Staatkundig overzicht. BUITENLAND. Belgie. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk. Amerika. BINNENLAND. kingen, het advies te kunnen geven „volkomen goed." Drinkt uw water niet anders als gekookt, (daar de cholera kiem reeds bij 60° sterft, heeft men dan zekerheid dat ze gedood is) en voeg bij één liter water één gram citroen zuur. De onderzoekingen van dr. Christmas toch hebben, volgens dr. Daremberg in het Journal des Débats meegedeeld, aangetoond, dat daarin alle cholerakiemen worden gedood en de frissche smaak van *t water, welke door koken verloren gaat, komt voor een groot deel terug. Eene andere methode om het water kiemvrij te maken is filtreeren, maar ik geloof dat de eenige daarvoor goed be vonden filter n. 1. „Chamberlands filter" hier wel met de lantaarn van Diogenes zal moeten gezocht worden. Verder mag zeker nog wel worden gewezen op het gevaar van goederen uit besmette plaatsen te krijgen men voorzie zich liever zoolang van een anderen leverancier; dan nog ontvangt zoo weinig mogelijk bezoek van die plaatsen, gaat er zoo min mogelijk heen en zoo het moet, neemt dan de voorzorgsmaatregelen in acht, die ik hoop een volgend maal te zullen opgeven. W. N. G. O. Als een bewijs, dat er behalve de cholera- kroniek weinig is, dat de moeite eener nauwlettende waarneming loont, kan het feit dienen, dat een blad te Nizza, de „Phare du littoral," in allen ernst de mogelijkheid bespreekt van de verheffing van 's czaren jongsten zoon George tot koning of keizer van Frankrijk Nu zou men zoo zeg gen, dat een dergelijke grap niet de minste aandacht verdient en dat de berichtgever, die haar als ernst wil zien opgevat, metter tijd gevaarlijk kan worden voor zijne mede- menschen als men hem los laat rondloopen, maar men dient in aanmerking te nemen dat ernstige Russische bladen de „mop" be spreken met eene beslistheid, als ware het de meest natuurlijke zaak der wereld, dat 's czaren zoon den troon beklimt van het vrijheidslievende en in zijn overgroote meer derheid beslist anti-monarchistisch gezinde Frankrijk 1 Of het in Petersburg ook warm is geweestbij zulk een fantasie- of liever waanzinsgewrocht kan zelfs de traditioneele zeeslang 't geen oogenblik volhouden Ernstig, hoogst ernstig is de „Kraï," een Petersburgsch blad, dat aldus de meening samenvat van twee organen, die nog wel een officieus tintje hebben„Het staat boven allen twijfel, dat hetgeen er is overgebleven van de Fransche regeerings-huizen, in de oogen van de groote meerderheid der natie gecompromitteerd is; maar wie kan er voor instaan, dat niet later, binnen een korter of langer tijdsverloop, een nieuwe, krachtige dynastie zal ontstaan, ten nauwste verwant aan het regeeringshuis der verbonden mo gendheid Dat er lieden zijn, die zoo een onzin neer schrijven, is nog te begrijpen, doch dat er anderen worden gevonden, die er op ingaan en zoeken naar feiten ter bevestiging van deze producten van tot smelting overgegane hersens, is treurig en verontrustend tevens voor zoover betreft de temperatuur en de noodlottige gevolgen daarvan in 't Oosten en ook in het Zuiden van ons werelddeel. In Bulgarije gaat 't alles op voornamen voet, men bepaalt er zich in zijn politieke financieele en andere aangelegenheden niet tot meedoen met de zooveel grooter en machtiger staten van 't Westen, maar men tracht zelfs hen door uiterlijk vertoon te overtroeven, 't Gaat in Bulgarije alles groot scheeps Philippopel, de hoofdstad van Oost- Rumelie, heeft nu, zeven jaar na de vereeniging met Bulgarije, ook zijn tentoonstelling, die Zaterdag plechtiglijk is geopend door den vorst, omringd door alle waardigheidsbekle ders, al de consuls —uitgezonderd den Fran- schen en een officieel vertegenwoordiger des