Engeland. Duitschland. Zwitserland. Italië. Oostenrijk. Amerika. U I TV O ERIN E IS. BINNENLAND. Burgerlijke stand. Het zoeken naar de overblijfselen der slachtoffers van de ramp te Saint-Gervais is nu afgeloopen. De soldaten, die met dat werk belast waren, zijn heengegaan. De gezondheidstoestand te Saint-Gervais is, tegen veler verwachting goed, ook bij de mannen, die aanhoudend in het water en de modder gewerkt hebben. De meteoroloog Vallot, die het obser vatorium van den Mont Blanc bouwde, heeft den gletscher Téte-Rousse, welke de ramp veroorzaakte, onderzocht een onderneming waaraan groot gevaar was verbonden. Hij kwam in een giot en vandaar over groote ijsblokken heen, in een ontzaglijk reservoir, dat duizenden kubieke meters water moet bevat hebben. Voor de drukking van dat water, door regens vermeerderd, moeten de wanden van den gletscher bezweken zijn. Vijfmaal bij verstek ter dood veroor deeld te zijn en, eindelijk in handen van het gerecht gevallente worden vrijgesproken, zoo goed als de onschuldigste aller beklaag dendat zeldzame lot valt den oudenroo- ver Bellacoscia te beurt. Bellacoscia eigenlijk Bonelli geheeten, was sedert zijn vrijwillige overgave aan de justitie bepaald populair. Op zijn weg naar het ge rechtsgebouw en terug werd hij door een talrijke menigte aangestaard en soms toege juicht. De Corsicanen groetten in den knap pen man Corsica's laatsten bandiet, den laat- sten vertegenwoordiger van de oude voovers- romantiek. Zijn misdaden de moord op den notaris Marcaggi, op Marcangeli, de man van zijn gewezen bruid, de moordaanslag op den on trouwen minnaar zijner zusterDominicus Municoni, zijne vele rooverijen enz. waren vergeten en Bellacoscia vergat ze* ook na genoeg; hij wist zich althans bij zijn verhoor niet eens meer den naam van zijn eerste slachtoffer te herinneren. Al die misdaden waren verjaard. Werden zij voor het gerechtshof terloops aangeroerd, dan 'herinnerde Bellacoscia dat op zachten toon. Het eenige, waarvoor men thans den „reiziger" dat gaf hij met een glimlach als zijn beroep op kon vervolgen, was een aanval op gendarmes, waarbij hij ont kende tegenwoordig te zijn geweest. Het proces was eigenl jk niet veel meer dan een formaliteit, en na een korte beraad slaging spraken de gezworenen hem vrij. De oude roover is echter nog niet op vrije voeten gesteld. Hij kan, volgens de wet, niet verblijf houdeu in het departement, waar de nakomelingen van zijne slachtoffers wonen, en hij is nu gesteld in handen van dc over heid, die hem een ander verblijf zal aan wijzen. In de vergadering der vennootschap tot het slaan van een spoorwegbrug over het Kanaal, verklaarde Stanhope, dat de plan nen goedgekeurd en gereed waren, zoodat men slechts wachtte op verlof der regeering om den bouw aan te vangen. Met vertrouwen zag men het liberale ministerie optreden, dat zich deze zaak van algemeen nut moet aantrekken. De keizer kwam Woensdagavond te 10 uur met het jacht Alexandra, dat hij te Spandau had bestegen, te Potsdam aan. Hij werd opgewacht aan het matrozenstation door de keizerin met de geheele hofhouding. Hij zag er voortreffelijk gebruind uit en reed naar het marmerpaleis, waar gevlagd werd ter eere van den verjaardag van prins Oscar. Naar verzekerd wordt heeft de rijks kanselier Von Caprivi nog Woensdagavond, met den keizer van Spandau naar Potsdam reizend, aan Z. M „voordracht gedaan" be treffende de quaestie der Berlijnsche ten toonstelling, en daarbij in het licht gesteld, dat nog slechts van de kleinste helft der bonds- regeeringen en groote industrieelen de antwoorden waren ingekomen op het gevraagd advies, zoodat eene beslissing vooralsnog moet worden uitgesteld. Daarmede is de zaak dus weder voor eeni- gen tijd