Spanje. Engeland. Italië. Oostenrijk. BINNENLAND. republiek voor goed in Frankrijk was inge voerd. Frankrijk staat op een keerpunt en vroeger of later zal het tot de monarchie terugkeeren. Naar aanleiding van een brandbrief, aan mevrouw Gauthier te Toulon gezonden, heeft de politie een gevaarlijken anarchist gearresteerd. Deze dame, die bedreigd sverd met haar huis in de lucht te zullen vliegen zoo zij geen 10.000 fr. ergens deponeerde, herkende ondanks de onderteekening Rava- chol, de hand van een voormalig pachter. De justitie ziet in hem den brandstichter, die sedert eenige weken Toulon bestookte. In Spanje zullen, naar thans definitief is vastgesteld, in de aanstaande maand de Co lumbus feesten gevierd worden als volgt: Den 7en October vertrekken de koningin regentes en het hof van Madrid; den vol genden dag komt zij te Sevilla; den 9en te Cadix. Den lOen vertrek uit Cadix, met begelei ding van de Spaansche en vreemde oorlogs schepen; een bezoek aan Palos, in welks ha ven Columbus zich inscheepte voor zijn ont dekkingstocht. Den lien een bezoek aan Huelva en slotzitting van het Amerikanisten- congres. Den 12en een te Deum, onthulling van het standbeeld ter eere van Columbus, een tocht te water met de drie karveelen, gemaakt naar het model van die, waarmede Columbus uit voer. Van den I3en tot den 15en verblijf in Sevilla, bal in het raadhuis, uitvoering van hymnen op de Plaza Nueva. Den 16en vertrek naar Grenadaook daar onthulling van een gedenkteeken een uitstapje naar Santa Fé, illuminatie van het Alhambra. Den 19en terugkeer naar Madrid, waar den 20en het Portugeesche koningspaar aankomt. Den 21en en 22en opening der tentoonstellingen te Madridhistorische optocht en receptie ten raadhuize. MADRID, 27 September. Een gerucht meldt de ontdekking van een Carlisten samen zwering, waar honderden in het noorden van Spanje aan wilden deelnemen. In de provincie Léon geschieden vele arrestatien. Zaterdag brak er eene gedeeltelijke muiterij uit onder de lijfgarde te Windsor. De muiters vernielden een aantal zadels. Zij beklagen zich over bovenmatige exercities. De man schappen zijn in de kazerne geconsigneerd. In de provincie Palermo heeft een verwoed gevecht plaats gehad tusschen een troep bandieten en de gewapende macht, waarbij éen roover gewond werd en gevangen geno men. Zekere Antonino Tagliavia, een der voort vluchtige boosdoeners, welke Sicilië den laat- stcn tijd zoo onveilig maken, heeft zich tengevolge van de onafgebroken jacht, welke door de politie op hem werd gemaakt, dezer dagen vrijwillig in handen van den prefect van Trapani gesteld. Men verwacht, dat dit voorbeeld door meer anderen zal worden gevolgd. Mascagni, die te Weenen is voor het diri- geeren van eenige uitvoeringen zijner werken, in den tentoonstellingschouwburg, wordt in de Oostenrijksche hoofdstad zoo gevierd als in lang geen kunstenaar gebeurde. Zondagavond, toen hij op de tentoonstelling naar het zoogenaamde „Oude Weenen» wilde gaan, om eenige populaire zangers te hooren, werd hij omringd door een paar duizend mannen en vrouwen, die allen om hem aan drongen om hem hulde te brengen met om helzingen kussenhanddrukken enz. Zijn sigaar werd uit den mond genomen en de Mascagni narren betwistten die elkander. Eindelijk kwam de politie den half platge- drongen toondichter te hulp. Onder geleide van twaalf agenten werd hij naar zijn rijtuig gebracht en door het sluiten van de hekken belette men de opgewonden menigte dat na te rennen. Maandagavond, toen Mascagni zijn Caval- leria Rusticana kwam dirigeeren, begon het zelfde spel opnieuw. Aan den ingang van den schouwburg werd hij weer opgewacht door een menigte vereerders, die op staanden voet autografen van hem verlangden. Hij schreef nu lachend zijn naam op een aantal