Italië. BINNENLAND. Z. M. in korten galop over het exercitieveld, toen het paard in een met hoog gras bedekt onzichtbaar gat trapte en de keizer uit den zadel werd geslingerd, terwijl het paard om ver dreigde te storten, maar toen met een grooten boog op de pooten terechtkwam. Merkwaardigerwijze was noch de keizer noch zijn tos gedeerd. Z. M. steeg terstond weder te paard en stelde kalm zijn gevolg gerust, lachend zeggende, dat hij bij den val alleen een hak van zijn laars had verloren. In een der dorpen werd den keizer door de jeugd eene ovatie gebracht, die in hare spoutaneïteit zeer aardig was. Van een hoop jongens, die hem stonden op te wachten, had één, een wakkere kleine Knirps, gelijk de Duitschers zoo'n dreumes noemen, name lijk de attentie den keizerlijken kraamheer een „leve uw nieuw prinsesje!" toe te roe pen, waarin door de andere knapen met een driewerf „Hoch" werd ingestemd. Deze hulde aan zijn dochterken, vrij wat aardiger dan kanonschoten, scheen den keizer best te be vallen. Verzachtend heeft overigens de vreugde over dit dochterken op den keizer gewerkt hij deed het aan den ouden Von Bismarck weten. Mogelijk brengt dit ze weer tot elkaar. Het beroemde stadje Trarbach, aan de Moezel, is Zondag door een grooten brand half vernield. Nabij Darmstadt heeft een spoorweg ongeluk plaats gehad, waarbij twee officieren en ongeveer dertig soldaten, die van eene wapenoefening terugkwamen, gekwetst werden. De badplaats Homburg, die de keizerin weduwe Frederik tot zomerresidentie gekozen heeft, was Zondag rijk bevlagd en verschil lende winkels hadden bloemenétalages uit gestald en de gevels versierd ter eere van het bezoek van den keizer. Hoewel dit bezoek hoofdzakelijk zijne moe der gold, werd de keizer ook door de ste delijke en militaire autoriteiten begroet. Dui zenden waren uit Frankfort overgekomen om den vorst te begroeten. De militaire en turn vereenigingen zetten den weg af. Keizerin Frederik met hare dochters Victoria en Mar- garetha stonden met prins Frederik Karei van Hessen op het perron om den keizer te verwelkomen, die 's morgens om acht uur met den keizerlijken trein binnenreed. Een oor- verdoovend gejuich steeg uit de menigte op, toen de vorstelijke personen naar het slot reden. De keizer maakte voor het diner nog een wandelrit, doch wijdde zich overigens geheel aan zijne familie, 's Avonds kwart voor tien uur vertrok hij weder en kwam Maandagmorgen vroeg te Potsdam aan. De politie in Italië is de laatste dagen zeer gelukkig geweest. Te Nicosia werd eene bende misdadigers gevangen genomen die binnen korten tijd twee groote diefstallen en een moord heeft gepleegd; en op Sicilië, in den omtrek van Pettineo gelukte het haar na een verwoeden strijd met eene roover- bende, een groot aantal wapenen en gestolen goederen te vermeesteren, terwijl een der roovers, met den klassieken naam van Rinal dini, gedood en een ander gevangen werd genomen. Nieuw werk geeft men der politie inmiddels op Sardinië. Daar is in den nacht van 10 op 11 op September te Zedda, niet zoo heel ver van Cagliari, eene bende van 30 personen de pastorie binnengedrongen, heeft den pastoor en diens dienstbode mishandeld, een buur die te hulp kwam, gedood en vervolgens twee uren lang besteed om het geheele huis van kelder tot zolder leeg te plunderen, 't Is te hopen, dat men hen in handen krijgt. Op een gelukwensch van den aartsbis schop van Parijs met 's Pausen jongsten naamdag heeft deze thans geantwoord met een schrijven, waarin Z. H. verklaart hoe hij er zich over verheugt te bemerken, dat de aartsbisschop eenswillend is met hetgeen in 's Pausen jongste publicatiên (in zake het aannemen der republiek) is verklaard. Op deze wijze zullen vrede en voorspoed aan de edele Fransche natie verzekerd worden. Maar op den herderlijken ijver der Fransche bis schoppen rekent de Paus, opdat wat hij voorschreef de gewenschte vruchten drage. WAALWIJK, 21 Sept. 1892. De paarden- en beestenmarkt alhier is heden druk bezocht. Groot is de aanvoer van uitstekende paarden en prachtig vee, maar ongelukkig ontbreken de koopers voor de eersten. De handel in rundvee gaat nog al druk. Tot stationschef te Waspik is met October a. s. benoemd de heer J. A. Me- gelink. Op 20 dezer is te Loonopzand een rijkstelegraafkantoor, ingericht met telephoon- dienst, voor het algemeen verkeer geopend. De diensturen zijn geregeld als volgt: op werkdagen van 71/2 tot 10 uren voor-en van 11/2 tot 31/» en 51/2 tot 7 uren namiddags; op Zon- en Feestdagen van 7Va tot 8!