p Advertentiën. Duitschland. Italië. UITVOERINGEN. Bekendmaking. BINNENLAND. Handelsberichten. Vorst Bismarck zal op zijn reis van Schön- hausen naar Varzin, Berlijn niet aandoen, maar over Freienwalde naar Naugard ver trekken, waar zijn eenige en oudere broeder woont, die tot vóór enkele jaren landraad was. Bij dezen zal Bismarck overnachten, om den volgenden dag de reis naar Varzin voort te zetten. Beide broeders zijn den vorigen Zaterdag tot eereburgers van Nau gard verkozen. De regeering van Beieren heeft officiee^ bericht, dat Beieren zijn steun niet zal ont houden aan een Berlijnsche wereldtentoon stelling in 1897 of '98. De pauselijke gezant te München, msgr. Agliardi, heeft een bezoek aan de aanstaande algemeene vergadering der katholieken van Duitschland aangekondigd. Evenals vroeger treedt vorst Karei zu Löwenstein weder als commissaris der vergadering op. Men ver wacht ditmaal een talrijk bezoek uit Oosten rijk, Belgie, Zwitserland, Ierland en Amerika en ook uit Frankrijk. De Italiaansche Rifforma verneemt uit Aden dat koning Menelek een gezantschap naar Parijs zendt, waartegen genoemd blad opkomt. Weerkundige waarnemingen. Over de maand Juli 1892, te WAALWIJK. Gevallen regen 34?/s millim. Vorig jaar Juli 621/4 millim. Verschil min 27s/s millim. 5 regendagen 5, 13, 14, 17, 19 Juli. Vorig jaar Juli 16; verschil min 11. De meeste regen viel 5 Juli n: 14 millim. De minste regen viel 17 Juli rz: 23/8 millim. Storm en «tormachtig 7, 8, 20 Juli. Kracht varieerende van 6/j0 tot 8/10. Donder en bliksem 13 Juli. Karakter van het weer goed; geen overmatige hitte. Windkracht boven normaal, behalve gemelde uitzonderingen, varieerende van 3/10 5/10, in den regel na de middag. Windrichting: N. 10, 15, 21, 22, 24, 25. O. 27. Z. niet. W. 1, 5 a 9, 13, 14, 23, 30. N.O. 11, 17, 20, 28, 29. N.W. 18, 31. - Z.O. 3, 12, 16, 20. Z.W. 2, 4, 19. Gevallen regen van 1 Aug. '91 tot 1 Aug. '92 =z 53813/i6 millim. Regendagen van 1 Aug. '91 tot 1 Aug. '92 131. Noordbrubantsche stoomtramweg maatschap. Ontvangsten gedurende de maand Juli. Opbrengst personenvervoer f 1481.70 goederenvervoer „2088.14 postvervoer 166,66 Diversen Totaal der opbrengsten f 3736.50 In Juli 1891 f 3306.695 Er werden 6412 personen vervoerd. WAALWIJK. Zondag 7 dezer, 's middags 121/o uur, zal de harmonie l'Espérance, op de zaal bij de erven A. N. van Riel, uitvoeren 1. Concert ouvertureWie es weint und lacht. Berlin. 2. Au Crépuscule, fantaisie brillante. Minnen. 3. Italiana, fantaisie Baudonc. 4. Les Pirates, Duo Concertante voor cornet en Tenorhoorn, arr. Brohm. BEZOOIEN. Concert door de harmonie St. Crispijn van Waalwijk en Bezooien, directeur de heer Th. Schambergen, op Zondag 7 Augustus, nam. 5 ure precies, in den tuin van den heer Constans van Dongen. Het gemeeentebestuur van Waalwijk, Gezien het adres van H. J. A. Zeegers, alhier, verzoekende vergunning tot het oprichten eener distilleerderij in een perceel staande in wijk A. no. 56, kadas ter sectie C. no. 756, waarbij zijn overgelegd eene plattegrondteekening- en beschrijving beiden in dubbel; Gelet op de wet van den 2en Juni 1875 (Staats blad no. 95,) tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengt het door den adressant gedane verzoek ter algemeene kennis, Met bericht, dat het daartoe strekkend verzoek schrift met de bijlagen, bedoeld in artikel 5 der voorschreven wet, op de secretarie