sultans. In een land, dat zich de weelde kan veroorlooven zijn onderdanen zulk een vreedzamen wedkamp te bereiden tusschen handel, nijverheid, landbouw, kunst en we tenschap, is 't nog niet zoo ernstig gesteld als Rusland en zijn beste vriendin, la belle France, wel zouden wensc.hen. Evenals kleine geschenken de vriendschap onderhouden, zijn de kleinste gebeurtenissen in den regel geschikt om valsche voorstel lingen te voorkomen met betrekking tot de verhouding tusschen mogendheden, die wel door een schriftelijke overeenkomst met el kaar zijn verbonden, maar welker naijver toch telkenmale door de reetjes komt gluren. Zoo een klein verschil van meening tusschen Oostenrijk en Italië. Oostenrijk weigert hard nekkig Italiaansche wijnen door te laten, die vervoerd worden in reservoirwaggons iu plaats van in vaten. Italië geeft wel toe, dat de letter der overeenkomst betrekkelijk den in voer van wijnen niet te duidelijk is, doch ziet in Oostenrijks opvatting iets opzettelijks en heet deze opwerping van moeielijkheden onvriendschappelijk, ja dreigt zelfs met re présailles. Minister Brin heeft zelfs zijn reisje naar Livorno er aan moeten geven om te trachten 't alsnog op een accoordje te gooien met den buurman en bondgenoot in 't noordoosten, wat ook gebeurd is. Onverpoosd duurt het geschrijf over den tweejarigen diensttijd voort, en uit die betoo- gen, onthullingen en profetien, valt de con clusie te trekken, dat de hervorming van den diensttijd niet zal uitsluiten terugkeer tot den driejarigen diensttijd als de regeering dit noodig acht, terwijl de verlaging in hoofd zaak zal raken de infanterie en dan toch reeds op 80 raillioen zal komen te staan. Antwerpen is het tooneel geweest van een onmetelijken brand, die Zaterdagavond half- tien uitbrak, nabij het bassin-Mexico en groote verwoestiugen aanrichtte in de bergplaatsen van het uit het Noorden aangevoerd hout. Door de buitengewone warmte der laatste dagen, was het hout zoo droog en zoo brand baar, dat in minder dan een half uur reeds een verschrikkelijke verwoesting was aange richt. De brand ontstond in het Houtdok, beneden het Aziadok, waar enorme voorraden Noorsch hout (meest delen en dunne balken) liggen opgestapeld. Er woei een hevige wind, ge lukkig naar de waterzijde van liet dok gericht. Met groote inspanning gelukte het, de voor den wal liggende schepen, die alle aan den vonkenregen blootstonden, binnen een uur tijds tot op een meter of tien van den wal te verhalen, de lucht was één vuurgloed; de brand had een onrustbarenden omvang aan genomen; alles over een oppervlakte van meer dan 6000 vierkante meter werd in minder dan een half uur vernield. Tegen half 12 blies de wind zoo hevig, dat de vlammen over de aangrenzende nog gespaard gebleven houtloodsen heen sloegen. Tienduizenden menschen waren op de been; de masten der tallooze schepen in de naburige dokken Kattendijk, Afrika dok enz., staken kaal in de hoogte en waren glinsterend geel van kleur: de zeilen waren alle ingenomen en de raas naar omlaag getrokken om zoo min mo gelijk den vonken gelegenheid te geven zich vast te hechten. Het geheel leverderde een prachtig kleureneffect op; men zag op den achtergrond uitgebrande grootere gebouwen van 2 verdiepingen, die er uitzagen als fili- grainwerk, zoo ragfijn en doorzichtigd,e instorting der houtmijten ging met een vree- selijk geraas gepaard. Men bewonderde den heldenmoed van de spuitgasten, die met het water achter zich en den vuurgloed voor zich, het woedende element bekampten. De schade is ontzaggelijk en bedraagt minstens f 500,000. Alle brand verzekering maatschappijen zijn bij deze ramp betrokken. Volgens een later bericht heeft men den brand tot een zeker terrein kunnen beperken; een geheele hangar