BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Duitschland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Te Gent hebben Zondag bij de bestorming door de socialisten van een lokaal, waar hunne tegenstanders vergaderden, hevige vechtpartijen plaats gehad, waaraan de politie een einde moest maken. In de badplaats Spa heeft de politie dezer dagen de hand gelegd op een individu, van wien 't maar gelukkig is dat men hem nu achter slot heeft. In hechtenis genomen, wijl hij op een politie-agent had geschoten, bekende hij bij zijn verhoor, dat hij deel uitmaakt eener te Spa vertoevende bende, die van plan was eenige eigendommen daar te laten springen (als te Luik geschied is), om dan in de verwarring hun slag te slaan en te stelen. Een pak dynamiet-patronen, bij den arrestant gevonden, gaf aan zijn mededeelingen veel waarschijnlijkheid. Men hoopt de andere leden der bende nu ook spoedig in handen te hebben. De gemeenteraad van Parijs heeft 200.000 fr. toegestaan voor de deelneming der stad aan de wereldtentoonstelling te Chicago. Maandag is voor het hof van assises te Versailles de behandeling begonnen van het anarchistenproces in zake den diefstal van dynamiet te Soisy sous-Etiolles op 14 Februari jl. Deze diefstal verschafte aan Ravachol de middelen om Parijs op zijn grondvesten te doen beven en aan Francis en Meunier om de anarchie te wreken op den ongelukkigen restaurateur Véry. Frankrijk is het nu gelukkigerwyze met Zwitserland over het handelsverdrag eens gewordenbeide bewilligen elkander het laagste tarief. Hieraan is toegevoegd eene overeenkomst omtrent den letterkundigen eigendom, ook met wederzijdsche concessies. Met de ratificatie zal het nog eenigen tijd aanhouden, daar in Zwitserland het parlement reeds werd gesloten. Hoewel de politie nog steeds een ge heimzinnig stilzwijgen bewaart over de arres- tatien der laatste dagen cn daardoor de verspreiding van allerlei sensatie berichten in de hand werkt, heett men nu toch de zeker heid, dat er in 't geheel vijf personen bekend zijn, die deel uitmaakten van een door de anarchisten georganiseerde samenzwering ter wreking van Ravachol's nagedachtenis. Van die vijf zijn er twee (Parmiggiani en Dufour- nel) in hechtenis, twee andereu loopen tot nogtoe in vrijheid rond (Sr.houppe en Gre- netet) en de vijfde is een Duitscher, die men ook in de passage des Panoramas lieejt aan gehouden. Parmiggiani is een veteraan -4^" anarchie en was met de overigen reeds lang bekend, met hen een gevaarlijk genootschap vormend. De ruïnen te Saint-Cloud, een treurige herinnering aan den Fransch-Duitschen oorlog, zullen eindelijk verdwijnen. Maandag a. s. zal ingevolge eene door de kamers aangenomene wet, de opruiming van de bouwvallen van het oude paleis aanbesteed worden. Die bouw vallen met hunne omlijsting van groen mogen iets schilderachtigs hebben, men heeft terecht geoo-aeeld, dat het schouwspel van die kale, door den brand zwart geblakerde muren, met de geheele opene ruimte daarbinnen, niet langer bestendigd mocht worden. Ër zal daar nu een openbare tuin worden aangelegd. De kamers hebben daarvoor eene som van 40,000 fr. toegestaan. De groentevrouwen van Pontevedra zijn in opstand over de belasting op de eetwaren. De menigte, waaronder verscheiden duizenden vrouwen, heeft de beambten weggejaagd en hunne werktuigen, bascules enz in de rivier geworpen. Daarna hebben zij den burgemees ter op steenworpen onthaald, waarna het belastinggebouw geplunderd werd. De gen darmerie heeft de rust voorloopig hersteld; men verwacht echter nieuwe botsingen. Eenige personen zijn gewond en verscheidene ar restaties hebben plaats gehad. De opgewon denheid is groot. Men voorziet geduchte verwikkelingen in Marokko. De minister van oorlog heeft twee divisien ter aanvulling der troepen naar Malaga gezonden. Zij zijn