Nummer 61. Zondag 31 Juli 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. cho van het Zuiden, Waalwpschï en Langstraalsfle Courant Dit blad verschijnt Woensdag: en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naarplaatsruimte. Advertentlen 3 maal ter plaatsing opgegeven,.worden Smaal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinbr, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Het proces tegen de moordenaars van Beltschow te Sofia, waarop een vonnis is ge volgd, dat vier medeplichtigen het leven kostte en velen een zware gevangenisstraf, wordt nu verder uitgenut in de politiek van den minister Stambouloff tegen Rusland. Het regeeringsorgaan de Swoboda publiceert ver schillende stukken uit het dossier van dit proces en daaronder komen voor uitgewerkte cijfertelegrammen van den Russischen ge zant Hitrowos, die aan zijne regeering vraagt 50000 francs om Zankow te betalen, wanneer het hem gelukte vorst Ferdinand levend of doo 1 uit Bulgarije te verwijderen. Van Rus sische zijde wordt natuurlijk beweerd, dat dit valsche stukken zijn en gaat men zelfs zoo ver te beweren, dat de vervaardiger eene betrekking aan het ministerie van buiten - landsche zaken te Sofia als belooning ont ving Men wijst op de valsche brieven, die The Times voor eenigen tijd opnam tegen Parnell. De Congostaat geeft den koning van Belgie weder eenige moeielijke oogenblikken. Dit zoogenaamd onafhankelijke rijk werd gesticht in Afrika in een streek, die feitelijk zonder eigen hulpmiddelen is net bleek dus al spoe dig, dat de eerst vrijverklaarde handel op de Congo-rivier, aan belasting moest worden onderworpen om te voorzien in de kosten van beheer en zooals men luide liet klinken ter bestrijding van den slavenhandel. Hoe loffelijk dit laatste voornemen ook is, feitelijk vernietigt het den geheelen handel, die in den Hoogen Congo met bet binnenland van Afrika gedreven wordt, daar het voor de Ara bieren, die met levensgevaar de karavanen met ivoor en andere producten aanvoeren, niet meer de moeite loont, wanneer met de koopwaren de dragers niet meer verkocht mogen worden. De expeditien, die de Con gostaat naar het binnenland zond ter bestrij ding van de Arabieren-slavenhaalders, heb ben daar zooveel ongenoegen verwekt, dat Ëeuc geschiedenis uil de Engelsche rechtspleging. 51 XXI. De aanleiding' is toevallig, maar zij is met slim overleg gebruikt, antwoordde de lordmayor; men speculeert altiid het zekerste, als men rekening houdt met begrippen, die door vele eeuwen in den geest van het volk zijn ingewor teld. Het proces Canning heeft op dezen grond voor mij een principiëele beteekenis, die ik nog veel hooger schat dan de redding van twee of diie valsch beschuldigden van dien vervolgden stam; ik zou zoo gaarne zien, dat uit dit voor beeld ten duidelijkste bleek, waartoe de macht van het vooroordeel kan voeren. En zijt gij overtuigd, dat de onschuld der heidens bewezen zal worden, sir Crispe vroeg Hetty. Zoolang het gesprek zich op staatkundig gebied bewoog, waren de dames zwijgende, maar daarom niet minder aandachtige toehoorderessen geweest; thans meenden zij, Hetty ten minste, dat zij er weer aan konden deelnemen. De bewijzen dat Elisabeth Canning een valsche aanklacht gedaan heeft, schijnen me zwak, zeide de squire hoofdschuddend. Wij hebben de verklaring van Virtue Hall! riep Hetty levendig. Die heeft de andere partij ook, hernam de squire. Wie kan doorgronden, wanneer die deerne de waarheid gesproken en wanneer zij gelogen heeft Hetty zag den lordmayor angstig vragend aan; den armen man viel het zeer moeilijk onder dezen blik kalm te blijven. Staat het werkelijk zoo slecht fluisterde zij. B-jna, zei sir Crispe; het zou zeker anders zijn, indien George Squire en zijn moeder konden bewijzen, dat zij op St. Michiel werkelijk in