voormiddag, voor zooverre Hetty en Robert daarin waren betrokken geweest, ufgehandeld waren, viel het gesprek op de aanleiding tot der. oploopde squire meende dat het was om de verkiezingen tegen te werken. Dat het dit is, daarvoor zijn voldoende be wijzen voorhanden, hernam de loidmayor; dat is persoonlijk vertroostend voor mij, maar moet mij met het oog op mijn vaderland, diep be- bery voor buitenlandsche zaken en Labou- chère als algemeen postmeester, tevens belast met de verdediging van algemeene regee- ringsvoorstellen in het Lagerhuis. Het wil enkelen voorkomen, dat dit de huid verkoo- pen is voordat de beer is geschoten, want van de conservatieve zijde wordt de wen- schelijkheid besproken, dat het tegenwoordig ministerie zou aanblijven om de behandeling der home rule in het parlement te leiden; valt deze dan niet uit in den geest van hare majesteit, dan was met eene parlementsont binding nog een beroep op de kiezers te doen, die dan zuiverder waren ingelicht over hetgeen zij van de liberale partij te wachten hebben. In Duitschland en voorn.fmenik is men in spanning of k :ize.- uur, die hij vv»' op dem zal .oc ven mer .^.enen -ustrijd, uit- aan Italiaansche -iClfirma's. Jaarmarkt te Waalwijk, Donder dag 4 Augustus. droeven. Waar moet het heen, wanneer men, om een staatkundig doel te bereiken, de slechtste hartstochten van een volk in beweging brengt De parlementsverkiezingen worden meer en meer eene soort van jacht, zeide Robert. Neen, tot eene soort van oorlog, hernam de squire; men handelt met de tegenpartij als met een buitenlandschen vijand en vergeet geheel dat men tegen zijn eigen vleesch woedt. Zoolang men niet tot de erkenning is ge komen, dat iedere partij hare hooge beteekenis heeft voor het welzijn van den staat en gerech tigd en verplicht is daaraan mede mede te werken, zoolang zal ons staatkundig leven niet op de hoogte staan om het tot een voorbeeld van Europa te maken. Whigs en Tories moesten elkander in het bestuur vervangen; want de roeping der eersten is het invoeren van wetten en instellin gen die de vooruitgang onzer eeuw eischt, het opruimen vun verouderde vooroordeclen en pri vilegiën. Zijn zij daarbij, zooals het in den ijver tot nervormen wel eens gebeuren kan, te ver gegaan, dan is de taak der Tories het te snel zeilende schip te stoppen zooals de zeelieden zeggen en het een tijdlang te doen voortgaan op den weg van langzame ontwikkeling, des noods een korten stilstand te bewerken. Nooit of nimmer moest schier eene partij slechts aar. het roer trachten te komen, om alles af te breken wat de andere heeft opgebouwd. De squire reikte den lordmayor met oprechte hoogachting de hand. Gij spreekt uit mijn hart, zeide hij; zal het evenwel ooit zoover komen Ik heb een vast vertrouwen op het gezond verstand en den praktischen zin van ons volk, geloof dat wij in een niet al te ver verwijderd tijdperk daartoe zullen geraken, zeide sir Crispe met overtuiging. Al stichten wij koloniën op koloniën, al hoopen wij schatten op schatten, dat alles zal ons geen hechten grondslag, geen rust en vastheid, ja zelfs geen blijvend aanzien in het buitenland geven. Dat verkrijgen wij slechts door de wijze, waarop wij de binnen- landsehe aangelegenheden regelen, door de hoogste beschaving, humaniteit en verdraagzaamheid. Gij acht het misschien niet enkel een toeval, dat men het vooroordeel tegen de heidens aan gewend heeft om het volk op te zetten vroeg Robert. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1