Nummer 77. Zondag 25 September 1892. 15e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. UITGEVER: ANTOON TIELEN, Staatkundig overzicht. De Echo van het Zuiden, iViiiiluijksclK1 en Laiigstraalsclie Courant, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door tiet geheele rijk f 1,15 Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden «an den Uitgever. Waalwijk. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscb- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Iets over de desinfecteerende wer king van zure run. (Uit de Gerber-Zeitung.) Dat de vefrsch uit de kuip komende «ure run eene desinfecteerende kracht tegen be smettelijke ziekte bezit, en met name tegen de cholera, kan als vaststaand beschouwd worden, want elk uitbreken van eenige be- teekenis der ziekte heeft het duidelijk ge toond en ook de jongste choleraberichten uit Petersburg bevestigen het. De artsen laten zich nog niet uit over dit feit, ten minste zij passen het middel in hunne praktijk nog niet toe. Hier en daar vindt men wel een geneesheer, die de desinfectee rende kracht van ons looimiddel erkent maar geen, die het zijnen patiënten aan raadt ten minste niet in zijnnaar het oordeel van het publiek bijzonder werkza- men vorm van zure run, maar hoogstens als tannine. De meesten trachten, als eens de vraag wordt opgeworpen of de volksmond met zijne algemeen verbreide meening gelijk heeft, zich stilzwijgend of schouderophalend van de zaak af te maken. Ik moet bekennen, dat ik deze behande ling, welke raen der volksmeening aandoet, onbegrijpelijk vind en ook onwetenschap pelijk. Of de zure run eene desinfecteerende, bijzonder tegenover de cholera werkzame kracht bezit, kan alleen de ondervinding leeren; dat zij ze bezitten kan, zal niemand ontkennen. In het innerlijke der natuur dringt geen geschapen geest door De kracht, eigen aan den eenen of anderen vorm der materie, laat zich zoo maar niet a priori met een mooi praatje te voorschijn roepenwij ondervinden haar bestaan eerst door een toeval, en als wij er zoo op opmerkzaam zijn gemaakt, dan is het onze zaak, door zorgvuldige proefnemingen ons zekerheid te verschaffen omtrent hare uitgebreidheid. De mensch leert eten, voor dat hij tot bewustzijn komt, wat er met het genotene gebeurteeuwen reeds had de wereld goed brood gegeten eer zij tot het inzicht kwam dat de gist uit louter bacteriën bestaat Ook de techniek der lederfabricage is veel ouder dan hare theorie, welke ook nu nog in vele onderdeelen in een sluier gehuld is. Zoo gaat de kunst steeds vóór de weten schap. Onze artsen moesten dus de zure run minstens bij wijze van proef in dienst nemen, langzamerhand zal ook het weten schappelijk begrip van hare werking komen. Hoe ik mij de innerlijke werking bij de desinfectie met zure run voorstelzullen deze regels verklaren, 't Spreekt van zelf dat ik niet beweer, dat mijne beschouwingen voor onfeilbare waarheid zullen gelden; ze zijn slechts eene theorie, het preduct van mijn streven, om onloochenbare daadzaken nader aan ons verStand te brengen. Voor alles stelt zich de vraag, hoe de naar de ervaring aanwezige kracht der zure run zich doet gelden. Eene bepaling van de soort en wijze van hare werking moet, voor de verklaring van 't geen daarbij wer kelijk plaats heeft, niet minder van waarde zijn dan voor het praktische gebruik van het desinfectiemiddel. De ervaringsedert eeuwen in looiers plaatsen, en meer nog bijzonder in door looiers ingenomen straten opgedaan, leert, dat niet alleeD de onmiddellijke aanraking met zure run desinfecteerend werkt, maar dat reeds de enkele lucht er van onvatbaar maakt. Deze ervaringen zijn er wel toe geschikt om te doen aannemen, dat men bij het gebruik van zure run minder eene vernietiging der bacteriën zoo noemt men de ziektekiemen der cholera op 't oog moet hebben, dan eene vernietiging harer schadelijke kracht. Eene volledige vernie tiging der 'oacterien door de zure dampen der versch uit de kuip komende run behoeft men ook niet als uitgesloten te beschouwen, zoolang nauwgezette onderzoekingen niet het tegendeel bewezen hebben, maar ik ben toch weinig geneigd dezen vorm der desinfectie voor de eigenlijk werkzame te houden, maar wensch veel meer op andere mogelijkheden opmerkzaam te maken. Evenals de vinnen in 's menschen inge wanden tot lintworm aangroeien en slechts in die gestalte groot onheil stichten, hebben wij vele metamorphosen in de dieren- en plantenwereld. Ook de splijtzwammen, waar toe de bacteriën behooren, veranderen onder verschillende werkingen der natuur. In iederen waterdroppel, dien wij uit het zui verste bakje scheppen zullen wij bij mi