gereed om on middellijk in het veld te treden. Zij kunnen in twee dagen tijds naar Ceuta worden overgebracht. Een postduivendienst tusschen Ceuta, Melilla en Malaga is klaar. Welke stemming er in Zuid Duitschland heerscht, bleek duidelijk uit de grootc be tooging, te Kissingen gehouden ter eere van Bismarck. Uit Baden, den Pfalz, Hessen en Thuringen waren met extra-treinen ongeveer 6000 personen aangekomen, die onder het zingen van „Die Wacht am Rein" zich naar Bismarck's hotel begaven. Bismarck hield eene toespraak welke ongeveer drie kwartier duurde. Hij zeide o. a. „Geen minister heeft ooit zulk een hulde ontvangendie hulde geldt het werk en hen, /lie het verricht hebben. „Na in 1848 en 1866 vergeefsche pogin gen te hebben aangewend, hebben we in 1870 nogmaals op ons aambeeld geslagen en toen voor goed het keizerrijk tot stand ge bracht. „Wij hebben het Duitsche rijk gezocht te midden der Fransche bataljons. Zij, die mij genegen zijn, raden mij aan te zwijgen, maar ik zal niet toestaan, dat men mij het stilzwijgen oplegt." Vorst Bismarck bracht een toast uit op den keizer en het keizerrijk, alsmede op den rijksdag en den bondsraad. Na afloop der ovatie werd Bismarck door de aanwezige dames onder bloemen als het ware bedolven. Van degenen, die hem toespraken, bewie rookte professor Erdmannsdörffer uit Heidel- berg, B;smarck als stichter van het rijk, en algemeen geliefd patriot, terwijl de heer Ec- kardt, uit Mannheim, eenvoudig verklaarde de val van Bismarck in 1890 is voor alle Zuidduitschers onverklaarbaar. Ook te Jena, waar Bismarck Zaterdag a. s. op zijne terugreis komen zal, worden grOote betoogingen voorbereid. Met de leiding daar van heeft zich de beroemde hoogleeraar Hackel belast. Zondag avond laat zal Bis marck waarschijnlijk in alle stilte langs Ber lijn komen. Intusschen wordt bij geruchte in omloop gebracht, dat na de terugkomst van den keizer de regeering den strijd in de pers en in bro chures tegen Bismarck zal voortzetten, ten behoeve waarvan de raad van legatie Julius von Eckardt, die eene wèl versneden pen bezit, naar het heet zou worden opgenomen in het departement van buitenlandsche zaken. Eckardt is vroeger journalist geweest; hij genoot de gunst van Bismarck, en werd door dezen in den diplomatieken dienst gebracht. Volgens berichten uit Saratov zijn 300 personen gevangen genomen in verbar.d met het cholera oproer. Te Nisjni Novgorod be ginnen nu ook al de onzinnige geruchten te loopen, welke aanleiding gaven tot de gru welen te Saratov en te Astrakan. Uit bijzonderheden omtrent een oproer aan boord van de Wolga stoomboot Niagara blijkt, dat dit van zeer ernstigen aard was. De passagiers der stoomboot, welke van Astrakan naar Saratov voer, waren voor het meerendeel arbeidersdie de cholera - ongeregeldheden te Astrakan haden bijge woond. Velen van hen werden onder weg ziek en verscheidenen stierven. De kapitein heesch daarom, volgens de verordeningen, de gele vlag en wilde het anker uitwerpen, voor men te Saratov was. De arbeiders eischten, dat hij verder zou varen. Vijftig van hen omsingelden de com- mandantsbrug en dreigden den kapitein over boord te werpen, als hij niet voort liet sStoomen. Anderen snelden met bijlen en hamers naar de machinekamers en dreigden de machinisten dood te slaan, als dezen de machines lieten stilstaan. De kapitein had'echter in stilte een sloep met eenige manschappen naar Saratov ge zonden en weldra kwam er een oorlogsschip opdagen, dat door een geweersalvo zijner soldaten de oproermakers schrik aanjoeg en de orde herstelde. Bij den senaat der Amerikaansche Unie is een voorstel ingekomen van den heer Sherman, strekkende om den president te machtigen onderhandelingen aan te knoopen met de vreemde mogendheden, ten einde de vestiging te verkrijgen van een interna tionaal gerechtshof, hetwelk