Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Turkije. Rusland. Amerika. Rijkspostspaarbank. BINNENLAND. delijk volstandig geweigerd heeft te zeggen wie hij is, heeft eindelijk zijn naam bekend gemaakt. Hij heet Karl Frühlingsdorf, is te Keulen geboren en 32 jaren oud. Hij weigert te zeggen, waarom hij te Parijs is gekomen. De politie zal nu nasporingen doen naar zijn verleden. Er is bij een anarchist met name Ferdinand huiszoeking gedaan in de woning, waar de reeds gearresteerde anarchisten Permagiani en Dufournel bij hunne aankomst te Parijs waren afgestapt. Er zijn tal van anarchisti sche geschriften in beslag genomen en in den kelder en in den grond daaronder waren tal van flesschen verborgen, gevuld met chemische preparaten, blijkbaar ter vervaar diging van ontplofbare stoffen. Ferdinand en zijne vrouw zijn onmiddellijk door den rechter van instructie Athalin in verhoor genomen en in verzekerde bewaring gehouden. Te Toulon is weer een persoon gear resteerd, verdacht van spionnage. Het is een Italiaansch ingenieur. Uit Algerie wordt gemeld.dat het hout gewas en het gras op een grooten berg bij Oran, de Leeuwenberg genaamd, in brand geraakt is. Het vuur heeft zich van den voet des bergs tct aan den top verspreid. De vlammen hebben bovendien verscheidene hectaren omliggend land verwoest. Eenige dorpen worden bedreigd. P Schoon de heer Gladstone nog het bed moet houden, is hij toch iets beter en kan hij zijne staatkundige vrienden ontvangen. De bekende Iersche leider O'Brien heeft in het openbaar verklaard, dat uitstel van „home rule" de Ieren met Gladstone zou doen breken. De Ieren hunnerzijds zijn bereid de maatregelen te steunen in het belang van den werkman. Bismarck's terugreis uit Kissingen heeft volgens de ingekomen uitvoerige berichten het karakter van een waren zegetocht gehad. Niet alleen te Jena, maar ook te Erfurt, Weimar, Eisenach, Halle, Magdeburg enz. werd hij op zijne doorreis indrukwekkend ontvangen. Jena, waar hij zich het langst ophield, vormde echter het toppunt. Daar hadden zich eene menigte afgevaardigden uit Saksen en Thuringen verzameld. Bismarck hield er twee belangrijke staatkundige rede voeringen, die in hoofdzaak op het volgende neerkwamen Hij sloeg een terugblik in het verleden. Zonder Pruisen's nederlaag bij Jena in 1806, zeide hij, zouden wij vermoedelijk ook Sedan niet gehad hebben. De gevoerde oorlogen waren noodzakelijk geweest. Latere oorlogen echter mogen nog slechts verdedigingsoor logen zijn. Een sterk parlement moest het brandpunt wezen van het openbare leven. Wat het verwijt van eene anti monarchale gezindheid betrof, zoo verwees hij naar de constitutie, volgens welke niet de keizer, maar de rijkskanselier verantwoordelijk is. Hij was een trouw aanhanger der dynastie van den keizer en koning, zonder daarom nog de wijs heid van 's keizers helpers te huldigen als onfeilbaar. Een deel der Duitsche vrijzinnige pers is zeer ontevreden op den rijkskanselier Ca- privi, dewijl door diens vreesachtigheid de wereldtentoonstelling te Berlijn achterwege dreigt te blijven. Onder anderen zegt de Vossische Ztg.