BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Portugal. Engeland. Duitschland. Italië. BINNENLAND. behoort te worden gegeven, zich weer tot zijn vroegere welvaart te verheffen. In Italië openbaart zich in den laatsten tijd meer toenadering van de partij der oud ministers Crispi en Zanardelli tot het tegen woordige ministerie. Naar verzekerd wordt is de minister-president, de heer Giolitti. zelts met hem in overleg getreden omtrent den inhoud van eene eerstdaags te houden pro gram-redevoering. Op de Columbus-feesten te Genua en ko ning Umberto's bezoek aldaar dreigt eene schaduw te zullen worden geworpen door eene voorgenomen manifestatie van werk- stakende scheeps - sjouwerlieden. Deze zijn ontevreden voornamelijk over het aanbrengen van hydraulische kranen voor het lossen der schepen. Daar ze ongeveer 3000 man sterk zijn, hunne vrouwen en kinderen willen doen me de manifesteeren en ettelijke arbeiders zonder werk zich bij hen willen aansluiten, heeft de overheid, om onaangenaamheden te voor komen, aan de lieden beloofd, dat de kranen eerst over drie maanden in gebruik zullen worden gesteld en dan slecht in gevallen van hooge noodzakelijkheid. Maar neen: de werkstakers verlangen die toezegging voor vijt jaren, wat natuurlijk onmogelijk kan be willigd worden. Onder deze omstandigheden ziet men niet zonder bezorgdheid den achtsten September tegemoet. Te Livorno vreest men anti-clericale de- monstratien, wijl de bisschop de stad heeft verlaten, nu de koning komt. In den loop van deze week verwacht men het besluit der kamerontbinding. De minister van oorlog heeft besloten, dat dit jaar die lichtingen, welke met groot ver lof naar de haardsteden zijn teruggekeerd, niet onder de wapenen zullen worden ge roepen, met het oog op het gevaar, dat op eenhooping van personen met zich brengt, nu in een deel van het rijk de Aziatische cholera is geconstateerd. BRUSSEL, 6 Sept. Uit officieele opgaven blijkt het voorkomen van cholera in gemeen ten aan den waterweg naar Antwerpen. Te Boom waren 12 gevallen met 10 dooden, te Bornhem 9 met 7. De ziekte werd mede ge constateerd te Merxem, Hemixem, Baesrode, Niel en Eckeren. Te Antwerpen is de toe stand zeer bevredigend. Sedert het begin kwamen er 75 gevallen voor, met 22 her stelden, 28 nog behandelden en 25 dooden. Te Brussel kwam gisteren een geval van cholerine voor. Overigens is de gezondheids toestand der hootdstad voortreffelijk. 6 September. De handelsverenigingen voor den Kongo hebben bericht ontvangen omtrent de 18 agenten aan de Lomani en den boven-Kongo, aan wier hoofd Hodister stond. Aan de Stanley Falls teruggekeerd zijn er 9, door Arabieren gedood 2, aan ziekten gestorven 2, door een ongeluk omgekomen 1 en spoorloos verdwenen 4, onder wie Hodister zelf. Eene bevestiging van den dood van Hodister hebben de vereenigingen niet ont vangen. Twee stoomboot en der vereenigingen, de Roi des Beiges en de Auguste Beernaert, zijn in veiligheid, evenals de handelswaren der factorijen van Bena Kamba en Yar.ga. onhoorbaar, en zonk als verplet op zijn ?troo- leger neer. Ik zeg u nogmaals, dat het mij onmogelijk is, mijn verstand zegt mij te duidelijk, dat zij n weer een van die fraaie sprookjes heeft op de mouw gespeld, die in hare ontstelde hersens rondspookten. Charles hief het hoofd op. Nu goed, al blijft gij steeds aan Elisabeth's onschuld twijfelen, ik kan het niet. Ik zou haar met blijdschap over de zee en in de ballingschap gevolgd zijn, maar met mij is het nu welhaast gedaan: hij ademde eenigszins zwaar, en vervolgde terstond daarop met levendigheid Zij heeft mij voor altijd ver loren, nu moet gij de ongelukkige vervolgde beschermen, dat zijt gij haar verplicht, gij hebt haar toch ook