croscopisch onderzoek splijtzwammen vinden, maar in dezen vorm zijn zij onschadelijk. Geven wij haar een anderen voedings bodem dan kunnen zich uit den oorspron- kelijken vorm onderscheidene soorten ont wikkelen, die, door den menschelijken maag opgenomen, dikwijls schadelijk zijn. Eene dusdanige omzetting der cholerabacillen on der den invloed van de lucht van zure run is altijd denkbaar, en wij zijn de raeening toegedaan, dat de artsen met deze mogelijk heid rekening dienen te houden en onder zoekingen in die richting behooren in te stellen. Daarbij is bet niet volstrekt noodig, dat deze inwerking van het looizuur reeds in de lucht moet plaats hebben; dit kan hierom de waarschijnlijkheid niet voor zich hebben, wijl de bacillen zich veel meer overplaatsen op de water- en spijswegen, dan op den luchtweg. De metamorphose kan zeer goed eerst in den mond of de keel, zelfs in den maag plaats hebben van hem, die blootge steld is aan de zure uitwasemingen en die daardoor een met zuur verzadigd slijm voort durend in die lichaamsdeelen brengt, Eene andere eveneens niet uitgestotene mogelijkheid der inwerking van de zure rundampen op de cholera-baoterien zou zijn de bevordering eener verdelging van deze in de maag. In tijden van cholerabesmet- ting komen in de door de epidemie geteis terde plaatsen bacillen in de maag van iedereen, maar niet allen worden er ziek van, want een gezonde maag verteert de opge nomen bacillen en vernietigt zoo haar ver mogen om zich in de ingewanden vast te zetten en voort te woekeren. Dit bij een groot deel der bevolking aan het licht tredend feit zal misschien dienstig zijn om het in ademen van zure run-lucht te bevorderen. Het groote verterings-ver mogen der looiers wereld is algemeen bekend. In vakkringen wordt het toegeschreven aan de vochtige lucht der werkplaatsen en aan de verterende kracht van de uitwasemingen der zure run. Aan den invloed van het looizuur is ook te danken, dat looiers en schoenmakers in 't algemeen geen hoog roode gezichtskleur hebben. Eindelijk blijft nog een invloed van het ruiken van zure run op het zenuwstel over. Dit zullen het eerst geneigd zijn aan te nemen de aanhangers der homeopathie die, zooals bekend is, de werkzaamheid hun ner minimaal giften toeschrijven aan de werking er van op het zenuwstelsel en de hersenen. Nog blijft ons over de tweede vraag te bespreken. Welke voordeelen geeft het ge - bruik van zure run tegenover dat van andere beproefde desinfectiemiddelen Een groot voordeel is altijd de onmoge lijkheid van misbruik tot vrijwillige- of toe vallige vergiftiging. Een ander voordeel is dat zure run heel wat aangenamer riekt en zonder twijfel de lucht er van veel gezonder is dan die van carbolzuur en dergelijke middelen, die thans van geneeskundige zijde worden aanbevolen. Daarbij is niet eens uitgemaaktdat die middelen met beter gevolg werken. Is het vermogen dezer laatste om het organisme der bacteriën te vernielen ook al zeer groot, als zij er mede in de nauwste verbinding komen, dan heeft dit in vele gevallen wel groote waarde, maar in andere slechts een ondergeschikt belang, want wij kunnen toch niet alles met carbolzuur mengen, wat mo gelijkerwijze cholerabacillen zou kunnen overdragen. Een door den reuk werkzaam middel is dusminstens voor dagelijksch gebruik, zelfs in een niet besmet huishouden, in alle geval veel meer waard. De ervaring nu leert ons, dat wij reeds zulk een middel bezitten in de zure looiersrun. De president der republiek heeft zich Don derdag morgen te tien ure met de ministers naar het Pantheon begeven voor hel eeuw feest der republiek. De minister-president Loubet hield eene lofrede op de republiek en den vrede. Hij zal trachten de sociale quaestie op vreedzame wijze op te lossen. De heer Floquet, voorzitter der kamer, hield eene rede ter verheerlijking der revo lutie. De tegenwoordige republiek heeft, dank zij de eensgezindheid der partijen, de nationale kracht hersteld cn zij doet thans haren wil eerbiedigen. De historie zal de geslachten vereeren, die de broederlijke eensgezindheid tusschen alle *burgers en de definitieve over winning van het recht op het geweld, waar door de deuren voor de broederschap tusschen de volken geopend worden, zullen voorbe reiden. Goed nieuws uit Dahomey komt in Frankrijk de vreugde op het eeuwfeest der omwenteling verhoogen. Het leger van den broeder des konings blijkt, met verlies van een derde van het effectief, op de vlucht te zijn ge slagen, waardoor de weg naar Dahomey vrij komt, terwijl een ander leger, door den koning zelf aangevoerd, ingesloten is tusschen de zee en het leger van den Franschen