Engeland. Duitschland. Oostenrijk. Italië. UITVOERINGEN. BINNENLAND. ber-pens de afgevaardigde Barly en de seQ^t ar is-generaal van het mijnwerkers-syn dic t naar den chef-mijningenieur te Lens. -L Zondagnacht is te Bordeaux een ge weldige brand uilgebroken in de bergplaatsen van spiritualiën der distillateurs Vewiat en Kiderlen aldaarde firmawaarvan onze landgenoot de bekende wielrijder Kiderlen deelgenoot is. Een der magazijnen is geheel door de vlammen verteerd. De schade is zeer belangrijk en wordt geraamd op meer dan een half millioen francs. Daarbij zijn bovendien twee vrij ernstige ongevallen te betreuren; een brandmeester kreeg een zwaren steen op het hoofd, waar door zijn helm werd verbrijzeld en een ander pompier werd door het vallend glas eveneens ernstig verwond. De oorzaak van de ramp wordt toegeschre ven aan de gistende werking van mout en maïs onder den invloed van de verschroeiende hitte der laatste dagen. De bladen spreken bezorgdheid uit over het optreden van den Russischen overste Yanoff in het Pamir-gebied. Zij herinneren aan Engeland's verplichting om den emir tegen schending van zijn gebied te bescher men. Mochten de Russen (zoo zegt de Times) het Afghaansche gebied binnendringen, dan zou Engeland hen daaruit moeten verdrijven. De Standard verlangt dat er, ten einde ver nietiging van des emir's gezag in Badakshan eu Wakhan te verhinderen, troepen van Gilgit zullen worden vooruitgeschoven. Reeds sedert verscheidene weken is een geschil ontstaan tusschen de vereeniging van meester-kleermakers en het syudicaat van kleermakersknechts te Sheffield, Man chester, Liverpool, Aberdeen, Edinbu g en Bradford. Dit geschil is uu uitgeloopen op een gedwongen werkstaking, waarin voor 't oogenblik minstens 60.000 werklieden be trokken zijn. Evenals de beroemde krooneik bij Arolsen is thans ook de Tillyboom in brand gestoken. Het is een lindeboom, ongeveer 300 jaar oud, staande in het open veld, nabij het spoorwegtraject Hameln—Elze, behoorende tot de lijn Hamburg—Frankfort. Volgens de overlevering heeft graaf Tilly, de veroveraar van Maagdenburg, op zijn tocht door dat gedeelte van Duitschland, onder dien boom zitten rusten. Vandaar de benaming Tillyboom. Aan de Hemmendorfer brandweer is het ge lukt, den brand in zoover te blusschen, dat de boom wel naar binnen gedeeltelijk hol is uitgebrand, maar toch genoegzaam behouden is gebleven. Intusschen vindt men in de Duitsche bla den thans dagelijks berichten van grooten brand. Zoo wordt bijv. nu uit Bebra gemeld, dat te Sontra veertig boerenwoningen, te za- men met meer dan honderd nevengebouwen, alsook veel vee en producten van den oogst, door brand zijn vernield. Te Eibenstock zijn Woensdag namiddag dertig woonhuizen af gebrand; te Birkholz tien boerenhoevenen zoo zijn er nog een aantal berichten van gelijken aard. Te Kunersdorf hebben in de laatste dagen herhaaldelijk gevallen van zwaren brand plaats gehad; aldaar is thans iemand als brandstichter gearresteerd. De troepen hebben 't gedurende de ma noeuvres hard te verantwoorden gehad, ten gevolge der warmte. Niet minder dan 250 soldaten moesten de gelederen verlaten, ge durende den marsch naar Ftlnfkirchen. T wee hunner zijn vrij spoedig daarop bezweken. Hetzelfde geschiedde op marsch naar Kaschan, waarbij drie soldaten tengevolge der warmte ineenzakten en den geest gaven. Luitenant Wolmann kreeg een zonnesteek en stierf eenige oogenblikken later. Een man uit den omtrek van Milaan werd indertijd wegens een mislukten moordaanslag op een gelukkigen medeminnaar tot 14 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Onlangs werd hij, na het ondergaan van zijn vonnis, uit de gevangenis ontslagen, en zijn eerste werk was, zijn vroegeren medeminnaar op te zoe ken, om zijn wraak te volvoeren. Ditmaal miste hij hem niet; hij velde hem met één schot dood neder. De wraakgierige moordenaar is nog niet weder gevat. BEZOOIEN. Maandag 29 Aug. voorna. 