Nummer 64» Donderdag ii Augustus 1892. 15° Jaargang Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. FEUILLETON Ëcnc geschiedenis uit de EngeUche rechtspleging. BUITENLAND. Belgie. van het Zuiden, Waalwpsde en Laifstraatsche Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden iwvn den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regel» f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, v/orden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. In de troonrede bij de opening van hel Engelsch parlement wordt gezegd, dat de legislatieve aangelegenheden voor de ont binding van het parlement in het reine ge bracht waren, zoodat het niet noodig is, dat het parlement in dit ongebruikelijke jaarge tijde zitting houde. Verder wordt de hoop uitgesproken, .lat de eerstvolgende zitting met nuttigen en weldadigen wetgevenden arbeid even goede vorderingen moge maken. Dit is alles. Bij de behandeling van het adres van ant woord op de troonrede, in het Lagerhuis, \yordt door Asquit een amendement voorge steld, waarin gezegd wordt dal het noodza kelijk is. dat de regeering het vertrouwen van het huis'en van het land bezit, hetgeen de tegenwoordige regeeiing mist. Dit amen dement wordt ondersteund door Burt. De minister Goschen;acht het niet mogelijk, dat de oppositie het stilzwijgen zal bewaren over dè quaestie van home rule. Hij ontkent dat déze queastie de eenige vraag is geweest, óp welke de kiezers te antwoorden hebben gehad. De unionistische partij zal dus ge rechtvaardigd wezen wanneer zij, in de op positie gekomen zijnde, de home rule bestrij den zal. Zij zal haar plicht niet verzaken. Macarthy bestrijdt de Iersche politiek der regeering, welke voortdurend uit dwangmid delen bestaat. Hij vraagt van de oppositie dé verzekering dat indien het door haar voor te stellen wetsontwerp, dat de home rule bevatten zal, door het Iersche volk goedge keurd wordt, zij dit ontwerp met kracht zal doorzetten, en dat het ook, indien het door het het huis der lords verworpen mocht wor den, het eerste punt op het programma der liberale wetgeving zal blijven. Hij betoogt de noodzakelijkheid van een onderzoek ten aanzien der van hunne pachtgoederen ver jaagde pachters en der staatkundige veroor deelden. Hij vertrouwt dwangwetten ingetrok- ■Qj 54 XXIII. En evenwel moet het gebeuren, zeide Robert bepaald. Wilt gij mij naar Clarke en Thomas Grévillete Courabe vergezellen? "'.'4-^ Van harte gaarne, was het bereidwillige antwoord, en beiden, begaven zich onmiddellijk op weg. Ook hier bleek, dat de afwijkingen in de op gaven door het verschil tusschen de Juliaansche en 'de Gregoriaansche tijdrekeningen ontstaan wa ren, mkar hiermede was men nog niet veel vérder. Robert doorkruiste nu Engelands tuin, zooals Dorsetshire genoemd wordt, van Southampton tot Winchester, van Bridgewater tot Dorchester. Hij deed navorschingen op de schiereilanden Purbeck en Portland; overal vond hij de meening van Gibbons -bevestigd, dat zijne taaie zeer moei lijk zou zijn. Zeer veel oude, leelijke lieidinnen, zeer veel jonge,.knappe heidens hadden zich op kasteelen en pachthoeven, in kroegen en visschershutten vertoond, hadden hier in eene schuur, ginds op een hooizolder dpn nacht doorgebracht, wie kon zéggen'of liet juist Mary Squires en haar zbon 'geweest waren Wié had ook zoo nauwkeurig gelet qp den dag, waarop zij verschenen en weder verdwenen waren Wie zou zelfs den datum van dien dag naar den Gregoriaanschen of naar den Juliaanschen kalender kunnen bepalen Be omstandigheid, die Robert bemoeilijkte bij zijné nasporingen, dé groote menigte heidens in Dorsetshire, bood hem van de andere zijde ook weder eene hulp, zonder welke hij bezwaarlijk Ooit zijn doel zou bereikt hebben. Gibbons, met wien hij voortdurend in betrek king bleef, maakte eenige heidens, die bij hem hun intrek namen, opmerkzaam op den jongen heer, en. op het oogmerk van zijn verblijf in het graafschap, en nu zag hij zich spoedig door eene schaar gedienstigen omringd. De heidens kenden allen Mary Squires en haar