/a uur voor- en van 12t/j tot D/2 uur namiddags. De nieuwe Kieswet brengt het kiezers corps op 800000, voert couloirstelstel in met yoorafgaande candidaatstelling. Alle districten worden enkelvoudig. Kiesdistrict Grave wordt Os en in de districten Eindhoven, Helmond en Vechel worden een paar gemeenten ver schikt. Vereischten voor kiezer zijn een ei genhandig geschreven aanvraag in te dienen om kiezer te worden en geen publieken on derstand te genieten. Tariefsherziening! Te Utrecht is eene bijeenkomst gehouden door afgevaardigden van verschillende kamers van koophandel, industrieele en landbouwver- eenigingen, de vereeniging „Patrimonium" enz. ter bespreking van het vraagstuk der tariefsherziening. De heer Rutten, voorzitter der Haagsche kamer van koophandel lichtte het vraagstuk toe, en concludeerde tot de noodzakelijkheid van een gematigd protec tionistisch tarief in het belang van den landbouw, industrie en de algemeene volks welvaart. In het hieropvolgende debat bleek, dat men instemde met de rede des voorzitters. Besloten is de zaak ook verder in handen te laten van de Haagsche kamer, die gege vens zal verzamelen voor een concepttarief, dat met toelichting aan de regeering zal worden verzonden. Te Gorinchem wordt eene belangrijke beproeving gedaan met de dijken voor de Keulsche Vaart en Merwede. Men schrijft daarover het volgende Sinds verleden week hebben 4 machines nacht en dag water uit het kanaal van den Steeuenhoek in de Nieuwe Voorhaven der Keulsche Vaart gepompt. Vrijdagavond stond er 6 meter boven A. P., waarna de machines ophielden te werken. Een hoogst belang wekkend gezicht voor ieder en tevens een nuttig schouwspel voor deskundigen is het, wanneer men „buiten om" wandelt, en op den dijk, aan den eenen kant de zee van water van de Keulsche Vaart en aan de andere zijde de thans zooveel lager gelegen rivier de Merwede aanschouwt. Deze beproeving duurt voort tot Woensdag om te zien of de dijken in goeden staat ver- keeren. Tot nog toe houden de nieuwe dijken zich goed. De Ouden dijk, de zooge naamde Wolphertschen dijk, heeft echter reeds wat geleden. Eene kleine verschuiving is thans oorzaak, dat men niet meer „om" mag loopen. Natuurlijk bevindt zich gedurende de laatste week, iederen dag, aangelokt door het prach tige weder, een groot aantal menschen op den dijk. De meeting voor algemeen stemrecht door den burgemeester van den Haag ver boden om gezondheidsredenen, heeft Zondag toch plaats gehad. Enkele onbeduidende standjes uitgezonderd, verliep de dag rustig. Wel heerschte er in de straten een buiten gewone drukte en levendigheid, doch tot botsingen van eenige beteekenis is het niet gekomen, zoodat de hulp der huzaren en van het bataljon grenadiers, die geconsigneerd waren, niet behoefde te worden ingeroepen. Van 8 tot 11 uur trokken de verschillende clubs en vereenigingen, die aan de kiesrecht meeting hadden deelgenomen, zingende naar de stations. Arrestatien hadden niet plaats. Onder de belangwekkende en heilrijke in stellingen van liefdadigheid in Nederland bekleedt voorzeker eene voorname plaats de te Haarlem gevestigde Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte welke sinds ruim tien jaren zij werd 29 December 1881 opgericht steeds voortgaat, om tot zegen van vele ongelukkige eleptici, van welke godsdienstige gezindheid ook, te arbeiden, in deze hare gewichtige