eenmaal bemind Er is weinig of niets meer voor haar te doen. O, zeg dat nietriep Charlesgij kunt haar lot in de ballingschap verzachten, indien gij slechts Weet gij dan niet, dat Elisabeth niet getrans porteerd is Is zij niet verbannen Is zij hier Is zij begenadigd stamelde Charles met bevende lippen. De jonge Davistown stond een oogenblik in beraad, of hij den ongelukkige, die nog steeds met zulk een blinden hartstocht Elisabeth aan hing, de volle waarheid zou zeggen. Het was misschien beter dat hij die niet vernam, en hij talmde derhalve met zijn antwoord. Spreek, mr. Davistown, spreek 1 drong Char les aan. Maar zeg mij alles en houd niets voor mij verborgen; ik moet weten wat er van haar is gewordenHij was opgesprongen, en stond met alle teekenen der hoogste opgewondenheid voor William. Zij is krankzinnig geworden, antwoordde William op een zachten toon vol medelijden doch het was geen deelneming voor Elisabeth, maar voor Charles, die zijne ziel ontroerde. Charles liet een doffen kreet van smart liooren, en zonk weder op zijn leger neer. Een zacht kloppen op de deur verwittigde William, dat de gevangenbewaarder ongeduldig begon te worden. Hij trachtte nog den wanhopige te troosten, en zeide: Kom tot bedaren, Charles; die krankzin nigheid is voor Elisabeth een geluk, zij bevrijdt Te Marseille hadden er Zondag geweld dadigheden plaats in eene tent, waar een stierengevecht aangekondigd was. Het publiek, verlokt door de aankondiging dat er een stier gedood zou worden, was in grooten getalle opgekomen. Maar bij de voorstelling ontstond er een geschil tusschen het bestuur der onderneming en de toreadors. Dezen weigerden daarop te vechten. Het publiek, dat reeds ontevreden was over den hoogen toegangsprijs, zette zich nu aan het werk om de banken af te breken, wierp de planken in het renperk en stak die in brand. Daarna ging het al zingende„A la lanterne dansen rondom de vlammen. De politie moest krachtdadig optreden om aan dit alles een einde te maken. Te Madrid is bericht ontvangen van een stouten zeeroof op de Marokkaansche kust. De Spaansche kotter Jacob, handel drijvende tusschen Kaap Juby en de Rio de Oro, werd aan boord geklampt en geplunderd door Mooren, die elf personen van de bemanning als gevangenen met zich voerden. Aan de vijf anderen van de bemanning gelukte het in het bootje van den kotter te ontvluchten, en zij werden op zee door den Spaanschen schoener Venganza opgenomen. Toen de ka pitein van den schoener vernomen had wat er voorgevallen was, zette hij koers in de richting, waar de zeeroof heeft plaats gehad, een afstand van omstreeks 45 mijlen. De Jacob werd drijvende gevonden. De zeeroo- vers hadden het schip verlaten, nadat zij de 400 balen wol, waaruit de lading bestond, in veiligheid hadden gebracht. Omtrent het lot van de 11 als gevangenen medegevoerde zeelieden is tot nu toe niets bekend geworden. Zondag trok een troep werkelooze arbei ders te Lissabon door de straten der stad in optocht naar het gebouw van het ministerie van arbeid om levensmiddelen en om werk te gaau vragen. Toen de minister verklaarde, dat het hem onmogelijk was aan hun ver langen te voldoen, beproefden de manifestan ten met geweld het gebouw binnen te dringen. De politie wist echter de orde te handhaven en verscheidene personen gevangen te nemen. De ketelmakers en machinisten der Blar- wavon ijzer- en staalmaaischappij in Wales hebben sedert Zaterdag het werk gestaakt. Zij verlangen loonsverhooging. De staalin dustrie in geheel Zuid Wales en Monmouthshire gevoelt maar al te zeer de noodlottige gevolgen daarvan; men is zelfs voor een crisis bevreesd. De werkstaking der werklieden in de zoutmijnen van Norwich, die al veertien dagen voortduurt, heeft