zoon; zij wisten welke beschuldiging tegen hen ken en, in afwachting daarvan, inmiddels geschorst zullen worden. John Redmond ondersteunt het amendement-Asquit, als een middel om de tegenwoordige regeering weg te krijger- Redmond drong verder aan op de noodza kelijkheid dat de liberale partij, aan het bewind komende, hare beloften nakome en voor alle dingen de home rule tot stand brenge. Hij verlangt voor Ierland een parlement dat vrije beslissing hebbe over de Iersche zaken. Ook hij wil eene enquête betreffende de uitgezette pachters, en de staatkundige veroordeelden. De liberale partij kan alleen op den stendvastigen steun der parnellisten rekenen indien zij hare beloften houdt. Het adres van antwoord is in het huis der Lords aangenomen en de zitting verdaagd tot aanstaanden Maandag. In den loop de be raadslaging zeide lord Salisbury dat het hem verwonderde, dat de leiders der oppositie hunne beginselen niet verdedigd hadden. De keuze der ministers berust bij het huis der gemeenten, doch nadat deze gedaan is, moe ten er maatregelen voorgesteld worden. Dan houdt de eenzijdige bevoegdheid van het Lagerhuis op en wordt het deel van het huis der Lords in den wetgevenden arbeid gelijk aan dat der gemeenten. Het zwaartepunt der belangstelling en van den invloed zal in het aanstaande' jaar gelegen zijn in 't Hoogerhuis. Hij hoopt dat het huis der pairs die be langrijke taak en deze ernstige plichten met zijne gewone wijsheid en standvastigheid zal aanvaarden, en dat het huis niet toe zal laten dat nieuwe leeringen, gegrond op denk beeldige voorstellingen, de groote beginselen krachteloos zullen maken, op welke het rijk berust en op welke het alleen staande ge houden kan worden. Als kleinzoon van zijn grootmoeder en als minnaar van de watersport, heeft keizer Wilhelm II van Duitschland den steven naar Groot-Briltannië gewend in de eerste quali- teit heeft hij op Osborn gedineerd en ge- wasjagebracht, en eveneens dat zij valsch was. hadden beiden in den afgeloopen zomer in /Dorsetshire ontmoet, en hadden kunnen getuigen, f;dat zij in Augustus err tot het einde van Sep tember niet in Londen geweest waren. Maar wat zou clit geholpen hebben? In rechten was de eed van een heiden niet geldig, en aller minst wanneer die getuigenis een bekrachtiging aflegde ten gunste van een stamgenoot en ten nadeele van een Engelsch onderdaan. Robert Wintlebury wierp dan ook de gedachte verre van zich om met een gezelschap van bruine reisgenooten, als getuigen a décharge voor moeder Wells en consorten, voor de balie van Old Bailey te verschijnen. Intusschen waren hem de kinderen der heidens bij zijne nasporingen van groot nut. Als de bijen vlogen zij uit, ijverig, onvermoeid; gelijk'de bijen bloemensap in hare korven bren gen, zoo brachten zij hem berichten. Dikwijls onbelangrijk, onbeduidend, dikwijls schijnbaar niets met de zaak gemeen hebbende, entoch werden deze stofjes tot .draden, die Robert's be kwame hand zoo wist dooreen te spinnen, dat er naderhand een zeer bruikbaar weefsel uit te voorschijn kwam. Eindelijk lag het daar gereed. Nauwkeurig kon nagegaan worden, waar Mary en Georges Squire van den 1 September tot den 15 October eiken dag geweest waren, tot zij het gezelschap weder verlaten, en zich naar Middlesex begeven hadden. Overal stonden in juiste volgorde de oude en nieuwe kalender tegen over elkander; twee-en-dertig personen, en daar onder aanzienlijke mannen uit het graafschap, hadden zich bereid verklaard met Robert Wintle bury naar Londen te gaan, en daar voor het gerechtshof der waarheid hulde te doen. Ofschoon Robert zich dag noch' nacht rust gunde, ofschoon de heidens als kaboutermannetjes voor hem werkten en als uit den grond schenen op te duiken, zoodra hij met een enkel woord te kennen gaf, dat hij een bode of bediende noodig had, was er toch veel tijd verstreken, eer alles gereed was. Toen hij aan de plaats kwam, die hij aan de getuigen als algemeene verzamel plaats had opgegeven, ontving Gibbons hem met net bericht, dat zij te laat zouden aankomen en