visitekaartjes en gebruikte daarbij als lessenaar de ruggen van de vereerders, die zich met graagte daarvoor aanboden. In de zaal waar een uitgelezen publiek waaronder verscheidene aartshertogen en aartshertoginnen de opvoering bijwoonde, werd hij met groote geestdrift toegejuicht en aan het slot kwam er geen eind aan de huldebetuigingen, waarvoor Mascagni het pu bliek met een Italiaansch accent Ich danke toeriep. Dinsdag was hij bij den aartshertog Karl Ludwig genoodigd, die zich een paar uren onderhield met den jongen componist, wien hij veel belangstelling betoonde. „Gij wordt door de Weeners letterlijk be stormd,, zei de prins o. a. „Zouden die aanhoudende drukte en opgewondenheid niet oadeelig zijn voor uwe gezondheid?" En dat die bezorgdheid niet ongegrond was, is gebleken. Mascagni is Woensdagavond, ge durende de opvoering van zijne Cavalleria Rusticana, plotseling ziek geworden zoodat hij onder geneeskundig geleide naar huis gebracht moest worden. WAALWIJK, 28 Sept. 1892. Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk op heden Woensdag na middag ten 6Ys uur- Onderwerpen ter behandeling 1. Onafgedane zaken (rekening tentoonstel ling; aanstelling 2n politiebeambte.) 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding gemeenterekening over 1891. 4. begrooting voor 1893. 5. Bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag. Zooals dezen zomer steeds 't gevnl was, was ook Zondag het concert, door de harmonie l'Espérance bij den heer Besier gegeven, zeer druk bezocht. Niet alleen de kolfzaal, waar de uitvoering plaatshad, maar ook het daarnaast gelegen koffiehuis was vol liefhebbers, die kwamen om van de heerlijke muziek te profiteeren, die dat vooruitstrevend gezelschap te hooren gaf. Niet alleen in qualiteit echter gaat l'Es pérance vooruit, maar ook in quantiteit, want voortdurend worden jeugdige krachten ge kweekt om de oude te steunen en zoo noo- dig te verrangen. Op 't oogenblik zijn er een twintigtal aspiranten, die wachten op de eer om als lid te worden aangenomen. Gisteren avond omstreeks 11 uur kwam er een onweer opzetten, dat langzamerhand in kracht toenemendeweldra zijne volle woede uitstortte over onze streek. Aan ver blindende bliksemstralen, ratelende dondersla gen en regen geen gebrek, 't Was bijna zoo erg als verleden Woensdagavond. Gelukkig zijn er hier geen ongelukken te betreuren. Van hieruit in Noordoostelijke richting werd echter brand opgemerkt die zich nog al he vig liet aanzien Men vertelt ons van morgen dat het te Herpt geweest iszekerheid dienaangaande hebben wij echter niet. Onze lezers vinden op de laatste blad zijde van dit nummer de 1 October in wer king tredende winterdiensrregeling op de spoorweglijn Zwaluwe—'s Bosch en de daar mede correspondeerende lijnen en van de Noordbr. stoomtr. Waalwijk—Tilburg. In dezen tijd, waarin zooveel over be smetting en ontsmetting gesproken en ge schreven wordt, vestigen wij de aandacht van het publiek op een zeer gemakkelijk ont smettingsmiddel, zeer geschikt om huizen en kamers zonder eenige moeite te desinfectee- ren. Men behoeft het slechts op te hangen in het lokaal, dat men wenscht te ontsmetten en dan werkt het van zelf onder den in vloed der temperatuur, 't Heet „Excelsior" en is blijkens achterstaande advertentie ver krijgbaar voor l?1/^ cent bij Antoon Tielen alhier. Door Z. Exc. den minister van finan cien is bepaald, dat het beheer van de kan toren der directe belastingen en accijnsen te Waalwijk en te Dussen, respectievelijk door de aldaar benoemde ontvangers J. Jorissen en A. F. Derks, zal worden aanvaard op 1 en 2 November a.s. Bij de telegraphie zijn verplaatst de com miezen 3e kl. M. Lugten, van Waalwijk naar Rotterdam, en P. Bückling, van Rotterdam naar Waalwijk. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 24 dezer no. 52061, afdeeling onderwijs, is bepaald dat het examen, ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonder wijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, voor de tweede maal in dit jaar zal aanvangen op 17 October, en dat de commissien, met het afnemen van dit examen belast, zitting zullen houden te Breda, Nij megen, 'sGravenhage, Dordrecht,Amsterdam, Middelburg, Leeuwarden, Deventer,Groningen en Roermond; en zijn benoemd in de com missie te Bretla. a. tot lid en voorzitter, H. Th. van der Grinten, schoolopziener in het district Breda; b tot leden W. Rutgers, leeraar aan de rijks hooger burgerschool en onderwijzer aan de rijksnormaallessen te Bergenopzoom R. Fransen, leeraar in de gymnastiek te Nij megen; E. de Jong, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch B. Trosée, onderwijzer aan de leerschool te 's Hertogenbosch; mej. L. J. Hendriks, leera res in de gymnastiek te Arnhem; mej. N L. J. van der Ven, hoofd eener openbare school voor meisjes te 's Hertogenbosch. c. tot plaatsvervanger van den voorzitter, J. Ringeling, schoolopziener in het district 's Hertogenbosch; d. tot plaatsvervangende ledenH. Speet, leeraar in de gymnastiek te Breda; mej. W. P. Leeuwenberg, onderwijzeres aan eene bij zondere school te Nijmegen. Nijmegen. a. tot lid en voorzitter, jhr. rnr. J. B. A. J. M. Verheijen, inspecteur van het lager onderwijs in de eerste inspectie; b. tot leden J. W. B. Hage, leeraar in de gymnastiek te Nymegen; H. Pfaff, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg; E. Minkman, leeraar in de gymnastiek te Arnhem; I. Heskes, leeraar aan de hoogere burgerschool en onderwijzer aan de rijks normaallessen te Zutfen; mej. J. A. M. van Son, hoofd eener bijzondere meisjesschool te Nijmegen; mej. C. A. Deibei, leerares in de gymnastiek te Arnhem; c. tot plaatsvervanger van den voorzitter, A. M. van Voorthuysen, schoolopziener in het district Tiel; d. tot plaatsvervangende leden A. L. Sonneveldt, leeraar aan de hoogere burger school te Tiel; mevrouw J. W. B. Hage, leerares in de gymnastiek te Nijmegen. De nieuwe Kieswet Volgens het voorgedragen stelsel zal het getal kiezers hier te lande het midden houden tusschen Engeland, waar een lage woning- census regel is, en de landen met algemeen stemrecht. Het stelsel mag men dus noemen „een getemperd algemeen stemrecht," getemperd door de uitsluiting van „ongeletterden en van bedeelden." De uitsluitingen zijn in het tweede ont werp uitoefening van kiesrecht nader omschreven. Voor „lezen en schrijven" acht de regeering een examen weinig aanbevelenswaardig. Maar zij verlangt een door den aspirant-kiezer eigenhandig geschreven aanvraag, zoodanig ingericht „dat het in schrift brengen daarvan een voldoende kennis van lezen en schrijven vordert. Invulling van enkele woorden in een gedrukt formulier ware daartoe niet vol doende." Daarom zal de aanvraag om op de kiezers lijst te worden geplaatst, door den aanvrager in haar geheel moeten worden geschreven in een daartoe aangewezen gemeentelokaal, onder toezicht van daartoe aangewezen amb tenaren. Zij zal onmiddellijk nadat zij in schrift is gebracht moeten worden ingeleverd. De beslissing of dat stuk werkelijk is een duidelijke aanvraag, staat aan het gemeente bestuur, behoudens beroep. Wat de bedeeling aangaat, wordt bepaald, dat „genees- of heelkundige hulp of genees middelen en het ontvangen van geheel of ten deele kosteloos onderwijs" niet onder „onderstand" zijn begrepen. Deze hulp toch dient tot veel verder strekkende doeleinden dan die, welke bij armenverzorging op den voorgrond staan. Candidaatstelling De regeering wil de candidaatstelling in voeren. Dat wil zeggen, dat alleen wordt ge stemd over personen, die elk