Frankrijk. Duitschland. Italië. Rusland. BINNENLAND. Ook voor den tweeden uitgang raden wij de estrade der Groote Markt aan, omdat daar de stoet in de ouderwetsche schilderachtige omgeving het best zal uitkomen dien dag kosten de plaatsen 5 fr., maar de stoet trekt er slechts eens voorbij. Elders kosten de plaatsen 5 of 3 francs. Op Zondag 21 Augustus kosten de plaat sen op de Gemeenteplaats, 20, 10 ot 5 frs. al naarmate men dichter bij de familie van den graaf van Vlaanderen zit of niet. Voor hen, die nadere toelichtingen ver langen over de bijzonderheden van den stoet, raden wij het programma van den stoet van het Landjuweel aan, uitgegeven door de zor gen der feestcommissie bij den boekhande laar Frans Beerts, Kathelijne Vest. Het kost 50 centimen, zonder de verzendingskosten, en bevat eene beschrijving van alle wagens en personages in de orde, waarin zij voor bijtrekken. Het boekje telt 64 bladzijden, in 8°, en is opgeluisterd met de oude bla zoenen der rederijkers, die in dezen stoet worden voorgesteld. Er bestaat eene Fransche en eene Nederlandsche uitgaaf. Te vermelden is nog dat de stoet zal ge vormd worden op 14 Augustus in de Osy- straat en aanpalende straten, tusschen de Gemeenieplaats en het Handelsstation den tweeden en den derden dag op de Zuider lei. Den eersten en den derden dag heeft die vorming plaats te 1 uur des namiddags; den tweeden dag te 12 uren. De twee laatste dagen beginnen de verschillende groepen met voor elkander te defileeren. Nummer 1 staat aan hel uiteinde en rijdt voorbij al de andere om aan de deelnemers gelegenheid te geven den optocht te zien. Het voorbijtrekken van den stoet, die 3500 meter lang is, wordt gerekend anderhalf uur te zullen duren. Hij zal telkens te 2 uren stipt uitrijden en te 7 uren ongeveer uiteen gaan. Wat het rederijkersfeest op de Beurs be treft, het heeft plaats op Zondag 14 en Dins dag 16 Augustus telkens te acht uren des avonds. Kaarten kan men op voorhand be komen bij den heer Willem Lemmens, Pro vinciestraat Noord 9, tegen 4 frs. voor de eerste en 2 frs. voor de tweede plaatsen. Er zal daar een middeleeuwsch kluchtspel ver toond worden, en oude Vlaamsche 'iederen, muziek en dansen uitgevoerd worden. Mevr. Catharina Beersmans zal er de ballade van heer Halewijns voordragen. De opbrengst der belastingen en der in directe heffingen gedurende de maand Juli jl. bedraagt fr. 1.884.600 minder dan de raming volgens de begrooting en fr. 4,189,400 meer dan in hetzelfde tijdvak van 1891. Op den staatsspoorweg tusschen Grand- jean en Taillebourg heeft een ernstig onge luk plaats gevonden, doordien de sneltrein van Parijs naar Bordeaux is gederailleerd. De machinist en de treinchef waren oogen- blikkelijk dood, de stoker is vreeselijk ver minkt en tal van passagiers zijn gedood en gewond, terwijl de materieele schade hoogst aanzienlijk is. Van den restauratiewagen is geeu stuk heel gebleven. Clichy is de voornaamste verblijfplaats der Parijsche voddenrapers, die er gehuisvest zijn in armzalige krotten, in groepen verdeeld, die met den naam van cités bestempeld zijn. Daar dit ware broeinesten zijn van besmet ting, te gevaarlijker nu de cholera zich hier en daar vertoont, zoo hebben de huisbazen dier krotten aanzegging bekomen, dat zij ont eigend worden. De voddenrapers zullen dus elders hunne tenten moeten opslaan. Eene arme moeder uit het Fransche dorp Aï (dep. Marne) die geeu raad meer wist, hoe zij met hare kinderen aan den kost zou komen haar man lag in het zie kenhuis werd door wanhoop tot misdaad gedreven. Zij wierp hare twee oudste kinde ren. van 4 en 3 jaar in het water en sprong hen na met haar jongste van 7 maanden op den arm. Zij werd echter met de kinderen gered door een kloeken baggerman, Heitz genaamd, die geheel gekleed te water sprong en met veel moeite en levensgevaar hij kreeg na melijk een begin van congestie umdat hij pas gegeten had de vier