langs minnelijken weg de geschillen tusschen de verschillende staten zal beslechten. Door president Harrison en koning Umberto van Italië zijn vriendschappelijke telegrammen gewisseld bij gelegenheid dat een Italiaanschen kruiser vertrok, ten einde Italië te vertegenwoordigen bij de aanstaande Columbus feesten. President Harrison heeft die feesten thans bepaald op 21 October als de 400ste ver jaardag der ontdekking van Amerika. Het zal een nationale feestdag zijn. WAALWIJK, 27 Juli 1892. Door Ged. Staten van Noordbrabant is aan de betrokken gemeentebesturen ver zonden een nader opgemaakt plan betreffende de afwatering en bevloeiïng en scheepvaart van de landstreek bezuiden den nieuwen Maasmond. Die stukken zullen gedurende 14 dagen ter inzage van belanghebbenden ter secretarie worden nedergelegdterwijl bezwaren tegen het plan vóór 19 Augustus bij het gemeentebestuur of bij ged. staten behooren te zijn ingebracht. Uit het schrijven van den hoofd ingenieur, waarbij hij het bedoeld plan aan ged. staten aanbiedtblijkt dat daarbij is uitgegaan van het hoofdbeginseldat de belangen van af watering en van scheepvaart volkomen van elkaar worden gescheiden. De hoofdingenieur schrijft verder In den bestaande?i toestand van het open liggend Oude Maasje zijn deze belangen vereenigd. Ouder gewone omstandigheden toch kan bij vloedgetij de scheepvaart naar de Langstraatsche havens en bij ebgetij de afwatering der binnen- en buitenpolders plaats hebben. Behoudens buitengewone omstandig heden, zooals stormvloeden, hooge ebstanden en werkingen van den Baardwijkschen Over laat, worden door de telkens wisselende ge tijen de beide belangen gediend. Bovendien kan bij vloedgetij elke polder aan zijne behoefte tot waterinlating voldoen. Met de nog tot stand te brengen afsluiting van het Oude Maasje nabij het Keizersveer, ter plaatse waar reeds een schutsluis en een uitwateringssluis zijn gebouwd, zal de getij - beweging uitgesloten en daarmede de toestand geheel veranderd worden. De ongeveer twee keer per etmaal afwis selende hooge en lage waterstanden kunnen dan niet meer binnentreden en toch moet worden vo irzien in de zoo geheel strijdige belangen van afwatering en scheepvaart, ter wijl bovendien moet worden voldaan aan de behoefte der polders tot water inlaten. Vordert de afwatering een op peil gehou den kanaal, overeenkomstig letter c van het eenig artikel der wet van 26 Januari 1883, dan moet dit een voldoend laag peil zijn; wordt dit kanaal tevens voor de scheepvaart be stemd, dan eischt dit belang dat de vijf Langstraatsche havens naar bedoeld peil wor den verdiept. Dit laatste, hoewel niet on uitvoerbaar, zou ten gevolge hebben dat de wallen, waarlangs de schepen liggen, ongeveer 1.50 M. hooger boven water komen dan thans, zoodat het lossen en laden dan be- moeielijkt en aan het gebruik der havens een blijvend bezwaar opgelegd wordt. Maar bij zulk een gemeenschappelijk af watering- en scheepvaartkanaal op laag peil, blijft nog de vraag te beantwoordenhoe kan voor de polders in de behoefte aan wa ter inlaten worden voorzien En hierin ligt juist de moeielijkheid. Immers om aan die behoefte te voldoen zou het kanaal moeten worden opgezet met ingelaten vloedwater door de sluizen bij het Keizersveer. De getijbeweging biedt daartoe wel dagelijks gelegenheid, doch om voldoende hoogte op het kanaal te verkrijgen, zal het inlaten van vloedwater allicht gedurende eenige etmalen achtereen noodig zijn. Eerst dan kunnen de polders, die water behoeven, zich daarvan voorzien, doch gedurende dien tijd bfjven de lage polders van afwatering verstoken. Na het innemen van water door eerstbedoelde polders, moet het kanaal weder ten behoeve der afwatering op zijn peil terug gebracht worden en nu is het duidelijk dat het bewerkstelligen van een en ander niet zoo veelvuldig