Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Rusland. üTtvoeringen. BINNENLAND. hekken van de vensters terdege te doen onder zoeken, of de stevigheid daarvan niets te wenschen overlaat. Niet lang geleden is in de Dijkstraat, bij eene verhuizing, de balkon steen met een meubel en ten paar man naar beneden gekomen. Op de Vlaamsche kaai heeft een dergelijk ongeval plaats gehad. In de nabijheid van het slagveld van Waterloo, op de plek waar de straatwegeu van Charleroi en Nivelles samenkomen, zijn zes geraamten opgedolven, met nog eenige overblijfselen van engelsche uniformen, waar onder knoopen met het cijfer 15. Een gymnastiekvereniging te Loriönt „les Enfants de Lorient" hield Zondag, on danks de groote warmte, een wandelwedstrijd naar Quimperlé heen en terug (42 kilometer) Al de deelnemers kwamen uitgeput van vermoeienis aan en de prijswinner, die zoo onvoorzichtig was, in zijn verhitten toestand een verfrisschenden drank te gebruiken, viel dood neer. MADRID, 11 Aug. De schade, in de provincie Saragossa door de onweders aan gericht, is ontzettend. Te Huesca zijn 20 huizen ingestort, terwijl in vele dorpen de inwoners tot den bedelstaf zijn gebracht. Dinsdag reeds heeft het lid Naoroyi, ge boren Indiër en door Central Finsbury gekozen, het woord gevoerd en het gewicht en de beteekenis zijner verkiezing toegelicht, die misschien gewichtige gevolgen zou hebben voor de verbetering der verhoudingen tot Indie. Hij voor zich geloofde, dat door zijne verkiezing in het groote Indie, dat vijf zesden van het Britsche rijk uitmaakt, de gevoelens van gehechtheid aan het moederland meer waren versterkt, dan alle andere middelen hadden kunnen vermogen. Luide en herhaaldelijk werd deze rede voering toegejuigt. De Standard verneemt uit Batoem dat onafhankelijke personen die de Armenische provinciën van Turkije hebben doorgereisd, een schrikwekkend tafereel hebben opgehan gen van de gruwelen door de vervolgers der christenen bedreven, vooral sedert de aan voerder der Kurden een aanmoediging uit Konstantinopel ontving. Werkelijk beschermen de overheden de bandieten. Bij de berooving van reizigers arresteerden de bandieten de Armeniërs. Uit Sofia verneemt de Times, dat men het daar eens is over den goeden uitslag van de reis van prins Ferdinand door Europa. De officieele ontvangst van den vorst te Weenen en te Londen was allerhartelijkst en, hoewel dit is tegengesproken, de prins had te Mun- chen een langdurig onderhoud met Birmarck. De keizer heeft aan graat Hatzfeldt zijn bijzondere tevredenheid te kennen gegeven over de wijze waarop zijn verblijf te Cowes is veraangenaamd; hij zeide allen, die hebben bijgedragen hem zulke aangename vacantie- dagen te verschaffen, hartelijk dankbaar te zijn. Een herhaling van zijn bezoek in het volgend jaar, heeft hij beslist in het vooruit zicht gesteld. Donderdag begon voor het gerecht te Berlijn het proces tegen den Kommerzienrath Anton Wolff, diens procuratiehouder Szama- tolski en den bankier Josef Leipziger. Wolff behoorde, als president van de zoogenaamde millioenenclub en als chef van het oud-ge renommeerde bankiershuis Hirschfeld en Wolff, tot de meest bekende persoonlijkheden der Berlijnsche beurs, en hij had in de voor naamste kringen zijne cliënten. Thans is hij aangeklaagd van verduistering van 51/* mil- lioen aan effecten, welke zijne cliënten hem ter bewaring hadden toevertrouwd. Leipziger wordt van helerij beschuldigd, daar hij ruim 4 millioen aan effecten van Wolff overnam. Szamatolski eindelijk heet zijnen chef Wolff strafbare handreiking verleend te hebben. Wolff is bovendien nog aangeklaagd van bedriegelijk bankroet, begaan door vervalschte boekhouding en buitensporige private uit gaven. Als speler en