drenkelingen op het droge bracht.' De twee oudste kinde ren zijn nu in het gasthuis hun toestand is bevredigend. De vrouw is met het jongste kind in de gevangenis, onder beschuldiging van poging tot moord. ROUBAIX, 8 Aug. De werkliedenpartij heeft gisteren de behaalde overwinning bij de departementale verkiezing feestelijk ge vierd. De werkplaatsen stonden stil. Een aantal werklieden, aangevoerd door den ad- junct-maire en voorafgegaan door eene roode vlag, begaven zich naar den maire, dat een socialist is. Toen zij heengingen heeft de politie, ondanks het verzet van den adjunct, de roode vlag weggenomen en twee mannen gevangen gezet. De oud-kanselier Von Bismarck heeft zich Zaterdag op zijne terugreis, ongeveer ander half uur aan 't Stettijner station te Berlijn opgehouden, en al dien tijd heeft een, uit ongeveer zesduizend personen bestaand en steeds aangroeiend publiek uit de zoogenaamde betere standen veel dames met bouquetten, veel studenten, ook tamelijk veel officieren in uniform hem juichend en zingend een reeks van oraties gebracht, waarvan de •Kölnische Zeitung zegt, dat ze in onstuimige hartelijkheid te Berlijn nog niet werden over troffen. Ditmaal deed de oud-kanselier er niet het zwijgen toe, maar sprak herhaaldelijk. Hij had veel wil van zijne reis gehad, zeide hij, en kwam in veel tevredener stemming terug dan hij gegaan was. In het buiten-Pruisische Duitschland had hij namelijk een aanzienlijk reserve-kapitaal van Rijks trouw mogen vin den, meer dan hij zich ooit had voorgesteld, dat daar aanwezig was. Alles verheugt zich daar in de gemeenschap en heeft het groote vaderland lief. „Ook onze Oostenrijksche bondgenooten" dus vervolgde de vorst „zijn uiterst wel willend tegenover ons gezind. Toen ik voor zeven weken hier ook was, wist ik nog niet welke goede recommandaties ik te Weenen had (groote hilariteit.)*— Neen, men moet mij niet verkeerd verstaanik bedoel recom mandaties van voor dertien jaar her, toen ik te Weenen was om het verbond te sluiten. De herinnering daaraan is niet gestorven, maar wfl verbleekt en daardoor verdrongen zijn de herinneringen aan 1866." Na ettelijke korte toespraakjes hield de vorst een soort van toastje op Berlijn, een paar vroolijke opmerkingen tegenover de Chargisten der studenten, enz. enz Ook vond hij nog gelegenheid om weer eens te zeggen, dat hij zou blijven zeggen en spreken wat en wanneer het hem goeddacht voorts dat druk inkt hem niét deerde. Waardig was zijn houding, toen een sprekertje uit het publiek over de tegenwoordige raadslieden der kroon begon los te trekken, immers toen wendde de oud-kanselier zich wrevelig af -- en zeer vermakelijk was de wijze, waarop Von Bis marck een stuk of zes gelegenheidsdichters behandelde, die deze gelegenheid wilden te baat nemen om hem hun gerijmel toe te galmen. Doodkalm en met een vriendelijk gezicht nam hij hun de manuscripten af en stak die, met een bemoedigend „dat zal ik thuis wel eens lezen," in den zak. De oude menschenkenner weet toch precies hoe hij ieder behandelen moet. En zoo naderde het vertrekuur. Weer eens Die Wacht am Rhein, ettelijke Hoch's, kreten van Wiederkommenen „verschijn in den RijksdagDat laatste gaf den vorst aanlei ding nog even het woord te nemen: Hij had de helft van zijn leven te Berlijn doorge bracht, en zou er gaarne af en toe nog eens komen, maar, vooral na de tegenwoordige ontvangst, was hij bang dat men hem niet rustig op straat zou laten, dat men hem „wrangelen" zou naloopen, als de straat jeugd het steeds den halfkindschen veldmaar schalk Von Wrangel deed. Te midden van een eindeloos gejubel, hochroepen en gezang verliet ten slotte de trein het station. De Etna-uitbarsting wordt nu gevaarlijk. De lava verlaat de oude bedding en stroomt nu naar Serrapezata, het bebouwde land ver nielend. Van ambtswege is thans erkend, dat ook in Moskau de cholera verscheen. Er stierven daar reeds elf