Dorsetshire zijn geweest. Ik, en velen met mij, hebben de zedelijke overtuiging, dat dit zoo is, maar de verklaring der getuigen dienaangaande wederspreken het. Ik ben op een gedachte gekomen, hoe deze de handelsfactorijen, die hoog op den Congo gelegen waren, op last der regeering moesten worden verlaten. Men vreest sterk voor de expeditie Jacques, die zich te midden der Arabieren bevindt, die in verzet gekomen zijn. Het vermoorden van den negerkoning M'Siri en het verwoesten van zijn hoofdstad wordt als eene grove politieke fout beschouwd, t& meer, daar het misdrijf van dien vorst uit sluitend in den slavenhandel was te vinden, volgens de daar heerschende begrippen een geoorloofd bedrijf. De beer Gladstone begint zich in zijne voorname positie in Engeland thuis te ge voelen; zijn voornaamste politieke daad is echter tot heden geweest, dat hij den on derscheidenen liberalen leiders een diner aan bood in Carlton Gardens, dat bepaald goed geweest moet zijn en waarbij aan het dessert hulde werd gebracht aan de houding der li beralen in geheel Engeland. Dat de groote man zich nu niet uitsluitend meer beschouwt als eenvoudig hoofd eener partij, doch veel meer als verantwoordelijk leider der Engelsche po litiek, moest Kellner ondervinden, die hem namens de vrijzinnigen uit het Oostenrijksche parlement kwam gelukwenschen met den uit slag der verkiezingen. Deze vreemdeling werd te Hawarden niet tot hem toegelaten, doch werd afgescheept met eene dankbetuiging, waarbij Gladstone de wenschelijkbeid uitsprak, dat Oostenrijk nauw verbonden met Duitschland en Italië zou blijven en dat het keizerrijk zelve den inwendigen strijd der rassen mocht zien ver dwijnen. Aangenaam om onverrichter zake met een gratis advies naar huis te mogen gaan Terwijl de stijve president Carnot zich koestert onder het schoon geboomte van Fon- tainebleau, waar in vroeger jaren zoo menig luidruchtig feest werd gevierd, beginnen de radicalen te bespreken, wie hem als presi dent zal moeten opvolgen; naar de uitge sproken meening is het niet wenschelijk zijn mandaat te vernieuwen, opdat het geen re- tegenstrijdigheid zou te verklaren zijn, hernam Mary zacht, aarzelend, alsof zij zich schamen moest zoo waanwijs te zijn. Gij, Mary! riep de squire, blijkbaar zeer weinig gesticht, dat nu ook zijne dochter zich in de zaak mengde. SpreekIk bid u, spreekzeide sir Crispe levendig. Zou het niet kunnen zijn, dat de heidens nog de oude Juliaansche tijdrekening volgden, de rechters en de getuigen daarentegen de nieuwe Gregoriaansche vroeg Mary; het verschil in de verklaringen bedraagt altijd tien dagen. Bij aen hemel! gij hebt gelijk, miss Wintle- burv I riep de lordmayor opspringende. Dat is de oplossing van het raadselHetty wierp zich in de armen van Mary; ook de squire en Robert knikten toestemmend. O Mary, lieve Mary, gij in uw stil gepeins hebt gevonden, wat aan rechters en gezworenen is ontgaan: o, nu zal alles terecht komen 1 juichte Hetty. Zoover zijn wij helaas nog nietzuchtte Robert Maar zoover zullen we komen De draad, dien miss Wintlebury zoo gelukkig gevonden heeft, moet gevolgd worden. Nog heden zal ik een vertrouwd persoon zoeken, dien ik terstond naar Dorsetshire zal zenden riep de lordmayor. En als die persoon reeds gevonden was, sir Crispe? vroeg Robert. Iloe bedoelt gij dat? Zoudt gij Nog heden avond naar Dorsetshire afreizen, indien mijn vader er niets tegen heeft, viel Ro bert hem in de rede. De squire trok de schouders op. Wat zal ik er aan doenRust en vrede vind ik toch niet in mijn huis, eer dat proces Canning ten einde is; ga dus in Gods naam, en zorg dat gij ons daaraan helpt, zeide hij met gedwongen onder werping. Verlaat u daarop, er is mij niet minder aan gelegen dar. u, vader 1 antwoordde Robert met een blik op Hetty. Sir Crispe ving dien blik op, en