taak ge steund door bijdragen of gitten van belang stellenden. De gestichten, voor bedoelde verpleegden bestemd en door gemelde Vereeniging be stuurd, zijn ten eerste dat opgericht te Heem stede op „Meer en Bosch» voor mannelijke personen, en die in de Meesterlottelaan te Haarlem, genaamd „Bethesda" en »Sarepta", aangewezen voor de lijderessen. Het ligt voor de hand, dat voor de huis vesting, het toezicht en de verpleging van de in die gestichten geplaatste personen belang rijke uitgaven worden gevorderd, welke on mogelijk kunnen worden gekweten uit de ontvangen wordende vrijwillige bijdragen noch uit de gelden, welke door belangheb benden of familiebetrekkingen worden vergoed. Hoezeer met groote dankbaarheid door het bestuur van deze Vereeniging worden erkend de milde garen, die haar mochten toevloeien, en het vertrouwen met innige erkentelijkheid op die weldadigen gevestigd blijft, heeft het bestuur zich toch genoopt gevonden om naar meerderen steun rond te zien, waardoor het mogelijk zal zijn in de dringende behoeften van de aan de instelling toevertrouwde on- gelukkigen te voorzien en hun lijden zooreel mogelijk te verlichten. De Vereeniging meent het middel tot die ondersleuning gevonden te hebben, doordien door H. M. de koningin-regentes, op haar verzoekgoedgunstig H. D. inwilliging is verleend, om voor de instandhouding van de gestichten overal in den lande eene openbare inzameling van giften te doen houden. Het schijnt haast overbodig toe, aan onze lezers het groote gewicht voor oogen te stellenvan het welslagen dezer collecte. Immers, hierdoor zullen onze arme natuur- genooten wier droevig lot, in de maatschappij zelve, zoo hoogst moeielijk kan worden ver zacht, ten zeerste worden gebaat, kan de hun betoond wordende liefdadigheid hun meer en meer ten goede komen en zal het mogelijk zijn, om hen in een betrekkelijk gelukkigen toestand te doen voortleven. Desniettegen staande meenen wij een woord van aanbe veling niet te mogen achterwege houden en gelooven wij, met bescheiden aandrang, allen ernstig te mogen opwekken, om bij de eerst daags te houden collecte met milde hand te geven ten einde hierdoor de nuttige Ver eeniging in haar edel pogen te schragen. Men houde hierbij in het oog, dat het bestuur steeds bereidwillig gevolg geeft aan verzoeken van gemeentebesturen of diaconie n, om be hoeftige lijders of lijderessen ter verzorging in de gestichten op te nemen. Bovendien worden thans door de Veree-. niging, broeders en zusters opgeleid en uit gezonden in ziekenverplegingzoowel in gestichten als bij particulieren. Zaterdag 11. heett de heer Rijman te paard gereden tegen den heer Montauban van Swijndrecht over een afstand van pl. m. 22 K. M. en wel van de Heulbrug tot aan de viaduct der Holl. spoor in den Haag. De fietsrijder gaf een half uur voor. Om half drie vertrokken, kwam de paard rijder om 3 uur 44 minuten aan, terwijl de fietsrijder om 3 uur vertrok en reeds om 3 uur 56 minuten aankwam. Het paard heeft dus 1 uur 16 minuten noodig gehad en de fietsrijder 54 minuten. Toch verloor, ten ge volge van de voorgift, laatstgenoemde. Sterken tegenwind en den slechten toestand van den weg in aanmerking genomen, kunnen de ge maakte tijden zeer goed genoemd worden. Maandag avond was de Rubenstraat te Kralingen in rep en roer. De heer Van Weezenbeek, helmhoeden- fabrikant, kreeg met een tweetal knechts, bij hem in dienst, twist, die zoo hoog liep dat een daarvan van eene hooge trap naar be neden viel, tengevolge waarvan hij deerlijk werd gekwetst. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp in geroepen; de man werd daarop per brancard naar zijne woning in de Heerenstraat gebracht. Het volk was tegen den heer van Weezen beek zoo verwoed, dat bescherming door de politie noodzakelijk was. In eene dwarsstraat tusschen de Vest naar het Achterklooster werd de heer v. W. door de hulp der politie tegen mishandeling gevrijwaard. Te Geldermalsen ontstond Maandag ochtend om 4 uur een felle brand op het erf van P. Vermeulen. Van koren, hooi enz. was niets verzekerd; van den inboedel, wel verzekerd, werd weinig gered. Door het flinke optreden der brandweer, daarbij krachtig geholpen door die van Buur- malsen, bleven de belendende gebouwen ge lukkig gespaard. Te Vlissingen wordt sedert Zaterdag vermist de matroos van het Nederlandsch loodswezen J. van L., die aan boord van den loodsschoener No. 3, liggende in het Dok aldaar, de wacht had. Men heett zijn pet drijvende gevonden. Hij was nog dienzelf den nacht met kameraden uit geweest en had te 1 uur nog in hun gezelschap een koffiehuis verlaten. Terwijl Zondag avond twee heeren per rijwiel van Nijkerk naar Barneveld huiswaarts keerdenwerden zij op ongeveer een half uur afstands van eerstgenoemde plaats eens klaps door acht a tien personen aangevallen en werd het rijwiel van een hunner zóódanig met stokken in elkaar geslagen, dat het on mogelijk was het verder te berijden. Dadelijk na dezen aanval kozen de daders het hazen- pad. Door bedoelde heeren is aangifte bij de politie gedaan. Uit Sneek wordt gemeld: Zondag avond was onze stad in rep en roer. Een paar socialisten, die de verboden meeting te 's Hage hadden bijgewoond, wer den deor geestverwanten van den trein af gehaald. In optocht, waarbij het rood niet ontbrak, trok men zingende de stad in. De aansporing der politie om uiteen te gaan, werd eenvoudig met „neen!» beantwoord. Nadat de sommatie tot driemalen was her haald kwamen de sabels te voorschijn en links en rechts volgde daarop het uitdeelen van niet malsche slagen. Op de Marktstraat gekomenmaakte de politie zich van den hoofdaanvoerder, H. P., uitgever van het S. D. blad, De Sneeker Courant, meester. Toen dezen daarop werd bevolen direct zich binnen 's huis te begeven, kwamen de gemoederen allengs tot rust. Tegen genoemden P. is proces verbaal opgemaakt wegens het den vorigen avond ontrollen van het socialistisch vaandel en het op Zondagavond18 September, verwekken van een volksoploop. Opening van het zittingjaar der Staten Generaal. Dinsdagmiddag te half twee is in vereenigde zitting van de beide kamers, onder voorzitter schap van den heer Van Naaraen van Eemnes, voorzitter van de eerste kamer, de zitting door II. M. de koningin-regentes geopend met de vol gende TROONREDE Mijne Heeren 1 Bij de hervatting v«n uwen arbeid mag ik, met een gevoel van dankbaarheid, in menig op zicht bevredigende mededeelingen geven omtrent den toestand van land en volk. De betrekkingen tot alle buitenlandsche mo gendheden zijn van den meest vriendschappelijken aaid. Zee- en landmacht, zoo hier te lande als in de koloniën, kwijten zich bij voortduring op loffelijke wijze van hare taak. De uitkomsten van den oogst en de toestand van den veestapel zijn gunstig. Hetzelfde kan niet in allen deele gezegd worden omtrent han- del, scheepvaart en nijverheid. De algemeene gezondheidstoestand is bevredi gend. Besmettelijke ziekten, die zich in den loop aes jaars vertoonden, behielden een plaatselijk karakter. Door in het buitenland heerschende Aziatische cholera werd in de laatste weken de volksgezondheid bedreigd. Tot dusverre mocht ons land voor den voortgang dezer ziekte be waard blijven. Bleef de veestapel niet geheel verschoond van mond- en klauwzeer, dat sedert geruimen tijd langs onze grenzen in het buitenland heerschte, de ziektegevallen bleven tot enkele plaatsen be-r perkt. Behalve tot verzekering van den geregelden gang des bestuurs en afdoening van aanhangige voordrachten, zal uw medewerking worden in geroepen voor gewichtigen arbeid. Ter regeling van het kiesrecht voor de tweede kamer der staten-generaal en voor de provinciale staten, wordt u eene voordracht aangeboden. Voorstellen tot invoering eener beroeps- en be drijfsbelasting en tot verbeterde heffing der grond belasting zullen u binnen kort bereiken. Tot organisatie der landmacht en tot verster king