„Het opgeven eener Duitsche wereldtentoonstelling moet noodzakelijker wijze voor het geheele buitenland gelijk staan met een bewijs van onvermogen van de Duitsche Natie." Een deel van het bekende slot „Hei ligenberg" in Hessen, nabij Jugenheim is door brand vernield. De brand ontstond om 1 uur 's nachts in de slaapkamer van prinses Beatrice, de ge malin van prins Heinrich van Battenberg. De slottoren, die zeer bedreigd werd, bleef, dank zij het optreden der brandweer, gespaard. Hoewel slechts een vleugel van het slot is afgebrand, is de schade toch zeer aanzienlijk. Bij de vernieuwing van het dak van den stadsschouwburg te Bremen zijn zeven werklieden naar beneden gestort, doordien de stelling brak. Vier hunner kwamen in zulk een toéstand beneden, dat men niet gelooft hen in het leven te zullen behouden; de drie anderen werden licht gewond. Het voornemen bestaat een electrischen spoorweg aan te leggen tusschen Weenen en Budapest; de örma Gans Co. heeft het ontwerp bewerkt. Daar het er op aan komt eene zeer groote snelheid te verkrijgen, heeft de heer Zyperr.owski eene zeer bijzon dere wijze van constructie voor de geheele inrichting moeten aannemen. De stoomlocomotieven kunnen een snelheid Van lüO K. M., per uur niet bereiken. Door de electriciteit te gebruiken verdwijnt het doode gewicht van den tender, van den stoomketel en van de brandstof. De elec- trische motors kunnen rechtstreeks de assen in beweging brengen, en men hoopt op de ontworpen lijn eene snelheid van 250 K. M., per uur te bereiken. Men zal iedere 10 mi nuten eenen trein laten vertrekken, die samen gesteld is uit een rijtuig voor 40 personen. Het gewicht van dit rijtuig zou 60 ton be dragen. Het zou eene totale kracht van 800 paarden vereischen, waarvan 250 om den weerstand van de lucht te overwinnen en 100 voor de wrijving in de krommingen. Ieder rijtuig zal van 4 electrische motors voorzien zijn. De oorlogzuchtige volkstam der Malissoren in Kossowo, tusschen Bosnië en Albanië is in opstand. Vijftienduizend man, gewapend met geweren, zijn tegen Jakoba opgetrokken en hebben de stad, die ongeveer tweeduizend inwoners telt, ingesloten. Edhem Pasha, de militaire gouverneur van het district, heeft Uskub met vijf bataillons en zes stuks ge schut verlaten, om de stad te ontzetten. Nabij Warna hebben Mohammedaansche zeeroovers een Grieksch zeilschip in bezit genomen. De bemanning werd vermoord, waarna het schip geplunderd werd en ver laten. De Bulgaarsche overheid is er in geslaagd deze bandieten gevangen te nemen. Zij waren de schrik van de zeilschepen op de Zwarte Zee en de Zee van Marmora. Keizer Alexander III van Rusland heeft dezer dagen een werk van humaniteit vol bracht. De in het gouvernement Astrakan wonende Kalmukken, die allen den Boed- dhistischen godsdienst belijden en omstreeks 150,000 zielen tellen, zijn uit hunne lijfeigen schap ontslagen. De hierop betrekking hebbende ukase is den I9en Juni 1892 in alle dorpen van Astrakan bekend gen.aakt. De wet van den 19en Februari 1861, waarbij de afschaffing der lijfeigenschap werd voorgeschreven, had een uitzondering gemaakt met de Kalmukken, op grond van de bandeloosheid van dezen volksstam, waardoor zoo licht misbruik van de vrijheid zou worden gemaakt. In Homestead en Pittsburg is de toestand nog niet, zooals die bij een geregelden stand van zaken behoort te zijn. Thans moesten wederom 26 personen gevangen genomen worden, wegens deelneming aan het jongste oproer; ook de anarchisten Baziar en Kold werden gearresteerd, toen zij in de gevange nis een bezoek brachten aan Frick, die een aanslag op het leven van een der directeuren der fabriek-Carnegie beproefde. Donderdag trachtten eenige tot nog toe onbekende per sonen de fabriek-Carnegie in de lucht te doen springen; wat hun echter belet werd. Op de wereldtentoonstelling te Chicago zal eene springbron, in plaats van water, echten wijn opspuiten. De wijnfontein, welke op kosten van den senator Stantord is opge richt, zal dagelijks gedurende twee uren wer ken. Afwisselend zal er Californische witte en roode wijn