10 uur bij W. Brokken, door de liefhebberij Tooneelclub Vondel. Maandag 29 Aug. voorm. KB/a uur bij de kinderen Van Son, door de liedertafel Oefe ning en Vermaak van Waalwijk en Bezooien, met medewerking van den heer P. van Ree, voor de leden van den doelen „Moed en Volharding." Dinsdag 30 Aug. voorm. 101/* uur bij W. Brokken, door de zangvereeniging „Cecilia" van Waalwijk en Bezooien. de verschillende programma's. WAALWIJK, 27 Aug. 1892. Naar aanleiding van het verleden Dins dag bij het binnenhalen der tiend te Capelle gebeurde, is gisteren op de markt alhier ge arresteerd H. de Br., van Capelle, op grond van art. 179 in verband met art. 182 wetb. v. Strafr. De landbouwer A. H. te Capelle kreeg eergisteren ruzie in eene herberg. Dit liep zoo hoog, dat het tot dadelijkheden kwam, met het gevolg dat H. aan de hand gewond werd met een riek, zoodat hij verplicht was zich te verdedigen met een koppelstok. Zoo althans beweert hijanderen zeggen, dat hij eerst heeft aangevallen zoodat zij, zich verwe rende, H. gewond hebben. Hoe dit zij, H. heeft zich verwijderd en is teruggekomen, ge wapend met een geweer en eene revolver. Hij heeft daarop P. Sn. getroffen met een revolverkogeltjeaanvankelijk vreesde de geneesheer dat het in de lever was doorge drongen maar later is gelukkig gebleken dat dit niet het geval was, zoodat de wond niet levensgevaarlijk is. Een ander kreeg een hagelkorrel in 't aan gezicht. H. is gisteren in arrest gesteld. Donderdag avond is in de Heistraat onder Capelle afgebrand eene aan den heer D. de Bruijn toebehoorcnde schuur met den ganschen inhoud, alsmede eene arbeiderswo ning, eigendom van den heer M. Vermeulen. Oorzaak onbekend. Een en ander was verze kerd, maar zeer laag. De Staatscourut bevat de volgende aankondigingen lo. De minister van binnenlandsche zaken: Overwegende dat, volgens ingekomen ambts berichten, de cholera met verschijnselen van Aziatische cholera voorkomt te Hamburg en te Antwerpen gelet op artt. 1 en 2 der wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 35): heeft goedgevondenHamburg en Ant werpen besmet te verklaren wegens Aziatische cholera. 2o. De ministers van binnenlandsche zaken en van financien gelet op art. 1 van het koninklijk besluit van 13 Juli 1892 (Staatsbl. no. 177): brengen ter algemeene kennis dat, met in gang van 29 Augustus, de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kleedingstukken en on- gewasschen lijf- en beddegoed uit Hamburg en uit Antwerpen verboden is. Bagages door reizigers medegebracht, zijn onder dit verbod alleen begrepen voor zoover betreft ongewasschen lijf- en bedde goed, dat niet mag worden in- of doorge voerd dan na, op de wijze door den inspec teur voor het geneeskundig staatstoezicht te bepalen, te zijn gereinigd of ontsmet. Voor de vacante betrekking van direc teur der gemeentereiniging te Breda, waar aan f 1000 jaarwedde is verbonden, hebben zich reeds bijna 100 sollicitanten aangemeld. Onder hen bevinden zich officieren, nog in actieven dienst, gepensioneerde officieren, id. onderofficieren, kleermakers, bakkers, slagers, kantoorbedienden aannemers metselaars timmerlieden enz. enz. Onder veel deelneming had Woensdag de begrafenis plaats van den vermoorden agent van politie 3e klasse R. van den Berg, uit het ziekenhuis aan de Coolsingel te Rot terdam. Daar bevond zich een detachement politieagenten, onder bevel van een onderin specteur, dat zich achter den stoet schaarde. De kist was bedekt met kransen en de stoet vervolgde zijn weg langs de verschil lende politiebureaux, waar politieagenten wa ren opgesteld, die zich