sportsman moet Wolff in de laatste vijf jaren 800,000 mark ver bruikt hebben. Verder wordt aangevoerd, dat Wolff en Leipziger sedert twintig jaar wissel ruiterij en waaghalzige speculaties bedreven hebben, doch zoo heimelijk, dat hun personeel tot het laatste toe er niets van bemerkte. Eerst toen het water tot aan de lippen ge stegen was, werd de sluier opgetild. Om nu de middelen tot verder speculeeren te vinden, verpandde Wolff bij Leipziger de gedepo neerde effecten. In het geheel bedraagt het passief bij de firma Wolff over de twaalf millioen. Intusschen hebben de crediteuren nog altijd kans, 50 percent te krijgen, daar er meer dan vijf millioen mark aan activa voorhanden is. Bij het huidige verhoor trachtte elk der beide hoofdbeschuldigden den ander als den verleider en zichzelven als het slachtoffer voor te stellen. De 60jarige Wolff was zoo ontdaan, dat hij bijna geen woord kon uitbrengen. Hij had het geducht op de zenuwen en deed niets dan schreien, zoodat twee artsen hem in de gerechtszaal ter zijde moesten staan. Er wordt thans verzekerd dat de Prui sische regeering bij de Weimarsche druk heeft geoefend, om groote ovaties ter eere van Bismarck te Jena te doen verhinderen. De Weimarsche regeering weigerde echter alle bemiddeling niet alleen, maar benoemde ook later nog den rechterlijken ambtenaar Krin- ger, die namens den Jenaör gemeenteraad Bismarck begroette tot eene hoogere waar digheid. Bij de zwemoefeningen in de vesting Neisse zijn zeven soldaten verdronken. Woensdag voormiddag ten 81/* ure heeft te Coblenz eene aardschudding plaats gehad, die eenige seconden duurde en in de richting van noordwest naar zuidoost liep. Men had den indruk zoo meldt de Co- blentzer Zeitung alsof er onder den grond eene geweldige uitbarsting was ontstaan. De schok, gepaard met een dof geluid als vau een rollenden donderslag, bracht overal angst en schrik te weeg. In de woningen stonden meubelen heen en weer te schudden, viel cr kalk van de plafonds en zijn zelfs zware voorwerpen verschoven. In de school in de Nagelgasse is het voetstel met het schoolbord omgeval len. Iedereen ijlde uit zijn huis de straat op. Men kan reeds nu als vast aannemen, dat de grondbeweging van Coblenz is uitgegaan en zich in zuidoostelijke richting heeft voort geplant. Uit verdere berichten blijkt, dat er te An- dernach, Mayen, Kreuznach, alsook langs de Beneden-Moezel tot Berncastel niets van dien aard is bespeurddaarentegen zooveel te meer te Ems en Wiesbaden. Te Ems heeft de dreuning, die vrij krachtig was en gepaard ging met een rommelend geluid, tien secon den geduurd. Uit Vallendar wordt gemeld, dat aldaar meubelen en audere voorwerpen zijn omge vallen. Te 8.35 was er te Boppard een sterke schok, die drie seconden duurde, met het gevolg dat er eenige schoorsteenen zijn ne- dergestort. Omstreeks 9 ure heeft te Verona eene golfvormige aardbeweging plaats gehad, ter wijl op eenige plaatsen in den omtrek zich krachtige schokken deden gevoelen. Te Palermo is de rijke landeigenaar Bilotti, van Caldanisetta, midden in de stad aange vallen en weggevoerd door roovers, die een zeer hoog losgeld voor hem eischen. Het geval heeft groote ontsteltenis gewekt en van alle kanten wordt aangedrongen op krachtige maatregelen tegen de roovers. In een spoortrein in Italië, tusschen Assisi en Foligno, in de provincie Perugia, is voor een paar dagen de bisschop van Foligno vermoord. Hij reisde met zijn knecht, dien hij plaats had doen nemen in een rij tuig derde klasse, terwijl hij gezeten was in een rijtuig eerste klasse, waar nog iemand gezeten was. Het hoofd des bisschops was verbrijzeld door hamerslagen. Op een tus- schenstation naar Foligno had men iemand uit hetzelfde rijtuig zien stappen