commandant Dodds. Tegen de geringe ver wachting, die men van deze expeditie had, schijnt dus ditmaal deze wilde stam eene zeer gevoelige tuchtiging te zullen ontvangen Velen zijn 't in Duitschland, die meedoen in den kamp om len aanzien van de dingen die komen zullen dat zijn de militaire voorstellen en de belastingwetten het meest mogelijke nieuws mee te deelen, maar wei nigen zijn 't er, die niet vroeger of later langs officieusen weg op de vingers worden getikt met de doodleuke mededeeling, dat de be richten onjuist waren, zonder evenwel er aan te denken, dat tegenspraak in den regel rectificatie doet verwachten. Misschien weten de heeren te Berlijn het zelf nog zoo juist niet en verkeert alles nog in een periode van voorbereiding tot zelfs de datum van samenkomst van den Pruisischen landdag en den Duitschen rijksdag toe, wat echter den staatssecretaris van financien,Von Maltzahn, niet belet zijn reis door de Zuid- duitsche staten voort te zetten: zijn collega van de schatkist van Wurtemberg heeft reeds een beurt gehad en nu is het te Karlsruhe, dat Von Maltzahn zich beijvert om den Ba- denschen titularis van financien diep te door dringen van het feit, dat er geld, zeer veel geld noodig is ter verheerlijking van den god des oorlogs en dat 't een plicht is van eiken rechtgeaarden Duitscher, 't zij hij zijn domicilie heeft in 't zuiden da» wel in het noorden des lands, om voor dat goede doel zoo diep mogelijk in den zak te tasten. Dat men te Berlijn zelf nog niet op een millioentje of wat na weet hoe het nieuwe militaire voorstel zal uitvallen, zou men opmaken uit de mededeelingen der Mtinch. Allg. Ztg. volgens welke de rijkskanselier den keizer een zeer uitvoerig rapport heeft voorgelegd, hetwelk deze zou hebben goedgekeurd, daar door, naar het blad meent, het beginsel van den tweejarigen diensttijd sanctioneerend. Het lijkt wel of de geheimzinnigheid, door de hoogste hoogen over het nieuwe militaire voorstel bewaardaanstekelijk werktde publicatie van de belastingvoorstellen, vóór de behandeling in het huis van afgevaardigden, laat op zich wachten en er is weinig kans dat alsnog tot openbaarmaking zal worden overgegaan. De regeering te Berlijn schijnt bij haar nieuwe belastingplannen van het beginsel te zijn uitgegaan, dat vele kleintjes één groote maken en daarom zullen ver schillende takken van industrie een druk ondergaan om de 60 a 80 niillioen doorloo- pende uitgaven bijeen te brengen. Giolitti heeft verklaard voor de verkiezingen een kort maar duidelijk regeeringsprogramma te zullen geven opdat de candidaten zich duidelijk voor of tegen de regeering zullen kunnen verklarenhij tracht daarmede te voorkomen wat Crispi gebeurde na een hem gunstigen uitslag der verkiezingen, waarop na twee maanden de regeeringscandidaten zich van de uitvoerende macht atwendden. Ter gelegenheid van den 22sten verjaardag der bezetting van Rome door de Italiaansche troepen, is in het aloude Pisa dóór den prins van Napels (kroonprins) een standbeeld van koning Victor Emanuel, 's prinsen grootvader, onthuld. Terwijl 't sinds enkele weken rustig was geweest met betrekking tot Bulgarije en men van de mogelijkheid op een erkenning van 't bestaande door den sultan, zelfs niet meer had gereptwordt er nu weer een poging gedaan om de lectuur over Bulgarije te doen herleven door te vertellen van een nieuwe nota, door Rusland aan Turkije gezonden met betrekking tot de verhouding tusschen den sultan en Bulgarije. Rusland zou Turkije daarin wijzen op het gevaarlijke van zijn po litiek vis-a-vis Bulgarije en 't zou voornamelijk als zwartq punten hebben genoemd: Stambou- loff's ontvangst door den sultan en de zending van een officieelen commissaris naar Phifip- popoli. 't Verhaaltje ziet er nogal apocrief uit voornamelijk de Fransch-Russisch gekleurde toevoeging, dat deze scherpe nota op de Porte een diepen indruk zou hebben gemaakt! De Sofia's of studenten in de (Mohamme- daansche) godgeleerdheid, die zich in menigte bij de talrijke moskees te Constantinopel ophouden en al meermalen een dweepziek en gevaarlijk element bleken te wezen, schijnen het der Porte weder lastig te maken. Maar deze weet daar wel raad op. Onder voor geven, dat cr te veel zijn en de godsdienst scholen overbevolkt, liet men door polfiie en militairen Zaterdag en Zondag niet minder dan 2000 dezer priesters in den dop eenvou dig oplichten en aan boord van 10 verschil lende stoombooten brengen dié hen Daar elders zullen transporteeren. De bevolking en de pers zijn begrijpelijkerwijs eenigszins onder den indruk van dezen krassen maatregel.

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 1