verschoven. Te Lucerne gingen vijf Amerikanen, twee dames en twee heeten, een roeitochtje maken op de Reuss. Plotseling werd het broze vaartuig door den stroom medegevoerd en tegen een brugpijler stuk geslagen. Een dame verdronkde overigen werden met groote moeite gered. De villa Borghese, te Rome, buiten de Porta del Popoio, juist langs de prachtige wandelplaats„het Pincio" gelegen, zal binnenkort in een zoölogischen tuin worden herschapen. De dieren zullen in de dieren tuinen te Amsterdam en Munchen worden aangekocht en in Egypte. De drie arbeiders, die in de Emeran-ko- lenmijn bij Bilin (Noord-Bohemen) zeventien dagen levend begraven waren, hadden, toen zij pas bedolven waren, getracht met hunne bijlen zich een uitweg te banen; maar na verloop van eenigen tijd gaven zij, uitgeput van vermoeienis, dat werk op. Zij lieten toen alle hoop op redding varen, maar zij trachtten toch zich in het leven te houden door het drinken van koel, zuiver water, dat op een bepaalde plaats in de mijn uit den grond vloeide. Dc honger martelde hen zoozeer, dat zij hunne pijpen en tabaks zakken opaten. Eindelijk den 17en dag van hunne gevangenschap, kwam er redding op dagen. Horak, de sterkste der 3 mannen, was aan het zoeken van water, toen hij uitgeput op den grond viel; maar terwijl hij daar lag zag hij licht door een gaatje, dat arbeiders, die in een ander deel der mijn werkten, hadden gemaakt. Hij riep om hulp. De mijn werkers, die zijn gesmoorde kreten voor de stemmen van spoken hielden, namen verschrikt de vlucht; maar hun opzichter hield hen tegen en haalde hen over mee te werken om de levend begravenen te bevrijden. Na twee uren hard werken gelukte dat. De drie mannen vielen, zoodra zij boven den grond kwamen, bewusteloos neer; maar zij kwamen later weer bij en thans is hun toestand bevredigend. Het prachtige jacht „Alva," van den Ame- rikaanschen millionair Van der Bildt, is in een dichten mist, terwijl het te Nantuket Shoals (Massachusetts) voor anker lag, door een stoomboot aangevaren en gezonken. Van der Bildt, de bemanning en de gasten aan boord in het geheel 52 personen gingen over aan boord van den stoomboot. Eenige oogenblikken later verdween het jacht in de diepte. Het had ongeveer een half millioen dollars gekost. WAALWIJK. Zondag 31 dezer, 's middag^ 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum. 1. Amour Massenet. 2. Bede Heinze. 4. Nachtzauber. Storch. WAALWIJK, 30 Juli 1892. Gisteren genoot de heer P. Quirijns het voorrecht den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar gekozen werd tot lid van Waal- wijks gemeenteraad, welke betrekking sedert onafgebroken door hem is bekleed. Van velen zijner mederaadslcden en ver schillende andere zijden ontving hij bij deze gelegenheid blijken van belangstelling. En, zoo ooit die waardeering door een raads lid ten volle is verdiend geweest, dan is dit ontegenzeggelijk door den heer Quirijns. Steeds heeft hij He hem toevertrouwde belangen naar eer en geweten met de grootste toewijding behartigd en verdedigd. Hij moge al geen schitterend redenaar zijn, toch legt zijn gevoelen, op eenvoudige wijze te kennen gegeven bij de beraadslagingen vaak zeer veel gewicht in de schaal. Door zijne langdurige ervaring is hij zeer goed op de hoogte van personen en toestan den en ziet zich daarom in den regel gekozen als lid der voornaamste raadscommissies. Een tijdje was hij ook waarnemend wethouder. Aan deze omstandigheden is 't zeker groo- tendeels toe te schrijven, dat zijn mandaat telkens met groote meerderheid hernieuwd werd. Moge het den geachten jubilaris, die, hoe wel de Nestor van onzen gemeenteraad, zich nog verheugt in eene goede gezondheid krachtig gestel- en helder hoofd, gegeven zijn