Nummer 69. Zondag 28 Augustus 1892. 15e Jaargang. Gemeenteraad van Waalwijk, Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belg Frankrijk. De Echo van het Zuiden, iaalwpsde en Langslraalsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Frauco per post door liet geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Advertcntiën 1 7 regel, J 0,60 daarboveu 8 cent per regej groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegevenworden Smaal berekend. Advertentien voor Duitscli land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. OPENBARE VERGADERING Donderdag 25 Augustus 1892, nam. 61/', uur. Tegenwoordig alle leden. Voorzittc de burgemeester. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige tvorden na voorle- •ring ..;ot drekeurd. i :ai de orde I. 'acht tot benoeming van 2 leden voot lege van zetters. re Baijens. Dt len candidaat F. A. Baijens, mer 8 stemmen. 2et land? laat Al. Verbunt, in herstemming met C. G. van der Heijden. - Vacature van der Heijden. Gekozen tot len candidaat C. G. van der Heijden me; 10 stemmen. 2c r< Candidaat Jac. Gragtmans, in herstem ming met A. van Tilburg. II. Wijzing begrooting 1892. paar wijzigingen in de begrooting voor belreft'ende de haven en het post- en do anioor, worden goedgekeurd. Overeenkomst met dewed. Verwiel, bctrc flen.de het nemen van water voor het postkantoor. De voorzitter deelt mede, dat alles in 't werk gesteld is en groote kosten gemaakt zijn om aan het postkantoor goed water te V! 'tiicM dit is echter niet mogen geluk- laar de directeur toch goed water moet nei j stellen B. en W. den raad voor eene overeenkomst te treffen met mej. dewed. Verwiel, betreffende het nemen van water uit eenen haar behoorenden put, tot nader opzeggen toetegen jaarlijksche betaling van t 10.— 5 Men vond die som wel wat hoog, vooral na de reeds gemaakte kosten, maar ten slotte werd ze toch toegestaan. IV. Wijziging heffingsbesluit marktgeld. De voorzitter deelt mede, dat het is voor gekomen dat marklui aanmerking maakten op de wijze, waarop hier met keimis het markt geld wordt geheven en hij moet erkennen dat de redactie van het heffingsbesluit er wel aanleiding toe geeft. B. en W. stellen dus voor de redactie zoo te wijzigen, dat verkeerde uitlegging onmogelijk is. Conform besloten. V. Rekening tentoonstellings-commissie. Uit hetgeen wij hieromtrent te hooren kre gen blijkt, dat de voorzitter aanvankelijk zelf de rekening heeft beginnen na te zien en te vergelijken met de quitanties; dit was echter een zoo groot werk, dat hij het nader hand heeft overgelaten aan den commies ter secretarie van Bokhoven aan wien dit zeer goed is toevertrouwd. Maar ook deze heeft niet de heele rekening nagezienmaar zich bepaald tot het optellen van de cijfers der rekening in het boekje en van de bedragen der overgelegde quitanties. Volgens het boekje nu is uitgegeven f8925,65 en volgens de quitanties maar f 7149,71 Een verschil dus van f 1775,94. Alzoo bij de f1800, zegt de voorzitter, die niet te vinden zijn. Hij vraagt of de raad na hetgeen hij gehoord heeft genegen is de f 400 uit te betalen. Hij voorzitter is er niet voor, omdat hij 't niet bestaanbaar acht, dat de door particulieren genomen garantie-aan- deelen weder gegarandeerd worden door de gemeente. De heer Van der Heijden integendeel is van oordeel dat de gemeente er slecht buiten kan; 't is eenmaal toegezegd. Men had anders vooraf andere condities moeten stellenblijkt de laagste som de juiste dan moeten de f 400 niet worden uit gekeerd is 't echter de hoogste dan wel; doch dat moet onderzocht worden. De heer Van Schijndel is van meening dat het verschil wel zal opgehelderd worden. Na nog eeuige bespreking wordt bepaald dat de burgemeester met eenige leden van 't uitvoerend bestuur de rekening nog eens nauwkeurig zal nagaan en dan later aan den raad rapport zal uitbrengen. De inkomsten bedragen f8194. VI. Ingekomen stukken. a. Request van den griffier van het kan tongerecht, om het kantongerecht te mogen laten verven, behangen en jalousieën buiten plaatsen. Aangehouden tot bij de begrooting. b. Goedkeuring van ged. staten op wijziging begr. 1892. c. Bekrachtiging van het heffingsbesluit huwelijksrechten. d. Request van N. G. Orie alhier, verzoe kende dat de raad bepale dat hij in 1893 belast worde met de levering van geneesmid delen voor rekening der gemeente en ver volgens de levering zal plaats hebben om beurten door hem en de firma P. J. van Gils. De voorzitter en al de leden waren over tuigd van de billijkheid van het verzoek; eenigen wilden de beslissing aanhouden tot bij de begrooting; anderen bespraken de mo gelijkheid om reductie te krijgen op het tarief, inaar ten slotte werd het verzoek