door een groep van ten minste 50 kiezers, bij den burgemeester als candidaten worden opgeven. Is aldus slechts één candidaat opgegeven, dan vervalt de verdere stemming en wordt die persoon voor gekozen verklaard. Daar door zal in menig district het verkiezingswerk zeer worden vereenvoudigd, vooral als een reeds vroeger gekozene zich tusschentijds aan verkiezing moet onderwerpen. Zijn er meer candidaten opgegeven, dan heeft binnen 14 dagen na de opgaaf een stemming plaats. Blijvende kiezerslijsten De kiezerslijst zal een blijvend karakter dragen. Voor den eersten keer geschiedt de inschrijving op persoonlijke aanvrage schrif telijk, in den vorm bij besluit te bepalen. Het gemeentebestuur gaat dan na, of de aanvrager de wettelijke vereischten bezit.Wie éénmaal op de lijst is geplaatst, blijft er op totdat hij is overleden of de gemeente ver laat of niet meer de wettelijke vereischten bezit. De lijst wordt aangevuld naarmate nieuwe aanvragen komen. Burgemeester en wethouders beslissen op elke aanvraag en de burgemeester geeft bij weigering binnen 48 uren kennis aan den aanvrager, met opgaaf van redenen. Gelijke kennisgeving geschiedt aan hem, die van de lijst wo.dt afgevoerd. Ieder en elk wettig bestaand lichaam tot welks bepaalden werkkring het behoort kan verbetering van de lijst vragen. De gemeente raad beslist op de verzoeken tot verbetering, behoudens beroep op de rechterlijke macht (later wellicht op den administratieven rech ter.) Hoe men er ongelukkig kan inloopen De heer D. uit 's B., was Dinsdag buiten weten van vrouwlief naar Rotterdam geweest, waar hij genoegelijk vergaderde en lekker dineerde. Met den trein van 7.4 via Utrecht naar de plaats zijner inwoning terugkeerende, dérailleert hij en moet door nieuwe verzinsels zijn te laat komen rechtvaardigen. Maar ramp boven ramp, hij is nog geen half uur thuis of vindt zijne echtgenoote in druk gesprek met den redacteur van de Bossche courant aan wien D. op straat met enkele woorden het spoorwegongeluk had medegedeeld en die nu in het belang zijner courant nog eens kwam aanwippen en mevrouw blijkbaar niet alleen had geféliciteerd met den goeden afloop der zaakinaar haar ook volkomen licht had vers;haft. Mevrouw wist althans zooveel, dat mijnheer niet naar Heusden was geweest voor zaken, maar wel naar Rotterdam en 't gekste van het geval is dat zij nu aan tal van „ophelderingen» vroeger wel eens ontvangen, geen de minste waarde meer hecht. Men schrijft uit Vlijmen van 26 dezer: Gisteren avond werden de bewoners weer verschrikt door het luiden van de brandklok. Het bleekdat weer eene arbeiderswoning aan den dijk in lichte laaie stond, en wel het huis vlak naast de woning die voor 14 dagen at brandde. Het mocht bij volkomen windstilte de brandweer, die spoedig aanwezig was, geluk ken, de omliggende panden te bewaren, maar het huisje zelf brandde tot den grond toe af. Men zegt, dat niets is verzekerd. De reizigers op de lijn Maastricht-Venlo zijn Zondagochtend aan een groot gevaar ontsnapt. De spoordijk tusschen Bunde en Beek is op eene lengte van circa 80 meter bij eene diepte van ongeveer 6 meter weg gezakt. De correspondentie is totaal verbro ken. De reizigers moeten aldaar thans over stappen. Uit Maastricht wordt dienaangaande nader gemeld Ik kom zooeven van het terrein, waar de zandverschuiving op de spoorweglijn tusschen Bunde en Beek heeft plaats gehad. Gelukkig heeft dit ongeval slechts materieele schade ten gevolge; het had ook anders kunnen zijn. Immers eenige minuten voor de ver schuiving was de sneltrein daarover gekomen terwijl eenige minuten later een goederen trein kwam aangestoomd, die nog bijtijds door een voorbijkomend persoon gewaarschuwd werd. De verschuiving schijnt het gevolg te zijn van grondwater, dat den zandberg, waar