dat hij als nalatige getuige met boete zou ge straft worden. Die zal ik betalen! riep Robert vroolijk, gij raoogt niet eer weg, gij moet onze gids zijn. Zoo lang gij niet daar zijt, kan het vonnis toch niet uitgespioken worden. luncht en in de tweede hoedanigheid heeft hij zijn zeiljacht „Meteor" doen mededingen in de verschillende wedstrijden, die gansch het sportlievende Engeland een week lang in agitatie hebben gehouden en als een dood gewoon sportsman is de keizer geslagen, wat de Times verlokt heeft in een afscheidsarli- kel een gansche reeks troostwoorden tot den keizer snelzeiler te richten, zijn „Pech" toe schrijvend aan tal van bijkomende omstandig heden, waarover zelfs de meest ervaren zeiler geen macht heeft. Eigenlijk waren die troost woorden gansch en al overbodig, daar de „Meteor" ter elfder ure nog een zege heeft bevochten en wel over de „Iverna", zoodat de eigenaar (de keizer) 50 pond sterling krijgt en de kapitein een zilveren medaille. Zoo kan dus Wilhelm II ter inspanning na zooveel uitspanning, eindelijk weder eens een kort oogenbiikje zich vermeien in de aangelegenheden des lands, maar lang zal 't wel niet zijn, want allerlei reizen in en buiten zijn land wachten hem nog en de zomer schiet al aardig op. Tot herstel en betere regeling der Russisch- Duitsche handelsbetrekkingen is thans door de regeering van den czar de eerste schrede gedaan. Zij zond namelijk aan de Duitsche regeering een memorandum, waarin ze ver klaart het thans het geschikte oogenblik te achten om, door wederzijdsche concessies, tot een modus vivendiop handelsgebied te geraken en verklaart zich daartoe, Duitschland's tegen- voorwaarden wachtend, tot afschaffing der differentieêele rechten bereid. Voor Italië schijnen op finantieel gebied, toch betere tijden te komen. De belastingen hebben dit jaar Juli ongeveer vijf millioen meer opgebracht dan verleden jaar. Ook in Portugal wordt dit beter: in de eerste vijf dagen van Aug. alleen zijn 15 con to's de reis meer aan de tol-kantoren ontvan gen dan in dienzelfden tijd in een vorig jaar. In de Spaansche stad Vigo is nu het Hij gaf zich geen tijd om een bericht naar huis te zenden, daar hij hoopte zelf de overbren ger er van te kunnen zijn. Zonder uitstel begaf het gezelschap zich op weg, men reed en voer met eene voor dien tijd ongeloofelijke snelheid, maar James Watt had zijn wereldhervorraende uitvinding nog niet gedaan, het vaderland der stoomwerktuigen kende de spoorwegen nog niet. Later dan Robert berekend had kwam de ka- ravane te Londen aan, en toch nog op het juiste oogenblik. Toen de zitting weder geopend was, liet de president Elisabeth Canning en Virtue Hall, als de eigenlijke beschuldigden in dit proces, voor brengen, maar niet moeder Wells en de heidens, die in zeker opzicht als getuigen konden beschouwd worden; het verhoor der mannen uit Dorsetshire nam een aanvang. John Gibbons was de woordvoerder, en ver klaarde het misverstand, dat door het verschil in tijdrekening tusschen zijne opgaven en die der heidens was ontstaan. De eene getuige na den andere werd voorgeroepen, legde zijne getuigenis af, en werd beëedigd. Met steeds klimmende ver bazing luisterden rechters, gezworenen en toe schouwers; steeds duidelijker kwam de onschuld van Mary Squires en haar zoon aan den dag, men kon als het ware hun heen en weer trekken door Dorsetshire van stap tot stap volgen. Maal ais zij onschuldig waren aan de hun ten laste gelegde misdaad, dan konden ook Natus en moe der Wells daaraan geen deel gehad hebben. Als om de proef op eene som te maken, liet de president de heidin en haar zoon voorbrengen, en vroeg hen, waar zij op dezen en genen dag in Dorsetshire beweerden geweest te zijn, en altijd stemden hunne opgaven overeen met die getuigen, naar den Juliaanschen kalender berekend. Op de vraag naar de tijdrekening bleek het, dat zij geen andere kenden. Hadden zij bij hun vroeger ver hoor over menigen dag van hun verblijf in Dorsetshire geen voldoende opheldering kunnen geven, thans waren zij, door hoop bezield, door