personen aan. De gouverneur, grootvorst Sergius, richtte een proclamatie tot de bevolking, waarin hij haar aanspoort tot kalmte en gehoorzaamheid aan de overheid. Tegenstrevers zullen streng worden gestraft.Dit stuk maakt een zeer gunstigen indruk. Ook te Jaroslaw verscheen de cholera7 gevallen, waarvan twee doodelijk. Volgens The Times neemt de cholera toe, vooral in het land der Kozakken, waar 559 sterf gevallen op 1150 aangetasten waren. Het geheele cijfer der aangetasten in het rijk was op den 1 en 2 Augustus 4107, dat der sterf gevallen 2073. Hongarije sloot zijne grenzen voor Russi sche groenten, fruit en vee. Elders nemen de regeeringen maatregelen tegenover elkander. Zoo is in Duitschland de invoer van vodden, oude kleederen, bed- en lijflinnen over de Fransche grens verboden. Men is echter zoo vriendelijk geweest de bagage der reizigers —de inhoud van een dames koffer en vod den!— van dat verbod uit te zonderen. Spanje, Portugal en Duitschland onderwer pen de reizigers en invoeren uit Frankrijk aan zekere ontsmettings maatreglen. WAALWIJK, 10 Aug. 1892. Over 't algemeen mag de toestand in Loonopzand-Kaatsheuvel, Sprang en Capelle rustig genoemd worden. Nu en dan verdwijnt er nog wel eens de tiend van een stuk land, waarnaar dan onderzoek wordt ingesteld. De maréchaussée's, van wie buitengewoon veel diensten geeischt worden, surveilleeren scherp en 's nachts patrouilleeren de mili tairen. Alleen Zaterdag nacht hebben te Capelle Men daclit hier blijkbaar aan eene toespeling van den vorst op de van hoogerhand naarVVeenen gezonden instructies, betreffende het geen notitie nemen van zijn bezoek. ongeregeldheden plaats gehad, waarvoor men trouwens wel beducht was, zooals wij reeds in ons vorig nummer mededeelden. Bij Ockers in de Heistraat was dien avond eene bijeenkomst gehouden, waar zekere Van Oosterhout eene rede hield over de tienden. Ten 10 ure werd de zaal op verlangen van den kastelein ontruimd. Er waren socialis tische blaadjes verspreid. Buiten wierp men met steenen naar de maréchausseés zonder hen te raken en verder liep alles voor 't oogenblik gewoon af. Later schijnen de lui zich weer verzameld te hebben, want 's nachts had er een groote oploop plaats voor de huizen van notaris Middelkoop en W. Hagoort, den pachter van een gedeelte der tiend. Twee uit Waalwijk afgezondene maréchaussée's stuitten op dien troep en wisten hen de straat uit te krijgen naar de Nieuwe Vaartdaar kwamen eens klaps 4 maréchaussée's te paard uit Kaats heuvel aanrennen en nu zocht ieder zoo vlug mogelijk een goed heenkomen; hierbij ge raakten eenigen in de vaart, anderen in beer putten en velen liepen slagen op met de blanke sabel. De Zondag verliep kalm. Maandag liepen er te Capelle geruchten, dat men 's avonds revanche op de maréchaus sée's zou nemen en daarom zich wapenen met landbouwgereedschappen: sikkels, hooi vorken, vlegels enz. Gelukkig is 't bij die geruchten gebleven, 's Avonds heeft de be kende socialist Van Eemnes, uit Arnhem, voor gesteld door bovengenoemden Van Ooster hout, in het koffiehuis van L. F. van Dongen eene rede gehouden voor een zeer talrijk publiek. Na afloop maande de burgemeester, de heer G.Vermeulen Wz„ de lui aan rustig en bedaard huiswaarts te keeren en zich van ongeregeldheden te onthouden, daar anders de politie genoopt zou zijn gebruik van hare wapens te maken. Aan 's burgemeesters woor den werd gehoor gegeven en alles liep kalm af. De commandant der maréchaussée, de wachtmeester Donker van de brigade alhier, die zijn volkje kent, keerde, met zijne onbe reden manschappen voorop, naar Kaatsheuvel terug en liet zich door de beredenen volgen. Spoedig bleek hoe goed die regeling was, want in de Heistraat ontdekte hij twee ste vige touwen kruislings dwars over de straat gespannen en waarover de paarden anders zeker eene buiteling met hunne ruiters zou den gemaakt hebben. Naar aanleiding van de