en vervol gens zich het voorhoofd, dat met bloed be spat was, bij eene fontein zien afwasschen. Dat deze persoon de moordenaar zou zijn, werd dadelijk vermoed. De politie ging hem opsporen en het gelukte haar hem te vinden. Twijfel dat hij de moor lenaar was, bestond nu niet meer, want men vond den bisschop- pelijken ring in zijn zak. Hij schijnt dus de misdaad uit roofzucht bedreven te hebben. De toestand van minister Von Giers is zóó vooruitgegaan, dat hij het plan heeft tegen het einde der maand een vacantiereis van drie maanden in het buitenland te gaan ma ken. Alleerst begeeft hij zich naar Berlijn, vanwaar hij naar de bergmeren ten noorden van de Po-vlakte vertrekt. Bij het invallen van het regenseizoen zal de minister naar Monaco gaan. Het kantongerecht van Tiflis heeft prins Alexander Dolgourokoff veroordeeld tot vier maanden dwangarbeid ter zake van de vervaardiging van valsche geldstukken. WAALWIJK. Zondag 14 dezer, 's middags 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waal wijk en Bezooien, op de zaal Musis Sacrum. 1. Vrede des gemoeds. De Vliegh. 2. Opwaarts. Hol. 4. Jan Maat. Worp. Zondag 14 dezer, 's middags 12 ure, matinée door de zangvereeniging Cecilia van Waalwijk en Bezooien, in de zaal bij den heer H. F. van Kregten. 1. Vertrouwen. Abt. 2. Gebed voor 't Vaderland Carthol. 3. 4. Martelaars in 't Colyseum. Rillé. WAALWIJK, 13 Aug. 1892. Het bestuur van de zangvereeniging „Cecilia" is geconstituëerd. AI9 president treedt op de heer H. Witlox-Bressers, als commissarissen de heeren Aloys Verbunt en F. W. van Liempt, alle drie te Waalwijk, en als secretaris de heer G. Rubbens-Moorste Besoijen. De harmonie St. Crispijn is voortaan gevestigd bij den heer Nic. de Rooij, op de markt. (Zie advertentie.) Heden valt er niet veel nieuws te mel den omtrent de tiendgeschiedenis alleen zou de persoon, die de tiend te Sprang ophaalde, Donderdag veel last ondervonden hebben, als hij niet door de politie was beschermd geworden. Iemand aldaar, die de tiend van van zijn land zonder verzet had afgestaan, werd bemoeilijkt door eene joelende menigte, welke genegen scheen tot ketelmuziek en rui ten inwerpen; bij 't verschijnen der politie ging zij echter uiteen. Te Capelle ging gisteren 't binnenhalen zonder moeite. Naar men ons mededeelt is er sprake van, Mat van avond te Sprang eene lezing zal gehouden worden door den redacteur van de „Voorwaarts," die Maandag te Capelle is op getreden. Op 't gevaar of van weder de kwade luim van genoemden redacteur en zijn orgaan op te wekken, (zie de Voorwaarts van heden) raden wij nogmaals allen aandie zich naar die bijeenkomst begeven, om steeds bedaard te blijven en in geen geval tot da delijkheden over te gaan; deze toch kunnen niets anders danzooals wij reeds vroeger zeiden, het voorgestelde doel benadee- len en den plegers onaangenaamheden en straffen bezorgen. Gaat men integendeel kalm te werk en is en blijft men het onder ling goed eens, dan is 't, naar ons oordeel, niet onmogelijk, dat in eene niet verwijderde toekomst de tienden ten minste voor een gedeelte verdwijnen. Door geweld zal dit echter vooreerst zeker niet plaats hebben, i Niettegenstaande de handel in hoorn vee iets meer geanimeerd was in de Lang straat dan in de vorige week, werden de prijzen er niet beter op en waren het meeren- deels geforceerde verkoopen die er plaats hadden. Kalfkoeien le soort f 190 a 225, dito 2e soort f 150 a 175. Melkkoeien f125 a 150, weikoeien f 140 a 175; slachtvee le qual. 70 a 72 ets., 2e qual. 60 a 65 ets., Mestkalveren f0.85 a 1.