nog tal van jaren de belangen van Waalwijk's ingezetenen voor te staan, tot bloei onzer gemeente en tot eigen voldoening. Bij kon. besluit zijn benoemd tot leden van het bestuur van het waterschap Hei- of Meerdijk en polder van DrunenC. Brok en A. J. Pulles. De handel in kalfvee was sedert de vorige noteering in de Langstraat vlugger wijl zoowel buitenlandsche kooplieden als die voor het binnenland zich opdeden. De no teeringen zijn thans le qualiteit kalfkoeien f 200 a 230, dito vaarzen lequal. fl70a 190, versche melkkoeien f 140 175, slachtvee le qualit. 68 72 ets., 2e qual. 56 a 62 ct., vette kalveren 85 è.90ct. per kg. schoon; nuchtere kalveren f 7 9, vette weilammeren f 10 a 12, hokkelingen en jarige kalveren zonder handel; vette varkens worden veel gevraagd doch zijn nog weinig voorhanden, die verkoopbaar zijn brengen 58 60 ct. per kg. schoon op, biggen f 7 a 11. De verzending van aardappelen uit de Boven-Langstraat en uit het Land van Heus- den was deze week buitengewoon groot. Naar Breda, Tilbutg en den Bosch werden dage lijks zware karvrachten vervoerd en voor f 1,75 d. 2.per Hl. afgeleverd. In de Lang- straatsche dorpen worden ze voor 10 a 11 ct. per 5 liter rondgevent. De qualiteit is over 't algemeen uitstekend en van bederf is nog niets te ontdekken. Naar men verneemt, is de minister van oorlog met zijn legerontwerp daarom zoo spoedig gereed gekomen, omdat de daarbij voorgestelde regeling der strijdkrachten niet groot van omvang is en zich enkel bepaalt tot hoofdbeginselen, waarvan het voornaamste de invoering van den persoonlijken dienst plicht is. Het is zoo goed als zeker, dat de tweede kamer in September a. s. het ontwerp kies recht zal ingediend vinden. Door de maréchausée is te Kaatsheuvel aangehouden en gevankelijk naar 's Bosch overgebracht zekere C als verdacht van ver grijp tegen de zeden. De tiend gaat hard onder toezicht der politie wordt zij door den staat, voor zooverre dezen betreft, en overigens door de betrok ken rechthebbenden zelf binnengehaald. Te Waspik had eergisteren op klaar lichten dag diefstal plaats van een kistje, bevattende de spaarspenningen van oppas sende arbeidslieden. Onderzoek wordt inge steld. Wij kunnen mededeelen, dat de zoozeer gewraakte zware lederen shako's ten doode zijn opgeschreven. De minister van oorlog heeft eene commissie gelast hem voor te lichten omtrent den besten vorm en de grond stof voor de nieuwe hoofddeksels; voor zoover de beraadslagingen tot eenig resultaat kwamen helt men sterk over te raden tot het invoeren van kurken helmenongeveer gelijk doch edeler van vorm dan de stukken der Indische militairen. Men schrijft uit Boksmeer van 27 Juli: Omstreeks middernacht is alhier tusschen Boksmeer en Sambeek een blok huizen af gebrand, waarin 6 woningen. Alles was groo- tendeels tegen brandschade verzekerd. Te Zalt-Bommel is door het achteruit- loopen van een paard eene bespannen kar aan de Gamertsche poort van eene hoogte gestort, tengevolge waarvan een op de kar gezeten persoon, zekere B. uit Kerkwijk, zulk inwendig letsel heeft bekomen, dat er weinig hoop op behoud van zijn leven is. Twee anderen, die ook op de kar zalen, bekwamen minder gevaarlijke kneuzingen. Het 8jarig zoontje van G. van den Boogaard te Oude Tonge, is in de haven gevallen en verdronken. Bij eene vechtpartij op de kermis te Roosteren, tusschen bewoners van Susteren en Maeseijck (Belgie), heeft een persoon niet minder dan tien wonden aan het hoofd en een snede in den hals bekomen. SCHEVENINGSCHE SPORTTENTOONSTELLING. (Uit de N. R. Ct.) PA ARDEN-TENTOONSTELLING. Wij durven gerust, zonder vrees voor tegen spraak, deze paarden-expositie de meest geslaagde en de meest interessante noemen, welke tot op heden door