gansche tiend- quaestie en de daarmede in verband staande gebeurtenissen zijn er tot nu toe gelukkig nog geen termen gevonden om iemand in arrest te nemen; wel een bewijs, dat de geest onder de bevolking niet erg oproerig is, zooals men 't soms wil doen voorkomen. Te Drunen trachtten verleden Zondag eenige polderjongens, aangevoerd door een sociaal democraat (Van Eemnes misschien?) in elke herberg propaganda te maken voor de leer zij verkondigden namelijk aan ieder, die hoo- ren wilde, de zuiverheid hunner denkbeelden en verspreidden een aantal brochures. Wij, die vermeeneu de inwoners van Dru nen goed te kennen, houden ons vast over tuigd, dar zij nog niet rijp zijn voor de leer der sociaal-democratendezen zullen dus beter doen elders te gaan werken. Z. 1). H. Mgr. van de Ven, heeft benoemd: tot pastoor der parochie van de H. Catharina, te 's Bosch, den ZE. heer J. H. van Welie, pastoor te Vierlingsbeek; tot deken van het district 's Bosch, den HEw. heer A. van de Laar, vicaris-generaal van het bisdom. Tot pastoor te Vierlingsbeek den WE. heer J. A. Smulders, kapelaan te Deurne, en tot ka pelaan te Deurne den Ew. heer H. J. van Duren, priester van het seminarie. Te Tilburg is Zondagnacht een moord gepleegd op den 23 jarigen fabrieksarbeider C. v. H. Het lijk is gevonden op een wei land bij zijne woning in de wijk Oerle. De maréchaussées zijn op het bericht dadelijk ter plaatse verschenen en hebben den ver- moedelijken dader, zekeren B., gearresteerd. Uit Tilburg schrijft men nader over den aldaar in den nacht van 7 op 8 dezer ge- pleegden manslag De vermoorde v. H. was Zondag avond laat met B. en twee kameraden op weg naar huis en kreeg onderweg woorden met hen. Tengevolge daarvan ontstond eene vechtpartij, die eindigde met den aftocht van v. H., wiens aangezicht bont en blauw was geslagen. Deze begaf zich naar zijne woning, waar hij alleen woont met zijne zuster, omdat zijne moeder ziek is en in het gasthuis verpleegd wordt. Hij werd echter door de anderen, vooral door B., zoodanig gesard, dat hij een broodmes greep en zich naar buiten begaf, waar hij B. achter het tegenover zijne woning gelegen huis achterhaalde. Deze bracht hem toen met een of ander voorwerp zulk een hevigen slag op het voorhoofd toe, dat hij bewusteloos neerviel en spoedig den geest gaf. De hersenpan was verbrijzeld. Toen het feit Maandag morgen bekend werd, ging de politie terstond op onderzoek uit, en het mocht den heer K., ondercommissaris, ge lukken B. op den openbaren weg te arres teeren op het oogenblik, dat hij zich uit de voeten wilde maken. Ook de beide anderen zijn aangehouden, doch weer op vrije voeten gesteld. Het lijk is naar het gasthuis overge bracht, en B. bevindt zich nog in arrest in afwachting van de komst der justitie. Door de politie te Vlissingen is naar het huis van bewaring te Middelburg overge bracht een 24-jarig Belgisch meisje (kermis- reizigster), dat zich schuldig had gemaakt aan diefstal van eenig geld. Onder voorgeven van nieuwe dubbeltjes te willen bezitten, waarvoor zij twaalf centen bood, werden door haar voornamelijk winkels bezocht. Zij zocht dan zelve mede in de toonbanklade om zoo doende ook ander geld te bemachtigen. Vrijdag avond zijn te Naarden door twee personen, zooals later bleek uit Amster dam en Duitschers van afkomst, valsche guldens uitgegeven. Zaterdag hielden zij zich te Hilversum op, doch maakten zich daar haastig uit de voeten, toen zij vermoedden, dat de politie hen achtervolgde. Te Laren werden zij gevat, vandaar naar Naarden en vervolgens nog denzelfden avond gevankelijk naar Amsterdam overgebracht. (U. D.) De justitie te Maastricht is Zaterdag naar WinthagenVoerendaal geweest, ten einde te verhooren J. L. Peters, schoenmaker aldaar, die in levensgevaar verkeert ten ge volge van verwondingen, hem te Simpelveld, door zekeren L. H. toegebracht. Zondag morgen had in den Nieuwen Enk te