zeer ernstige verhoudingen aangenomen; de werklieden weigeren het zout in de schepen te laden. PITTSBURG, 4 September. Terwijl een pleizier-stoomboot gisterenavond Homestead passeerde, hebben eenige passagiers beleedi- gende kreeten aangeheven tegen de vrije werklieden, die in de fabrieken van Carnegie arbeiden. Een detachement troepen ging onmiddellijk op een schip, zette de stoomboot achterna, klampte die aan en volbracht eene charge met de bajonet op de passagiers. Dit haar van alle straf, en van alle kwellende ge dachten en zelfverwijt; wij kunnen haar bezwaar lijks iets beters toewenschen. Ach mijnheer, gij hebt Elisabeth nooit be mind I Ga heen, ga heen, en laat mij met mijne smart alleen. Mijn God, zij is krankzinnig en ik zal het ook worden I Hij staarde sterk voor zich, zonder verder eenige acht te slaan op zijn bezoeker, die wel inzag dat hier alle troostredenen vruchteloos zouden zijn en zacht, zelf diep geschokt, de cel verliet. XXVII Wij moeten in ons verhaal eenige dagen terug gaan. In de Abdy waren feestelijke toebereidselen gemaaktde graaf had reeds den dag van zijne aankomst te Londen gemeld, zijne verloving met Mary en die van Robert met Hetty zouden be kend gemaakt worden. Wel hield squire Wintle- bury van eenvoudigheid maar bij dit dubbele feest zou de grootste weelde worden tentoon ge spreid, om de menschen te bewijzén, dat de Wintle- bury's ten minste niet arrn waren en dat de rijke, machtige graaf niet al te diep afdaalde door zijne keuze van een Wintlebury, want in Engeland geldt de rijkdom van de vrouw nog voor iets haar stand is onverschillig zij wordt voor al tijd van gelijke geboorte als de man, die haar voor het altaar de hand gereikt heeft. De genoodigde gasten, voor wie de aanleiding tot het tegenwoordige feest reeds een openbaar geheim was, vonden daarom de keuze van den graaf ook geenszins berispelijk, maar zeer be grijpelijk. Aan zulk eene schoonheid als Mary Wintlebury kon zelfs een lord wel zijn hart verliezen, zonder als een dwaas uitgekreten te worden. En Mary zag er heden bijzonder schoon uit, juist de uitdrukking van een zachte zwaarmoe digheid gaf aan haar edel, fijn besneden gelaat zulk eene bekoorlijkheid. De oudste heeren en zelfs velen der genoodigde dauies juichten de keuze van den graaf toe, hij had daarmee eens weer bewezen, dat hij een buitengewonen smaak bezat en verdiende de toongever der aristocra tie genoemd te worden. (Wordt vervolgd.) verwekte eene groote paniek, waarbij eene vrouw een been brak en vier kinderen ernstig gekwetst werden. Er werden 25 passagiers gearresteerd, onder beschuldiging dat zij hadden getracht wanordelijkheden uit te lokken. Voor de huid der beroemde koe, die den „grand old man" durfde aanranden en deze wandaad met haar leven boeten moest, heeft een liefhebber van curiositeiten 5 pd. betaald. Een bod van 10 pd. voor de horens werd geweigerd. De tanden vonden gretige afnemers voor f 1.50 liet stuk, en de hoeven beloven weldra haar gewicht in goud waard te zijn. Na de revue over de vloot, waaraan zeven pantserschepen drie gepantserde kruisers vijf aviso's, vijf oefenings-schepen en zeven tien torpedobooten deelnamenvertrok de keizer naar Potsdam. Hij reed van het station onmiddellijk naar het marmerpaleis, waar de drie jongste prinsen, die uit Kassei waren aangekomen, hem opwachtten. Voor de gouden bruiloft van het groot hertogelijk vorstenpaar van Weimar, schrijft Ernst Wildenbruch met hertog Bernhard van Weimar een gelegenheids stuk. Verder heeft Richard Voss den tekst ontworpen voor een vertooning van tableaux vivants. Ook de te Berlijn bestaande vereeniging Nederland en Oranje heeft besloten een hulde in bijzonderen vorm aan den groot-hertog en