bij den stoet aanslo ten. Een groote menigte was op de been. Aan de groeve nam de burgemeester het woord; het was hem een behoefte hulde te brengen aan de nagedachtenis van den amb tenaar der gemeente, gevallen als slachtoffer zijner plichtsbetrachting. Van den Berg was een bekwaam, braaf, degelijk en vertrouwd dienaar van politie, die zijn plicht kende en dien ook deed, toen het verraderlijk schot hem trof. Hij is met eere gevallen. Met hem is echter gevallen een trouw echtgenoot een goed vader van 4 onmondige kinderen, en wat ook voor zijn geziu gedaan zal worden, zijn dood is een onherstelbaar verlies; de a'machtige God sterke het gezin. Aan de dienaren der politie riep spreker toe, dat het gebeurde hen niet zou weerhouden bezadigd maar vastberaden hun plicht te doen. Hij hoopte daarbij op den steun van alle weidenkenden en dat de bur gerij zal inzien, dat hulp, aan de politie ver leend, zal strekken tot algemeen welzijn. De conducteur S., een ongehuwd man in dienst van de slaatsspoorwegmaatschappij op de lijn Emmerik—'s Gravenhage, is het slachtoffer geworden van zijne menschlie- vendheid. Een vrijen dag te Emmerik, zijne standplaats, doorbrengende en langs den Rijn wandelende, zag hij een man, die een bad had genomen en hulp riep, in de rivier spar telen. Zich van zijne bovenkleeding te ont doen en den drenkeling in het water na te springen was het werk van een oogenblik. Dcch, helaas bleken ook zijne krachten niet tegen den Rijnstroom opgewassen. Beide personen werden door den stroom medege- sleept in de richting van onze grenzen en hebben den dood in het water gevonden. De makkers van den ongelukkigen con ducteur hebben nog vruchtelooze pogingen tot redding beproefd en zagen hunnen ka meraad snel wegdrijven, totdat hij ten laatste in de diepte wegzonk. Te Klaaswaal heeft een droevig onge luk plaats gehad. De arbeider M. Schilperoord, die met een wagen met twee paarden bespannen, naar het land ging om klavers te halen, nam zijn dochtertje van 5 jaar mede. In het land aan gekomen, zette hij het kind naast den wagen neer en ging maaien. Op eens schrikten de paarden van een haas en namen een draai naar de zijde, waar het kind zat. De kleine werd over het lijf gereden en dood opgeno men. Een felle brand ontstond er Woensdag nacht kwartier vóór twaalven bij W- de Braaf, te Kuilenburg, die een bierhuis houdt. De Braaf, die het vuur bijtijds bemerkte, snelde naar boven, waar de brand zijnen oorsprong had, om zijne vijf jeugdige kinderen te red den, hetgeen hem dan ook met veel moeite gelukte. Het bovenhuis is geheel in asch gelegd. Alles was verzekerd. Omtrent den Dinsdagavond te Bemmel gewoed hebbenden brand, waardoor 7 land bouwersgezinnen van hun have en goed be roofd werden, meldt men nader: De brand ontstond in de boerenwoning van Stuart en aangewakker.l door eenigen wind, lagen in weinig tijds 5 landb mwers- woningen in asch. Met groote moeite gelukte het de nabijgelegen kapitale hofstede van den heer Rijssenbeek te behouden. De bergen en schuren werden zooveel mogelijk nat gehou den. De burgemeester, de heer Vander Monde, lid der provinciale staten van Gelderland, waagde zich op een brandenden hooiberg, doch bekwam bij dit blusschingswerk hevige brandwotideu aan de handen. Veel van den verbranden oogst was niet verzekerd. Te omstreeks 4 uren Woendagsnacht waarschuwde de palfrenier van de familie Van Oosterzee te Rotterdam, een paar poli- lie agenten, omdat hij de kinderen van koet sier Gerrit Paar, wonende boven den stal van den heer Van Oosterzee aan de Zeeman straat no. 2, zoo hevig hoorde gillen en schreeuwen. Onmiddellijk wisten zich de agenten toegang tot de woning te verschaffen, en boven gekomen vonden zij den koetsier dood op den grond liggen met afgesneden hals. Het