van het materieel der zeemacht, zullen u voorstellen worden gedaan. Wetsvoordrachten, zoowei tot verdere uitvoe ring van de bepalingen der Grondwet, als tot verbetering van de wetgeving, van de weerbaar heid des lands en van maatschappelijke toestan den, worden inmiddels bewerkt en in gereedheid gebracht, om, naarmate de voortgang van den wetgevenden arbeid dit mogelijk maakt, aan de overweging der staten-generaal te worden on derworpen. Voor Nederlandsch Indie zal reeds spoedig uwe medewerking worden gevraagd tot maatregelen betreffende net leger, de financien, de koffie-cul- tuur, het inlandsch onderwijs en het mijnwezen. Andere voorstellen in het belang der Koloniën worden voorbereid. Met vertrouwen, mijne heeren, doe ik een be roep op uwen ijver en uwe toewijding tot de vervulling uwer gewichtige en veelomvattende taak. Moge uw arbeid, onder God's zegen, de wel vaart en bloei verhoogen van ons dierbaar va derland. In naam der koningin, verklaar ik de gewone zitting der staten-generaal te zijn geopend. Cholera en looierijen. Uit St. Petersburg wordt iu dato 26 Aug. aan de Vossische Zeitung geschreven Men zoekt zich hier er mee te troosten, dat de cholera in de laatste dagen niet in omvang toegenomen is, intusschen blijft het aantal slachtoffers eiken dag zeer aanzienlijk en overtreft verre de officieele opgaven. De angst der bevolking kent geene grenzen en sedert kort is ook de handdruk verdacht ge raakt, daar die beschouwd wordt als besmet telijk en als een voor de verbreiding der cholera gunstige factor. Men kan daarom thans op straat menschen zien, die bij de ontmoeting zich gereed maken elkaar de hand te geven, die echter snel terugtrekken. Tegelijk komen er van verschillende kanten mededeelingen van waarnemingen, die om trent de eigenaardigheden der cholera gedaan werden. Zoo vertelt men, dat de huizen en zelfs gansche plaatsen, waar de leder- en de lederwerkfabrikatie uitgeoefend worden, van de cholera geheel verschoond blijven en on der de talrijke werklieden in de looierijen en lederfabrieken tot nog toe geen enkel cholerageval voorgekomen is. Zelfs de in de nabijheid van deze inrichtingen der leder nijverheid gelegen woonhuizen zijn cholera vrij en is het zeer natuurlijk, dat thans deze wo ningen door rijke menschen uiterst duur be taald worden. Uit Hamburg is onlangs geschreven, dat men in en om de leerlooierijen bevrijd is gebleven van besmetting. Thans wordt ge meld, dat in Indie wel eens leder of leder- asch met goed gevolg tegen de ziekte is ge bezigd. De vraag wordt er bijgevoegd, of hierin niet een vingerwijzing is gelegen om in de bacteriologische laboratoria na te gaan, of het looizuur tot het vernietigen van smet stoffen kan dienen. Landbouwtentoonstelling te OOSTERHOUT. Zondag werden de feestelijkheden geopend met eene matinée op het feestterrein door de liedertafel „Aurora" van Oosterhout en een concert door de gunstig bekende harmo nie Euphonia van Kaatsheuvel. Het festival. Maandag reeds vóór tien uren brachten alle trams nieuwe muziekgezelschappen aan;het we melt van heeren met hooge hoeden en veelkleu rige insignesvan vaandelsvaandeldragers en andere grootwaardigheidsbekleeders, daar onder zij, die de Turksche trom hanteeren, mede inbegrepen, die alle »zum Kampf der Wagen und Gesange» van hunne haardsteden opgekomen zijnten getale van elf. Te 12 uren had de ontvangst der verschil lende gezelschappen in den tuin van „Kop- pelpaarden" plaatsdaarna de aanbieding van den eerewijn in de concertzaal en ver volgens de optocht naar de Markt, waar het festival begon met de algemeene uitvoering van den feestmarschdie wel door de af zonderlijke harmonieën ingestudeerd, maar nog niet gezamenlijk ten gehoore gebracht was; toch liep hij best van stapel. Aan elk der opgekomen vereenigingen is eene zeer schoone herinneringsmedaille uit gereikt. Na den afloop verstrooiden zich de har-

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2