Apeldoorn het volgende plaats. De beide broeders G. en H. de G., oud 25 en 18 jaren, kregen om een kleinigheid ruzie. De oudste, G., die nog onder den invloed van sterken drank verkeerde, pakte zijn broeder bij de keel en gaf hem eenige klap pen* De vader, dit hoorende, vermaande G. om ziju broeder niet te slaan, doch werd ook bedreigd en achtervolgd. H. die bang was dat zijn broeder weder in huis zoude komen, en wetende dat hij, beschonken zijnde, graag een mes gebruikte, nam een op tafel liggend mes weg, waarmede hij naar buiten ging. Daar werd hij door G. weder aangegrepen, en bij de nu volgende worsteling bekwam G. een gevaarlijke wond in den rug. De ont boden geneesheer kon geen hulp meer ver- leenen, daar bij zijne komst het leven al bijna uitgebluscht was. Volgens H. is het mogelijk, dat hij zijn broeder verwond heeft, doch niet met opzet. Op last van de justitie uit Zutfen is het lijk naar de begraafplaats overgebracht, al waar Maandag de schouw zal plaats hebben. H., die op last van den burgemeester in arrest genomen was, is later op last van de justitie in vrijheid gesteld. (Zutph. Ct.) Te Zevenbergen ontmoette de veld wachter Beek een drietal personen (Duitschers) buiten de kom dier gemeente zonder mid delen van bestaan rondzwervende. Op bevel van den veldwachter om hem te volgen naar het politiebureauvoldeden zij in zooverre, dat ze hem zonder tegenstand juist tot aan de bebouwde kom der gemeente volgden. Plotseling echter werd de veldwachter door een der drie kerels aangevallen, die hem zijn revolver ontrukte en hem hiermede een schot in de hand toebracht. Door tijdige tusschen- komst van de maréchaussée werd ten slotte het drietal gearresteerd. - Zaterdag nacht omstreeks 1 uur is de portier van het „café met „damesbediening" Europa, in de Nes te Amsterdam, het slacht offer van een moordaanslag geworden. Een der bezoekers van het café kreeg bij het uitgaan twist met den portier, haalde een revolver te voorschijn en loste een schot. De portier wist door een vlugge beweging den kogel te ontduiken, maar een tweede schot verwondde den man zoo ernstig aan den hals, dat hij hevig bloedend naar het gasthuis is vervoerd, waar hij thans niet buiten levensgevaar is. De dader verweerde zich tegen een politie-agent en eenige voor bijgangers, die hem aangrepen, maar werd ten slotte in verzekerde bewaring gebracht. Hij zegt Duitscher van geboorte en chef van de Deli-brouwerij te zijn. Vijf weken geleden had te Amsterdam diefstal plaats, waarvan thans de daders te Lcosdrecht zijn ontdekt. De diefstal werd gepleegd bij eene 74-jarige weduwe, stief- grootmoeder van een der daders wonende op de Rozengracht onder omstandigheden, die niet voor beschrijving vatbaar zijn. Het ontvreemde bestond uit effecten, cou pons, geld en geldswaardige papieren, een en ander geborgen in een trommel. De eersten zijn teruggeven, daar de ontvreemding spoedig ontdekt werd, van de laatsten slechts een gedeelte. Tot dusver werd te vergeefs gedregd in de Hilversumsche Vaart, waar de trommel volgens verklaring werd te water geworpen. In het Nieuwsbi. v. Ned. vindt men een verslag opgenomen van een meeting te Finsterwolde, waar ook Geel als spreker optrad. Vóór hij den katheder betrad, bood de voorzitter hem namens de afdeeling Finsterwolde van den sociaal-democratischen bond een paraplu ten geschenke aan. Hierop nam Geel het woord, vertelde dat hij zijn invrijheidstelling aan de arbeiders had te danken, dat hij verbaasd was over den omvang, dien de arbeidersbeweging genomen had, en zeide toen, volgens den verslaggever: „hoe goed een krachtige vereeniging ook zij, men vergete niet, dat daarbij wapens behooren en niet van die kleine, b. v. revolvers, waar mee ik, jammer genoeg, nog misschoot, neen, wapens moeten we hebben, waarmee men zelfs de gelederen van soldaten uiteen kan doen spatten."

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2