is omvergehaald om den brand zooveel mogelijk te localiseeren. Uit Brussel wordt van Maandag geseind: Een vreeselijk spoorwegongelukwaarvan alle gevolgen nog niet te overzien zijn, doch waaromtrent in den aanvang de overdrevenste geruchten rondliepen, heeft heden hier ter stede ontsteltenis verspreid. De sneltrein van Antwerpen, hier moetende aankomen te 8 u. 20 m. moest op de hoogte der Avenue de la Reine, eenige honderden meters van het Noorderstation, stoppen. De sneltrein uit Ostende kwam zes minuten later aan. De machinist van dezen laatste heeft de seinen niet gezien en is er niet in geslaagd zijnen trein geheel tot stilstand te brengen, zoodat deze met een vreeselijken schok op den Ant- werpscher, trein geloopen is. Er zijn twee reizigers op de plaats gedood en een twintgtal gekwetst, waaronder zes levensgevaarlijk. Een van de omgekomenen is de heer Rothmaler, handelsreiziger, komende van Vilvoorde, op wiens lijk eene som van fr. 1800 gevonden is. De andere doode is de heer Denin, chef- de-bureau van de spaarkas. Onder de zwaar gewonden bevinden zich eene dame en een jong meisje. De gewonden zijn naar het hospitaal Sint Jan gebracht. In de nabijheid der plaats van het ongeluk stroomde spoedig eene ontzagelijke menigte samen. De koning is een uur na den trein, die op den Antwerpschen geloopen was, uit Ostende vertrokken. Het socialistische congres te Valencia heeft besloten, dat de socialisten deel zullen nemen aan de provinciale verkiezingen. Het congres verklaarde zich tegen de algemeene werksta king, die op het congres te Brussel werd voorgestaan; het heeft besloten te ijveren voor een internationaal comité, welks taak het zal zijn den 8-urigen arbeidsdag in te voeren. Bij Bidgend, Gramorganshirre, heeft een ontzettend mijn ongeluk plaats gehad, waar door 150 personen bedolven geraakten. Er is geen hoop, dat de arbeiders gered kunnen worden, want de toestellen voor luchtverversching zijn verbrand en de mijn gangen zijn verstopt. Men ziet hartverscheu rende tooneelen bij den ingang van de mijn, waar 150 arbeiders bedolven zijn. Nader wordt gemeld dat tot heden 47 lijken zijn gevonden. Men hoopt dat het aantal slachtoffers zal blijken niet meer te lijn dan 90. De noodlottige mijn werd reeds 30 jaar geëxploiteerd; tot heden had er nooit een ongeluk in* plaats gehad. Ook in de kolenmijn van Yniseedroyn in Brekvockshire had op hetzelfde oogenblik een ernstig onge luk plaats, doordien de lift brak, tengevolge waarvan zes werklieden doodvielen. De minister van binnenlandsche zaken, Asguith heeft zich naar dt mijn van Bridgend begeven. In de laatste dagen schijnt het vuur den oorlog verklaard te hebben aan de hotels. Nauwlijks is Grindewald en het Kurhaus te St. Blasien (Schwarzwald) door brand ver nield of men meldt een dergelijke ramp, welke het hotel „Zum Löwen," te Kahla, in SaksenAltenburg, getroffen heeft, waar bovendien een apotheek en 4 woonhuizen in de asch werden gelegd. Ook is geheel door brand vernield het dorp Sontra (regeerings- district Kassei), waar 400 menschen zonder dak zijn. Behalve de cholera, heerschen te Ham burg ook de pokken. Zondagnacht nam het aantal choleragevallen daar weder toe; ook in het vrijhavengebied woedt de ziekte thans hevig; zoowel werklieden als tolbeambten worden aangetast. Er wordt gemeld dat er thans 2400 personen overleden zijn. Vele gegoede ingezetenen vluchten naar zeebad plaatsen aan de Sleeswijk-Holsteinsche kust en naar het Hartzgebcrgte, maar vele be stuurders van baden weigeren hen op te nemen. Een uit Hamburg komend reiziger heeft de ziekte ook naar Leipzig overgebracht. Eene te Berlijn aangetaste Hamburgsche vrouw is aan de betere hand. Hier wordt op roode, een meter groote aanplakbiljetten het eerste