bekende gezichten, die hunne herinneringen ver levendigden, omringd, daartoe in staat. Het alibi der heidens was onwederlegbaar be wezen, de aanklacht en het vonnis tegen hen ve rvallen. De voorzitter wendde zich nu tot Elisabeth Canning, en vroeg haar, of zij hare beschuldiging tegen Susanna Wells, Mhry Squires, George Squires en Fortune Natus nog volhield. accijnsen oproer gestild. Nu vreest men weer iets dergelijks te Bilbao en te Malaga. Te Murcia schijnen de kappers bijzonder ver ontwaardigd over iets te wezen en dreigen met sluiting. De gouverneur van Ceuta kreeg bevel tegenover mogelijke schending der grenzen door de Marokkanen aanstonds krachtig op te treden. De sultan heeft het daar nog steeds te kwaad met den stam der Anghera's, die, tot dicht bij Tanger genaderd, zijne troepen zeer in 't nauw brengen. In de Boliviaansche provincie Chuquisaca is een opstand uitgebroken, maar door het regeeringsleger wéér aanstonds gedempt. De aanvoerder Tomacho is met 17 anderen, allen afgevaardigden, verbannen, en de provincie is nu in staat van beleg. Het Landjuweel te Antwerpen. De volgende inlichtingen zijn ontleend aan de N. R. Ct.: De meeste groote hotels zijn volzet. In kleinere schijnen er nog enkele plaatsen be schikbaar. Er bestaat geen bijzondere com missie ik raad de belanghebbenden aan zich te wenden tot den heer Tiberghien, secre taris der maatschappij „Antwerpen Vooruit," die de noodige inlichtingen zal verschaffen. Aan hen, die plaatsen verlangen om den stoet te zien voorbijtrekken, zij gezegd, dat zij zich moeten wenden tot den heer Kie ken, eigenaar der estraden, Osystraat. De beste plaatsen voor den eersten uit gang, 14 Augustus, zijn die op de estrade der Groote Markt, waar de stoet tweemaal voorbijtrekt zij kosten 10 francs. Op de Groenplaats kosten zij 7 op de overige plaatsen 5 frs. Alle plaatsen zijn genummerd, overal zit men. Hij moest zijne vraag ten tweeden en ten der den male herhalen; het meisje was geheel ineen gezakt, en scheen noch te hooren noch te zien, wat rondom haar voorviel. Een gerechtsdienaar trad achter haar, vatte haar bij de schouders en richtte haar op. Elisabeth Canning, ik vraag u of gij u schuldig bekent aan het doen van een valsche aanklacht tegen deze lieden? vroeg de president op plechtigen toon. Toen hief zij de handen op, en zeide snikkend, bijna schreiendja. Een kreet van verbazing, van verontwaardiging, van toorn, weerklonk door de zaal; de president gebood stilte, en vroeg verderzijt gij niet door George Squires en Fortune Natus op den weg aangevallen en weggesleept Neen, antwoordde zij, en vervolgde snel, als om alles maar in eens te zeggenIk heb George Squires en zijne moeder en de anderen nooit te voren gezien, en ben nooit in den „Lint worm" opgesloten geweest 1 Weder bewerkte slechts de bedreiging van den president, dat hij oogenblikkelijk de zaal zou doen ontruimen, dat de verbittering zich niet op de luidruchtigste wijze lucht gaf. Hoe zijt gij dan tot die verklaringen geko men vroeg de president. Toen ik naar Aldermanbury wilde terug- keeren, overnachtte ik in eene schuur, zeide zij; reeds had ik mij in het stroo neergelegd, toen een man en eene vrouw binnenkwamen; ik ver nam later, dat het Natus en zijne vrouw geweest waren. Zij zagen mij niet en spraken over den «Lintworm" en over de kamer, die zij bewoon den; de vrouw vertelde den man, dat George Squires en zijne moeder teruggekomen waren en dat de oude er nog veel zwarter en leelijker uitzag dan vroeger. Daarna kwamen zij er op, dat men moeder Wells een bod voor het huis had gedaan, en bij die gelegenheid gaf Natus er eene beschrijving van en berekende, wat er van de oude barak zou te maken zijn. Later gingen zij weder heen; ik kwam echter den volgenden dag het huis voorbij en toen zij nu allen wilden weten, waar ik geweest was, zeide ikbij moe der Wells in Enfield. Ik heb niemand willen beschuldigen, het kwam alles zoo van zelf, voegde zij er dof, als in zichzelve sprekende bij. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1