kan worden herhaald, zoodat de polders in eene geheel andere conditie komen dan thans, nu dagelijks elke polder naar behoefte water kan inlaten en naar ver kiezing kan loozen. Het wordt derhalve zeer bezwaarlijk om ten aanzien van water-inlaten en afwatering aan de polders terug te geven wat in den bestaanden toestand dagelijks kon worden verkregen en hierin ligt het groote bezwaar tegen een vereenigd afwatering- en scheep vaartkanaal. Uitgaande van het reeds boven aangehaald hoofdbeginsel heeft daarom de ingenieur Jolles gezocht naar een meer bevredigende oplossing en als resultaat het algemeen plan opgemaakt, dat uw College thans ter beoor deling wordt aangeboden. Met verwijzing naar de toelichtende nota, waarin het plan is omschreven en uiteenge zet, wordt hier slechts in het kort op de hoofdzaken gewezen. Scheepvaart- en afwateringkanaal zijn van elkaar gescheiden. Het scheepvaartkanaalwaarmede de Lang straatsche havens gemeen liggen, is verbon den aan de schutsluis nabij het Keizersveer en wordt met het dagelijksch vloedwater op hoog peil gehouden; de scheepvaart kan dus steeds van het kanaal gebruik maken en zal daarop niet, als thans, afhankelijk zijn van het getij. Het afwaterings kanaal neemt het water van de buiten- en binnenpolders op en voert het naar de gebouwde uitwateringssluis. Door bemaling aldaar zal het aan peil gehouden worden, voor zoover de natuurlijke loozing niet kan voorzien. De voeding of waterinlating der polders kan gereedelijk uit het scheepvaart kanaal plaats vinden en zulks ten allen tijde, zonder dat daartoe, als thans, het vloedgetij behoeft te worden afgewacht. Zoo is het ook met de Lointt die elk oogenblik naar behoefte water uit de Waal- wijksche haven kan bekomen. Uit dit beknopt overzicht volgt, dat met het plan aan de verschillende behoeften van afwatering- scheepvaart en voeding kan wor den voldaan. Ik vlei mij dat het ook mogelijk zal blijken om alle meer plaatselijke belangen te bevre digen en omtrent de daarvoor noodige wij zigingen en aanvullingen overeenstemming te verkrijgen, opdat ik in staat worde gesteld de voorstellen te doen, welke door den mi nister worden tegemoet gezien. Hoewel buiten dit plan gelegen althans niet zoo rechtstreeks daarbij betrokken meen ik nog te moeten vermelden, dat bij de werken van het afwateringskanaal 's Her togenbosch—Drongelen gelegenheid zal zijn om te zorgen voor het inlaten van water uit de nieuwe rivier ten behoeve van het binnen- gedijkte Oude Maasje. De aan te leggen grondduiker onder dit kanaal nabij den ban dijk der nieuwe rivier zal daartoe worden ingericht. Het afwateringskanaal, waarvan hierboven sprake is, loopt van af de Waalwijksche haven eerst over pl. m. 650 M. ten zuiden van en even wijdig aan het zuiderscheepvaartlcanaal en volgt dan de bestaande waterleiding langs de Kleisteeg en Oude Straat. De Sprangsloot wordt aan de noordzijde afge damd en in het afwateringskanaal opgenomen. Ten oosten van de Labbegatsche haven wordt het afwateringskanaal zuidwaarts gericht, door snijdt den bandijk en volgt verder de bestaande waterleiding door de Binnenpolders van Capelle en de Binnenbijsters. Nabij het Kerkpad te Waspik wordt een nieuw kanaal gegraven, dat westwaarts van den bandijk naar het noorden gericht wordt, tot aan de ont moeting der waterleiding langs de zuidzijde der Kadestraat in den Binnenpolder van Groot Waspik en llaamsdonk. Het kanaal volgt die waterleiding en komt ver der noordwaarts volgens de Zijl uit in het Oude Maasje ten westen van den dam, die bij het Her- menzeilsche veer gelegd wordt. Dit afwateringskanaal verkrijgt eene lengte van ruim 15 KM., eene bodemsbreedte van 8 M. a 9.50 M., eene bodemsdiepte van 1.60 tot 2.20 M. boven A.P. en beloopen van 2 op 1. Gedurende de maanden September, Octo ber, November en December zullen in