te Berlijn voorgekomen cholerageval bekend gemaakt, met de meermalen reeds herhaalde raadgevingen en voorbehoedmid delen. De Berlijnsche bladen betoogen, dat ondanks alle ambtelijke verzekeringen, het toezicht op uit Hamburg komende reizigers nog hoogst onvoldoende is. Er zijn te Berlijn weder vijftien ziektege vallen van verdachten aard aangegeven; doch een tweede geval van Aziatische cholera heeft zich tot dusver niet voorgedaan. Het toezicht op het spoorwegverkeer wordt verscherpt. De geheele rooverbende, die onlangs in den omtrek van Caltanisetta den landeige naar Biliotti gevangen nam en vermoordde, is nu in handen van het gerecht. Het laatste lid der bende is dezer dagen te Piazza Ar- merina gevat. De roovers, die na het gevangen nemen van baron Spitaleri en zijn zoon het buiten verblijf van gravin Gianciolo plunderden, zijn nog altijd op vrije voeten. Verscheidene per sonen, die verdacht worden van medeplich tigheid aan de rooverijen, zijn gevangen ge nomen. Onder hen is ook de kapelaan van gravin Gianciolo. Bij een brand, welke onlangs te Reichenau uitbrak, heeft de aartshertogin Maria Theresia van Oostenrijk, die daar op Villa Wartholz verblijf houdt, dapper medegeholpen aan het blusschen. De prinses kwam aan het hoofd van den eersten troep spuitgasten op het terrein, en zij gaf niet alleen raad en woor den van aanmoediging, zij putte zelve water en werkte hard mee van middernacht tot 4 uren in den morgen, toen de brand, welke een zeer dreigend aanzien had, nagenoeg ge- bluscht was. Daar de verhuizing van de misleide Rutheensche boeren naar Rusland bedenke lijke afmetingen heeft genomen, is uit Tar- nopol een geheel bataljon infanterie naar de grens opgetrokken. Honderden boeren ver lieten in de laatste dagen weder heimelijk hun woonplaats, waaronder ook vele jonge lieden, die op deze wijze trachten zich aan den dienst te onttrekken. In den nacht van vrijdag op Zaterdag heeft een hevige brand gewoed in het Metropoli tan operagebouw te New-York. De brand ontstond des avonds te 9 uur op het tooneel en werd eerst een half uur later door de politie ontdekt. Toen de brandweer, die ter stond daarna gealarmeerd werd, binnen 10 minuten verscheen, was de groote zaal en het tooneel reeds een prooi der vlammen geworden; de vlammen woedden anderhalf uur lang. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Gelukkig slaagde men er in te beletten dat de brand zich naar de zijde van Broadway uitbreidde. Op het oogenblik, dat de brand in het theater uitbrak, werd er niet gespeeld. Aan het Metropolitan theater wa ren dezen zomer verschillende belangrijke herstellingen verricht; het was een der grootste van de wereld. Alle decors en costumes zijn mede in de vlammen opgegaan. Toch den ken de directeuren het speelseizoen in No vember te openen. De schade wordt begroot door sommigen op 500.000, door anderen op 100.000 dollars. Op hetzelfde oogenblik dat het Metropo litan theater in brand stond, brak ook in het theater in Woosterstreet brand uit, waarbij 5 beambten min of meer hevige verwondingen bekwamen en voor 150.000 dollars schade werd aangericht. WAALWIJK, 31 Aug. 1892. Bij kon. besluit is pensioen verleend aan W. H. Motké, wed. P. T. Moors, ontvanger der dir. belastingen en accijnzen, f720. Bij kon. besl. zijn o. a. benoemd Tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw jhr. mr. P. M. F. van Meeuwen, vice- president van en jhr. mr. Th. Serraris, proc.