der gemeente ter kennisneming is ter visie gelegd, en dat op den 14en dag na dagteekening dezes, zijnde den 17en dezer, door een lid van het dagelijksch bestuur des voormiddags ten 11 ure, op het ge meentehuis eene zitting zal worden gehouden, ten einde een ieder gelegenheid te geven zijn bezwaren tegen die oprichtingmondeling of schriftelijk in te brengen. Waalwijk, den 3n Augustus 1892. Het gemeentebestuur voorn. I WAALWIJK, 6 Aug. 1892. Het binnenhalen der tiend gaat hier en in de naburige gemeenten geregeld zijn gang. Bij de berichten dienaangaande aan ver schillende dagbladen, vieren sommige corres pondenten blijkbaar hunne fantaisie den rui men teugel. Zoo wordt er gemeld van een begin van branddat Woensdag avond te Kaatsheuvel zou uitgebroken zijn omstreeks 9y2 uur, waarschijnlijk tengevolge van kwaad willigheid. Het ingesteld onderzoek heeft in 't geheel geen begin van brand kunnen ont dekken. Omstreeks lOJ/g uur Woensdagavond gingen een twintigtal militairen onder bevel van een luitenant op patrouille naar Sprang. Daar vonden zij in eene herberg een twintigtal personen, die op aanmaning van den officier direct kalm huiswaarts gingen, 't Heet nu dat op Loonschendijk een tachtig boeren verzameld waren. Er wordt geschreven van dreigbrieven ontvangen door boeren die bij het inhalen der tiend behulpzaam zijn dat indien zij in 't belang der tiendheffers werkzaam blijven, hun huis vernield of in brand gestoken zal wordentevens zouden oproerige plakkaten zijn aangeplakt. Van al die dreigbrieven of plakkaten is er nog geen enkele aan de autoriteiten vertoond; alles bepaalt zich tot woordelijke uitlatingen, zooals wel meer in opgewonden toestand worden gedaan. Op 't oogenblik schijnen de gemoederen het minst kalm te 's Grevelduin-Capelle Vrijhoeven-Cappel en Loonschendijk. Om die gemeenten naar behooren te kunnen surveil- leeren heeft de commandant der maréchaus- sée eenige bereden maréchaussée's aan gevraagd, die dan ook gekomen zijn. Vandaar wellicht het praatje, dat er ook cavallerie ge* requireerd is. Om nog een staaltje te geven hoe zeer overdreven wordt nog het volgende: De tiendaanvoerder D. v. A. kwam op het land van L. v. L. om daar de tiendschoven weg te nemen. Dit ging niet, zonder dat hij over pas geploegd land reed. De eigenaar verbood hem dit en toen de andere toch doorging sloeg hij hem den zichthaak (een, zooals later gebleken is, erg vermolmd hout) op het hoofd stuk. In allerijl werd de commandant der maré- chaussée ontboden die reeds op weg naar huis was, met de boodschap dat er een moord gepleegd was. Toen de wachtmeester op 't terrein kwam stond de zoogenaamd ver moorde nog bedaard koren op te laden. Men mag gerust zeggen, dat tot nu toe alles kalm blijft, wellicht niet tengevolge maar ondanks de blijkbaar door vrees ingegevene strenge maatregelen. Maar nu begint er zich een ander element in te mengen, dat misschien heel wat moeite voor de overheid kan veroorzaken. Te Sprang is namelijk een socialist aangekomen, zekere Verhagen, eene nogal bekende persoonlijkheid, die zich waarschijnlijk voorstelt daar in troe bel water te komen visschen. 