—, vette varkens 58 a 60 ets. per Kg. schoon nuchtere kalveren 6. - a 9,hokkelingen en jarige kal veren zonder handel; biggen f8 a 12, be rekend naar f 1.75 per week. Hooi. Nadat de persen in de' afgeloopen week van goeden voorraad werden voorzien, bleef de handel sedert dien tijd zeer stil. De prijs blijft echter vast op f 19 per 500 Kg. Los hooi wordt thans weinig geladen. Naar nieuw roggestroo blijft de vraag levendig, er wordt f 12 a 14 per 500 Kg. geboden. Door het overvloedig gewas van aardap pelen in de Boven-Langstraat en het buiten bederf blijven kan de gerooide voorraad niet naar wensch worden opgeruimd en worden de prijzen van week tot week lager. Zoowel uit het Land van Heusden als uit deze streek worden ze voor f 1.7 5 a 1.90 per Hl. opgekocht. De provinciale commissie voor de paar denfokkerij in Noorbrabant heeft besloten voor 1892 uit te loven twee premien voor buitenlandsche fokheugsten, nl. een van f 500 en een van f300. De keuring zal geschieden bij gelegenheid van de landbouwtentoonstel ling te Oosterhout, op 20 September. Tevens voor de districten Os, Eindhoven, Zeven bergen en Heusden twee onderhoudsbijdragen van f 150 en f 100 voor hengsien, ouder dan 272 jaar, en dezelfde bijdragen voor hengsten, beneden 2l/3 jaar oud. De commissie voor de arbeidsenquête zal, wat de getuigenverhooren betreft, met 1 October hare werkzaamheden eindigen. Naar wij vernemen, is door den mi nister van binnenlandsche zaken eene circu laire uitgevaardigd, bestemd voor de ge meentebesturen, waarin hunne aandacht wordt gevestigd op een aantal maatregelen in het belang van den gezondheidstoestand met het oog op eventueele verschijning van cholera gevallen. Te Sprang is bij herstemming tusschen de heeren G. van YVijlen en J. A. Haver- hals, laatstgenoemde tot lid van den ge meenteraad gekozen. De commissaris ran politie Van Goor te 's Boschis als zoodanig benoemd te Haarlem. De oproeping tot het te Utrecht hou den van eene vergadering van kamers van koophandel en andere nijverheidsvereenigin- gen, ter behandeling van het vraagstuk der invoerrechten, is andermaal uitgegaan van de kamer van koophandel en fabrieken te 's Gra- venhage, welke reeds ten vorigen jare de eerste stappen deed tot het houden van een zoodanige vergadering. Het plan is toen ech ter, voor zoover bekend is. niet doorgegaan. De Nieuwe IJselbode deelt mede, dat het zilveren priesterfeest van dr. Schaepman cp den 16 Augustus a. s., op het seminarie te Rijzenburg zal worden herdacht met eene omstreeks 10 uren opgedragen mis. Daarna zal den jubilaris door de commissie een huldeblijk worden aangeboden en tot drie uur zal aan vrienden en vereerders de gelegenheid geboden worden, om persoonlijk hunne gelukwenschen te brengen. De Nederlandsche taalwetenschap heeft het verlies te betreuren van den vermaard- steu harer hedendaagsche beoefenaren, den oud-hoogleeraar dr. M. de Vries, te Leiden. Matthias de Vries, een der zonen van den bekenden letterkundige en doopsgezind pre dikant Abraham de Vries, werd den 9en November 1820 te Haarlem geboren. Na de voltooiing van zijne studiën aan de hooge school te Leiden werd hij praeceptor aan het gymnasium aldaar. In 1849 werd hij be noemd tot hoogleeraar te Groningen, en in 1852 te Leiden. Aan laatstgenoemde univer siteit heeft hij zijne uitnemende krachten ge wijd totdat hij op 70jarigen leeftijd emeritus werd. Aanvankelijk belast met het onderwijs in al de Nederlandsche taal- en letterkundige vakken, alsmede de vaderlandsche geschie denis, werd hij achtereenvolgens van ver schillende dezer leervakken ontheven, zoo dat hij, na de invoering van de wet van 1876, zich geheel kon wijden aan zijne eigen lijke lievelingsstudie de Nederlandsche taal Geen plakzegels meer Naar wij vernemen heeft de handelsreizi- gersvereeniging „Mercurius" te Groningen op een desbetreffend verzoek van de kamer van koophandel te Winschoten, zich