bleek, dat hij vermoord was geworden door zijne vrouw. Deze werd terstond gegre pen en naar het bureau aan de Witte de Withstraat gebracht, waar uit de instructie bleek, dat zij haren man, terwijl hij in eene bedstede te slapen lag, met een broodmes zoodanig verschillende sneden in den hals had toegebracht, dat de dood onmiddellijk volgde. Het lijk van den verslagene is ter gerech telijke schouwing naar het ziekenhuis, en de daderes. na opgemaakt procesverbaal, naar de strafgevangenis aan den Noordsingel ge bracht. Het broodmes, waarmede de daad gepleegd werd, is in beslag genomen. G. Paar was 43 jaar en belast met het onderhoud van 7 kinderen, terwijl zijne vrouw, die 46 jaar oud is, sedert geruimen tijd, als zijnde eene zenuwlijderes, onder geneeskun dige behandeling was. H. Rosier, de vermoedelijke inbreker bij den heer Van Vlissingen, Leidsche vaart te Haarlem, is Vrijdag morgen uit het huis van bewaring ontvlucht door overklimming van eenen muur uitkomende in een poort in de Gierstraat. Zijne ontvluchting werd echter dadelijk ont dekt en het is spoedig gelukt hem aan te houden in een kelder in de Lange Raam straat. (H. D.) Den werkman A. v. M te Streefkerk, sedert jaren lijdende aan toevallen, vond men Donderdag namiddag in den polder verdron ken en wel nabij de plaats, waar hij op het land werkzaam was. Hij laat eene weduwe met 6 onverzorgde kinderenwaarvan het oudste 12 en het jongste l/t jaar is, in kom mervollen toestand achter. Donderdagavond is de boerenbehuizinge van J. L. N. onder Ruinen, door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Het grootste gedeelte van den inboedel eu een varken is door dit onheil verloren gegaan. Alles was verzekerd. Te Termunterzijl is Donderdag de ar beider L. Sander van Borgsweer doodelijk door den bliksem getroffen. Brand te Dussen. 2l-ü' Een onzer vrienden, die voor een gedeelte ooggetuige was, zendt ons welwillend het volgend verslag: Een vreeselijke ramp trof jl. Woensdag de gemeente Dussen. Door een feilen brand werden binnen weinige uren de R. K. kerk en zestien huizen, waaronder het raadhuis, dat gedeeltelijk als telephoonkantoor was ingericm, vernield. Dien middag circa een uur ontstond brand in de aan de Noordzijde van den dijk gele gen schuur van H. Verhoeven. Aanvankelijk laat het zich niet bedenkelijk aanzien, maar weldra slaan de vlammen over op een aan de Zuidzijde gelegen pand en wordt de toestand zeer ernstig. Eerst breidt de brand zich uit naar het westen en tast het vuur reeds het huis van Van Beurden aan, doch spoedig veranderen met den wind de vlammen van richting en rollen de vuurmassas als twee stroomen, die eikaars kracht en woede me tende, elkaar niets toegeven, voort langs beide zijden van den dijk, terwijl zij alles op haar weg verwoesten en vernielen. Twee kapitale woningen, het koffiehuis „de Gouden Leeuw," en de eerst verleden jaar gebouwde woning der dames De-Witt komen nu aan de beurt, zij zijn niet bestand tegen den vuurpoel en liggen weldra 4n ptfin en asch. t f Men hoopt, dat nu ten minste de 4cracht van het woedend element door den vrij bree der» weg en de Dussensche Vaart,deze panden van de kerk en het raadhuis scheiden, zal gebroken worden, doch ook deze hoop blijkt ijdel „denn die Eleraente hassen das Gebilde der Menschenhand." Een vuurregen en een hitte als van een witgloeienden hoog oven bestoken den toren en scheuren de leien los; reeds tast het vuur het hout van den toren aan, een oogenblik en de spits staat daar als een vuurzuil. Dat kan niet lang duren, hoog in de lucht knetteren de balken, het gevaarte kraakt, de spits wankelt en komt met donderend geraas naar beneden. Nu is ook de kerk verloren, in allerijl zijn het H. Sacrament en de H. Vaten bij de Zusters in veiligheid gebracht