uitvloeien. lederen bezoeker staat het vrij naar hartelust wijn te drinken uit de fontein. Men kan zich voorstellen hoe deze fontein omringd zal wezen. De warmte in de ten oosten van den Mississippi gelegen streken is verbazend. In 21 jaar was de temperatuur niet zoo hoog als thans. De thermometer wees 42 graden Celsius, in de schaduw aan. Tengevolge der verschrikkelijke hitte bleven te New-York 98 personen plotseling dood. Het aantal sterfgevallen te New-York bedroeg 29 dezer 223, hieronder zijn 111 pasgeboren kinderen. De sterfte onder de kinderen is vooral groot in de dichtbevolkte achterbuurten. Het aan tal slachtoffers vermeerdert met den dag. Niet minder dan 200 paarden vielen dood op straat neder. De hospitalen zijn overvol. Te Chicago is de toestand niet veel beter. Het gebouw, waar de lijken geschouwd wor den, is te klein gebleken. Wat de ramp nog erger maakt is, dat men thans ook aan water gebrek begint te krijgen. In Venezuela'schijnt de opstandelingen- generaal Crespo voor het oogenblik meester. De hoofdstad zal eerstdaags wel door de regeering worden ontruimd. Overigens is de toestand zeer gespannen. Er zijn zes candi- daten voor het presidentschap. De zaken staan stil en er dreigt hongers nood. Bij Star City, in Indiana, hebben 200 Italiaansche spoorweg-arbeiders de bevolking van een geheel dorp, 500 zielen, eenvoudig weggejaagd en toen het dorp geplunderd. Er zijn troepen afgezonden om hen te ver drijven. Jaarmarkt te Waalwijk, Donder dag 4 Augustus. Aan het postkantoor te Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 2848,47 terugbetaald f 2205,37. Het laatste, door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1485, Aan het postkantoor te Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli: ingelegd f 955.82 terugbetaald f 1074.98. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 937. WAALWIJK, 3 Aug. 1892. Gisteren, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin-regentes wapperde de nationale driekleur van het raadhuis en den toren der Groote kerk. Tegen den avond trok de harmonie St. Crispijn onder 't spelen van vroolijke marschen door de straten. Van 8 10 uur gaf de har monie l'Espérance op het marktplein een concertdat een zeer talrijk publiek lokte. Op een door haar gezonden telegram van gelukwensc'ning mocht l'Espérance het vol gende antwoord ontvangen Van Iersel, Directeur l'Espérance, Waalwijk. Hare majesteit de koningin-regentes draagt mij op u hoogstderzelver dank over te brengen. Adjudant van Dienst, Van de Poll. Een storm in een glas water mag men tot nu toe gerust noemen al de drukte, welke over het inhalen der tienden in deze streek gemaakt is. 't Is waar, te Loonopzand Kaatsheuvel schijnen de autoriteiten zich bang te hebben laten maken door wat herberg- praatjes, geuit na het gebruik van de noodige vergunning, en als een gevolg daarvan z;jn er een honderdtal militairen gekomen, die evenmin iets te doen hebben als het achttal zich ook daar bevindende maréchaussées. Alles gaat geregeld zijn gang en verzet bij het inhalen heeft nog niet plaats gehad. Wat Drunen betreft, daar paat alles zoo kalm mogelijk in zijn werk. De boeren waren opgezet door lui van elders, anders had hier alles zijn gewoon verloop gehad. Nu werd bij de publieke verpachting geen bod gedaan. Er hebben daarna vergaderingen plaats gehad van boeren, doch deze werden door eenige ingezetenen toegesproken en aangemaand zich rustig te houden en de rechthebbenden de tienden te laten halen. Nu schijnt er een abuis geweest te zijn althans de met het inhalen der tienden be laste voor den