- generaal bij het gerechtshof te 's Hertogen bosch W. P. A. Mutsaers, lid van ged. st. der prov. Noordbrabant; dr. M. J. Godefroy lid en secretaris van den geneeskundigen raad van Limburg en oostelijk Noordbrabant; tot officier in de orde van Oranje-Nassau: dr. A. F. J. van Ingen-Housz, president van het college van regenten over de gevange nissen te Breda tot ridder in de orde van Oranje-Nassau dr. A. L. Laraers, directeur der rijks hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin, wappert lieden de na tionale driekleur van het gemeentehuis alhier. Heden ochtend is de zolder en het dak van de smederij van H. v. S alhier verbrand, J. S. alhier, op vermoeden van brand stichting in voorloopig arrest gesteld, is we der op vrije voeten. Naar wij vernemen staat het plan vast om in de Stationsstraat eene Harmoniezaal te bouwen voor de harmonie l'Espérance; als kastelein zal optreden de heer Chr. van der Werff alhier. Verleden Zondagavond heeft te Drunen een jongen van een jaar of 17 aan een anderen met een mes een lange diepe snede over den rug toegebracht, zoodat een gapende wonde ontstond. Dr. Romeling, die onmid dellijk werd geroepen, heeft de eerste heel kundige hulp verleend. Tegen den dader is proces-verbaal opge maakt. De handel in kalfkoeien in de Lang straat was sedert de vorige noteering wat vlugger, vooral kwamen de goed gevleeschde in aanmerking, die van f190 a 225 konden afdoen. Behalve het slachtvee waren overi gens alle andere soorten in een zeer flauwe stemming. Vette koeien le soort 70 a 73 ets., 2e soort 58 a 64 ets., mestkalveren 85 a 95 ets., vette varkens 60 a 62 ets., alles per Kg. schoon; weilammeren f9 a 12, big gen f8 a 12. Hooi. In dit artikel gaat tegenwoordig weinig om, men schijnt, wegens het totaal mislukken van de tweede inzameling, eene afwachtende houding aan te nemen. De prij zen wisselen tusschen f 19 ca f 20 per 500 Kg. Voor nieuw stroo wordt reeds f 14 per 500 Kg. geboden. De aflevering van aardappelen in de Bo- ven-Langstraat staat thans weer stil, omdat men de vroege soorten als opgeruimd kan beschouwen. Levendig is echter de handel in sla- en snijboonen. De eersten gaan voor f 0.80 a 1.25 per mandje van de hand; de snijboonen gelden f 1.a 1.20 per 1000 stuks. De gearresteerde A. W. Ockeloen heeft in de strafgevangenis te Rotterdam aan de justitie bekend, den moord op den agent van politie R. van den Berg gepleegd te hebben. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis der arrond.-rechtbank te Heeren veen bevestigd, waarbij Th. W., te Joure, wegens het ter verificatie van een failisse- ment indienen van een hooger vordering, dan waarop hij aanspraak had, is veroordeeld geworden tot 6 maanden gevangenisstraf. Eerst onlangs was hij gekozen tot lid van den raad der gemeente Haskerland. De inspecteur van het geneesk. staats toezicht in Noordholland heeft bevonden, dat de stoker aan boord van het te IJrauiden binnengeloopen stoomschip Urania gestorven is aan cholera asiatica. Het lijk is bij de ziekenbarak begraven, en het schip is onder toezicht van den geneeskundigen in specteur ontsmet. Zaterdag viel een kind van den sluis muur van het Westerkanaal te Amsterdam iu het diepe water en zonk onmiddellijk weg. Een omstreeks 40-jarig werkman, Gerrit Roest, die in de nabijheid aan het hout lossen was, sprong haar na, maar verdween eveneens. Een andere man, die beiden nasprong, werd slechts met groote moeite gered. De drenkelingen werden opgehaald, maar alle pogingen om het leven weder op te wekken bleken vruchteloos. Gerrit Roest was ver dronken met de kleine, welke hij zoo zelf opofferend had willen redden. Uit Rukfen (N.-B.) wordt gemeld, dat gemaskerde personen in den nacht in de woning van de kinderen Pietersen te Zegge hebben ingebroken. De dochter, die alleen te huis was, zag uit haar bed licht in de kamer, en denkende dat er brand was, sprong zij verschrikt op, doch werd door twee zwarte kerels gegrepen. Het meisje gilde het uit van schrik; eea

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2