en reeds brandt de kap scheren de vlammen de leien van het dak en banen zich dan gemakkelijk een weg over het dak der kerk; weldra ploft het neder, vat het inwendige der kerk vuur en vinden de vlammen een rijke prooi in de kurkdroge kerkbanken en meubelen. Of dit gezicht verschrikkelijk en aangrij pend is? Hier staan nog een paar zuilen, die de kracht van het vallend dak gebroken hebben, geblakerd voor ons en smeult op haar breede kruinen het vuur voort. Gelukkig is de pastorie van de kerk door het kerkhof gescheiden en blijft de brand aan deze zijde bij de kerk beperkt. Het aan de noordzijde van den dijk ge legen laadhuis, een sieraad van Dussen, vat tegelijk met de kerk vlam en staat weldra in lichte laaie. Dank zij den ijver van den secretaris kon men een gedeelte van het archief redden. Woedend grijpen de vlammen ook hier rondom zich en weldra liggen een paar meer noordelijk staande schuren en huizen in asch. Dat de schade ontzettend is behoeft geen betoog, de oogst was juist binnengehaald en de schuren zaten vol koren en hooi. Sommige panden zijn naar waarde, andere verre be neden de waarde, nog andere in het geheel niet verzekerd. Of de bluschmiddelen voldoende waren Wij laten de uitspraak aan meer bevoegden overwel moet erkend worden, dat de zeer lage waterstand het blusschingswerk ten zeerste heeft bemoeilijkt. Het water was zóó laag, dat eene schuit, die tijdens deu brand in de vaart lag, niet konde wegkomen en mede verbrandde. De oorzaak van den brand is onbekend. De N. Rott. Ct. beschrijft de ramp als volgt Midden in het land van Altena, pl.m. 2 uur Z.Z.W. van Woudrichem en ongeveer 5 kwartier O.N.O. van Geertruidenberg, ligt het landbouwdorp Dussen, in drie parochiën verdeeld, namelijk Dussen-Muilkerk, Dussen- Munsterkerk en Dussen-Polder. Het fraaiste daarvan, de eigenlijke kom der gemeente, wordt gevormd door Dussen-Munsterkerk, Midden in die kom staat of liever stond eene flinke boerenstelling met eene kapitale schuur daartegenover, behoorende aan H. Verhoeven. Woensdag 24 Augustus 's namiddags ongeveer 2 uur, was men bezig met het binnenhalen der tarwe en het optassen in de schuur. Alle man was in de weer, toen plotseling brand werd bespeurd; déze vond in de droge granen en het hooi zooveel voedsel, dat de gansche schuur in een oogenblik in lichtelaaie vlam stond. Het huis van Verhoeven aan de overzijde vatte eveneens spoedig vlam, en nu was aan geen blusschen meer te denken, te meer daar de gemeente slechts in het bezit is van eene kleine handspuit en alle schuren in den om trek nog met riet gedekt zijn. Van het eene huis op het andere sloeg de brand over tot het vuur ongeveer 80 M. verder de herberg van W. J. Hesels en het prachtige nieuwe woonhuis van de dames De Witt had in vlam gezet. Daarop volgt namelijk de haven en aan de overzijde stond het nieuwe raadhuis en de prachtige katholieke kerk met ongev, 30 M. hoogen toren. Iedereen dacht-dat hier het einde van den brand zou zijn, zoodat velen zelfs al hunne goederen en kostbaar heden naar de kerk brachten, waarheen zelfs het lijkje van een kind uit een der brandende huizen was vervoerd. Toch bleek het vuur te machtig. Toen de beide groote schuren vol graan naast het huis der dames De Witt in vlammen opgingen, en een kolenschip, dat in de haven, die op dat oogenblik door de eb zonder water was, eveneens in brand vloog, toen verhieven zich de vlammen zoo ontzettend hoog, dat de klankborden boven in de galmgaten van den toren vlam vatten en de gansche toren weldra eveneens in vuur stond. De kerk volgde spoedig en het raadhuis eveneens. De vuurzee bood nu een prachtig schouwspel aan, vooral toen de toren omstreeks vier uur wankelde en instortte. Nog enkele

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2