als door inge ving begreep hij de diepere beteekenis dier woorden. Hij stond op. Kom nog heden avond bij mij, rar. Wintle bury, ik zal u instructies en aanbevelingen mee geven. gel worde in de republiek, dat de presiden ten aanblijven. Feitelijk zullen zij Jules Ferry als tegencandidaat stemmen, omdat Carnot niet te bewegen is geweest aan hunne wen- schen te gemoet te komen. Rusland en Frankrijk schijnen kans te heb ben nu een derde in hun bond te krijgen, maar het is een troisième, die min of meer f&cheux mag heeten. Het is men ontstelle niet de Sultan van Marokko, die, naar aan The Times uit Tanger wordt bericht, het voornemen heefc te kennen gegeven den Russischen czar te verzoeken een gezant voor Marokko te be noemen. Dan zal de sultan zich van de las tige vriendschap der overige Europeesche mogendheden kunnen losmaken en voortaan alleen vriendschapsbetrekkingen aanhouden met de Fransch-Russische bonds-ineenstren- geling. Naar overigens in een ander Marokkaatisch bericht van the Times wordt medegedeeld, is het onwaar, dat Fransche kuiperijen het verdrag met Engeland deden mislukken. De Fransche regeering toch kende het voorge stelde Engelsch-Marokkaansche handelsver drag en had daaraan hare goedkeuring ge hecht. Over dat verdrag zou dus misschien het laatste woord nog niet gezegd zijn. Sir Euan Smith moet als instructie ontvangen hebben, vooreerst nog in de buurt te blijven. In het anarchisten-proces te Luik heeft de jury op alle vragen het schuldig uitgesproken, onder aanneming van verzachtende omstan digheden op de meeste punten. Onder diepe stilte is toen het vonnis afgekondigd. Moineau is veroordeeld tot 25 jaren dwang arbeid en 20 jaren buitengewoon politietoe zicht Wolffs en Beaujean ieder tot 20 jaren: Mattheysen, MarcottyLacroix en Nossent ieder tot 15 jaren dwangarbeid Hansen tot Eer hij nog afgescheid genomen had, werd William Davistown aangediend en stortte met alle teeltenen van ontsteltenis in de kamer. Ook hij had vernomen dat Hetty in levensgevaar ge weest en door Robert Wintlebury gered was; het gerucht liet redder en geredde zwaar gewond naar de abdy vervoeren. Nu brak het natuurlijk gevoel door de wolken, die het hart van den jongen man omsluierd hielden. Hij vergat zijn wrok tegen Hetty even als zijne gelofte om de abdy niet weder te betre den, en ijlde derwaarts. Toen hij Hetty en Robert ongedeerd zag, scheen het alsof hij wilde terugkeeren, maar zijne zuster hield hem vast in hare armen. Ik laat u niet weder los William; tegen uw wil hebt gij mij verraden, dat gij mij nog lief hebt, zeide zij teeder. De dag van heden, die eerst zoo gevaarvol voor mij scheen, is een zeer gelukkige geworden. Zij verschrikte toen zij dit gezegd had, en zag op, om in de trekken' van den lordmayor te lezen, of hij hare woorden had begrepen. Zij ontmoette een blik, die haar meer zeide dan zij had verlangd te weten. Haar vriend wist alles, en wat haar geluk bevestigde, ver woestte het zijne zij had den edelen man zijn laatste, zoete hoop benomen. Steelsgewijze sloop zij naar hem toe, en reikte hem, als smeekte zij om vergifl'enis, de hand, die hij innig drukte. Beiden hadden elkander stilzwijgend begrepen. Robert nam William ter zijde, en fluisterde hem het geheim toe. Gij zijt onze broeder en moet het weten, ofschoon de wereld het eerst luter mag vernemen, voegde hij er bij. Waarom toeft gij daarmee? vroeg William. Omdat Robert bleef steken; hij bedacht dat het terstond een wanklank zou geven, als bij William de ware reder, mededeelde; hij zocht dus eene uitvlucht en vervolgde: Ómdat de verloving gevierd zal worden, tegelijk met die van Mary met graaf Waversford, die eerst over eenige weken uit Schotland komt. De uitwerking van deze woorden op William was vreeselijk. Zijn gelaat werd aschgrauw, hij stond daar als een standbeeld. Mary zal Nlary werkelijk den graaf huwen? bracht hij met moeite uit. Robert had medelijden met hem, en toch kon hij den zonderlingen dweeper niet begrijpen. 