't Is te hopen, dat de bevolking te ver standig zal zijn om zich door hem te laten opwinden; zij zou niet kwaad doen dien vreemden snoeshaan te beduiden, dat zij van zijne voorlichting wenscht verschoond te blijven en dat hij beter deed weer te keeren vanwaar hij gekomen is. Hier te Waalwijkvernemen wijdat in de Zeine tegenstand is ondervonden, niet van de „boeren" maar van de „schoenmakers;" 't is blijkbaar maar grappemakerij, maar zij mogen wel voorzichtig zijn, want die aardig heid zou soms den een of ander duur te staan kunnen komen. Er is reeds hulp van de maréchausée's aangevraagd. Te betreuren is 't, dat er bij het binnenhalen der tiend iets gebeurt, dat niet in den haak is, want vooreerst loopen daar door de daders gevaar van gestraft te worden en ten tweede wordt daardoor het doel niet gediend, dat men zich gesteld heeft toen men weigerde de tiend te pachten. Men wil na melijk niet, dat de tiendheffers geld ont vangen voor hunne tiend en ze dwingen zelf alles binnen te halen en te verkoopen. Hier door zal hunne onkostenrekening uit den aard der zaak zoo hoog opgevoerd worden, dat er niet veel winst voor hen overblijft. Als dat zoo eenige jaren geduurd heeft zullen zij blijde zijn als de boeren de tiend voor een prijsje willen afkoopen. Maar dit doel wordt niet bevorderd door ongeregeldheden. Gelukkig zijn er, zooals wij reeds constateer den, tot nu toe nog geene van beteekenis voorgekomen; wij hopen dat dit zoo zal blijven en dat er geene lui zullen gevonden worden, die, hunnen maatschappelijken stand ten spijt, anderen door geld en drank ophitsen, alleen om ongeregeldheden in 't leven te roepen. En hiervoor is men tegen van avond te Vrijhoeven en Capelle wel eenigszins beducht. Bij eenigen handel waren de prijzen van het kalfvee in de Langstraat niet beter. Slecht gevleeschde kalfkoeien golden f150 a 180, zware dito f190 a 225 slachtvee le qual. 64 a 68 ct. per Kg. Bij de schaarschte van het weigras is weinig goed slachtvee voorhanden. Mestkalveren naar qualiteit 80 a 95 ct. per Kg. schoon; nuchtere dito f7 a 9, jarige dito en hokkelingen zonder handel. Hooi. De handel wordt levendiger en voor de persen wordt reeds druk gekocht. Voor de beste qualiteit wordt f38 per 1000 Kg. besteed en voor de mindere soort f37. Met het oog op het slechte vooruitzicht van de tweede snede worden hooger prijzen ver wacht. Nieuw roggestroo wordt op levering voor f 12 a 13 per 500 Kg. verhandeld. Haver wordt te veld staande voor f200 a 210 per HA., behalve de onkosten, ver kocht. De prijs der aardappelen, in de Boven- Langstraat, zoowel uit het Land van Heusden als hier wisselt thans tusschen f 1.75 a 1.90 per Hl. De opbrengst is buitengewoon groot en de qualiteit uitmuntend. Ook van de late soorten wordt een ruime opbrengst verwacht. Naar gemeld wordt heeft de Verein Deutscher Eisenbahn-Verwaltungen, te Ham burg vergaderd, beslist dat ingeval de Ne- derlandsche spoorwegbesturendeel uitma kende van den Verein, met toestemming der Nederlandsche regeering er toe mochten over gaan den Midden-Europeesrhen in plaats van den Greenwich tijd op de lijnen onder hun beheer in te voeren, daartegen door den Verein geen bezwaar gemaakt zou worden. Te 's Hertogenbosch is wegens valsch- heid in geschriften, in voorloopige hechtenis gesteld zekere A. B., requestenschrijver van beroep. Deze persoon, 43 jaar oud, was vroeger bedeeld geweest door de conferentie van St. Picter (parochiaal armbestuur,) doch werd op grond van zijn gedrag, als zoodanig geschrapt. Spoedig echter had hij een middel gevon den om zich te redden en zich, milder dan ooit te voren, zelf te bedeelen. Van Februari tot 30 Juli jl. maakte hij valschelijk 459 bons voor warme spijs, brood, rijst en steenkolen, tot een gezamenlijk bedrag van f 80.89. De gemaakte bons waren penteekeningen op blauw carton naar de gedrukte met stempel volkomen gelijkende op de echte en onver- valschte bonsmeesterlijk nagemaaktvan daar dat het bedrog niet eerder werd ont dekt, dan toen het bleek, dat de voorraad kaarten in omloop op onbegrijpelijke wijze was vermeerderd. Bij onderzoek kwam toen het bedrog weldra uit. De arrond.