de groot hertogin te brengen. Volgens de Nordd. Allg. Zt. heeft de keizer de voorstellen ontvangen en onderzocht van den rijkskanselier, den staatssecretaris voor binnenlandsche zaken en den Pruisischen minister van oorlog, en is er besloten dat de keizer-manoeuvres van het 8e en 16e leger korps niet zullen plaats hebben. Een dienstmeisje te Hamburg kreeg dezer dagen plotseling hevige pijn in het lijf. Zij werd naar den „busdokter" gezonden; deze gaf haar een recept en door het voor geschreven middel was zij spoedig geheel beter. Het meisje was alweer druk aan het werk en dacht niet meer aan de pijn, toen er opeens eenige mannen met wollen dekens kwamen, om haar in een gereedstaand rijtuig weg te brengen. De dokter had haar blijkbaar als „verdacht van cholera" bij de gezondheids commissie aangegeven. Het hielp niet of zij schreide en verzekerde, dat zij weer volkomen welvarend was. Zij moest mee. Zij wilde echter niet in het rijtuig en men vergunde haar op den bok te zitten naast den koetsier. Daar zat zij nu, terwijl het rijtuig nog hiel en daar andere patiënten afhaalde, vroolijk en opgewekt te praten. De koetsier vond eindelijk toch dat het niet noodig was, haar naar het ziekenhuis te brengen, en hij ried haar maar naar huis te loopen. Dit liet het meisje zich geen tweemaal zeggen. Zij snelde heen en men is haar tot dusverre niet meer komen opeischen. De regeering vaardigde den gendarmerie- generaal Olivier in bijzondere zending naar Sicilië af, om krachtige maatregelen te nemen ter onderdrukking van het rooverwezen. Uit Catana komt bericht, dat de uit barsting van de Etna andermaal in hevigheid toeneemt. Een bloedige gevecht heeft op het Ita- liaansch gebied in Massowah plaats gehad tusschen een detachement troepen en eene bende inboorlingen, die kwamen plunderen. Zij werd op de vlucht geslagen met een ver lies van 18 dooden, maar van de 40 Italia nen sneuvelden niet minder dan 16, terwijl 20 gekwetst werden. Weerkundige waarnemingen. Over de maand Augustus 1892, te W A A L W IJ K. Gevallen regen 253/8 mill. Vorig jaar Aug. 7215/ig mill. Verschil min 479/16. 7 Regendagen 1, 3, 6, 13, 19, 24, 28 Aug. - Vorig jaar Aug. 18. Verschil min 11. De meeste regen viel 1 Aug. 8 mill. De minste regen viel 3 en 6 Aug. ls/4 m. Weerlicht 30 Aug. Aardschok in den nacht van 21 op 22 Aug. ten 21Ji uur, gedurende enkele seconden. Karakter van het weer warm en zeer warm -op 17, 18, 19, 22, 23, 24 Aug. Windkracht. Stormachtig 27 en 28 Aug. ?/io a 4/io> op 18, 22, 31 Aug. overigens Vlo a 2/io- Windrichting. N. 6, 10. 0. 16, 18, 22. Z. 25. W. 1, 7, 9, 13, 14, 17, 23, 24, 26. N.O. 19 N.W. 2, 3,4, 15. Z.O. 11. ZW. 5, 8, 12, 20, 21, 27 a 31. Regendagen van 1 Sept. '91 tot 1 Sept. '92 120. Gevallen regen van 1 Sept. '91 tot 1 Sept. '92 4911/i mill. WAALWIJK, 7 Sept. 1892. De commissaris der koningin in de pro vincie Noordbrabant heeft bepaald, dat voor het jaar 1893 de loting der in het loopend jaar voor de nationale militie ingeschrevenen zal geschieden in de plaatsen en op de da gen en uren zooals hierachter is opgegeven In het le militie-district. Ten overstaan van den militie commissaris J. J. van Thiel. LOONOPZAND. Maandag 24 October des middags ten 12 ure, in het gemeentehuis te Kaatsheu vel, voor Loonopzand, Sprang en Vrij- hoeven-Cappel. WAALWIJK. Dinsdag 25 Oct. des middags ten 12 ure, voor Baardwijk, Bezooien, Capelle en Waalwijk. HEUS DEN. Woensdag 26 Oct. des morgens ten 11 ure, voor Drongelen, Drunen, Eeten, Heus- den, Meeuwen, Veen en Wijk. Donderdag 27 Oct. des morgens ten 11 ure, voor Hedikhuizen, Herpt, Oudheusden, Nieuwkuik en Vlijmen. In het 2e militie-district. Ten overstaan van den militie commissaris Cavaljé. OOSTERHOUT. Maandag 10 