10 jaren opsluiting en Guilmot tot 3 jaren gevangenisstraf. Ehx, Naniot, Beduin, Charles en Jacques BerréHeusy en Schlebach zijn vrijgesproken. Het was zeer vol om en in het paleis van justitie en er was een sterke politiemacht op de been, die streng de orde 'handhaafde. De heer Cricq (verdediger van Wolffs) heeft 5 punten aangewezen waarop een hooger beroep gegrond kan zijn. De advocaat Servais vroeg in naam van al de verdedigers barmhartigheid voor de be schuldigden. Bij de jongste manoeuvres nabij Brest trachtte de torpedoboot no 76 's nachts de drijvende batterij „Tempête" te naderen; de stuurman werd zoo verblind door het electrisch licht van de batterijdat hij het stuurrad niet kon besturen en de boot op een der masten liep, die het torpedonet spannen. De torpedoboot zonk in 22 meter waterde bemanning werd gered. In het zuiden van Frankrijk, te Portzic en te Conquet, zijn de manoeuvres iu vollen gang. De artilleristen zijn overal op hun post Elke kusttelegraaf wordt door militairen be diend om de vloot te verkennen. De ter vervanging van de in den grond gevaren torpedoboot no 76 aangewezen tor pedoboot no 61, heeft averij aan de machine bekomen, zoodat het vaartuig naar de haven van Brest gesleept is. De mobilisatie van de bemanning der drij vende batterijen op zee, met de sleepvaar- tuigen „Milon" en „Samson" is uitstekend geslaagd. Te Ajacoio hebben de torpedobooten des nachts het eskader aangevallen. Van elf uur af, werd de reede bij tusschenpoozen door electrisch licht beschenen. Men kon de torpedobooten op een afstand van meer dan 700 tot 800 meter onderscheiden. Haar toeleg werd dus verijdeld. De aanval was te 2 uur 's morgens afgeloopen. uuMiumaM. >.wuf aafmcssseaims»msmauimmemamiam Wel ja, zeide hij, hoe vraagt ge dat zoo vreerad Meent gij dat zij haar leven lang aan uwe vriendschap genoeg moet hebben William gaf geen antwoord, een enkele doffe kreet van smart ontwrong zich aan zijne borst. Eerst thans, nu zij onherroeplijk voor hem ver loren was, gevoelde hij dat hij Mary grenzeloos beminde. En toen kwam de trots boven. Niemand mocht bemerken wat er in hem omging; hij had immers zijn lot geheel alleen gekozen, hij zou het alleen dragen. Zich met geweld bedwingende trad hij op Hetty toe. Mag ik u naar Chesney-Wood brengen? vroeg hij; ik heb het rijtuig meege-~ bracht. Hetty stemde toe. Heden laat ik haar nog door u naar huis geleiden, weldra is het mijn uitsluitend recht schertste Robert. Hetty nam een hartelijk afscheid van de fami lie, William had voor allen slechts eene stijve buiging, de stijfste en koelste voor Mary, wie deze handelwijze diep door de ziel sneed. Als bij afspraak had niemand in de tegen woordigheid van William over het vermoeden van Mary en de voorgenomen reis van Robert naar Dorsetshire gesproken. De laatste geleidde Hetty naar het rijtuig, en nam stilzwijgend, maar met een beteekenisvollen blik en handdruk af scheid van haar. Ik ben binnen een kwartier te uwer be schikking sir Crispe, zeide hij, toen hij in het salon teruggekeerd was, vergun mij dat ik mij reisvaardig maak en u naar Londen vergezel. Kort daarop rolde het rijtuig met de beide heeren de laan af, die van de abdy naar den straatweg voerde. T xxir. Bijna veertien dagen waren sedert het vertrek van Robert Wintlebury verloopen. De debatten in Old Bailey zouden den volgenden dag begin nen, en nog was hij niet teruggekeerd nog was geen van de bewijzen, die hij in een brief aan Hetty had toegezegd, in handen der rechters; nog was geen van de getuigen, die hij aan den lordmayor had opgegeven, in Londen aangeko- Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1