tot zijne excellentie den minister van financien gewend met eene missive, waarin zij hare adhaesie betuigt met de pogingen door dat college aangewend om de afschaffing van de zoo algemeen erkend lastige en onbillijke wet op de plakzegels te verkrijgen. Voor den handel zou het zeer te wenschen zijn, indien deze stappen door alle verenigin gen, die tot handel en nijverheid in betrek king staan, nagevolgd werden, om de kans van succes daardoor grooter te maken. Prov. Gr. Ct. -- Zoo gaat ie goed Voor de Haagsche rechtbank stond Woens dag de koetsier H. H. M. terecht, die, naar „flesschentrekkersgebruik," op een advertentie in een Limburgsche courant een partij schoe nen op zicht bestelde, maar deze oumiddel- lijk te gelde maakte en niet betaalde. Eisch 2 jaren gevangenisstraf. Flesschentrekkers kunnen, zooals men weet, ran alles gebruiken. Zoo hadden eenige van die heeren in Den Haag een 150,000 turven weten op te lichten, waarop de po litie beslag legde. Terwijl de practizijn Mo lenbeek naar den eigenaar van de eerste be zending zocht, die elders in de stad was op geslagen, arriveerde de tweede bestelling in het pakhuis in de Kikkerstraat. Of de veenbaas in zijn schik was, dat de deurwaarder bijtijds beslag had gelegd, eer de voorraad in andere handen was overge gaan Een fijne oplichting Een goed gekleed man komt bij den krui denier B. te Kudelstaart in den winkel met „vergunning" en vraagt een borreltje. Hij zegt rijksveldwachter te zijn en een polderjongen te moeten zoeken, die iets misdreven had. Bekeuren zal hij den winkelier niet, heusch niet, hij heeft wel wat anders te doen. Zijn valies en paraplu staan bij den burgemeester op het raadhuis. 't Regent. „Zou ik even uw paraplu mogen gebrui ken en een paar gulden leenen, want die rakkert misschien heb ik nog de hulp van een paar lui noodig om hem te snappen." 't Gevraagde wordt verstrekt en de slimme vogel schrijft een briefje aan den burgemees ter om aan brenger dezes valies en paraplu te doen afgeven. Voor de bezorging van dat briefje zal de dankbare kruidenier wel zorgen. Aldus geschiedt. De burgemeester weet van niets en de kruidenier dat hij netjes voor een borrel, een paraplu en 2 gulden opgelicht is. Uit Tilburg schrijft men: Woensdag namiddag is de justitie uit Breda hier aangekomen, vergezeld van een officier van gezondheid, ten einde een onderzoek in te stellen naar den jl. Zondagnacht gepleeg- den moord op den 22jarigen fabrieksarbeider C. v. H. Het visum repertum had in het gasthuis plaats, waarheen het lijk van den vermoorde gevoerd was, en geschiedde door genoemden officier van gezondheid en een arts uit deze stad, in tegenwoordigheid van den vermoedelijken dader F. Bdie uit de gevangenis daarheen was gebracht; hij behield bij de lijkschouwing de meeste kalmte en zag deze met groote onverschilligheid aan. Na afloop daarvan werd het lijk van den verslagene begraven onder een toeloop van honderden menschen, die zich voor het gast huis en op het kerkhof verzameld hadden. Naar men verneemt, is uit het onderzoek gebleken, dat de vermoorde door twee he vige slagen met een zwaar hout getroffen werd, die de hersenpan geheel verbrijzelden; de eerste moet reeds met zulk eene kracht toegebracht zijn, dat hij den dood ten ge volge kon. gehad hebben. Andere verwondin gen zijn niet op het lichaam bevonden. De vermoedelijke dader blijft zijne mis daad ontkennen en zegt geen slagen toege bracht te hebben. Door de justitie werd het onderzoek intusschen voortgezet en werden nog verschillende getuigen gehoord, zoodat het eerst des avonds te 10 uren afgeloopen was, met het gevolg dat nog zekere L. C., fabrieksarbeider, als medeplichtige gearres-

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2