over de lijn loopt, ondermijnd heeft. Reeds voor jaren zou op de mogelijkheid hiervan gewezen zijn. Men zal nu beginnen de ope ning met kiezel aan te vullen, waartoe niet minder dan 6000 kub. meter of 100 wagen ladingen benoodigd zijn. Vermoedelijk zullen er 8 a 10 dagen over heengaan alvorens de verbinding weder hersteld zal zijn. Thans moeten de reizigers aan beide zijden van de verschuiving uitstappen, terwijl het goe derenvervoer geheel gestremd is. De aan komst der treinen uit het zuiden zal eenigen tijd aanmerkelijk vertraging ondervinden. De bewoners van het café du Commerce op het Vlak, hoek Hoogenieuwstraat te Dord recht, hadden Zondag avond te 11 uur hunne zaak gesloten en waren daarna met eenige kennissen uitgegaan. Vermoedelijk heeft een hunner alvorens te vertrekken, niet de noo- dige voorzichtigheid met een petroleum-kook- toestel betracht, althans even half 12 stond de bovenverdieping in lichter laaie. Terstond werd de politie gealarmeerd, en met loffe- lijken spoed verscheen deze met haar slan genwagen op de plaats des onheils, maar zonder iets te kunnen uitrichten, want het meest noodige voorwerp, de tromp, ontbrak; de directie der gemeentewerken had dien tijdelijk geleend om de nog steeds smeulende puinhoopen in de Boogjes te kunnen nathou den. Inmiddels was de brandweer van den betrokken kring opgeroepen, maar eerst 27 minuten na het uitslaan der vlammen ver scheen de eerste spuit op het terrein en alleen de krachtdadige hulp van een aantal burgers, onder wie ook de burgemeester, (die in de onmiddellijke nabijheid woont en van al die vertraging getuige was), om de slangen uit te leggen, was het te danken dat 9 min. later water gegeven kon worden. Het vuur had in dien tusschentijd echter zoo woest om zich heen gegrepen, dat uit alle verdiepingen de vlammen braakten, zoodat slechts met groote inspanning en de hulp van de nog gealarmeerde beide drijvende stoom spuiten en de bluschmiddelen der kringen B en C, de gelagkamer alsmede de aangren zende perceelen konden behouden worden. Omstreeks half een keerden de bewoners, onbewust van de ramp die hen getroffen had, huiswaarts en de heer Butz, het hoofd der zaak, schrikte bij het zien daarvan zoo hevig, dat hij bewusteloos ineenzakte en voor dood naar het Hotel de Pologne werd overgebracht, waar hij en zijn gezin liefderijk werden op genomen. Terstond werd de hulp van een geneesheer ingeroepen, maar deze weigerde zijn dienstomdat z. i. de geneesheer der politie de aangewezen persoon was. Deze op het terrein van den brand aanwezig, werd daarop ontboden, en verleende de eerste hulp. Door de politie zijn toen maatregelen geno men om den bewustelooze in het hotel, waar inmiddels eene kamer voor hem was in ge reedheid gebracht, gedurende den nacht te doen bewaken, 's Ochtends was 's mans toestand gelukkig zoodanig verbeterd, dat hij de straat kon opgaan. Zooals wij reeds zeiden, is het pand bijna geheel uitgebrand. Het gebouw was verzekerd; de inboedel gedeeltelijk. Op den staatsspoorweg bij de Boerha- vestraat te Amsterdam struikelde Maandag ochtend een beambte, juist op het oogenblik dat eene locomotief naderde, over de rails. Het was den machinist onmogelijk tijdig te remmen, zocdat de ongelukkige werd over reden. De beenen werden hem bijkans van het lichaam gesneden. Zondag morgen bleef de sneltrein uit Arnhem, die om 10.30 uur te Zwolle moest aankomen, onderweg plotseling steken. De reizigers keken verschrikt uit de raamp jes en trachtten gewaar te worden wat er gaande was, maar zij hoorden van de eenigs- zins zenuwachtige af en aan loopende con ducteurs aanvankelijk niets dan „zitten blijven." De hoofdconducteur zond iemand ter waar schuwing naar de wachtpost, die gepasseerd

Echo van het Zuiden | 1892 | | pagina 2