de Scheveningsche tentoonstellings - commissie georganiseerd is Zelden zagen wij iets zoo geheel aan de ver wachtingen beantwoorden als deze onderne ming. Terwijl er nog hondenlieihebbers waren, die de gehouden „dogs-shows" niet op ééne lijn durfden stellen mot die te Amsterdam en in het buitenland, en met dettige voornaam heid den neus optrokken voor eenige slecht bezette klassen, hoort men over deze paarden- tentoonstelling, zoowel van kenners als van leeken, slechts woorden van lot en bewon dering. Wanneer men de terreinen opkomt, is de aanblik allervroolijkst. Aan alle zijden bewe gen zich drukke menschen, rennende paarden, geagiteerde paardenknechts, luid pratende eigenaars, ernstige juryleden en rinkelende huzaren-officieren. Op honderden palen wap peren lustig en wild de vlaggen en wimpels; hier schreeuwen de Belgische „maquignons" met vreemde keelgeluiden, om hunne dieren harder en mooier voor de jury te doen draven; daar schetteren de harde lonen uit de koperen instrumenten van het muziekkorps; bij de restauraties rammelen de borden, hollen de kellners, schreeuwt men de orders. Eenklaps vliegen de toeschouwers op het terrein uiteen een wild paard, naast hetwelk een boerenknecht holt, maakt wilde cabriolen en slaat rond zich heen, tot grooten angst der kijkers, en totdat het door rukken van het hoofdstel en booze woorden van den knecht tot bedaren is gebracht. Vele dames, in lichte toiletten, wandelen tusschen de stoeterij-knechten en de adelijke liefhebbers heen. Maar terwijl op de honden tentoonstelling de dames een werkzaam aan deel in den loop der zaken namen, zelfs tot de executanten behoorden en de dieren voor de keurmeesters brachten, hier spelen zij eene meer passieve rol. Wel zijn er eenige, die in nauw contact met de viervoeters komen; wel ziet men bij hooge uitzondering een van het schoone geslacht zelf de paarden voor eene coureuse mennen; wel ziet men van tijd tot tijd een krachtige dame een fraai beest vasthouden om voor een haastigen en drukken photograaf te poseeren het zijn en blijven toch excepties, die de alge- meene aandacht trekken, en woorden vaö bewondering ontlokken voor den stevigen bouw dezer dravende amazonen. De stallen trekken den geheelen dag een druk bezoek. De hokken, die aan weerskanten van de houten loodsen in twee rijen zijn ge timmerd, en door eene middengang gescheiden zijn, doen aan de achtergedeelten van een circus denken, wanneer men bijv. 's avonds in de pauze bij Carré de paarden gaat zien. In sloffende en drentelende troepjes loopen de kijkers door den middengang heen; som migen bang voor een trap van de krachtige viervoeters en met angstige oogen links en rechts uitkijkend; anderen moediger en met kennerszekerheid de beesten vriendelijk op de achterschoften kloppend en voelend; weer anderen vragend, biedend en afdingend. Eenige paarden trekken bijzonder de aan dacht; evenals de beroemde prijsathleet dragen zij hunne medailles bij zich, met dit onder scheid alleen, dat de athleet ze r ind den hals meesjouwt en dat het paard ze boven zijn kop (zijn hoofd heeft hangen; verschei dene beesten, glimmend en glanzend als zij, buitengewoon opgepoetst voor deze gelegen heid, hebben manen en staarten, die opge smukt zijn met strootjes en lintjes en eene kinderachtige parodie vormen op hunne stoere kracht; hier staat een prachtige hengst, met edelen kop en wilde oogen, onrustig hinnikend door de nabijheid van eene merrie, en wiens nobel bloed voorspruit uit eene vermenging van twee beroemde geslachten. Maar niet alle aanwezige paarden schijnen van eene beroemde of doorluchtige afkomst te zijn. Tot veler verwondering zal men bij voorbeeld tusschen beroemdheden paarden aantreffen, wier ouders „onbekend" zijn, het