met alge- meene stemmen toegestaan. e. Schrijven van gedep. staten zendende om bericht en raad een schrijven van het bestuur van den buitenpolder, waarin gedep. staten worden verzocht den raad te bewegen een tweeden politieagent aan te stellen om betere surveillantie uit te oefenen op den buitenpolder. De voorzitter vindt het verzoek niet onbil lijk één veldwachter is hier te weinig; in andere betrekkelijk niet veel grootere gemeen ten zijn er veel meer. De heer Hoffmans daarentegen vindt dat de veldwachter nu er een bode is voor 't gemeentehuis, volop tijd heeft om te surveil- leeren; daarbij zijn de klachten over balda digheden in den buitenpolder zeer overdreven, in den binnenpolder zijn zij veel erger; ook gebeuren er hier in onze gemeente met één veldwachter veel minder dan in andere die een grooter politiepersoneel hebben. Ten slotte keurt spreker af de handelwijze van het bestuur van den buitenpolder, dat zich wendt tot ged. st. met voorbijgaan van den raad. Aangehouden. Een bezwaarschrift van de firma Wa- gemakers en Van Hilst wordt als niet gezegeld, ter zijde gelegd. De voorzitter vestigt de aandacht van den raad op de wenschelijkheid om hier eene goede gemeenteklok te hebben; hij tracht daarvan de noodzakelijkheid aan te toonen, maar de leden bleken die niet in te zien. Even weinig succes (zooals hij trouwens wel verwachtte) had (le voorzitter met zijn voorstel om de trottoirs aan de Noordzijde in orde te maken, waar dit, tengevolge van onwillig heid der eigenaars om de boomen op te ruimen, nog niet gebeurd is. De bekende argumenten voor en tegen werden herhaald; waarschijnlijk zal er bij de begr. nog wel weer eens over gesproken worden. De heer van der Heijden deelde mede de door hem ondervondene goede gevolgen ver kregen door een put, die aanvankelijk geen goed water bevatte, dikwijls te doen uit pompen; dit zou misschien bij 't postkantoor ook goed werken. Er wordt nog gesproken over 't probeeren der brandpompen, over de haven enz.; daarna sloot de voorzitter de openbare vergadering. Het restje belangstelling in de politieke aangelegenheden, dat de onverdragelijke hitte der laatste dagen in 't versmachtend mensch- dom had overgelaten en dat in gelijke mate was afgenomen naar gelang het kwik kolommetje in den barometer hooger en hooger steeg tot 't eindelijk op zijn hoogste- punt niet meer met goed fatsoen was waar te nemen, tenzij men er een stijven hals voor over had dat weinigje dreigt nu gansch en al verdrongen te worden door de onrustbarende mare, dat de Aziatische cholera bij onze naburen in het Oosten reeds dood en verderf zaaitdat Duitschlands voornaam ste handelsstad Hamburg de eerste striemen van den geesel uit het Oosten heeft gevoeld, en dat ook elders, niet ver van onze grenzen, verdachte ziektegevallen zijn geconstateerd, die tot nog toe op zichzelf staan, doch maar al te spoedig kunnen overgaan in eene epi demie met al haar verschrikking. Maandenlang nog zal de politiek in Groot- Brittanie officieel blijven verkeeren in een periode van rust, doch dit sluit geenszins uit een zeker restje politiek leven, zich uiting gevend in courantengeschrijf, dat op een al- gemeene belangstelling kan staat maken. Labouchère heeft 't reeds nu noodig geacht door onthullingen en openbaringen te voor zien in de behoefte aan politiek nieuws, liefst zoon beetje sensatie-wekkend. Labouchère heeft waarlijk recht mede te dingen in den edelen kamp van hen, die zich met meer of minder recht redders der menschheid heeten! 't Is in de Truth, dat hij zich uitlaat over zijn negatie bij de vorming van een nieuw bewind en 't is op gezaghebbenden toon, dat des heeren Labouchère's uitlatingen worden tegengesproken als berustend op geheel val- sche gronden. Labouchère vertelt, dat hij 15 dezer door een door Gladstone'afgezonden persoon werd bezocht, die hem de moeie- lijkheden blootlegde, verbonden aan de ka binetsvorming in een land, waar met de wenschen der heerscheres rekening moet worden gehouden en die ten slotte met het doel van zijn visite voor den dag kwam, nl. het verzoek namens Gladstone om een brief te richten tot den „grand old man" den wensch te kennen gevend om niet op te treden in de regeerieg, op grond van voor de partij nuttige bezigheid buiten het bewind; Gladstone van zijn kant beloofde getrouwe raadpleging in alle openbare aangelegenheden. Labouchère zegt, dat hij het verzoek heeft gewezen van de hand omdat hij meende, dat de koningin Gladstone haar tegenzin zou hebben betuigd tegen zijn (Labouchère's) toetreding tot het kabinet. Labouchère geeft zijn vreugde te kennen, dat in elk geval onder de koningin zijn hoofd en zijn ooren buiten gevaar zijn en hij stelt den bijval van het volk