staat, zou tienden volgens wet en 8 schoven nemen van de 110. Dat was goed, men had althans al iets verdiend, meende men; dit duurde een paar dagen en toen moest men 8 van de 100 nemen zooals door den ontvanger der registratie per advertentie werd bekend gemaakt. Door dit bericht raakten de gemoederen weer aan 'tgisten; weer werd een vergadering belegd, weer ge sproken over en .ve ;r, weer een borrel of wat gedronken enz en tot slotwas het toch hetzelfdemen zou maar laten tienden en zich niet verzetten, men zou zich rustig houden. Van politie is thans geen sprake meer; de eerste dagen dat er tiend was ingehaald zijn de maréchaussées uit Waalwijk te Drunen geweest, doch 't laat zich aanzien, dat zij er niet meer noodig zullen wezen. Waren de boeren niet door verstandiger mannen geradendan was 't wel mogelijk dat het niet zoo rustig zou zijn afgeloopen. Te Sprang is men nog niet aan 't binnen halen. Te Waspik zouden Maandag de tienden worden verpacht, de vorige week te Capelle gepresenteerd en waarop toen door niemand geboden werd. Op het aangekondigde uur deed de notaris Middelkoop de mededeeling, dat reeds 5 tienden uit de hand waren verpacht en er nu nog 2 overschoten, die niet publiek zouden worden aangebodendoch dat liefhebbers zich konden aanmelden om ook deze onderhands te pachten. Omtrent de oorzaak van het lijdelijk ver zet der landelijke bevolking in de Langstraat tegen de tiendverpachtingen deelt men ons het volgende mede De pachters der tiendvruchten in deze streken ondervonden een vorig jaar groote moeilijkheid van de zijde van enkele tiend- plichtigen, die alles hadden binnengehaald, verwarring gesticht, of wel kortweg geweigerd het verplichte gedeelte aan de pachters te laten. De tiendheffers, die verkocht hadden, be paalden zich er toe de pachtpenniugen in den zak te steken en lieten den pachter maar tobben, in plaats van te leveren wat zij ver kocht hadden. Men wil nu niet meer pachten, zich voe gende bij de weerspannige tiendpiichtigen, wier verzet door een krachtige, op de wet gegronde handeling der autoriteiten een vorig jaar zeer gemakkelijk gefnuikt ware. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens mededeeling van den gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, ge durende hei jaar 1893 ter gelegenheid van de wereldtentoonstelling te Chicago, daar ter stede een groot aantal wereldcongressen zal gehouden worden, welke zich zooveel mo gelijk over alle takken van wetenschap, let terkunde, opvoedkunde, wetgeving, zedekunde, godsdienst enz., zullen uitstrekken en in hun geheel den algemeenen menschclijken voor uitgang op zedelijk en wetenschappelijk ge bied in het licht moeten stellen Voorloopig zijn de congressen over de verschillende on derwerpen reeds georganiseerd. Zij zullen waarschijnlijk in de onderstaande volgorde gehouden worden. Gedurende de maand Mei: I. Muziek en toóneel. II. De pers. III. Genees- en heelkunde. Gedurende de maand Juni. IV. Matigheid. V. Hervormingen op zedelijk en maat schappelijk gebied. VI. Handel en bankwezen. Gedurende de maand Juli. VII. Letterkunde. VIII. Wetenschap en wijsbegeerte. IX. Opvoedkunde. Gedurende de maand Aug. X. Technische wetenschappen. XI. Kunst, bouwkunde enz. XII. Staatkunde, wetshervorming. Gedurende de maand Sept. XIII. Godsdienst, zendingen, enz. XIV. Zondagsrust. Gedurende de maand Oct. XV. Arbeid, bedrijven en beroepen. XVI. Landbouw. Al deze congressen worden in hoofd- en onderafdeelingen verdeeld, voor de meeste waarvan zich reeds regelingscomité's gevormd hebben. In al de daartoe geschikte atdeelin- gen zullen