-rechtbank tc Arnhem ver oordeelde in hare zitting van Dinsdag P. B., ter zake van den bekenden diefstal met braak in het bureau van den commies-armverzor- ger, tot eene gevangenisstraf van 5 jaren. Door de politie is aangehouden een reizend koopman, die verdacht wordt in den nacht van Zondag op Maandag jl. zich door middel van braak te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van eene groot partij timmer mansgereedschap uit eene in aanbouw zijnde villa aan den Zutfenschen straatweg, op de grens van Arnhem en Velp. Het gestolene is in beslag genomen en de verdachte ter beschikking der justite gesteld. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft in hooger beroep terechtgestaan de bekende in- en uitbreker Wilhelm Schröder, die wegens verschillende diefstallen door de rechtbank te Winschoten was veroordeeld tot 9 jaren gevangenisstraf. Nadat reeds geruimen tijd de bewoners in de omstreken van Delfzijl verontrust waren geworden door verschillende diefstallen bij nacht en met inbraak, werd bekl. in den nacht van 30 op 31 Jan. jl. op heelerdaad betrapt en achtervolgd; hij trachtte te out vluchten en sprong in het water, maar werd toch gearresteerd en naar Winschoten gebracht. Eene uitvoerige instructie is daar tegem hem gevoerd, met het gevolg dat hij voor vier diefstallen verwezen werd naar de openbare terechtzitting der rechtbank, die hem ver oordeelde als boven vermeld. Nadat bekl. na zijne veroordeeling te Win schoten uit de gevangenis aldaar ontvlucht doch spoedig weder gevat was, heeft hij appel aangeteekenden beweerde voor het hof onschuldig te zijn. Het hof heett het vonnis wegens een in formaliteit vernietigd, doch opnieuw recht doende den beklaagde schuldig verklaard en veroordeeld zooals de rechtbank had gedaan. Te Bergeik heerschte Zondag avond een boschbrand. Hoewel door den nog al hevigen wind het gevaar zich dreigend liet aanzien, heeft men het door vereende inspan ning tot één bosch weten te beperken, dat geheel kaal is gebrand. Het was het eigen dom der gemeente en met jong sparrenhout beplant. Nabij het station Sluiskil, van den ijzeren weg Mechelen—Terneuzen, is de machinist Ongena, rijdende op trein 24, terwijl de trein aan het manoeuvreeren was, van de machine gevallen. Het linkerbeen werd hem onder de knie verbrijzeld. Met den eerstvolgenden trein is hij naar zijne woonplaats St. Nicolaas vervoerd, nadat aan het station de eerste geneeskundige hulp was verleend. Woensdagavond is te Zwolle de 18-jarige De Gr., reiziger bij den manufacturier den heer H., door de politie gearresteerd, ter zake van verschillende verduisteringen ten nadeele van zijn patroon, tot een gezamenlijk bedrag van pl. m. f 800. De geschiedenis van een mespunt Inbraak is onlangs gepleegd te Haarlem bij den heer Van Vlissingen. Naar men verneemt heeft de politie den dader R. op de volgende wijze ontdekt: In het huis, waar