onze gemeente Dinsdag van elke week, tegelijk met de groentemarkt, gehouden worden mark ten van vet vee. Wij vertrouwen dat deze instelling door veehouders, kooplieden en slagers algemeen gesteund zal worden en door medewerking van alle zijden tot even grooten bloei zal geraken als de andere jaar- en weekmarkten. Naar wij vernemen, heeft de heer Jac. Pulles alhier, op algemeen verzoek van be stuur en werkende leden, voorloopig de lei ding van Oefening en Vermaak op zich ge- uomen. Daar de naam van den heer Pulles als muziekonderwijzer een goeden klank heeft (hem toch dauken vele leden der alhier ge vestigde corporatien hunne opleiding) mogen wij met grond hopen, dat de liedertafel, ook onder zijn leiding, haar roem zal handhaven. In de Zondag gehouden bestuursverga dering der R. IC. kiesvereeniging voor het hoofdkiesdistrict Waalwijk werd de heer Henri Witlox, alhier, met algemeene stemmen op één na tot voorzitter gekozen. Te zijner ver vanging zal in de volgende bestuursbijeen- komst tot de benoeming van een ondervoor zitter worden overgegaan. Gisteren hielden de onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk hunne gewone jaar lij ksche feestvergadering op de zaal van Musis Sacrum alhier. De heer Van Ouden hoven uit Bezooien hield bij deze gelegenheid eene boeiende lezing over het streven der mannen van „de Nieuwe Gids". In keurige taal schetste spreker het ontstaan der nieuwe richting in onze letteren het streven der „Nieuwe Gids"-mannen en deed zijne toe hoorders door het voorlezen van enkele proeven kennis maken met die mannen. Een luid applaus vertolkte den dank der vergade ring voor het genotene. Een flinke feestdisch hield daarna de heeren nog langen tijd ge zellig bijeen. Het schijnt dat al de landbouwers der omstreken eene overeenkomst hebben gemaakt, om bij de tiendverpachtingen geen bod te doen. Zooals wij reeds meldden, is de vorige week van de tienden onder Loonopzand, Waalwijk en Drunen geen enkele verpacht. Nu Maandag hield het gemeentebestuur van Loonopzand verpachting van de graantiend. De boeren boden uiet, enkele burgers wel, doch het totaal der gebodene som was wel de helft beneden de geschatte waarde. Ook te Sprang leidde de verpachting tot geen resultaat. De tiendheffers zullen nu zelf de tienden doen binnenhalen. Als een zeldzaamheid uit de vogelen wereld deelt men ons mede, dat een koppel sijsjes van J. ten Haeff alhier, in de kooi gebroeid hebben; de jongen zijn reeds negen dagen oud. In verband met de vervroegde op komst der miliciens is door den minister van oorlog bepaald, dat de aanmelding van jon gelieden voor de vrijwillige oefening in den wapenhandel thans vóór 1 September moet plaats hebben. Met het oog op die vervroegde opkomst zijn ook de andere desbetreffende bepalingen voor bovenbedoelde jongelieden gewijzigd. Zondag j.l. was er een groote toeloop naar de internationale paardententoonstelling te Scheveningen, die op het sportterrein ach ter de tentoonstellinggebouwen gehouden wordt. De stallen wemelden van bezoekers, die zich verlustigden in het bekijken van de forsch gebouwde en prachtig gemodelleerde exemplaren van het paardenras, die hier on der dak zijn gebracht. Dank een ruim gebruik van creolin's ont smettingswater, zijn de verblijfplaatsen van de viervoeters zeer luchtig gehouden. Ook zijn de fiere rossen hel voorwerp der bewondering van de schoone sekse. De dames werpen slechts een vluchtig oog op de beesten, die daar zoo rustig in de boxes staan, maar de paardenkenners en liefhebbers verlaten ze niet zoo schielijk en kunnen soms geruimen tijd over de eigen schappen van dezen of genen hengst, deze levenslustige hit of kalme merrie staan praten. De bereden wapens van het leger vooral leggen bijzondere belangstelling aan den dag»

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2