hooger dan die van koningen, koninginnen en stroop likkers. Gladstone's regeering gispt hij, als zijnde niet in overeenstemming met de de mocratie. Dat riekt wel een beetje naar zelfverheer lijking, naar zelfgenoegzaamheid en naar in genomenheid met eigen houding ten aanzien wen de druiven, die hij maar 't verstandigst doet zuur en dus niet begeerenswaard te heeten, omdat hij er toch met geen moge lijkheid kan bijkomen. Er wordt met het meest mogelijke gezag verzekerd, dat Labou chère's naam in 't bijzijn der koningin nimmer is genoemd als mogelijk lid van het kabinet en dat er ook indirect niets is geschied in dien zin. Zoo zou Labouchère zichzelf dus een doornenkraus hebben gevlochten, zichzelf voorstellende als martelaar, als verguisde en als waar volksman alle te zamen hoogst dankbare rollen Hoewel de hooge temperatuur ook den ijver der vrede-bevorderaars niet gansch en al ongerept heeft gelaten, zijn de dames en de heeren, die te Bern bijeen zijn ten getale van 889, toch onverwijld voortgegaan met de beraadslagingen over de oprichting van nationale vredesvereenigingen, internationale scheidsgerechten enz. Ondanks het beslist internationale karakter (96 Engelschen, 94 Zwitsers, 76 Franschen, 41 Italianen, 26 Oostenrijkers, 30 Amerikanen, 11 Rumeniers, 10 Zweden, 6 Belgen, 5 Duitschers en 4 Denen nemen aan het congres deel) zou men toch eer kunnen spreken van een ideeenver warring dan van een zoo natuurlijke spraak verwarring. Bij sommige discussiën gaat 't er zóó levendig en verward toe zeker ten gevolge van de warmte! dat alleen de verzending van de betrokken voorstellen aan de verschillende commissien uitkomst biedt. Inderdaad het doel is schoon, maar de wegen zijn doornig en het ondernemen is loffelijk, doch even ondankbaar als onvrucht baar in zijn rechtstreeksche gevolgen. Of het goede voorbeeld navolging zal vin den bij de andere kleine mogendheden van ons werelddeel, valt te betwijfelen, daar de zucht tot meedoen bij de gouvernementen al even diep is ingeworteld als bij 't gewone menschdom, maar zij verdient 't wel, de be slissing van de Grieksche regeering, waarbij de gezanten Delyaunis, Gennadios, Rhangabe Papparigopoulis, respectievelijk hun land ver tegenwoordigende bij Frankrijk, Engeland, Duitschland en Rusland, uit zuinigheidsbegin sel worden teruggeroepen. ;ie. Over de ontploffing, die verleden week te Arendonck heeft plaats gehad, wordt nog het volgende geschreven Do dynamietfabriek is gelegen op grond gebied van Arendonck, niet verre van Postel en Reusel. Te Arendonck heeft men weinig van den schok gevoeld; te Reusel en Postel integendeel daverde de grond alsof er eene aardbeving plaats had. In het gebouw, waar de nitroglycerine ver vaardigd wordt, heeft de ontploffing plaats gehad. Om deze stof te maken gebruikt men zwavelzuur, salpeterzuur en glycerine; hiervan maakt men een mengsel, dat onder glazen klokken in vazen van dezelfde stof geplaatst wordt. Men zet deze vazen over een grooten waterbak. Het mengsel moet gedurende eenige uren gisten; na de gisting bekomt men den nitro, die dan op de oppervlakte drijft. Gebeurt de gisting te gewillig, of is er eenig ander gevaar, dan laat men het mengsel langs kranen in den waterbak vloeien. Dinsdagavond had men 35 klokken mengsel bereid, ieder van 6 kilo. Omstreeks 2 of 3 uur 's nachts bevond men eene te groote gisting, men zag zelfs damp of rook uit het gebouw te voorschijn komen. Daar men ieder oogenblik dus eene ontplof fing kon verwachten, durfde men zich niet meer in het gebouw wageu om de kranen te openen. Te 5*/2 ure had de ontploffing plaats. Van het gebouw bleef niets over. Alles vormde in de lucht eene groote stofwolk. De werklieden beginnen het werk te half zeven. Op het oogenblik der ontploffing waren de werklieden dus nog niet in de fabriek. Het dagblad La France weet mede te deelen, dat andermaal een aanzienlijk handels huis vervolgd zal worden ter zake van bedrog bij leveranties voor het leger. Naar aanleiding van de al enkele dagen hangende geschillen tusschen Fransche en Belgische mijnwerkers besloten 500 Fransche mijnwerkers uit de mijn Vendin Woensdag het werk te staken. Te Lens hielden zij een vergadering, die door 400 hunner werd bij gewoond en waarin de afgevaardigde Barly tot rust aanmaande. Wegens het begunstigen van Belgische arbeiders tegenover de Fransche, zal hij, als de kamer weder bijeenkomt, eene interpellatie doen. De werkstakers weigeren het werk te hervatten, als de Belgen niet verwijderd worden. Men is bang dat ook in andere mijnen het voorbeeld aanstekelijk werken zal. Woensdagmiddag begaf zich een deputatie van vijf leden uit de werkstakers,

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1