werd ingebroken, vond men de punt van een mes. R., die een goed bekende van de politie was, werd aangehouden en verzocht uit te pakken. En, heel toevallig paste de punt aan zijn mes! Nabij Hilversum is 's avonds door de Gooische stoomtram een onbekend man, ver moedelijk een marskramer overreden, ten gevolge waarvan de man op de plaats dood bleef. Volgens den machinist der tram zou hier aan boos opzet te denken zijn, daar hij twee mannen had gezienwaarvan terstond na het ongeval een in het kreupelbosch ver dween. Bezooien, 6 Augustus 1892. Naar wij verne men zal, bij gelegenheid der aanstaande kermis, de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien eene matinée geven, op Maandag 29 Augustus, voor de werkende en honoraire leden met hunne dames van den doelen „Moed en Volharding", ten koffiehuize van de erven Van Son. Op deze matinée zal de gevierde Neder landsche karakterkomiek, de heer Abraham de Winter, zijne medewerking verleenen. WAALWIJK, 4 Aug. De aanvoer van hoornvee was heden op de jaarmarkt tamelijk ruim de handel uiet vlug dit tengevolge van het ongunstig nagrasgewas of weitoemaat Kalfkoeien golden f120.— a f 230.— Dito vaarzen f 100 a 165. Jonge varkens, aangevoerd 215 stuks, verkocht aan f8,75 a f "13,25 per stuk. Ter botermarkt aangevoerd 489 KG., van f 1,26 a fl,34 per KG. Kippeneieren f3,— a f4.— per 100 stuks. Granen verkeeren in flauwe stemming. Bulgaarsche rogge oon - t>' Nieuwe Fransche Belgische Jonge ristarwe roode Zeeuwsche witte Amerikiansche Inl. garst Buitenl. Geele erwten f215 a 230 p. 2250 Kg. f225 230 f 200 205 f10 a 11 p. Hl. f 9 a 10 f8,50 a 9,50 y f8,75 a 9,25 f4,75 a 5,25 f 4,a 4,50 r u f6.75 a 7.25 p. 80 Kg. De huiden markt blijft voor prima gezou- teu zware huiden met kort haar vast ge stemd. Mindere soorten weinig gevraagd. Zwaar en goed licht zoulleder is gemakkelijk aan volle prijzen te plaatsen. In eerste kwaliteit inl. schors is meer vraag tot prijzen van f3.75 a f4.25 vrij stroom of spoor p. 65 kg. In inferieure soor ten en voorjarige weinig of geen handel dan tot zeer verlaagden prijs. AMSTERDAM, 4 Aug. 1892. Bericht van den makelaar BROUWER ANCHER. De eerstkomende inschrijving op den 9en Augustus zal bestaan uit: 18943 O.-Ind. Runderhuiien. 674 7 Buffelhuiden. 195 Paardehuiden. 346 Haïti huiden. 100 Surinaamsche huiden. 1567 O.-Ind. Buffelhoorns. Afgedaan werden in de afgeloopen week. 720 Samarang Runderhuiden ex Iphigenia. 8«9 Padang Buffelh ex prinses Marie. 175 Batavia ex prinses Wilhelmina. en stoomende per prins Hendrik 1814 Java Leguanovelien. 1906 Hertevellen Aangevoerd werden per ^Patroclus* en ^prinses Wilhelmina/' 4-869 O.-Ind. Runderhuiden. 1757 Buffelhuiden. 1600 Geitevellen. De stemming voor gevleeschde Runder huiden, Leguano- Geite- en Hertevellen is gunstig. Naar Buffelhuiden in niet te hooge prijzen is vraag. Ongevleeschde Runderhuiden trekken wei nig attentie. Heden overleed te Arnhem, in den 'ouderdom van 72 jaren, onze geliefde Vader en Behuwdvader, DE HEER ALDERT GEEL, weduwnaar van Antje Jantjes. M. ELUYT-Geel. H. FLUYT. I Waalwijk, 5 Aug. 1892. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden onzer dier bare EchtgenooteMoederBehuwd- en Grootmoeder, MEJUFFROUW Adriana Johanna de Leijer, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, C. H. DE GREEFF. Waalwijk, 6 Aug. 1892.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2