geen echter niet belet dat een zoodanig beestje in de onmiddelijke nabijheid verkeert- van natuurgenooten met een smetteloozen stamboom. Behalve deze vondelingen treft men er ook nog verscheiden exemplaren aan, welke men in de menschenwereld „onechte" of „natuurlijke" kinderen noemt, en opge geven staan als af te stammen van een on bekenden vader of dito moeder. Even merkwaardig als de viervoeters, zijn in vele opzichten de menschelijke tweevoeters, die door of voor hen leven. Ook onder hen vindt men volbloed en halve rassen, werk en luxe exemplaren enz. Daar loopt een mal opgedirkte Engelschman met slopkousen en karrewats, levensmoe, met knikkende knieen; daar gaat een snorrebaardige Ger maan, sterk, breedgeschouderd en luid pra tend; daar een kleine Franschman, lenig en smal, lispelend en levendig causeerenden daar de kruisrassige Belg, ruw, plomp en tevens vroolijk en opgewekt, Hier verlustigt men zich in een Hollander, die alles schijnen wil behalve wat hij is en daarom geworden is een mislukte Engelschman, een mislukte Franschman, en een mislukte Hollander; hier ook ziet gij den altijd in lichte kleuren uitgedosten landjonker, met de paarden van zijn papa, en gevolgd door een palfrenier, ook van zijn papa, den stalhouderszoon met hoogen hoed en keurig, hoog linnen (paarden en palfrenier dito als van den landjonker); den echten handelaar, slordig op zijn uiter lijk. maar uiterst zorgzaam voor zijne beesten; den boerenknecht met langen, blauwen kiel en stok met riempje, en die de tentoonstel- ling geniet door in de hitte met zijne paarden te mogen meehollen. En dan ten slotte eene geheele categorie van menschen, van wie men niets weet te zeggen. Is het een gentleman? Neen! Een gelukzoeker Neen! Wat doet bij hier Niemand weet 'tHoe heet hij Niemand weet 't! Hij praat met vele men schen, maar nooit lang! Hij betast alle paarden; maar zegt niets! Men komt hem overal tegen; hij is bij elk ongelukje; hij is getuige bij elk buitengewoon geval; hij heeft nooit haast en weet alles; hij staat ieder oogenblik aan de buffetten, en is nooit dron ken. Men heeft hem nooit te voren gezien, en zal hem naderhand ook nooit meer terug zien! Het is het bekende geheimzinnige type van de paarden-tentoonstellingen. 's Middags, wanneer de zon warm schijnt, de muziek haar hoogste, harde jubelgillen doet hooren, dichte troepjes menschen de terreinen aan alle kanten vullen, de groote baan omringen, en het drukke leven van deze honderden menschen en paarden de lucht van een aangename gezelligheid vervult, ver schijnen prachtige spannen op de baan, en hoort men de namen fluisteren van Berg uit Berlijn, Schlesinger uit Weenen, of Carré, met evenveel eerbied als een gewoon soldaat den naam van een beroemd generaal zal uitspreken. Tengevolge van den bijval, dien de inter nationale paardententoonstelling te Scheve- ningen van alle zijden ondervindt, en de vele aanvragen om plaatsen van buiten, heeft het comité, daartoe door de bereidwilligheid der binnen- en buitenlandsche inzenders van paarden in staat gesteld, besloten den duur der tentoonstelling met één dag te verlengen, zoodat die tentoonstelling nog gedurende den geheelen aanstaanden Zondag geopend zal blijven. WAALWIJK. Van 8—21 Juli. GEBORENLudovicus Hubertus z. van Simon Mager en Philomina Spruit Gerardus Vin- centius, z. van Nicolaas van Meeuwen en Adrih.na Hcnings Caspar Joseph Francis- cus, z. van Cornelis Adrian us cfe Greefï en Anna Catharina Adelheid Maria Rath. HUWELIJKEN Johannes Christinnen 25 jaar en Maria Agnes Lichteveid 27 j. Hendricus YViesman 25 jaar en Delphina Charlotta Vic toria van Baal 26 j. OVERLEDENWilhelmina van den Mosselaar,

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2