Oct. des morgens ten 9s/4 ure. voor Oosterhout en Dongen. RAAMSDONK. Dingsdag 11 Oct. des morgens ten 10 ure, voor Raamsdonk Geertruidenberg Waspik en 's Gravemoer. Naar wij met genoegen kunnen mede- deelen, heeft de heer Frans de Cortie, op verzoek van en na gehouden besprekingen met het bestuur van de liedertafel Oefening en Vermaak van Waalwijk en Bezooien, de directie van dat gezelschap weder op zich genomen. Aanstaanden Zondag zal hij voor 't eerst weer als zoodanig in 't publiek optreden. Verleden Zaterdag was het 25 jaar ge leden, dat de heer P. Quirijns voor de eerste maal geinstalleerd werd als lid van den ge meenteraad van Waalwijk, 's Avonds bracht de harmonie l'Espérance den jubilaris eene serenade, die echter uithoofde van het slechte weder niet zoo luisterrijk kon zijn, als men zich wel had voorgesteld. Ten huize van den jubilaris hadden zich de burgemeester, leden van den gemeente raad, vrienden en kennissen vereenigd om den nestor onzer raadsleden hulde te brengen. Verleden Maandag avond is J. S. uit voorloopige hechtenis ontslagen en in zijne woning teruggekeerd. Aan den trein uit Zevenaar met 500 Kevelaargangers is de toegang op Duitsch grondgebied ontzegd. Ook de processietrein uit Oosterwijk naar Kevelaar, die Zondagmorgen vandaar vertrok, mocht op een telegram der regeering de grenzen niet overschrijden, wegens h«?t mo gelijke overbrengen van besmetting, zoodat deze trein, uit meer dan 30 wagens bestaande, te Gennep gekomen, weder moest terug- keeren. De nieuwe uniform. Een Haagsche correspondent van het Dag blad van Nederland schrijft „Er is heel wat te doen geweest over de uniformverandering. Toen het bekend werd, dat men ten hove niet op Seyffardt's voorstel wilde ingaan, waren de militairen, en toen het bekend werd, dat men dit toeschreef aan den eerbied der koningin voor het beminde geel, was men ten hove weinig gesticht, en werden onder deze wederzijdsche ontevreden heid de onderhandelingen opnieuw geopend. Trouwens geheel afgebroken mochten zij niet heeten. Nu zijn H. M. en de minister tot overeenstemming gekomen. Een compromis werd gesloten, en dat wel op zulk een ma nier, dat men onmogelijk zal kunnen zeggen of de nieuwe uniform van H. M. of van Z. Exc. afkomstig is, en dus, zooals het een verantwoordelijk minister betaamt, Seyf- fardt en niemand anders aansprakelijk gesteld zal moeten worden, voor alles, wat in de nieuwe uniform zal zijn af te keuren." Sleepjaponnen. BestevAer schrijft aan het Handelsblad Misschien draagt het uwe goedkeuring weg, dat in uw blad gewezen wordt op het ge vaarlijke van de sleepjaponnen, welke de heerschende mode onzen dames blijkbaar voorschrijft te dragen. Vooral in tijden van epidemische ziekten acht ik het bepaald onverantwoordelijk, dat door een gril der mode onze longen op straat buiten noodzaak gedwongen worden met stof en misschien ook met smetkiemen bezwangerde lucht te verwerken. Nu de cholera reeds vele slachtoffers heeft gemaakt, geloof ik, dat het tijd wordt op het gevaar, aan sleepjaponnen verbonden, te wij zen, en de vraag te stellen of, indien de mode zooveel kracht op onze dames uitoefent, dat die nuttelooze en gevaarlijke slepen niet spoedig verdwijnen, misschien langs wet- telijken weg verboden kan worden, dat zij op den openbaren weg worden gedragen. Ik zie niet in waarom men wel ter wille van het algemeen belang iemand kan dwin gen zich en zijne bagage te laten ontsmetten, en dat geene wettelijke verordening te maken is ter voorkoming eener mogelijke infectie van gezonden door een geheel nuttelooze kleederdracht. Misschien is het echter voldoende, dat de pers met klem op het gevaar wijst en willeo

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2