afzonderlijke samenkomsten voor vrouwen gehouden worden. Personen, vereenigingen of genootschappen welke aan een of meer dezer congressen wenschen deel te nemen, kunnen nadere in lichtingen bekomen bij het departement van buitenlandsche zaken. Men verwacht binnenkort eene groote verbetering in het systeem van voeding der militairen bij het leger. Het zakgeld, dat iedere vijf dagen aan de militairen beneden den rang van onderofficier wordt uitbetaald, zal volgens een standaardsol lij worden ge regeld en niet meer afwisselend zijn naar mate de duurte der levensmiddelen. Hier door zal het groote voordeel worden verkre gen, dat de militairen in alle garnizoenen hetzelfde zakgeld genieten, hetgeen tot he den niet het geval is. Te Tilburg zal een coöperatieve slach terij worden opgerichteen consortium daar voor heelt zich reeds gevormd. Het mond- en klauwzeer, dat reeds meer dan drie maanden in vele Zuid-Lim- burgsche grensgemeenten onder het rundvee heerscht, breidt zich nog steeds uit. Terwijl het op de eene hofstede verdwijnt, breekt het op de andere weer uit. Strenge voor zorgsmaatregelen worden genomen. In enkele gemeenten zijn deze zelfs zoo sterk, dat zoo veel mogelijk alle wegen en voetpaden, die door de weiden loopen, tijdelijk afgesloten zijn. Eenige detachementen militairen zijn ter bewaking der stallen, weiden enz. daar ingekwartierd. Alle veemarkten zijn er tot nader orde geschorst. Uit het land der paardendieven Terwijl de politie te Gennep en omstre ken een waakzaam oog hield aan de gren zen bij Ottersum en Hommersum, is thans uit eene weide onder Oeffeit weder een paard gestolen, diens pooten met lappen omwon den en over de spoorbrug geleid, waarna het verder de grenzen is overgebracht. Dit is thans in korten tijd het 5e paard, dat gestolen is in die buurt. De duitsche po litie, die zooveel beter in de gelegenheid is de dieven op te sporen, schijnt öf weinig pogingen daartoe aan te wenden öf in die pogingen niet te slagen. Nabij het station der Hollandsche spoor te 's Gravenhage derailleerden Zondag van den trein, die te 12.40 uit Rotterdam D. P. vertrekt, de locomotief en een goederenwa gen, waardoor de laatste zwaar beschadigd werd. De passagiers kwamen met den schrik vrij een tweetal remmers bekwamen echter verwondingen. Zij werden op de spoorweg geslingerd. Een bekwam slechts een paar ontvellingen, de ander die voorloopig door dr. v. d. H. uit Rotterdam geholpen werd en later naar het ziekenhuis werd overgebracht bleek er ook nog goed afgekomen te zijn. De treinenloop ondervond slechts 20 minu ten vertraging. Om onheil te voorkomen nog grooter ongeluk veroorzaakt Te Amsterdam is een vrouw in de Slo- terdijkstraat getroffen door een uit het raam geworpen petroleumtoestel, waar de vlam in geslagen was. In een oogwenk stond de vrouw geheel in brand en niettegenstaande men haar dadelijk de noodige dekens en verdere bluschmiddelen toewierp, waarvan zij door den schrik echter geen gebruik kon maken, zakte zij ineen en werd in deernis- waardigen toestand per brancard naar het Binnen-Gasthuis gebracht. Te Boertange heeft een vreeselijke brand gewoed. Door eene onbekende oor zaak werden achtereenvolgens de huizen van de heeren Van Lessen, H. Smeenk, A. D. van der Brug, het kantoor der directe be lastingen van den heer D. H. Hillinga, be nevens een perceel bewoond door W. Velema en den rijksambtenaar VVeggemanseene prooi der vlammen. Al deze perceelen waren verzekerd, met uitzondering van dat, hetwek bewoond werd door v. d. Brug (toebehoorende aan H. Lich).

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2